#Linuxİpucu

Elinizde asd.r00, asd.r01, asd.r02,...,asd.r85, asd.rar, asd.sfv gibi uzantılarla biten bölünmüş çoklu rar dosyaları bulunuyorsa ve bunları linux tarafında çıkartmak istiyorsanız

7zip'in p7zip adlı bir uyarlaması var onu kullanabilirsiniz.

Komut satırından şunu çalıştırmak yeterli

7z e asd.rar

bu arka planda tüm dosyaları birleştirip çıkması gereken tek dosyayı çıkartıyor. Arka plandaki işleyişin nasıl olduğunu bilmediğim için bu son söylediğim yanlış olabilir ama sonuç doğru.

p7zip: https://wiki.archlinux.org/index.php/p7zip

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Köpüren arch kullanıcısı 😂

Kaynak: https://www.reddit.com/r/linuxmasterrace/comments/a24137/i_use_ubuntu/

#archlinux #ubuntu #linux

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir belediyeden her gün kısa mesaj geliyor. Telefonumda mesaj engelleme özelliği yok herhalde bulamadım. Üçüncü parti uygulama kullanan var mı? Varsa tavsiye uygulama ne önerirsiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Brave tarayıcısını yine öveceğim ama olsun. Adamlar yapmış. Resimdekinin açıklaması şu: İki nokta ile başlayan kısımlar tarayıcı tarafından size sunulan varsayılan arama kısaltma anahtar kelimeleri. Tarayıcıda websitesi adresi kısmına bunu yazıp ardından aramak istediğin kelime veya kelimeleri yazıyorsun. O arıyor. #brave

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Boş bir linux 180 mb kullanır 😀 #linux #i3 #scrot #debian

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 27
 • 3dfx @3dfx

  Anam benim laptop simdi uyandim 😀

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Hocam "Linux" yerine "GNU/Linux" dersek daha doğru olur.

  • arsenik @sha-2

   Ben sevmiyorum Richard kafasını. Linus kafası bizimkisi. Kod açık olsun felsefe umurumda değil.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @sha-2 Teknik olarak da "Linux" demek yanlış hocam. "Linux" işletim sisteminin çekirdeğidir. GNU araçlarıyla birlikte bir işletim sistemini oluştururlar. Debian ise bir GNU/Linux dağıtımıdır. https://www.debian.org/releases/wheezy/ia64/ch01s03.html.en

  • arsenik @sha-2

   @erenhatirnaz Ben yanlış şeyleri tercih ediyorum o zaman siz doğrusunda ısrarlı olabilirsiniz.

  • JohnSmith @johnsmith

   @erenhatirnaz Linux öncelikle işletim sistemidir, çekirdeğine de Linux deniyor problem yok, ama öncelikle işleyim sistemidir.

  • JohnSmith @johnsmith

   @erenhatirnaz Birisi internette yanlış birşey yazmış olabilir, aynı sizin bildiğiniz gibi yanlış biliyor. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp demişler. Hep diyorum, 'what is linux' diye google'layın, görürsünüz. Wikiprdia tanımını vereyim: Linux (/ˈlɪnəks/ (About this sound listen) LIN-əks)[9][10] is a family of free and open-source software operating systems built around the Linux kernel.

   Ek: Ben çekirdek değildir demiyorum, aynı zamanda ve hatta öncelikle İşletim Sistemidir diyorum. Ama bazıları sadece çekirdek diyorlar, onlar yanılıyorlar.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @johnsmith Sadece bir kişi değil hocam altında bir çok insan aynı şeyleri yazmış. "Linux" çekirdiğinin kaynak kodları burada: https://github.com/torvalds/linux . Bunu nasıl işletim sistemi olarak kullanacaksınız? Linux çekirdeği, GNU araçlarıyla birleştiğinde işletim sistemini oluşturur. Bu nedenle işletim sistemi olana "GNU/Linux", çekirdek olana isa "Linux" denir.

  • JohnSmith @johnsmith

   @erenhatirnaz Peki siz öyle bilin, size aşinalığım olduğu için yazma gereği duymuştum yoksa bana ne. Yani 'linux Kernel' demek size göre 'Kedi Hayvanı' demek gibi bir kullanım. Wikipedia'dan 'Linux Kernel' maddesi: The Linux kernel is an open-source monolithic Unix-like computer operating system kernel. The Linux family of operating systems is based on this kernel and deployed on both traditional computer systems such as personal computers and servers, usually in the form of Linux distributions,...

   'what is linux' diye Google'ladığınızda ilk sayfadan, oradaki sayfa özetlerinden:
   * an open-source operating system modelled on UNIX. (En tepede çıkıyor, Google'In tanımı)
   * Linux (/ˈlɪnəks/ ( listen) LIN-əks) is a family of free and open-source software operating systems built around the Linux kernel. (wikipedia.org)
   * Linux is the best-known and most-used open source operating system (opensource.com)
   * Linux is a free open source operating system (OS) based on UNIX that was created in 1991 by Linus Torvalds. (techopedia.com)

   From smartphones to cars, supercomputers and home appliances, the Linux operating system is everywhere. (Arama sonuçlarında en üstte çıkan linux.com'un ana sayfasında, ilk cümle).

   Bakın https://www.oreilly.com/openbook/debian/book/ch01_02.html Learning Debian GNU/Linux By Bill McCarty 1st Edition September 1999 Kitaptan:
   1.2 What is Linux?
   Linux is an operating system, a software program that controls your computer.

   Ben çekirdek değildir demiyorum, aynı zamanda ve hatta öncelikle İşletim Sistemidir diyorum.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @johnsmith Hocam olayı kişiselleştirmeye gerek yok. Wikipedia'daki 'Linux Kernel' maddesinde yazılanlar, benim argümanımı destekliyor. "computer operating system kernel" denişmiş yani bir "sistem çekirdeğidir" denilmiş. "The Linux family of operating systems is based on this kernel" Burada da "Linux ailesindeki işletim sistemleri de, bu kerneli kullanır" denilmiş. "Linux ailesi" yerine "GNU/Linux ailesi" yazması daha doğru olurdu bence. Wikipedia'da yazan her şey de doğrudur anlamına gelmiyor hocam. Diğer kaynaklara gelecek olursak: Hocam "Linux"un tek başına bir işletim sistemi olduğunun sanılması çok sık yapılan bir yanlış ya da yanıltma, artık o kişinin görüşlerine göre değişir. Çünkü GNU projesindeki insanların emeklerini görmezden gelmek isteyen çok insan var camiada. Hocam ben de "Linux işletim sistemi değildir" demiyorum, "işletim sistemi olanın ismi GNU/Linux'dur" diyorum. Kodların olduğu repository linkini yukarıda verdim hocam, buyrun GNU araçları olmadan işletim sistemi olarak kullanmaya çalışın. Popüler siteler yerine şurada yazılanları okumanızı tavsiye ederim hocam: https://www.gnu.org/gnu/gnu-linux-faq.tr.html#why . Konuyu açan arkadaşı fazlasıyla rahatsız ettik, ben şahsen burada noklanıyorum hocam, eğer devam etmek isterseniz profilim üzerindeki web sitesinden e-posta adresime ulaşabilirsiniz, ordan devam ederiz.

  • JohnSmith @johnsmith

   @erenhatirnaz Devam etmeye gerek yok. Özetle GNU tayfasının zavallı bir şekilde kredi kapma kaprisi sonucu tutturduğu birşey. Doğrudur, teknik olarak belli bir seviyeye kadar *tartışmak* mümkündür ama gerçekçi olalım bu kullanımın tutmasına imkan yok. Türkiye'nin kuruluşunda Kürtlerinde payı var, ismi Krt/Türkiye olmalıdır demek gibi bu, hatta süper bir örnek oldu (Eğer bu yorumumu tartışmayı uzatıcı nitelikte bulursanız silebilirsiniz, niyetim devam etmek değil).

 • MH. @mhcycle

  sonra bi chrome açarsın şaşırır kalırsın

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Vay arkadaş, ben de Skype tek başına 1.5GB RAM yiyor.