Paylaş Paylaş

Yüksek FPS Oyun Kazandırır mı? Vicrains ile Konuştuk

Ekran kartlarının yüksek FPS verdiği, monitörlerin 240 Hz'lere ulaştığı günümüzde bu yüksek sayıların, oyun deneyimine etkisi olup olmadığını konuşmak için rekabetçi oyunlarda deneyimli, hem oyuncu hem de yayıncı Berkay 'Vicrains' Yılmazbayhan konuğumuz oldu. Kendisini Instagram'dan takip edebilirsiniz. Videoda geçen araştırma sayfası linki

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Umut Koçak @umtk

  Bilgisayar ilgi çekici evet 🙂

 • reducto @protego

  Monitörü OC yapıp 75Hz'e çıkarttım, oyunlardan aldığım zevk değişti 😀

 • reducto @protego

  @orcun Adam belli ki hayatında 60hz'in üzerinde monitör görmemiş. Sallayıp duruyor. 60'tan 75'e çıkmak bile acayip fark ettirdi

 • reducto @protego

  @orcun O nasıl kasa öyle ya 😀

 • TeknoStil @teknostil

  Neyse bu video dursun. Yarın kahvaltı yaparken yarım akıllı TV' den izlerim. 🙂

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  @orcun Aslında adam haklı bence hocam. Yazının ana noktası 144 Hz görüntü alacağım diye bütçeyi, overclockla ekran kartı ve işlemciyi zorlamayın diyor. Yine alabilen 240 Hz monitör de 2K 144 FPS verebilecek monitör de alır. Ama bütçe sınırlıysa bununla uğraşmaya gerek yok bence de. Yazıda dikkatimi çeken bir diğer nokta da yurtdışındakiler 5 ms ile oynarken biz 70-80 ms ile oynuyorsak 1000 FPS alsak yine onlar bizden daha rekabetçi oynayabilecektir.
  İki sene kadar önce monitör değiştirdim. O zamanki bütçemle birkaç şansım vardı.
  1. Full HD 144 Hz dandik TN paneli olan monitör alacaktım: Zaten o zamanki monitörüm de TN'di ve görüş açılarından vs. nefret etmiştim. Bir de 144 FPS verecek ekran kartı ve işlemci için monitörün birkaç katı daha para dökecektim. Bu monitör 24 FPS ile oynatılan film ve dizilerde bana sıfır kazanım sağlayacaktı. Direkt eledim.
  2. Yine dandik TN paneli olan 2K 60 Hz monitör alacaktım. Bu durumda artık 1080P oyun oynayamaz hale gelecektim çünkü 2K monitörde 1080P oyun çamur gibi olacaktı. 2K oyun için yine ekran kartı masrafı çıkacaktı.
  3. Full HD IPS panelli 60 Hz monitör alacaktım. Bu fiyata pivot özelliği bulunan, yğksekliğini kolayca ayarlayıp en konforlu şekilde kullanabileceğim, mevcut ekran kartı ve işlemcimi değiştirmem gerekmeyecek, dizi ve filmlerde renk kalitesiyle daha fazla zevk alacağım, oyunlarda da oyunun renklerini daha iyi hissedebileceğim bir monitör alacaktım.
  Tabi ki 3. şıkkı tercih ettim. Açıkçası ben 45 FPS ve 60 FPS oyun arasındaki farkı da anlayamıyorum. 40 FPS üzeri olacak şekilde ayarları olabildiğince açıyorum. Yeni ekran kartımla çoğu zaman 60 FPS'e de sabitliyorum.
  İki sorunum var. Renkler iyi olsa da siyahların tam siyah olmaması ve pikselleri bazen biraz seçebilmem. Onun için ileride yine monitör değiştirecek bütçe olursa tercihim yine hızdan yana olmayacak. Olursa 60 Hz QLED, OLED veya Microled'i 144 Hz IPS'e tercih edeceğim. Ya da 1080P 144 Hz IPS yerine 2K 60 Hz IPS tercih edeceğim. Benim için görüntü kalitesi her zaman ilk öncelik.

 • reducto @protego

  @orcun Almanya'da yaşayıp Türk milliyetçiliği yapanlara benziyor bu iş 😀 Türkiye çok güzel ülke bilmemne. La madem öyle kalk gel buraya bu mis gibi ülkede yaşa ne işin var Avrupa'da? Zengin insanlar kalkıp derler mesela para mutluluk getirmez diye. Yalanın daniskası 😀 Paran yoksa sağlığın bile yok. Millet kanser ilaç bulamıyor karaborsada 2000 liraya bi kutusu satılıyor. Hani para mutluluk getirmiyodu? Adamın altında bilmem kaç milyonluk araba 10 tane ev özel uçak kiralanıyor bilmemne sonra para mutluluk getirmez. Biz fakirleri kandırmak için uydurulmuş bişey 🙂 Bu iş de aynı şimdi. Kurduğu sisteme sen araba alıyorsun sonra işte fps önemli değil. E daha ne diye bu parayı harcadın be adam? Titan X'le ryzen 3900'le işin vardı?

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  İyi bir donanım oyunu geliştirir mi?

  Kapalı dünya FPS oyunları : CSGO, R6, vb.

  Grafik özelliklerinin önemli olmadığı yer tutma, ses kasma, yüksek tazeleme hızı, vb. özelliklerin ön planda olduğu oyun türü.

  Açık dünya FPS oyunları : H1Z1, PUBG, vb.

  Büyük ekran, yüksek çözünürlük, ses kasma, grafik kalitesi, vb. özelliklerin ön planda olduğu oyun türü. Hatta 21:9 formatı renk katıyor. Önce gören vurur, yılanlara basmamak için tedbirli olmak kadar grafik doku kalitesi önemli...

  Ha yetenek mi H1Z1 de bu tepeden karşı tepeyi nokta kadar oyuncuyu dürbünsüz keleş ile rakibi vuranı görünce yetenek nedir tanıdım! Ergenle hala görüşüyoruz.

  Safi donanım gücüyle oyun oynanmaz. Önce beyin gerekli. Pro olmak için tabiki donanım desteği önemli. @gamsizm

  PUBG Lite da ping ve yetenek puanına göre lobiye düşüyorsunuz. 14 adam vurup birinci olanlar hanyayı görüyorlar bizle oynarken.

 • SonkaBonka @sonkabonka

  Asıl sorulması gereken soruyu pas geçmişsiniz bence.
  60 kare gösteren bir monitöre 150 - 200 fps göndermek oyuncuya bir "avantaj" katıyor mu ?
  Rakamları farazi olarak söylüyorum. Soru, 144 kare gösteren bir monitöre 250 -300 fps gönderildiğinde size bir avantaj yaratıyor mu diye de sorulabilir.
  Buradaki kilit kelime "avantaj". Elbette monitörün gösterebileceği kare sayısından fazlası verildiğinde bir "fark" olacak doğal olarak.
  Şahsen oyuncuya bir avantaj katmayacağını/katamayacağını düşünüyorum ama bu işten geçimini sağlayan profesyonel birinin fikrini ve tecrübelerini duymak isterdim.
  Benim bu yönde düşünmemin sebebi ise, bir çok oyuncunun farkında olmadan düşük kare gösteren monitör + yüksek fps'li oyun kombinasyonuna alışmış olmaları.
  Senelerce FPS oyunlarında dirsek çürütmüş biri gelip buna itiraz edebilir ama kartın çizdiği kareyi monitör göstermeyip çöpe atıyor, atamadıklarını göstermeye çalışırken ekranda tearing ve stuttering oluşuyorsa buna avantaj olarak değil alışkanlık olarak bakılmalı "bence".
  "Bence" diyorum çünkü FPS oyunlarını çok seyrek oynuyorum ve yukarıda söylediklerim teoride doğru olsa bile, her gün yukarıdaki senaryoyu pratiğe döken birinin görüşü benim söylediklerimden daha isabetli olacağı kanısındayım.

  • mrsocrates @mrsocrates

   Yüksek fps daha düşük gecikme yarattığı için görüntünün değilde hızın önemli olduğu oyunlarda her koşulda yüksek fps avantaj sağlar. Matematik bu, yorumlayacak bir şey yok

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @teknostil
   İşin içine Vsync girdiği için, sorulan sorunun cevabı bu videoda yok maalesef.

  • TeknoStil @teknostil

   @sonkabonka Videonun tamamını izlediniz mi?

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @teknostil
   Evet izledim. Sorunun cevabının aşağıda ekran görüntüsünü aldığım fotoğrafta olduğunu söyleyecekseniz şunu belirtmem gerek; 60 kare gösteren monitöre vsync kapalı bir şekilde 100 kare gönderseniz de 200 kare gönderseniz de input latency değişmiyor ve aynı kalıyorsa, fazladan FPSnin anlamı pek de söz konusu olmuyor. Yukarıda yazdığım gibi, elbete hissedilir bir fark var ama bu oynayan kişiye olumlu olarak yansımıyor. Kağıt üzerinde böyle en azından. Videoda söylendiği gibi, 400 kare ve üstünü monitöre gönderip input latency'i (neredeyse) 7 kat düşürmek mümkün.Elbette yanında tearing ve stuttering hediyesiyle birlikte.
   Burada küçük bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım. Bu bahsedilen rakam Vsync'e kıyasla verilmiş bir değer. O yüzden, işin içine Vsync girdiği için sorulan sorunun cevabı tam olarak bu değil.

  • TeknoStil @teknostil

   @sonkabonka Olay monitörün kendi giriş gecikmesi değil. Vsync açık olduğu zaman her bir kare, monitörün yenilenme noktasına gelmek için bekletiliyor ve tam yenileme noktalarına verilerek yırtılmanın önüne geçiliyor. Ama bu bekletme gecikmeye sebep oluyor. Hatta bu gecikme değeri 16.7 ms değil de daha fazla oluyor. Videonun sahibi kanal şöyle yazmış :
   "Should mention that while I showed in this video that Vsync could add at least 16.7ms of latency, the real figure is more than 50ms due to a variety of reasons I didn't go into for simplicity."

   Oyunu 10-20 FPS ile oynadığınız zaman, fare tepkisi son derece gecikmeli oluyor öyle değil mi? İşte kare sayısı arttıkça bu gecikme azalıyor. Bir süre Vsync kapalı oynadıktan sonra (örneğin 1 hafta boyunca) tekrar Vsync ile oynadığınızda, aslında imlecin fareyi hareket ettirdiğiniz zamandan az biraz sonra hareket ettiğini fark edeceksiniz.

   Freesync-Gsync ile 144 Hz ve üzeri monitör kullanırsanız yırtılma derdiniz olmaz.
   Alternatif olarak DX9 ve DX11 oyunları için Fast Sync veya Enhanced Sync de kullanabilirsiniz. Bu sayede hem yırtılma olmaz hem de gecikme minimum düzeyde olur. (Bu iki teknoloji de videoda anlatılmıştı diye hatırlıyorum. Yine yüksek FPS ile oynuyorsunuz.)

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @teknostil
   İtiraf edeyim, bu konuya giriş aletlerinin (klavye, fare, gamepad) gecikme değerleri açısından bakmamıştım. İkna edici bir argüman.

 • yesilyurt tv @yesilyurttv

  Vicrains bu işin uzmanımı ki ondan bilgi alıyoruz.

 • Candaş @culas

  Oyun oynama işi cidden kabak tadı vermeye başladı artık. Bunlarla uğraşmak yerine konsol alıp geçesi geliyor insanın

 • Recep Çakan @recepchakan

  @gamsizm yani bizim zamanımızda da mahallenin çocukları toplanırdı oyun oynarken ev sahibi oynardı diğerleride izlerdi onun internete geçmiş versiyonu iste