İyi Akşamlar. Yeni bir site üzerinde çalışmaktayım. Hatta şöyle söyleyeyim. Programlama kısmını bitirdim. Bir tür sosyal medya gibi bir şey. Alan adı ve hosting aldıktan sonraki adımlar nedir?
Orjinal olduğunu düşündüğüm tasarımımın çalınmaması için ne yapmam gerek? Gizlilik sözleşmesi vb sözleşmeleri ilk aşamada gerekli mi? Logo ve İsim için yapmam gereken bir şey var mı? Bu arada Teknoseyir 2.0 ilk çıktığında Hamdi Kellecioğlu bu benim sorularıma cevap veren bir video çekmemiş miydi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7
 • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

  1- alan adı ve hosting aldıktan sonra alan adını hosting bağlayıp yazdığınız temayı da hosting kopyalacaksiniz bu kadar.
  2- tema için özel olarak patent alınabiliyor mu bilmiyorum. Ama kullanım şartları sayfasında temanın size ait olduğunu ve izinsiz kullanilamayacahini beyan edebilirsiniz.
  3- tabii ki gerekli hele de sosyal medya sitesi gibi kullanıcilarin abone olacağı bir sitede ilk yapılması gerekenlerden. Gizlilik sözleşmesi ve kullanım şartları kesin olsun.
  4- logo ve isim yaptıran yeterli bu soruya ne cevap verelim bilemedim 😀

 • Cenk Akay @cenk_akay08

  Tasarımının çalınmaması için yapabileceğin bir şey yok. Diğer soruların cevabını bilmiyorum 😀

 • Ali @norego

  Sitenin adıyla şirket açtıysan yada marka oluşturduysan, marka tescili yapabilirsin. Bu sosyal medya alanında başka birinin senin ismin ve logonu kullanmasını engeller. Logoyuda tescillemen lazım.

  Yazılım ve tasarıma patent alamazsın. Siteyi açtığında ben beğenip aynısını yapıp başka bir isimle yayınlayabilirim. Buna yapabileceğin herhangi bir şey yok.

  Sosyal medya alanındaysa siten çok da kafaya takma zaten %99.99 1 yılını doldurmadan kapatırsın.

İyi akşamlar web programlama bilen özellikle Php diline hakim kişilerin yardımına ihtiyacım var.
Sorunun kısa özeti. Türkçe dil karakteri sorunu.
Php dilinden çektiğim kodlar düzgün gözükürken html üzerinden gözüken yazı karakterleri hatalı.
(Bu "p" nin , "h1" in içine yazıyoruz ya heh onlar hatalı)
-Content-type üzerinden utf-8 belirttim
-Content-Language üzerinden tr diye belirttim.
-charset dedim utf-8 dedim
-html language üzerinden tr-TR diyede belirttim.
Not: İnternetten ararken hep bu tavsiyelerde bulunurmuş işe yaramadı. Birazda hastayım sabırsız bir dönem oluyor. Bir senedir bu mecrada yazmamışım. İnsanları biraz rahatsız edeyim dedim. Umarım iyisinizdir.
#php #html #programcılık

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  Veritabanından mı çekiliyor bozuk karakterli veriler?

 • emirclio @emirclio

  Çözümü buldum. Ben geliştirme ortamı olarak eclipse i kullanıyordum. Bu programın başlangıç ayarları arasında UTF-8 yokmuş. Benim yaşadığım soruna benzer sorun yaşayanlar internette "eclipse türkçe karakter" araması yaparlar ise bu sorunun çözümünü bulabilirler. Çok tipik bir sorunmuş. Şunu belirteyim eğer başladığınız bir proje var ise buradaki html kodları el ile düzeltmeniz gerekecek.

Bir tanıdığım kısa çizgi filmler için 2D artist(çizen kişinin kendisi 3 boyutluda olur) arıyor. Var mı aranızda böyle bir kişi yada yönlendirebilir misiniz beni?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
emirclio paylaştı.

Er meydanını geçici süreliğine terk ettim arkadaşlar 🙁

Dün geceki nöbetimde ambulansın arkasında durumu acil olan bir hastaya müdahale ederken trafik kazası geçirdik. Alkollü olarak ticari taksi kullanan bir şahıs yüzünden.

Kazada;
-Kafamı çarptım ve açıldı. Kaç dikiş atıldı bilmiyorum,
-Bir süre bilincim bulandı ve kendimden geçtim,
-Sağ kolum, omuzdan yerinden çıktı,
-Sağ kol kemiğimde ezik ve hasar var,
-Kaburgalarımda ve her iki akciğerimde ezik ve hasar var,
-Desteksiz kalkamıyorum. Bel, göğüs kafesi, baş ve şiddetli kol ağrısı çekiyorum,
-Sağ kolumu kullanamıyorum. Çay kaşığı bile kaldıramıyorum...

Hep televizyonlarda konuşulan entübasyon konusunda uzman biriyim (yetişkin, çocuk ve bebek) ve sayısız hastayı bu müdahale ile kurtarmışlığım var. (Kalbi durmadan önce solunum sıkıntısını tespit edip hastayı entübe edebilirseniz kalbi durmaz ve hastaneden yürüyerek taburcu olması garanti gibi birşeydir). Aynı zamanda eğitimciyimdir ve stajyer öğrenci olsun, mesleğe yeni başlayan deneyimsiz personel olsun, hepsini de entübasyon ve diğer acil yardım konusunda eğitirdim.

Hadi kendimi de geçtim de bu şeref eksikliği olan alkollü sürücü yüzünden 1 ay çalışamayacağım muhtemelen. Sadece benim değil, kaç tane hastanın da hakkına girdi. Nefret ediyorum bu bencil insanlardan. Sen alkol alıp 3 tane arkadaşınla eğleneceksin diye itlik yapacaksın. Sonra kaç kişinin hakkına gireceksin. Ambulanstaki hastamın durumu hakkında da hiçbir fikrim yok, durumu nasıl vs. Çünkü kazadan sonra haliyle müdahale edemedik.

Neyse çok doluyum. Alırım bi geçmiş olsun 🤕

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 110

İyi günler bu Corona-19 hastalığı yüzünden evlerimizde kaldığımız ve 65 yaş üstü büyüklerimiz ile yakın temasa geçemediğimizden iki bilgisayar ile nasıl satranç oynayabileceğimizi birisi anlatabilir mi? Önerdiğiniz site veya program var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
emirclio paylaştı.

evcimen biriyimdir, evde, odamda zaman geçirmeyi severim. yalnızlığı ve sessizliği de severim. ancak tüm aile bireyleri aynı anda günlerce evde olmak korkunç bişey 😀 biz bunca yıl nasıl beraber yaşamışız arkadaş? corona'dan sonra ayrı eve çıkma planlarımı hızlandırsam daha iyi olacak sanırım. #evdekal #konudışı #corona

BeğenFavori PaylaşYorum yap
emirclio paylaştı.

bu mega.nz sitesi ne şerefsiz olmuş ya. Önceden iyi güzeldi, artık 2gb indirme limiti koymuşlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
emirclio paylaştı.

Son zamanlarda tekli videolarla ilgili 'sohbet yok' şikayetleri geliyor. Tekli videolar süreceği için, eskiden de vardı ama Hamdi'nin yokluğunda mecburen artacak, nasıl bir yol izlediğimizi göstereyim çünkü normalde sizin fark etmeniz zor. Aşağıda geçen haftanın tablosu var.

Her hafta aksilik olmazsa 3 tane sohbet formatlı bölüm cepte. Oyun Gündemi, Teknoloji Notları ve HGD. Bunların haricinde LP'nin hazırladığı tüm ürünler sohbet formatlı. Sadece benim hazırladıklarımda sunucum olmadığı için, zaman zaman tek videolar olacak. Onlar da genelde daha önce benzerlerinin çok fazla incelendiği ürünler. Hedefim bu ürünleri tek inceleyip sürelerini kısaltmak. 10 dakikaya çekmek. Henüz başaramadım ama olacak. Kendi kanalımda alışmak üzereyim.

Şimdi sizin için önemli olan veri şu. Biz bu tek incelemeleri kendi başlarına yayınlamıyoruz. Tek videolar ya da TS'nin teknoloji içeriğine tam oturmayan videoları aksi bir durum yaşanmazsa sohbet videoları ile aynı gün sokarak, sohbet isteyenleri tatmin edip, ürün incelemesini de onu merak edenlere sunuyoruz. Firmanın da video yayın tarihi için üzerimizdeki baskının kalkması gerekiyor. Hepsinin bir teslim tarihi var. Dolayısıyla herkesi tatmin etmeye çalışmak gerekiyor. Normal izleyici, Plus izleyici ve firma. Öncelik sıralaması yok. Zaten hepsi o hafta yayına girmeye mecbur içerikler.

Ancak ideal akışı plus aboneleri görüyor. Çünkü sohbet videoları Plus. Bu nedenle hem aynı gün sohbeti görüyor hem de ürün incelemesini. Ama Plus olmayan biri sadece tekli videoyu gördüğü için sohbet için geldiyse mutlu olmuyor. Bunun çaresi ise plus almak. Zaten birden fazla içerik yani plus'ın anlamı bu. Bir yerine iki video giriyor ve bunu ilk önce, olması gereken sırayla onlar görüyor.

Dolayısıyla aslında tekli videolarla gün geçirmiyoruz. Sohbetin yanına ekliyoruz ancak plus değilseniz sizin için bu sohbet videosu bazen ertesi gün iki tane sohbet videosu görmek şeklinde gerçekleşiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11
emirclio paylaştı.

Elektrikli araçlarda araç tavanı güneş enerjisi panelleri ile kaplansa, bu aracın menzilini artırmaz mı? Mesela 500 km olan menzili, güneşli havada gündüz yapılan yolculukta 700 km'ye çıkarsa fena mı olur? Ya da batarya boşaldığı için yolda kalan aracınız, ertesi gün güneşte şarj olup, çekici falan çağırmadan en yakın şarj istasyonuna kadar gidebilir.
Dünyanın en zeki insanı ben olmadığıma göre araba firmaları bunu mutlaka düşünmüştür ama uygulanmamasında ki sebep ne acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 21
emirclio paylaştı.

Çernobil faciasını bilenler vardır, acil durum stop düğmesine basılmışmış da reaktör durmamışmış.
Bu acil durum butonu neden var o zaman?
https://youtu.be/lbLhIYLdRc4
#akış

Felaket Anları: Çernobil Faciası (Türkçe Belgesel)

Felaket Anları: Çernobil Faciası National Geographic’ in uzun soluklu belgesel dizisi Felaket Anları yeni sezonunda, yakın geçmişte yaşanan ve dünya çapında ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11
 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  @yasinc birde mercimekleri de unutmayın mercimekten tatlı bile yapmışlardı TRT'de

 • Agah @agah

  radyasyonlu mahsulatı yok etmemeyi kârsındılar ama koca devleti açgözlü çakal esnaf pozisyonuna getirdiler. halbuki bu radyasyonlu ürünleri yok etseler bunun maliyeti boşa gitmeyecek, adam gibi yönetilen düzgün bir ülke olma şeklinde geri dönecekti. birkaç ton fındık ve çay karşılığında toplum sağlığını ve ülkeyi satmışlar resmen.

 • emirclio @emirclio

  3 yıl aradan sonra cevap vereyim. Tüm nükleer reaktörlerde acil durumlarda reaktörü anında durdurmak için Scram denilen acil durum kapatma düğmesi bulunur. Kontrol rod(nötron yakalayan silindirler)larını anında yakıt çekirdeklerinin etrafına indirip reaksiyonun durmasını sağlarlar.
  Rmbk reaktöründeki sıkıntı
  1:Bunların oldukça yavaş olması
  2: Bunların ucundaki maddenin normal reaksiyon sırasında reaksiyonun artmasına neden olacak madde ile kaplanması
  3: reaktörün tasarımı yüzünden kontrol rodlar hareketi yüzünden çekirdeğin suyla temasını kesiyor.
  Ne yazıkki bu rus yapımı Rmbk reaktörü acil durum anlarında ani kararlara tepki kötüdür.
  Bir çok bilim adamının anlattığına göre Az-5 butonuna basıldığında kontrol çubukları reaktör çekirdeğinin yarısına geldiğinde yüksek enerji yüzünden eriyen çekirdeğin içinde sıkışıp reaksiyonu durdurma görevinide yapamamış.
  Not: Nükleer uzmanı değilim. Ama bu konuda çok etkilendiğim için baya bir araştırma yaptım.
  Not2: Çernobil nükleer santral inin kontrol odasına bakacak olursanız. Bir sürü yuvarlak renkli gösterge görürsünüz. Bunlar Kontrol rodlarının reaktör içindeki pozisyonlarını gösteril.

 • z4732 @z4732

  #Chernobyl diziyi izleyince fark ettim ki kazanın sebebi aslında o düğmeye basılmasıymış. ne ironik.