Fedora 25: With Wayland, Linux has never been easier (or more handsome)

Wayland is quite slick, and Fedora even addressed its biggest weakness—the update process.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

http://www.milliyet.com.tr/vpn-servisleri-kapaniyor-mu--gundem-2339732/

VPN servisleri kayıt tutuyormuş da bilgilerimizi görüyormuş. Daha yeni ortaya çıkmadı mı devletin girdiğimiz her sitedeki şifre bilgilerimizi vs. izlediği? Hiç değilse adamakıllı VPN ile 256bit şifreleme olur devlet izleyemez bu sefer 😀 İki ucu ... değnek lafı cuk oturdu sanki 😀

VPN servisleri kapanıyor mu?

VPN kapanıyor mu? T24 internet sitesindeki habere göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından operatörlere gönderilen talimatta VPN servislerinin kapatılması istendi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#ücretsizoyun #uplay #ubisoft #akış #HaberinizOlsun

Bedava The Crew:

https://club.ubisoft.com/tr-TR/ubi30

Ubisoft hesabı ve Uplay gerektirir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.youtube.com/watch?v=GWVtZJo-HqI

2013 senesinde bir hevesle ön sipariş vererek aldığım gta 5 belki de en büyük hayal kırıklıklarımdan...

GTA IV is better than GTA V

How a 2008 game manages to be more impressive than its 2013 next-gen successor. Physics, gunfight, AI, melee combat, controls, interiors, multiplayer freedom...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hatsune Miku @hatsunemiku

  Aynı mantıkla gidersek de GTA San Andreas better than GTA IV.
  GTA 4'e kıyasla, vücut geliştirme var, çok yedin mi göbek yapıyorsun, araba modifiyesi var, tren kullanma, suya dalma var vs. gibi pek çok şey ekleyebiliriz.
  Bu da GTA 4'ü hayal kırıklığı yapacağına göre, o zaman yaşasın San Andreas...
  "Böyle bir mantık olamaz" derseniz, size de ben "böyle bir mantık olamaz" derim.
  GTA 5 çok eğlenceli ve çok güzel bir oyun.

  • ssdc @ssdc

   Bana göre gta 5 4 e kıyasla casual bir oyun ayrıca san andreas meselesine gelirsek san andreas belki de çıkmış en iyi gta oyunu zaten dediğiniz mantığı gta 4 çıktığı dönemde söyleyenler oldu.Bilemiyorum gta 4 oynarken azar azar simülasyon tadı bile aldığım ufak detaylarıyla dolu dolu bir oyundu Gta 5 in çıkacağı dönem gta 4ün iyi yönlerini kapsayan yeni bir san andreas benzeri bir oyun hayal etmiştim bunu değil.

  • serdarservet -socialguy @serdarservet

   @ssdc @msarakaya GTA IV'ün fizik motoru ve (bence) grafik kalitesi GTA V'ten kat be kat daha iyi. Hikayesi de öyle ki zaten yanılmıyorsam gelmiş heçmiş hikayesi en iyi GTA oyunu seçilmişti. Fakat şöyle bir durum var : GTA BV'te araba modifiyesi, berber ve daha bir çok etmen var. Ve bunlar GTA gibi bir açık dünya oyununda olması gereken şeyler. Bunların GTA IV içerisinde olmaması büyük bir eksiklik. Ayrıca GTA IV'ün PC versiyonunun optimizasyon konusunda büyük bir sorunu olması da göz ardı edilemez. PC versiyonunu baz alırsak bana göre GTA V, GTA IV'ten bir parmak önde. Bir adım değil ama, ondan daha az 🙂 Aynı seriden olsa bile San Andreas'ı falan da göz önünde bulundurarak bence mantıklı değil, çünkü o GTA 3 motorunu kullanıyor. Onu GTA VC ve GTA 3 ile karşılaştırmak daha akıl kârı. Ama GTA IV ile GTA V aynı motoru, RAGE'i kullanıyor 😉

 • mstfanar @mstfanar

  Gta 5 grafiği şişirilmiş sadece. Gta 6 da düzeltirler umarım oyunu.

 • Batuhan @achfighter

  Gta4ün bazı özellikleri güzeldi. Fizik motoru öyle ahım şahım değildi. Arabayla dönerken arabanın altı neredeyse yarım metre kalkıyordu.

 • Orçun Altundağ @dojwb

  Araba kullanmanın imkansız olduğu gir oyundan bahsediyoruz burada. Optimizasyonun rezalet olduğu bir oyundan. "Eğlenceli" dediğimiz seriye "Ciddi" sıfatını takan oyundan. O oyun GTA olmasaydı başka bir seri şeklinde yapılsaydı iyi olabilirdi. GTA San Andreas konusuna hiç girmeyelim, çünkü o açık dünyası olsun, easter eggleri olsun, görevleri olsun, en iyi GTA oyunu idi. GTA V'yi GTA IV'nin olması gereken yerde görüyorum ben.

Sistem toplama rehberi bölüm 1

Uzun zamandır yapmayı hedeflediğimiz ATX sistem toplama işine girişiyoruz. İlk bölümde parçaları tanıyacağız ve biraz da tozlu parçaların üzerinden geçeceğiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 148
 • SERDAR

  merak ettim bu anakartı nerden aldınız ben bulamadım hiç bir yerde yok aldığınız yerin adresini verirseniz sevinirim..

 • Azem

  Güzel bir rehber olmuş diğer bölümleri bekliyorum.
  Ayrıca size bir sorum olucak Silverstone ML03B kasa kullanmaktayım ekran kartı almayı düşünüyorum fakat GTX serisi bir low profile ekran kartı bulamadım eğer bu konu ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

 • adem güdük

  Levent Abi anakartı elinde evirip çeviriyor. Merak ettiğim şey elektrostatik deşarj riski yok mu?

 • ahmet kurter

  murat abi benim sistem senin eskinin biraz daha iyisi ama anakartı zamanında almadıgım için suan bulmakta sıkıntı yasıyorum tamda gigabyte ep45 serisi bir anakart arıyordum sana ilerde lazım olmayacaksa ona talibim 🙂 tercihen sırasıyla bunlardan biriyse yardımcı olursan sevinirim abi 🙂 iyi çalısmalar

  01 GA-X48T-DQ6
  02 GA-EP45T-USB3P
  03 GA-EP45T-UD3P
  04 GA-EP45T-UD3R
  05 GA-EP45T-EXTREME
  06 GA-EP45T-UD3LR
  07 GA-EP45C-UD3R
  08 GA-EP45T-DS3
  09 GA-EP45T-DS3R
  10 GA-P45T-ES3G
  11 GA-X38T-DQ6
  12 GA-EX38T-DQ..

Sayın Microsoft.
Sana Flat Design yapma demiyorum. Hobi olarak yine yap.
Ama allah aşkına şu yazılara çok azıcık, birazcık gölge ekle bak.
Apple da yapıyor Flat Design, ama böyle mi yapıyor? Lütfen.
Bu nedir? Hiçbir şey okuyamıyorum.

Edit: TS'nin JPG sıkıştırması nedeniyle yazıların etrafına azıcık gölge geldi. Tişikkirlir tiknisiyir.
#Microsoft #FlatDesign #Akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Half-Life 3 nerede kaldı? #akış #GündüzAdmini

Half-Life NEDiR?

FPS oyunlarında bir devrim yaratmış, Steam'in doğuşuna el, ayak olmuş efsane Half-Life serisine bir bakış atıyoruz bu defa. Gordon Freeman, levye, Half-Life ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Opel Astra (K) Excellence 1.6 CDTi ECOTEC

  


Otomotiv tarihinin önemli ve köklü model serilerinden biri olan Opel Astra, geçtiğimiz yıl Frankfurt Motor Show'da, büyük değişimler geçirmiş yeni haliyle karşımıza çıkmıştı. Zamandizininde Kadett A kodlu model ismiyle başlayan bu seri, 1991'de B,C,D ve E'nin ardından sıra gelen F harf kodu ile ancak bu sefer Astra ismiyle yola devam etmişti. O yüzden bugün güncel modelin kaçıncı nesil olduğunu K harf koduyla ayırt etmekteyiz. 

 ABD merkezli General Motors bünyesinde bulunan Opel markası, her ne kadar Avrupa modelleri Avrupa'da tasarlanan ve geliştirilen bir yapıya sahip olsa da, şirketin tee Atlantik'in ötesinden mühendislik kısımlarını etkileyen bazı önemli kararlar vermesi, Rüsselsheim'dakileri 2008 küresel ekonomik krizi ile birlikte sıkıntıya sokmuştu. Insignia modeli ile zor günlerden kurtulmaya çalışan firma bunu nispeten başarmış ve ardından bugün bizlerle olan modellerin geliştirilmesine imkan sağlanmıştı. 


 2011 yılında kolları sıvayan Alman mühendisler, önce hafif alaşımlı bloklardan istifade eden ve günümüz en son teknolojilerini kullanan yeni motorları tasarlamış, ardından her modele özel olarak ağırlık azaltımı çalışmalarına başlamıştı. Bu yazımda bu çalışmaların sonucu olan bir ürün, Opel Astra K HB 1.6 CDTi ECOTEC (136 beygir) 6-ileri otomatik şanzımanlı modelin Exellence donanmılı versiyonuyla ilgili izlenimlerimi aktarıyorum sizlere.


Dış Görünüm

 2013 yılında sergilenen Monza Concept modelinden ilham alındığı dile getirilen dış tasarımda önceki nesile göre daha ince formdaki farlar ve yalın bir görünüme kavuşan gövde panelleri yeni Astra'nın ayırt edici özelliklerinden. Aslında şahsen nedense "J" kod adlı jenerasyonun makyajlısına benzettiğim Astra K'nın bu görünümünde A sütunu ile motor kaputunun aracın burnuna doğru yaptığı açı ile alakası var diye düşünüyorum, bilmiyorum siz de bu görüşe katılır mısınız...

 Testime konuk olan modelin Excellence donanımıyla birlikte gelen IntelliLUX (Matrix LED) far sistemi bu nesille gelen bir yenilik ve ana farlar dışında sinyaller de LED aydınlatmaya kavuşmuş.

 Arka kısımda daha dramatik değişiklikler yaşayan yeni modelin en çok hoşuma giden kısmı da burası; karartılmış reflektör bölümlerine sahip farların içindeki ince şerit şeklinde ve homojen bir ışık veren LED aydınlatma oldukça şık görünüyor. Ayrıca tampon, far ve bagaj kapağındaki enlemesine uzunca çizgiler araca arkadan bakıldığında olduğundan geniş gösteriyor.

Önceki nesilden 5 santim kısa ve 2,5 santim alçak olan yeni Astra'da aks açıklığı bir kaç milimetre azaltılmış ama buna rağmen ön konsolun konumlandırılması ve koltukların kalınlıklarında, yerleşimlerinde yapılan ayarlamalarla diz mesafeleri artırılmış. 

 Yeni Astra'da yapılan bir diğer dikkat çekici değişiklik ise şimdilerde moda olmaya başlamış C-sütunu ile arka camı birleştiren parlak plastik bir parça. Bu birleşim yerine doğru yükselen kapı gövdesi de daha önce Skoda modellerinde rastladığımız bir tasarım detayı olarak gözümüzde canlanıyor.


İç Mekan

 2000'lerin başından 2015'e kadar olan tüm jenerasyonlarında istisnasız bir şekilde düğme kalabalıklığından ve kullanışlılık sorunlarından dem vurulan Opel'de mühendisler sonunda "haydi şuna bir el atalım" demişler ve ortaya son derece başarılı bir iş çıkarmışlar. En üstte Exellence donanımına özel 8,8" ebadında kapasitif dokunmatik ekranlı IntelliLink sisteminin bir kaç temel fonksiyon tuşu (home, radio, media vb.), gayet kolaylıkla ayarlanabilen bir çevirmeli ses seviyesi düğmesi...

 ... alt kısımda da yine geniş geniş bölmelere ayrılmış klima kontrol paneli yer alıyor. Bu panelde sıcaklık ayar düğmelerinde kullanılan parça biraz oynak ve kalitesiz bir yapıya sahip. Orta konsolun en alt dibinde olmasına alıştığımız derin bir göz yerine, benim 4,7" ebadındaki Nexus'umun kullanışlı bir şekilde sığdığı yenilikçi bir eşya saklama çözümü sunulmuş... 

... bu kısmın da altında şerit takip sistemi, ESP, otomatik park yardımcısı ve park mesafe sensörlerinin fonksiyon düğmeleri bulunuyor. ( Oradaki düğme sayısı daha üst bir donanımda 4'ten 6'ya çıkabiliyor, Opel'e bu anlamda olmayan özellikler yerine boş tuş koymamasından ötürü şükranlarımızı sunalım 🙂 )

 Diğer her şeyde olduğu gibi direksiyon simidi tasarımı da değişen Astra bu alanda da kullanışlılığı artırmış. Sol kolda hız sabitleyici, limitleyici ve takip mesafesi kontrolleri yer alırken, sağ kolda ise medya sistemi ve göstergedeki renkli yol bilgisayarı ekranını kumanda eden düğmeler yer alıyor.

 Enjoy ve Design donanımlarından üst seviye Dynamic ve test konuğumdaki Excellence donanıma çıkıldığında kavuşulan kapaklı bardaklık gözü, mekanik el freninin yerini elektro-mekanik olana bırakmasıyla mümkün olmuş.

 Böyle yeni bir otomobilde kabin içi aydınlatmada LED'ler yerine halen eski tip ampüllerin tercih edilmesi dikkatimi çekti. Sıcak ışık bilhassa gözlerimize iyi gelse de bu ampüllerin zamanı artık geçti ve açık unutulduklarında çok ısınıyorlar.

 Torpidoda bazen çok ihtiyaç duyulan değerli hacmin CD çalar ve değiştiriciye gitmesi kimi müzik severi sevindirirken, kimilerinin pek de hoşuna gitmeyebilir. Son derece göreceli bir kavram olan ses sistemi kalitesi için orta karar demem kafi olacaktır, çünkü ne de olsa fiyata dahil olan ve özel bir üreticiyle çalışılmamış standart bir ses sitemi. ( yani audiophile'ler için kötü diyelim kısaca 🙂 )

 Dış tasarım göze hoş görünsün, arka yolculara yeterli baş mesafesi sunalım, bir yandan da bagajı büyük tutalım, arabayı da ağırlaştırmayalım derken arka görüşün neredeyse sıfırlandığı günümüz C-sınıfı Hatchback otomobillerinden bir diğeri olan Astra'da neyse ki kör nokta uyarı sistemi ve arka park mesafe sensörleri Enjoy'un üstündeki tüm donanımlarda standart olarak sunuluyor.

 Arka yolcu baş ve diz mesafeleri ilgili GIF'te de göreceğiniz üzere gayet yeterli. Bu bölümde koltukların sırt ve oturak minderlerinin içeriye göçük olarak tasarlanıp, yan desteklerin artırılması iyi düşünülmüş... 

 ... ayrıca buradaki yolcuların konforu için 2 adet USB portu ve -kış paketi ile gelen -koltuk ısıtma özelliklerine de yer verilmiş. 

 İç mekanda geze geze ulaştığımız son nokta olan bagaj bölümünde önemli bir gelişme yok. Koltuklar dik vaziyette 360 litre olarak açıklanan hacim başlıca rakibi Golf'ten çok da ciddi bir fark olmayan 20 litre kadar geri kalıyor, ancak eğer ki bagaj hacmi ihtiyaç sıralamasında öncelikli ise Astra'nın Batı Avrupa'da çok tercih edilen gövde tipi olan ve ülkemize de getirilen Sports Tourer modelini neden düşünmeyesiniz; ST'de hacim 560 litreye çıkıyor.

 

 

 

 

 

Sürüş | Performans | Tüketim

 Yeni Astra'nın öncellerine göre artık çok önemli bir farkı var, 200 kilograma varan hafifleme. Baştan sona her iç mekan parçasında, motorda, şaside ve gövde panellerinde ağırlık azaltımı öncelikli olarak tasarlanan yeni platform, en az 120 kg, alt donanım ve en küçük hacimli 1.0 litre benzinli SIDI motorda 200 kg'a kadar hafifleme sağlamış. Böylelikle hem yakıt tüketimleri ve beraberinde bir çok Avrupa ülkesinde vergide belirleyici hale gelmeye başlayan CO2 salınımı azaltılmış, hem de zaten tamamı artırılmış güç değerlerine sahip yeni motorlarla tatminkar performans sunulmuş (buradaki tatminkar performans vurgusu, önceden kullanılmak zorunda olan 1.3 CDTi motorun gerçekten güçsüz ve yetersiz kalmasından kaynaklanıyor)

Test aracında bulunan 1.6 CDTi ECOTEC motor 136 beygir maksimum gücünü 4000 d/dk da verebilirken, 320 Nm maksimum tork 2000-2250 d/dk gibi dar bir aralıkta sunulabiliyor (aslında bu 320 Nm tork, turbo boost sayesinde ortaya çıkıyor, 280 Nm tork daha alt devirlerden sunulmaya başlıyor.). Astra model ailesinin 2 litre dizeller ve yakında gelmesini beklediğimiz OPC modellerinden sonra en ağır modeli olan bu motor, şanzıman ve donanım eşleşmesi 1280 kg net ağırlığa sahip.


 Çift kavramalı sisteme sahip vites kutularının çeşitli kronik sorunlarının olduğunu gören ve tercihini klasik tork konvertörlü şanzımandan yana kullanan Opel, performansı törpülemeyen ve yakıt tüketimini de şehir dışı 5 litre, şehir içinde 6 litre civarında tutabilen 6-ileri oranlı bir şanzıman kullanıyor. 0-100 hızlanma videosunda görebileceğiniz üzere X marka bir DCT şanzımanın 0.1-0.2 saniyede gerçekleştirebildiği vites değişimlerinin biraz daha ağır kanlı, şöyle bir yarım saniyede gerçekleştiğini görebiliyoruz.

 Opel'in ve özellikle Astra'nın alametifarikalarından biri olan "Watt's Link" süspansiyon tasarımı,  Fransız rakiplerinde ısrarlarla kullanılmaya devam edilen burulma/torsiyon çubuklu tertibattan avantajlı karakteristiğe sahip. Yalnızca yüksek güç çıkışlı (100kW'den fazla) modellerle sunulan bu ekstra salıncak düzeneği, hem az yer işgal ediyor hem de sonradan bile takılabilecek kadar basit bir yerleşime, tasarıma sahip. Virajlı yollarda Astra'nın sınırlarını zorlamaya başladığınızda aracın arka aksının sizi üzecek bir takım hal ve hareketlerde bulunmasının önüne bu tasarımla geçilebilmiş ama son zamanın klişe tabiriyle tabiki de "bir bağımsız süpsansiyon" değil. 

 

17" Alaşımlı Jantlar -225/45 R17 Lastikler

 Ağırlık azaltımı sırasında göze en çok batan parçaların kullanılması gereken ses yalıtımı alanında malzemeden kaçınılmamış ve sınıfının en sessizi olma iddiasındaki 1.6 CDTI motorun gürültüsü motor kaputundaki akılcı yalıtım çözümleriyle epeyce azaltılmış. Şaşırtıcı bir şekilde baskın olarak ses çıkaran tek parça, şehiriçindeki engebelerde hareket yolu biten süspansiyondan gelen tok, "lapur lupur" şeklinde sesler. Bu sese epey kulak vermemin neticesinde kesinlikle bir başka iç mekan malzemesinden veya lastiklerden gelmediğine, süspansiyondan geldiğine emin oldum. 


Fiyatlandırma | Değerlendirme


 Opel Astra hem ülkemizde hem de diğer pazarlarda tüketici dostu, fiyat / performans oranıyla yüzleri güldürmüş, kendini kanıtlamış bir model. K kod adlı yeni nesil ile gelen bir çoğu standart yeni özellikler ve Exellence donanımıyla Premium sınıftaki modellere de göz kırpmaya başlayan Astra'nın standart özellikler listesi epey uzun ancak bu donanıma özel başlıcalarını sıralarsak; 

 • Elektronik park freni
 • 4.2" (10.7 cm) Renkli Sürücü Bilgi Ekranı
 • Köpekbalığı yüzgeci tavan anteni
 •  
 • 4 yönlü elektrikli ayarlanabilir bel desteği (sürücü)
 • 6 yönlü ön yolcu koltuğu
 • Düşük hızlarda çarpışmayı hafifleten otomatik fren özelliği ile Ön Çarpışma İkazı Çevre Görüş Paketi İçin standart
 • Elektrikli ve ısıtmalı, gövde rengi ve otomatik katlanır yan aynalar Gelişmiş Park Pilotu İçin standart
 • Gelişmiş Park Pilotu
 • Geri Görüş Kamerası
 • Hırsızlığı önleyici alarm sistemi
 • LED Gündüz Farları
 • IntelliLUX® LED Matrix Ön Farlar
 • Uzun Far Asistanı IntelliLUX®
 • LED arka farlar
 • Işığa duyarlı otomatik kararan iç dikiz aynası
 • Krom kaplı kapı eşikleri
 • Kör Nokta Uyarı Sistemi
 • Otomatik Yanan Farlar (Tünel algılama özelliği)
 • Takip Mesafesi Göstergesi
 • Trafik İşareti Tespit Sistemi
 • Yağmur Sensörü
 • Çevre Görüş Paketi
 • Şerit koruma özelliği ile Şerit İhlali Uyarı Sistemi

 80 bin TL'ye 1.6 CDTI 110 beygir ve baz donanımına erişebildiğiniz Astra'yı testime konuk olan epeyce dolu haliyle almak istediğinizde 100 bin TL'lik kampanyalı anahtar teslim fiyata ulaşıyorsunuz. Metalik renk için hiç fark istemeyen ve çift-kavramalılar kadar pahalı olmayan otomatik şanzıman için yalnızca 3,000 TL fark isteyen Opel bu sayede C sınıfında fiyat / performans denilince akla ilk gelen model olmayı daha da itibarı yüksek bir şekilde sürdürmeye devam edeceğe benziyor...

Test aracındaki opsiyonlar; 


 3000 TL fark istenen IntelliLink NAVI 900 Bilgi ve Eğlence Sistemi (8" Dokunmatik Renkli Ekran) - 3 boyutlu navigasyon ve Türkiye haritası - CD çalar. Bu sistem henüz Türkiye'de Apple CarPlay desteklemezken, Andorid Auto ise Opel tarafından bir güncelleme ile daha sonra sunulmaya başlanacak.


 İstanbul için olmasa da karasal kış iklimini yaşayan Anadolu coğrafyamız için çok konforlu olabilecek 1,300 TL fark istenen Kış Paketi ( Ön ve arka koltuklarda, direksiyon simidinde ısıtma, arka yolcular için 2 adet USB portu).


 Diğer tüm teknik ve donanım detaylarına Opel Astra resmi bilgi sayfasından ulaşabilirsiniz.

http://mericdrives.blogspot.com/2016/06/opel-astra-k-excellence-1-6-cdti-ecotec-test.html

#OtoSeyir #akış #Opel #Astra

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

#gif

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tam başarılı olmasa da Asus K55VD modeli notebook'a #hackintosh kurabildim. 🙂
#akış #macosx #OSXYosemite

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 14