Paylaş Paylaş

OtoSeyir'de eskiye dönüş Citroen SM

OtoSeyir uzun bir aradan sonra kendi tozlu rafları ile geri dönüyor. Konuk araba Citroen SM.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Teknikfan @teknikfan

  Artık eminim biri fantazi yapiyor tam 00:00 da yükleniyor videolar 🙂

 • 536f @5468696e6b206d6f7265

  Böyle bi konu ile dönüş yapmanız güzel olmuş.

 • Mustafa Sakallı @swish41

  Otoseyir.. güzel
  edit: Bişey anlamadım ama sıkılmadan izledim 😀

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  @can abi mitoz bölünüp 2-3 tane ayrı yerde mi çalışıyor? Bu nedir abi ? 🙂 sen bırakırken bunun 2 katı felandın 🙂

 • Halil Akın Kart @akinkart

  dinledik de bir şeyler öğrendik üstelik de büyük keyif aldım dinlerken. ne güzel bir bölümdü.... teşekkürler

 • GungorGuzel @gungorguzel

  Ağzınıza sağlık devamını bekliyoruz, Arayı açmazsanız seviniriz 🙂

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  on numara bölüm olmuş. elinize sağlık 🙂

 • damdan duser gibi @damdan-duser-gibi

  aşırı ozledık sızlerı.. lutfen ara vermeyın rıca edıyoruz...

 • DarthVader @darthvader

  @can ve @lawnmower emeklerinize sağlık. İzlemesi ve dinlemesi çok keyifli, akıcı bir program olması yanında özellikle araç seçiminiz de fevkalade! Gittikçe çok daha güzel ve başarılı programlarınız oluyor. Arayı çok açmayın lütfen. Teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

 • Efe Özer @headbanger_kerry

  Bu videonuzu izleyince gecen sene satmak zorunda kaldıgım 2001 xantiam aklıma geldı huzunledım.Lastık patlayınca lastıgı ve alt cemberı sokup 3 tekerlekle lastıkcıye gıttıgımı hatırlarım.)

 • somut insan @pqonerme

  oo oto seyir hemde klasik araba bölümü alırım bi dal

 • Melih AYDIN @melih_aydnn

  ben çok sevdim klasik araba bölümünü, devamını merakla bekliyorum.
  can abi çok zayıflamış, kaşık kadar yüzü, incecik boynu kalmış.

 • Emre Arat @emrearat

  Citröen DS'in hastasıyım.İzleyenler hatırlayacaktır "Munich" filminde Matheiu Amalric kullanırdı Citröen DS'i.Bende ilk orada görmüştüm,özellikle arka kısmı ve aracın hatları çok hoşuma gitmişti.Birkaç yıl önce Asda'da Matchbox standında Citröen DS-1968'leri görünce iki tanesini kapmıştım.

 • Koray Üstüner @korayus

  DS bölümünü de heyecanla bekliyorum.

 • Ferhat @berbat-ferhat

  Konsolunu 2014 corolladan daha güzel buldum

 • Muhammed Konal @muhammedkonal

  Konu çok iyi. Beklettiğinize değdi yinede beklemesek daha güzel olurdu. Teşekkürler 🙂

 • Kent @kent

  Arşivlik olmuş teşekkürler

 • Muharrem @muharremoter

  Abi özletmeyin bu kadar kendinizi !?

 • Canon Milliyetcisi @canon-milliyetcisi

  beni pek sarmadı böyle karşılıklı atışma olmayınca ne bileyim birbirinize tekme tokat dalmadığınız videolarınız beni pek sarmıyor.can bey neden bu sefer dövüş yoktu acaba?

 • Emre @emre

  Müthiş bir bölüm olmuş, büyük keyifle izledim. Merakla devamını bekliyorum.

 • BÜLENT SARIKAYA @bulent-sarikaya

  video güzel olmuş özledik gerçekten hoşgeldiniz.. lamborgihini miura olaydı iyidi..

 • Fırat Duran @firat_duran

  Çok güzel ve bilgilendirici bir bölümdü. Devamını bekliyoruz inşallah.

 • imdatcekici @imdatcekici

  ''Patron mutlu son istiyor'' filminde gördüğüm citroen ds pallas'a hasta olmuştum zaten başarılı bir bölüm olmuş...

 • emirclio @emirclio

  Harika bir bölüm olmuş. Sanırım sizlerinde okuduğu bir kitabı okumuş bulunmaktayım(otomobil tasarımı ve tasarımcıları) Bildiğim birkaç bilgiyi paylaşayım. Farları dönen ilk otomobil dediğiniz gibi Tucker 48. Bu arabanın dönen farı günümüzün aksine iki farın ortasına konmuş üçüncü far(üçüncü göz gibi). Video yu izlemeden önce ''citroen sm den 10 dk anca video yaparlar niye citroen tarihçesi yapmadılar ''diye düşündüm. Ama beni haksız çıkardığınız için ne kadar teşekkür etsem azdır. Gerçi citroen diyince akla fazla araba gelmiyor. Ds,sm, cx, 2cv birde adı yüzünden Citroen ami gelir akla

 • qx5 @qx5

  Güzel konuydu , oto seyir'i özledik. Bir önerim olacak seyir zevki adına, arka planda lisans istemeyen çok hafif bir fon müzik olursa daha güzel olur gibi. @gamsizm Ha birde önde ki otoseyir ızgara logosunun arkasına, harflerin şekline göre siyah plaklar yapıştırılırsa logo daha belirgin olur.

 • Selçuk Çavuş @selcuk165

  sizi özlemiştik ağzınıza sağlık

 • Alper Akbilgi @alperakbilgi

  Öncelikle böyle bir aracı insanlara tanıttığınız için teşekkürler. Ancak böyle bir işe girişmeden önce güzelce bir araştırma yapsaydınız keşke. Hiç olmadı bir bilene sorsaydınız. Verdiğiniz bilgilerin %80'i yanlış. Dilerseniz düzeltme yazısı gönderebilirim.

  • lawnmower @lawnmower

   Buraya yazın, hepimiz okuyalım, herkes bilgilensin.

  • Fatih Burs @fatihburs

   Bu, çok ciddi bir iddia (80%). Ben uzman ya da tarihçi değilim, ancak kendi kıt bilgimle, anlattıklarında yanlışa hele 80% oranında, rast gelmedim. Eğer amacınız sadece ilgi çekmek değilse düzeltme yazınızı, kendi adıma çok merak ettim, lütfen paylaşır mısınız?

  • Alper Akbilgi @alperakbilgi

   Yazıyı vakit buldukça hazırlıyorum. Videonun 11. dakikasına kadar cevap verebildim. Sanırım akşama kadar tamamlarım. Umarım yorumlarda karakter sınırı yoktur. Çünkü oldukça uzun bir yazı oluyor.

  • Alper Akbilgi @alperakbilgi

   @lawnmower @fatihburs
   - "Belki göründüğü kadar citroen de değildir"
   Doğrusu: Tamamen Citroen. Sadece motor maserati. O da citroen mühendisleri ile beraber geliştirilmiş 2.7 litrelik bir motor. Çünkü o dönemde Fransada 2.7 litre üstüne fahiş bir vergi uygulaması vardı. Bu sebeple bu motor 2.7 litre olarak geliştirildi.

   -"Bildiğimiz Citroen değil. 90'ların sonunda Citroen 2. kalite"

   Doğrusu: Citroen Peugeot'dan her zaman bir tık daha kaliteli ve sorunsuzdur. İlk platformlar peugeot'da denenir sorunsuz hale gelince Citroen'de kullanılır. Kaldı ki Xsara aynı platformu kullanmasına rağmen o dönemki kardeşi 306'dan daha kaliteli ve sorunsuz bir araçtır. C4 yeni platformlu 307 çıktıktan 3 sene sonra piyasaya sürüldü.

   -"Dolayısıyla bugün sokakta gördüğümüz citroenler citroen değil, tamamen farklı bir firma."
   Dikkate almanız gereken şey burada şirket hafızasıdır. Siz bir şirketin %100'ünü de alsanız geçmişten gelen bir hafıza nesil nesil aktarıldığı için özünden pek birşey kaybetmez. Çalışanların tamamının işten çıkarılması durumunda tamamen farklı bir marka olur.

   -"1974'de Citroen iflas ediyor"

   Kısmen doğru. Citroen Aslında 1934 yılında iflas ediyor. Bu noktadan itibaren şirketi michelın devralıyor. Citroen'i citroen yapan aslında Michalın mı dememiz lazım bu durumda? Tabi ki hayır. Michelın 1974 yılında tüm hisselerini PSA grubuna devrediyor. Tabi bundan önce 60'lı yıllarda fiat ile bir ortaklık anlaşması mevcut. 74 petrol krizinde bu anlaşmalar bozuluyor. Citroen'in ikinci iflasının asıl sebebi asla SM değil. Citroen Krizden önce kendine yeten bir firma. O dönemler Wanknel motor üstüne yoğunlaşmalar vardı. Çok büyük yatırımlar yapılmıştı. Petrol krizi baş gösterince düşük kar marjıyla çalışan Citroen kazanamaz duruma geldi. Çünkü hali hazırdaki motorlarının yakıt tüketimi yüksekti(avrupa standartlarına göre). Ayrıca Mesarati için çok yatırım yapıldı ancak kriz sebebiyle hiç satış yapılamadı. Yapılan yatırımlar krizle birlikte buharlaşınca şirket iflas bayrağını çekti.

   -"Hidropnömatik süspansiyonu citroen aslında daha eski bir modelinde kullanıyordu."

   Evet bu bilgi doğru. Ekstra bilgi olsun diye yazayım bu model 15CV H Traction Avantidi.

   -(hidropnömatik süspansiyon için)"İstediği tarafını kaldırabiliyor.Virajlarda araba bir tarafa yatarsa o tarafı kaldırıp yine herkesi düz pozisyonda tutuyor."

   Doğrusu: Bu modellerde ön ve arka olmak üzere iki adet yükseklik korrektörü(doğrultucu, düzenleyici) vardır. Bu sebeple denge kontrolü sadece ön ve arka şeklinde yapılır. Sağ-sol dengesi yoktur. Sağ sol dengesi ilk olarak 1955 yılında DS'te denendi. O dönemki lastikler oluşan basıncı kaldıramadığı için rafa kaldırıldı. Bu sistem 1995 yılında Elektronik destekli olarak sadece Xantia Activa ile kullanıldı. Bu model için Michelın Pilot serisini çıkarttı. Michelın pilot serisinin de geçmişi burdan gelir.

   -"Tek lastiği patlasa bile 3 teker ile gidebiliyor" - "Pek tavsiye edilmiyor."

   Evet, hidropnömatik süspansiyonlu araçlar 3 lastikle giderler. Direksiyondan lastiğin patladığını anlamanız mümkün değildir. Sadece iyi bir Citroen kullanıcısı aracın sertliğinden anlayabilir. Tavsiye edilmeme gibi bir durum söz konusu değil. Firma reklamını bu şekilde yapıyor zaten.

   -(hidropnömatik süspansiyon için)"1.6 dizelinde de satıldı.

   Doğrusu: Son kasa (x7) C5'lerde hiç 1.6 motor seçeneği ile Hydractive süsansiyon satılmadı. Fabrikadan böyle bir model çıkmadı. 2.0'da da opsiyondu ancak büyük çoğunluğunda hydractive var. C5 II olarak adlandırılan kasalarda tüm motor seçeneklerinde standarttı.

   - (hidropnömatik süspansiyon için)" Pahalı bir opsiyon olduğu için kimse tercih etmedi."

   Ülkemizde bunun seçimi kullanıcılara bırakılmadı. Bildiğim kadarıyla zaten Citroen hiçbir ülkede mercedes veya BMW gibi donanım seçme özgürlüğü tanımıyor. Belli paketler var. O paketlere ne dahilse almak durumundasınız. Sadece boya, döşeme ve aksesuar gibi opsiyonların seçimine özgürlük tanınıyor.

   - "Bu arabanın SM isminin son kısmındaki M harfi Maserati'yi temsil ediyor."

   Aslında Citroen SM'den önce 5 sene boyunca DS sport isimli iki kapılı bir prototip üstünde çalıştı. Zaten SM'in çizgileri de bu modelden gelmektedir. S harfi prototipten geliyor. M harfinin de Maserati'i temsil ettiği düşünülüyor. Bu noktada kesin bir bilgi yok bu sebeple yanlışsınız diyemem.

   - "Zaten Maserati'nin Merak diye ilginç isimli bir modeli var.Maserati Merak ile pek çok parçası benzer. Ama citroen buna

   DS'den gelen hidropnömatik süspansiyonunu eklemiş artı maseratinin o yıllarda çok çok iyi yapamadığı konforlu iç mekanı citroen biraz daha uygun fiyata yapmış."

   Doğrusu: İlk Maserati Merak 1972 yılında üretilmiştir. Yani bu Citroen SM'den 2, Citroen'in Maserati'yi devralmasından 4 sene sonraydı. Merak aslında SM, GS gibi citroen modellerinde kullanılan parçaları bünyesinde barındırır. Yani SM Merak'dan değil, Merak SM'den doğmuştur.

   -"Maserati'den alınma motor"

   O motor Citroen mühendisleri ile beraber geliştirilmiş 2.7 litrelik bir motor. Çünkü o dönemde Fransada 2.7 litre üstüne fahiş bir vergi uygulaması vardı. Bu sebeple bu motor 2.7 litre olarak geliştirildi. Citroenden önce Maserati'nin 2.7 v6 bir motoru yoktu. Citroen Giulio Alfieri'yi bu motorun tasarlanması için görevlendirdi. SM'e özel bir motordur kendileri. Maseratide böyle bir motor yoktu(Merak'a kadar.)

   -"Sırf bu motor yüzünden SM sahipleri motor için Maserati servisine gitmek zorundalar."

   Böyle birşeyi ben ilk defa duyuyorum. Sonuçta o dönemki motorlardan teknik olarak farkı olmayan bir motor. Kaynağınız neresidir? Özel ithalatçı ile ABD'ye sokulmuş SM kullanıcıların problemlerini genellemediniz inşallah.

   -"Çok aerodynamic gibi bir araba. Gibi, çünkü rüzgar tünelinde tasarlanmamış"

   Doğrusu: Citroen'in kendi rüzgar tüneline sahip ilk firmalardan biri olduğunu sanırım bilmiyorsunuz. Bu araç ve onlarca prototipi rüzgar tünelinde test edildi. Sürtünme katsayısı her zaman Citroen için önemliydi. CX modelinin ismi de buradan gelir. Hatta bende rüzgar tünelinde çekilmiş 70'li yıllara ait fotoğrafları da mevcut. (prototipler de var)

   -"bu arabanın farları sağa sola dönüyor."

   Ekeleme: bu araç ilk adaptif fara sahip. Gaza bastığınızda aracın önü şahlanır. Bu durumda farlar gök yüzüne, daha doğrusu karşıdan gelenin tam gözüne hizalanır. Citroen farları süspansiyona bağlayarak farların hep aynı seviyede kalmasını da sağlamıştır.

   -"Tucker Torpedo farları ilk dönen araçtı."

   Düzeltme: Tucker 48'in farları dönmüyordu. 3. bir far vardı ve bu 10 dereceye kadar dönüyordu. Bu aracın farları döner olarak kabul edilmiyor. kadı ki döner 3. farı 30'lu yıllarda çek Tatra firması 77a modeli ile ilk olarak yaptı. Citroendeki sistemde farlar 80 dereceye kadar dönüyor. ilk olarak 67 yılında 2. kasa DS'lerde kullanıldı.

   -"Süspansiyonun şeyleri bu toplardan geliyor. onu çalıştıran nitrojenin basıncı o toplardan geliyor."

   Kısmen doğru kısmen yanlış. Sistemin süspansiyon kısmını ele alırsak, bu araçta 5 adet şifer(yeşil top) bulunmakta.

   Bunlardan sadece birisi sistemdeki hidroliğin basıncını düzenler. Diğer 4 tanesi sadece darbe emmekle yükümlüdür. Pompa ana şiferi basınçla doldurarak şifer içindeki azotu sıkıştırır ve yaklaşık 170 barlık bir basınç oluşturulur. Bu basınç ihtiyaç duyuldukça sisteme verilir.

   -(hidropnömatik süspansiyon için)"Citroen hakkaten çok kaliteli yapmıştı. Eğer başına bir sıkıntı gelirse Müthiş pahalı. Bütün hidrolik aksamın değiştirilmesi lazım."

   Doğrusu: Nere arıza yaparsa orası sökülür, oringler yenilenir parça değişimine gerek kalmadan toplanır. Maliyet bilgisizlikten kaynaklanır. Aslında elemanlar çok basit. Sadece ön yargının kırılıp biraz incelenmesi lazım. Telefon yardımı ile hiç bilmeyen birine yükseklik korrektörü tamiri yaptırdım. Üstelik ikimiz de usta değiliz.

   -"Hıza göre sertleşen direksiyon." "Adı diravi" "Hidrolik desteğini öna göre veriyor."

   Doğrusu: DIRAVI kendini toplayan direksiyon şeklinde ün yapmıştır. DIRAVİ hidrolik destekli bir direksiyon değildir. Tam hidrolik direksiyondur ve şaftı yoktur. Yoldaki bozukluklar direksiyona bu sebeple ulaşamaz. Araba çalışırken siz serçe parmağınızla direksiyonu çevirirken herhangi bir dış etmen tekeri sağa-sola çeviremez. Dıravi'nin tek handikapı yüksek

   hızlarda yine çok yumuşak olmasıydı. Bu handikapı şanzımandan bir hidrolik beslemesi alıp direksiyon kutusuna dahil ederek hıza göre sertleşmeyi sağladılar.

   -"Şimdi belki bu arabadan daha konforlu mercedes s serisi falan vardır."

   O dönemde Rolls royce ve Mercedes Üst seri araçlarında ekstra lisans ücreti ödeyerek Hidropnömatik süspansiyon kullandı. Hala Süspansiyon konusunda Citroen diğer firmalardan bir tık öndedir.

   -"eskiden amerika yasaları farın önünde 2. bir cama izin vermiyormuş. Camı kaldırsa bu sefer mekanizma hasar görecek"

   Abd'de araç ile ilgili yasalar eyaletler arası farklılık gösterir. Asıl sebep o dönemlerde 17 eyalette hareketli far yasak olması. Zaten bu sebeple Tucker 48 bu eyaletlere gönderilirken ortadaki hareketli lambası iptal edilerek gönderildi.

   -"Peugeot Citroen ucuz marka olsun diye tırpanlıyor."

   Citroen son 4 yılda kalite çıtasını iyice yükseltti. Peugeot da beraber bu trende ayak uydurdu. Nitekim Lüks seri olarak lanse edile DS serisi Peugeot'dan değil, Citroen'den çıktı. DS serisi beklenenin üstünde satış yakalayınca acaba citroenden ayırsak daha fazla satarmıyız düşüncesi doğdu. Bu sebeple DS serisi yakın gelecekte ayrı bir marka olarak devam edecek.

   Ayrıca PSA'da peugeot ailesi ana hissedar olma özelliğini bu sene itibariyle kaybetti. Kontrol çinli bir firmaya geçti. Yayımlanmış 10 senelik planlar bir anda değişebilir. Beklemedeyiz.

  • Alper Akbilgi @alperakbilgi

   SM prototipi. Daha sonra bu ön tasarım Maserati Merak'a uygulandı.

  • Alper Akbilgi @alperakbilgi

   @buzlucay Silinecek derecede ne yorum yapmıştınız ki? Merak ettim. 🙁

  • lawnmower @lawnmower

   Detaylı cevap için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla Citroen konusunda çok bilgi sahibisiniz, bireysel olarak uzmanlaşmışsınız. Biz daha çok piyasanın geneline baktığımız için bu şekilde herhangi bir marka veya model üzerinde uzmanlaşamıyoruz, haliyle bilgimiz de sizin gibi uzmanların yanında daha zayıf kalıyor. Bazı konularda yanlış anlaşılmışız, bazı konularda da yanlış söylemişiz, siz düzeltmişsiniz. Ofisin taşınma telaşı, bizim kendi dertlerimiz gibi sebeplerle çok detaylı hazırlanamıyoruz her videoya, arada böyle şeyler oluyor. Düzeltmeleriniz için teşekkür ederiz. 🙂

   Siz mesajları silinen arkadaşa aldırmayın. Biz onun kim olduğunu biliyoruz. İlk mesajını ben silmedim, diğerlerini de terbiyesizce davrandığı ve şikayet aldığı için ben sildim. İlgilenmeyin, kendisi gider.

  • Alper Akbilgi @alperakbilgi

   @lawnmower Olgunca davranışınız ve cevabınız için ben teşekkür ederim. Herkes eleştiriyi kaldıramaz. Citroen ile ilgili program yapmayı düşünürseniz(Videoda DS için ayrıca bir program muhabbeti vardı) bilgi konusunda seve seve yardımcı olurum.

  • lawnmower @lawnmower

   Tamamdır, biz size yine buradan ulaşırız. 🙂

  • Can Akbulut @can

   @alperakbilgi Merhaba;

   Detaylı takibiniz ve detaylı mesajınız için teşekkür ederim. Keşke sizinle yazışmak yerine konuşma imkanımız olsaydı 🙂 Aynı uzunlukta bir mesaj yazmam an itibarıyla mümkün değil, yoldayım.

   Önce "anlattıklarınızın %80'i yanlış" demenize içerlediğimi belirtmek isterim. Daha evvel de defaatle maruz kaldığımız benzeri ithamların ardından hep yanlış anlaşılmışlık çıktı.

   Videoda işaret ettiğiniz pek çok husus da bizim irticalen yaptığımız konuşmanın muğlak ifadelerle bezenmesinden kaynaklanan sıkıntılar.

   Doğru, Citroen rüzgar tüneli kullanıyordu. Ama sadece şov için 😉 Arabanın baştan sona tünelde tasarlanması, bu işlemin verimli hale gelmesi çok yüksek maliyetli ve uzun bir süreç olduğu için otuz senedir etkin kullanılıyor.

   Daha önceleri türbülansı gözlemlemek için araba gövdesine kurdeleler yapıştırılıp yolda sürülürdü... Rüzgar tüneli çok havalı bir reklam kalemi olduğu için Concorde uçağı gibi Fransız devletinin Alman'lara gövde gösterisi yapmasına vesile oluyordu. 1930'larda üretilen Bugatti Atlantic'in alüminyum fakat perçinli gövdesine de Magnezyum denmişti. Daha egzotik materyal olduğu için Fransızlar sever abartmayı 😉

   Üç tekerlekle gitmeyi akl-ı selim sahibi kimse tavsiye etmiyor 😀 Etmesin de!

   Motor geliştirmek çok yüksek maliyetlidir, o nedenle bu alandaki tecrübe pek kıymetlidir. Maserati mühendislerinin geliştirdiği motor tam bir İtalyan makinesi. Fransızların başka motorları güzeldir ancak her boy ve vasıfta motor üretecek tecrübeyi çok sonra toparladılar. Şimdi BMW ve Mercedes'e küçük motor veriyorlar vs.

   1.6 motorlu C5 badem farlı olmayan makyajlı haliyle hidraktif süspansiyonlu ithal edildi, güzel arabaydı.

   Citroen ve Peugeot birlikteliği malesef sömürü tadında ilerlemeye devam ediyor. Daha sorunsuz üretim gibi duran geçmişteki modellerin hikmeti distribütör farklılığı. Ortak üretim modeller birbirinden müşteri çalmaması için hafif nüanslarla farklılaştırılarak üretilir. Aynı "kalıptan" çıkan Seat daha sıcak iklim ve düzgün asfalt için donatılırken Skoda daha bozuk yol ve soğuk hava için donatılır, kablosu hortumu kemirgenlere karşı yalıtılır. İkisi de aynı araba olmasına rağmen farklı ülkeler hedef alınarak tasarlanırlar. Bizde ise ibiş distribütörler 306 ve Xsara örneğinde olduğu gibi ana firma stratejisinden bağımsız olarak aynı pazara ürün sununca, bizim şartlarımıza daha uygun donatılmış olan daha iyi imaj çiziyor.

   Elbette aynı markanın aynı isimdeki modeli için de benzer durum söz konusudur. Grey Market'ten araba alanlar distribütörden alınmış arabayı görünce anlar...

   Velhasıl, ilgil takipçilerimizi gördükçe seviniyorum. Aynı hızda cevap yazmaya ayfonum döndüğü kadar gayret ediyorum. Tek ricam yaftalayıcı uslup yerine doğrudan tespit ettiğiniz hataları, size ters gelen ifadeleri dillendirmeniz.

   Tekrar teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim!

  • Alper Akbilgi @alperakbilgi

   @can
   Keşke bu mesajı yazmasaydınız yukardaki mesajla kapansaydı konu. Neden yanlışta ısrar edilir bilmem.

   Citroen Rüzgar tünelini şov amaçlı kullanmıyordu. Dikkatli bakarsanız rüzgar tünelindeki araç kilden yapılma. x adet farklı karoser tasarlanır, bunlar çizimden kil modele dönüştürülür. Bu modeller rüzgar tüneline sokularak test edilir. Citroen'de bu iş böyle yürümektedir. Dediğim gibi Citroen Bu konuda öncü firmaların başında gelir.

   Motor geliştirmek yüksek maliyetlidir. Ds konusunda benden bilgi talep ederseniz paylaşacağım zaten. Sadece DS modeli için 5'den fazla tasarlanıp üretime hazır hale gelmiş, araca takılıp testi yapılmış olmasına rağmen üretime asla girmeyen motorları var. Citroenin 74'de batma sebeplerinden biri de budur. Ayrıca ben motoru tasarlayan mühendisin adına kadar verdim. Bu motorun Sadece SM ve Merak modellerinde kullanıldığını da söyledim. neden 2.7 litre olduğunu da anlattım. Burada italyan demenin manası nedir? Neyi kovalıyorsunuz?

   "1.6 motorlu C5 badem farlı olmayan makyajlı haliyle hidraktif süspansiyonlu ithal edildi, güzel arabaydı."
   Videoda son kasa C5'den konuştuğunuz apaçık. Nitekim helezonlar sadece son kasa c5'de sunuldu. Bundan önce opsiyon olarak bile yoktu. Kimi kandırmaya çalışıyorsunuz? Opsiyon muhabbeti yapın sonra ben öyle demediyidim diyin. Yok öyle...

   VW grubunun satış stratejisi ile PSA grubunun apayrı, birbiriyle karıştırmamak gerek.

   Son olarak, keşke "karizmayı" kurtarmaya çalışmak yerine Emre Bey'in (@lawnmower ) yaptığı gibi olgunluk gösterseydiniz. Gerçekten toplamaya çalışırken sıvamışsınız, kusura bakmayın. Hayal kırıklığına uğradım.

  • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

   Efsane geri döndü, programdan çok keyif aldım.Alper beyin verdiği bilgilerde çok iyi oldu. Bilgi paylaştıkça artar. Editörler eleştirilecekse bu şekilde eleştirinin altı doldurulmalı.

 • seroo @seroo

  güncel arabalar hakkında az çok bilgim var ama eski arabalar konusunda zır cahil sayılırım..çok yararlı bölümler..çok farklı tatlar..bence daha sık bile olmalı..kim bilir belki plusta her katagoriden her gün video gelir..

 • daldiy @daldiy

  Efsane aractir.Zamaninda en cirkin araclari uretmelerine ragmen hala kiymetli ve degerliler

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Ben 1979 doğumluyum ve 1999 yılına kadar tüm marka ve modelleri gece farlar yada stoplarından tanırdım ama şimdiki tüm arabalar aynı gibiler birbirlerinden çok esinleniyorlar ve @lawnmower @can yüreğinize sağlık bu aracıda yeniden görmek güzel oldu artık unutuyordum SM hala tartışılan bir kısaltma kolay gelsin.

 • Alpay @enzo10

  Özlemiştik otoseyir i gerçekten iyi oldu.
  bu yeni video türü de güzel olmuş bu na bir isim bulmak lazım.
  benim önerim
  tozlu direksiyonlar 🙂

 • Anıl Gelenler @anlgelen

  Geçen sene Ankara Şaşmaz sanayide Citroen hastasi bir dükkân sahibinde SM ve DS'i ilk kez görüp yan yana incelemistim. Dükkan sahibinin SM'nin özelliklerini (süspansiyon,motor,adaptif far!) heyecanla anlatmasindan arabanin çok özel olduğunu anlamistim. Araçlar yürür durumdaydı. Türkiye'de çok nadir bulunan bu araci incelemek isteyenler gidip inceleyebilirler. Çektiğim fotoğrafları ekliyorum. Bu bölüm için çok tesekkur ederiz. @can @lawnmower

  • grsrf @grsrf

   Ben bu arabaya binmiş şanslı azınlıktanım. DS Pallas 23'tü bizimkisi... Çocukluğum bu arabada geçmiştir. Vitesi direksiyondaydı. Fren pedalı yarım top gibiydi. Stepnesi motorun ön üst tarafındaydı. İç taraftaki farlar direksiyonla birlikte dönüyordu. En önemlisi de süspansiyon.. Emre Bey'in dediği gibi resmen uçan halı gibi yolda hiç bir şeyi hissettirmezdi. 90'lı yılların başına kadar kullandık, sonra sağ ön fren balatasını bulup sol tarafınkini bulamayınca satmak zorunda kalıp hala daha kullandığımız 1984 Mercedes (W123) 230 E'yi aldık. Babam hala daha söyler o Citröen'in rahatını hiç bir arabada bulamadım diye.. Sayenizde geçmişe gittim geldim 🙂
   Düzeltme: DS Pallas 25 diye bir model yokmuş 🙂 Bizimki 2300 motordu onu iyi hatırlıyorum. O yüzden otomatikman DS Pallas 23 oluyor 🙂

  • LP0 @leventp

   Gelmiş geçmiş en zarif araçlardan kabul edilen DS'ye bu paslı görüntü yakışmamış. Sahibinin biraz daha ilgi göstermesi lazım bence.

 • nahit mentes @nihandroid

  Süper ikili. Ne anlatırlarsa sıkılmadan izlerim. Yeni modellere de değinebilseniz keşke.
  Teşekkürler, selamlar.

 • Fatih Burs @fatihburs

  Sevgili Emre @lawnmower ve sevgili Can @can , sizlere, sunum tarzınız, konu seçiminiz, değişik bakış açınız, yaşam boyu biriktirdiklerinizi paylaşma arzunuz ve biçiminiz ve tüm bunları aktarmak adına saatler, günler uğraşıp burlaradan bize sunmanız adına, kendi adıma şükranlarımı ve minnetlerimi sunarım.

  Çok özlemiştim. Dönem değerlendirmesi yapmıyor olmanızı üzülsem de özlesem de anlıyorum. Bu video inanın ilaç gibi geldi.

  Emre, yeterli ilgi olmadığından dem vurmuştun. Kardeşim inan benim gibi yıllardır izleyip de hiç yorum yapmayanlar da var. Bu ilgisizlik, ilgi duymadığım anlamına gelmiyor. 🙂

  İyi çalışmalar diler, başarılı çalışmalarınızı dört gözle beklerim. Sevgilier.

  • qx5 @qx5

   Hocam yukarda ki yorumda "Yanıtla" seçeneği aktif olmadığı için buraya yazmak zorunda kaldım kusura bakmayın, Arka plan müziği noktasında , hani tv de araba programlarını seyrederken arabanın karakterine göre ya da ortam ve ya şehir ya da imal edildiği ülkenin kültürüne göre müzikler arka fonda çalıyor ya, ona benzer bir şey eklenmesi güzel olur diye düşündüm. Mesela bu video da ara ara araç resimleri gösterilirken fransızların meşhur müzik aleti akordiyon ile hazırlanmış kısık sesli bir fon müziği iyi gider diye düşündüm 🙂

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Bu araba otomatik vites mi? Söylenmedi. Ama öyle duruyor.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Sana araba öneremem!
  Zevkin nedir bilmem,
  Bütçen nedir bilmem,
  Şoförlüğün nedir bilmem,
  Sana araba öneremem.

  Otomatik mi seversin düz vites mi?
  Spor mu klasik mi?
  Mazotlu mu? Benzinli mi?
  Sana araba öneremem!

  Ayağımı yerden kessin deyip geçmeyin,
  Otoyolda yanlış vites seçmeyin...
  Patinaj çekip temiz asfaltı eşmeyin!
  Sana araba öneririm, aklını bile alırım!

 • patpat @pathologic

  Çoktandır bekliyordum(k) harika bir bölmle geri döndünüz. Ağzınıza sağlık.

 • Recai @recai

  Citröen´i kendi yapan son iki özellik göruyorum artik, ortasi sabit direksiyon simidi (ki videoda oda artik kalkiyor dediler) birde logosu...
  Sayin @can ve @lawnmower size asigi oldugum bir iki model ile gelecek programlariniza tavsiye de bulunmak isterim nacizane...

  Alfa Romeo Alfetta GTV 2,0 -84
  BMW M1
  BMW 8 Serisi
  Saab Sonett III
  (resimler asagidadir...)

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  Bölüm çok şahaneydi. Can Abi Mercedes özel bölümüde isteriz, tozlu otoseyirden. 🙂 @can

 • Ali İhtiyaroğlu @aliihtiyaroglu

  @can bey besinlerin içindeki katkı maddeleriyle ilgili bir video yapsanız. Ufaktan da nasıl zayıflanır tiyolorı verseniz olur mu ?
  Fikrinizi merak ediyorum

 • kiwi @kiwi

  araç merağım olmadığı için hiç bir otoseyir bölümünü seyretmiyordum fakat otoseyirin tozluraflar versiyonu çok iyi olmuş, anında izledim. devamı gelir umarım

 • fox @fox

  Özlemiştik, güzel bir bölüm olmuş teşekkürler 🙂

 • Quantzu @quantzu

  @can 'ı uzun süreden sonra gördük, kilo almış daha iyi olmuş 🙂

 • aslanmurat @aslanmurat

  arabanın kandini yüksetmesi süper ya 🙂

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  Belki bendeki algıda seçiciliktir, sonuçta yaz başında bir Citroen Xsara Picasso satın aldık, ama bana göre günümüz Citroenlerinin tasarımları, muadilleri Peugeot'lardan çok daha güzel:) Mesela C4 hatchbackler bana çok sportif ve akıcı görünüyor. Yine C5in tasarımını, Passat veya Mondeo'dan çok beğeniyorum. C4 Picasso hele, Peugeot'daki karşılığı 5008'e göre çok daha derli toplu bir araç olarak görüyorum.

  • Can Akbulut @can

   Tamamen estetik algısı 🙂 Bazı insanlar güncel VW ve Audi tasarımlarını beğeniyor. Bense sıkıcı buluyorum. BMW modelleri de 10 sene önce daha güzeldi bence. Birçok insan aksini düşünür. Peugeot'nun da çizgilerini seven çok üzerine deve basmış kurbağa RCZ'yi bile beğeniyorlar 😀

 • Tesla @tesla

  Zengin olsam mutlaka bir tane alır, tertemiz hale getirirdim. Böyle bir araban olsa, diğer arabaların yanına koyunca, eminim tüm ilgiyi toplardı.

 • scx @scx

  @can bey Peugeot'un beğendiğiniz modeli var mı ?

 • hiperocktive @hiperocktive

  Üstadlar yüreğinize sağlık.Mümkünse bir konuda bilgi ve tecrubenizden faydalanmak isterim .İnternetten kendi çapımda bir araştırma yaptım ancak bu cahilliğime ciladan başka bir işe yaramadı 😀 .%95 şehir içinde kullanılmak amacıyla aile aracı(şehir=malatya) 2004-2005 2.0 otomatik Honda CRV ve Toyota RAV4 arasında kaldık.Hangisini önerirsiniz?İlginizden dolayı teşekkür ederim.Saygılar.

 • hiperocktive @hiperocktive

  İlginize teşekkürler Hakan hocam.Not ediyorum hemen.

  • hiperocktive @hiperocktive

   Bütçe olarak 40-45 bin gibi bir sınır var.Aynı yıla ait modellerde sanki Toyota daha pahalı.2005-2006 CRV ile 2003-2004 RAV4 fiyatı ile aynı gibi. RAV4 sürekli 4 çeker ve 2008 yılında 5 ileri vites olarak sunuluyor.CRV sürekli 4 çeker değil farklı bir sistemi var bu yakıta da yansıyor ama performansı RAV4 gibi olmaz belki.CRV 2006 modelinde 5 ileri vites seçeneği var ayrıca hız sabitleyici gibi özellikleri 2005 full modellerinde(executive idi sanırsam) mevcut.İnternetten edindiğim bilgiler bunlar ama bu bilgilerle de bir yere kadar gidebiliyoruz.Sonrası için üstadlar olmadan olmuyor 🙂

  • hiperocktive @hiperocktive

   Hakan hocam şuan 2004 avensis comfort var.Herhangi bir şikayetimiz yok aslında yakıtı da gayet iyi ama suvlarıda pek bi seviyorum yakıt masraflarıda zaten çok çok uzun yollar yapılmayacağı için sıkıntı değil yoksa dediklerinizde haklısınız.Biraz gönül meselesine döndü hakkımıza hayırlısı.Teşekkürler hakan hocam.

 • Yılmaz Atlı @yilmazatli

  @can Abi dikkatimi çekti de, hangi kamera ya bakıyor ? 😀 Baktığı yerde, İkinci bir kamera var sanırsam.

 • CaptainCombo @captaincombo

  Bu muhabbeti özlemişiz iyi ki geldiniz. Yeni konsept de çok güzel olmuş. "Vay be ne arabaydı" muhabbeti her zaman tatlıdır. Tabi siz teknik bilgilerinizi de katıyorsunuz daha da tatlı oluyor. 🙂
  Bilmiyorum konseptinize uyar mı ama Lancia Delta Integrale videosu görmek güzel olurdu.

 • lawnmower @lawnmower

  Tesadüfen çekim sırasında ikimiz de Vostok (aslen Amfibia) takıyorduk. 🙂

 • ZvAnA @zvana

  Böyle bir bölüm hiç beklemiyordum, sevgili Emre @lawnmower ve sevgili Can @can çok teşekkürler, gözlerim yaşardı. :D.

  Yıllar sonra Citroen'e hakettiği değeri veren, 1970'li yıllarda Citroen'in otomobillerinde nasıl futuristic teknolojiler kullandığını anlatan böyle bir yayın yapmanız harika.
  Tarihte Almanlar'la yakınlığımız ve gurbetçilerimizin de etkisiyle bizim insanımızın otomobil deyince hele ki o yıllarda dilinden düşürmediği iki marka vardır. Mercedes ve BMW. Adama Citroen SM dersin, Citroen CX dersin kimse bilmez. Mercedes ve BMW gibi önde üreticilerin bile o yıllarda aynı anda sunamadığı konfor ve sportif karakteri Citroen aynı anda tüketicilere sunabilmiştir. Bu otomobilleri kullanabilmiş kişiler için ise bu otomobiller tam bir efsane olmuşlardır.

  Yalnız bir düzeltmede bulunayım. Citroen'in gerçek citroen olarak çıkardığı son otomobil 1974'de çıkan CX modelleridir ve SM'de kullanılan tüm teknolojiler hidrolik süspansiyon, sertleşen direksiyon vs. daha da geliştirilmiş olarak bu seride kullanılmıştır. Örneğin hidrolik pnomatik süspansiyon sürücünün belirleyeceği şekilde kademeli olarak kaldırılabilecek şekle getirilmiştir. Peugeot 1976 yılından itibaren bu güzelim araçları öldürmeye başlamıştır. Bu otomobiller az da olsa Türkiye'ye gelmiş ve büyük hayran kitlesi oluşturmuşlardır. Yayında bu modele de yer verilse tam olacakmış. Ama mühim değil. SM'ye binmiş ve CX'in farklı farklı senelerdeki modellerinde büyümüş ve sürme zevkini tatmış biri olarak bu video için teşekkür ederim.

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  Maserati 3500 GT de gelirmiş gibime geldi sanki galiba :p

 • ytyasar @ytyasar

  çoğu özelliği 2020 teknolojisi gibi isim değiştirerek kakalıyorlarmış aslında

 • Executioner @executioner

  Çok güzel bir bölüm olmuş,zevkle izledim. Otoseyiri özlemiştik. Daha sık bölüm çekersiniz umarım bundan sonra

 • serhan23 @serhan23

  @can @lawnmower Nacizane tavsiyem, markaların doğuşu, tarihi gelişimi ve günümüzdeki durumunu anlatan videolar da fena olmaz.

 • Ytferd @ytferd

  @alperakbilgi tarafından yazılan bu kanıta dayalı mantıklı yazıyı, @lawnmower bu kadar anlayışlar karşılarken, @can beyin bu kadar egoist şekilde reddetmesine anlam veremedim. başka bir citroen sever, araştıran kişi olarak incelemenizde birçok hata olduğunu ben de söylüyorum.

 • Can Akbulut @can

  @alperakbilgi

  Alper Bey, benim derdim meramımı anlatmak. @ytferd'in çirkin ithamına çanak tutacak şekilde hadiseyi bir ego mücadelesine dönüştürmenin anlamı yok. En başından beri benim ifade ettiğim, "unmistakebly german" olarak satılandan önceki C5 idi...

  Size yaptığım açıklamayı kabalıkla "sıvamak" olarak nitelemeniz talihsiz bir seçim olmuş. Ben tarihin kara kutusu yahut teknik veri katalogu değilim. Hangi sistemin ne işe yaradığını ve firmaların satış ve üretim süreçlerinin nasıl çalıştığını biliyorum o kadar.

  Nitelikli bilgiye saygı duyup öğrenmek, paylaşmak istemek dışında da gayretim yok.

  Ancak hata düzeltirken gaye üzüm yemekten öteye geçip çirkin yakıştırmalarla yaptığımız işe çamur atma boyutuna geçince canım çok sıkılıyor.

  Keşke siz bizim hakkımızda peşin hükümlerinizi bir kenara bırakarak yazışmamızı sürdürebilseydiniz.

  İşaret ettiğiniz faydalı detayların varlığından motive olarak bunların yanında emin olmadığınız alanda da kesin yargıya varmanız yanlış...

  • lawnmower @lawnmower

   @alperakbilgi Yanlışlık olmuştur büyük ihtimalle, bazen şikayetler birikince hızlı hareket etmemiz gerekiyor, arada hata yapabiliyoruz. Bu tartışmayı daha fazla uzatmaya gerek yok zaten, zira üzerinde tartışılan konular SM'in ne kadar harika bir araba olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 🙂 Biz kendisini çok seviyoruz (bende die cast modeli de var hatta), Citroen'in o yıllardaki mühendisliğini de çok beğeniyoruz.

  • Alper Akbilgi @alperakbilgi

   @lawnmower Emre Bey size saygım sonsuz. Tavrınızla saygımı kazandınız. Ama bir insana ortada birşey yokken sırf düzeltme yaptı diye yaftacı, çamur atan gibi benzetmelerde bulunulması hoş değil. Üstelik yaftacılığı yapan karşı taraf olup bir de sizi bunla itham edince insanın sinirlenmemesi elde değil maalesef. Lütfen Can Beyin yazdığı yazıları okuyun, bana hak vereceksiniz. Ben kimseyi yaftalamadım. Size cahil demedim. Dedim ki verdiğiniz bilgiler hatalı, doğrusu budur. Bunun kime ne zararı var anlayamadım. Yaftacı çirkef olmadığımız kalmıştı bir de...

 • mdulkadiroglu83 @mdulkadiroglu83

  Emeğinize sağlık, çok değerli bilgiler vardı. Keşke bu değerler kaybolmasa da . Teknoloji üreten ve bunu alınabilecek ölçülerde tutabilen firmalar azınlıkta. Çok teşekkürler

 • Can Akbulut @can

  Komple dönüyor. Yükseklik ayarı gibi.

 • BRN @brnspawn

  Öncelikle teşekkürler videolar için.Bu klasik araba model tanıtımlar ve zamanında sunduğu yeni teknolojiler çok ilgi çekici umarım bu videoların devamı gelir.

 • xxkowboyxx @xxkowboyxx

  Mesela ben şahsen şu tür konuları da beklerim. İlk karbüratör den enjeksiyona geçiş şu arabayla şu yılda olmuştur. Öncen çekiş sistemi şu yılda şu araçla olmuştur bize göre + sı şu şu - leri şu şu gibi.

 • Barış Gürbüz @gta89

  bir bilen ilk 4 çeker araç üreten firmayı açıklarmı

 • Melih AYDIN @melih_aydnn

  süspansiyon sistemine hayran kaldım ama adını telaffuz edemiyorum. Araba zamamının en iyilerinden, sizin hoş sohbetinizi dinlemek çok zevkli 😀

 • Müdavim @monk

  Gerçekten çok keyifli bir program olmuş, Citroen'in bu modelleri hep bende ayrı bir merak uyandırmıştır.Zamanının ilerisinde olan arabalardan biriymiş gerçekten.Belgesel tadında program için emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.