Paylaş Paylaş

Niyazi Saral ile bilişim sohbeti

Konuğumuz Niyazi Saral ile bilişim sektörü üzerine sohbet ediyoruz. Hangi alana yatırım yapmalı, hangi programlama dillerini kullanmalı, nasıl bir iş modeli oluşturmalı konuları üzerine konuşuyor, sorularınızı yanıtlıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Youtube cht'de mod yok mu küfür edenler var.

 • ssaygin @ssaygin

  Niyazi bey merhaba ; size bir sorum olacaktı.Acaba teknik destek hizmeti verebilmek içinfirmlaraın özellikle dikkat ettiği unsurlar neler ? Ve garanti dahilinde yapılan servis sonucu cihazın onarım ücretini veren firma ne gibi ücretler veriyor...

 • Burak Özyürek @burakozyurek

  Bilişim sohbetleri demişsiniz ama Mimar Aslan gücenmesin 🙂

 • darth @plegus

  Mobilde hata veriyor, bilginize.

 • özgü Kaptan @ozgukaptan

  720p ses görüntü süper murat abi için rahat olsun.

 • qx5 @qx5

  720p gayet akıcı ve sorunsuz. Levent abinin boynu tutulacak demedi demeyin 🙂

 • cyrix386 @cyrix386

  "bodyguard'ıyla gelen 13 yaşındaki çocuk"tan sonrasını izlemedim. bizde de anlatılırdı; sınıfın arka sıralarında oturup uçak tasarlayan çocuk efsanesi.

 • ENES ÇİFTCİ @exoss

  canlı yayın almanyada çalışmıyor :S

 • GorkemBerat @gorkemberat

  bulut konusunda nasıl bir yöne ilerlemeliyiz mesleki olarak

 • My_Techno @my_techno

  Dil öğrenmek için hangisinden baslamaliyiz ve ogrenebilecegimiz birkac kaynak verebilirmisiniz?

 • Ercüment Solmaz @ercument-solmaz

  youtube üzerine moderötör alın veya arkadan birisin ona baksın. Çünkü troll doldu.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Veri Madenciliği(Data Mining) önü açık bir sektör mü ? @niyazi-saral Abi ne düşünüyor bu konuda ? @gamsizm

 • aslanmurat @aslanmurat

  Biz tuketmeseydik onlar okuyamazd 🙂

 • Kaan Baylas @kaanbaylas

  bu tartışmalı konuyu bilmeyen arkadaşlar için açık akademi de güzel bir şekilde değinilmiştir

 • Musa Burak @musa_burak_02

  Ben Binali Yıldırımın tavsiyesine uyuyorum..D

 • Sorunlu_Kisilik @sorunlu_kisilik

  abi harbiden çok kaliteli insanlarsınız

 • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

  Windows Phone da nasıl izliyoruz? Ayrıca arkadaş haklı keşke duyursaydınız sosyal'de boş boş dolanmaya çıktım evden de uzağım, oturur izlerdim mis gibi... @gamsizm

 • prometrik @prometrik

  Sitede Murat bey haber vermişti önceden.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Levent abi artık yeni gençlik herşeyi bilip yalayıp yutmuş gibi zannediyorlar kendilerini artık bırakın çıraklığı, ustalığı bile aşmış zennediyorlar.

 • Realblue1 @realblue1

  Canlı yayınlardan önce bildirim sisteminden herkese bildirim gönderilmeli bence.

 • Zafer @zafer

  Niyazi bey kardeşim elektrik elektronik mühendisiliği okuyor, kendisi kız olduğu için bu alanda zorlanır mı?

 • Emre K @emre-k

  @niyazi-saral Donanımcı veya yazılımcı olsun bir mühendisin özgün bir şeyi tasarlayabilmesi, bir şey yaratabilmesi için temiz bir zihine, iyi bir konsantrasyona ve zinde bir bünyeye ihtiyacı vardır. Ancak Türkiye'de bilişim sektörünün çoğunun patronlarının gözünde mühendis demek sınırsızca fazla mesai yapıp bunun maddi olan karşılığını almayan köle olarak görülüyor. Mesela bugün Türkiye'nin en büyük beyaz eşya/elektronik malları üreten firmanın bir tanesi günde 12 saat, haftada 6 gün mühendis çalıştırıp maaşını da haftada 5 gün günde 8 saatten ödüyor. Bu düzen neredeyse sektör standartı haline gelmiş. Hal böyle iken kendini geliştirmiş, hevesli ve gerçekten özgün tasarım yapmak isteyen bir kişi Türkiye'de nasıl bir yol izlemelidir? Gerçek mühendislik için tek yol beyin göçü mü? Bu işin bir çözümü var mıdır Niyazi bey?

  İyi yayınlar.

  • Gerginix @gerginix

   Bu sömürüden bireysel olarak çıkmanın yolu çok azdır ve istisnai bir azınlık dışında fayda sağlamak mümkün değildir. O fayda da mesleğinde tartışmasız aranan kişi olmaktır ki bu kişiyi besleyecek yerli firma yoktur. Yerli firma dünyaya yön verecek çılgın atılımları değil, durumu kotaracak karlılığı sağlayacak ırgat aramaktadır.

   Mesele, kişinin kendisi değil, mesleğe can veren son kişiye kadar kurtuluşsa, bunun tek yolu, hepimiz birimiz, birimiz hepimiz diyecek mesleki bir örgütlülüktür. İşveren bu örgütlülüğü dağıtmak - yozlaştırmak için gerekirse anasını babasını bile satar. Binlerce örnek sayabilirim. Bu konudaki yasalar da genellikle işçiye değil, işverene sorularak tasarlanır.

 • prometrik @prometrik

  Çizgi tagem in sertifika sistemi değişiyor mu? Niyazi bey bundan bahsetti mi?

 • drtekno @dr-tekno

  Herşeyden önce İNGİLİZCE!!!

 • mhmmdy @mhmmdy

  söylendimi bilmiyorum ama sesde bi cızırtı var benim kulaklıkta sorun yok diye biliyorum....

 • Realblue1 @realblue1

  Sağolun.Dip ses sorunu dışında problem yok yayında.

 • MMY-HEADSHOT @mmy-headshot

  murat abe şuanda liseyi açıktan okuyom yazılım üniversitesine gidince lisyei okumadığım için üniversiteyi etkilermi ?

 • Ertuğrul Öztürk @ertugrulozturk

  Çok teşekkürler.Bir sonraki canlı yayını bekliyoruz

 • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

  Güzel konuya yer vermişsiniz.

  Türkiye de iş arayan birisi olarak ve çokça işsizlik yüzünden farklı sektörlerde iş görüşmesine girmiş birisi olarak Türkiye de iş ve işsizlik ile ilgili bir yorumdan çok size ek olarak dile getirilmeyen yönlerinden bahsetmek istiyorum.

  Bilişim sektörün de veya her hangi bir sektörde sağlam iş bulmak istiyorsanız ilk öncelikle iyi bir üniversite ve an az 3 yıl tecrübe gerekli ki bu tecrübe CV de belirtilen kurum kuruluş değil, telefon ile aranabileceğiniz referanslar %100 gerekiyor. Ayrıca yaptığınız işlerle ilgili dökümantasyon ve işin konusuna göre eklenmeli.
  Ayrıca KPSS veya bir kaç sınavla ilgili bilginin net tarihi ile alınan not ilgili kurum bilgisi ile telefonuyla birlikte özgeçmişe eklenmelidir. İşveren sizi iyi analiz etmek için işi kolaylaştırmalısınız.
  Türkiye de İDEALİST yaklaşımları, hayalim var, sporu çok severim felan filan işlerinden çok işverene nasıl fayda sağlayacağınız konusunda bilgi alacak ve kendinizi görüşme de net ifade edecek bir dille iletişim kurmalısınız. Kılık kıyafete dikkat edilmeli ve kendinizi nasıl ifade ediyorsanız o şekilde abartmadan kendinizi ifade etmelisiniz.
  İnsan kaynaklarında çalışan kişilerin algıları ve bir çok yoğun insan iletişiminden sizin ne söylediğinizi duruşunuzdan anlayacaktır. O yüzden stabil halinizle görüşmeye girmelisiniz.
  Ayrıca konuyu hiç bir zaman nerelisin? soruna fırsat vermeyecek şekilde konuşmayı yönetmelisiniz. Zaten karşınız da ki yetkili kişi hemen hemen hiç sözünüzü kesmeden sizi dinleyecektir.
  İşte bu nokta da aranılan eleman olduğunuz ve sizi analiz ettiğini anlarsınız.
  Eğer karşınız da ki kişi sürekli durmadan kısa cevaplar vereceğiniz sorular soruyorsa anlayin ki ŞUTİNGEN ŞITRAZE (Beğenilmediniz.) olacaksınız demektir. Hele ki sözünüz kesilirse kalkıp hadi bana eyvallah iyi günler diyip geride (şaka 🙂 ) çıkabilirsiniz.
  Tekrar söylüyorum asla ve asla nerelisin sorusuna mahal vermeyin. Yoksa ki sözünüz bolca kesilip sizi arayacaklar demektir.
  Bazı işveren firmalar acil bir eleman aranıyorlar ve bu size yansıdıysa muhakkak gereken bilgi vicut dilide olsa belli edilir. İş yerine başlama heyecanı her daim hissedilir eğer bu his içinizde yoksa sizde bir eksik taraf var demektir. Güncel olayları, veya siyasi görüşünüz ile ilgili size soru sorulduğunda asla muhabbete girmeyin ve muhabbeti sonlandıracak bir iki cümle kurun.
  Karşınız da ki kişi sizi işe alacak ve size aylık maaş karşılığında yapılan sözleşme ve işin yükümlülüklerinin yerine getirilmesi isteyecekler. Öyle çok kafa adam veya hanım diye muhabbeti koyulatmayın.
  İş veren kişinin size yaklaşım tarzı ise kurum veya kuruluşun bir çok taşeron firmaya personel sağlayan ara kurumlar veya insan kaynakları şirketi ile görüşüyorsunuzdur %85 oran ile bunu unutmayın. Ayrıca eğer direkt olarak kurum bünyesin de ki insan kaynaklarıyla görüşmeye giriyorsanız o zaman daha kolay ve daha net görüşme sağlanabiliyor. Kurumların ara şirketler tercih etmeleri Ülkemizde yer alan taşeron firma ve personel sisteminin getirdiği ara şirketlerdir.

  Yığınla personel arayan taşeron eleman çalıştıran firmaların en kralı bile size ancak dengi şirketlerde dengi pozisyon sağlayacaktır.
  Hiç bir iş yerinde isterseniz Muhasebe Müdürü olun, üst yönetim giderse sizin pozisyonunuzda gider. Ve öyle gireyim çalışayım yükseleyim beni sevsinler işte üstüm beni görsün felan bunlar hikayedir. Sizin deli gibi çalışmanız ve mesai saati bitsin kalkıp evine gitmen beklenir. Maaşını alırsın ay sonunda tamam. Yukarı da da dedim idealistlik yok, unutun öyle şeyler filmlerde JOBS filminde felan görülen suni bir şeydir.. Bu arada insanlıktan çıkın herkeze saldırın felan demiyorum. Demek istediğim çalışın fazla hayale kapılmayın maaş ne denirse onun üzerinden mutlu olup huzurlu şekilde mesaiyi bitirin. Mesele bu.

  Yukarıda anlattığım tüm konu Özel Sektörü kapsıyor. Bu iş görüşmesi ve işe alım süreçleri farklı karakterleri ve farklı zaman da farklı iş sektörlerini kapsadığından Niyazi Beyin dediği gibi böyle hap gibi standarda sahip olmayan bir olgudur. Gereksiz bir çok zamanı size harcatan, işe alıp 5 gün sonra proje iptal oldu diyip sizi kapıya koyan bir çok şirket var.
  Yanlız içlerin de belirli bir düzene oturmuş çok kaliteli süküt süküt (Sessizce) çalışan firmalar var. O firmaları da bulmak mesele!

  Sizi sabah 08:00 - 19:00 mesai saatlerinde diye girersiniz işe.. 2 hafta sonra Pazartesi Tatil diğer günler 13:00 - 23:00 mesai saatlerine çalışmayı zorlayan firmalar..
  Neler neler..

  Türkiye de özel sektörde sizi yıllarca çalıştırırlar, aslanım benim, çalış maaşına zam vs.. 🙂 bu tip şeyler boşa söylenmiş laflar olduğunu bir çok kişide veya firmada gördüm.
  Sizi yıllarca çalıştırırlar sonra taşeron firma ise aradan bir kişi gelir sizin beklediğiniz konuma. Yada dışarıdan alıp o konuma yerleştirirler...

  Kişiler yaptığı işe ve aldığı maaşın karşılığını vermek zorundadır. Alınan maaşın hakkını vermek sizin yöneticiniz veya diğer kişilerin hiç bir ilgilisi olmadan aksatmadan yapılmalıdır.

  Not: Çalışan demir pazlanmaz. AŞINIR!

 • ErkinAKA @erkinaka

  yazılım programları veya meslek ihtiyaçları ile ilgili hazırlanan 60 sayfalık rapora nasıl ulaşabiliriz. raporu hazırlayanın ismi videodan tam seçilmiyor

 • Birol Karacahisarlı @birolka

  Muhteşem canlı yayın için size, ekibinize ve konuğunuza çok teşekkür eder devamını dileriz

 • Akif Sever @pauselife

  internet kesintisi bana yaradı 🙂 işten çıkış saatim yüzünden canlı dinleyemem diye düşünüyordum yolda giderken dinlemiş oldum, şimdi baştan bir izleyelim.
  Edit: 17:38 de kapının zili çalıyor 🙂

 • Cavid CV @cv

  Cok guzal videodu. bu turlu konularda tartismag guzal kaliteyi arttirir. Bu videonun icerigine gelince ise katildigin konular varda, ircokseyede ozallikle calismaga baslamanin mantigi konularina kesinlikle katilmam imkansiz.. @niyazi-saral Ozalliklede Levent abinin uzerinde durdugu Basvurmadan once birseyler yap konusuna ise hic katilmiyorum. Unutmayinki Herhangi birseyi yapmag ucun imkanlar saglanmasi lazim. Oregin WordPrees dediniz WP kurmag ucunde Hosting ve domin (askari) paari lazim. Niyazi beyin dedigi gibi WP de hersey edebilirsin Eklentileri almabile para, Hemde baya buyuk para. 6 ay Allahin Gurcistaninda yasadim. Bir Casinoya is basvurusu yapdim. Makinelerin bakimi ve proqramlasi sahesinde, Bu gune kadarda birakin Casino makinesi Casino uzu gormemisdim, Sirf Donanim ve yazilim bilgime guvanib basvurdum. Baka hic bu alanda tecruben soruldugunda yok dedim, ama yapa bilirim dedim. Levent abinin dediyi gibi kapi disina koymadilar, aksine bir maniyi gosterib tamiret gorelim dediler. Yani bu imkani tanidilar. Bizlarda ise Universiteden ayni yil mezun olmus gence alaninda deneyim sorulur. @gamsizm @leventp

 • Ünal Bozkurt @yirmibesgram

  süpersiniz bu sohbetin podastınıda verin lütfennn.

 • eDDie @eddie

  Teknoseyir ekibi yurdisi izleme problemini cözün lütfen !! canli yayinlari izleyemiyoruz...

 • mehmetkose @mehmetkose

  niyazi amcayı tanımam. donanım üzerine tecrübesini tartışmam, ama yazılım tarafındaki muhabbet çok boş olmuş kusura bakmazsanız. açık kaynak almış yürümüş, .nette dbmanagement kolay falan diye tavsiyelerde bulunuyor. amca donanımda kalsın bence.

 • Akif Sever @pauselife

  bir dahaki sefere @hkellecioglu da kamera karşısında olursa çok iyi olur.

 • soyuhan @riverraid

  Harika yayın... severek dinliyorum.
  Yıllar sonra işimizde gücümüzde iken bir ara programlama işini öğrenebilir miyim diye kafamı içeri uzattım. hemen çektim geri :). belli yaştan sonra gerçekten çok zor.... @gamsizm

 • Arda Akoluk @ardaakoluk99

  bu canli yayin isini duzene baglarsaniz cok guzel olur.Her carsamba mesala ? hem is yuku olarak da daha rahat sanirim diymi ? editleme felan yok sonucta.Guzel sohbet olmus

 • Ali Kandemir @alikandemirtr

  @gamsizm @baris_ozkok Canlı yayının yayıncılık tarafıyla ilgili bikaç yorumum olacak
  Yayını Obs'yle mi Xsplit'le mi yaptınız anlayamadım çok benzer yazılımlar zaten farkın anlaşılması zor. Yayına girişte video girişinde kullandığınız video ile girerek yayını açabilir bekleme ekranında ise bir tanıtım videosu koyabilirsiniz. Yayın başladığında alt isim barlarını fotoğraf olarak vermek yerine doğrudan AF'den çıkış aldıktan sonra coler key'e yaparak kullanabilirsiniz yada Vmix'deki title desteği ile hazır olan yada diğer Xaml dosyaları ile değişken bir alt bar kullanabilrsiniz. Şuan bir tane capture card var sanırım tek kart ve tek kamera ile iki kamera varmış gibi yayın yapmak mümkün. Yayının upload değil alan çözünürlüğünü 720p yapar kameradan gelen 1080p girişten Niyazi beyi, Levent ve Murat abinin olduğu kadrajı kırpma yaparak alabilirsiniz. Ve üçününde yan yana multicam görüntüsü alınarak birden fazla kamera varmış gibi hissiyat yakalanabilir. Ana kumanda daki kişi multicamsiz kameradan gelen görüntüyü ara sıra örneğin sorular sorulurken yayına verirken Niyazi bey konuşurken tekli zoom yapılmış yada iki veya üçlü multi cam görüntü girerek tam anlamıyla kaliteli bir yayın deneyimi yaşatabilir. Özellikle konuşmacının tekli görüntüsünde görüntü kalitesinde 720p olmasına rağmen bir kayıp yaşanabilir burada da devreye alt ve üst kısımların televizyonlardaki gibi animasyon veya hareketsiz foroğraf şeklinde arkaplan görüntüsü girer. Aynı arkaplan görünüsünün MultiCam ikili ve üçlü özel versiyonlarıda yapılarak yayına giden kadraj küçültülebilir ve konuşmacıların görüntülerinin altına isimlerinin yazdığı bar eklenebilir. Aynı zamanda alt metin barı içinde yer ayrılacağından sorulan soru ve konu aşağıda yazılarak yeni izlemeye başlayan kişinin konuyu anlaması sağlanabilir. TeknoSeyir logosuda animasyonlu ve fotoğraf olarak bir köşeye konularak yayının profosyonel bir yayın olması sağlanabilir. Dediklerimi profosyonel yayın kalitesinde Obs ile yapmak çok zorken Xsplit ile daha kolay ancak hepsini Xsplit ile yapabilirmisiniz bilmiyorum. Vmix veya Livestream Studio yardımıylaysa hepsi yapılabilir.

 • Selim Kaltakkıran @mevzun

  Teknoseyir tarihinde izlediğim en güzel videolardan birisi.

 • Kaan @k

  Müthiş derecede yararlı ve bilgilendirici bir video olmuş. Devamının gelmesi dileğiyle.

 • Stewie Griffin @stewie

  @niyazi-saral bey çok güzel anlatıyor önceden bilmek lazım yazılımı veya yöneleceğimiz mesleği fakat gerçekten çok zor. Bizler teknoloji ile ilgili bilgiyi anca gündemi takip ederek edinebiliyoruz nedeni kendime ayırabildiğim zamanda kafamı dağıtacak bana huzur verecek şeylerle uğraşıyorum(müzik,oyun gezme ) geri zamanda ise dersler veya zaruri yapmam gereken işlerle uğralıyorum ,imkanım olsa yaşadığım çevrede yazılım ile ilgili kursa gitmek çok isterim ailemde gönderir fakat hangi ara gideceğim, okul dersleri ve üniversite sınavları zaten kafamızı yoruyor ve bu dertlerdende oyun ile ya da gezme tozma ile kurtulabiliyoruz , geriye kalan zaman ders çalışma ile geçiyor,sisteme yazılım veya herhangi bir mesleki eğitim dersi konulmasını çok isterim fakat kendi gözümle şahit oldum özellikle liseye başlarken seçmeli ders olarak ingiliz,alman edebiyatı veya uzay ile ilgili dersler varken hocası bulanmıyor maalesef şimdi yazılım eğitimi konulsa ne olacak en fazla büyük şehirlerde pilot okullarda eğitim verilcek ya gerisi ne yapacak geometri matematik kimya işleyecek
  Yazım biraz devrik olmuş olabilir kusura bakmayın 🙂

 • Gerginix @gerginix

  Bence birçoğumuzun bildiği bir örnek vererek bu soruyu cevaplamaya çalışayım.

  İngilizler, Hindistan'ı işgal ettikten sonra eğitim müfredatını baştan yazmış ve içine logaritma etmiştir. Dünyanın en iyi logaritmacıları neredeyse tamamen Hintlidir. Hint genci müfredattan başını kaldıramadığı için, devrim, özgürlük, kurtuluş gibi kavramlara uzak kalarak, bu sistemde kendine bireysel kurtuluş reçetesi üretmek zorunda kalsın diye planlanmıştır bunlar.

  Söylediklerim sanırım hepimizde bir çağrışım üretiyor. Mesela Türkiye 🙂 Türkiye'nin gençlerine sunduğu kariyer planlarını sıralayayım.

  1- Günlük hayatta hiç bir anlam taşımayan bilgi yığınları hergün hummalı biçimde öğretmen adı verilen tır şoförleri ile bilgi çöplüğüne taşınmaktadır. Bu bilgi çöplüğü içinde kendince işe yarar bir şeyler arayan gencecik insanların üzerine boca edilir. Bu yığının altında çıkmaya çalışan gençlerden bazıları yanlışlıkla çöpe atılmışçasına değerli kağıt parçalarını bulduklarında büyük bir heyecanla evlerine koşar ve müjdeyi verirler "Anne baba, mimar oldum, doktor oldum, öğretmen - avukat - bla bla oldum"

  2- Herkes bu kadar şanslı değildir, çöplüğe dökülen yığının içinden işe yarayan bir şeyler bulma ihtimali kafadan %5 - 7 civarındadır. Geri kalanlar eşelemeye devam ederler, ta ki evlenene - askere gidene veya asgari ücretle vasıfsız bir iş gücü olana dek... (Bakınız: ÖSYM'nin sınavlarına giren aday sayısı ve işe yarar kontenjan sayısı ve Bakınız: Açlık Oyunları) Bu öyle bir yarıştır ki çok sevdiğiniz arkadaşınızın sizden daha iyi puan alması, onun adına sevinmenize engel olacak düzeyde moral bozar. Yani Mad Max serisinin 3. bölümündeki bir replikten alıntılarsak "İki kişi girer, bir kişi çıkar"

  3- Mesela birileri uzun zamandır bizlere 3 - 4 tane çocuk yapın diye konuşup duruyor. Neymiş efendim nüfus artsınmış da bilmem ne. Peki doğan çocuklar ne olacaklar, "ekonomiye can verecek, doğduğu an sırtına yapıştırılmış borcu ödemek için canhıraş çalışacak bir ucuz iş gücü olacak."

  4- Haberiniz var mıdır bilmiyorum. MEB bu yıl, fen liselerine ve anadolu liselerine çok düşük puanlı öğrencilerin bile geçiş yapmasına izin veren bir yönetmelik çıkardı. Bunun diğer adı kavimler göçüdür, öteki adı da hırsızlık. 3 yıllarını bu liseye girmek için heba etmiş gençlerimiz bir de baktılar ki 3 yıl boyunca gününü gün etmiş arkadaşları kendileri ile aynı lisede okuyor. Zamanında mesai saatlerine isyan eden İngiliz sanayi işçilerinin saat kulesine saldırması gibi birbirlerine düşman edildiler. Sonra bunlar sandık başında falan oy verirken yine başka başka şekillerde düşman edilmeye devam edilecekler.

  5- 77 Milyon küsür insanın yaşadığı bir ülkenin, diğerini umursamayan, ötekinden nefret eden, berisindekini yandaş sandığı, birbirinden kopuk, tıpkı bir şizofrenin ahengini kaybetmiş beyin hücreleri gibi birbirinden kopartılmış insancıkları olana dek ufaltılırken,

  Bazılarımız sürüden ayrılıp, hiç denenmemiş sularda tedbir almadan, riskleri göğüsleyerek, bozup - kırıp yaparak bir şeyler keşfettiğinde, bir de bakıyorsunuz nasıl bir mutasyona uğramışız. Geçirdiğimiz sağlıksız mutasyondan bir örnek vereyim:

  KATÜ elektronik öğrencilerinin ödevlerini yapan bir elektronikçi var Trabzon'da. Çocuk (Çocuk dediysem 30'unda var) en basit devreyi bile imal edemeyen elektronik öğrencilerinin ödevlerini yapıyor. Eli becerikli, pratik, mesleğin en dibinden başlayarak pişmiş... Aldığı maaşı bilmiyorum ama günde nereden baksanız 10 saat, pasaj içindeki floresan lamba ışığında yaşamaktan feri kaçmış, hep yorgun bakan ama dükkana gelen müşterinin istediği malı, raftan alıp müşteriye vermekten ve arada bir gelen elektronik öğrencilerinin ödevlerini yapmaktan içindeki cevherin köklerine ulaşmaya bir türlü fırsat bulamamış, ele avuca sığmaz ama elden avuçtan kayan bir hayat yaşıyor.

  Ödevi yaptırmak için gelen elektronik öğrencisinin hali ise bambaşka... Yani içler acısı ülkemin aynası bir görüntü. Ne demişti bir Milli Eğitim Bakanımız "Eğtim düzeyi arttıkça oy oranımız düşüyor" E ne yapalım o zaman, ülkede yarım yamalak düzgün çalışan birkaç kurum var, onların da anasını ağlatalım.

  Boşuna değiliz Gerginix...

 • turker @turker

  yazılıma ilgi duyan arkadaşlara naçizane tavsiyem, bu sohbette geçenleri baz alarak birşeylere karar vermeyin. yanlış bilgiler verilmiş.

 • Alican H.K. @secicigecirgen

  Niyazi beyin bahsettiği şekilde üniversiteyi, Türkiye şartlarında çok güzel sayılacak bir yeri kazandım fakat lisedeyken merakım elektronik, yazılım, a.i. gibi konulardı şuanda hala bir şekilde bitirmeye çalışıyorum bölümü fakat ne kadar pişmanım bilseniz... O yüzden genç arkadaşlara tavsiyem sınavı düşünmeden gerçekten ne istediklerine kara vermeleri, hatta aklında ki soru işaretlerini, yapmayı düşündükleri işi yapanlara sormalarıdır, yüz yüze olmasa bile kimse sizi telefondan geri çevirmez arkadaşlar, ben soru sormaya çekinirdim malesef sizler bu hataya düşmeyin lütfen.

 • Yunus @yunus

  Mükemmel bir sohbet olmuş. Değerli fikirlerinizi bizler ile paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Gerek Levent Pekcan, Murat Gamsız gerek Niyazi Saral hepsi çok değerli insanlar. Bu güzel sohbet için tekrardan teşekkürler.

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  @niyazi-saral Bey'e teşekkür ederiz. Aslında gençlerin çaba sarf edip, araştırıp, bulup okuması lazım ama ben yine de paylaşacağım. Hazıra da konabilirsiniz:
  http://www.niyazisaral.net/?p=351
  http://www.niyazisaral.net/?p=607
  http://www.niyazisaral.net/?p=660
  http://www.niyazisaral.net/?p=1631
  http://www.niyazisaral.net/?p=2051

 • Cihan34 @cihan34

  @darkinq16 1 hafta önceden söylendi.soru topluyorlardı hatta.aslında iyi fikir @hkellecioglu yöneticilerin yaptığı önemli paylaşımlar özel bir şekilde duyurulsa veya en üstte görünse sürekli güzel olur.her zaman söylediğim gibi akış akıyor yetişemiyoruz. birde '@hkellecioglu' yazdığım da diğer insanlar gibi öneri olarak çıkmıyorsunuz.kapattınız mı sorulardan tavsiyelerden bıkıp acaba 😀

 • saameet_06 @saameet_06

  sesde aşırı kayma var . tekrarını ızleyemıyoruz.

 • Can Krmz @cnkrmz

  iş ve işçi bulma kurumunun katkılarıyla..

 • Tufan Kaya @tufancap

  Yayina yetisemedim fakat tekrarini izlemek istedigim de turlu sorunlar gördum özellikle seste ciddi kayma var izleyemedim ya 🙁 senkron kayinca bir sure sonra sinir bozucu oluyor izlemek varmidir acaba cagresi..

 • Deli Yusuf @akilli-yusuf

  O beyfendiyi başka bir yere oturtsaydınız ya, LP ile birbirlerine yan yan bakmaktan boyun fıtığı olacaklar.

 • Endoskop @endoskop

  şu sıralar tersine mühendislik ile ilgileniyorum program kırma vs dağıtma değil sadece yapabileçeğimi bilmek rahatlatıyor insanı hack bilişim vs bu işlerle baya uğraştım linux vs öğrendim şimdi visual studio ile ilgilenme zamanı geldi

 • Onur ARICAN @monura

  @niyazi-saral verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. https://www.edx.org/ gibi muhteşem bir platformun tanıtımını yapmanız beni gerçekten çok mutlu etti.

  Yazımın bundan sonrası kendisine ne yapmalıyım sorusunu soranlara naçizane tecrübelerimin aktarılmasıdır. Lütfen okumaktan sıkılmayın.

  Öncelikle edX'ten bahsedeyim. Bilmeyenler için edX, educationX'in kısaltması, yani yeni eğitim sistemi. Sistemin mutlaka İngilizce gerektirdiğini önemle hatırlatırım. Bilgiye ulaşmak istiyorsanız mutlaka İngilizce'yi öğrenin, günümüz dünyasında bu çok önemli. Bence dünya üzerinde gelmiş geçmiş en zeki insan olan Nikola Tesla'nın 5 dil bildiğini hatırlatırım. Günümüzde bilgiye ulaşmak için her kitabı yazıldığı dilde okumanız gerekmiyor, İngilizce neredeyse dünyanın tüm bilgisine erişmenize yetiyor.

  edX sistemi o kadar başarılı ki dünyaca tanınan pek çok önemli üniversitenin (örneğin Harvard, MIT, Berkeley) müfredatlarına sistem üzerinden ulaşmanız mümkün. LFS101x.2 gibi Linux sistem yönetimine yönelik derste metin, videoların ardından testler hatta pratik uygulamalar ile bildiklerinizi pekiştirmeniz mümkün. Hatta belirli bir ücret verirseniz dersin sonundaki özel sınav sonucunda Linux Foundation'ın onaylı sertifikasını alarak ilk elden bilginizi ispatlamanız dahi söz konusu. Yalnızca bilgi açlığınızı doyurmak için dahi bu platforma ücretsiz üye olup, dersleri ücretsiz alabilirsiniz. Şu anda benim takip ettiğim 4 ders var. Bunların arasında Müzik Endüstrisine Giriş ve hatta Sağlıklı Besin ve Beslenme ile ilgili akademik bir ders dahi mevcut.

  Bilgi dünyadaki en büyük güçtür. Bu nedenle de devletler ve büyük kurumlar ellerinde olabilecek en büyük bilgi bankasını (veritabanı da diyebiliriz) bulundurmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

  Bilgi açlığınız hiç bir zaman doymasın, her şeyi merak edin. Satın aldığınız şampuanın arkasındaki içindekiler bölümünü okumak bile işinize yarayabilir. Hangi bilginin ileride işinize yarayacağını tahmin edemezsiniz, Steve Jobs'un ünlü üniversite konuşmasında olduğu gibi zamanı geldiğinde iyi ki bunu öğrenmişim diyerek, o bilgiyi içinde bulunduğunuz durumu geliştirmek için kullanabilirsiniz. Hep okuyun, hep öğrenin. Sizden büyükten de öğrenin, sizden küçükten de. Sizden küçük birinden bir şey öğrenmek ayıp değil, egonuzu yıkın.

  Hep öğrenerek, öğrendiğiniz bilgi pratik gerektiriyorsa pratikle pekiştirerek, hep okuyup, hep deneyerek başarılı olabilirsiniz. Şunu da unutmamak lazım, okul size hayatı öğretmez, okul temel bilgiler verir. Üniversite eğitimi sonunda dönüp baktığınızda o mesleği öğrenmediğinizi, aynı ilkokulda temel matematikte öğrendikleriniz gibi yalnızca temel bilgileri aldığınızı göreceksiniz. Bu aşamada hala bu meslekte devam etmek istemiyorsanız hiç korkmayın. Biriktirdiğiniz bilgiler ışığında kişiliğiniz sizin neye daha yatkın olduğunuzu size söyleyecektir. Ben Jeoloji Mühendisliği okudum, hiç alakası olmamasına rağmen bilgisayarlara olan merakım nedeniyle toplamda 7-8 yıl kadar bilişim sektöründe çalıştım. İş hayatındaki tecrübelerim - yetkinliğinin okulca ispatlanmasının zorunlu olduğu Hukuk, Tıp ve benzeri dallar haricinde - edinilen meslek yerine ilgi alanlarının insanları yönlendirdiğini görmeme sebep oldu.

  Hangi okulu okuduğunuz değil, neyi istediğiniz ve neyi yapabileceğiniz önemli. Bu yüzden korkmayın, en ufak bir çekinceniz dahi varsa o mesleği yapmayın, sevdiğiniz işi yapın. Öğrenmekten ve denemekten de asla vazgeçmeyin.

  Oldukça uzun bir yazı oldu, buraya kadar okuyanlarınız zaten ne kadar bilgiye ve okumaya aç olduklarını gösterdiler. Sizi tebrik ediyorum.

 • ilter @ilter

  Bir solukta izledim,lakin bilişim sektörünün donanım ve yazılım kısmına değinmiş misafir konuğumuz o kısımla ilgili tabi birazda bu yüzden. Ben açıkcası bir başka sohbetinizde bilişim dünyasının tasarım kısmına layık bir konukta bekliyorum. Özellikle Mattepainting ve VFX üzerine, nebiliyim 3D üzerine. Bilişim dünyasındaki ses tasarıları hakkında da olabilir ve çok güzel olur, merakla bekliyorum. Birazda sanat tarafını tartalım.

 • Çizmeli Kedi @cizmeli-kedi

  @gerginix

  "Öğretmen adı verilen tır şoförleri"??? Gerisini okumadım bile. Öğretmenin en başta bir "memur" yani -emirleri uygulamakla yükümlü olan kimse- olduğunu, en basitinden eğitim konusunda hiçbir uzmanlığı olmayan ama ilçenin en büyük idari amiri olan kaymakamların "ben bir fikir buldum / bu neden böyle olmamış" tarzı uygulamalarına karşı sorumlu olduğunu ve asıl önemli olan da müfredatta ne varsa onu uygulamak zorunda olduğunu yani o izlediğiniz amerikan filmlerindeki gibi (mesela ölü ozanlar derneği) kafasına göre davranamadığını ahhh bir anlasanız. Hatta şöyle bir temenni de bulunayım, umarım günün birinde yarım dönem öğretmenlik yaparsınız da çok gerekli(!) evrakların/uygulamaların içinde boğulurken dediğimi anlarsınız. Gerçi siz de haklısınız, öğretmene saldırmak günümüzde çok prim yapıyor. Böyle devam edin, belki sizi de meşhur ederler.

  Dikkat ederseniz, "öğretmenlerin hepsi iyidir / kötü öğretmen yok mu elbette var" tarzı polemiklere hiç girmedim bile. Sadece Türkiye'deki öğretmenlik kavramının tır şoförlüğü değil anlamakta zorlansanız da kurallara sıkı sıkıya bağlı olmak zorunda olan bir "memurluk" olduğundan bahsettim. İnanmakta güçlük çekseniz d eevlet böyle görüyor. Öğretmene de rolünü uygulamak kalıyor.

  Damdan düşer gibi olacak ama "köy okulu, taşımalı eğitim, birleştirilmiş sınıf" diye üç kavram var. Hiç duydunuz mu? Sizin için bir şey ifade ediyor mu?

  Hiç umudum yok ama bu anlatmaya çalıştığım derdimi umarım anlarsınız.

  Saygılar,

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  @gamsizm Murat bey, whatsapp yazacak insan çıkabilir, yazabilirsiniz diyorsunuz ama. O tür projelerde işin teknik olarak yapılabilirliği çok önemli değil. Whatsapp 'ın gücü yazılım özelliklerinden gelmiyor. Kullanıcı sayısından geliyor. Türkiye'de bir girişimci whatsapp 'ın teknik olarak aynısını yazsın, o uygulamayı insanların telefonuna yükletebilmek için yüksek bütçeli pazarlamaya ihtiyacı olacak. Onun dışında whatsapp gibi ücretsiz olarak servisi sunabilecek altyapı maliyetlerini karşılayabilecek bir nakit olması lazım elinde. Bunu whatsapp gibi uluslararası çapta yapmak isteyeceğini düşünürseniz milyon dolarlar çapında bir yatırımcı maliyeti çıkacaktır. Dolayısı ile gücünü kullanıcı sayısından alan uygulamalar, projeler için teknik yeterlilik tek başına girişimciye başarı getirmez.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Whatsapp orada potansiyel anlamında örnek. Eşdeğer bir yazılım üretirse, yatırımcı desteği bulabilir. Bu ayrı bir video konusu.

  • Selim Kaltakkıran @mevzun

   Pratikte, bunlar imkansız diyebileceğimiz seviyede zor. Türkiyeden Amerikaya gidip, orda startup yapmış insanlardan biliyoruz ki, Türkiyede yatırımcı hiç yok. Ama tabii bunlar başka konular.

  • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

   @gamsizm Murat bey, eşdeğer yazılım bile olsa whatsapp ölçeğinde bir proje için Türkiye başlangıç noktası için maalesef yanlış yer olacaktır. 2007'den itibaren yazılım sektörüne yönelik yatırımcı/ girişimci camiası içerisinde biri olarak, bir miktar yol alınmış olsa da Türkiye'de yatırımcı bulmak, samanlıkta iğne bulmaktan zor. Yapmış olduğunuz proje whatsapp eşdeğeri bir proje olsa bile. Yurtdışından yatırımcıların sizi keşfedeceği etkinliklere katılarak ve daha sonra yatırımcılardan birini ikna edip, bütün yapınızı yatırımcının karar vereceği ülkeye taşırsanız bir şansınız olabilir. Yabancı yatırımcının dikkatini çekebilmek için de projenizi kendi imkanlarınız ile belirli bir büyüme düzeyine getirmiş olmanız gerekiyor. Örneğin en az yıllık %300 büyüme gibisine. Dolayısı ile söyleminizde dikkat çekmek istediğim tek şey çok uç örnekler verip, gençleri olması imkansıza yakın hayallere sürüklemeyin 🙂 Daha makul düzeyde başarı yakalamış projeleri referans alsınlar bana kalırsa.

 • Gerginix @gerginix

  @koraytugay Sanıyorum Ömer Dinçer ile yaptığı bir sohbette türettikleri bir saptamaydı, sonra kamuoyuna açıklayan kişi enerji bakanıydı. Ancak haklısınız.

  @kraus
  Devlette tam 2.5 yıl tır şoförlüğü yaptım. Sizin de itiraf ettiğiniz gibi, "Müfredatı aktarmaktan başka paye biçilmemiş, kaymakam denen ehliyeti ve vasfı öğretmene amirlik yapmaya kesinlikle yetmeyecek makamın, anlık ruh halinden etkilenmeye müsait tutulmuş" bu mesleği, devlet memuru olarak 2.5 yl icra ettim. Şu an devlette değilim ancak aynı işi yapıyorum. Yani öğretmenliği. Ayrıca, öğretmenliği tır şoförlüğüne benzetmem tır şoförlerine mi - öğretmenlere mi hakaret olarak algılanmalı? İkisi de değil. İkisi de kendisine verilenİ bir yerden bir yere aktaran basit bir iş yapıyor. Yüküne yorum yapma hakkı verilmemiş şekilde. Yani bunu hakaret olarak algılamak, gereğinden fazla ve basit bir alınganlık göstermekten daha fazla bir tutum değil.

  Ben eğitim sistemimizi ve MEB politikalarını, ülkenin müfredatının makus talihini ifade ediyorum, siz sanki mesleği suçluyormuşum gibi bir anlam çıkarıyorsunuz. Öğretmen bahsettiğiniz şekilde aciz bir kişi de değildir. Şu an ülkemdeki eğitimsizleştirme ve eğitimi özelleştirme, eğitim çalışanını günü birlik sözleşmelerle müteahhit kökenli özel okul patronlarının ırgatlığına dönüştürme sürecine aynı zamanda engel olabilecek / olması gereken yegane öznedir. Ülkenin ipini elinde tutmaktadır ancak bunu görmezden gelmeyi genelde tercih etmektedir. Mesleki örgütlülükten bahsediyorum.

  Babam Süphan dağının 1500. metresindeki bir köyde tam 2 yıl boyunca, Kürtçe konuşan çocuklara, çoğu zaman Kürtçe konuşmak zorunda kalarak, tek sınıfta, 1'den 5'e kadar tüm seviye öğrencilerinin tek sınıfa tıkıldığı bir ortamda, tek başına sınıf öğretmenliği yaptı. Yaşadıklarını ilk ağızdan biliyorum merak etmeyin. Annem de sınıf öğretmenidir bu arada.

  Son olarak söylemek istediklerinizi anlamamı pek beklememişsiniz ama ben sanırım kendimi ifade edememişim. Yani anlamamışsınız demiyorum hocam, diyorum ki anlatamamışım.

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Gençler donanım mı yazılım mı diye soru sormamalı bana kalırsa. Çünkü hangisi daha fazla keyif veriyor ise onu yapmalı diye düşünüyorum. Ayrıca artık günümüzde donanım projeleri ile uğraşıyor bile olsanız, entegre devreleri programlamak için yine işin yazılım tarafına da girmeniz gerekiyor.

  Donanım tarafında birşeyler üretip, satılabilir hale getirip, buradan sürdürülebilir kazanç elde etmek daha zor bir yol olduğundan, yazılım tarafında birşeyler yapmayı seçenler 1-0 önde başlayacaktır bu yarışa.

  Dolayısı ile yazılım sektörü tarafında karar verenler için bir takım zorluklar hiç oluşmayacaktır. Yazılım tarafında da günümüz teknoloji trendlerine bakacak olursak, web tabanlı yazılım teknolojileri en popüler ve aynı zamanda kazanç elde etme konusunda en başarılı seçenekleri sunacaktır.

  Yeni başlayan bir genç arkadaşın C++ yada Java gibi diller yerine .NET, PHP, Ruby , Javascript vb diller ile web tabanlı yazılım mimarileri, çalışma algoritmaları üzerine kendini yetiştirmesi, önümüzdeki yıllarda önüne çok daha fazla imkan sunacaktır.

  Bunun dışında aynı şekilde mobil yazılım platformlarına ait yazılım dilleri de aynı şekilde önümzdeki yıllarda çok daha kolay iş bulabileceği, isterse kendi projesini geliştirip, gelir elde edebileceği imkanlar sunacaktır.

  Web tabanlı yada mobil yazılım programlama platformlarında , yazılım dilinden çok istemci / sunucu (client / server ) mimarisini ve onun çalışma mantığını öğrenmek önemli. En verimli şekilde çalışacak algoritmalar oluşturmayı öğrenmek önemli. Veritabanınızı en verimli şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmek önemli. Elde ettiğiniz verileri ne kadar iyi analiz edebileceğinizi öğrenmek önemli.

  Yoksa programlama dili, bir yerden bir yere giderken arabayla mı, metroyla mı, otobüs ile mi yoksa yürüyerek mi gideyim diye düşünmeniz gerek birşey sadece. Önemli olan nereye gitmeniz gerektiğinizi bilmeniz.

  Donanım tarafında birşeyler üretmek artık tamamen büyük firmaların tekelinde iken, internet of things ile artık daha ufak çapta firmaların hatta bir iki arkadaşın bir araya gelerek satılabilir, gelir getirebilecek projeler üretebileceği bir noktaya geldi. Ama ne olursa olsun yazılım sektöründen çok daha fazla zorluklar ile mücadele etmeniz gereken bir alan.

 • Selim Kaltakkıran @mevzun

  Hem sertifika almalı hem içerik üretmeli.

 • Selim Kaltakkıran @mevzun

  Çok ufak bir örnek olmak açısından:

  TAI de cad-cam çizimi yaparken lise stajından 3-4 yıl sonra, ben artık yazılım işi yapayım burası bana göre değil dedim. rapair.net diye bir site yaptım, php ile. Sonra Nokia ya girdim Here haritalara (yazılım değil). Ordan çıkıp yazılım sektöründe iş aradım.onlinesigortasatinal.com diye bir yer rapair.net i beğendiği için aldı beni. 10 ay orda harıl harıl çalışıp 10 ay sonra Nokia ya yazılım geliştirici pozisyonunda girdim. O arada Amazon dan bile iş görüşmesine çağırıldım. Yüksekokul mezunuyum. Lisede de yazılım okudum.

  Özetliyorum, @leventp %100 haklı. Portfolyo çok çok önemli.

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Harika konular. Bilgisayar bölümlerinin altın çağında bu bölümü kendi isteğimle tercih etmiş elektronik devrelerden elektrik tesisatlarından metal atölyelerinden adı bilgisayar donanım olarak geçen bölümden donanım dışında her şeyi görmüş biri olarak sesleniyorum, kendi isteğimle yapmış olduğum bu seçimden şu anda pişmanım işimi seviyormuyum evet ama kendimi geliştirmek için vakit bulabiliyormuyum hayır. Önceleri 1-2 gün boyunca temel ihtiyaçlarım dahilinde başında durabildiğim bilgisayarın artık karşısında 1 saat bile duracak isteğim kalmadı. Çalışan ve okuyan birisiniz yaşınız 26-27 olduğunda artık elinize ipleri alıp ailenizi geçindirmeniz gerçeği suratınıza tokat gibi çarpıyor. Nerede kaldı donanımcılık nerede kaldı geliştiricilik nerede kaldı teknoloji hayaller. Hepsi tarumar oluyor. Ülkemizdeki geçinebilmek gerçeğini biraz daha göz önünde bulundurmanız gerek. İş hayatı ile okul hayatı malesef birbirini tamamlamıyor.
  Şu an bir işletmede çalışıyorum staj hususunda, gelen lise öğrencilerinin hemen hemen tamamı eline tornavida almamış mezun olunca ne yapacaksın diye sorduğumda başka bölümlere kaymak isteyen yetersiz bilgisayar ile ilgisi sadece sosyal olduğunu sandığı mecralarla sınırlı. Nasıl yetiştirmemizi bekliyorlar böyle öğrencileri. Bir bilgisayar kasasını söktüğünde içindeki parçaları gözleri kapalı söylemesi gerekirken bakarak dahi adını bilemeyen öğrenciler geliyor. Nasıl davranalım bu öğrencilere. Bölümlerinden mezun olsunlar diye staj dosyalarına yazdığım 100 notundan utanıyorum. Bize lise yıllarında serzenişte bulunan bilişim öğretmenlerimizin tamamı şu anda bizleri mumla arıyor. İyi veya kötü bu sektörde yer edinmek istenen kişilerde malesef arada kaynayıp gidiyor.
  Ülkemizin diğer trajikomik olayına da değinelim. MYO bilgisayar teknolojisi ve programlama mezunu biri olarak KPSS'de Bilgisayar İşletmeni sertifikanız olmadığı için bilgisayar mezunu olmanıza rağmen devlet kurumlarına giremiyorsunuz. Böyle bir ülkede gelişmek istiyoruz değil mi? Allah kahretsin beni keşke düz liseye gidip iyi kötü bir devlet memuru olsaydım belki aileme daha iyi bakabilecek konumda olurdum diyorum çoğu zaman ancak ben şu anda hala sevdiğim ve en iyi bildiğim işi yapıyorum. O yüzden genç arkadaşlara tavsiyemdir şu an ki müfredat berbat ancak bizim dönemimizde bu kadar çok imkan yoktu. Ben ilk bilgisayarıma üniversitenin ilk yılında sahip oldum. Koca liseyi sadece defter kitapta programcılık kodlarını alt alta dizerek öğrenmeye çalışıyordum. Matematiğim berbattı hala berbat ancak elektronik kodları hesapları çözmek uğruna işime yarayanları öğreniyordum. Şu an zebilyon bilgi birikimi her yerde erişime açık, kullanın arkadaşlar. Bu işi yapacaksanız kendinizi geliştirin. Çünkü yaşınız ilerledikçe yerinizde saydıkça kahrolup bu meslekten soğumaya başlayacaksınız. Yazılımcı olacağım, donanımcı olacağım, geliştireceğim, tamam bunları düşünün ancak videoda denildiği gibi bunları satacak bunların reklamını yapacak insanlara da ihtiyacınız olacak her şeyi tek başınıza yapamayacaksınız. Bu alanlarla da ilgilenin iyi kötü bir şeyler kazanmak istiyorsanız sevdiğiniz işin yanında bildiğiniz işi yapmaya çalışın. Yazılım geliştirememek donanım üretememek kötü bir şey değil belki siz bunu çok iyi pazarlayacaksınız belki çok iyi bir PR'cı olacaksınız buna yönelin. Babamın çok sevdiğim bir sözü vardır her zaman tırnağın varsa başını kaşıyacaksın der haklı tek başınıza da kalsanız elinizden geleni yapın. En iyisini yapmanıza gerek yok elinizden geleni yapsanız yeterli.

 • Orhan Dereköy @orhanderek

  Murat Abi, ben 2yıldır scratch ile uģraşıyorum ama benim devrelere olan ilgim daha fazla olduğu için hem programlama dili olarak hem de devre konusunda kendimi geliştirmek istediğimden arduinolara başlamayı düşünüyorum ve yaşım 14 arduinolara başlama kararımın doģru olup olmadığını Niyazi hocaya bir sorabilir misiniz ?

 • Totenkopf @totenkopf

  Katılmıyorum..! çünkü sokakta tezgahta 2. el telefon satan bir arkadaşım bu işin sonu yok deyip ki evlidir geleceği hakkında karar aldığında kararı bilişim sektörüydü ve yaşı da 24 falandı. Bu arkadaş adını veremeyeceğim ama Kadıköy’de boğanın orada meşhur bir bilişim kursuna sistem ve ağa gitti. Çok yüklü para ödedi 5 ay kadar haftada 4 gün kursa gitti. Bu gün işi sistem ve ağ ve bunun üzerinden ekmek yiyor.

 • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

  Tüm arkadaşların ilgisi için öncelikle teşekkür ederim. Bahsi geçen makaleler:

  Bilişim Çağında Asla Yapılmayacaklar ve Dikkatle Yapılması Gerekenler
  http://www.niyazisaral.net/?p=97

  Mezun Olunca Ne İş Yapacağım?
  http://www.niyazisaral.net/?p=351

  Üniversite Gençliğine İş Bulma Sürecinde İpuçları: e-Beceriler/e-Yeterlilikler
  http://www.niyazisaral.net/?p=660

  2012 Yılının Gözde Bilişim Meslekleri
  http://www.niyazisaral.net/?p=1090

  Mesleki Beceriler, Bilgi ve Yetkinlik
  http://www.niyazisaral.net/?p=607

  TÜBİDER Bilişim Sektörü Çalışan Ücretleri Araştırması ve Sonuçları
  http://www.niyazisaral.net/?p=2051

  e-SkillsTR e-Beceriler ve e-Yeterlilikler Raporu
  http://www.niyazisaral.net/?p=2473

  Doğru Düzgün Soru Sormanın Yolları
  http://www.niyazisaral.net/?p=398

 • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

  Bahsi geçen bilişim meslekleri (Türkiye Mesleki Yeterlilik Kurumu meslek standartları çalışması)

 • Orçun @orcnd

  sürenin kısıtlı olması kötü olmuş. sohbet mevcut ve geçmiş zamanda geçti.
  gelecek ile ilgili pek konuşulamadı. örneğin gömülü sistemler, hızlı prototip kitleri ve bu ekipmanlara programcılar nasıl yaklaşmalı konusunda sorular vardı kafamda

 • Coushya @coushya

  Tadı damağımda kaldı gerçekten mükemmel bir yayın olmuş Niyazi Bey gerçekten çok dolu bir insan. Bu tarz yayınların devamını bekleriz.

 • Muhammed Ali Erenbilge @malierenbilge

  Türk video oyun geliştiricilerini bir araya toplayan geliştirici portalı açılmış. Buradan iş ve staj ilanlarını da bulmak mümkün. Ayrıca bu işe başlayanlar ve kendini geliştirmek isteyenler içinde forum bölümü açılmış ancak site daha dün açıldığı için şu an için forum da yazılmış herhangi bir şey bulunmuyor.

  http://gelistirici.doged.org/

 • Cowboys @cowboys

  Canlı yayınınızın sponsoru nasıl olmaz anlayamıyorum

 • Dogukan İyidogan @dogukaniyidogan

  Teknoseyir bir yıldır takip ediyorum.Tamda içinde bulunduğum duruma uygun bir konu olmuş sırf bunun için üye oldum.MYO mezunu Bilgisayar Programcısıyım.Küçük uygulamalar geliştirdim C# ile.Tamda proje fikri bulmuşken bu yayın bana cesaret verdi yarından tezi yok projeyi başlatıyorum.Teşekkürler 🙂

 • Furkan Bektaş @furkanbektas

  Gerçekten çok keyif alarak izlediğim bir sohbet oldu. Diğer bölümleri sabırsızlıkla bekliyorum 🙂

 • Mckhan @mckhan

  @gerginix Umut abi küçük elektronik devreler lisede yapılıyormuş bak senin yaşın geçmiş bırak bu işleri 🙂

 • Baki Karadeniz @bakikaradeniz

  İlk defa bir video'yu üçte birinde tahammül edemeyip kapattım. İzlediğim kısımlar için eleştirim şudur ki heveslendirici değil heves kırıcı olmuş. Yapabilirsiniz cümlelerinizden çok "bu işler o kadar kolay değil" cümleleri duydum. Kolay olmasın. Neden bu ülkede birine şunu yapabilirmiyiz dediğimizde çoğunluklar "o zor, kolay değil" cevabı alıyoruz @leventp ? Biz sadece kolay işler kapasitesinde insanlar mıyız?

  İster girişimci olmayı seçmiş bir birey isterse de profesyonel yaşamı seçmiş bir birey için Niyazi beye şurada çok katılıyorum: Oyunu çok çalışan kazanıyor. Ama önce kafadaki engelleri aşmak lazım. Zaten etrafınız birşey yapmak istediğinizde "o işler zor" diyen birçok adamla dolu. Zor diyenler mütevazi bir havayla da söylüyorlar bunu. Yani asıl mesaj "imkansız, vazgeç!".

  Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bugün bilgiye ulaşım çok daha kolay. Üstelik ortaokulda geleceğinizin peşinden koşmaya başlamış olmanız da şart değil. Bakın burada da ayrı bir mesaj alıyorum. Sen, 30 larındaki adam: bu işe çok erken başlayacaktın. Artık çok geç!

  Bu yayını izleyen kaç ortaokul öğrencisi var? Mesaj kime? Ortaokulda bu bilincin yaratılmasını inanılmaz önemsiyorum. O ayrı...

  Türkiye'den neden bir mikroişlemci (buray başka birşeyi de koyabilirsiniz) şirketi çıkmıyor? Bence en büyük sebep daha başında "abi zor o işler" "adamların argede 4000 mühendisi var" demek. İnanılmaz cesarret kıran bir ülkeyiz. Bu işlerinde en önemli kısmı cesaret edebilmek! Yapılmamış olanı deneyebilmek. Deli misin bu da yapılırmı denileni yapabilmek.

  Onu da geçtim. @leventp abi söze yurtdışından ürün getirip satmayla alakalı bir anektodla başlıyor. İşte tam da orada bu ülkenin sistemine ışık tutuyor aslında.

  Ticaret o kadar kolay değil. Herkes yapamaz. Bak sen iyi bir okulda oku. İyi notlar al ve iyi bir şirkete gir çalış. Çok çalış. Yüksel. Kariyer yap. Ticaret için yeteneğin olması lazım!!! Herkes ticaret yapamaz!!!

  Zaman zaman (düzeltiyorum çoğu zaman) etrafımda bazı insanlara rastladım. Bu zeka yoksunu, vizyon yoksunu insan nasıl olmuş da bu kadar zengin olmuş?

  Bulduğum yanıt şu: Bu ülkede sistem o kadar sizi başkalarının yanında çalışmaya odaklıyor ki. O kadar ticaret denilen alanın etrafında cesaret kırıcı insan/engel var ki. O cesareti gösteren adam bir anda zeki-vizyona sahip adamı geçebiliyor. Sen de gidip belki o adamın yanında çalışmaya başlıyorsun.

  Mesele çok çalışmak ve herşeye meydan okuyabilecek cesarete sahip olmak. Bence!

  Sanırım Henry Ford'un bir lafı:

  Eğer bir şeyi yapamayacağınıza inanıyorsanız. Haklısınız. Yapamazsınız!

  Sürç-ü lisan ettiysem affola...

 • Baki Karadeniz @bakikaradeniz

  @kraus, @gerginix de zaten bir nevi öğretmenlerin vizyonsuzluğundan bahsetmiş. Benimde eğitim hayatımdaki (üniversite dahil) öğretMEnlerin %95'i (iyimser olmaya çalıştım. Oran belki de daha fazla) memur zihniyetinde, bir insan eğittiğinin farkındalığından uzak, ben verir geçerim şeklindeki insanlardı. Sonra en çok mızmızlanan ağlayanlarda onlar. Bu ülke yaşadığı bütün problemleri eğitimsizlikten yaşıyorsa, o %95 benim gözümde en kötü muameleyi hak ediyor.

 • Gerginix @gerginix

  @bakikaradeniz
  Aslında ben öğretmenleri farklı bir noktada eleştiriyorum.

  Öğretmenler, birbirinden kopartılarak, örgütsüzleştirilirken, özel ders vs... yöntemlerle sistemin ürettiği pislikleri kişisel faydaya dönüştüren tüccarlıktan kısmen uzak duramayıp, yozlaştırılmaya karşı direnç göstermeyerek, başlarına gelecek her şeye eyvallah demiş oluyorlar. Aslında ülkenin başına getirilen belalara eyvallah demek bu...

  Mesleki örgütlerin içinde biri hariç diğer hepsi zaten devlet destekli olan sendikalar 🙂

  Öğretmenlerin kişisel bilgi birikimi, subjektif yaklaşımları ile aşılacak konular değil, bunlar ancak sistemin baştan yazılması ile mümkün. Tıpkı işlemci mimarisi veya DirectX'i baştan yazmak gerektiği gibi... Ve tabii ki devletin bu sistemi hangi hükümet olursa olsun baştan yazmaya asla niyeti olmayacak. Ancak mecbur bırakılabilir.

 • Çiğdem @ccigdem35

  Sevgili @gamsizm lütfen sohbeti iTunes podcast'e de yükler misiniz?

 • Halil Akın Kart @akinkart

  şans kader kısmet diyor ya. 33 yaşındayım benim tek öğrendiğim budur. eğitim çalışma çaba vs elbette göstereceksiniz ama bilin ki para sizin ummadığınız yerden ummadığınız şekilde veya ummadığınız zamanda kazanılıyor.

 • paratoner @paratoner

  Nereden nereye konulu inceleme altı yorum silsilesi ile daha karşı karşıyayız. ne yazsam fayda etmez yazmasam gönlüm razı değil.. Allah hepimizin iyiliğini versin. 🙂

 • afsinyus @afsinyus

  Vaktim yoktu 3 defada izledim. Çok güzel ve samimi sohbet için teşekkürler. Hiç alakam yok ama neler oluyor ülkem dünyanın neresinde öğrenmiş oldum. Biz burada 50 bin satır suya yazı yazıp laf üretirken Hintli kod yazıp iş üretiyor. Bunu öğrendik. Tekrar teşekkürler

 • kamajikaciya @kamajikaciya

  Niyazi bey çok güzel şeyler söylüyor ama çok ideal bir dünyadan bahsediyor. "Lisede ne iş yapacağın seçmiş olmazsan tren kaçmıştır" sözü biraz fazla hayalperestçe. Zira lisede öğrencinin işini seçmek ya da araştırmak için harcayabileceği bir vakti olmuyor ne yazık ki. Boşluk doldurmakla uğraşıyorlar. Çok spesifik durumlardan bahsedilmiş. Gerçekler ile örtüşmüyor. Niyazi bey kaba tabiriyle biraz "uçuyor".

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  Açık fatura ve kapalı fatura farkını anlatmak için bu video'yu bekliyormuş meğerse babam 😉

  not: muhasebeci çocuğu 😉

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Merhabalar,
  TeknoSeyir'in ve Niyazi bey'in ortak olarak genc nesile yol gostermek ve deneyimlerini paylasmak icin hazirladigi bu guzel bolum icin tesekkur etmek isterim herseyden once.

  Fakat katilmadigim cok konu var, ozellikle yazilimcilik malesef tamamen Turkiye de yanlis bilindigi sekliyle anlatilmis.
  Yazilim bugun artik cok cesitlidir ve bir yazilimi su gibi biliyor olmaniz diger yazilimda sizi hic birsey yapmaz.
  Delphi bilen birisinin java yi hizli ogrenmesi yada C++ de cabucak uzman olmasi gibi bir sey soz konusu bile degildir ve ayri egitim yada kendisini ciddi egitmek ister.
  C++ uzmani birisinin ben Delphi den anlarim demesi egoist bir yalandir.
  Yine Turkiyede yanlis bilinen ama benim yillardir anlata anlata yoruldugum su yazilim konusuna kisaca deginmek isterim.

  En basit haliyle yazilim agaci sirasiyla:
  1- Hardware programmer.
  2- Software Programmer.
  3- Software Developer -> Turkiye ve benzeri ulkelerin yazilimci diye bildigi kesim.
  4- Software Engineer -> Hata bulan, yazilimlarin gelistirilmesine yardimci olan yada yeni fikirler sunan genel itibariyle bilgisi gelistirici kadar olsa da muhendis olarak calisan yazilimcilar.
  4.5- Software Expert. -> Yazilim bilgisi pek olmasa da hata bulma ve gelistirme de yardimci olan kesim.
  5- Application developer -> Kendisine yazilimci diyen kesim, genel itibariyle java, Visualbasic ve C dilleri ile calisan uygulama gelistiricileri.
  6-> Software lamer -> Baskalarinin kodlarini izinli kullanarak yada calip birlestirip uygulama gelistirmeye calisan ekseriyetle bozuk ve sorunlu calisan programlar yazan kesim, bu kesimdekiler genel de uygulama gelistiren gruba el avuc acarak kod kirpiklayarak birseyler yapmaya calisir yada direk kodu calar.

  Yine donanim diye bir alan yoktur aslinda, donanim teknisyenligi yada uzmanligi veya muhendisligi vardir ki bilgisayarin parcalarini taniyan yada bir araya getirebilen birisi bunlarin sadece teknisyen kismina girebilir.
  Uzmanlik ve muhendislik ise cok baska konulardir, arduino ve diger SBC sistemlerin de bu iki konuyla alakasi bile yoktur.
  Hic kimse oturup ben nasil islemci yaparim diye sormamalidir, bu cok aptalca bir sorudur.
  Yuksek derece de fizik ve mikro kontrolcu bilginiz olsa bile oturup boyle birseyi tek basina yapmaniz icin "Genius" denilen kesimden olmalisiniz ki zaten oyleyseniz sizi bulur alir milyon dolar maaslar ile yerinize yerlestiriler, bakiniz Atom islemcisini tek basina gelistiren hindistanli amcanin hali vaziyeti.
  Fakat...
  ARM'in dizaynini kullanarak amaca yonelik islem birimi yapabilirsiniz tabi bir kac milyon dolar kenarda birikmisiniz varsa, yani bende bir MTK dizayn etmek istiyorum diyorsaniz cok cilgin bir yola girmissiniz demektir, imkansiz degil ama inanilmaz fizik, elektronik ve matematik bilginiz olmasi gereklidir.
  kolayi yok mu?
  Var ama once ne nedir iyi bilmek lazim.
  Birincisi CPU nedir, merkezi islem birimidir...
  Aslinda herkesin anlamasi icin uydurulmus bir terimdir.
  CPU dedigimiz unitenin icinde mikro kontrolculer bulunur, bu kontrolculer kendilerine verilen gorevi yapmaya programlanmis/dizayn edilmis birimlerdir.
  Yani CPU bir mikroislemci toplulugunun ayni amaca hizmet ederek bir araya getirilmis halidir.
  Programlanabilen mikro kontrolculeri bir PCB de birlestirerek siz de islemci yapabilirsiniz, iste bu baslamanin temel yoludur.
  Ornek:
  Eve girdiginiz de isiklari acan, tv yi calistiran, kahveyi hazirlayan, mikro dalga firindaki yemegi isitan bir sistem yapmak istiyorsunuz.
  Basit ve taslak sekliyle anlatiyorum:
  Isik, hareket, ses sensorleri ve voltaj, akim, elektrik kontrolunu yapan kontrolculer, I/O (IC yada PIC) ve programlanabilen mantiksal kontrolcu (PLC).
  Sensorler ortamdaki degisiklikleri Mantik islemcisine gonderir.
  Mantik islemcisi bu PCB'nin merkezinde sensorlerden sinyal bekleyip I/O kontrolcusu ile diger birimleri harekete geciririr.
  I/O birimi kontrolculerin uygun olanina yapmasi gereken isi soyler.
  Kontrolculer de elektrigin verilen emre goreve kapanmasini yada voltaj-akim durumlarini ayarlar.

  Iste size ev yoneten bir islemci...
  Bu tur islemcileri arabalardan, firinlara kadar bir cok yerde gorebilirsiniz.
  Tabi bunun esnek olanini yaparsaniz yeni bir sektor olusturursunuz ki buna Computing boards denir hersey ustunde ise SBC denir ( Single Board Computing) yani cok amaca yonelik bilgisayar gorevi goren uniteler.
  Arduinio gibi urunler de programlayabildiginiz, olabildigince esnetebileceginiz SBC urunleridir.
  Yeni PLC urunleri yine inanilmaz esneklesmistir yani ARDUINO uzerinde farkli islemcileri de calistirabilmeniz mumkundur.

  Bugun global pazarda is sektoru cok fazla, ozellikle Turkiye icin yeni deneyimler yapmak icatlar gelistirmek hic imkansiz degildir, ozellikle islemci nasil gelistiririm diyen insanlar icin baslangic noktasi sayilabilir.

  Ama ihtiyac olan oncelikli 3 sart.
  1- Hedef ve guclu bir azim
  2- Kivrak ve yaratici bir zeka
  3- Yetenek, en azindan beceri.

  Bunlar oldugu zaman diger 3 sart ihtiyac kendi kendisine ortaya cikar ve engel olmaktan cok onunuzu acan basamak gibidirler ki video da uzerine basarak Levent ve Niyazi beyler tarafindan belirtilmistir.

  1- Yabanci dil.
  2- Matematik ve fizik egitimi.
  3- Analiz ve solusyon gelistirme becerisi.

  ilk ihtiyac grubunda kalirsaniz basarisiz olmazsiniz ama gideceginiz mesafe kisalir.

  Yaziyi bitirirken bence de, Levent bey, Niyazi Bey'in soyledigi gibi bir seyler olusturmadan hayal kurmaya devam edilmemeli, yapilmamis yada bilgisi olmayan birseyi yaparim dememelidir.
  Hayal kurmak guzeldir ama fazla dalarsaniz uyaninca gec olabilir.
  Bu video da anlatilanlari tavsiye degil bu isin temel gercekleri olarak gorulmesini oneririm.

  Saygilar,
  Iyi gunler.

 • jack of all trades @master-of-none

  öğretmenlik bir meslek. öğretmen kimliği altındaki kişilerin büyük bir çoğunluğunun da çocukların eğitim ve öğretimi ile zerre ilgileri yok. 8-9 yaşındaki çocuğa bütün koridoru inlete inlete "neden yaramazlık yapıyorsun?", (bir başkasının ise) "yarın bu okula gelmiyorsun, git kendine başka okul bul, annene babana söyle sana başka okul bulsunlar, seni bu okulda bir daha görmeyeceğim" diye hayvan gibi bağıran öğretmenleri, "öğrenci dediğin böyle olmaz, giyinmez, davranmaz, bizim zamanımızda böyle değildi." muhabbeti çeviren (yaş 26 ya da 28) öğretmen kimlikli insanları birebir görmüş biri olarak şunu söyleyebilirim ki, öğretmenlere ne kadar laf söylense azdır, bunun prim yapmakla da ilgisi yoktur. buraya kendi öğrencilik hayatımdan da bir sürü örnek sıralayabilirim fakat hiç gereği yok. öğretmen dediğimiz kişi bu ***tan sistemin uygulayıcısı, öğrencilere aktarıcısı, kısacası sisteme eleman yetiştiren unsurudur. kendisi de sistem tarafından çiğnenmiş, yutulmuş, öğütülmüş, örselenmiştir. hayattan beklentisi de kapağı devlete atmaktır. çünkü sistem buna dayalıdır. öğretmen de bunu yapmak zorundadır. sistemin bir parçasıdır.

  öğretmenlik yapabilmek için her şeyden önce kişinin psikolojik olarak yeterli olup olmadığı ölçülmelidir. sisteme entegre edilmiş, kafası teorik bilgiyle doldurulmuş, kendi hayat/siyasi görüşünden sıyrılamayıp öğrencileri buna göre yargılayan, sisteme mahkum bırakılan kişilerin öğretmenliğinin, bu öğretmenliği dayatan sistemin tartışılmadığı bir ülkede, @niyazi-saral 'ın söyledikleri, öğrenciler, gençler, kafasında hayalleri, idealleri, projeleri olan insanlar için tepeden bakılarak edilen hakaretler niteliğinde maalesef. hali hazırda yaratıcı yeteneğini nasıl ortaya çıkaracağını bilemeyen, üstüne bir de öğretmenlik mesleğini icra edenler tarafından yönlendirilmeyen, önlerine konan kitaplardaki bilgileri ezberlemesi beklenen çocuklardan lisede meslek seçmelerini, bu mesleği kafalarında oturtmalarını beklemek, bu yönde yorum yapmak, insanlara hakarettir. bu kadar tepeden bakılarak yorum yapılmasını sindiremiyorum. elbette @niyazi-saral 'ın söylediklerinin ideal şartlarda olması gerekenler olduğunun da farkındayım fakat ideal şartlarda yaşamadığımızın da göz önünde bulundurularak bu yönde yorumlar yapılması gerekiyor diye düşünüyorum.

 • umitt @umitt

  niyazi beyin bacak dekoltesi baharın erken geleceğinin habercisi, yayında önce son kontrollerde birilerinin uyarması gerekirdi.

 • Selim Dural @selimdural

  Gelecek planlaması için çok faideli bir program olmuş. Boşuna dememişler..."Geçmişe MAAZİ Geleceğe ......" 🙂

 • hardrock @homerhardrock

  programın ilk bölümünü daha çok psikopat anne ve babaların izlemesi gençlerimiz için daha faydalı olur kanımca

 • Daviance @daviance

  Bana böyle sohbetler biraz boş geliyor çünki ,sizin bir işte gelişip pişmeniz birazda çalışacağınız yerle alakalı bir yerde sizden C++ isterken öbür işte hiç bir değeri olmayabilir ,iş yerinde kullanılan sistem neyse ona adapte olunmalı öğrenmeli aksi takdirde 10 lira aylık bile alamassınız ,çünki adamın kendi sistemini yürütebilecek üstüne ekleyecek insana ihtiyacı var ,Niyazi beyin kader dediği şey kesinlikle doğrudur herkes için bir yol yok malesef.

 • Kalyon1510 @kalyon1510

  Söyleşi çok başarılı. Herşeyden önce içtenlikle fikirler beyan ediliyor. Örgün eğitimin önemine inanıyorum. Azimle çalışarak bilgisayar dünyasında ilerleyebileceğimize inanıyorum. Siber güvenlik ve zararlı yazılımlara karşı savunma konusunda araştırma yaparak zamanla ilerleme sağlayabiliriz. Ayrıca C++ vb. yazılım dili de öğrenilebilir...Programı hazırlayanlara ve konuşmacılara teşekkürlerimi arz ediyorum...

 • UgurEfendy @ugurefendy

  Bilişim sektöründen bahsedilmiş, gerçekten başarılı keyifli bir sohbet olmuş fakat önemli bir eksik var keşke birazda Sistem Yöneticisi, Network Uzmanı, Bilgi Güvenliği Mühendisi gibi meslek gruplarına da değinilseydi, Bilişim Sektörü denilince konunun önemli bir bölümünü de belirttiğim meslek grupları kapsıyor, piyasada bu konuda tecrübeli personel açığı var. Bilişimci denilince sadece yazılımcı ve donanımcı olunur gibi iki ana başlığa ayırmak bir yere kadar mantıklı ama örnek vermek gerekirse günümüzde tecrübeli bir Sistem Admin bu iki başlığa da belirli oranda hakim olması gerekir mesela yazılım tarafında Database yönetimine hakim olması gerekir WEB sitesine veya ERP yazılımına belirli bölümlerine müdahale konfigürasyon veya implementasyon yapabilmek için bununla birlikte donanım tarafında Network cihazlarının konfigürasyonu(Router, Firewall) veya Projelendirmesi gibi konularda uzman olması, Data Server, Mail Server, Aplication Server bunların hepsini kurabilir yönetebilir olması gerekir. 5 sene öncesine kadar sistem admin donanım ağırlıklı çalışırdı fakat günümüzde iki başlık altında da tecrübeli olması şart oldu.
  Bu önemli iş dalına da kendimce değinmek istedim kafasında soru işareti olan arkadaşlar bu konudada kendilerini geliştirebilirler, yayında da bahsedildiği üzere Bilişim Sektöründe Sertifika Programları kesinlikle şart, hem tecrübe edinme açısından hemde iş görüşmesinde sertifika herzaman sorulur bu zaruri bir durum oldu diyebiliriz.

Benzer Videolar