#TeknoYardım #akış Merhaba arkadaşlar, elimde çeşitli zamanlarda aldığım yer imi arşivleri mevcut, 28 adet chrome tarayıcısından dışa aktardığım. Bunları düzenlemek için internette çeşitli programlar siteler denedim ancak benim ihtiyacımı karşılayan bir program ya da yöntem bulamadım. Benim istediğim bu 28 dosyası bir program ile birleştirip, aynı olanları silip bana tek dosya haline getirecek bir program. Bazı programlar linkin aktifliğini falanda kontrol edebiliyor ancak birleştirme noktasında iş yapamıyor. Sizlerden ricam bana tavsiye edebileceğiniz bir yer imi yöneticisi program ya da yöntem var mıdır ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Link kontrolü yapması önemli değil sadece bu yer imlerini birleştirsin ve aynı linkleri silme özelliği olsun yeter.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #TeknoYardım Merhaba arkadaşlar, Diz üstü bilgisayarımda 4-5 gündür bir sorun yaşıyorum. Windows10 açılış logosu gelip gittikten sonra, bilgisayar siyah ekranda kalıyor. Açılıyor gibi yapıyor ama kilit ekranı gelmiyor. Ben ne zaman ki güç tuşuna basıp bilgisayarı önce uyku moduna sonra tekrar basıp uyandırınca kilit ekranı gelmiş oluyor. Daha önce bu ssd hardisklerin uyku moduna girip uyanamama sorunları falan okumuştum ancak benim olay tam tersi, açılışta siyah ekranda kalan bilgisayar, uyku moduna sokup tekrar uyandırınca açılıyor. Ekran kartının güncellemelrini yaptım, windowsun da tüm güncellemeleri yapılı ancak bir türlü sorunun ne olduğunu bulamadım, internette buna benzer bir şey de bulamadım. Şimdi format at diyeceksiniz ancak en az 1 ay kadar daha bilgisayarla bu haliyle işim olduğundan format benim için şu an çözüm değil. Son olarak cihazın özellikleri, Sony vaio 2011, İ5 M560 işlemci, Sandisk Ultra 2 240 Gb SSD, 4Gb Ram, Nvidia GT 425M 1GB paylaşımlı ekran kartı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12
 • qx5 @qx5

  @ad33p Yok kapanması daha kötüymüş 🙂 Ben yine hızla kapatıyımda açılışta bi uykusunu kaçırayım, diğer türlü kapanmasını beklerken benim uykum gelecek bu gidişle 😀

 • qx5 @qx5

  @ad33p hımm o zaman ben sürücüyü bi güncelliyeyim tekrardan dediğiniz gibi olabilir geçen yeni sürücüyü yüklerken sorun çıkmıştı, yardımınız için teşekkür ederim.

 • qx5 @qx5

  @ad33p Evet, kesinlikle ekran kartının yeni sürümünü kurunca bu sorun oluşuyor. Tüm nvidia bileşenlerini uninstaller program ile kalıntı kalmayacak şekilde temizledim. Daha sonra windwos 10 açılınca yanlış görmediysem 15 Aralık olan sürücüyü kendisi otomatik kurdu. Bende nvidia sitesinden Geforce Experince programını indirip en son sürücüyü temiz kurulum seçeneği ile kurdum. Tabi bilgisayar yeniden başlamış ben o sıra başında değildim ve siyah ekrana düşmüş. Bende yine uyku/uyandırma yaparak bilgisayarı açtım, şimdi hatalı yayınlanmış bu sürücüyü kaldıracağım ve windowsun kendi kurduğu sürücü ile yetineceğim. O sürücü sıkıntısız açılmıştı bu işlemler esnasında. Bu tarz siyah ekran sorunu yaşayan varsa en son gelen sürücüyü kaldırıp eski sürücülerden bir tanesini kursun. Bu arada bu son kurduğum hatalı sürücü beta falan değildi, yanlış anlaşılma olmasın.

 • qx5 @qx5

  @ad33p Masaüstü olmadığından ekran kartı tartışmalarına zaten istesem de giremiyorum 🙂 Ancak nvidia'nın nasıl olur da 1 haftadır bu sorunlu sürücüyü düzeltmemesi anlaşılır bir şey değil. Beta sürücü bile yok 🙁 Şimdilik varsayılan sürücü ile devam edeyim , ileride yeni güncelleme gelir illa ki. Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

#akış #TeknoYardım Merhaba arkadaşlar, bir coğumuzun başına gelmiş bir konu hakkında faydalı bir yöntem keşfettiğim için burada da paylaşmak istedim. Bildiğiniz gibi hesap makineleri ya da evde kullandığımız dect kablosuz ev telefonlarının Lcd ekranları zamanla bozulmaya başlar. Daha doğrusu karakterler zamanla silik gözükmeye bazende tamamen silinmesi ile sonuçlanır. Bizimde evde ki philips cd270 model telefonun ekranı da bu şekil olunca çözüm aramaya başladım. İlk iş olarak yedek parça olarak lcd ekran aradım ancak bir türlü bulamadım. Daha sonra tamir yollarını araştırırken aşağıda ki siteye denk geldim.
http://www.instructables.com/id/Repair-a-Malfunctioning-LCD/step5/Results/#step1

Bu tarz probleme bir çözüm önerisi sunmuştu, tabi 5 sayfaya ayırmış 🙂 Tek tek sayfaları okudum ve gördüm ki Hava tabancası ile lcd ekranın pcb boarda bağlandığı yeri ısıtıp silgi ile sildiğini bu sayede görüntünün tekrar geldiğini yazmış. Yine sayfada ki yorumlarda da bu işi doğrulayan yorumları okuyunca bende aynı yöntemi evde ki telefona uygulayayım dedim ancak evde hava tabancası yokturdu. Sonra youtube da telefonun demonte videosunu ararken aşağıda ki video da adamın hava tabancası yerine saç kurutma makinesi kullandığını görünce hemen olaya giriştim.

https://www.youtube.com/watch?v=WjADNZFFgik

Daha önce de kuzey köprüsü lehimleri azalan bir anakartı bu şekil ısıtıp tekrar çalıştırmıştım ancak bu video izleyene kadar saç kurutma makinesi tekrardan aklıma gelmemişti 🙂 Biraz önce telefonu söktüm ve flex kablonun geldiği yeri ısıtıp silgi ile sildim. Burda ki silgi ile silmek, flex kabloyu iyice sıkıştırmak yoksa herhangi bir özelliği yok anladığım kadarı ile 🙂 Çünka hem yumuşak hemde press yapacak bir zımbırtı lazım. Ayrıca ısınan kart elinizi yakabiliyo dikkat. Neyse bende bu yöntemi kullanarak aşağıda ki sonuca ulaştım. Bir satırda sıkıntı var ancak orasıda boş alana geliyor, gerçi montaj sırasında flex kablosu fabrikada ezildiğinden fazla kurcalamak istemedim tüm görüntüyü kaybetmemek adına. Sizde elinizde ki bu tarz hesap makinesi telefon v.s gibi şeylri tamir edebilirsiniz, hepinize kolay gelsin 😉

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #TeknoYardım @gamsizm @hkellecioglu Arkadaşlar biraz önce gördüm, Dropbox'tan mail gelmiş gibi yaparak fishing saldırısı yapılmaya başlanmış net üzerinde, sakın ola dalgınlıkta linki falan tıklamayın. Çevrenizide hemen uyarın bu konuda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Linux Merhaba arkadaşlar, Hepimiz eski bilgisayarları canlandırmak adına hafif linux kurmak istemişizdir. Ancak tam anlamı ile bu isteğimizi karşılayan bir dağıtım ne yazık ki ben bulamadım. Çok eski olmayan bilgisayarlarda belli dağıtımlar iş görüyor ama bi celeronlu eski makina da Xubuntu kurmak istediğimde, kernelin, var olan eski işlemciyi desteklemediğine şahit oldum. Hatta, xubuntuyu bırakın slax ya da peppermintte bile bu işlemci uyumsuzluğundan live olarak çalıştıramadım linuxu. Ama gelin görün ki bu makineye Xp çatır çatır kuruluyor ve çalışıyor 🙂

Bu kadar hikaye kısmından sonra, sizlerden ricam eski işlemcilerde kernel sorunu çıkarmadan yüklenebilen, bir live sürüm linuxlar kadar hızlı olan, tek işi internete girebilen ve bir youtube videosu oynatacak kadar ses+video codec sorunu çıkarmayan bir dağıtım bana tavsiye edebilir misiniz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Airoso @airoso

  elemantary os kullanıyorum 512mb ram onboard ekran kartlı, tek çekirdek 1.7 ghz laptopumda 2004 yılında almıştım şu anda bilgisayarım bozulduğu için sürekli kullanıma geçtim ve tam olarak dediğiniz işlemleri yapmak için, hafif kullanımda gayet makul kullanılabilir hızda çalışıyor, bunun dışında ubuntu mate kullandım o da gayet hızlı ve stabildi ama elementary os sadeliğini aradım ve tekrar yükledim. Tavsiye ederim, hatta elemtary os alacağım yeni bilgisayarıma da kuracağım kesinlike.

  • qx5 @qx5

   @atakanadil Tavsiyeler için teşekkür ederim, Elemantary os'un masaüstünü kullandırmaması sorun olabilir bilgisayarı vereceğim kişi için, belki de daha iyi olabilir bunu denemeden bilemeyeceğim gerçi 🙂 . Ancak mimari olarak bana i686 yı destekleyen bir dağıtım lazım, gördüğüm kadarı ile elemantary os i386 desteğine sahip eski işlemci desteği olarak. Yine de bi denemekte fayda var, yarın müsait bulabilirsem denerim.

  • Cem KOÇ @cemkoc

   @qx5 arayüz önemli değil. ben de ubuntu kullanıyorum ama linux mintin geliştirdiği cinnamon arayüzünü sevdiğim için onu kurdum. mesele sistem ihtiyacınızı karşılasın da arayüzü kendiniz de seçersiniz.

 • qx5 @qx5

  @geekherif Benim gözümde her zaman Linux yapması gereken şeyi yapmaya odaklanan, tamamen kullanıcıya kendisini bırakan, kullanıcının istemediği yani "bloatware" tabir ettiğimiz yazılım ve servislerden arındırılmış sistem olarak canlanıyor. Bu dediklerimin dışına çıkan bir çok linux dağıtımı var elbette ancak ben temel işlevi olarak bu şekil kabul ediyorum linuxu.

  Performans noktasında ise bir Crunchbang ve ya bir slax kullanan kişi, aynı performansı düşük donanımlarda da elde etmek istiyor. Ancak benim yaşadığım sorun, basit bir usb den çalışan sistemin, işlemci eski diye seçici davranması.

  Bilgisayarda genellikle geriye dönük desteğe alışmış biri olarak bu durum hiç hoşuma gitmedi.Ki windows xp den daha basit olan dağıtımlar, usb üzerinde live çalışmak yerine işlemciyi desteklemediğini belirten mesajlar vermesi beni üzdü. İşlemci mimarisi i686 celeron olduğu için Slax bile çalışmadı 🙂 Yoksa harddisk yerine bir tane flash bellek takıp sistemi onun üzerinden yürütecektim. Şimdi i686 desteği olan dağıtımları inceliyorum. Bakalım işe yarar bir şey olursa onu kurarım artık.

  q4os u indirdim ancak yükleme ekranında yükleme işlemini başlat diyince öylece kaldı.

  Şimdi şurdan biraz dağıtımları inceleyeyim.
  http://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=All&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=i686&package=All&rolling=All&status=Active

#akış #TeknoYardım Merhaba arkadaşlar, garip bir durum ile karşı karşıyayım. Bir tanışımızın Syrox marka hafıza kartı var. Araba müzik dinlemekte kullanıyor ancak belli bir zaman sonra çalmamay başlıyor. Oto teypçi klasik olarak " Virüslü diyip yolluyor" Neyse karta bana geldi bende Live olarak önce Xubuntu ve Slax üzerinden kartı kontrol ettim, karta herhangi bir virüs mevcut değil. Kartın içindeki müzikleri kopyaladım ve format atmak için w10 tarafına geçtim, (terminalden format atmak istedim ancak yapamadım :)) Neyse w10 açıldı ve kartı taktım ancak w10 bir türlü görmüyor. Hafıza kartı adaptörünü değiştim hemde 3 farklı adaptör ile(Sandisk, Toshiba,syrox) Başka bir hafıza kartını(toshiba) taktım okuyucuya bir sorun yok şak diye açılıyor.

Garip olan durum, Linux tarafında okunan SD kart neden W10 tarafında çalışmıyor ? Android telefona takıp biçimlendirdim bile, Evet çözüm önerileriniz nedir ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #TeknoYardım Merhaba arkadaşlar, EzCast almak istiyorum, sitede ki incelemeyi daha önce iki kez izlemiştim. Hepsinin bir arada olduğu EzCast olanından almak istiyorum ancak Türkçe "Şu ürün iyidir alın" diye bir tavsiye bulamadığımdan aliexpressten şu ürünü almak istiyorum sipariş sayısı ve feedbacklere güvenerek ancak hala kararsızım. İpad ve Android aktarımı yapacağım için air play destekli bir cihaz şart. Bu tarz cihaz alıp sorunsuz kullanan arkadaş var mı tavsiye verecek ? Almak istediğim ürün şu; http://www.aliexpress.com/item/Vsmart-v5ii-ezcast-smart-tv-stick-media-player-with-function-of-DLNA-Miracast-better-than-android/1406969810.html?spm=2114.01020208.3.2.3iLfvD&ws_ab_test=201556_7,201527_1_71_72_73_74_75,201560_2

Vensmile V5ii Best Smart TV Stick Ezcast Miracast Dongle DLNA Airplay Mirrorop For IOS Android OS Windows better than android tv-in TV Stick from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group

Cheap mk808, Buy Quality media karaoke player directly from China media player mp4 player Suppliers:   Vsmart v5ii ezcast smart tv stick media player with function of DLNA Miracast better than android tv   s
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #TeknoYardım Merhaba arkadaşlar, 64 gb lık sandisk duo usb bellek aldım. Bu usb belleği multiboot yapacak şekilde özelleştirmek istiyorum. Bir nevi isveç çakısı gibi ihtiyaç duyduğum ve boot edilerek kullanacağım araç-gereçleri buna yüklemek istiyorum. Bu konuda biraz araştırma yaptım, Xboot, Sardu ve Yumi isimli programlar olduğunu gördüm. Bir kaç youtube videosu v.s izledim ancak Yapmak istediğimi yapamadım. Mesela Macrium reflect yedekleme programının rescue mediasının hem de cd versiyonunu hemde usb ye kurulu halini iso yapıp denedim xboot ile ama boot edemedi. Bu saydığım programlardan kullanan ve kendisine bu şekil isveç çakısı yapan bir arkadaş hangi multiboot programının kullandığını yazabilir mi ? Ve ya başka bir yöntem uyguladıysa oda olabilir. Not: Şu an Windows 10 kullanıyorum ana sistem olarak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8
 • sawgent @sawgent

  Saw Multiboot Dvd diye birşey yapmıştım bir zamanlar. Hala erişilebiliyor konularına. iso olarak eklenen seçenekleri çalıştırmada sıkıntı çıkmıştı bende. Iso içeriğini açıp menüye o şekilde eklersen daha sorunsuz olur sanırım. Eve dönünce proje dosyaları duruyorsa bakayım yazarım.

  • qx5 @qx5

   İşte şimdi daha gelişmiş özellikler sunan xboot, sardu yumi gibi programlar var. Youtube ta çok güzel hazırlıyorlar ancak benim eklemek istedğim rescue iso su olmadı. Hatta bir tane denemek amaçlı işletim sistemi denedim yine olmadı. Acaba sorun windows 10 da mı ?

  • sawgent @sawgent

   Iso olarak çalıştırabiliyorsa ayırmaması lazım. Benim sorunum da hiren's boot cd de olmuştu. Menüden seçtiğinde sanallaştırma kısmında hata veriyordu galiba.

 • qx5 @qx5

  Sawmultiboot u ilk defa duydum, bir inceleyeyim, bilgi için teşekkür ederim.

 • Cihan34 @cihan34

  tnctr.com da multiboot için yazılar mevcut

 • qx5 @qx5

  Tekrardan merhaba arkadaşlar, Multiboot için istediğim yazılımı buldum ve istediğim gibi şekillendirdim. Programın ismi "WinSetupFromUSB v1.6 " . İhtiyaç duyduğum windows sürümlerini ve Hiren boots ya da Macrium reflect gibi kullandığım tool ve rescue araçlarını dahil ekledim. Aşağıda ki linkte nasıl kullanıldığını anlatan videoyu ekliyorum. Video'nun dili portekizce ancak görsel olduğun izleyerekte yapabilirsiniz ki ben öyle yaptım 🙂 Takıldığınız yer ya da sormak istediğiniz soru olursa yazabilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=tKE-ur3A088

#akış #TeknoYardım Merhaba arkadaşlar, Teogda başarı gösterdiği için küçük kuzenime bir telefona alacağız. Ancak hangisi olduğuna karar veremedik. Fiyat/Performans olarak ve de kullanım deneyimi olarak hangi telefonu önerirsiniz ? Fiyat olarak 2000 TL limit belirledik. Note 4, G4, zenfone 2 ya da meizu gibi modeller konuşuldu ancak seçenek çok olunca karar veremedik. Kısacası kuzeni üzmeyecek bir telefon lazım. Kullanım deneyimleriniz çok önemli. Tavsiyeleriniz bu doğrultuda olursa sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap