emirclio paylaştı.

Çernobil faciasını bilenler vardır, acil durum stop düğmesine basılmışmış da reaktör durmamışmış.
Bu acil durum butonu neden var o zaman?
https://youtu.be/lbLhIYLdRc4
#akış

Felaket Anları: Çernobil Faciası (Türkçe Belgesel)

Felaket Anları: Çernobil Faciası National Geographic’ in uzun soluklu belgesel dizisi Felaket Anları yeni sezonunda, yakın geçmişte yaşanan ve dünya çapında ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11
 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  @yasinc birde mercimekleri de unutmayın mercimekten tatlı bile yapmışlardı TRT'de

 • Agah @agah

  radyasyonlu mahsulatı yok etmemeyi kârsındılar ama koca devleti açgözlü çakal esnaf pozisyonuna getirdiler. halbuki bu radyasyonlu ürünleri yok etseler bunun maliyeti boşa gitmeyecek, adam gibi yönetilen düzgün bir ülke olma şeklinde geri dönecekti. birkaç ton fındık ve çay karşılığında toplum sağlığını ve ülkeyi satmışlar resmen.

 • emirclio @emirclio

  3 yıl aradan sonra cevap vereyim. Tüm nükleer reaktörlerde acil durumlarda reaktörü anında durdurmak için Scram denilen acil durum kapatma düğmesi bulunur. Kontrol rod(nötron yakalayan silindirler)larını anında yakıt çekirdeklerinin etrafına indirip reaksiyonun durmasını sağlarlar.
  Rmbk reaktöründeki sıkıntı
  1:Bunların oldukça yavaş olması
  2: Bunların ucundaki maddenin normal reaksiyon sırasında reaksiyonun artmasına neden olacak madde ile kaplanması
  3: reaktörün tasarımı yüzünden kontrol rodlar hareketi yüzünden çekirdeğin suyla temasını kesiyor.
  Ne yazıkki bu rus yapımı Rmbk reaktörü acil durum anlarında ani kararlara tepki kötüdür.
  Bir çok bilim adamının anlattığına göre Az-5 butonuna basıldığında kontrol çubukları reaktör çekirdeğinin yarısına geldiğinde yüksek enerji yüzünden eriyen çekirdeğin içinde sıkışıp reaksiyonu durdurma görevinide yapamamış.
  Not: Nükleer uzmanı değilim. Ama bu konuda çok etkilendiğim için baya bir araştırma yaptım.
  Not2: Çernobil nükleer santral inin kontrol odasına bakacak olursanız. Bir sürü yuvarlak renkli gösterge görürsünüz. Bunlar Kontrol rodlarının reaktör içindeki pozisyonlarını gösteril.

 • z4732 @z4732

  #Chernobyl diziyi izleyince fark ettim ki kazanın sebebi aslında o düğmeye basılmasıymış. ne ironik.

emirclio paylaştı.

😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sevgili teknoseyir takipçileri. Bu tarz mesajlardan sıkıldığınızı biliyorum. Çok sevdiğim için bir laptop önerisi alacağım. Kendisi Gta 5, Farcry 3, Fallout 4 oynamak için bir laptop arıyor. 4000 liranın altında olmalı. Bir kaç laptop buldum. Asus x540Ub, Acer Sf315-52G, Lenovo İdeapad 330s. Bazı laptoplar Mx130 grafik işlemcisi bulunuyor. Bu konuda pek bir bilgim yok. Bu laptoplar dışında öneriniz varsa açığım. Bu verdiğim modeller arasında iyiden kötüye doğru bir sıralama yaparsanız çok iyi olur. Değerli zamanınızı çaldığım için şimdiden özür dilerim.

Not: Nvidia Mx130, Amd Radeon 530 ve Nvidia 540 karşılaştırması yapabilir mi? İnsanın morali bozuluyor. Kendimde olsa en ucuzunu al geç derdim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10
emirclio paylaştı.

Evde mobil veriyi kapatmayı unutmuşum, internet paketimde 50MB kalmış 😀 1GB için ek 12TL ödemek istemiyorum, 4 gündür kim 1GB ister, #senyapdiye, sürpriz nokta ve salla kazan ile idare ediyorum, kaldı 10 gün 😀 Bunun dışında internet veren bir servis varsa tavsiyenize açığım 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10
emirclio paylaştı.

Yakın zamanda bedelli yapmış arkadaşlara bir sorum olacak. İlk gittiğinizde içi dolu hazır çanta veriyorlar mı yine ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
emirclio paylaştı.

Bu Cumartesi saat 19.00'da Gelecek Bilimde Twitch ve Youtube kanalında Celal Şengör ile Mars jeolojisini ve depremleri konuşacağız. Youtube'da yorumlar kapalı olacak, chat için twitchden izleyebilirsiniz 🙂
youtube.com/gelecekbilimde
twitch.tv/gelecek_bilimde

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 20
 • TwoCenk @twocenk

  Chat kontrolü nasıl sağlanacak, merakla bekliyorum. Konuya ilişkin soru sorabilen bilgi ve tecrübeye sahip kişilerden çok, ilgi çekmeye çalışan, oradan buradan duyduğu ile şahsına yönelik, soru soran ve hakarette bulunan bir kitle gelecektir.

  • Cevdet Acarsoy @acarsoy-cevdet

   YT chati kapalı olacak, Twitch chati görüş bildirme normal chat şekilde fakat twitch chatinde !soru yazarsanız çıkan linkten Google soru sistemine düşüyor. Anonim veya isimle sorabiliyorsunuz, diğer soru soranlar da yukarı veya aşağı oy verebiliyorlar. Biz de o listeden istediğimiz soruları ekrana verip soruyoruz. Twitch chatine gelmem diyenler de #gelecekbilimde etiketi ile twitterdan soruyor.

  • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

   @acarsoy-cevdet Gelecek bilimde Şengör yayınını yeni izleme fıraatı buldum. Güzel bir yayındı, özellikle ayrıntılı soru sorulması çok hoşuma gitti ve verilen cevapların psikoloji açısından anaiz edilmesi de güzeldi. Yalnız bilim yayını videosunun yorumlar kısmını kapatmak bence çok saçma, perhiz-turşu ilişkisi gibi. Bir de soruları daha önceden alsaydınız daha iyi olurdu.

  • Cevdet Acarsoy @acarsoy-cevdet

   @nasreddin-hoca Merhabalar, beğenmenize sevindim. Yorumların kapanmasını üstünüze almayın, söz meclisten dışarı, çok saçma yorumlar geliyor ve arada yapıcı eleştiriler kaynıyor. Açıkçası YTdeki yorumları biz merak etmiyoruz. Bugüne kadar bizim de çevremizdekilerin de YT yorumlarından bir bilgi edindiği bir yarar sağladığı olmadı. Ne yayıncıya sesimiz duyuruldu izleyici olarak ne de doğru geri bildirim aldık yayıncı olarak. Onun yerine, bir görüşü, fikri, eleştirisi olanı ya canlı yayında chatten yazmaya (yorumların aksine senkronize iletişim) veya her yerde belli olan kanallardan bize ulaşmaya itiyoruz. Bu doğal olarak şöyle bir eleme/filtre getiriyor: gerçekten yapıcı eleştirisi olan bize mail atıyor ve dikkate alıyoruz, çok kızan sinirlenen de ister gizli ister açıkça twitterdan yazıyor. Zaten iki tarafta da uğraşıp bize yazana kadar anlık duygusu geçiyor (daha gerçekçi mantıklı yazıyor övgüyü de yergiyi de), bulup yazıp atması emek harcaması demek ki ortada gerçekten iyi niyet var hem iyi hem kötü yorumda. Bir kötü yorumu bana mail attıracak kadar hale gelmişse ben de ondan ders çıkarıyorum. Ortada fikir özgürlüğü ve bilimdeki toplu kendini düzeltme açısından bir çelişki varmış gibi gözükse de aslında yok yani 🙂

  • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

   @acarsoy-cevdet ben çokca defa yt yorumlarından istifaede ettim, bence yanlış düşünüyorsunuz. Ayrıca herkesin zamanı yok ve tartışma olmuyor bu şekilde.

  • Cevdet Acarsoy @acarsoy-cevdet

   @nasreddin-hoca İstifade derken tam olarak ne kastediyoruz? Aslında tam olarak, zaman vermeden hızlıca ve çok kolayca bırakılmış yorumları istemiyoruz. Tartışma duygulardan uzak bir bilimsel zeminde yapılabilmeli, böyle yapılan tartışmadan da başkaları yarar görmeli, video altındaki bilmem kaçıncı yorumda bunu arayıp bulması zor. Dediğim gibi biz eleştiriden ya da zeminli tartışmadan kaçmıyoruz sadece burada değil şuradan ulaş diyoruz çünkü asenkronize. Mesela bakın şurada bile, ben sizle yüz yüze görüşseydim ya da ses bile atsaydık birbirimize, çok daha çabuk anlayacaktık birbirimizi.

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  @bestami alçak gönüllü demek istedin hocam sanırıım:)

 • giovanni @gio

  Celal Şengör daha önce de internet canlı yayınına katıldı. Bu kadar kaliteli adam buldunuz, bir de saçma sapan yerlerden eleştiriyorsunuz. Enteresan yahu.

emirclio paylaştı.

#İnternetYokken #TozluRaflar
https://www.youtube.com/watch?v=NxTa7TCSVQg

EJAY DANCE 3 Club machine Start up song

E-jay music series was the first bunch of cheap usable software aimed at children and novices like me who like their music making experience to be more fun b...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
emirclio paylaştı.

Bir konuda yardıma ihtiyacım var. Toshiba Taşınabilir Hard Disk'im var 1Tb içinde %80 i dolu ama dosya gözükmüyor gizli dosya olarak da gözükmüyor bu sorunu çözmenin yolu nedir ?

Linux ve windows da denedim dolu gösteriyor ama dosya görünmüyor. Dosyalarımı kurtarmak istiyorum.

NOT: Avast ile tekrar tarattım taratırken dosya isimlerine dikkat ettim '' F:\found.001\dir0000.chk\dosya adı ''
şeklinde dosyalar içinde tüm dosyalar ama ilginçtir dosya tarayıcısına bunu yazdığımda dosyayı açıyor ama bir alt dosyaya tıkladığımda erişim engellendi diyor.

NOT2: Not 1 de bahsettiğim dosyalar hatalı kapatmalardan dolayı kurtarılan dosyalarmış Googlede bulduğum bilgi bu. Bulduğum bilgiler içinde bunları tekrar nasıl eski haline getireceğimiz yazmıyor bulursam eklerim başkalarına faydası olsun diye.

#TeknoYardım #KonuDışı #taşınabilirHDD

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 18
emirclio paylaştı.

Future Sex ilginç bir mini dizi. 5 bölüm, her bölüm 10 dakika. Black Mirror, Detroit Become Human ve Cyberpunk 2077 karışımı birşey. Her bölüm farklı bir konuyu ele alıyor ancak ortak nokta elbette gelişen teknoloji. VR, yarı sentetik insanlar, androidler vs. 5 bölümde karamsar etti beni. +18 aman diyim 🙂 #Dizi #FutureSex

https://www.youtube.com/watch?v=wZBCgSAN72E

Future Sex - Official Trailer [HD] | blackpills

A blackpills original series, available now 👉 http://bit.ly/2z1BMwv Featuring stand-alone dramas -- incisive, exciting, futuristic stories that explore techn...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12