Windows’tan Apple’a, macOS Sierra incelemesi

Apple Macbook Pro incelememizde söz verdiğimiz gibi, şimdi sıra macOS incelemesinde. Hamdi üç aylık kullanımdan sonra Windows ve Linux ile de kıyaslayarak macOS’u değerlendiriyor.

Video adı geçen uygulamalar:

-- NTFS dosya sistemi desteği için Fuse for MacOS
-- Gizli dosyaları göster göstermek için Funter
-- Çeşitli Finder geliştirmeleri sunan TotalFinder
-- Sanal makine üzerinden Windows çalıştırmak için Parallels
-- Sistemin uyku moduna geçmemesi için Amphetamine
-- Spotlight’a alternatif Alfred
-- Terminal’e alternatif iTerm2 ve Oh My Zsh eklentisi
-- SSH üzerinden dosya sistemi bağlamak için Forklift 3
-- Pencere yöneticisi Spectacle
-- Pil sağlık durumunu göstermek için coconutBattery

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • "Bilal ÖZTÜRK" @gfbilaloztrk_68

  Murat abiden önce ilk yorum kapılmış 😀

 • Agab @agab

  Güzel video 🙂
  @ işareti yaparken CMD+Q yaparsanız tüm sekmeleri kapatmasından bahsetmemişsiniz ama 🙁 Ben hala yanlışlıkla basıyorum @hkellecioglu

 • Boffin @boffin

  OpenSuse gelir mi? @hkellecioglu

 • tekno kaptan @teknokaptan

  Hamdi bey bana ulaşın lütfen teşekkürler

 • lterlemez @lterlemez

  Alışmıyor abi, alışmıyor. Yaklaşık 4 senedir kullanıyorum ama hala del, home ve end tuşlarını arıyorum, hala ve hala Command+Q yapıyorum.
  Ve buradan Apple düşmanı olarak, Apple almak isteyenlere tavsiyem (bu benim kullanım tecrübem) kesinlikle kırpılmış i7’li (2 çekirdek, 2 thread gibi) ve apu işlemcili almayın (mutlaka harici gpu olsun).
  Güncelleme olayına gelince, java desteğini çekti. Eğer Apple Java’ya bağımlı uygulamalarınız varsa, Oracle Java update ile hepsi çöpü boyluyor.
  Menüler yavaş çalışıyor (daha doğrusu tepki veriyor). Intel uyumu pek iyi değil, özellikle cpu throttle yönetimi pek iyi değil.
  Sistem şu şekilde;
  Macbook Pro 13″ Late 2011
  Intel i7 2640M 2+2
  (2+2) 4 GB ile geldi, (8+8) 16 GB’ye yükseltildi
  750 GB 5400 rpm Toshiba diskle geldi 1TB Samsung Pro 850’ye yükseltildi
  ve maalesef geç tepki verme devam ediyor.

  • lterlemez @lterlemez

   Yenilenmiş haliyle i5’li falan almayın.

  • ahmeteraslan @ahmeteraslan

   Eski cihaz üzerinden değerlendirme yapmanız bence yanlış baya baya hatalı olmuş. İ5 8 ramli 13 macbook pro kullanıyorum. Nice i7li windows 10 lu cihazlardan kat kat iyi. Burada çıkarlarına göre hareket etmek lazım elbette. Hangisi işinize geliyorsa onu kullanın. Windows bence os x in yanından geçemez. Macbook çeşitli olmakla beraber tek tip bir cihaz. uyumlu olması gereken bir sistem. 20 seneden beri bilgisayarlarla içli dışlıyım . 3 gün sürmedi kısayollara alışmak.
   Not: Windowstan kopmuş değilim paralelle çift işletim sistemi kullanıyorum.

  • lterlemez @lterlemez

   @ahmeteraslan Nice i7’li Windows makineden iyi mi? Açıkçası bu konuda size katılmıyorum, tek tip olan bir cihazı işleten bir yazılımın böyle problemler çıkartmaması gerekir. Tek tip makine demek, donanım ve ileriye/geriye dönük yazılım uyumluluğunu gerektirir. İşletim sistemi değiştiğinde, elinizdeki ortalama 500-600 dolarlık yazılımlar elinizde patlamamalıdır. Aynen zaman dilimini değiştirdiğimizde ki gibi. Sırf zaman dilimi yüzünden Sierre’ya güncellemek zorunda kaldım.

  • arandur @arandur

   Ben de eski sistemle kıyaslamamak gerektiğini düşünüyorum. 2010 model bilgisayarım Windows 10 temel gereksinimlerine rahatça yettiği halde işletim sistemini verimli çalıştıramıyor, sıkça hatayla karşılaşıyorum. Windows 7 günlerini özlüyorum diyebilirim. Ama yeni pc alanlar memnun Windows 10 deneyiminden.

  • Onur Şahin @sahinonur2000

   @arandur 2010da aldığınız cihaza kaç para verdiniz ve o donemin mac cihazı kaç paraydı. Aynı para verip şu an sorunlu kullanamıyorsanız haklı olursunuz ama donemin mac inin yarı parasını verip aynı ömrü sunmasını bekliyorsanız yanlış düşünüyorsunuz.

  • arandur @arandur

   @sahinonur2000 1500 TL verdim o dönemde (KDV Dahil 1000 Dolar). Mac kaç paraydı, onu bilmiyorum.

  • lterlemez @lterlemez

   @arandur Orada durun işte; orada olay değişiyor. Sizce MS Windows 10’u eski donanımlarda da çalışacak şekilde yazamaz mıydı? Yazabilirdi ama ne yaptı, yazma DI? Intel ve AMD ne dedi? “W10 öncesine izin vermeyeceğiz” dedi, o zaman buradan ne çıkıyor? Bu işler danışıklı dövüş işler. Şu anki donanım bal gibide XP’de çalıştırır W10’da, 90’ların donanımı da bal gibi XP çalıştırabileceği gibi W10’u da çalıştırabilir ama ÇALIŞTIRTMIYORLAR.

  • Sezer SEVİNÇLER @sezers

   bende şu yorumu getirebilirim C64 ile bilgisayarla tanışmış birisi olarak PowerPc zamanları Mac kullanmak çok farklıydı Mac OS X ilk tanıtıldığında fuarda kullanmıştım ve bendeki 486DX33@50 8mb ram 210mb hdd 15″ 1024*768 windows 3.11 ( 32bit modlu win 3.2 ) ile PowerPc 66mhz işlemcili 8mb ram 210mb hdd’li Mac arasında yüz yıl vardı. win 95-NT4-98-me-2000 ile fark kapanmaya başladı. Apple intel işlemcilere geçtiğinde ki ibm powerpc mimarisi çok güç harcayan bir hal almıştı ve windows 7 (beta) kullandığım gün farkın nuaslara indiğini gördüm. şimdilerde windows 10 ile Mac OS sierra arasında hamdi beyin anlatıığı kadar kullanım farklılığı var. Bence aradaki fiyat farkı için değmeyecek fark var. Ben hep aynı fiyata alınabilecekleri karşılaştırmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Kişisel olarak kurcalayamadığım ( donanım ve yazılım ) bir bilgisayarı kullanmayı pek sevmiyorum. Keşke Comodore batmasaydı Amiga OS devam edebilseydi şimdi çok farklı bir eko sistem olurdu.

  • lterlemez @lterlemez

   @sezers Kesinlikle katılıyorum. Commodore’un, Cyrix’in, S3’ün,3dfx’in batmaları çok kötü oldu. CPU ve GPU tekele düştü…

  • Onur Şahin @sahinonur2000

   @lterlemez Verebilirdi ama verseydi mac os ile aynı duruma ulaşmak için ok daha fazla efor harcaması gerekirdi. Çünkü toplasan 5 yıl 10 15 tane macbook modeli olsa sadece işlemci sayısı 40-50 yi geçiyordur kaldı ki bunun kombinasyonlarını düşün. Üstelik o kadar uğraşacak sonra üretici yeni windows 10 için sürücü çıkarmayacak yine mavi ekran yine windows kötü olacak. Boş uğraş olur bence.

  • lterlemez @lterlemez

   @sahinonur2000 Bence çok efor sarf etmezlerdi. Mac OS’un ara yüzü çok da fazla değişmedi. Windows’unda değişmeyebilirdi (değişmedi de aslında, çoğu yerde hala aynı pencereler açılıyor), gerek de yok zaten. Bunun yerine hizmetlere yönelebilirlerdi.

  • Agab @agab

   Benim MacBook Air seninkini ezer geçer bu yazdıklarına bakarsak. Her şey ram değil ki, işlemci 2. Nesil senin. Afedersiniz dedem yaşımda artık. Pek akıl işi bir yorum olmamış bu.

 • arsenik @sha-2

  Bu aralar 40dk üstü gündem dışı videolar ile şaşırtıyorsunuz. 🙂

 • Furkan Ölker @furkanolker

  seste bi problemmi var yoksa benim ses sistemimi sorunlu?
  sürekli cazırdamalar oluyor

 • kizilsakal @kizilsakal

  hamdi olmasa böyle garip karşılaştıormalar ile değişik sorulara cevap bulduğumuz videolar gelmiyor bu siteye acayip renk katan biri iyi çalışmalar.

 • lterlemez @lterlemez

  Etiket işlevi Windows’da var ki; search işlemlerinizi kaydederek, etiket sistemindeki gibi gruplayabiliyorsunuz.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   başlat menüsü webde arama da yapabiliyor. Windows tuşuna bir kere bastıktan sonra yazıp geçiyorsun. Tabi o özelliğin sırrı SSD ile çıkıyor. O nokta da kaçırılmış. Anniversary update ile webde arama varsayılan oalrak kapalı hale geldi belki o yüzden bilinmiyor olabilir. 8.1de gelmişti bu özellik yanlış hatırlamıyorsam. Ancak MAC’de @hkellecioglu kurduğu ek uygulamadaki custom arama özelliği yok tabi. O güzelmiş. Bu tarz eklenti şeyleri kurmak Mac OS’da daha kararlı. Windows’a alt seviyede bir şeyler kurmaya başladıkça nazlanmaya başlıyor. Genelde orjinale sadık kalmaya razı geliyorsun.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   O tam anlamıyla etiketi işlevi gibi olmuyor daha çok akıllı klasör işlevine benziyor bence. Etiketin avantajı çok hızlı bir şekilde etiketleyip sonradan bulmak çok kolay oluyor.

   @ardazeytin Videoda da söylediğim gibi Windows’ta bazı özellikler var ama nedense bunları kullanmaya alışmamışız ya da Windows bizi buna yöneltmiyor. Mac bu konuda biraz daha yönlendirici olduğu için belkide bu özellikler öne çıkıyor. Mac’te kullandığım kısa yolların bazılarını şimdi Windows’ta da kullanmaya başladım. Eskiden olsa fareyle ikona tıklamaya çalışarak yapıyordum. Hayatın sonumu dersen değile tabi ki öyle de işimizi güzelce görüyorduk ama bunun gibi ufak şeyler birikip hayatı kolaylaştırıyor.

   Mesela videoda söylemeyi unutmuşum ama Windows’ta basit bir hesap yapmak için hesap makinesi uygulamasını açıyorsun. Mac’te Spotlight’ı açıp işlemi yazıyorsun sonucu anında altta görüyorsun. Ya da kopyala/kes yapıştır yaparken kopyalama sırasında değil de yapıştırma sırasında sana seçenek suması çok küçük bir an da olsa sana düşünmek için zaman kazandırıyor. Yine hayatı değiştirecek bir şey değil ama tasarım açısından bu daha doğru yaklaşım ve ufak da olsa bir etki yaratıyor.

 • Servet @enigmasi

  Yıllarca kullandım her ikisini de aynı anda. Her ikisinin de artıları ve eksileri var. Bu farklılar ne yazık ki yıllar geçsede halen orada ve can sıkıyor.

 • Cihat @cihat

  abi bardak ve anahtarlıklar ne zaman satışa çıkıyor?

 • ozmo @ozmo

  Gnu/linux’a gömme videosuna hoş geldiniz

 • Mehmet @mehmet4241

  süper olmuş. çok beğendim. (izlemeye devam ediyorum.)

 • GungorGuzel @gungorguzel

  Ahanda buraya yazıyorum. Hamdi Abi 6 aya kalmaz bi mbpro alır 😀 zehri almış, ben gözlerinde o ışığı gördüm 😀 @hkellecioglu

  • WhiteBeards @whitebeards

   Sublime i o ekranda gördükten sonra kaçışı yok. Hiç bir developer macosa hayır diyemez. 😉

  • Beytullah Kurnalı @beytullahkurnali

   Ben de Retina 15 kullanıyorum. Eğer touchbar meselesini sorun etmezse, Late 13 ve üzeri bir modeli ucuza (macbook modelleriyle kıyaslıyorum, yoksa 4bin, 5bin civarı) alabilir ve performans olarak da, render almayacaksa hiçbir problem yaşamaz diye düşünüyorum.

   Tespitleri çok doğru. Ofiste Windows kullaıyorum, evde mac kullanıyorum; mouse kullanmak iş yavaşlatıyor. Mac güzel, mac cix, mac kral. 🙂

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Şimdiye kadar çok dizüstü kullandım ama ilk defa adam gibi dizimin üstüne kullanabileceğim bir ürün olduğunu söylemem yanlış olmaz. Donanım çok güzel işletim sistemi güzel ama fiyatı çok fazla. İyi tartıp değerlendirmek lazım kaç yıl kullanacaksın, verdiğin farka değer mi vs gibi sorulara bakmak lazım. Belki yenisini almak yerine az kullanılmış bir ikinci el ürün bulmaya çalışmak mantıklı olabilir. Kafamda deli sorular. 🙂

  • GungorGuzel @gungorguzel

   @hkellecioglu Abi biliyorsun Apple geçmişim biraz kabarık 🙂 Söylediklerinde çok haklısın. Normalde olması gerekenden minimum 2000TL pahalı gibi duruyor ürünler. Tamam severim Apple ürünlerini ama geröekten ülkemizde saçmalık derecesine varan fiyatlar görüyoruz. Dediğin gibi uygun fiyatlı bi 2.el ürün için düşünülebilir ama sıfırı evlerden ırak 😀

  • Süleyman Mandıralı @slymn_mndrl

   @hkellecioglu abi bende mid 2012 MacBook Pro non retina 13 inc var model olarak yazin 5 sene olacak sonbaharda da alali 3 sene olacak. Ssd Upgrade yapmak istiyorum ama ucuzladi ucuzlayacak diye alamadim bi samsung 1 tb ssd. Yani hdd ve yillik gelen büyün sistem güncellemelerinin getirdigi yavaslik var ama genelde memnunum. Tavsiyem 2. el touchbarsiz 15 inch retina macbook pro olur. 13 inch e göre 15 inch in büyüklük avantaji (13 inch birde 1280×800 baya rahatsiz ediyor), hem bi eski model macbook olmasi hemde 2. el olmasi daha ucuza düsürme ihtimalini arttirir arti quad cpu ve external gpu avantajinda var tabi. Ssd upgrade inden sonra en az 2020 ye kadar kullanirim gibi geliyor bi ariza cikarmassa.

 • Gökçe Deniz Yanık @gokcedenizyanik

  Benim gibi hiç macOS kullanmamış olanlar için gerçekten çok iyi bir inceleme olmuş.
  Kendim kullanıp zamanla öğrenmiş gibi hissettim.

 • arsenik @sha-2

  Ben hiç mac kullanmadım. Bu incelemeden sonra içimde bir mac kullanma isteği hissiyatı oluştu. 😀
  Yazılımsal tarafta saçma sapan şeylerle uğraştırmadan direk işe odaklanma açısından fark yarattığını birçok yerde okumuştum burada da bu duruma değinilmiş.

  Ekleme: Bazen kısayolları var mı diye menülerde geziyordum ama mac bayağı bayağı tüm kısayolları o alana eklemiş. Çok güzel bir şey bu. Bir alıştın mı bir daha fareye bile gerek kalmaz.
  Yedek olayı da çok şeker bir şeymiş.

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  normal windows alacak paramız kalmadı mac rüya

 • WhiteBeards @whitebeards

  Klavyenin ortasında spacebar tuşu var kocaman. Preview i açıyor daha önceden yazdık. İncelemede özellikle değinin diye. Sadece resim değil, musicleri her formatı videoları da açıyor. Pdf ye edit yapıyor preview öyle basit bir uygulama değil. Resim gösterir deyilip geçilmiş. Bir buçuk yıl macbook dan msi gt72 ye geçtim aklım hala macos da ve o previewde. Keşke daha ayrıntılı anlatılsa idi nasip ama bence güzel inceleme olmuş. sonuçta bu bir deneyim bir yıl kullanılsa daha iyi bir inceleme olurdu belki Ama işte teknoseyir farkı 3 ay kullanarak inceleme yaptı. Bence yılın videosu hem tanıtım hem rehber gibi olmuş çok güzel tüyolar verilmiş. Tebrikler @hkellecioglu ellerine sağlık.
  Bu arada gtx980m li gt 72 satılık macbook pro arıyorum. 😉 Macos candır

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Evet, onun üzerinden biraz hızlı geçmişiz ama o kadar çok anlatılacak şey vardı ki kafam karıştı bir yerden sonra.

   Windows’ta olmasını istediğim bir başka özellik de bu önizleme özelliği. Boşluk tuşuna basınca hızlıca dosyanın önizlemesi açılıyor, tekrar basınca kapanıyor. Ayrıca boşluk tuşuna basılı tutarsanız elinizi çektiğiniz anda önizleme kapanıyor. Hızlıca dosyanın ne olduğunu görmek için çok faydalı bir özellik. Ufak tefek bunun gibi onlarca özellik bir araya gelince günlük çalışma rutininde fark oluşmaya başlıyor.

  • WhiteBeards @whitebeards

   @hkellecioglu 3 ay kullanarak inceleme yapmanız bizim için yeter de artar bile. Eksiklik olur elbette ama bence teknoseyir best of larına girecek bir video. Diğer arkadaşların da dediği gibi bir developer olarak macos virüsü size de bulaştı. Geçen hafta gündemde ürünün ikinci el fiyatının önemsizliği ile ilgili manasız bir sohbet döndü ama ikinci el fiyatını hesaba katarak değerlendirmek lazım apple ürünlerini. Levent bey apple kullanmadığı için bilmiyor sanırım. Macbook cihazların ikinci el fiyatlarına bakmak lazım. Fiyat hakkında yorum yapmadan önce. 2. El diye bir gerçek var

 • Onur @megadro

  Elinizi dilinize sağlık. Muazzam titizlikle hazırlanmış ve takır takır akıyor video. Saçma sapan laf dalaşı yerine tek tek özellikler sayılmış. Teşekkürler.

 • Türker Sezer @dirigeant

  Windows ve OSX kullanirken karsilasilan her sorunun “var ama halloluyor”, “su eksik ama soyle de gideriliyor” diye gecistirilirken/yumusatilirken, Linux’ta karsilasilan en kucuk sorunun ‘Linux cok ugrastiriyor’ diye yorumlanmasini anlayamiyorum.

  Kendi OSX deneyimimden bildigim, OSX’in kullanici dostu bir isletim sistemi olmadigi gercegini, bu 1 saatlik videodan da gormus olduk. Kullanicilarin ihtiyac duydugu, videoda deginilen deginilmeyen bircok ozellik, sistemde eksik. Bir kismi ek yazilimlar ile cozuluyor, bir kismi icin terminalden islem yapmak gerekiyor*, bir kismi cozulemiyor. Fakat her ne hikmetse inceleme sonunda sonuc “Linux cok ugrastiriyor” seklinde cikiyor.

  *: Inceleme boyunca “biraz ugrastiriyor” denilen ayar duzeltmelerin cogu terminalden yapiliyor. Terminali/Kabugu Linux’ta acinca isletim sistemi “zor”, “son kullaniciya uygun degil” oluyor, OSX’te olunca “biraz ugrastiriyor”, Windows’a kabuk gelince “oley windows’a kabuk geldi” oluyor. Nasil bir psikolojidir, nasil bir onyargidir anlamak mumkun degil. (Hamdi bey ozelinde degil, genel bir sorun.)

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   O kadar basit değil.
   Linux bir kere daha ilk adımda kaybediyor. Zira işletim sistemini kullanmaya başlayana kadar geçen kurulum sürecinde kurulama başlayanların %80* i “Lanet olsun böyle işletim sistemine” deyip vaz geçiyor.

   Not: Oranları salladım. Bir yerden istatistik falan almadım.

  • Martin @martin

   Onun da çözümü var ama şu uygulamayı kuracaksın, şu kadar dolar.

  • Türker Sezer @dirigeant

   @ybahadir hangi dagitimi, ne zaman kurdunuz bilemiyorum fakat uzun suredir Linux kurulumunda diger isletim sistemlerinden farkli bir surec yok. Sadece “ileri” tusuna basarak kurulum yapilabiliyor.

   90’larin sonunda belki 2000’lerin basinda dediginiz gibi nispeten daha detayli (dolayisiyla kullaniciya karisik gelen) kurulum araclari vardi fakat bu sorun cozuleli cok oldu. Eger boyle bir tecrubeden dolayi Linux kullanmiyorsaniz tekrar denemenizi oneririm.

  • Türker Sezer @dirigeant

   @dirigeant hatta soyle de bir ekleme yapayim. Kurulum sonrasi sureci de degerlendirirsek Linux kurulumu genel kullanici kitlesi icin diger sistemlere gore cok daha pratik. Cunku ozel bir islem yapmadikca, neredeyse tum dagitimlar, kullanicilarin ihtiyac duyacagi tum uygulamalar yuklu olarak geliyor. Kullanicilarin kurulum sonrasinda bircok programi arayip bulmasina, indirmesine, kurmasina gerek kalmiyor.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Linux konusunda gerçekten çok kafa patlattım. Hatta hala zaman zaman ne durumda diye kendimi zorlayıp sıfırdan günlük hayatta kullanmaya çalışıyorum. (hatta bizim hanımın dalga konusu Hamdi boş zamanlarında Linux kurmayı sever). Ama her seferinde bir şekilde çözülemeyen bir sıkıntı ortaya çıkıp günlük hayatımı etkilediği için Windows’a dönmek zorunda kalıyorum. Windows’la çalışmaya başlayınca oh be dünya varmış dediğim oluyor.

   Ama Mac OS’ta bu dediklerimi yaşamadım. Windows’a dönünce dar ayakkabıyı çıkarmış gibi rahatlamıyorsun. Buradan Linux kötüdür anlamı çıkmasın ama işte çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü olmuyor.

  • Osman PAVRAZ @osmanpavraz

   @hkellecioglu Hamdi Abi Linuxta son denemelerinde karşılaştığın sorunları bir liste gibi paylaşsan olur mu ? (Bizede referans olur.)

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   @osmanpavraz Öyle belirli bir sorun listesi oluşturmak zor her sistemin kendine özgü sorunları oluyor. En son Ubuntu’da günlük hayatımı etkileyen sorun WiFi üzerinden tarayıcıyı bir türlü çalıştıramamak oldu mesela. Sürekli faturaları, belgeleri taramak durumunda olduğum için bırakmak zorunda kaldım. Bu sorun Windows’ta ve MacOS’ta yaşanmadı. İki işletim sistemi de tarayıcıyı sorunsuz bir şekilde gördü ve işimi yapmama izin verdi. Linux da görüyor, USB ile çalışıyor ama nedense bir türlü ağ üzerinden çalıştırmıyor. Çok uğraştım internette arayınca onlarca sayfa çıkıyor ama hiçbirisi sorunu çözmedi.

 • Yasin @yasin

  Güzel inceleme olmuş teşekkürler. Control ve cmd konusunda ise ben alışmak yerine şöyle çözdüm, ikisi yer değiştirsinler diye ayarladım. Bu şekilde control c v yapabiliyorum. Fn tuşunun en solda olmasına çözüm yok tabi. Del tuşu konusuna katılıyorum. Tıklama konusunda ise trackpadden elimi kaldırıp tek dokunuş yaptığımda tıklama olarak algılasın diye ayarladım böyle çok rahat oldu. Macbook trackpadlerindeki force touch iphone 7 kadar başarılı değil maalesef. Bu nedenle dokunuş tıklama olsun çok daha rahat geldi bana. Tarayıcı konusunda diğer tarayıcılar pili içtiği için safariye alışmak şart. iStat gibi uygulamalar üst çubuğa ayrıntılı istatistikler için ikon ekliyor kullanışlı. İmkanlar kurcalayınca geniş aslında. Hem windows hem macos cihazım var ikisininde yeri ayrı şu kesin üstün diyemem.

 • Recep @recepchakan

  uygulama başlatıcı, dosya önizleme gibi özellikleri bazi linux sistemlerde de gördüm önemli olan destek ne kadar çok yazılım üreticisi ve donanım üreticisi destek veririse ve güzel destek verirse o kadar sağlan bir sistem oluyor mac OS’ta bundan faydalanıyor çok fazla donanım üreticisi yok bütün yazılım kendinde windows sürücü sorunları var bende rtl8723ae bluetoothlu wifi kartı windows ta bluetooth sorunlu çalışıyor linuxte ise artık hata veriyor ve çalışmıyor bu kart macta hiç çalışmaz 🙂 apple diiyorki çalışmasınada gerek yok

 • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

  İyi de şunu yapmak için bu programı yükleyelim, bunu yapmak için şu programı kuralım, bu ne ağkideş, windows da kuruyorsun windowsunu, başka bişeye gerek kalmıyor 🙂

  Bir de alt-Q nun mağdurlarıyız, iki saat bi form doldurursun sen gel @ işareti yapacam diye sayfayı kapat herşey en baştan.

 • Yunus Emre Bulut @abdyek

  Linux’da spotlight deneyimi yaşamak isteyenler için http://ulauncher.io/

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Windows’un yıllardır tekel olmasından dolayı oturmuş bir alışkanlık var. Yapılan eylemler artık zihne standart Windows hareketleri olarak kazınmış. Hangi farklı işletim sistemine geçilsin ilk hareket alışkanlıklardan dolayı Windows gibi davranmak oluyor. En büyük topallamayı bu yaratıyor.

  Bir yazılımcı olarak Windows’un özellikle Windows 10 ile kullanıcısını daha çok dinlediği, geri bildirimlere daha çok yanıt verdiğini düşünüyorum. Abidik gubidik şeyler kurup, kayıt defterlerinde orasını burasını kapatmaya çalışmadığınız sürece gayet düzgün çalışabilien bir OS. Keza aynı hareketleri Mac OS’a da yaptığınızda da saçmalamaya başlayabiliyor.

  Windows tarafında bu kadar farklı donanıma destek verebilmek, üretici tarafında bunu standartlara oturtmak müthiş bir başarı. Linux bunu yapamadığı için sürücü olaylarında Hamdi Abi’nin dediği gibi sorunlarla uğraşıyorsun.

  Şimdi herkes Windows tarafında güncellemelerden şikayetçi. Haftalık, aylık, yıllık güncellemeler büyük bir devamlılık, hızlı gelişim ve güvenlik açıklarına hızlı yanıt sağlıyor. Tekel olduğu için kötü amaçlı yazılımların ilk hedefi olan bir işletim sisteminde sırf çok güncelleme geliyor diye güncellemeri kapatmak da akıl karı değil. Bu kadar gelen güncelleme anormal değil, bize ülkemizde verilen 3mbps hız anormal. 8 ve üzeri hızlarda güncellemelerin ne ara inip yüklendiğini bile fark edemiyorsun.

  Linux konusunda da Hamdi Abi’ye hak veriyorum. Özellikle ilk zamanlarda kullanma hevesinin olduğu sırada genelde sorun çözmekle, eksikleri doldurmakla uğraşıyorsun. Kendine göre ayar çekmeye çalışıyorsun. Bu bir yazılımcı için eğlenceli gelebilir, meraklı biri için de öyle. Ancak %90 oranında Windows kullanan bir kesimin çoğunluğu “tak-çalıştır” mantığında sezgisel kullandığı için bu tür problemler yorucu oluyor. Genelde anlaşılamıyor, araştırmak da zor geliyor yada zaman olmuyor. Bazı Linux’a gönül vermiş arkadaşlar bunu sanki içerlemiş ama günün sonunda bunu da kabul etmek lazım.

  • Onur Şahin @sahinonur2000

   Windowsun hatası kullanıcının kurcalamasına izin veriyor bundan sonra kullanıcı kendisi bozsa da mavi ekran gelince suçlu her zaman windows oluyor.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @sahinonur2000 ben hep diyorum Pro sürüm hariç ücretsiz olmalı. Ücretsiz sürümde öyle orasını burasını ellettirmemeli. Blog’dan forumdan iki yazı okuyan gaza geliyor o servisi kapat burasını yamala derken sonra Windows bozuk olmamış. 10 yıllık notebook’a Windows 10 kuruyor sonra orası burası çalışmayınca yine Windows bozuk olmamış. Üretici özel bir donanım koyuyor notebook’a. Sonra yenisini çıkardım diyor eskisindeki özel donanımı güncellemiyor w10 için. İnsanlar mağdur oluyor ama suçlu yine Windows.

   Ben bunu çok anormal karşılamıyorum. Yazılımın üretim, dağıtım sürecini herkes bilmek zorunda değil. Sadece karşısında kendiden başka bir suçlu aramak istiyor.

 • Martin @martin

  Böyle çok var ama Win + W tuşunu nasıl bilmezsin hamdi reyiz.

 • deniz0 @deniz0

  Elektrik-elektronik, makine mühendisliği yazılımları ve uygulamaları için Mac alınır mı.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Çoğu mühendislik yazılımları Windows için uyumlu. MAC alırsan yine paralel vs. bir şekilde yandan kıyıdan windows kulllanman gerekecek. Ki özellikle makine mühendisinin kullandığı yazılımlarda donanım ihtiyacı da var. Mac’de o da pek yok.

   Gaming seviyesindeki bir donanımda PC alırsanız sizin için daha faydalı olur.

  • 3dfx @3dfx

   Cok önemli cad programlari macte yok. Hackintosh uyumlu laptop al bence daha iyi.

  • Alp#173 @acpcore

   alınmaz, mac osx kullanmak için alınır, programlar her işletim sisteminde uyumu mevcut zaten, ihtiyacınız yönünde değerlendirme yapın

  • Papa Emeritus @pope

   Özellikle elektrik-elektronik için almazdım . En basitinden bir FPGA ile uğraşacaksınız yazılımını bulamazsınız(mesela quartus) , Windows kurmanız gerekir . Windows kursanız bile ethernet girişi olmadığı için bir de adaptör almanız gerekir falan . Paranız varsa alın ama o fiyata DELL XPS 15’te alabilirsiniz ki Windows cihaz kullanıcak olsam tek tercihim olurdu .

  • BraVe @brave

   Bir makine mühendisi olarak söylüyorum Mac alınmaz. İşkenceden başka bir şey olmaz.

 • yunus__sarigul @yunus__sarigul

  Bunu görünce evdekine ekmek veresim gelmiyor.

 • 3dfx @3dfx

  Hackintosh kurdum elimdeki bos ssdye, bence windowstan daha stabil calisiyor. Cokme falanda yok, cad kullanmasam windowsa dönmezdim.

 • Mehmet Ali Er @ketrp

  Macbook’u HDMI kablosu ile Tv’ye bağladığım zaman macbook ekranının kapanmasını istiyorum. Windows’ta start + P ile seçebiliyordum ama mac os’da bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  güzel bir Apple Mac OS tanıtımı olmuş bilmeyenler ve kullanamıyanlara güzel bir bölüm, hatalar tüm işletim sistemlerinde olabilir iMac 5K ekranı ile beni cezbetti ama standart kullandığım bir kaç program ve oyunlar için Bootcamp ile windows ile birlikte kullandım.

 • BraVe @brave

  Türkçe’si gayet iyi dedi Hamdi bey…

 • gegirti @gegirti

  touch bar meselesine hiç girmemişiniz. kullanım tecrübesi kısmında touch bar nasıl etkili?

 • Onur Şahin @sahinonur2000

  Aynen öyle, fiyata bakmadan karşılaştırma yapıyorlar.

 • Erhan KARADAĞ @erhan-tr

  Windows= İstediğini yap sıkıntı yok. Özgürsün.
  Apple= Ben ne istersem onu yapabilirsin. Hiç deneme bile.

 • Galaksi Taksi @myownkaos

  spotlight woow, alfred wowowowo.. finder vs. explorer… teknoseyir gene 10 sene geriden geliyor. hamdi bırak bu işi.
  touch bar dan bahsedilmedi bile. boş video.

  birde default programları yeterli bulamayıp hepsine alternatif indirip bu iyi işletim sistemi demek bir tek hamdi aga ya mahsus.

  apple artık batmaya mahkum bir telefon markası. hamdi beğeniyor siz düşünün.

 • likeable @likeable1

  Emeğinize sasğlık. Gerçekten çok güzel dolu dolu bilgi içerikli video olmuş. 🙂 @hkellecioglu @gamsizm

 • fatihkaya41 @fatihkaya41

  Mate yada Gnome kurar bi docky kurar sonra vertex-theme yüklerim olur sana mac 😀 Zaten o paneldeki çoğu program özgür yazılım camiasındada var. Olmayanında alternatifi var. İstersem Kde kurarım üstüne bi damadamas theme olur windows. Özgürlük linuxta. Hemide bedava ve açık kaynak koduyla.

 • Miraç ÇAKIR @mirach61

  Bu videoyu izlerken nedense kendimi 2005 yılına geri dönmüş gibi hissettim. Bu tarz incelemeleri daha çok dergilerde gördüğümüz zamanlar aklıma geldi.Teknoloji tv falan zamanları.Özetle çok güzel bir inceleme olmuş.İşletim sistemi incelemeleri her zaman hoşuma gitmiştir. Bu tarz incelemelerin devamını bekliyorum.

 • Zibrokan @zibrokan

  Yeni nesil Mac Book Pro sahibiyim. 15 inch i7, 16 Gb bellekli, 4 GB Radeon Pro 460 ekran kartlı ve 1 TB SSD’li modelini aldım. Iphone 7 Plus, iPad Pro, Apple Watch S2, Apple TV gibi donanımlara daha önceden sahip olduğum için @hkellecioglu nun da dediği gibi ekosistem çok iyi çalışıyor. Hızı çok yerinde. Bir dönem Mac kullandığım için eski şeylere alışmam kolay oldu. Ses olayı gerçekten yeni Mac Book Pro’da bambaşka. Film editlerken touch bar çok işe yarıyor. Yine @hkellecioglu nun belirttiği gibi Macos’un Windows’a üstün geldiği, ya da Windows’un Macos’a üstün geldiği bir sürü şey var.

 • tachyon @tachyon

  Videonun tamamını izlemedim izlemek de istemiyorum Çünkü bir işletim sistemini kısa yollarla övmek kadar saçma bir şey olamaz. Zaten kısa yollar güzellemesi bittikten sonra ki umarım bitmiştir. 😀 Seyretmeyi bıraktım. Bütün işletim sistemlerinde istediğiniz her şeye kısa yol tuşları atayıp istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Bunu övgü meselesi haline getirmek ciddi cehalet gerektiriyor.

  Diğer taraftan Bu MacOs denilen sistemi bir kaç kez kullanma gafletinde bulundum ve lanet ettim. Sebebi de bir arayüzde ilk aranan şey sezgiselliktir. Bu ve iOS denilen saçmalık da sezgizellikten eser yok. Bazen düşünüyorum bunları bir yazılımcı değil de kim tasarlamış olabilir diye. Çünkü özellikle uzun yılların getirisi olarak sezgisel bir tararım anlayışı genel geçer bir kural olmalıdır. iTunes denilen saçmalığı kullanıp da hayattan bezmemek mümkün değil. Bir işletim sistemi düşünün en çok kullandığınız tuşu en zor ulaşılabilen yere koyuyorsunuz ve bundan vazgeçme gibi her hangi bir emare de göstermiyorsunuz.

  Aynı şekilde Ubuntu Unity ve Windows 8’in de sezgisellikten uzak anlayışları kullanıcıların alternatif arayüz arayışına girmesine sebep oldu. Zaten Ubuntu Unity den sonra en çok kullanılan Linux dağıtımı tahtını Mint’e bıraktı. Microsoft ise ilk fırsatta 8 deki o saçma sapan arayüz anlayışından vazgeçti.

  • BraVe @brave

   Enter’a basınca dosyayı açmayıp adını değiştirmesi kullanmamak için yeterli bir sebep. Adını değiştirmek için F2’ye basılır ya da yazıya bir kere tıklarsın olur biter ama enter tuşunu buna atamak saçmalık bence. Ama dosya adını değiştirmek için her seferinde sağ tık / yeniden adlandır diyenler için büyük gelişim.

  • arsenik @sha-2

   ” Bütün işletim sistemlerinde istediğiniz her şeye kısa yol tuşları atayıp istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.”

   Şair burada hammallık yapabilirsiniz, bir şeyleri düzene sokmak için yapmalısınız da… demek istemiş.

  • Yalçın Aydın @yalcinaydin

   @brave dosyayı kapatmadan adını değiştirebilmek Mac kullanmak için yeterli neden olabilir. İşteki windows bilgisayarda isim değiştirmek için yer yer kırk takla atmam gerekiyor.

  • BraVe @brave

   @yalcinaydin Kullanım alnına göre değişir. Sizin işinize o daha yatkın ancak ben Mac kullansam bana işkence olur. Videoda dosya açıkken isim değiştirmeden bahsetmediler. Sadece enter’a basınca değişiyor dediler. Ayrıca W10 cihazımda dosya açıkken ismi değişiyor.

  • Yalçın Aydın @yalcinaydin

   @brave videoda geçtiği için söylemedim zaten. Mac’e dair en çok sevdiğim özellik bu olabilir:)

 • İlker Darbazoğlu @ilkerdrb

  hamdi bey inceleme için teşekkürler. bende bir mac kullanıcısıyım. sizden ricam sizin tecrübenize dayanarak sormak istediğim şu e devlete vs. girmek için, E İMZA kullanımı ayarlarını muhtemelen java ayarlarını denediniz ve bilgi edinirseniz tecrübenizi paylaşırmısınız. saygılar.

 • Volkann @volkann

  Videoyu sonuna kadar izledim güzel bir inceleme olmuş. Ancak Windows 10 kullanan biri olarak macOS’un beni cezbeden hiçbir yanı olmadı açıkçası. Windows 10 gayet iyi bir işletim sistemi ve oyun oynayan biriyseniz alternatifi yok zaten.

 • ozdmranil @ozdmranil

  “…Murat, şöyle bir program var; bununla yapabiliyorsun. Murat, bu yok ama programı var. Yapılmışı var…”

  https://www.youtube.com/watch?v=fdhPESR9e4w

  Şakası bir yana geliştiriciler için daha uygun gibi geliyor bana MacOs, Ios. Arkadaşımda Iphone 5s var. O da şu programı aldım, bu programı aldım. Android’de yok bu, diyor. Bir de aynı uygulama Android’de ücretsiz ama kısıtlı oluyor, Appstore’da ise ücretli olarak satılıyor. Olayı Appstore, Google Play karşılaştırması gibi bir yöne çekmek istemiyorum, öyle bir örnek geldi aklıma sadece MacOs’taki paralı uygulamalar söylenince. Yoksa hangi ürün size, cebinize uygunsa onu alın ve kullanın. Hepsi kullanıcılar için sonuçta. İnceleme için teşekkürler.

  • BraVe @brave

   O söylenen şeyler aslında işletim sisteminde dahil olması gereken şeyler. O yüzden bana o kısımlarda eksik gibi geldi.

  • ozdmranil @ozdmranil

   Evet ama bir kısmı alışkanlık olduğu için de sorun oluyor. 15 yıl Windows kullanan bir kişinin alışkanlıkları bırakması zor olur. Sonuç olarak yine ihtiyacınıza göre seçim yapacaksınız. Her iki platformun da artıları, eksileri var. Sadece hoparlörü kaliteli diye bu ürünü alan çıkmaz fiyatına bakarsak. Eksiklikler de uygulama geliştiricisine ekmek kapısı oluyor bir yerde. 🙂

 • muozi @muozi

  del tuşu fn+backspace ile oluyor. cmd değil.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @tekir Belki harici olarak yüklenir denemedim.

 • Endoskop @endoskop

  abi 3 ay laptop’u kim kime verir ya 😀 3 aydan bahsediyoruz, ayrıca inceleme nasıl bu kadar üzün sürdü 1 ay’a hallederdim ben 😀 belli ki uzatmışsın arkadaşlığa sığmaz diyeyim 😀

 • Emre K @emre-k

  Rehber niteliğinde çok güzel bir inceleme olmuş. Bir yıl sonra hafif, hızlı ve dayanıklı yeni bir dizüstü almayı düşünüyorum. Aklımda Dell XPS veya Macbook var. Benim gibi kararsızlar için güzel bir video olmuş.

  Windows ile kullanım farklılıklarını, kısayolları, tuşları anladım da NTFS desteği olmaması bana kasıtlı gibi geldi. Tüm popüler ve güncel Linux dağıtımlarında NTFS desteği yıllardır var, sorunsuz da çalışıyor. Yani yapılabilir bir şey. macOS’ta olmaması eksiklik bence.

  @hkellecioglu Ben şunu merak ediyorum aslında. MacOS’ta bir pencereye ait menüler pencere boyutundan bağımsız olarak her zaman üst çubukta yer alıyor. Özellikle çoklu pencere kullanımında, yıllarca Windows kullandıktan sonra bu durum tuhaf geliyor mu? Hemen alışıyor mu yoksa hiç alışılmıyor mu? 🙂

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Mac OS, NTFS dosya sistemini okuyabiliyor ama yazamıyor. Bizim yaptığımız değişiklik yazma özelliğini açmak aslında. Linux’larda da bu böyle, varsayılan olarak NTFS birimleri sadece okuyabiliyorlar. Sonradan bir paket yükleyerek yazma desteğini açıyoruz. Sanırım lisanslamayla ilgili bir durum olabilir ama tam emin değilim.

   En üst çubukta o an aktif olan pencerenin menüleri yer alıyor. Bana tuhaf gelmedi daha önce Ubuntu da bir dönem böyleydi yanlış hatırlamıyorsam. Sadece bazen çarpıya basıp programı kapattığınızı sanıyorsunuz ama o sırada programın penceresini kapatmış oluyorsunuz. Ortada aktif bir pencere olmadığı halde üst çubukta programın adı görülüyor. Buna alışmak biraz zaman alıyor.

 • ulastacdelen @ulastacdelen

  @hkellecioglu , @gamsizm güzel ve bilgilendirici bir video olmuş, yalnız bir sorum olacak. Videoda “çok lazım bir uygulama yoksa Windows’a gerek yok zaten” dediniz, peki kişi Visual Studio kullanıyorsa, (hoş açık kaynakla Mac’e de geldi sanırım ama Windows’daki gibi değil henüz galiba) yine Windows’a gerek yok mu?

  Ya da sorumu şu şekilde netleştireyim; SQL Server, Visual Studio’yu sorunsuz ve verimli biçimde kullanmak isteyen kişi, Mac’ine Paralels Pro ‘mu kurmalı, boot camp ile ayrıca bir windows’mu kurmalı, yoksa “en temizi ve garantisi” yaklaşımıyla doğrudan -ayrıca- windows bir makine mi almalı?

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Paralels çok iyi çalışıyor. Sanal makine üzerinden rahatlıkla işinizi görebilirsiniz bence. Burada Visual Studio, SQL Server vs gibi teknolojileri ne kadar kullanacağınız önemli bence. Eğer çok yoğun olarak bunlarla çalışıyorsanız Windows makine almak mantıklı olabilir. Ya da en azından Bootcamp üzerinden gerçek Windows çalıştırma imkanı var MacBook sistemlerde. Sonrasında işiniz bittiğinde yeniden Mac OS’a dönmek mümkün oluyor bu sayede.

  • ulastacdelen @ulastacdelen

   @hkellecioglu Cevap için teşekkür ederim; selamlar, iyi çalışmalar 🙂

 • Recep Balbay @rbalbay

  macOS için mac’e gerek yok 🙂 isteyen kursun vmware’den denesin. ayrıca ntfs ne taktıysam çalıştı hiç sorun olduğunu görmedim. ilk kez burada duydum ntfsin sorun olduğunu. hackintosh diyip geçmeyin windowsda ne performans veriyorsa macOS da da aynısı. hatta fps olarak bile aynı (cs go vs.) 😉

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   NTFS okumada sorun yok yazmada sorun var. Linux’lar da bu şekildedir. NTFS dosya sistemini read-only açar. Sonradan yazılım kurarak NTFS’e yazma desteği gelir.

  • Recep @recepchakan

   @hkellecioglu aslında linuxlerde çekirdek bir yazma desteği var ama yıllardır deneysel ve varsayılan olarak kapalı geliyor ntfs-3g ile yazma desteği geliyor ki gördüğüm kadarı ile fuse falan linux ile aynı yöntemi kullanıyor mac kullanıcıları bende de sorun çıkardığı oldu ama ee buda normal kapalı bir sistemi desteklemeye çalışıyorlar arkada bir şey değiştiği zaman kimsenin haberi olmuyor.

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  @hkellecioglu Fn+Backspace (Del) öğrenince dünya varmış dedirten kısayol😊
  Mac ile mutluyum ben, geride özlediğim pek bir şey kalmadı:)

 • Mypat @mypat

  WinSCP yerine FileZilla kullanabilirsiniz, karşı tarafa ssh erişiminiz olması yeterli.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   FileZilla’nın arayüzünü beğenmiyorum. En büyük eksiği de dosyada sunucu tarafında değişiklik yaptıktan sonra her seferinde “dosya değişti karşıya göndereyim mi” diye soruyor. Bu beni deli ediyor. Kardeşim ben kaydettiğim anda dosyayı upload et tekrar tekrar sorup durma. Çok aradım ama bunun bir ayarı yok. Benim gibi başkaları da bu ayarın olmasını istemiş ama geliştiricisi özellikle öyle yapıldığını belirtmiş. WinSCP’de böyle bir durum yok küçük değişiklikleri hızlıca yapabiliyorsun ve anında sunucuya yükleniyor dosya.

  • Fırat @frt

   @hkellecioglu dosyaları hangi editörde düzenliyorsun abi? editörlerin çoğunda dahili ftp istemcisi de oluyor. ben np++’daki dahili istemciyi kullanıyorum mesela. o şekilde bir kullanım daha pratik geliyor bana. 2 ayrı programla uğraşmamış oluyorsun 🙂

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   @frt SublimeText 3 kullanıyorum. FTP eklentileri vs var ama istediğim gibi değil. Windows’ta sorun yok zaten WinSCP’yi gayet rahat bir şekilde kullanıyorum. MacOS’ta da benzeri özelliklere sahip uygulamayı bulmam biraz zaman aldı ama Forklift 3 işimi gayet iyi bir şekilde gördü.

 • Cem Camci @cemcamci

  normal pc gibi parça değişimi kolay olsaydı macintosha geçerdim

 • Archbrook @archbrook

  Basit şeylerin programcıklarla yapılabiliyor olması ve Hamdi Beyin bu olaydan gayet normal bir olaymış gibi bahsetmesi. Bir de üstüne yüzlerce kısayolun hayatı kolaylaştırdığı yorumu. Bu kadar farklı kombo tuş kombinasyonunu en son onlarca yıl önce mortal kombat oynarken yapıyordum. İlginç hakkaten.

 • HarictenGazel @harictengazel

  Paralells kullanmadım fakat ücretsiz alternatif olarak Virtualbox kullanabilirsiniz.

 • OZGH @ozgh

  Ben de bir aralar sık sık Linux kurup belli süre kullanıyordum ve kullandığım zamanlarda çok da mutlu oluyordum. Ama oyundan dolayı devam etmem mümkün değil maalesef. Ama oyun olmazsa işin içinde, evde internette site site gezip, video izleyen, içerik tüketen herkese Linux fazlasıyla yeter. Hatta üzerinde gelen hazır çözümler sayesinde de Windows’ta olduğu gibi kurulumlarla uğraşmaz (Ofisti, doğru düzgün media oynatıcıydı vb.) İşin içine oyun girdiği takdirde zaten OS X de iş görmüyor, Linux da maalesef. Bir de OS X kullanınca kendimi deli gömleği giymiş gibi hissediyorum nedense. Bir şeyleri yapmak aşırı zahmetli ve sanki tam istediğim gibi yapamıyormuşum gibi hissediyorum. 🙂

 • mert demir @mertdemir68

  OZGH dostum yazdıklarına katılıyorum ilave olarak artık linuxa steam desteği geldği için oyun konusunda da bir hayli ilerlemeler oldu hatta bazı oyun karşılaştırmalarında windowsa göre daha yüksek fps değerleri bile alınabiliyor. Mac os incelemesinde belirtilen şeyler şaşırtıcı klavye kısayollarının övülmüş olması sanki mause kullanmıyoruz da işletim sistemini sadece klavye ile kullanıyormuşuz gibi bir hava verilmiş bu bana ilginç geldi Windows ta da Linux tada klavye kısayolları kullanılabilir bir defa asla Linux kadar özelleştirebilir olamaz güncellemelerden bahsetmiş hamdi bey windowsta tek tek güncelleştirme yapılır doğruda linuxta güncelleştirmeler paket halindedir sadece tılarsın okadar ekran kartıda browser da her ne gerekiyor ise tümü tek pakette güncellenir Linux ta belgelere yada videolara girmek çok basit şeyler bunlar, pencere yönetimleride son derece başarılıdır Linux konusunda tecrübe sahibi olmadan mukayeseye girmek biraz desteksiz ve yetersiz veri olur.Atrıca linuxun özgürlüğüne alışmış insanlara sürekli uygulama satın almak ta çok itici gelir

 • deathline @deathline

  Yıllar önce Jerry Pournelle steve wozniak sözünü aktarmıştı “apple ile herşeyi ya çok kolay yaparsın yada asla yapmazsın diye, bilgisayarlarda neysede telefonda bariz belli oluyor bu söylenen apple bunu bir dert olarak görürse kesin mükemmel bir çözüm sunuyor.
  Günlük işlemler , foto-video içerik üreticisi için eyvallah ama daha fazlası için kod geliştiriciliğine gelinirse apple bsd tabanlı olmanın ekmeğini yiyor ortada özel bir marifet yok, yoksa linux uyumlu dell alabilirsiniz yada toshiba bütün dizüstülerinin linux için klavye, güç kontrolü gibi cihaza özel driverlarını bile sağlıyor.
  Apple hala sihirli kapalı kutu(black magic box) stratejisini devam ettiriyor.Hala 1980lerin elektronik anlayışını devam ettiriyor bu basitlik ve hız sağlarken ,haliyle katmanlı kompleks yapı elde etmeyi engelliyor o yüzden endüstriyel dünyada var olması mümkün olmuyor, böyle bir altyapı ile sunucu dünyasında var olunamaz.Örneğin o etiketleme olayı kesin dosya sistemi üzerinde bazı bit düzenlemeleridir, keza swift öncesi yazılım dilide object oriented değil object based idi ve yapısı çok ilkeldi ama hızlıydı.
  Windows küçücük cihazdan en büyük sunucuyu girebiliyor, linux un olamayacağı yer yok zaten.Her yerde olabilmek mühendislik açıdan mükemmelliğin göstergesi, linux tabanlı cihazlar siz bilmesenizde evinizde var, windows pc neredeyse her evde , ama apple sadece starbucks’ta falan.
  Bırakın apple ürünlerini sanki apple kullananların yaşam alanları bile sınırlı, kendilerine ait küçük bir dünyaları var.Apple’ın sunduğu garage band veya video montaj yazılımları hala 1960-70 lerin hippisiyiz algısının devam ettiğinin göstergersi ama gel gör ki sunum lüksün dik alası , bol miktarda iki yüzlülük var sanki hippiyiz ama ormanda değil yeşillendirilmiş rekreasyon alanında.

 • Erhan M. @erhanm

  @hkellecioglu Bilgisayarı kapatmak için de yazılım yükleyecek sandım 🙂 Ağzınıza sağlık.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Yukarıda da birkaç tane benzer yorum geldi, toplu cevap olsun. Sanki Windows’a veya Linux’a hiç yazılım yüklemiyormuşuz gibi konuşuluyor. Benim önerilerim zorunlu değil sistemin yalın hali de gayet güzel çalışıyor ama özelleştirmek istersen program yüklemek ayar değiştirmek gayet normal şeyler. Windows’ta WinSCP yüklüyorum, MacOS’ta Forklift uygulaması hoşuma gitti aynı iş için mesela. Windows’ta komut satırı için Ubuntu altyapısı yüklüyorum MacOS’ta iTerm2 yükledim. Ben kendi deneyimlerime göre yaptığım özelleştirmeleri söyledim kısacası abartmamak lazım. 🙂

 • Erhan M. @erhanm

  Hamdi Bey ben incelemenizi çok beğendim. Biraz haylazlık bizim yaptığımız 🙂

 • balcis @balcis

  Hamdi Bey genelde paralı örnekler verince konu da apple olunca biraz hateboy’lar aktif olmuş. şu an sistemde paralı tek uygulama NTFS’le ilgili ve onu da mazur görmek lazım NTFS Apple’la ilgili bir sistem olmadığı için.

  Diğer uygulamaların genelde ücretsizi var, hele ki pencere yönetimi konusunda klavye ve fare bazlı ücretli-ücretsiz nerdeyse 10-15 tane uygulama var.

  alternative.to mudur nedir öyle bir site var birçok alternatif sunuyor yazılımlara.

  Pencere yönetiminde windows bence çok üstün, dock mock mevzularında da windows 7’yle birlikte fark attı diyebilirim, ancak masaüstü yönetimi olduğu zaman da windows Mac’in eline su dökemez. Şimdi Windows 10’la bir şeyler getiriyorlar ancak touchpad’le kaydırıp masaüstü değiştirmek paha biçilemez.

  Bu arada sadece registry ve dll olaylarından kurtulmak için bile windows bırakılabilir.

  Hamdi Bey eksikler var ancak teknoseyir’in çok eksik bir yönünü dolduruyorsunuz, bakış açınızı aynen sürdürüp eleştirileri çok kafaya takmayın lütfen.

 • Doğukan Çağatay @dcagatay

  @hkellecioglu bahsedilen bazi sorunlara yazilim onerileri:
  Yazilimlari bahsettiginiz gibi derinliklerden silmek icin https://www.jibapps.com/apps/trashme/
  Pencere buyutme saga/sola yapistirma icin https://itunes.apple.com/tr/app/bettersnaptool/id417375580?mt=12
  gayet basarili, senelerdir kullandigim programlardir oneririm.

 • godzilla87 @godzilla87

  MacOS’un tek handikapı dahili olarak ntfs formatlı disklere yazmayı desteklememesi. bu da aşılabilen bir çözüm. diğer her şey alışma meselesi. bir de istediğiniz her programı bulamayabiliyorsunuz. tabi muadili bir program da illa ki çıkıyor.
  bir de günlük hayatta gerekli olabilecek bazı temel yazılımları da ücretsiz vermesi de artı.

 • Ahmet aykök @systemnet

  murat burda silah zoruyla oturmuş sanki :)) bitsede gitsem offff

 • erdemkarayel @erdemkarayel

  Selamlar Hamdi bey, Total Finder uygulaması ile Windows’ta olduğu gibi kopyalama hızını görebileceğimizi belirtiyorsunuz fakat ben Total Finder ayarlarından bu özelliğin nasıl açılacağını bulamadım. Total Finder ile veya farklı bir uygulama ile dosya kopyalama hızını görebileceğim bir öneride bulunabilir misiniz? @hkellecioglu