#teknoyardım #akış

Her sorunumda yanımda olan Teknoseyir ahalisi, kendi çapımda bir internet kafe kurmaya karar verdim. Aklımdaki dükkan yaşadığım şehrin merkezinde 3 katlı bir binanın 3. katı. üst katı teras. İnternet kafe için uygun bir konumda.

10-15 bilgisayar ile başlayıp, müşterilerin geldiğini gördükten sonra hızla 20-25 bilgisayara kadar çıkarabilirim. Devam eden 6 aylık süreçte bu sayıyı 40-50 civarına taşıyabilirim. Fazlasını dükkan kaldırmaz, çünkü 120metrekare.

Tüm aşamaları sizinle paylaşacağım. Yarın dükkanı gezmeye, belediye ile de ruhsat konusunda görüşmeye gideceğim.

- Eeeey donanım canavarları! Masa+sandalye+pc ile en mantıklı 5.000-6.000 TL lik oyuncu bilgisayarını dizmeme yardımcı olun.

- Network uzmanları, 30-40 bilgisayarlık bir internet kafeye neler önerirsiniz?

- Yaratıcı arkadaşlarım, hadi internet kafemize isim bulalım?

- İnternet kafe müdavimleri, gittiğiniz kafelerde ne var ne yok, tiyo verin yahu 🙂

Hepinizin katılımını bekliyorum, konuşalım, tartışalım.. 🙂

30.06.2019

Arkadaşlar bugün pazar olmasına rağmen bir arkadaşımı alıp merkezdeki internet kafeleri gezdik. Merkez derken buralar meydan ve çarşı. İnsanlar oturmuyor hep iş yeri. Saat akşam 9'du ve dükkanlar kapanmış. İnternet kafeler açıktı. Akşam vakti buralara geliyorlar mı diye düşünürken gittiğim kafelerde ortalama 30 masa doluydu. İşletmelerin çapına oranlarsam %40 doluluk vardı. Normal bilgisayarların saati 3 lira, ortanın üstü 4, curved monitörlü ve daha iyi olanlar 5 liraydı. Memlekette piyasa bu durumda yani, bence fena değil.

Pazar günü tutacağımız dükkanı göremeyiz ama dışardan bakalım diye gittik. Şansımıza aşağıdaki esnafta anahtar varmış. Dükkanı da gezdik.Dükkan internetten görüp beğendiğim durumda. Hiç bir süprizle karşılaşmadım. Hatta çift wc olmayışını ruhsatta sorun ederler diye düşünürken, binadaki her kata wc koymuşlar. Kendi katıma Erkek Wc, Alt kata Bayan Wc yazar ruhsat sorununu da çözerim diye düşündüm.

Yukarda bahsettiğim işletmeler konum olarak 10 üzerinden 10 iken benim ki 10 üzerinden 8 olacak. Ama avantaj diyebileceğimiz benim terasım var onların yok. Ayrıca en büyük avantajım şu ki, onların kirası benimkinin rahat 3 katıdır. Ben bu dükkanı gerçekten uygun fiyata bulduğumu düşünüyorum. 🙂

Binanın ön yüzü aydınlık, giriş tarafı yani arkası ise karanlık. O kısmı ışıklandırmam gerekecek. Elektrik tesisatını 40-50 bilgisayara uygun hale getirmek için elektrikçi çağıracaktım, o sıra bunu da yaptırırım.

Yorumlarınızı okuyorum, çok teşekkürler. Saolun varolun, hepsinden faydalanacağım.

01.07.2019

Belediye'ye gittim, ruhsat vermiyorlarmış ağalar. Bir projemiz daha başlamadan bitti. 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • baris1 @baris1

  öyle bir isim olsun akılda kalsın 🙂 mülayimin yeri gibi 😀

 • OLDBoy @oldboy

  Twitch Cafe. Konsepti de insanların ışıklı gamer setleriyle kayıt alıp bunları eve götürebildikleri, yine twitchten canlı yayın yapabildikleri mekan. Bir de mekanın sokağa bakan taraflarına poster asılabilir büyük çerçeveler koyarsan yeni oyunlar çıktıkça posterlerini eklersin. Çocuklar en çok twitch yayıncılarına özeniyor, ilk aklıma gelen bu.

 • Mustafa Sakallı @swish41

  benim internet kafelerde en çok dikkat ettiğim şey sağlam ekipman. Çok pahalı, kaliteli olmasına gerek yok sağlam olsun yeter. Mouse'u elime aldığımda scroll tuşu bozuk olmasın mesela.

 • Alper @jaguar

  Karaoke odaları yapmanızı tavsiye ederim.

 • Furkan Emir @furkanemir

  Simulator odası olsa hoş olur, logitech G29, güzel bir koltuk 55 ekran tv filan

 • alper212 @alper212

  Her müşteriden sonra ekipmanların temizlenmesi benim için artı.

  • Erturk @erturk

   Bunu ben de youtube'dan izledim, 2 tane üniversiteli arkadaş çalışacak. 15-20 bilgisayarı sürekli ve düzenli bir şekilde temizlemelerini söylerim, tşk. Konuyu'da güncelledim, takipte kalın. 🙂

 • prometrik @prometrik

  Yayıncılığa olanak tanıması güzel fikir olabilir. Böylece yayıncılık yapmak isteyen ama donanım ve ortamı sağlayamayanlar gelip yayınlarını kaydeder. İster orada yükler ister usbye atıp evde kendi yükler.

  Yayıncılık ve simülatör kullanımları için ayrı odalar olabilir.

  Benim tavsiyem bir küçük turnuva düzenleyebilirseniz. İlgi ve tanınmışlığınız artabilir.

  Popüler oyunlara yönelin. Pubg, fortnite vs. Mekanı poster vb. ile donatmayı unutmayın. Oyun ortamını olabildiğince gerçek dünyaya çekmiş olursunuz. O oyunu seven kişilerin aldığı keyfi arttıracaktır.

  Konfor tabi ki en önemli etkenlerden. Sadalyeler ve havalandırma iyi olmalı. Yiyecek içecek servisi de yapabilirsiniz ama tabi ki böylece oyun süresi artar ama hem oyuncu sağlığına etkisi hemde ekipmanlara dökme ve bozma ve etrafı kirletme ihtimallerini arttırır. İyi değerlendirmeleriniz lazım.

  • Erturk @erturk

   Söylediklerinizin tamamını aklımın bir köşesine yazdım. Daha önce hiç bir turnuva organizasyonuna katılmadım aklımdan şunlar geçti;

   1- LOL turnuvası olacak,
   2- Gelen tüm konuklara ücretsiz pasta, meşrubat ikramı
   3- Takımları sırayla kapıştırıcaz, sırasını bekleyenler terasta takılacak
   4- Kazanan takıma 1.000 TL vereceğiz. (5 kişi arasında nasıl paylaşır kendileri ayarlasın artık)

   İlk duyurudan itibaren 3 hafta kayıt alacağız (ücretsiz)
   ilk duyurudan itibaren 1 ay sonra maç tarihi olacak..

 • Samed AYDIN @picasso16

  Benim çevremde görüp beğendiğim kafelerdeki özellikleri sayayım. Uykum geldi yarın yazacağım rezerve.. 😀

 • OLDBoy @oldboy

  @erturk Bu ruhsat vermiyorlarmış ne demek oluyor, bulduğunuz yer mi ruhsata uygun değil yoksa yeni İnt Cafe mi açılamıyor?

  • Erturk @erturk

   Bina içi dediğimiz şey, 3 katlı bina. Her katta 1 daire var ve iş yeri olarak kullanılıyor. 1. kat pide salonu mesela. 2. kat boş, kiralık. 3. katı da ben tutacaktım. Ruhsatında misafirhane yazıyormuş. Dedim, bu binada komple iş yapılıyor, çevirin iş yerine? "şimdi o iş öyle olmuyor bla bla.."

   Biraz da bulunduğum belediyeden böyle oluyor. Kayseri Kocasinan Belediyesi saçma sapan bir yapıya sahip. 50 tane zorluk çıkarır, bu yüzden hiç gelişememiştir. Melikgazi'ye denk gelseydik bu iş olurdu. :/

 • brcan @brcan

  Bina içi olduğu için mi vermiyorlar acaba?Şuan oturduğum semtte 2 adet e-spor için internet kafe var.Bilgisayarlar genelde 1080 ti kullanıyorlar.Ekipmanlar steelseries.Saat ücreti birinde 4 ₺, diğerinde ise 5 ₺.Ekipmanların yüksek seviyeli olması ve internet bağlantısının iyi olması birçok evinde bilgisayarı olanıda kafeye çekiyor.

  • Erturk @erturk

   Bina içi dediğimiz şey, 3 katlı bina. Her katta 1 daire var ve iş yeri olarak kullanılıyor. 1. kat pide salonu mesela. 2. kat boş, kiralık. 3. katı da ben tutacaktım. Ruhsatında misafirhane yazıyormuş. Dedim, bu binada komple iş yapılıyor, çevirin iş yerine? "şimdi o iş öyle olmuyor bla bla.."

   Biraz da bulunduğum belediyeden böyle oluyor. Kayseri Kocasinan Belediyesi saçma sapan bir yapıya sahip. 50 tane zorluk çıkarır, bu yüzden hiç gelişememiştir. Melikgazi'ye denk gelseydik bu iş olurdu. :/