-----
Görüp de yardımcı olma niyetiyle yazıyı okuyan arkadaşlara sonsuz teşekkürler. Yapacak bir şey yok arkadaşlar. Sorun yazılımsal veya kolayca çözülebilecek bir şey değil. Yine de benzer bir problem yaşayan olursa diye yazıyı silmeyeceğim, kalsın burada.
-----

İyi geceler arkadaşlar. Bilgisayarımda nedenini 3 gündür uğraşmama rağmen çözemediğim bir problem var ve nedenlerini sorguluyorum. Bir çözüm önerisi verebilecek olursa çok mutlu olacağım 🙂
Sorun: NVIDIA grafik işlemcim "HL2 ve ötesi" diyebileceğim oyunların tümünde yanıt vermeyi durduruyor.

Bunun sonuçları ->

Windows 10 üzerinde:
mavi ekran / programın yanıt vermemesi / oyunun altyapısı var ise bir uyarı mesajı vermesi (BeamNG.drive'da olduğu gibi, "GPU is not responding" uyarısı mesela)

Fedora 34 ve Ubuntu 21.04 üzerinde:
direkt olarak kernel panic (tüm HL2 oyunlarında ve Portal 2'de denendi)

GPU'nun sıcaklığını hem nvidia-settings hem de OpenHardwareMonitor'den kontrol ettiğimde absürt derecede yüksek bir sıcaklık göremiyorum. En düşük 50-55 derece, en yüksek de 62 dereceyi görüyor GPU. Modeli GT635M, bir mobil GPU'ya göre ideal denilebilecek bir sıcaklık.

Sebep olabileceğini düşünüp de emin olamadığım sorun kaynakları:

- Optik sürücü kısmına takılmış SSD ve bunun sonucu GPU'ya giden elektrik gücü yetersizliği,
- Anakartın ve/veya grafik işlemcinin eskimesinden kaynaklı bir yorgunluk,
- Bilgisayarının adaptörünün eskimesi ve artık yeterli gücü sağlayamaması.

(üçüncü kaynağa pek ihtimal vermiyorum zira bilgisayar normal kullanımda ve eski sayılabilecek oyunlarda [Portal, CS-CZ, HL1 gibi] herhangi bir problem çıkarmıyor. Portal'ın problem çıkarmamasına da şaşırıyorum ayrıca, zira o da Source motorunu kullanan bir oyun ve HL2'yi 15 dakika bile oynayamıyorum.)

--Güncelleme--
SSD ve Caddy'i cihazdan çıkarmama rağmen sorun ortadan kaybolmuş değil. Windows'ta da Linux'ta da (Fedora 34) doğru düzgün oyun oynayamıyorum. Ya sadece ses gelip görüntü donuyor, ya kernel panic veriyor (direkt sistem kilitleniyor yani) ya da Windows'ta mavi ekran.

Sadece eski günlere dönüp biraz HL2 oynamak istemiştim. Oynayamayacağım belli ki, muhtemelen direkt olarak GPU'da bir problem var. 2004 çıkışlı HL2'yi oynamak bile parayla, yapacak bir şey yok 😀

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13

Hay ağzını öpeyim, ben de çok çekiyorum bu saçma dogmadan. Soğuk su içerim on kişi onu bir yerden "hasta olcen içme", klimanın önünde uzanırım yine aynı: "çarpılcen". Çarpılsam yıllar önce çarpılırdım. Kendimi bildim bileli suyu soğuk içerim, klima gördüğüm zaman da direkt kendine doğrultup önünde uzanırım. Herhangi bir şey olmadı şu zamana kadar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 42
 • arandur @arandur

  Klima yani iklimlendirme elbette iyidir ama soğuk su vücuda zararlıdır. Sıcak su da zararlıdır. Ilık içmek en sağlıklısı.

  • Rasko @rasko

   Kışın bile dolaptan su içerim. Bir zararını görmedim.

  • arandur @arandur

   @rasko mideye zararı var, araştırın derim.

  • Rasko @rasko

   @arandur Neredeyse 32 yaşıma gireceğim, kendimi bildim bileli yaz-kış soğuk su içerim, herhangi bir mide sorunum yok. Soğuk su içmek dünyanın en güzel hissi, vazgeçebileceğim bir şey değil.

  • arandur @arandur

   @rasko benim de sevdiğim bir his ama zararını kabul ediyorum.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @arandur Zarar tanımını ne kadar geniş tuttuğumuzla alakalı bu bence. Şimdi bir bakıma yaşamak da zararlı, her an vücudumuz çevre şartlarından zarar görüyor. Elbette aynı boyutta değil de, demek istediğim anlaşılsın diye uçuk örnek veriyorum. Mideye verdiği zarar da tolere edilebilir bir zarar belli ki. Ben de kendimi bildim bileli 2-4 derece su içiyorum. Hatta yazın şişeyi dondurup yarı erime hâlindeyken tüketiyorum. Ki muhtemelen 0-1 derece arası bir şey. Midemle ilgili bir problem yaşamadım şu ana kadar. Tabi bu yaşamayacağım anlamına gelmiyor lâkin vücudumun da bunun üstesinden gelebildiğini kanıtlıyor bu. Ha sırf üstesinden gelmeye bakıp zararsız denmez öyle bir şey de demiyorum elbette ama günlük hayatta etkisini görecek ya da uzun vadede hastanelik edecek bir etkisi de yok. En azından bende ve çevremde tükettiğini bildiğim insanlarda.

  • arandur @arandur

   @alipektas valla ben belirteyim de mide sıkıntısı olan en azından bu hatadan döner. Yoksa sigara içip kanser olan da var, garip bir şekilde ciğerleri tertemiz çıkan da oluyor.

 • Rasko @rasko

  Klima dünyanın en müthiş icatlarından biri. Gerçekten bizim milletimizde aşırı klima karşıtlığı var. Aşırı sıcağın, klima serinliğinden çok çok çok daha zararlı bir şey olduğunu kavrayamıyor çoğu.
  36 derece sıcaklıkta, güneşin altında uzun yola giderken, "çarpacak bizi" diye klima açmamı engellemeye çalışan bir arkadaşım vardı. Asıl güneş ve sıcak çarpacak haberi yok kâmilin. Israr edince en yakın benzinlikte indirmekle tehdit ettim, sesini kesti. 6 saat yolculuğun sonunda da çarpılan falan olmadı tabii ki. Onu dinlesek kan ter içinde, dehidre şekilde işkence çekecektik 6 saat.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   Dogma çok var bizim toplumda. Vitaminin enerji veren bir besin maddesi olmadığını üniversiteli insanlarla dahi tartıştım kaç defa. Bir bilgi giriyor kafalarına, sonra ne sorgulama, ne araştırma. Zihinsel tembellik zaten had safhada bizde.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Soğuk veya sıcak vücuda olan etkisi sizin bağışıklığınızla alakalı. Sadece ortam hazırlar yoksa ne hasta etmesi canım. Neden etsin ki?

GNOME 3 canımdır, cananımdır (henüz GNOME 40 kullanmadım, umarım o da aynı verimliliği sunar).

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba. Reklam olup olmayacağı konusunda emin olamadım bir türlü ama buraya atmaya karar verdim. Kendimce bir projeye başladım bir süre önce. İlgilenen arkadaşlar varsa eğer, Lingvista adında bir kanal açtım YouTube'da. Odaklandığım konu dilbilim. Türkiye'de böyle "olabildiğince basit" bir şekilde dilbilim anlatan bir kanalın eksikliği gözüme çarptı, o yüzden de elimdeki imkanlarla amatör bir işe giriştim. İsteyenler göz atabilirler, mutlu olurum 🙂

https://youtu.be/2mw7qq19mXQ

W harfi | kısaca geçmişi ve kullanımları

W harfinin geçmişine, tarihteki kullanımlarına kısa bir bakış.----Vikipedi'de W: https://tr.wikipedia.org/wiki/W-Vikipedi'de Eski İngilizce: https://tr.wikip...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

Arkadaşlar merhaba. Fedora üzerinde Wine çalıştırmakta iyi olan var mı aranızda? Sadece bir dersim için PowerPoint kullanmam elzem, ve günlerdir beceremiyorum. Şimdiden teşekkürler 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İyi geceler arkadaşlar. Dün fark ettim, bugün özellikle dinledim, arabamızdan araç stop ettikten sonra bir ses geliyor. Ama fan sesi falan değil, bildiğin dönme sesi sesi geliyor, gıcırtı yani. Aracı boşta stop ediyorum, ses sürekli olarak geliyor, 1. vitese aldığımda kesiliyor bir anda. Şafttan mı geliyor, şanzımandan mı geliyor anlayamadım bir türlü. Yeni şoförüm pek anlamıyorum bu işleri 😀 Daha önce başınıza geldi mi böyle bir şey, normal midir, acil tamirat mı gerektirir? Araç Citroën C3 Picasso 1.6 HDi. #Otoseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar selamlar, elektrik hakkında bilgisi olan arkadaşlara bir sorum var. Benim notebook'un adaptörüne takılan yonca kablo bozulmuştu, ben de kuzenimden kullanmadığı başka bir tane ödünç almıştım. O da geçen hafta tam yonca kısmından yandı, plastiği eritti, yanık kokusundan anladım zaten, hemen çektim fişi. Şimdi çarşıdan yeni bir tane aldım, sorunsuz çalışıyor gibi. Koku falan da gelmiyor. Bilgim olmadığı için soruyorum, yine bir sorun çıkarır mı? Adaptörü değiştirmem gerekir mi? Çünkü orjinal kullanmak istiyorum ve şu sıralar orjinal adaptöre ayıracak param yok. Biraz idare etsin istiyorum. Gözlerinizi yordum biraz ama, yardımcı olursanız çok sevineceğim 🙂 (şişen kısmın görüntüsü de altta)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar. Uzun süredir üniversite telaşları ve benzeri uğraşlardan uğrayamıyorum buralara. Elimde atsan atılmaz, satsan satılmaz diyebileceğimiz eski bir kasa var. Sahibi olduğum ikinci bilgisayarım kendisi. Power supply fazla gürültülü çalışıyor onun değişmesi şart, ve bilgisayar genel olarak aşırı yavaş.

Bunu yeniden hayata döndürmek istiyorum. Anakartta sorun yok gibi duruyor, Asus P5GPL. Bu anakatra işlemci ve ekran kartı önerileriniz varsa çok memnun olurum 🙂

--Düzenleme-- : Sıfırdan toplarsak, basit bir sistem için önerileriniz neler olur peki? Hangi soketle devam etmeliyim? Şimdilik fazla masraf çıkarsın istemiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 19

Uzun bir aranın ardından geri dönmeye karar verdim. Lise son sınıf olunca vakit ayıramıyordum fakat yapacak işim de kalmayınca burada biraz vakit geçirmeye karar verdim. Beni hala hatırlayan eski dostlar buralarda mı? Yoksa onlar da benim gibi terk edip gittiler mi acaba 😀 ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13

Fedora 25: With Wayland, Linux has never been easier (or more handsome)

Wayland is quite slick, and Fedora even addressed its biggest weakness—the update process.
BeğenFavori PaylaşYorum yap