-----
Görüp de yardımcı olma niyetiyle yazıyı okuyan arkadaşlara sonsuz teşekkürler. Yapacak bir şey yok arkadaşlar. Sorun yazılımsal veya kolayca çözülebilecek bir şey değil. Yine de benzer bir problem yaşayan olursa diye yazıyı silmeyeceğim, kalsın burada.
-----

İyi geceler arkadaşlar. Bilgisayarımda nedenini 3 gündür uğraşmama rağmen çözemediğim bir problem var ve nedenlerini sorguluyorum. Bir çözüm önerisi verebilecek olursa çok mutlu olacağım 🙂
Sorun: NVIDIA grafik işlemcim "HL2 ve ötesi" diyebileceğim oyunların tümünde yanıt vermeyi durduruyor.

Bunun sonuçları ->

Windows 10 üzerinde:
mavi ekran / programın yanıt vermemesi / oyunun altyapısı var ise bir uyarı mesajı vermesi (BeamNG.drive'da olduğu gibi, "GPU is not responding" uyarısı mesela)

Fedora 34 ve Ubuntu 21.04 üzerinde:
direkt olarak kernel panic (tüm HL2 oyunlarında ve Portal 2'de denendi)

GPU'nun sıcaklığını hem nvidia-settings hem de OpenHardwareMonitor'den kontrol ettiğimde absürt derecede yüksek bir sıcaklık göremiyorum. En düşük 50-55 derece, en yüksek de 62 dereceyi görüyor GPU. Modeli GT635M, bir mobil GPU'ya göre ideal denilebilecek bir sıcaklık.

Sebep olabileceğini düşünüp de emin olamadığım sorun kaynakları:

- Optik sürücü kısmına takılmış SSD ve bunun sonucu GPU'ya giden elektrik gücü yetersizliği,
- Anakartın ve/veya grafik işlemcinin eskimesinden kaynaklı bir yorgunluk,
- Bilgisayarının adaptörünün eskimesi ve artık yeterli gücü sağlayamaması.

(üçüncü kaynağa pek ihtimal vermiyorum zira bilgisayar normal kullanımda ve eski sayılabilecek oyunlarda [Portal, CS-CZ, HL1 gibi] herhangi bir problem çıkarmıyor. Portal'ın problem çıkarmamasına da şaşırıyorum ayrıca, zira o da Source motorunu kullanan bir oyun ve HL2'yi 15 dakika bile oynayamıyorum.)

--Güncelleme--
SSD ve Caddy'i cihazdan çıkarmama rağmen sorun ortadan kaybolmuş değil. Windows'ta da Linux'ta da (Fedora 34) doğru düzgün oyun oynayamıyorum. Ya sadece ses gelip görüntü donuyor, ya kernel panic veriyor (direkt sistem kilitleniyor yani) ya da Windows'ta mavi ekran.

Sadece eski günlere dönüp biraz HL2 oynamak istemiştim. Oynayamayacağım belli ki, muhtemelen direkt olarak GPU'da bir problem var. 2004 çıkışlı HL2'yi oynamak bile parayla, yapacak bir şey yok 😀

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap