Paylaş Paylaş

NVIDIA GeForce RTX 2080 ve 2080Ti İncelemesi

NVIDIA'nın yeni ekran kartları RTX 2080 ve 2080Ti'ı test ettik. İlk etapta klasik oyunlardaki performanslarını eski 1080 ve 1080Ti ile kıyaslıyoruz. Daha sonra yeni oyunlar ve Ray Tracing, DLSS desteği katılmış oyunları inceleyeceğiz. Ama önce piyasaya çıkmaları gerekiyor. RTX ile sunulan teknolojileri daha önce anlatmıştık. Buradan izleyebilirsiniz.

Not: Tüm testler oyunların el verdiği en yüksek ayarlarda yapıldı. Hazır 'presetlerde' Ultra ayarlar seçildi ama birçok oyun bunun da ötesinde ayar sunduğu için onlar da açıldı. Dolayısıyla 'custom' ayarlar kullanıldı.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:

Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir
Instagram ► https://www.instagram.com/teknoseyir/
iTunes ► Haftalık Gündem Değerlendirmesi http://teknoseyir.com/podcast_hgd
iTunes ► Teknoloji ve Bilim notları https://teknoseyir.com/podcast_tbn

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Murat Gamsız @gamsizm

  Geldi.

  Bu arada bu videolarda gömülü reklam çıkabilir bir süre. Plus abonelerinin Vimeo'dan izledikleri versiyonda o reklamlar yok.

 • scorptr @scorptr

  Satis sitelerine yeni odeme yontemi elenecek bu gidisle

 • Fırat Duran @firat_duran

  Olaya birde dolu tarafından bakın 😁 madenciler almıyor eskisi kadar.

  • Daviance @daviance

   bence üreticiler bu durumdan rahatsız ,geçen sene iliklerine kadar sattılar bu sene o ihtimal yok ama hala dolar bazında pahalanıyor hemen hemen her teknoloji ürünü ,amerikada bile tarihte ilk kez enflasyondan söz ediliyor.

 • Mamba @blackmamba

  Forza Horizon 4'te inanılmaz ışık/gölge detayları var. 1050-1060 gibi kartlarda bile mükemmel çalışıyor. Bunu yapay şekilde üretebiliyorken neden kartın içine özel mödül koymak gibi eğreti bir çözüme gideyim ki?

 • SonkaBonka @sonkabonka

  AMD oyuna geri dönmediği sürece, Nvidia ortamlarda istediği gibi at koşturmaya devam edecek gibi görünüyor.
  GPU çekirdeğinin hatırı sayılır bir bölümü saf kas gücü yerine, opsiyonel ve sektör tarafından kabul edileceği şüpheli teknolojilerle ayrılmış.
  Bu durum AMD'ye rakibine yetişme şansı doğurmuş bana göre.
  Ray Tracing gerçekten harika bir teknoloji ama GPU çekirdeği bu özellik için programlanabilir olmalıydı. Şu an bu teknoloji için ayrılmış alan orada boş boş yatıyor.
  Nvidia meydanı boş buldu istediği gibi takılıyor...
  Rekabet lazım. Bunun için de AMD'nin sahalara geri dönmesi şart.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   GPU çekirdeği bu iş için programlanabiliyor ki zaten. AMD'nin hali hazırda çalışan çözümü mevcut. Gerçek zamanlı ışın izleme tekniğinin kullanıldığı Claybook isimli bir oyun var. Düşük ölçekli bir çözüm belki, ama yine de ortada şu an bir örnek mevcut. Nvidia'nın ray trace etrafında dönen hype'ını satın almamak gerekiyor. Öyle sahnelerin büyük performans kayıpları olmadan ray trace ile yaratılmasına Jensen Huang'a göre bile en az 10 sene var.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @nuguryurtsever
   Doğru bu yapılabiliyor ama RTX serisinde sadece Ray Tracing ve DLSS için çekirdeğin içinde özel bir alan ayrılmış. Bu teknolojileri kullanmayan oyunlarda bu alan atıl konumda kalıyor.
   Benim takıldığım kısım burası işte. Ben bu karta o kadar para döküyorum ama karşılığında Nvidia bana performans değil hayal satıyor. En azından şimdilik hayal, birkaç aya kadar bu özellikleri destekleyen oyunlar gelmeye başlar.
   Bir de bu kartların konsol gibi olmadığı gerçeği var ortada. Sanki piyasadaki tek ekran kartı buymuş gibi yapımcılardan destek beklemek Nvidia için oldukça iyimser bir düşünce.
   Bana kalırsa AMD'nin eline büyük bir fırsat geçti ve GPU kanadında 7nm'ye ilk geçen firma olmanın avantajını kullanacak gibi görünüyor.
   Belki gelecek nesil, belki 2 nesil sonra AMD, Ray Tracing için bir şeyler gösterecek. Bunun kaçarı yok.
   Burada yapılması gereken şey basit aslında. Ek teknolojiler için GPU'nun programlanabilme başarımının ve uygulamasının yüksek olması. Geliştirici GPU'yu boş bir tuval gibi kullanıp istediğini istediği kadar yapabilmeli. Aynı durum son kullanıcı için de geçerli tabi...

  • CaptainCombo @captaincombo

   @sonkabonka Şu anda AMD den ray tracing i es geçen ama 4k da tatmin edici performans veren bir ürün gelse nasıl bir tepki ile karşılanır merak ediyorum doğrusu.

  • ahmetfx @ahmetfx

   @captaincombo RayTracing kartları tercih edilmez. Fiyat unsuru önemli ama.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @captaincombo
   Güzel bir rekabet ortamı oluşur, Nvidia fiyat kırmak zorunda kalır. Bizim işimize gelir kısaca.
   Bir de piyasadaki en çok satan konsollara APU temin eden AMD’yi herkes boş zannediyor gibime geliyor ama bu suskunlukları bile yeşil takımı tedirgin etmeye yetiyordur...
   Daha Intel girecek pazara bir de. Gelsinler bi hele, ortalık karışsın... 🙂

  • CaptainCombo @captaincombo

   @captaincombo Ray tracing kullanıcıların dikkatini çekti fakat oyunlarda yaygınlaşana kadar insanların önceliği kartların kas gücü olacak gibi. AMD yeni nesilde buraya oynasa iyi puan toplar diye düşünüyorum.

 • Mert Ayan @mert-ayan

  1080 Ti ile 2080 Ti arasında %30 peformans farkı var fakat fiyat farkı şu an %75. 980 Ti ile 1080 Tİ arasında ki performans farkı tam %75'di fiyat farkı ise sadece %10'du.

  1200 dolarlık 2080 Ti ile 4K 60 FPS’de oynadığın oyun RT açınca 1080P’de 30-60 FPS’e düşüyor. Ayrıca 2080 Ti’da 68 RT Core varken, 2080’de 46, 2070’de 36 var. Yani 2070 ile 2080 ile 1080P’de 30-60 FPS’i bile göremeyecekseniz.

  Ayrıca dünyada en çok satılan 50 ve 60 serisi kartlar 2060 ve 2050’nin RT’siz yani GTX olarak geleceği konuşuluyor. Nvidanın para vermediği hiçbir oyun yapımcısı 600-800-1200 dolara satılan 3 kart için RT ile filan uğraşmaz. Eğer bu kartlar RT’li gelse bile 64 RT corelu 2080 Tı’nın RT açıkken verdiği performans ortadayken 2050 ve 2060 ile 20 FPS bile alamazsınız.

  RT ON 1080P 30-60FPS : https://www.youtube.com/watch?v=3pR7xkS7jqM&amp=

  2070 ise tamamen ölü doğan bir kart olacak, çünkü nvida bugün twitter adresinden fiyatını açıkladı FE modeli 600 dolar, bu kartında fiyatı 2080 FE ve 2080 Ti FEde olduğu gibi Founders Edition fiyatından başlayacak yani en az 600 olacak(o nvidianın 500 dolar dediğine bakmayın hiçbir 2080 700 dolar veya hiçbir 2080 Ti 1000 dolardan satılmadı, nvidida fiyatlar FE modeli fiyatıdan başlar). Bu kartın performansı 1080 Ti'dan iyi olmayacğına göre üstüne şu an 1080 Ti 650 dolar olduğuna göre 2070'in ölü olmasının sebebi budur.

  Eee bu 2070'in RT avantajı var derseniz yukarıda anlattığım gibi RT açınca bu kartla anca 1080p'de 25 FPS alırsınız.

  Özet olarak RT geleceğin teknolojisi olabilir ama bu kartlar RT için kesinlike yetersiz, RT’i sevdiyseniz bile ikinci hatta üçüncü nesli bekleyin.

  Neden bu seride direk Ti modeli diye çıktı diye merak ediyorsanızda bunun nedenide RT çünkü 70 ve 80 modelinin RT için performansı yetmiyor, Ti çıkarmak zorunda kaldı.

  Sonuç olarak 2000 serisi hem fiyat hem performans olarak tamamen hayalkırıklığı, RT uğruna feda edilen bir seri oldu.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Ben AMD olsam RT konusunda şimdilik yenilgiyi kabul eder, nasılsa yeterli miktarda oyun yok ve RTX'te bile performansı düşündürücü, tüm GPU'yu her oyunda ve RT olmayan senaryoda deli performans gösterecek şekilde tasarlardım. Öte yandan Nvidia'nın yapay zeka kısmı bence RT'den daha büyük tehdit. Çünkü daha şimdiden DLSS, Anti Aliasing'i performans kaybı olmadan yapmaya yarıyor. Oyun desteğini arkasına alırsa, RT olmayan ama DLSS olan senaryolarda AA açınca AMD'nin hep önünde gelmesi garanti gibi.

 • ayberko @ayberko

  Şu "1080p ekranın varsa 1000 serisi kartlar yeter" önermesini doğru bulmuyorum. En basitinden 120-144hz monitorler yaygın olarak tercih ediliyor. Bu da 60hz'e göre iki kat performans ihtiyacı demek(240hz'e hiç girmiyorum).

  Hadi onu geçtim, ben 60hz 1080p monitorde GTX 1070 ile öyle her oyunu ultrada 60fps falan oynayamıyorum. BF V betasında baya bir şeyi kısmıştım 60fps'i görmek için. 1070 ile bence en önemli ayarlardan biri olan Resolution Scale'i %200 yapamıyorsunuz mesela(%120'lerde nefesi kesiliyor). Bu da antialiasing'i ultraya çekseneniz bile tırtıklanmaları engelleyemeniz anlamına geliyor. Her pikselin kımıl kımıl oynaması düşmanları görmenizi zorlaştırıyor ve rekabette geriye düşünüyorsunuz(PUBG gibi oyunlarda bunun etkisi devasa oluyor).

  Bu ayar kısma olayı sadece BF V'de değil eski oyunlarda da gayet mevcut. Bu yüzden "şu kart şuna yeter" diyip geçilmeyip hangi senaryoda yeteceğini basit örneklerle açıklamak gerekiyor diye düşünüyorum. Bunu izleyen öğrenci arkadaş harçlıklarıyla 1050-1060 alıp hayal kırıklığına uğrayabilir ki daha bunun iki sene sonra çıkacak oyunları var... Evet, 1000 serisi kartı olan şu şartlarda şikayet etmemeli, ben de halimden memnunum. Fakat öyle uçar kaçar bir performans yok ortada. Oynadığınız oyuna ve rekabetçilik seviyenize göre yetersiz kalabiliyorlar.

 • Yasin Malibu @yasinmalibu

  ekran kartı incelemesinde bir şey eksik o da hamdi abi 🙂

 • "Bilal ÖZTÜRK" @gfbilaloztrk_68

  Ürün pahallı olunca Hamdi abiyi yaklaştırmamışlar... 😄😄

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @unicornknight Sadece Vega'da değil, mevcut konsollarda da gpu çekirdekleri gerçek zamanlı ray trace için programlanabiliyor şu an. Claybook adında bir oyun var. Düşük ölçekli bir çözüm olsa da AMD bu konuda ilk konuşmaya başlayan taraf aslında. Oyunun geliştiricisinin yaptığı bir sunum vardı hatta bu konuda bir süre önce. Xbox One ve Vega'da performans değerlerini de paylaşmışlardı.

 • Ufuk Er @kufu_re

  Bakkal hesabı yapalım. Eski fiyatları hatırlayalım. 3000 TL olan bir ekran kartını 6 ay taksitle 500 TL aylık ödeme ile alırdın. Şimdi bu fiyatlara bakalım 12000 TL 6 ay taksit yapalım. Aylık 2000TL. Aylık 5000TL geliri olan bir adam iyi bir ekran kartını rahat alabilirdi. Şimdi 12 ay taksite çıkarsan bile aylık 1000TL yapıyor. Yine bu maaş icin fazla ekran kartı artti da başka şeylerin fiyatı artmadı mi? Oran orantı yaparsak aylık 500TL 5000TL nin onda biri. Bu kaba tabirle 12000 TL ekran kartını rahat almak 20000 TL gelirle mümkün. Daha alt paralara alınamaz mi alınır ama bu kişinin giderleri de hayat kaliteside 20000 TL göre. Bu gelirin 5000 TL altındakiler yaşam standartlarını ekran kartı icin feda etmek zorunda kalır. Genel davranış şekli ise su şekilde olur. Bu fiyatı gören kişi acaba bu paraya değecek mi ? Sonuç eskiden çevremizde bu kartlara sahip birilerini görürdük, duyardık,kullanırdık. Şimdi duyacağımızı sanmıyorum. Söyle basit izah edeyim sokakata Ferari gördüm fakat daha hiç Bugatti görmedim.

 • Ufuk Er @kufu_re

  Ben iletişim sektöründe olduğum icin mesleki deformasyon sayesinde pazarlama taktiklerine karşı bağışıklığım var. Size şu şekilde açıklayayım. 4K ve 1080p arasındaki teknik farklardan ziyade kullanım senaryoları üzerinden gideceğim. Ben işlemciyi iyi alıp (i7 gibi) 4 senede bir değiştiren. Ekran kartını da orta altı seviye alıp (0060 serisi gibi) 2 sende bir değiştirenlerdenim. Her zaman son teknoloji elinizin altında olmuyor ama güncel grafik ve performansdan geri kalmıyorsunuz oyun konusunda. Bu konuda iyi ekran kartı alıp 4 sene sonra sistemle birlikte komple değiştiririm diyen arkadaşlarım oldu. Ama ben ikinci ekran kartımı aldığımdan bir sene sonra güncel teknolojilere yenik düşüp benim ekran kartımın performansının üstüne çıkamadılar altında kalanlarda oldu. Total olarak ben onun o zaman almış olduğu fiyatın yarısından faza bir para ile bunu yapıyorum. (Ekstrem bir durum olan döviz artısı bu durumu bozdu) Lakin 4 sene sonra sistem yenileyecek olan arkadaşlarım son performans ekran kartını almak icin 12000TL para ödemek zorunda bunuda belirtmek isterim. Şimdi diyeceksiniz o 4 sene önce 1080p oynarken sen 720p oynuyordun. O şimdi 4 k oynarken sen 1080p oynayacaksın. Ben ikinci ekran kartımla 1080p ye yetiştim. Şahsi görüşüme gelecek olursak. Ben çözünürlüğün görselliğe (gırafiğe) o kadar etki etmediğini düşünüyorum. Söyle açıklayayım dusuk pikseli bir fotoğrafı vesikalık boyutunda bas piksel piksel görünmez düz ve net görünür. Kanvas tablo boyutuna bas fotoğrafın ne olduğunu çıkaramazsın. Ayni şekilde monitör de öyle. Çözünürlük ekran boyutu büyüdükçe sırıtır. 4K monitörün hakkı bu gün 27” ve yukarısıdır ve bu boyutun altında 4K monitör bulmaz zordur. Ben eskiden 15” kullanırken suanda 22” kullanıyorum. Sebep ekran hakimiyeti tüm ekranı görmeme ve kavramam lazim köşelerdeki detayları yakalamam lazım. Ayrıca monitöre olan oturma mesafeside etkili ne kadar yakınlaşırsan pikselleri ayırt etme oranında artar. Ben en az 40cm farkla monitöre bakıyorum. Fps olayına gelince benim gözümün alıştığı 30fps o yüzden standart 60 bile beni kesiyor. Daha fazlasını almak içinde 144hz lazim. Tamam fps oranını anlarım 1080p de 144hz almanın mantıklı açıklamalari var. Neyse konuya dönelim. Benim icin önemli olan grafik kalitesi bu kaliteyi de fotoğraf kalitesine yaklaştıkça sağlar. Çözünürlük fotoğraf kalitesini sağlamaz. Pikselleri ayırt edememeni sağlar. Zaten dusuk ekran bir monitör ve belirli uzaklıkta oturuyorsan bu konuyu çozersin. İyi fotoğraf icine aldığı ışık, renk ve pozlama ile belli olur. Şimdi bu adamlar 50” ve üstünde 1080p abest duruyor diye 4k çıkaran televizyoncuların satış politikasını alıp. Ekran kartlarına yedirdiler ve hiç bir grafik teknolojisine yatırım yapmadan 4k çığlıkları ile 4 seneyi geçirdiler. Oda oynanabilir fps hızlarını yeni yakaladılar en iyi kartları ile. Şimdi gelmiş abi 4k iyi hoşta 3A oyunu oyun yapanlardan biride gerçekçi grafikler. Ayni fotoğraf gibi ışığını iyi ayarliycaz baktın mi saatlerce izleyeceksin diyorlar. Yeni mi aklına geldi. Neden mi bu adamlar şimdi bunu söylüyor. 4k 144hz monitöre yatırım yaptılar. Baktılar çok maliyetli olacak. Yüksek fiyatlara satmak zorunda kalacaklar. O zaman 4k 144hz anlamı kalmayacak. Eee çevir kazı yanmasın.Panel üreticilerinin politikasını televizyon sektörü belirler sırf bir şirket icin yatırım yapmazlar. Yemeyin teknoseyir ahalisi ne ekran kartları da var demeyin. Oyunuzu oynayin keyif almaya bakın. Önemli olan optimum seviyede oynaya bilmek.

  • arandur @arandur

   5.5" telefonda 4K ile 1080p farkını anlayabilen üyelerimiz seni linç etmezler umarım 🙂 Kısacası gereksiz bir tüketim çılgınlığına kapılarak lüzumsuz donanım yatırımları yapmayın, oyun oynamak için bu kadarına gerek yok diyorsun.

  • Emrah @emrah

   Birkaç yıl önce 13" küçük laptop pazarında bile 3200 bilmem kaç çözünürlüklü bilgisayarlar hakimdi ve her yede onları görüyorduk. Tabii ki dahili grafik kartlarıyla sürünüyorlardı. Ama incelemeleri dikkat ederseniz artık çok pahalı makineler bile çoğunlukla 1080p olarak geliyor. Çözünürlük çılgınlığı sönmüş gibi duruyor.

  • Ufuk Er @kufu_re

   @arandur Aynen öyle. Kısaca açıklamışsın. Şimdi oyun sektörünü en iyi kartlar yönlendirmiyor. Steam verilerine bile baksak piyasada hakim kartları götürüsün. Ayrıca işin konsol kısmı da var. Gelişmekte olan teknolojiye bu paraları dökesin.

  • Ufuk Er @kufu_re

   @emrah dediğim gibi piyasadaki yaygın sahip ekran kartları belli donanım üreticileri geneli görmekten vaz geçemez. Aynen piyasa kendini yine çoğunluğa göre ayarladı.

  • Daviance @daviance

   @kufu_re inan ki genel piyasayı yönlendiren ve dediğin gibi steam istatistikleri ortada sayılar yalan söylemez.

 • Maxıs @maxis

  "RT" teknolojisi şu aşamada hikaye ve getirdiği yük bu şekilde olduğu sürece böyle kalmaya devam edicek çok uzun bir süre , yeni serideki tek önemli kart "GTX 2080 TI" teknoloji ise "Yapay Zeka" , bunuda sektör ne kadar benimser bilinmez. 🙂

  Şahsen GTX 1080 TI dan RTX 2080 TI upgrade yapabilirim zira 4K da GTX 1080 TI %100 konforlu bir deneyim sunmuyor genel olarak.

  Kartlar arası performans farkı :

 • CuteTechGuy @cutetechguy

  @gamsizm NVIDIA'nın "Bu RTX tutmadı." veya "RTX kitlesi daha farklı" diyip GTX serisini de paralelinde devam ettirmesi ve Tensor çekirdeklerini kaldırıp daha güçlü bir ekran kartı çıkartması sizce mümkün mü ?

 • ozmo @ozmo

  @gamsizm gtx 7xx serisi olanlar ölsün o zaman 😀

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Paramız sınırlı olduğundan mantık ve matematik üzerinden gidersek : Kullandığım GTX-970 2.el fiyatı 800,- ₺, beni heyacanlandıracak ekran kartı da GTX-1070 olup 2.elde 2.000,- ₺. Yani oluşan 1.200,- ₺ fiyat farkı sonucu ekstra cebimden % 150 fiyat farkı çıkacak amma performans kazancı % 60 civarında... 1.200,- ₺'nin altındaki satış kayıp...:=((( Mining öldüğünden fiyatlar dolar artışına rağmen çok hızlı düşüyor... Arz/Talep dengesi bozuldu...

  Optimizasyon özürlü, grafik yönünden en zorba oyunum olan PUBG de pro gamer ayarda dikey eşitlemeyi açıp 60 kare/sn genellikle yakalıyorum... Neden değiştireyim...:=)))

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  Teknoseyir'de genel tüm basının düştüğü tongaya düşüyor zaman zaman işi gereği normal diyebilirim... bugün "4K gaming" yani 4K / 60fps orta seviye kartta YOK orta seviye derken xx60 yada RX x80'de hatta genel konsol kitlesinde (baz konsol donanımı yani X'i Pro'ydu bilmem neydi olmadan) YOK o zaman neden tüm basın ağız birliği etmiş gibi 4K söylemi yapıyor??? (sadece ekran kartında değil monitör de böyle ama orda başka senaryolar var) ÇÜNKÜ BAŞKA BİRŞEY DE YOK TU diyelim... Şimdi Ray-Tracing geldi ama bu incelemede de gördük ki malesef gelememiş... Sektör yazılımcısından, üreticisine, reklamcısından, pazarlamacısına bu Ray-Tracing'e HAZIR DEĞİL üreticinin kartın özelliklerini test edip aktaracak basına verebileceği HİÇBİR "elle tutulur" deneyimi YOK Kart üreticisinin ve pazarlamacısının kullanabileceği hiçbir argumanı YOK çünkü alıp eve gelen adamın en az 3 ay beklemesi gerekecek aldığı ürünü hissedebilmek için... Levent abi'nin dediği çok doğru bişey var grafik sektörü hiç bu kadar boş bir durumda kalmamıştı,
  Yeni kartların performansından, henüz bir muamma olan RT için fazla fedakarlık yapılmış bu bir kumar mı? Yoksa nvidia sektöre yön mü vermeye çalışıyor 3-4 ay içinde ortaya çıkar ben eminim ki AMD boş durmuyordur zira AMD'nin diğer bir partneri Microsoft görünüşe göre RT konusunda seçimini yapmış DXR yüksek ihtimalle bir sonraki XBOX'a gelecek bu durumda RT'li bir chipin kapalı kapılar ardında da olsa varlığı mümkün...
  RTX 2070 ve diğerlerinin gerçek RTX performansı asıl önümüzü görmemizi sağlayacaktır. Açıkçası 2070'in altında RTX olur mu? RX x80'e bağlı AMD bi rivayete göre Vega 2.0 ile RX x80/x70/x60/x50 serilerin devam edecek başka bir rivayete göre de Navi RX x80'den başlayacak sırf konsollara da aynı grafik chipini verebilmek için...
  Özet olarak kilit adam AMD ve herşeyden öte asıl düğümü çezecek taraf yazılım tarafı... eğer test yazılımı ve oyun görmediği taktirde sektörde RT kartlar çok yavaş ilerler, yavaş dediysem 2019 ve sonrası yani yeni konsollara kadar...

 • ŞaşkınKedi @saskinkedi

  Bu düzey kartları eskiden en azından hayal edebiliyoduk.

 • Alper P. @alperjk

  2k monitörüm var GTX 1080 kullanıyorum memnun'um 😀 bir sonraki seride belki değiştirilebilir şuan ki fiyatları çok uçuk.

 • ismimcismimolsa @ismimcismimolsa

  Ray tracing kapalı iken ona ayrılan kaynaklar kartın genel performansına katılabilseymiş bir anlamı olurdu...yazılım ile bu halledilirse iyi olabilir

 • Gökhan Özçetin @ozcetin

  GTX'lerin 40'ı çıkmadan @leventp 'den taze taze bir geforce tozlu raflar'ı gelse çok güzel olmaz mı 😀

 • Yiğit @yigit1

  @gamsizm Abi reklam çıkıyor fakat banner gözükmüyor yani boş sayfa gibi gözüküyor. Bu arada hiç tıklamadım, bir dahaki reklamda tıklayıp tıklayamadığımı deneyip bu yorumu düzenlerim.

 • freshmind @freshmind

  Tam tahmin ettiğim gibi ... Nvidia'nın o sessizliği hayra alamet değildi demiştik. Bu adamlar 9 ve 10 serisi arasındaki farkı (f/p) yakalamış olsalardı ortalığı yıkarlardı zaten. Ama sabah akşam Ray Tracing'i sundular.

  Sonuç, %20-30'luk bir perfomans için %70-80 daha pahalı bir kart(dolar bazında, bize olan olmuş zaten).

  AMD bunları görür, kullanıcıları duyar, piyasanın ihtiyacını okurda Ryzen gibi bir atak yaparsa ekran kartı kategorisinde de bu yıl -en azından- işi götürür. Shadera bas, güç tüketimini dengele, 10xx serisi fiyatına koy bitti gitti.

 • Applejack @applejack

  ikinci el gtx 1070 alıp geçicem ben sanırım.. gtx 770 ile oyun oynanmıyor artık, forza horizon 3 oynayayım diyorum kanser olup kapatıyorum.

  2 ay sonra düzenleme;
  ikinci el rx580 8gb aldım inanılmaz memnunum.

 • Emre K @emre-k

  Nvidia'nın benchmark sonuçlarının yayınlamanmasını bu kadar geciktirmesinden biraz işkillenmiştim. Sebebi belli oldu. 2000 serisi kartlara gelen fiyat artışı elde edilen performans kaşısında çok fahiş. Ray Tracing'in oturması en az bir iki yıl alacak. Hatta 3000 serisi kartlarda anca kullanışlı hale gelir. Şu an oyuncu için bu fiyatlarla alınması en makul kart 1000 serisi. Tanıtım sırasında yaratılan ortamın tadı kaçmasın diye bu gerçeği saklamak için performans değerlendirmelerini bu kadar geciktirdiler. Bu rüzgar eserken ellerinden geldiğince 2000 serisi kartları satmaya çalıştılar. Nvidiaa pazarlama konusunda Apple'a benziyor.

  Kişisel görüşüm şimdilik ray tracing için atılan taş ürkütülen kuşa değmiyor. Gelecekte ne olur bilinmez.

 • jaks @jaks

  Nvidia tarafından bir daha ki güncellemede fark artacaktır oyunların ve sürücülerin çok hazır olmadığını düşünüyorum..

 • txt @txt

  @gamsizm henuz amd nin yaniti gelmedi. Bu yuzden yenilgiyi kabul etme yorumu erken bence.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @ehuseyin AMD'nin yol haritası belli. Rt ile ilgili bir şey demediler. Ama yavaş olacağına hiç olmasın hızlı olabileceği zaman girsinler topa.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @nuguryurtsever RT zaten işlemci ile de yapılabilen bir şey. Önemli olan performanslı yapmak. RTX dışında bir örneği yok.

 • Erhan M. @erhanm

  Ben bir şeyi anlamadım.

  Bu RTX sayesinde oyun yapımcıları artık gölgelendirme ile uğraşmayacaklar deniliyor, ardından Levent abi çoğu insan performans düşüşünde RTX i kapatacak diyor. Yani oyunlarda mevcut gölgelendirme çalışması aynen yapılacak yanına da bu teknoloji eklenecek anlıyorum.

  E hani oyun yapımcıları gölgelendirme için çok uğraşmayacaklardı? Geçiş döneminde mi çift teknoloji olacak? Yani bir zaman sonra RT herkes tarafından kabul görünce zaten varsayılan ve tek seçenek mi olacak?

  Sevgili @gamsizm odalarda ışıksızım.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Oyun yapımcıları uğraşmayacak ama sadece birkaç kartta çalışacak o özellikler. Off konumunda kötü gözüksün istemezlerse uğraşmaya devam. Yani ek olarak uğraşılacak standart olana kadar. Ya da gerçekçi gölge vs sadece RTX olacak. Diğerleri için daha basit grafikler kullanılacak. Firmanın büyüklüğüne bağlı.

  • Melburg @melburg

   @gamsizm Konsollara da oyun yapıldığı hiçbir firma rtx kapalıyken kötü gölge yapma ihtimalini göze alamaz anca nvidia nın para bastığı bir kaç stüdyo bu işe girerse girer.

 • huseyin/azuren @hegemen

  Rtx Şu an için dünya pazarını bilmiyorum ama türkiye için Gereksiz.
  İnsanlar performans için 1050 zor alıyorlar (ki taksit ile kendime de aldım hala onu kullanmak zorundayım.Bakmakta olduğumuz çocuğumuzun boğazından kısıp da kart mı alacağız !)
  Türkiyede alan olmazmı tabiki Parasının hesabını bilmeyenler olacaktır. Kesin alınacaktır ama şu anki ülke durumunda zor.

 • Candaş @culas

  Bu kartlar için asıl sıkıntı dünya genelinde pc kullanıcılarının kullandığı sistemler.
  Adam Intel Core i7 2600K kullanıyor hala. OC'li.
  O adam bunlardan birini taksa darboğaz yaşayacak mı ?
  Kaldı ki hala Corei7 3770K, 4770K, 4790K, 5775C, 6700K kullanan çok geniş bir kitle mevcut. Core i5'lere hiç değinmiyorum bile. Ki 4690K bile GTX 1070i besliyordu. Bunun daha 6600k, 7600k'sı var. Bu işlemcilerde eğer ciddi bir darboğaz olursa ve kullanıcılar sıkıntı yaşarsa bütün sistemler etkilenecektir. Yurt dışındaki adam için alım gücü çok sıkıntı yaratmaz bi şekilde yeniler, ama ülkemizde doların uçtuğunu görüyoruz. Bu kartları fazla alan olmaz. Alanlar da ya kredi çekip ego tatmini yapar veya parasal sıkıntısı olmayan adamdır.
  Şahsen evde oyun için Broadwell 5775C kullanıyorum gtx 1070'le. Ve bu kartlara bu para verilmez. Almayada değmez. Ocak 2017'de 1680 liraya vatandan aldığım kart şimdi 3000 liraya yakın fiyatlarda geziyor. RTX serisini söylemiyorum bile fiyat olarak.

 • Candaş @culas

  İncelemede kartların uzun olduğundan ve PCIE yuvasına zarar verebileceğinden bahsedilmişti. Benim kendiminde kullandığım Cooler master Vertical holder alıp takarsanız bu sıkıntı olmaz. Ben biraz dekoratif olduğu için tercih etmiştim şahsen. Uzun kart kullanan arkadaşlara tavsiye ederim.

 • Ercan MELLİ @ercanmelli

  Gerekli destek ve teşvik sağlayacak olsalardı,bunu öncelikle kullanıcıların alabileceği makul fiyatlarda kartlarını piyasaya sürerek göstermiş olurlardı.Adamların dini imanı para,başka düşündükleri hiçbirşey yok.

 • tekno55 @tekno55

  dolar 5.5 düşmüşken sistem toplıcak varsa toplasın sonrada pişman olursunuz seneye bu fiyatlarıda göremessiniz 🙂 2k monitörlü sistem toplamak en mantıklısı 1070ti yada 2070 li sistem toplasınlar 2070 1080 performansı veriyor zaten 2kda yeter fazlasıyla. 1080p kurcaklar ise 1060 ile devam.