Paylaş Paylaş

Mini bilgisayar dünyası Asus tinker board ve alternatifleri

TeknoSeyir'de en çok istek alan konuların başında single board sistemler geliyor. Raspberry Pi ile büyük kitlelere ulaşan bu küçük kartlar aslında üzerlerindeki bileşenlerle mini bilgisayar işlevi görüyor. EK olarak bu kartlarla başka sistemler geliştirilip ticari ya da eğitim amaçlı birçok uygulamada kullanılıyorlar.

Biz de bu bölümde konuklarımız Niyazi Saral ve İlker Bacaksız ile hem bu kartların genel değerlendirmesini yapıyoruz hem de Asus'un yeni çıkan tinker board ürününü yakından tanıyoruz.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Umut Koçak @umtk

  Clicbait değilmiş dedikleri gibi niş video geldi 🙂

 • Herakles @herakles

  Gene halk için büyük fakat benim hiç bir şey anlayamayacağım bir video geldi.

 • Osman Öztürk @ptseeker

  Aklımı okumuşsunuzcasına tam da bu camiaya dalma arefesinde çok iyi oldu 🙂

 • Ali @norego

  Bayadır gözüm mini pclerdeydi süper oldu video

 • Agab @agab

  Tüm sitenin gözleri yaşlı 😂

 • Erhan M. @erhanm

  Mükemmel olmuş. Merak ediyordum, güzel bilgiler öğrendim. @gamsizm çok başarılı moderatörlük yapmış.Ağzına sağlık.

 • Onur Oskay @o-oskay

  Benim Raspery pi3b projem. Portatif Arcade konsol

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Türk gençliğinin bu cihazları kullanım amacı

  1-Medya Player
  2-Download kutusu
  3-Internetten bakıp hazır projenin aynısını ödev olarak verme

 • Phantom @phantom

  Pek objektif bir inceleme olmamış bence. Niyazi bey Raspberry Pi i Linux kurulması sorun olur vb. tarzında bir çıkış yaptı ayrıca sunumlarda tinker board da linux lxde gösterildi. Buna pek anlam veremedim. Raspberry için zaten android ve windows iot desteği mevcut, buna rağmen bir artıymış gibi bir etki oluştu.
  Raspberry Pi, Orange Pi, Banana Pi gibi piyasadaki örneklerin bir arada karşılaştırıması teknik özellik üstünlüğü karmaşasını ortadan kaldırabilirdi.

 • arsenik @sha-2

  Bu kart son kullanıcının son kullanıcısına yönelik bir kart gibi duruyor. Android olayının gelmesi ile tak çalıştır hale gelecek.

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  Beyaz gömlekli arkadaş hiç konuşuyor mu?

 • ahmet albayrak @cryzboy43

  adnroıd ok de remıx os yada cheome os destegı olsa tam super on numara olur

 • emrebn @emrebn

  İlker Bey powerbanklerle çalışabildiğini söylemiş. Bilmiyorum belki compute stick için özeldir fakat compute stickte 2a güç ile çalışıyor. Ben de Tp-Link in powerbankinin 2a çıkışına bağladım ama ucu ucuna akım verdiği için arada özellikle performans isteyen durumlarda kapandığına şahit oldum. Yani o şekilde kullanılmasını pek tavsiye etmem kendi deneyimim kadarıyla. Ha basit işleri powerbank vasıtasıyla görebilirsiniz belki.

 • Saffet Çilingir @saffetc

  Ufkumu fazlası ile genişletmiş cihazlardır. Arduino'dan başlayıp gelişmeleri takip ederek çok güzel işler başardığım, üstüne para kazandıran sonuçlar elde edebildiğim nimetler bunlar.

 • Orcun @orcun

  Güzel cihaz ama şu açıdan düşünmek gerekiyor. Rasp pi tutma nedeni uygun fiyatıydı. Ve hamur gibi kil gibi istediğiniz şekli verebiliyordunuz hayal gücünüze kalmış yani bu baya ilgi çekti. E fiyatıda uygun olunca kapış kapış gitti.

  Ama sene oldu 2017 Asus'un cihazının fiyatı 68 dolar ve yüksek. Kabaca şuan ki kur ile 250 TL yakın fiyat yapıyor. Ve yanında tamam plastik kutusu olmasın ama bir adaptörü vs. olması lazım. Onu da Asus vermemiş. Ben o yüzden Asus olanı ihtiyacım olsa bile fiyatı yüzünden direkt elerdim.

  Ya pi3 alırdım ya da bu işi öğreneceğim vs. diye uygun fiyata banana pi alırdım. İnsan çünkü bu işi önceden heves ediyor ancak, alıp denemeden birebir hiç bir şey bilmiyorsunuz. Ve 50-60 liralık banana pi cihazını riske etmek başka '' ya en kötü sarmadı torrent şeysi yaparım modeme bağlarım durur '' dersiniz. Ama 250 liraya Asus almak başka, sıfırdan öğrenme işinde Asus biraz lüks kalıyor.

  • sgur @sgur

   valla ben asusun transformer tabletini, 2 gb ram, 1.3 atom işlemci, 32 gb ssdli, klayyeli, ekranlı, 9000 mah pilli ve windowslu olarak 150€ ya aldım sıfır amazondan. aynen fiyat olarak 70€ çok saçma kalıyor. elbette kullanılmayacak ürün değil, ama rasperry sistemi gibi değil gözümde. bir bileşen gibi düşünüyorum, rasperry bir eğitim aracı/hobi gibi geliyor.

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  İncelemeyi izledim ve yapımda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ancak ben bu ürünü(Asus için söylüyorum) tercih etmem. Neden diye soracak olursanız:
  Asus bu ürüne hangi süre ile yeni işletim sistemi ve yazılımları ile destek verecek? Bunu bilemiyoruz. 6 ay sonra V2 modeli çıkıp buna destek kesilebilir mi? Bunlar pek belli değil. Asus'un DSL N55U modelini kullanıyorum. Son çıkan firmware beta olarak çıktı ve üzerinden aylarca geçmesine rağmen stable olanı gelmedi. Gelip gelmeyeceğini de kimse bilemez.Çünkü çok fazla cihaz çıkardıklarından ötürü yenilerine destek sunup eskilerini zamanla unutuyorlar. Bu cihazın da yarın unutulup unutulmayacağı konusu belirsiz. Oysa Raspberry'nin arkasında kar amacı gütmeden bu cihazların yaygınlaşmasını isteyen bir vakıf var. Hala da ilk cihazdan itibaren cihazların desteği kesilmedi. Yani bugün rp3 alan bir cihaz sahibi rp4 çıkarsa yazılım desteğinden olmaz. Yada rp1 ile yapılmış bir projeyi alıp aynı şekilde rp3'ü ile kurabilir.
  Cihazın donanımına geldiğimizde oldukça güçlü temel özelikler var. Ancak burada kullanılan GPU'nun driveri açık kaynak mı? İleride çıkacak Linux dağıtımları için de güncel driverlar gelecek mi? Bunlar da merak edilebilir. Raspberry de kullanılan gpu daha yavaşta olsa tamamiyle açık kaynak diye hatırlıyorum. Hatta ilk çıktığında quake 3'ün bile çalışabilmesi buna bağlanmıştı. Tinker Board'ın gpu'suna geliştiriciler Broadcom'un Soc'unda kullanılan kadar hakim olamayacaklar(muhtemelen). Cihazın hw'ine hakim olamadıktan sonra da neyin ne kadar yapılabileceği konusu biraz sürümcemede kalır. 4k desteği, 4k 60p filmi açmasını sağlamayacaksa 1080p'den fazla çıktı da benim için anlamsız mesela.
  Eğitim dediğimizde de bu cihazın henüz bir komünitesi dahil oluşmamışken, diğer tarafta binlerce sayfa döküman, program ve proje var. Şunu yapamadım dediğinde cevap alabilmen daha olası.
  Evet Asus'un ürünü kas gücü olarak çok daha iyi olabilir. 4k 30p çıkış gösteriyor olabilir. Ancak Rp3 için sırf retro game emüle eden yada kodi gibi medya çalan sistemler varken burada Debian'dan farklı bir dağıtım görebilir miyiz ayrı konu?
  Yani bu işin profesyoneliyseniz, ben zaten biliyorum ama kas gücü lazım derseniz Asus burada iyi bir seçenek olabilir ancak sıfırdan başlayan biri için herşeyiyle oturmuş ve sıkı şekilde desteklenen raspberry bence daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

  • TC Meric TENSI @mehdi-tensi

   Rasberry Vakfi'nin amaci belliydi. Asus ise ticari firma, uc gun sonrasi icin belli olmaz yapacagi. Cok pahali satiyor zaten. O fiyata Zero ile kutuyu kapatirim ben.

  • kadirhakan @kadirhakan

   @tarik @hakancez soylediklerinize aynen katılıyorum. Bu boardların olayı komunite destegi. Etrafta bolca kod örneği, dokuman vs olması. Bu da komünite sayesinde oluyor. Yoksa isterse boarda i7 işlemci koysunlar, 8k görüntü versinler, eğer destek yoksa kullanılmıyor. Asus'u da bu sahnede göreceğiz bakalım ama açıkçası benim pek umudum yok.

 • lterlemez @lterlemez

  Kırpılmamış Linux kullanabilseler çok daha iyi olacak sanki...

 • Kent @kent

  Bir ekleme yapayım rp3 'e W10 kurulabiliyor ve çalışıyor. Hatta harici ram çoklayıcı alıp oyun bile oynarsınz tabi amaç o değil lakin oluyor mu oluyor. Kullanım alanı neredeyse sınırsız. uzaktan kumandalı araban, güvenlik kamerasına bir çok şey yapılır. Muharrem Taç hocamızında bu konuya ilgisi fazla. youtuber olarak başarısız olsada TS çağırsanız gelir güzelce anlatır. Son olarak Niyazi hocama selamlar, hocam iyi gördüm sizi sevindim. Asus da bir kaç tane TS izleyicisine hediye dağıtır artık değil mi.

 • Hado @hado

  Destek durumunu beklemek gerek biraz, o arada raspi'ye başlamak daha mantıklı fakat
  kur yüzüden onun da fiyatları bile uçmuş gitmiş. temel kit 250tl neredeyse. Okullar, vakıflar el atmadıkça herkesin ulaşabileceği cihazlar değil.

 • Hakancez @hakancez

  Merhabalar,

  SBC'lerde donanımın gücünden ziyade yazılım konusundaki destek önemli. Piyasada gerçekten güçlü SBC'ler mevcut ancak yazılım açısından destek sınırlı olunca geniş kitlelere ulaşamiyorlar, daha sınırlı çevrelerde kullanılıyor.

  Asus Tinkerboard için de benzer bir durum söz konusu en azından su an için. Ilk çıkış sırasında yazılım yaşanan problemleri hala devam ediyor. Büyük yayınlar tarafından oluşturulan "hype" çıkışın ardından maalesef tersine döndü en azından geniş kitleler için. Zaman içerisinde toparlanacagina eminim ama Asus'un ciddi ciddi uğraşması gerekiyor belki de bu durumu sağlamak için para harcaması gerekiyor....

  Raspberry cephesine bakınca herşey daha kolay. Evet kapasite sınırlı, örneğin wi-fi performansı, SD kart okuma hızı hatta ethernet hızı konusunda bir çok rakibinden geride. Ancak oyle bir topluluk desteği var ki, yaşadığınız sorunları cok kısa zamanda cözebiliyorsunuz. Optimizasyonlar ile donanımsal eksiklikleri büyük ölçüde bertaraf edebiliyorsunuz. Aklınıza gelebilecek tum büyük Linux distrolarinin Pi edisyonlari mevcut ve hemen hepsinin arkasında büyük bir topluluk desteği var. Raspberry vakfinin kendi Linux sürümü haricinde Arch'tan tutun Ubuntu'ya Kali'ye kadar sorunsuz çalışan işletim sistemleri emrinize amade. OpenElec, Kodi ve aklıma gelmeyen her türlü multi medya yazılımı mevcut ve tabii ki benim gözümün nuru Retropie. Bunun haricinde Microsoft desteği ile Windows 10 Lot su an icin mevcut. Android isteyenler ise RTandroid ile hasir nesir oluyorlar ve Google Pi lere ozel Android portunu hazırlıyor. SBC olayini merak edenler daha az para harcayıp Pi tarafina yonelirse daha mutlu olurlar.

  Bir diğer konu Pi icin üretilen kartların bircok board a uyumlu olmasi olayi var. Evet bu doğru ancak yazılım desteği olmadan kartlardan da verim almak mumkun değil. Örneğin Pi icin ses performansında çıtayı ciddi şekilde yükselten Hifiberry kartlarını farklı boardlarda çalıştırmak mümkün ancak optimizasyon olmayınca hiçbir ise yaramıyorlar....

  4K konusu ise son zamanların en öne çıkartılan pazarlama teması ancak gerçekte 4K ya kimin ihtiyacı olduğu konusu ayri bir tartışma konusu...

  Android de ayni şekilde. Android büyük ölçüde dokunarak kullanılmak üzere tasarlandığı için bu tarz board lardaki deneyim telefon veya tabletlerde olduğu gibi değil. Ya dokunmatik ekran satın alacaksınız veya mouse klavye ile kullanmaya çalışacaksınız. SBC ler yerine ozel üretilmiş Android TV cihazlari hatta 30 kusur dolarlık Chromecast daha işlevsel. En azından şimdilik.... Sohbette konuşulduğu gibi Tinkerboard'a Android in gelmesi ile hiç oyle toz pembe bir tablo ortaya çıkmayacaktır. Zaten bu deneyim icin SBC ye para vermenize bile gerek yok Remix OS ile varolan bilgisayarınızda gayet güzel kullanabilirsiniz ki, bence harika bir Android portu... Herhangi bir SBC için su an için Android pek vaatkar değil...

  Sonuç olarak piyasada cok sayıda seçenek var. Ancak alışveriş yaparken ne yapmak istediğinize karar verip donanımdan ziyade yazılım konusuna dikkat etmek lazım. Ihtiyacınızı belki 10 Dolarlık bir seçenek ile karşılayabilir veya pahali ve güçlü bir seçeneğe yönelmek yerine birden fazla SBC yi söz gelimi Arch Linux gibi bir işletim sistemi ile paralel olarak kullanarak ayni gücü elde edebilirsiniz...

  Ne olursa olsun harika bir dünya ve seçenekler sınırsız.

  Benim şahsi fikrim Asus'un bir sonra sessiz sedasız bu pazardan çekileceği yönünde. Şimdilik trend lere bakılırsa geniş bir topluluk desteği olmayacak gibi gözüküyor. Zaten başarılı olurlarsa sonunda Tinkerboard ROG edisyonları üretmeye başlayıp küçücük PCB leri rengarenk RGB ler ile donatıp 150 Dolara satmaya başlarlar...

 • Hryggjarsula @hryggjarsula

  Keşke videoda bahsedildiği üzere bu işin içinde olan, az da olsa deneyimli birileri çıkıp bu cihazlarla neler yaptıklarını, neler yapılabileceğini anlatsaydı. Gelen konuklar genel olarak donanımlı önemli kişiler olabilir ama bu konuda yetersiz oldukları aşikar, bu yüzden buram buram reklam kokuyor video. Ayrıca ikisinin birden Linux'u "Linaks" diye telaffuz etmesi gülünç bir hata mıdır yoksa iyimser davranırsak Stallman'a yapılmış bir atıf mıdır bilemedim.

  • TC Meric TENSI @mehdi-tensi

   Ayni seyi biraz once de ben yazmistim. Bunlar figur insanlar. Bunlarin yaptigi her sey takip edenleri etkiliyor. Lunus Torvalds in kendisi Linuks olarak telaffuz ediyor zaten. Rasberry hakkinda ozellikle Asus yetkilisinin pek bir sey bilmedigi ortada. 1.8ghz de calisan islemci icin sogutucu gerekir yaklasimi cep elefonlarina hakaret oldu zaten.

 • AYHAN BALTACIOĞLU @nightologist

  Asus'u yurt dışında olsam alırdım. Yazılımsal çok fazla destek vereceklerine güvenebilirdim. Ama Türkiye'deyken asla almam. Hele de RP varken hiç gereği yok. Evet, güçlü cihazlar üretebiliyor Asus. Ama yazılımsal açıdan o kadar eksikler ki, amiral gemisi telefonları bile 1 yıl olmadan 3310 gibi oluyor. Bunu çözmedikçe büyüyemeyeceklerinin farkında değiller. Olay cihaz satışı değil. Müşteri devamlılığı...

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @gamsizm Affınıza sığınarak koltuğunuz çok yüksek diğer insanlarla bakışlarınız arasında çok fazla mesafe oluşuyor. Ayrıca sahnenin yarısı sizde. İnsanların bakışlarını yoruyor. Dışarıdan bir göz olarak bunların düzeltmesi gerektiğini düşünüyorum.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @frt sen hiç yorum yapmamışsın?

 • Harun SUV @harunsuv

  Bununla çok güzel mini nes yapılır.

 • Fırat Deveci @fxdev

  Bu sektörün içinde bir çok senedir bir çok ürün tasarımında bulunan bir mühendis olarak; bu tür kartları her yerde görmemize rağmen endüstriyel ortama hiç uygun olmadıklarından bir çok uygulamada havada kalmaktadırlar. Dolayısı ile iş hobi ve birkaç denemeden öteye pek çok kez gidemiyor.

  Ayrıca bu tür kartları tasarlayanlar endüstriyel haberleşme standartlarını mutlaka kartlarına dahil etmelidirler. Ucuz yapacağız diye donanımları bir araya getirmek değil marifet; marifet; kullanıcı çok üzmeden en uygun haberleşmeleri kısa yoldan sağlayabilmektir.

  Güncel MCU'larda bile artık hızlar 200-400MHz seviyelerine gelmiştir. Grafik hızlandırıcılar, TFT ekran ve dokunmatik destek ile birlikte bu tür platformların güvenilirsizliği ele alındığında bir endüstriyel tasarıcı MCU'yu tasarım aracı olarak seçerek daha hızlı ilerleyebilir.

  Örneğin bir CAN2.0 bağlantısı sağlamak için kernel içine girmek vb. durumlar endüstriyel ortamda çalışan insanın bilgisayar bilimlerinde yazılım uzmanlığı yapmasını gerektirecekse kimse o işe girmez ve uzak durur.

  Bu sözüm elbette yanlışlanacaktır ileride fakat şu an için bu platformları, bu halleri ile etkin kullanmak hayalden öte bir şey değil.

 • Burhan KARADERE @burhan07

  bizim üniversite zamanında bu işleri yapacak bilgiye sahip hocada yoktu hocalar salla baş al maaş oldukları için. İnternet yeni çıkıyordu kaynak yoktu. Kırdık kafayı com1, com2 ve LPT paralel port ile en fazla 8 bit kontrol ettik mucit sandılar bizi. bunu neden yazdım . şuanda çocukların evine kadar kit olarak gelse de, dünya küreselleşti rakip çok bence daha çok dezavantaj sıyrılmak zor, çinlilerde mikro versiyonu düşündüğünüz herşey yapılmış durumda. maliyet olarakta avantaj değil bence. bizim zamanda efsane olurdun ama yapmakta emek ister bilgi isterdi. Bu zamansa ise yani kısaca demek istedim katma değeri düşüktür her şeyin yapılmışı var zaten günümüzde . Şuanda bu tür ürünler türk mantığı gaza gelinip alınan raflarda gereksiz para harcanan ürünlerden ibaret bir çok kişi rasberry pi aldı evde yatıyor. sadece elektronik PLC gibi pahalı maliyetlerdeki işlerini akıllı kobiciler ucuz çözüm olarak iyi paralar kazanacağı işler yapar parada kazanabilir. PLC yi bitirebilir biraz daha endüstiriyel olması gerekli. Yapılan işe göre endüstiriyelde kullanılmaz diyenlere işe göre değişken derim real time bir komut işin içinde varsa kullanılmaz ama bir çok makine kontrolünde (otomasyon) bile iş görür bu ürünlerde sorunsuz çalışıyor takılmıyor kolay kolay bozulmuyor tek bir entegre olmuş durumda iş . PLC ciler hep itici bakar bu cihazlardan anlamazlar çünkü, piyasada iyi bir PLC de yok zaten, bir markaya odaklı PLC ciler var. işi doğru yapmak önemli yani uzmanlık elektronik bilgisi olmayan bu işlerde hayalle giriyor sonrası hüsran, size tavsiyem gazla yaşan bir toplum olarak şu gaz işini bırakın artık. Eğitim için bin dolarlık yatırımlar yerine bunlarla çok ucuza ciddi laboratuvar kurulur çıkış amacıda budur zaten. beyni geliştirmek eğitim, analitik düşünen matematik seven nesiller yetiştirmek. 8 yıldır olan bir sistem neden memleketin hala kendine özgü bir markası elektronikte dünya devi olamadı sorusunu soruyorum ? ulan 60 yıldır tüm formülü bilinen bir abamız bile ülkece yok ? ortalıkta her şeyi bildiği gibi görünen diplomalı hıyarcılar çoğaldı herkes mühendis ...... her şey ithal... bindiğin araba ya alman fransız , yada japon sonrada git adamlara lağa luga yap bizden iyi artist çıkar başkada bir cacık olmaz... türklerden dünde mucit çıkmadı bugünde çıkmayacak yarında bu bir DNA genetik olaydır simdi bana ibni sinalar, piri resiler, var mimar sinanımız vardıye yazacak arkadaşlara peşinen söylim, özütü bu adamların osmanlıda bile devşirmedir Türk değildir. yani türklerden iyi savaşçı çıkar bilim adına bir cacık çıkmaz bakınız trafik 'e sürekli trafikte şoför savaşları vardır. bu gen 'den gelir......

  • sgur @sgur

   @burhan07
   endüstiri değil - Endüstri
   lağa luga değil - laga luga

   bir ülkeden çıkan zeki insan sayısı dna, genetik ile alakalı değildir. yetiştirme ile alakalıdır, ingilizceniz varsa açın okuyun nature vs. nurture denir buna terimleri bilmiyorsanız yazayım.

   her gende ortalama üstü zeka aşağı yukarı %2 dir. katma değer getiren çoğu işi bu kafalar yapar. keşfedilmemiş olabilir ama bu sabittir. elbette bu zeka kiloyla ölçülebilecek bir şey değil. extraordinary denir zaten bundan dolayı ya da special ability e sahip insan denir. gelişmiş ülkeler bu potansiyeli keşfedecek işler yapar. bunu full olarak exploit edebilir. almanya, ingiltere ve iskandinavya buna bence en iyi örnek. ek olarak yetişmiş ve yetenekli kafaları ülkene çekersin, amerika, ingiltere ve almanya buna iyi örnek. sonra katma değer üretirsin.

   nature extraordinary insan %2 civarıdır popülasyonda. afganistanda da aynı, türkiyede de, iranda da, amerikada da. ama sonrası yetişme işidir. kültür önemlidir. o kültürde gelişme ve ilerleme olması gerekir. eleştirilebilecek yön burası. genler değil sıkıntı.

  • Burhan KARADERE @burhan07

   @sgur imla düzeltmeleri için eyvallah bloglar da ve formlarda yazarken çok ciddiye almam chat dili yazarım, ama sen ciddiye almışsın kendin ingilizce kelimelerle Türkçeyi katlettin. Kendin ile çelişiyorsun 🙂 senin tabirin ile homojen bir duruşun olmalı 🙂 yıllarca senin gibi bende eğitimi savundum, Eğitimi en çok savunan FÖTÖ örgütü beyin yıkamadan öteye gidemedi sonuçlar malum.. ama artık geldiğim son nokta, gende olduğuna inanıyorum ama kanundur demedim. Bizden iyi hırsız yetişir, üç kağıtçı yetişir. Bu arada kavimlerde yani ırklarda genetik genel bazı özellikler vardı ama zaman içinde bunlar değişim gösterir, Hatta sana söyle söyleyeyim üstün yaratılan kavimlerde var mesela yahudi kavmi neden zekidir? ki yaratıldıklarından günümüze de kendilerini bozmadıkları için. özlerini koruduklarından ilk günkü gibi gen'i evrimsel (mutasyon,asimilasyon) bozulmaya uğramayan nadir bir kavimlerdir. Çünkü bir yahudi sadece yahudi ile evlenebilir ???? dünyaya hakim olmaları da bu sebeptendir, ticarete kafalarının çalışması vs. Mesela inigilizler en faşist kavimdir. bu da benim teorimi savunduğum birkaç örnek çoğaltılabilir. Şuanda ülkede son 15 yıldaki üniversite sayısı ciddi artmıştır, ama ehliyetli nesili hiç kullanamıyoruz, ki ben ehliyetli olduklarını düşünmüyorum , ve istihdam yok, o zaman üniversiteler neden var ? eğitim sistemi çökük durumda... hesap kitap yok bana ne kadar ne mühendisi ne biliminden ne kadar adam lazım planı yok . sahası olmayan bölümlerin açılması kemal sunalın, diplomalı hıyarcılar sahnesindeki olayı hatırla 25 yıl önceki film yine aynı ülkenin sorununu anlatmıyor mu? dan dun yaşayan bir ülkedir benim memleketim, ondan yine söylüyorum bir cacık olmaz.... bugün sistemi kursan kusursuz çalışsa, 50 yıl sonra ancak meyvesini alabilirsin. Şaunda bunun ile ilgili bir adım atılmadığına göre aynı tas aynı hamam.... teknolojiyi dışarıdan Yuro ve Dölar ile almaya devam, bizde inceler dururuz sadece bakarız ve kullanırız 🙂

  • sgur @sgur

   @burhan07 hiç kusura bakmayın ama hayatınızda ingiltereye, israile ya da avrupaya gittiniz mi? gittiyseeniz yaşadınız mı? hiç ingiliz, alman, israilli, yahudi arkadaşınız oldu mu çok merak ediyorum.

   onlar faşist, bunlar ırkçı, şunlar öz ırk savunmanızı destekleyecek neyiniz var?

   ben 10 yıldır yurt dışında yaşıyorum, son 4-5 yıldır ta'lık yapıyorum hocalara, toplamda 60-70 hoca ile beraber çalıştım, farklı kurumlar ile ortak projeler yürüttüm. bunlar arasında ingilizlerde var, yahudilerde. şu yazdıklarınızdan tek bir şey bilmediğinizi görüyorum.

  • Burhan KARADERE @burhan07

   @sgur bak dostum, bir yerde yaşaman seni üstün yapmaz, benim kastettiğim ırkçılık gayet açık belli bir zümre toplumun, kabul görmüş genetik özellikleri yani ülkemizde laz ırkı var karedeniz kuşağı, asabi laf dinlemez atartlı tipler gibi....bu da kendi içindeki kırılımı, ya senin Türkçe gitmiş yada İngiliz asimilasyonu yaşıyorsun yazdıklarımı anlayamaman normal yada anlamak istediğin gibi anlarsın. ırkçılık siyahın beyaza üstünlüğü manasında kullanmadım ben, böyle bir şeyi de yazman zaten, ben bu ülkede yaşıyorum o zaman sende yaşamadığın ülke hakkında yorum yapamazsın mı diyeceğiz sana ? senin bakış açına göre yaşamadığın ülke hakkında konuşma yani ülkem hakkında konuşma ? neden ülkeyi bırakıp dışarıda çalışıyorsun burada mucit olsaydınya bilim adamı ilm adamı ? neden Mark Zuckerberg, Elon Musk olmadın en kolay yol olan kaçışı seçtin ? bilgi nin erişim sınırı yoktur. bırak bu avrupa gördüm havalarını senin kalitesiliğinin göstergesi.. sen kişilerden bahsediyorsun ben genelden toplumdan milletten bahsediyorum, parasal projelerde bireysel çalışmalarda sorun yaşaman normal. ülkesel menfaatlerde gündemi iyi takip et anlamak istersen anlarsın. benim 10 yılım kapalı çarşıda geçti, bir çok ülke vatandaşı ile çok sevişmişliğim var her anlamda ....ticarette bende sorun yaşamadım. Ama ciğerlerini biliyorum:) Biz amerikan ve avrupa rüyasından uyanalı çok oldu sana iyi uykular....
   https://www.youtube.com/watch?v=H-tnpUTorM0 senin avrupa avrupa dediğin millet geçmişi bu tür faşistliklerle dolu. Dün almanya trafikte kural olarak 100 yüz haklı kuzenim, karşı taraf ve polis alman diye üstün medeniyet ve demokrasiden haksız bulundu. Yahudi işine gelince git bir öz hakiki israilli yahudi kız ile evlen de görelim benim tezimi çürüt anlayana bu kadarı fazla.... Güçlü devletler teknolojisi güçlü olan milletler ile olur tüm yazma sebebim buydu. bizim ülkede teknoloji işini yapmadığımız sürece güçlü olamayacağız, ve bunu başarabileceğimize ben inanmıyorum ( en azından şuan ) fikir bana ait. karamsar, kötümser diye eleştiri alabilirim, umrumda değil, ama durum benim fikrime göre budur. Üretim işini neden yapamadığımızı gen den dna dan kodumuzun bozuk olduğu teorisi ile savunuyorum yoksa teknoloji sayfasında dini veya ülkesel politika, oculuk şuculuk, yapmak değil amacım konu benim için kapanmıştır.

 • sarpcore @sarpcore

  Fiyat olarak bence yüksek.Özellik olarak ise odroid c2 altında kalmış.yinede arkasında asus olması avantaj.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  bu tip geliştirme kartı alacak olan gitsin raspberry alsın.

 • HarictenGazel @harictengazel

  Linux diye yazılır Linux diye okunur.. Yine mi linaks.. Bir bitmediniz...

 • Alim Bozkayalar @sqn

  merhabalar, her videonuzu olduğu gibi bunu da izledim. konuk seçiminde ve dolayısıyla video akışında naçizane sıkıntı olduğunu düşünüyorum. 10 dk boyunca İlker Bey'e en ufak soru yöneltmediğinizden dolayı sonunda Niyazi Bey rahatsız olup pası o tarafa attı. Aslında gömülü sistemlerin videosu ayrı, asus tinkerboard'un videosu ayrı olmalıymış. asus örneği masada olduğu için Niyazi Bey kıyaslayıp asus'u ön plana çıkarmaya çalıştı, video'da tek olsaydı raspberry pi 3'ün bir çok konuda yeterli geleceğini söylerdi diye tahmin ediyorum.

  • Tarık Behlül Karagöz @tarik

   İlker bey ürünün satıcısı, Niyazi bey ithalatçısı... Masada hem tinker hem de rp3 var. Orada rp3'ün kenarda kalması doğal. İlker beyin de ürününün güçlü yanlarını söylemesi doğal. O yüzden ben olsam inceleme dediğimiz programlara firma yetkilisini davet etmeyi düşünmem. İster istemez ilgi Asus tarafına yöneliyor haliyle.

 • karflake @karflake1

  Bu Single Board Computer'lar hiçbir işe yaramasa, çocukları programlama ile tanıştırmak için işe yarar. Çouğunda Scratch kurulu geliyor. Aşağıda Doç. Dr. Selçuk ÖZDEMİR'in sıfırdan programlama anlattığı kanal var. Bu cihazlardan alındıktan sonra örneğin Scratch için kaynak olarak kullanılabilir.
  https://www.youtube.com/channel/UCwgUnjudNGy7FJl19ApbXfg

 • fsh77 @fsh77

  Bu kartlar çok pahalı temel programlama ve elektrik bilgisi için 5 dolara #Arduino, heves edenlere bile yeter artar, kabiliyeti ve matematik aşkı varsa alır gider zaten, bu tip cihazlarda bizim ülkede fiyat 100 tl ve üzeri ise kimse eğitim için almaz alınmazda ayrıca https://software.intel.com/en-us/iot/hardware/joule/dev-kit intelin joule kiti yeni çıktı ve çok iyi tabi alıp çok şey yapmak istemeyenler için, windows da var 🙂
  Bir kişi örnek vermiş ne yapılırdan kendim Arduino ile ısı ve nem sensörünün değerlerini net üzerinden public yayına açtım benzer uygulamarı her isteyen yapabilir misal evde hareket, ses, kaçak gaz varsa siteye bilgi yollamak,sms atmak vb olabilir.Hatta ufak 6V güneş paneline(tanesi 1.1 $) bağlayıp ev için belli imkanlar sunmakda olur.
  GPS tracking den Sms shield a kadar ek donanımlar Arduinoda gerçekten çok işlevsel ve çok fazla yayın var zira çok ucuzlar.
  https://thingspeak.com/channels/223710

  • Tarık Behlül Karagöz @tarik

   Arduino ile bunlar farklı. Arduino mikrokontrolör içeren basit bir geliştirme kartı, bunlar ise tam olarak bir bilgisayar. Bununla onun yapacağı herşeyi yapabilirsiniz ama onun gidebileceği limit sınırlı. Mesela image processing yapacağım dediğinizde orada takılırsınız. 🙂

  • fsh77 @fsh77

   @tarik bende zaten işin temelinden bahsettim yeni başiıyan ve eğitim için heves eden almasın derim çook pahalı bunu alıcağıma gider intelin Joule alırım hiç olmazsa en gelişmişi ayrıca imaj işini onlarda yapamaz saatler sürer 🙂 zaten istenmezde yapması

 • Hado @hado

  Telaffuz zabıtası, linux militanları doluşmuş yine.

 • DURSUN @dursun

  Raspberry ile WiFi dan gelen veriyi(ekg) çizdirmiştik.

 • Hakan ÜNAL @miragessee

  Tinker Board şuan Python (2 & 3) dilini destekliyormuş.Başka dil desteği gelecek mi? Şimdi yada Android işletim sistemi geldikten sonra?

  Kaynak:
  https://www.asus.com/uk/Single-board-Computer/TINKER-BOARD/

 • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

  En çok takılan noktaya açıklık getireyim. Yıl 1983, Kocaeli Üniversitesi bilgi işlemine bir Linux sistem kurduğumda 25-26 yaşındaydım. ls-l komutu dışında hatırladığım bir şey yok şu anda. Yaş 60. Telaffuzunu da unutmuşum demek ki. Böyle saplantılarım var, herhalde diğer arkadaşları da ben yanlış telaffuz yapmaya sürükledim 🙂

 • Tegin @tegin

  Sürekli olarak Android gelecek diye tekrar edildi fakat hangi sürümü olduğu konusunda bir şey söylenmedi belkide ben duymadım. Bu konuya açıklık getirebilir misiniz? Umarım 4-5 sürümleri değilde 6-7 sürümleri üzerinde çalışılıyordur. @gamsizm @niyazi-saral

 • Emre K @emre-k

  İlgili mühendislik alanındaki arkadaşlara bu tip platformlarda kendilerini geliştirmelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Bu "tek kartta bilgisayar" tipi platformları gelecekte neredeyse her yerde göreceğiz.

  Buna ilaveten 30:43'teki "Devletin desteği var mı?" sorusunun yanıtı basit. Söz konusu ürünler inşaat sektörü ile ilgili olmadığı için devlet desteği söz konusu olmaz, olamaz.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  güzel konu ve konuklar. Devamını bekliyoruz.

 • fatihkaya41 @fatihkaya41

  Android gelirse bu cihazlar öğretim amacından çıkıp media player oyun oynama aracı gibi amacı dışında aletlere dönüşür. Bu aletler linuxla güzel.

 • SalihKızılkaya @salihkizilkaya

  Mekatronik mühendisliği okuyan arkadaşım bu tip cihazlardan almak istiyor fiyatlarından dolayı alamıyor.

 • Nomad @nomad

  Niyazi hocam oyun yok dedi ama oyunun kralı var bu cihazlarda.
  https://www.youtube.com/watch?v=8dI8tOcilIA
  Emülasyon ile aşmış bir oyun konsoluna dönüyor alet. 128 gb 10 000 oyunlu hazır imajlar mevcut. Videoda gerekli bilgiler var. Emulasyon dedik, Levent Abi ye saygılar.

 • Ahmet Erken @ahmeterken55

  https://www.youtube.com/channel/UCNQOdnkio8ItSD0WtaE1dXA bu elemanlarda yaptıkları her projeyi bu kartlarla yapıyor anladığım kadarı ile. sonraki videoya fizik mühendisinide davet etseniz çok tatlı olur. adam baya bilgili gibi 😀

 • Ahmet Erken @ahmeterken55

  böyle bir platform ihtiyacı yavaş yavaş oluşmaya başladı ancak, bu platformu yapabilecek kadar bilgili biri zamanını daha çok para kazanabileceği şeylere harcar.

Benzer Videolar