Ürün inceleme videolarına tıklamanız için ne gerekiyor?

Ürünü almayı planlamıyorsam tıklamam mı diyorsunuz?
Veya ürünü almayı planlamasanız da sırf o kategoriye ilginiz var diye izler misiniz?
Ya da sırf sevdiğiniz editör anlatıyor diye ne anlatsa dinlerim diyenlerden misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Öz Hakiki NeolindTR @neolind

  "Ya da sırf sevdiğiniz editör anlatıyor diye ne anlatsa dinlerim diyenlerden misiniz?" 👍

 • Pennywise @pennywise

  Sevdiğim editör anlatıyor diye izliyorum. Diğer türlü hiçbir ürünün incelemesini izleyemem maalesef 🙁

 • donkissot @donkissot

  ürüne ilgim varsa ve anlatan kişide sevdiğim bir editörse tıklarım, onun dışında tıklamam.

 • Tarık KAYA (36) @tarikkaya

  Mesut genelde ayırım yapmam izlerim. Bakarım editör farklı kafade bir daha izlemem o kanalı veya editörü. Kofti işlerden sıkıldım.

 • Rasko @rasko

  Hepsinden biraz.
  Potansiyel alıcısı olduğum bir ürünse, yayıncısına bakmadan izlerim tüm videolarını.
  Kategori ilgimi çekiyorsa ve yayıncı iyiyse, almayacak olsam bile izlerim.
  Kategori ilgimi çekmiyorsa izlemem (telefon incelemesi izlemiyorum mesela)
  Bunların haricinde, Levent Pekcan anlatıyorsa tost makinası incelemesini bile izliyorum, keyifli oluyor 😀

 • BAkts @bakts

  Konuya ilgi,
  Editör,
  satın alma.
  Hobi olarak izlenen videolara göre satın alırken izlenen videolar daha azdır büyük ihtimalle çünkü daha az sıklıkla yeni ürün alınır. Haftada 2-7 arası video izliyorsa ayda kaç ürün alır ki birisi.

 • Cihat @cihat

  ürün ilgimi çekerse ve sevdiğim editörse izlerim

 • Gökhan @gokhans19

  Ürünü almayı düşünürsem rusçasından pakistancasına kadar her videoyu izlerim. Almayı düşünmesem sadece meraktan izleyecek olsam çok derinlere girmeden izlerim. Sevdiğim editörün incelemesi pek birşey değiştirmiyor. Sıcak bakmadığım veya hakkında fikir sahibi olmadığım farklı kişiler sevdiğim editörlerden daha detaylı ve daha doğru video çekmiş olabilir.

 • jans @jans

  Hiçbir zaman bütçeme hitab etmeyecek ürünün incelemesini izlediğim nadirdir.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Ürün ilginçse kimin anlattığının bir önemi yok. Yoksa bir diğer nas cihazı incelemesini, bir diğer cep telefonu incelemesini izlemem için sevdiğim birisinin anlatması yada o ürüne ihtiyacım olması gerekiyor.

 • Selami Çırak @djselami

  Sevdigimiz editör oldumu izliyorum

 • doganfkrt @doganfkrt

  Sevdiğim bir editörse makarna bile incelese izlerim.Sohbeti yeterli oluyor ortada bir ürün olmasına gerek yok.
  Ürün hitap etmeyen bi ürünse çok irdelemem ama yinede izlerim araba incelemeleri gibi,
  Alacağım yada planladığım bir ürünse yapılmış tüm yazılı-video incelemeleri takip ederim.

 • reducto @protego

  B ve C. ama o ürünle veya o kategoriyle hiç bir şekilde ilgilenmiyorsam C şıkkı elenir

 • Nakahella @nakah

  Ürünü alıp almamak çok da önemli değil, teknolojiye ilgili insanlarız. Eğer ilgimi çeken bir içerikse fiyatı ne olursa olsun asla almayacak da olsam tıklar izlerim ama izleyeceğim kişi önemli, daha önceki videolarda anlatım tarzını sevmemişsem, objektif yaklaşmıyorsa izlemiyorum.

 • Ömer Cava @seyrekdislikotuadam

  Param yok alacak gücüm yok neden izleyeyim ki diyorum ben. Sevdiğim çoğu editor artık VLOG tarzı videolar yapıyor bkz. siz gibi. Vakit geçsin diye bile açmıyorum pahalı inceleme videolarını çok niş bir ürün değilse Örneğin RTX bilmem kaç ekran kartı incelemesi çekmiyor ilgimi. Çünkü alamıyacağım bir şey.

 • TeknoStil @teknostil

  İlgilendiğim, satın almayı düşündüğüm bir ürün olması lazım.
  Bunun haricinde bir yeniliği varsa yine izliyorum. (108 MP kamera, katlanır telefon, 2080Ti ile performans nereye gelmiş, bilmem kaç mhz DDR4 belleklerin performansa katkısı vb.)

 • Joe @joe

  Ürünü alamayacaksam izlemiyorum artık.

 • TeknoStil @teknostil

  Ha bir de anlatan kişi çok önemli. Her incelemeyi izlemiyoruz. 😮

 • CimAdam @cimadam

  Almayı düşünüdüğüm şeyler ile ilgili genel bilgi sahibi olmak için izliyorum ben. Bu sebeptendir ki kağıttan fiziksel özelliklerini okunduğu incelemeler aşırı derecede canımı sıkıyor. Örnek verecek olursak bir telefon incelemesinde kamera ile fotoğraf, video çekilmesini ya da oyun oynanmasını tercih ederim keza herkes ürünün sitesine girdiğinde özelliklerini okuyabiliyor. Donanım için de aynısı geçerli diye düşünüyorum ama mevcut incelemeler testten ziyade ürünü tanıtmakla ilgili.

 • TeknoStil @teknostil

  Ürünün hitap ettiği kesimi yakalamak da önemli. Donanım Arşivi, Webtekno ve SDN gibi kanalların izlenme sayılarının yüksek olma nedeni bu olabilir.

 • Mehmet Akif Ersoy @oyunerbabi

  %90 almayı planlıyorsam %5 ilgi %5 editör

 • ARMv7 @armv7

  Teknoseyir editörleri anlattığı şeyi dinlenebilir kılıyor zaten.

 • Agab @agab

  Sevdiğim editör anlatıyor diye izliyorum. Bir şey alacak para kalmadı insanlarda

 • zaradr @zaradr

  Sevdiğim editör ise izliyorum.

 • Kadir @abdlkadrergin

  Abartı lakayt slogan ve resim görünce ilgilendiğim ürünse bile seyretmeden sayfayı kapatıyorum, hatta kanala göz ucuyla bir bakıp bir kaç örnek daha görürsem uğramıyorum bir daha. Benim kriterim gerçekçi ve net olmalı, sunumda samimi davranılmalı. Tık tuzağı başlık, saçma abartı resim, cıvık girişler, farklı kaygılarla yapılan sunum anında ters tepiyor bende.

 • burakzdnr @burakzdnr

  D) hepsi.
  Yüzdeye vuralım,
  Yüzde 60 ilgi alanıma giren videoları izliyorum.
  Yüzde 39 sevdiğim editörün videosunu izlerim.
  Yüzde 1 ürün almadan önce araştırmadan önce Araştırma amaçlı güvendiğim editörleri izlerim (alım gücü düştüğü İçin alım gücü oranında ancak bu kadar oluyor).

 • Orcun @orcun

  -Ürünü almayı planlamıyorsam tıklamam mı diyorsunuz?

  Duruma göre değişiyor. Ama almak istediğim bir ürün ise isterse çincesi olsun gene izlerim. Ama yok almıyorsam sadece keyfi falansa gene izlerim ama bir kişinin değil. Baya bir kişinin izlerim. Hepsinden de hep bir ağızdan aynı şeyler çıkıyorsa o reklamdır mesela, belirtilmiyorsa gizli reklam. O zamanda işte kullanıcı incelemesi yorumları devreye girer okurum araştırırım vs. vs. hani illa o ürüne sahip olmama gerek yok bilgisi lazımsa onu alırım depolarım. 😀

  -Veya ürünü almayı planlamasanız da sırf o kategoriye ilginiz var diye izler misiniz?

  Çoğu zaman izlerim. Ama işte doğru mu anlatıyor ? yanlış mı ? işte reklam için abartıp övüyor mu ? hiç eksiklerinden vs bahsediyor mu ? bahsetmiyor mu ? bahsediliyorsa diğer editörler ne demiş ? kullanıcıları ne diyor ? bunlar önemlidir.

  -Ya da sırf sevdiğiniz editör anlatıyor diye ne anlatsa dinlerim diyenlerden misiniz?

  İzlerim ama gene geldik reklam mevzusuna, güvendiğim adam atıyorum A kişisi ben bakıp ürün alacağım yada almak istiyorum vs. veya işte saygı duyuyorum falan, almışım vs. e bir bakıyorum incelemeden farklı bir cihaz ise o kişiye olan saygım ve sevgim bitiyor. Demek ki o adamın derdi milleti kandırıp para kazanmakmış. Bu işin ( editör ) malesef meslek ama iş reklama kayıyor. Ya güvenmişim alıyorum malı haydaaa kelek çıkıyor. E sorumlusu kim ? hani tamam taş mı yesin insanlar ama, ya aletin belli bir sorunu varken kullanıcıları bağırıp çağırıyorken kusurabakmasın ama editör arkadaşta övmeyi bırakacak yani, çıkıp özür dilemesini bilecek. Peki var mı özür dileyen ? çoooooooooook nadir.

  Bu iş aslında bence birazda karakter kişilik işidir. Benim param kıymetsiz değersiz mi de güvenip alıyorum üründen yana sorun yaşamayı geçtim anlatılan ürün değil ? sonra editöre sövünce de çıkıp savunanlar oluyor ya şöyle böyle vs. kimi yüzsüzler var bana küfür etti diye çıkıp taşlattırıyor sevenlerine vs. ne güzel ortam. Almış yanına ordusuna takılıyor, sonrada gidiyor o kazandığı parayı karısına veya varsa çocuğuna vs yediriyor, evini arabasını alıyor, editörüm diye geziyor vs. ha benim paramı gelip gasp edip elimden zorla almışsın ha bana ürün önerip yağlayıp ballayıp abartıp anlatıp reklamını yapıp malı satmışsın hiçbir farkı yok.

  Hani birde tamam editörsün çok güzel, ama ya işini ben sana öğretmemem lazım değil mi ? bakıyorsun adam 25 bin liralık notebook inceliyor. İçini açmış işte bilmemne pwm çipi var markası şu bu japon kapasitör sayıyorda sayıyor. İşte şurası böyle metal orası öyle, ya 20 25 bin liralık alet ve aletin olayı hafiflik taşınabililrlik ve performans, ya arkadaşım adaptörü ne kadar büyük ? ağırlığı nedir ? ya bir göster kameranın başında 50 dk video çekmişsin ya göster, yok ya göstermiyor.

  Komple laf salatası geyik işte ben ultrabookların ciğerini bilirim bunları ben zamanında almıştım kullanmıştım vs ya tamam böyle video konsepti gene yap, tekno öyküler de, tekno hikayeler de sohbet yap, okey ben varım da ya sen ürün inceliyorsun, ne alaka ? neyse yazacak çok şey var ama yapacak birşey yok. Youtube ortamı malesef böyle, o yüzden işte bende hala yazılı incelemelere ve kullanıcı yorumlarını videolara göre daha çok ciddiye alıyorum.

 • 3dfx @3dfx

  Ilginc bir ürünse izliyorum. Telefon inclemelerini incelemeyi biraktim, cogu ayni.
  Eglenceli bir editörün anlattigi bir ürünse, fiyati bütcemin üstünde / altinda de olsa izliyorum. (Eglenceli: Jayztwocents, Linus Tech Tips, Unbox Therapy)

  Ama bu aralar incelemeden cok Linus Tech Tipsteki degisik sistem toplama videolarini falan izliyorum. Daha zevkli.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  - Clickbait thumbnail yada başlık olmayacak.
  - Almayı düşünüyor olmam çok büyük bir etken. Zaten öyle olunca denk gelmesem bile arar bulurum, birkaç kaynaktan izlerim. Bilgileri karşılaştırırım.
  - Almayı düşünmüyorsam, izledikten sonra bana bilgi katmış olması lazım. Yani arka arkaya sırf zevk olsun diye RTX 2070 incelemesi izlemem. Bildiğimden farklı, yeni, merak ettiğim bir model olması lazım.
  - Levent Abi'nin videolarına bile ne anlatsa izlerim diyemem. O kadar vaktim yok ne yazık ki. İçerik/bilgi odaklı tüketiyorum. İlk yayınlayanların şansı bende daha yüksek. Bu yüzden bir çok teknoseyir videosunu izlememiş olabiliyorum.

 • Yıldırım Yiğit @blitzhan

  Sevdigim editör incelediyse, bilgim olsun diye izliyorum. Onun haricinde alacağım ürünler içinde mutlaka izlerim.

 • Höşelek @benvaryaben

  "Ürün inceleme videolarına tıklamanız için ne gerekiyor?"

  -mesut çeviğin olmaması...

 • Barış @thesulhone

  Veya ürünü almayı planlamasanız da sırf o kategoriye ilginiz var diye izler misiniz?

 • Shinsekuruza @shinsekuruza

  Zaman kısıtlı ve değerli. Almayacağım ürünü kim olursa olsun izlemem. Alacaksam düzgünce anlatan her yere bakarım. İlgi alanıma giren konular olsa bile herkesten her şeyi hemen izlemem. İçeriğin uzunluğu ve konunun benim için önem durumuna göre seçici davranırım.

 • onimarsynn @onimarsynn

  Levent Pekcan taş incelese izlerim. Onun haricinde almayı düşünmediğim ürünün incelemesini izleyerek vakit kaybedemem.

 • UnicornKnight @unicornknight

  Donanım Editörü titrini taşıyanların neredeyse tamamının bu ülkeye özgü şekilde artık tam manasıyla "Cep Telefonu Editörü" haline gelmeleri yüzünden pek bir şey izlemiyorum desem yeridir.

  arada derede yaptıkları nadir gerçek donanım* incelemelerini de hem yine kendilerinin birkaç yıl önce yaptıkları daha detaylı, çok daha detaylı incelemeleri hem de yurtdışındaki Gamers Nexus, JayzTwoCents, hatta kokoinman Linus gibi muadillerinin incelemeleriyle mukayese edince artık pek seyredesim de gelmiyor. o arada derede yaptıkları gerçek donanım incelemelerini de sadece en tepe ürünler ve en başat markalarla sınırlı tutuyor oluşları da ayrı bir can sıkıntısı, firmanın incelensin diye gönderdiği ürünün gizli reklam tadında incelenişi apayrı.

 • turker @turker

  Uzun dönem kullandıktan sonra inceleme yapanları izliyorum. Kullanmadan video çekenleri izlemiyorum, kağıtta yada redditte yazanları ben de okuyabiliyorum.

  Ürün al(a)mayacak olsam bile, ilgi alanımdaki bir kategoride ise teknoloji nereye gidiyor kafasıyla açıp izliyorum.

 • ahmet faruk @ahmet-faruk

  Abi mesela Bi bilgisayar incelemesinde içindekilerden çok hafif olmasıyla ilgileniyorum intel yada amd olmasıyla ilgilenmem. Fiyatlar uçtu ama yine kültür olsun diye izliyoruz. İncelemelerden çok muhabbet sarıyor.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Eğer clickbait başlık varsa ve thumbnailde ürünü elinde tutuyorsa inceleyen pek izlemek istemiyorum; eğer lazım olursa "tık tık" bakıyorum (atlayarak yani).

 • BRN @brnspawn

  Video başında Teknoseyir logosu varsa atlamadan sonuna kadar izliyorum.

 • Aiberg @aiberg

  Sırf sevdiğimiz editör anlatıyor diye TeknoSeyir'deyiz.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Ürünü almaya niyetim olması ya da bir şekilde takip ettiğim bir ürün ailesinin gelişimini takip ediyor olmam gerekiyor. Yoksa hiç işim olmaz ürün inceleme videosuyla. Zaman değerli. Muhabbet ya da eğlence için inceleme videosundan çok daha iyi alternatifler var yerli ve yabancı. Bu amaçla çekilmiş. Bu arada her zaman önce yazılısı var mı diye bakarım. Varsa video izlemem.

 • Türker Sezer @dirigeant

  Bazi ozel durumlar haric (Murat Sen'in kanalinda tanittigi nis urunler gibi) tum urunler kanallari sirayla geziyor, her yerde incelemesi cikiyor. Dolayisiyla izleme kararini etkileyen, urunden cok editor/yayinci oluyor.

  Teknoseyir ozelinde, Cin markalarinin cikardigi telefonlarin incelemeleri disinda tum icerikleri hangi urun oldugundan bagimsiz olarak (tost makinesi, corba makinesi, NAS, supurge, anakart vs.) takip ediyorum. Hatta bircok videoyu zaman icinde muhabbeti hatrina birden cok da izlemisimdir.

  Simdiye kadar '"bu urunu almayi dusunuyorum, dur bakalim teknoseyir'de ne demislerdi?" diye izledigim video sayisi iki elin parmagini gecmez.

 • samedl @samedl

  Son bir yıldır ön inceleme kutu açma videosu ilk izlenim izlemiyorum özellikle sizin videolarınızda ilk izlenim deyip 15-20 dakikam gidiyor ve verilen bilgilerde deneyimlemeden aktarılıyor. İlk izlenimi olupda incelemesi çıkmayan bir sürü ürün var @mesutcevik
  Edit:soruya cevap değilde sizi görmüşken söyleyim dedim 😀

 • PCMODTR @pcmodtr

  İzlemem için ürünün incelemesinden daha fazlası inceleyen kişinin ürünün son kullanıcıya getirisi ve uyumlu bileşenleri ile nasıl daha avantajlı hale gelir ve ürünlerin tam olarak eksikleri ,özelikleri gibi konularda bilgi sahibi olmasını beklerim. İncediği ürüne bilgi değeri katan editörü izlerim. Plasiyer gibi alıcağı komisyonu düşünen editöre de hayırlı işler dilerim. Stream deck 32 tuşlusu geldi. Hayırlı işler Mesut bey

 • ersoy @ersoy

  B şıkkı gibi biraz da C

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  İnceleme olması gerekiyor @mesutcevik Bey. Kutu açma ve broşürden özellik okuma değil. Deneyim anlatması gerekiyor. Bir tek Burak Şolt inceleme yapıyor sizin sitede.

 • Kemal Güvenç @ooze-away

  Almayı planlıyorsam her türlü videoyu izlerim. Eğer öyle bir planım yoksa editör için izleyebilirim.

 • Adem Gdk @aguduk33

  Öncelikle LP ya da HK var mı bakarım. Yoksa geri kalanını izlemeden kapatırım.
  Onun dışında incelenen ürünün benim için ulaşılabilir bir ürün olması da önemli bir kriter.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  bir milyon liralık lamborghini kullandık şeklinde yazan adamların videosunu izlemiyorum.

 • Kesb-i @kesb-i

  Ürüne göre değişiyor. Mesela telefon incelemesi izleyeceksem samsung a serisini kim anlatırsa anlatsın izlemem. Iphone, samsung s-note serisi veya xiaomi-redmi izlerim. Xiaomi alma veya aldırma olasılığım var. Mesela iphone ise ne yapmış ne gelişme var diye izlerim. Yani ya teknolojisini merak etmem lazım ya da alma aldırma ihtimalim olması lazım. Çoğu kulaklık incelemesini izlemem. Ekstra fiyat performans sunması veya değişik bir özelliğinin olması lazım. Anlatan kişinin sohbeti için tek başınaysa inceleme izlemem. 2-3 kişi inceliyorlarsa bi ihtimalle.

 • huseyin/azuren @hegemen

  Doğru düzgün ve güvendiğim kişilerin , ilgilendiğim yada merak uyandıran bir şeyse izliyorum.
  Etrafta kutu açan parçalayan bozan bir milyon insan var .
  Vaktim değerli her insana harcıyamam.

 • veli @th_baba_yaga

  Sevdigim editör incelediyse izliyorum. Haftalık gündem ve 2si1 de genelde uyumadan önce izliyorum anlayamadıgım şekilde onları izlerken uyukuya dalmak daha kolay oluyor ayrıca bir ürünü almadan önce yazılı metin ve yorum okurum, daha sonra varsa videolu incelemesi editör farketmeksizin izlerim.

 • Cowboys @cowboys

  Kapağında bikinili manken olması lazım

 • Volkan Özkurt @sarkihalindekal

  Ürün incelemesinde yazılı olanlara yönelirim, daha detaylı, daha doyurucu ve daha rafine bilgiler var.

  Video izlersem ilgimin olması, alacak olmam, editörün görüşleri neler gibi hususlar izlememi sağlar. Erdi Özüağ, Burak Şolt ne demiş diye izlerim mesela keza Mesut Çevik yada teknoseyir ekibi neler demişler diye izlerim.

  Şöyle bir hafızamı yokladığımda eğer yanılmıyorsam teknoseyiri A6000 almayı planladığım dönemde incelemesini izlediğimde keşfettiğimi ve ardından bütün videolarını izlediğimi hatırlıyorum, bu kanal o yıllarda bana huzur vermişti ve hâlâ burdayım.

 • Coupe @coupe

  İlgime ve kanala göre. Bazen inceleyen kişi de önemli olabiliyor. Bir de incelemenin uzunluğu. (Yoğun oldupum dönemlerde.)

 • TeknoStil @teknostil

  Söz konusu PC bileşeni olunca, Hardware Unboxed YouTube kanalı benim için 1 numara. 🙂

 • thpozitif @thpozitif

  ikinci ve üçüncü senaryolar geçerli benim için.