Paylaş Paylaş

Amerikapostam ile Amerika'dan Alışveriş Yapmak

Paypal'ın kapandığı ve yurt dışından alışveriş imkanlarının gerek vergilerle gerekse artan kurla zorlaştığı günümüzde, Amerika'dan alışveriş yapmak için kolaylık sağlayan Amerikapostam sitesini denedik ve bir röportaj gerçekleştirdik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • muhsin @mhsn

  Uzun süre önde geleceği söylenen video sonunda geldi👍

 • Salih YEŞİL @salihyesil

  Valla ben bu aralar Ultrasonic diş fırçası bakıyordum ve usa üzerinden alımlarda oldukça uygun fiyatlı.. acaba gümrük yasağı varmıdır böyle ürünlerin?.

 • Yetkin @tozyet

  Eski güzel günler yok. Amerikadan bir şeyler isteyemeyiz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Tam tersi burdaki vergiler şu bu artınca bazı şeyleri bulamayacaksınız. Hatırlayın, Apple ürünlerini Türkiye'den almak bir ara mantıklı hale gelmişti yurt dışından almayı kesmişti millet. Şimdi tersini yaşıyoruz. Bu yolları kullananlar TR'de bulamadıkları ya da yurt dışında her şeye rağmen ucuza buldukları şeyleri alıyor. Şöyle düşünün Steam indirim yaptığında siz de TR'de ucuz oyun alabiliyorsunuz zira dijital. Ama fiziki ürünlerde indirim olduğunda aynı ürün burda indirime girmiyor. Black Friday zamanı geldiğinde bu siteyi bir daha düşünün derim.

 • secota @secota

  Ya belki ben kaçırmışımdır, cevaplanmış olabilir ama acaba kargo bekletme var mı? Mesela Aliexpress'ten 10 ürün alacağım diyelim ki ve her biri için tek tek uğraşmak yerine buraya yollattım ama hepsi farklı zamanlarda ulaşabilir. Bu durumda bekletip hepsi gelince birleştirerek alma seçeneğim oluyor mu? Bir de yazarken aklıma geldi, sonuçta hepsi birlikte olursa gümrüğe 1 defa sunuluyor 😀 Bu durumda gsv 1 kerelik mi alınıyor?
  Ekleme: Videoda konuk, örnek olarak 500-100 dolar verirken Murat abi halkı temsil ederek 50-10 dolar dedi 😀 Tabii artık 50 dolar da halktan uzaklaştı maalesef.

 • seda @seda

  3 yıl önceki başka bir aracı şirketin tanıtıldığı teknoseyir bölümündeki yorumlardan birinde anlatılan durum epey düşündürücü:

  https://teknoseyir.com/amerikadan-kolay-ve-hizli-alisveris-yapmanin-yolu

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Alıntı başlangıcı:
  ----------------------
  " Ama diyelim ki, ben notebook aldım. Güzel adreslerinden bana kargo bedeli gümrük dahil fiyatlar aldım ve geldi. Tak sıfır açtım aleti çalıştırdım meğer bozukmuş, ne yapacağım ? Kendileri geri kargo ve iade işlemi yapıyorlar mı ? ve bunun bedelini kim ödüyor ?
  Veya ben istersem ürünü açıp kontrol edebiliyorlar mı ? kırık çıkık var mı ? vs. gibisinden, çünkü her ne kadarda bu risk az olsa da gene var. Gidip 1000 dolara bir notebook alıyoruz, tamam gümrük kdv taşıma bedeli bizde 200 dolara patladı diyelim. Toplamda 1200 dolara geldi. E ama bir açıyorum bozukmuş, yada kırıkmış vs.

  Bunun benzeri mağduriyeti ben bizzat yaşadım çünkü, ki kuzenime aldırdım amazondan ona gitti. kuzen notebook'u açıp bakmış çalışıyormuş hemen aynı gün uçağa binip döndüler vs. e bize bir geldi usb 3.0 portları bozuk. İçinden cihazın 1 year worldwide warranty kağıdı çıktığı halde sony türkiye '' dünya çapında garantiye biz bakmıyoruz hemşerim türkiye dahil değeeeel '' modunda bana geri dönüyor."
  --------------------
  Alıntı sonu
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Yurt dışından alışverişlerde ürünün Türkiye garantisi veya servisi veya muhatap alınabilecek fiziksel bir yer olmaması dolayısıyla ürünü tekrar satana yurt dışına göndermek de çok masraflı olacağı için çok sıkıntılı bir durum.

  geçen yıl mediamrkt daki bir çalışanın bana söyledikleri de epey düşündürücü aynı zamanda başka kaynaklardan da teyid edilmesi gerekli:

  Yurt dışındaki mediamarkt dan alınan bir ürünün uluslarası garantisi olsa bile Türkiye yaptırımları sonucu bu Türkiyede garanti kapsamı dışında tutuluyormuş.

  Birkaç yıl önce benim yurt dışı mediamarkt dan aldığım bir ürünün Türkiyedeki mediamarkt tarafından yerel tedarkçiye servis ve garanti kapsamı dahilinde gönderilmesi mümkündü, artık şimdi bu mümkün olmuyormuş.

  Ve bu yeni durum/sorun Türkiyedeki örneğin mediamrkt tan kaynaklı değilmiş.
  Türkiye tüketici hakları kapsamı dışında bırakılmış bir durummuş.

  Tabii bu konunun araştırılıp doğruluğu teyit edilmeli yani sadece benim yazdıklarımın "kesin doğru " olduğunu kabul etmemenizi isterim

  Ayrıca altını çizmem gereken nokta Amerikapostam değil yurt dışından yapılan tüm alışverişlerin sıkııntılı olabilme noktası

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bunu cevapladık aslında. Sembolik bir fiyata size ürünün fotoğraflarını gönderiyorlar. Özellikle ikinci el alırsanız bu şart gibi bir şey. Ürün hala ordayken geri gönderebilirsiniz. Ama sizin için sistemi çalıştırıp bakarlar mı onu sormak lazım. Yine de riskli. Kapsamlı bir test yapamazlar. En kötü senaryo burada ücreti karşılığı tamir olur. Zaten laptop gibi ürünlerde klavyenin de İngilizce olacağını unutmayın. Yani bazı ürünlerde mutlaka bir dezavantaj olur.

  • seda @seda

   @gamsizm pahalı bir üründe sorun çıkarsa üstüne su içmek lazım, O da bütçeye zarar.
   Ucuz bir ürün için ise aliexpress gibi ürünü geri gönderme derdi durumu olmayan bir alternatif aramak en mantıklısı.
   Ya da Amazon ABD den direk alınınca sorun çıkarsa Amazon Türkiye devreye girebilse en ideal alternatif olabilir aslında.
   Arada ne kadar aracı varsa çıkabilecek sorunda o kadar karmaşıklaşabiliyor.

 • Alptekin @alptekinck

  ps5 alacaklara fırsat doğdu. Yasak değilse.

 • Yetkin @tozyet

  Şu saat sitesi nedir merak ettim?

 • ad33p @ad33p

  @gamsizm Youtube'un kartları ne kadar kullanılıyor kullanıcı tarafından bilmiyorum ama mesela 36'ncı dakikada, Ben bunun videosunu yaptım, dediğin yerde o video kartta belirse güzel olur.
  https://youtu.be/ELy598MsmVo?t=2160

 • user1973 @bferidun

  Ben amerikapostam ile bir ürün aldım. ürünün gerçek ağırlığı 1lbs altında ancak ben ürünü kendi adresime göndermek istediğimde daha yüksek bir ağırlık üzerinden ücretlendiriyor. Hacimsel ağırlık diye bişey hesaplıyor ve bu hacimsel ağırlıktan ücretlendirme yapıyorlar. Hacimsel ağırlığı ürünün içine konulduğu kargo paketinin en, boy, yükseklik ölçülerinden kendilerince yaptıkları bir hesaplama ile buluyorlar. Paket küçültme talep edebilirsiniz ancak önermiyoruz diyorlar. Dolayısıyla böyle beklemediğiniz bir süprizle karşılaşıyorsunuz. amerikapostam'dan Teknoseyir'in youtube dan izlediğim bir videosu ile haberim oldu. O videoda bu tür süprizlerden de bahsetseler çok daha faydalı olurdu.... Kısaca denemek isteyenler bu tür süprizlere hazır olsunlar.

  • sarmanno @sarmanno

   Merhaba.

   Öncelikle videoda TAM OLARAK bu tür "Sürprizler"den de bahsettik.

   Hacimsel ağırlığı "Kendimizce" yaptığımız bir hesaplama ile değil uluslararası taşımacılıkta kullanılan ve sitemizin yardım bölümünde dört işlem bilen herhangi bir bireyin anlayabileceği şekilde detayları anlatılan bir hesaplama ile buluyoruz.

   Bunun haricinde "Paket küçültme önermiyoruz" dediğimiz kısım ürününüzün kırılacağını, ezileceğini, hasar göreceğini düşündüğünüz paketler içindir. Kitap, ayakkabı, vs. gibi ürünler için paket küçültme talebi açıp ciddi anlamda tasarruf edebilirsiniz.

   Sonuç olarak; anlattığınız hiçbir şey sürpriz değil 🙂 Videoyu atlamadan izleyip, sitemizin yardım bölümünü de size zahmet okuyun isterseniz. 5 dakikanızı almayacak ve kafanızda soru işareti kalmayacaktır.

   Teşekkürler.

  • user1973 @bferidun

   @sarmanno Sorun sadece şu: Sitede ücretlendirme sayfasında ağırlık denilince ürünün kendi ağırlığı ya da hacmi olarak düşünüyoruz. Amerika aderesine gelen kargo paketinin ağırlığı ya da hacmi olarak düşünmüyoruz. Yaşanılan süpriz bu. Ücretlendirme sayfasında dipnot olarak bu ağırlığın tam olarak kargo paketinin(ürünün içine konduğu kargo kutusunun/kolisinin) ağırlığı/hacmi olduğu belirtilirse sorun kalmaz. Ayrıca ürün bana zaten ücretini ödediğim o hacimsel kutu içinde gelmiyor. Benim elime naylona sarılı olarak geliyor. Büyük bir ihtimalle Türkiyede gümrük işlemleri için açılıyor ve tekrar başka bir kargo poşetine bir naylona sarılarak konulup gönderiliyor. Dolayısıyla ben ücretini ödediğim o hacimsel kutunun sadece resmini görüyorum. Bu kutu içinde Türkiyeye gönderildiğini varsayıyorum. Ürünün zarar göreceği kargo firması tarafından o kadar da dikkate alınmıyor maalesef.

  • sarmanno @sarmanno

   @bferidun Feridun bey, selamlar tekrardan.

   Müşteri sayımız 100bin'e yaklaştı ve gönderi ağırlığı/boyutları denilince ürünün kutulu, paketli, gönderime hazır halini değil direkt olarak salt ürünü anlayan ilk müşterimiz olabilirsiniz 🙂

   Yani bu mantıkla (gönderimi yasak ama örnek uygun olduğu için veriyorum) bir telefon gönderimi düşünürken telefonun paketli halini değil, kutudan çıkmış halini düşünmemiz lazım, bu da biraz nötr düşününce konuyu bana hak vereceğiniz üzere değişik bir düşünme biçimi olacaktır.

   Ürünün elinize siz küçültme talep etmediğiniz halde o kutunun içinde gelmemesinin tek sebebi gümrükte kontrol için falçata ile açılması ve o şekilde bırakılması olabilir.

   Böyle durumlarda ürüne göre ya UPS poşedine ya da farklı bir kutuya koyup tekrar paketleme yapılıyor Türkiye'de.

   Fakat gördüğüm kadarıyla ürününüz öyle çok hasar görebilecek bir elektronik ürün değil, keşke küçültme yapıp 1 LBS üzerinden gönderseydiniz direkt.

   Anakart, harddisk gibi bir ürüne bunu önermiyoruz mesela ama sizin ürününüz hasar görmesi çok olası bir ürün değil aslında.

   Arkadaşlarımızla mailleşmenizi okuyorum;

   "Küçültme talep edebilirsiniz, elektronik ürün olduğundan hasar göreceği için kesinlikle önermiyoruz." gibi hatalı bir dil kullanmışlar, ben onun doğrusunu yazayım size;

   "Paket küçültme talep edebilirsiniz, fakat özellikle elektronik ürünlerde ürün hasar görme riski yüksek bir ürün ise bu işlemi tavsiye etmediğimizi, yine de küçültme yaparsanız hasar durumunda sorumluluğun size ait olacağını belirtmek isteriz" gibi iletmeleri lazımdı.

   "Kesinlikle önermiyoruz, Hasar göreceği için" gibi ibareler biraz korkutucu olmuş.

   Aklınıza takılan farklı bir konu varsa lütfen yazın, elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım.

 • barankoyuncu @barankoyuncu

  Sayın Murat Gamsız bey , yıllardır amazondan alışveriş yapan biri olarak-daha çok kitap , e-kitap vb ürün alıyorum- videonuzdan sonra - yıllardır kullanmadığım başka siteler var , amazon birçok ürünü Türkiye'ye yollayıp gümrük bedelini önden alarak bu siteleri bira gereksiz bir hale getirdi-amazonun ülkemizde satmadığı bir ürün için - o da bende ki bozulduğu için ihtiyaç oldu- deneyeyim dedim.
  -Kayıt oldum ,güzel , her şey açıklayıcı ve anlatılan gibi duruyor ancak profil bilgilerimi girip anasayfaya döndükten ve kontrol için tekrar profil bilgilerimi açtığımda telefon numaramın değiştiğini gördüm.Evet değişiyor.sayfayı her yenilediğimde değişiyor birde.
  -Mail atayım sorunu bildireyim dedim, iletişim sayfasına girdim,mesajı yazdım ama gönderemiyorum.En fazla 15-20 karakter kabul ediyor , o da şanslıysanız, şansınız yaver gitti 15-20 karakterde derdinizi anlattınız ,o da aşağıda;
  -Dediğim gibi şansınız yaver gitti 15-20 karakterle derdinizi anlattınız.Sonuç.Sıfır.Kimse size dönmüyor.Bir mail alıyorsunuz 'mesajınız alındı.en kısa sürede cevaplanacaktır' diye ama cevap falan gelmiyor.Bakın , bu alışverişi yapamamak , uygun olamayan kart kullanmak veya alacağınız ürünün internet adresini kaydetmek gibi bir sorun değil , telefon numaram sistemlerine kayıt oluyor ancak anasayfaya dönüp profile geri dönünce anlamsız başka bir numara çıkıyor.Diğeri ,altta;
  -Almak istediğim ürünü anasayfasında görünce ürünü , dur hele şunu bir deneyeyim dedim,denedim.Ne oldu? Hiç bir şey tabi ki.12 yıldır yurt dışı alışverişine , internet işlemlerine açık kartım kabul edilmedi.Halbuki aynı akşam , bir saat kadar önce aynı kartla amazon sitesinden bir e-kitap aldım iyi mi?

  Şimdi sizden istediğim şu.Okur ve ciddiye alırsanız tabii.Madem bu insanlarla yayın yaptınız , onları tanıyorsunuzdur.bunları iletin lütfen.(Bu arada belirtmek isterim ,kimseyi karalama amacım yok ama bu sitenin en çok aldığı şikayetleri bir inceleyebilirsiniz , bunu , burayı okuyan herkese tavsiye ederim)Ayrıca bir şey daha belirtmek istiyorum ; bende 25 yıllık bilgisayar oyuncusuyum , internetle iç içeyim , bilgisayar toplar , ufak tamirler yapar ama meslek icabı - çünkü siz bu işi yapıyorsunuz , daha güncel olan cihazlar hakkında daha az bilgi sahibi olabilirim- bilgim daha az , ama olur da bu kişilerle iletişim kurarsanız - ki isterim - abonemiz becerememiştir , ya insanlar netten alışverişi bilmiyor gibi şeylere kulak asmayınız.Sorun; müşteri veya abonelerinize cevap veriyor musunuz? Anlatılan gibi bir teknik sorun var mı? Neden bazı kredi kartları kullanılamıyor?
  Ben sorabilsem soracağım ama ne mesaj atabiliyorum ne de atabildiğim ufak mesaja cevap.
  Saygılar.Sağlıklı günler dilerim.

  • sarmanno @sarmanno

   Selamlar Baran bey.

   Bizim sitemiz http://www.amerikapostam.com'dur. Aynı site üzerinden işlem yaptığınıza emin misiniz?

   Dediğiniz tüm sorunları inceledik ve hiçbiri ile karşılaşmadık.

   Bunun haricinde herhangi bir talebe haftaiçleri mesai saatlerinde dönülmemesi gibi bir durumun yaşanması mümkün değildir firmamızda. Tüm talepler ve çözülüp çözülmedikleri gün sonunda kontrol edilmektedir özel olarak.

   Ayrıcasitemizin ana sayfasında ürün bulunmamaktadır. Bu yüzden başka bir site ile karıştırdığınızı düşünüyoruz.

   Lütfen eğer farklı bir siteden bahsediyorsanız durumu açıklığa kavuşturunuz.

   Saygılar.

 • barankoyuncu @barankoyuncu

  Öncelikle tüm kullanıcılardan(teknoseyir) ve amerikanpostam sitesi çalışanlarından özür diliyorum.Bu tamamen benim hatamdan kaynaklanmaktadır.Yukarda bahsettiğim sorunları başka bir site ile yaşamış ve adını hatırlayamayıp google arama motoruna dayanarak -kendi hafızama değil-yaptığım bir alışveriş sonucu gerçekleşmiştir.Tekrar özür diliyorum.
  Ancak sorunlarım gerçektir ve amerikanpostam sitesi ile bir ilgisi yoktur.
  Ben de saygılar dilerim.Umarım beni affedersiniz.

 • aynurdogan @aynurdogan

  Amerika'dan bende çocuklarım için ürünler getirtiyordum. Amazon'dan alışveriş yapmaya çekiniyordum ama araştırınca oldukça kolay olduğunu fark ettim. Okuduğum bilgiler eksiksiz çıktı sorunsuz şekilde ürünleri getirtebiliyorum. Benim gibi cesaret edemeyen varsa kaynak bırakıyorum bilgi toplayabilir.
  https://amerikasepetim.com/amazondan-alisveris