seramik_demlik paylaştı.

#teknoyardım #akış

Her sorunumda yanımda olan Teknoseyir ahalisi, kendi çapımda bir internet kafe kurmaya karar verdim. Aklımdaki dükkan yaşadığım şehrin merkezinde 3 katlı bir binanın 3. katı. üst katı teras. İnternet kafe için uygun bir konumda.

10-15 bilgisayar ile başlayıp, müşterilerin geldiğini gördükten sonra hızla 20-25 bilgisayara kadar çıkarabilirim. Devam eden 6 aylık süreçte bu sayıyı 40-50 civarına taşıyabilirim. Fazlasını dükkan kaldırmaz, çünkü 120metrekare.

Tüm aşamaları sizinle paylaşacağım. Yarın dükkanı gezmeye, belediye ile de ruhsat konusunda görüşmeye gideceğim.

- Eeeey donanım canavarları! Masa+sandalye+pc ile en mantıklı 5.000-6.000 TL lik oyuncu bilgisayarını dizmeme yardımcı olun.

- Network uzmanları, 30-40 bilgisayarlık bir internet kafeye neler önerirsiniz?

- Yaratıcı arkadaşlarım, hadi internet kafemize isim bulalım?

- İnternet kafe müdavimleri, gittiğiniz kafelerde ne var ne yok, tiyo verin yahu 🙂

Hepinizin katılımını bekliyorum, konuşalım, tartışalım.. 🙂

30.06.2019

Arkadaşlar bugün pazar olmasına rağmen bir arkadaşımı alıp merkezdeki internet kafeleri gezdik. Merkez derken buralar meydan ve çarşı. İnsanlar oturmuyor hep iş yeri. Saat akşam 9'du ve dükkanlar kapanmış. İnternet kafeler açıktı. Akşam vakti buralara geliyorlar mı diye düşünürken gittiğim kafelerde ortalama 30 masa doluydu. İşletmelerin çapına oranlarsam %40 doluluk vardı. Normal bilgisayarların saati 3 lira, ortanın üstü 4, curved monitörlü ve daha iyi olanlar 5 liraydı. Memlekette piyasa bu durumda yani, bence fena değil.

Pazar günü tutacağımız dükkanı göremeyiz ama dışardan bakalım diye gittik. Şansımıza aşağıdaki esnafta anahtar varmış. Dükkanı da gezdik.Dükkan internetten görüp beğendiğim durumda. Hiç bir süprizle karşılaşmadım. Hatta çift wc olmayışını ruhsatta sorun ederler diye düşünürken, binadaki her kata wc koymuşlar. Kendi katıma Erkek Wc, Alt kata Bayan Wc yazar ruhsat sorununu da çözerim diye düşündüm.

Yukarda bahsettiğim işletmeler konum olarak 10 üzerinden 10 iken benim ki 10 üzerinden 8 olacak. Ama avantaj diyebileceğimiz benim terasım var onların yok. Ayrıca en büyük avantajım şu ki, onların kirası benimkinin rahat 3 katıdır. Ben bu dükkanı gerçekten uygun fiyata bulduğumu düşünüyorum. 🙂

Binanın ön yüzü aydınlık, giriş tarafı yani arkası ise karanlık. O kısmı ışıklandırmam gerekecek. Elektrik tesisatını 40-50 bilgisayara uygun hale getirmek için elektrikçi çağıracaktım, o sıra bunu da yaptırırım.

Yorumlarınızı okuyorum, çok teşekkürler. Saolun varolun, hepsinden faydalanacağım.

01.07.2019

Belediye'ye gittim, ruhsat vermiyorlarmış ağalar. Bir projemiz daha başlamadan bitti. 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 20
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Film izlerken klavye fareyle uğraşmamak için 6-7 dolara şundan aldım. İyi ki almışım. Media tuşları yanında full klavye ve faresi var (jiroskop yardımıyla). PC haricinde akıllı TV’ye taktım tizenli, onda da çalıştı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 14

Baya iş bitiriciymiş yahu... Ne sokarsan sok...

Tahmini Teslimat Zamanı

Ucuz Wavlink USAP HDD Yerleştirme Istasyonu 2.5 "/3.5" SSD SATA harici sabit disk Sürücüsü Muhafaza baz kutusu 8 TB Dock USB2.0 hub kart okuyucu, Satın Kalite HDD Muhafaza doğrudan Çin...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

Latin alfabesi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sinematik Kameraya Geçiş Süreci ! ( Blackmagic Ursa Mini 4K )

Herkese merhaba arkadaşlar ben Hamdi Dönmez, bugün sizlere DSLR ve Video Kameralar sonrası Sinematik Kameraya geçiş sürecimden ve realist şekilde yaşadığım sıkıntılardan bahsetmek istiyorum.

 

Öncelikle yaklaşık 7 senedir bilişim ve fotoğraf - video sektöründeyim. Farklı firmalarda görüntü yönetmenliği, sanat yönetmenliği ve backstage çekimleri yaptım. Genelde tecrübelerimi de elimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum. Bu tecrübemi anlatma sebebimde Türkiye de ki sektöre yeni atılan kişilerin sıkıntı yaşamaması.

Konuya artık ufaktan giriyorum. Yıllardan beri dslr kamera ile işlerimi hallediyordum. Büyük işlerde ise dışarıdan kiralama yaparak günlük pratik çözümler uyguluyordum. 4 Adet cihazım vardı ; Sony A7S II , 5D Mark 3 , Sony A6500, Zhiyun Crane . Bu ürünler ile senelerce klibinden tutunda tanıtım filmlerine kadar çekiyordum ve çıkan sonuçlar gerçekten iyiydi. Ama tek negatif yanı gittiğim işlerde insanlar dslr kullandığım için burun kıvırıyorlardı. En son gittiğim işte müşteri ile yaşadığım sıkıntı beni gerçekten çok fazla yormuştu ve artık sinematik bir sistem kurmaya karar verdim. Yaklaşık olarak 3 aylık bir araştırma sürecim oldu malum tr de olduğumuz için herşeye anında ulaşma ve alma şansımız yok. Bunun için herşeyimi en ince ayrıntısına kadar dokuyordum. Ve sonunda kendi setimin rotasını çizmeye başladım. Alexa, Red, Canon, Blackmagic derken ben bütçeme yakın olarak Blackmagic Ursa Mini 4K yı almaya karar verdim. Bu sürede tabi tüm ürünlerimi ikinci el olarak internete koydum ve ne yazık ki piyasa fiyatlarından daha düşük rakamlara vermek zorunda kaldım. Artık elimde bir miktar para vardı ve iyi hareket etmek zorundaydım. Dışarıdan kiralamak tabi ki kolaydı parayı veriyorduk ve kiralıyorduk . Etliye sütlüye karışmadan bir paket halinde önümüze geliyordu. Buradan gelen rahatlıkla ben herşeyi kolay sanıyordum. DSLR kültüründen geldiğimiz için herşeyi bir paket olarak görüyordum. Neyse uzatmayayım, paramı cebime koydum ve ekipmanlarımı listeledim ;

Blackmagic Ursa Mini 4K ,

Sigma Art 35mm 1.4 ef

V-Mount Batarya 2 Adet

DJI Ronin M

Shoulder Rig

CFast Hafıza Kartı

 

Tabi ki bunlar benim kafamda kurguladığım ekipmanlar yani hemen alıp çekime başlarım diye düşünüyorum içimden. Arkadaşlar ben bu listeyi yaptıktan hemen sonra tr fiyatlarını araştırmaya başladım. TR fiyatları beni o kadar yordu ki bir ara vazgeçmeyi bile düşündüm. Sonrasında almanya da ki akrabam aklıma geldi ve hemen iletişime geçtim bu listeyi ona attım ve acilen destek olmasını rica ettim. Benim için bu ekipmanları buldu ve amazon aracılığı ile listeledi. Amazondan sepet oluşturmaya başladık ürünleri ekledik, tam sipariş verecektik ki bir firma bana mail attı amazondan sipariş vereceğimiz firma mail adresimi bulmuş ve bana şunları yazdı ; " Hamdi Bey ön sipariş talebinizi gördük fakat ekipmanlarınızı bu şekilde temin ederseniz ne yazık ki çekime hazır olamazsınız. Şuanda almak istedikleriniz çok çok ufak bir kısmı . "

Ben bunun üstüne şok oldum çünkü sattığım ekipmanlar ancak bu sisteme yetiyordu ve afalladım adamın söyledikleri karşısında. Hemen tekrar araştırmaya başladım ve sonunda türkiye de dost diyebileceğim bir kiralama şirketi bana bu işin ipucunu ve sırrını verdi. Bana tekrar ekipman listesi çıkardılar.

Arkadaşlar benim paket sandığım Blackmagic Ursa Mini 4K meğersem paketten sadece body olarak çıkıyormuş. Öyle Canon Nikon gibi düşünmeyin içinde hiçbirşey yok . Tutma aparatları yok. Şarj aleti yok. Batarya yok, olmadığı gibi satın aldığımız bataryayı takma yeri de yok 😀

Bildiğiniz anlık bir hüsran yaşadım ve her ekipmanı didik araştırdım. Google dan her aradığım şey başımdan aşağı kaynar sular döktü. Çünkü cihaz o kadar boş bir yapı da geliyordu ki yanında ki ek ekipmanların bile ek parçaları vardı ve dolar yüksek olduğu için hepsi cep yakıyordu. Vazgeçmeyi tekrar düşündüm ve sonra dedim ki ; Hamdi ekipmanlarını sattın delilik yaptın devamını da getirmek zorundasın.

 

Yukarı da yazdığım ekipman listesi 6 adet ile sonuçlanıyordu. Yeni listem ise tam 16 adet ekipman ile sonuçlandı. Bu benim arabamı bile satmamı gerektiriyordu 😀 Türkiye fiyatlarını öncelikle araştırdım ve Türkiye rakamı yaklaşık olarak 50.000 TL gibi bir rakama yaklaştı.

Kara kara düşünürken aynı ekipmanı kiralamak aklıma geldi ve sonra ki gün ekipmanları kiraladım tüm özelliklerini bir kenara not aldım ve muadillerini aradım. Ne yazık ki blackmagic çok gıcık markalar ile çalışıyor daha doğrusu kablosu ayrı dert, tutma aparatları üç beş marka var ve hepsi pahalı. Ne yaptım ettim amazon almanyadan tüm yan ürünlerin muadillerini buldum. Bataryaları kaliteli yan markalardan sağladım. V- Mount batarya plate ini orjinal aldım. Shoulder Rig ürününü FilmCity adlı sinema dünyası için uygun ürünler üreten bir firmadan aldım. Diğer ekstralar için ne yazık ki orjinallerini almak zorunda kaldım ama Türkiye rakamının çok çok altına güzel bir set kurdum. Aldıklarımın %70 i orjinal yani kaliteli markalar geri kalanları ise yan marka ama kaliteli markalar. Örnek veriyorum V-Mount Bataryayı " SWİT " markasında almak yerine bir yan marka seçerek bir değil iki tane almış oldum. Shoulder Rig yanına follow focus alamıyordum ama filmcity markası sayesinde hepsini paket halinde aldım. Hafıza kartı Türkiye de 2500 TL idi. Amazon Almanyadan 1300 TL ye aldım. Bunun gibi ufak tefek araştırmalar ve yan markalar sayesinde Türkiye rakamından çok çok aşağı bir fiyata aldım. Ürünleri aldık tabi ki ben görmeden akrabam teslim aldı. Ardından tüm ürünleri sığdıracak bir çanta aramaya başladık ve çantayıda bulmak için 3 gün araştırdık korumalı olmalıydı ve hepsini taşımalıydı. Bir ürün bulduk ve onu da satın aldık. Sonra getirme sürecinde Türkiyeye gelen birkaç arkadaştan rica ettik. Uçak ağırlık ve çanta boyutunu kabul etmediği için bagaja verilmesi gerekti. Bagajla türkiyeye gelirken içim içimi yedi. Fırlatıp attıkları için bir tane bile firmaya güvenmiyorum. Siz siz olun sakın ürününüzü bagaj boy valiz dışında bir yere vermeyin. Sonrasında ürünü gece sabiha gökçenden teslim aldım ve kontrol ettim bir sorun yoktu. Hemen eve gittim ve o heyecanla, mutlulukla kutuları açmaya başladım. Önceden öğrendiğim gibi Blackmagic Ursa Mini 4K ürünü bomboş çıktı yani hayatımda yaşadığım en büyük hüsrandı. Bir ürün alıyorsunuz ve içerisinden kullanma kılavuzu, makine dışında birşey çıkmıyor. İnsan ister istemez pişmanlık moduna giriyor ama sonra geçiyor 😀

Ürünlerimi birleştirdim ve shoulder rig vs gibi ürünleri monte ettikten sonra. Cihazı test etmek için sonra ki günü bekledim. Sonuçlar gayet güzeldi fakat kamera da silme tuşu vs yoktu. Sinematik kameralarda görüntüler karışmaması ve bir problem olmaması adına silme işlevini kaldırmışlar. Yani bir görüntü silmek istiyorsanız yanınızda bir laptop ve kart okuyucu olması lazım. Kart okuyucusu 50-100 TL olarak düşünmeyin. Tam 450 TL Kart Okuyucu parası ödedim. Bilgisayarınızın çok iyi olması lazım ekran kartı ve işlemci olarak çünkü görüntüler raw çekildiği için her pc açmıyor ve okuma işlemini gerçekleştiremiyor.

Bu gününde ardından aldığım gimbal i test etmek için sakin bir mekan seçtim ve gimbal a cihazı taktım. Ne yazık ki sıfır aldığım Dji Ronin de beni olumsuzlukla karşıladı. Batarya ile cihazı taşımadı ve satmak zorunda kaldım. Yine bir araştırma süreci başladı ve steadicam almak zorunda kaldım. Bu makineyi taşıyacak olan steadicam piyasada 16.000 TL den aşağı ne yazık ki yok. Bende yan markalar buldum ve en kalitelilerini eledim. EEMOV adından bir markadan 8500 TL ye bir steadicam aldım. Makine Body, Lens, Batarya ile 6,5*7kg yapıyordu. Steadicam ise büyük bir zulümdü çünkü üzerinize giyip kullanmanız gerekli ve fazlasıyla ağır. Üzerine makineyi de koyunca sizin belinize fazlasıyla zarar veriyor. Akşam eve gittiğinizde eğer tek başınıza çalışıyor iseniz büyük bir ağrı ile karşılaşabilirsiniz. Kalıcı hasarlar verebilir.

Özetleyecek olursam arkadaşlar ben müşterilerimden gelen tepkiler ve kendi cihazlarımı elimde tutmak adına bu yola girdim ve DSLR sonrası bu süreç bana tam 3 ay kaybettirdi. ( Cihazların aranıp bulunması, maddi yönden paranın hazırlanıp kenara koyulması, ekstra çıkan aparatların temin edilmesi vs vs. ) Ve sinematik kameralar ne yazık ki ISO konusunda berbatlar. Yani Sony veya Canon gibi size düşük ışık performansı sunmuyorlar. Tam anlamıyla herşeye ayrı ayrı para yatırmanız gerekli. Her bölüme bir eleman ayarlamanız lazım. Bilgisayarınızı yenilemeniz lazım. Lensleri alırken cihaza uyumlu mu değil mi bakmanız lazım. Hafıza kartınızın çok çok yüksek olması lazım veya 3-4 adet ssd almanız gerekli. Çünkü 128 GB Kart 12 DK da doluyor. Bu da ekstra masraf demek oluyor. Bataryalardan en az 4 adet gerekli. Bir batarya en fazla 3 saat gidiyor ve uzun işlerden yarı yolda bırakabiliyor. Ya elektrik kaynağı lazım ya da yedek batarya. Aktarım için en az 5-10 TB harddisk olması gerekli. Çünkü dosya boyutları çok yüksek ve saklama alanını sürekli tüketiyor. Görüntü olarak sinema da ne izliyorsanız bu kameralarda da o var fakat işiniz bu değil ise bir hevese girdiyseniz girmeyin geri çekilin. Bu tarz bir dönüşüm ne yazık ki hem bütçenizi yoruyor hemde kullanım alanlarınızı kısıtlıyor. 7,5 kiloluk bir kamera ile vlog, after movie, küçük tanıtım işleri, showreel çekemezsiniz. Bu seti kuruyorsanız mutlaka yüksek bütçeli işler almak zorundasınız. Çünkü sinematik setler ekstra iş yükü ve eleman gereksinimi de getiriyor. Ben önceden 3 kişi ile gittiğim işlere şuanda 7 kişi gidiyorum. Her elemana ayrı para veriyorum ve ekipmanları teker teker kontrol etmek zorunda kalıyorum. Taşımak için artık bir araba gerekiyor ve toplu taşıma kullanarak çekime gitmek hayal oldu. Eğer profesyonel olarak devam etmek istiyorsanız birkez daha düşünün 🙂

Sormak istediğiniz herşeyi sorabilirsiniz arkadaşlar, işlerimi de ; İnstagram : @webressami adresinden inceleyebilirsiniz.

Okuduğunu için çok teşekkür ediyorum, sokak ağzı ile anlattım daha keyifli olması adına.

#kamera #blackmagic #blog #sigma #fotoğraf #teknoloji #amazon #yurtdışı #akış #sinema

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15
 • Fatih @fatihy

  Sonuç olarak harcadığınız paranın karşılığını alabiliyor musunuz ? Yeni ekipman sonucunda almış olduğunuz işlerin getirisi arttı mi ?

 • ARMv7 @armv7

  güzel aydınlatıcı bir yazı olmuş heyecanla, bir solukta okudum. Bende hobi olarak kısa videolarla uğraşıyorum. Sony alpha kullanıcısıyım bulunduğum ilde bir adet blackmagic 2.5 k buldum. 3800 lira istiyor arkadaş ama raw çekme olayı ve disk alanı beni korkutuyordu. Yazınızı okuduktan sonra Sony ile devam edebilirim herhalde diye düşünmeye başladım. Macbookla video düzenlemelerini yapıyorum sanırım raw işi için macbook öksüremeyecek bile çünkü nefesi kesilip ölecek. Bilgi Paylaşımınız için teşekkürler.

 • Hamdi Dönmez @webressami

  Ek Bilgi : Dell Alienware 15” GTX 1080 Modelini kullanıyorum . DaVinci Resolve ve Premiere programlarıyla destekliyorum . Macbook Pro Touchbar da kullandım kesinlikle bu işlerde macbook yetersiz kalıyor. Ancak iMac gibi 8-16GB ekran kartlı bir model iş gorebilir .

 • YasinC @yasinc

  Hasselblad falan olsa ne kadara patlayacaktı merak ettim

Birden fazla dosyanın ismini aynı anda değiştirmek için Everything programını kullanabilirsiniz. Dizi dosyaları ile altyazı dosyalarının ismini aynı yapmak istediğimizde baya faydalı oluyor.
https://www.voidtools.com/downloads/
1-)İsmini değiştirmek istediğiniz dosyaları bir klasörde toplayın.
2-)Klasörün dosya yolunu Everything arama kutusuna iki tırnak içinde yazın. Örn: "C:\Users\Okan\Desktop\dosyalar"
3-)Dosyaları seçip F2 tuşuna basın.
4-)Açılan pencerede "New Format" kısmından istediğiniz şekilde düzenleyin.
#PratikBilgi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evden aradılar temizlik yaparken modemi suya düşürmüşler.. tek çare yeni modem mi? en ucuz vdsl modem tavsiyeniz nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9