Paylaş Paylaş

Amerikapostam ile Amerika'dan Alışveriş Yapmak

Paypal'ın kapandığı ve yurt dışından alışveriş imkanlarının gerek vergilerle gerekse artan kurla zorlaştığı günümüzde, Amerika'dan alışveriş yapmak için kolaylık sağlayan Amerikapostam sitesini denedik ve bir röportaj gerçekleştirdik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • muhsin @mhsn

  Uzun süre önde geleceği söylenen video sonunda geldi👍

 • Salih YEŞİL @salihyesil

  Valla ben bu aralar Ultrasonic diş fırçası bakıyordum ve usa üzerinden alımlarda oldukça uygun fiyatlı.. acaba gümrük yasağı varmıdır böyle ürünlerin?.

 • Yetkin @tozyet

  Eski güzel günler yok. Amerikadan bir şeyler isteyemeyiz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Tam tersi burdaki vergiler şu bu artınca bazı şeyleri bulamayacaksınız. Hatırlayın, Apple ürünlerini Türkiye'den almak bir ara mantıklı hale gelmişti yurt dışından almayı kesmişti millet. Şimdi tersini yaşıyoruz. Bu yolları kullananlar TR'de bulamadıkları ya da yurt dışında her şeye rağmen ucuza buldukları şeyleri alıyor. Şöyle düşünün Steam indirim yaptığında siz de TR'de ucuz oyun alabiliyorsunuz zira dijital. Ama fiziki ürünlerde indirim olduğunda aynı ürün burda indirime girmiyor. Black Friday zamanı geldiğinde bu siteyi bir daha düşünün derim.

 • secota @secota

  Ya belki ben kaçırmışımdır, cevaplanmış olabilir ama acaba kargo bekletme var mı? Mesela Aliexpress'ten 10 ürün alacağım diyelim ki ve her biri için tek tek uğraşmak yerine buraya yollattım ama hepsi farklı zamanlarda ulaşabilir. Bu durumda bekletip hepsi gelince birleştirerek alma seçeneğim oluyor mu? Bir de yazarken aklıma geldi, sonuçta hepsi birlikte olursa gümrüğe 1 defa sunuluyor 😀 Bu durumda gsv 1 kerelik mi alınıyor?
  Ekleme: Videoda konuk, örnek olarak 500-100 dolar verirken Murat abi halkı temsil ederek 50-10 dolar dedi 😀 Tabii artık 50 dolar da halktan uzaklaştı maalesef.

 • seda @seda

  3 yıl önceki başka bir aracı şirketin tanıtıldığı teknoseyir bölümündeki yorumlardan birinde anlatılan durum epey düşündürücü:

  https://teknoseyir.com/amerikadan-kolay-ve-hizli-alisveris-yapmanin-yolu

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Alıntı başlangıcı:
  ----------------------
  " Ama diyelim ki, ben notebook aldım. Güzel adreslerinden bana kargo bedeli gümrük dahil fiyatlar aldım ve geldi. Tak sıfır açtım aleti çalıştırdım meğer bozukmuş, ne yapacağım ? Kendileri geri kargo ve iade işlemi yapıyorlar mı ? ve bunun bedelini kim ödüyor ?
  Veya ben istersem ürünü açıp kontrol edebiliyorlar mı ? kırık çıkık var mı ? vs. gibisinden, çünkü her ne kadarda bu risk az olsa da gene var. Gidip 1000 dolara bir notebook alıyoruz, tamam gümrük kdv taşıma bedeli bizde 200 dolara patladı diyelim. Toplamda 1200 dolara geldi. E ama bir açıyorum bozukmuş, yada kırıkmış vs.

  Bunun benzeri mağduriyeti ben bizzat yaşadım çünkü, ki kuzenime aldırdım amazondan ona gitti. kuzen notebook'u açıp bakmış çalışıyormuş hemen aynı gün uçağa binip döndüler vs. e bize bir geldi usb 3.0 portları bozuk. İçinden cihazın 1 year worldwide warranty kağıdı çıktığı halde sony türkiye '' dünya çapında garantiye biz bakmıyoruz hemşerim türkiye dahil değeeeel '' modunda bana geri dönüyor."
  --------------------
  Alıntı sonu
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Yurt dışından alışverişlerde ürünün Türkiye garantisi veya servisi veya muhatap alınabilecek fiziksel bir yer olmaması dolayısıyla ürünü tekrar satana yurt dışına göndermek de çok masraflı olacağı için çok sıkıntılı bir durum.

  geçen yıl mediamrkt daki bir çalışanın bana söyledikleri de epey düşündürücü aynı zamanda başka kaynaklardan da teyid edilmesi gerekli:

  Yurt dışındaki mediamarkt dan alınan bir ürünün uluslarası garantisi olsa bile Türkiye yaptırımları sonucu bu Türkiyede garanti kapsamı dışında tutuluyormuş.

  Birkaç yıl önce benim yurt dışı mediamarkt dan aldığım bir ürünün Türkiyedeki mediamarkt tarafından yerel tedarkçiye servis ve garanti kapsamı dahilinde gönderilmesi mümkündü, artık şimdi bu mümkün olmuyormuş.

  Ve bu yeni durum/sorun Türkiyedeki örneğin mediamrkt tan kaynaklı değilmiş.
  Türkiye tüketici hakları kapsamı dışında bırakılmış bir durummuş.

  Tabii bu konunun araştırılıp doğruluğu teyit edilmeli yani sadece benim yazdıklarımın "kesin doğru " olduğunu kabul etmemenizi isterim

  Ayrıca altını çizmem gereken nokta Amerikapostam değil yurt dışından yapılan tüm alışverişlerin sıkııntılı olabilme noktası

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bunu cevapladık aslında. Sembolik bir fiyata size ürünün fotoğraflarını gönderiyorlar. Özellikle ikinci el alırsanız bu şart gibi bir şey. Ürün hala ordayken geri gönderebilirsiniz. Ama sizin için sistemi çalıştırıp bakarlar mı onu sormak lazım. Yine de riskli. Kapsamlı bir test yapamazlar. En kötü senaryo burada ücreti karşılığı tamir olur. Zaten laptop gibi ürünlerde klavyenin de İngilizce olacağını unutmayın. Yani bazı ürünlerde mutlaka bir dezavantaj olur.

  • seda @seda

   @gamsizm pahalı bir üründe sorun çıkarsa üstüne su içmek lazım, O da bütçeye zarar.
   Ucuz bir ürün için ise aliexpress gibi ürünü geri gönderme derdi durumu olmayan bir alternatif aramak en mantıklısı.
   Ya da Amazon ABD den direk alınınca sorun çıkarsa Amazon Türkiye devreye girebilse en ideal alternatif olabilir aslında.
   Arada ne kadar aracı varsa çıkabilecek sorunda o kadar karmaşıklaşabiliyor.

 • Alptekin @alptekinck

  ps5 alacaklara fırsat doğdu. Yasak değilse.

 • Yetkin @tozyet

  Şu saat sitesi nedir merak ettim?

 • ad33p @ad33p

  @gamsizm Youtube'un kartları ne kadar kullanılıyor kullanıcı tarafından bilmiyorum ama mesela 36'ncı dakikada, Ben bunun videosunu yaptım, dediğin yerde o video kartta belirse güzel olur.
  https://youtu.be/ELy598MsmVo?t=2160