Bilişim Sektöründe çalışan bir dostmuzun ilginç bir çalışması var. Bizimki gibi sitelere fanatiklik derecesinde bağlı olup da bir sebeple terk eden ya da eskisi gibi takip etmeyenlerin bunu neden yaptıklarını araştırıyor. Sitenin bilişimle alakası olup olmadığı önemli değil. Sık takip ettiğiniz bir siteyi neden bıraktınız, süreç nasıl işledi bu araştırılıyor. Bu yazımın altına yorum olarak atabilirsiniz. Site ismi vermek serbest 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • seramik_demlik @seramik_demlik

  BSC, kadro değişti. DH, aşırı reklama kaçan içerikler geldiğini sezmeye başladım ve çok fazla telefon tarafına kaydılar. Basçek, kapandı 🙂

 • ANKA @anka

  Monotonluk. Facebook ta gördüğüm içerikler. Yani Instagramda yazı paylaşmak gibi, tek seferde 10 kare ile iyice arttı. Az miktarda olması gereken katı kurallar yok. Misal benim 2-3 tane incelemem kayboldu gitti. Bulamıyorum. Siteye kullanıcı deneyimi olarak zamanında attığım içerikler yok. O kadar ürün fotosu çekip deneyimlerimi yazmışım kayboldu burada.
  Kopyala-Yapıştır arttığı için fazla giremiyorum. Aklıma gelenler böyle.

 • BRN @brnspawn

  Bsc, artık eskisi gibi kaliteli ve seri içerik üretmiyor.

 • Samsa @samsa

  Karşılıklı saygısızlık kabalık.

 • spawn_king @spawn_king

  Ben bu konu üzerine ödev hazırlamıştım da o kadar parlak değildi. 🙂 Bildirim gelsin, sabah doldurayım burayı.

  • spawn_king @spawn_king

   Dedem yoğun bakımda yatıyor o yüzden pek fazla bakamadım. Ödevi de bulsam paslayacağım da pc'de kaldı. İnsanların bir siteyi daha doğrusu içerik sayfasını takibini bırakmasında çok çeşitli nedenler oluyor. Temelde özellikle fanatik dediğimiz grubun ayrılmasında farklı noktalar oluyor.

   -Özleştirme
   Tüketici bir süre sonra içerik üreticileri ile bağ kurmayı başarıyor. İçerik üreticisi, tüketicinin gözünde "star, ağabey" gibi noktaya ulaşıyor bir süre sonra. Misal teknoseyir'i bir ürün ararken karşısına çıkıyor ve beğeniyor. Bir süre sonra içerik üreticilerinden Levent Bey'le bir bağ kuruyor tüketici. Dobra olmasından vs. veya konuşma uslübündan. Daha sonrasında bunu kendi karakteriyle de özleştirebiliyor tüketici. Bu sürecin sonunda mutlaka Levent Bey'le kendince çatışıyor bazı noktalarda ve kendi kendine teknoseyir'e küsüyor. Bu durum özellikle sosyal medya kullanımı ile tavan yapmış durumda.

   Mesela işin yürüş şeklini beğenmiyor. Ya da çoğunlukla içerik sitesi kurucusunun çok fazla ön plana çıkmasından da haz almayan vakalar var.

   -İçerik kaynaklarını çeşitlendirme
   İçerik üreticilerinin artması sayesinde bir süre sonra daha farklı içerik üreticilerine gidiyor tüketici. Bunu yaparken aslında daha da derine iniyor. Türkiye'den takip ettiği bir konuyu daha sonra anayurdundan takip etmeye başlıyor ve ilk karşılaştığı içerik üreticilerinin yetersiz olduğunu düşünüyor.

   -Topluluk çatışması
   İçerik sitesinin sahip olduğu topluluklarda yaşanan kişisel çatışmalar da tüketiciyi kolayca küstürebiliyor.

   -Doyum noktasına ulaşılması
   Tüketici belirli bir süre sonra ilgili içeriğe doyuyor ve ilgisini de odağını da kaybediyor. Mesela 1 yıl boyunca pc gaming üzerine forumlarda, youtube kanallarında dolaşıyor ama daha sonra fitness sitelerine de kayıyor.

   -Alışkanlıkların ve yayın politikasının değişmesi
   İçerik siteleri ve özellikle haber siteleri çoğunlukla akışında ve tasarımında bir değişikliğe kolay kolay gitmez. Bunun nedeni de sahip oldukları kitleyi kaçırmamak ve sahip oldukları alışkanlığı kaybettirmemek. Bununla beraber insanlar ilgili içerik üreticilerin değiştirdiği yayın politikası ve tasarım nedeniyle de kolayca ilgili siteyi hayatından çıkartıyor. Çünkü tüketirken sahip olduğu belli alışkanlıkları terketip yeni alışkanlıklar edinmek zor geliyor. Özellikle içerik tüketiminin hem arttığı hem de zaman olarak kısaldığı günümüzde.

   -Yayın Politikasının günümüze uygun olmaması
   Bu da diğer etken. Tüketici değişen alışkanlıklara uyum sağlarken ilgili içerik üreticileri buna karşı kayıtsız kalıyorsa çok kısa sürede sahip oldukları kitleleri kendilerinden uzaklaştırıyorlar.

   -Yeni gelen kitleler
   Çekirdek olarak görülebilecek kitleler yeni gelen tüketicileri küçük görür, onlara uygun içerik üretilmesini eleştirir. Bu yüzden de hardore sayılabilecek kimseler içerik üreticilerini terk edebiliyor.

   Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Eve gidersem ödevin bir kısmını paylaşabilirim. Diğer kısmı birebir anketlerden oluşuyor. Anketlerin de paylaşılmayacağını söz vermiştim.

 • steelfiist @steelfiist

  pclabsa 2002 yılında fanatik gibi bağlıydım sonra 2007 yılında nedense birden soğuma gelmişti daha sonra tekrar inanılmaz bağlandım. darkhardware de de aynı şey olmuştu. ama pclabs ta soğuma olarak en iyi hatırladığım yeni düzenin gelmesi olmuştu. yine tekrar bağlanmamda incelemelerimi yayınlamanız olmuştu. eski sıklığında.

 • DoctorX @doctorx

  BSC, küçülmeye gittiler ve güzelim siteyi rezil ettiler, kıdemli editörleri küstürdüler, hiç takip etmiyorum artık. Donanımhaber, Erdi Özüağ dışında donanım makalesi yazan kalmadı, tek başına götürüyor siteyi resmen, sadece onun haberlerini okuyorum, onun dışında bıraktım okumayı.

 • Doğuş @dogus

  Genel olarak amacından sapan ve sitenin içeriği dışında reklam gösteren siteleri tek ediyorum. Örneğin burada da sürekli yok masaüstü yok telefonun resmi gibi henüz amacı keşfedilmemiş şeylerin paylaşıldığı zamanlar direk kaçıyorum. DH'ye artık uğramama sebebimse siteyi bulamıyor olmamdı. Kendilerine de ulaşmıştım reklamların fazlalığından site gözükmez hale gelmişti.

  Birde her zaman olmasa da site veya forum yöneticilerinin saçma sapan entrikalarını kullanıcıya yansıtmaları beni direk siteden uzaklaştırıyor. BSC herhalde en çok ziyaret ettiğim 10 site arasındaydı ama aralarındaki didişme sonrası bir daha hiç girmedim galiba.

 • memedeath @memedeath

  Mygitar.com forumunu bıraktım. Artık "zaaa" "zuuu" şeklinde anlayamadığım nidalar çıkaran bir nesil peydahlandı. Kısacası "kuşak çatışması" diyebiliriz. Zaten dinlediğim en yakın tarihli müzikler 2000 yılı öncesine ait. Dinozor olmuşuz yahu.

 • TeknoStil @teknostil

  Bazen, Teknoseyir' i bırakmayı düşünüyorum.

  Videolarda çok mütevazi olan bir kişi, sitede çok kırıcı yorumlar yazabiliyor. Bu da bende hayal kırıklığı oluşturuyor.

  Başka bir kişi ise siteye neredeyse hiç uğramıyor.

  Sitenin bazı üyeleri de bir tuhaf. "Şunu yapanları engelleyeceğim." yazıyor. Bazıları da kafasına göre basıyor engeli geçiyor.

  Geçenlerde 10 dk' lik bir video paylaştım ama "6. dakikadan itibaren izleyin." dedim. Sen tut videoyu başından sonuna izle, sonra da hayatımdan 10 dakika gitti deyip bir de üstüne beni engelle. O durumu da 3 kişi beğenmiş. Atomu parçalıyordunuz da, ben araya video ekleyip sizlere mani oldum zaten. Ne kadar mantıklı üyeler var bu sitede, hiç aklım almıyor. 1-2 dk.' lığına da olsa, insanların yüzünde gülümseme belirmesini istiyorum. Sonrasında anlattığım şekilde olunca hepten moralim bozuluyor. Belki yarın bir gün burada sorduğun bir soruya, ben tam aradığın yanıtı verebileceğim. Ne biliyorsun? Ya da hoşuna giden paylaşımlarım olabilecek. Tek bir paylaşımdan üye engellemek de neymiş? 🙁

  Ayrıca paralı üyelik konusu da bana mantıklı gelmiyor. Adblock kapatıyorum. Ara sıra burada bir şeyler paylaşarak ya da blog yazarak siteye katkı sağlıyorum. Youtube videolarını izleyip, izlenme sayılarını arttırıyorum. Soru soran üyelerin, bilgim dahilinde sorularına yanıt veriyorum. Bunları saatlerimi ayırarak, hiçbir ücret almadan yapıyorum, hatta yapıyoruz. Ha, sitenin fanatiği olanlar; bardak, anahtarlık vs. de alıyorlar. Ona da saygı duyuyorum. Ama daha fazlasını kimse beklememeli. Ars Technica (mıydı acaba ?) da paralı üyeliğe geçiyormuş... Paralı üyelik sistemi getirmeyen diğer siteleri örnek alın. Tom's Hardware para istiyor mu? Linus para istiyor mu? Jayztwocents para istiyor mu? Onlar nasıl bu işi üyeye yansıtmadan hallediyorlarsa, siz de öyle halledin.

 • Özkan Tokgöz @12ozkan123

  Facebook. Gereksiz yere zamanımı aldığını fark ettim.
  Bende ipini çektim. 7 sene oldu.

 • ahmet albayrak @cryzboy43

  Hwp - gidenlerin yeri dolmadi kalanlarda çok bozdu

 • TeknoStil @teknostil

  Facebook --> Sosyal medya ile çok ilgilenmem. O nedenle benim Facebook hesabım, terkedilmiş hayalet bir şehir gibidir. Bununla birlikte Facebook' un eski popülaritesinin olmadığını düşünüyorum. Mesajlaşmak için Whatsapp kullanıyoruz. Fotoğraf paylaşımı için instagram daha mantıklı geliyor. Anlık durum paylaşımı, Twitter' da çok çok daha başarılı. Videolar için Youtube var zaten. Facebook ise, az ondan, az da bundan ortaya karışık oluşturulmuş bir site. Her şeyi biraz biraz bilen, fakat hiçbir konuda tam olarak uzmanlaşamamış insanlara benziyor. Hehe. 🙂
  Zaten Facebook da bunu görmüş olacak ki, rakiplerini satın alma yoluna gidiyor.

 • TeknoStil @teknostil

  Turuncu siteyi zaten herkes belirtmiş. Amacının çok dışına çıktığı için antipati topluyor. Konu dışı bölümünü en başa almışlar. Ne alaka yahu, teknoloji sitesi değil misiniz siz ?

 • jedi @jedi

  inanır mısın aklıma bu geldi.

 • arsenik @sha-2

  Site yönetiminin tavrı ve site içeriğinin günden güne olması gereken alandan uzaklaşması. Benim için en önemli sebep içeriğe uygun olmayacak detayların çoğalması.

 • TeknoStil @teknostil

  Siz sanırım hobi olarak tamirat ile uğraşıyorsunuz. Ben yorumlarınızdan ötürü olsa gerek, sizi teknik servis çalışanı zannediyordum. 🙂

 • Barış Tolon @baristolon

  Eğer forum bazlı bir site ise, kullanıcıların kalitesi önemli oluyor benim için. Bir ara Technopat'ta yaşamıştım bu durumu.

 • STARK @stark

  SDN, makale başlıkları yanıltıcı olduğu için girmiyorum, hatta içimde o siteye karşı bir nefret oluştu herhalde, youtubeda yan tarafta editörlerin birinin tipini görsem değişik bir öfke hissi geliyor aniden.
  aynı şekilde diğer haber sitelerini de artık takip etmiyorum alakasız başlık atılması en kızdığım şey, önemli bir haber olduğunda zaten ulaşıyor, haber okuyarak kendimi bunaltmıyorum
  webtekno, gayet yerinde yorumları bazen yayınlamadığı için takip etmiyorum, üslupları da yetersiz.
  Arada video geliyor izliyorum, kafama eserse de yorum yapıyorum o yüzden en beğendiğim teknoloji sitesi TS.
  DH, benim için google aramalarında çıkan herhangi bir siteden farksız işim düştüğünde girip hemen uzaklaşıyorum
  facebook o kadar çok kişi tarafından kullanılmaya başladı ki artık sadece messenger uygulaması için kullanıyorum.
  instagram hesabımı çok fazla vaktimi aldığı için tamamen kapattım,
  maxicep diye bir forum vardı, symbianlı cihazlar döneminde işime yarıyordu artık lazım değil işim bitti kullanıp attım

 • kaskas123 @kaskas123

  ilk site technopat idi. ilk karşılaştığımda isminide sevmemiştim -türkçe bir anlatımı olan sitenin ismi denen ingilizce? belgi geri kafalılık diyeceksiniz ama tekno yerine techno yazmak çok özenti işi - ama beni bu siteden soğutan moderatörler idi. bilgisayar hata verdi. bende derdimi anlatım fotoğraf yükledim. bir moderatör beni 1 saatliğine banladı ve gerekçe ise 1 mb'dan büyük resim yüklemek yasakmış. ama site kabul ediyor. bu ayrı bir mevzu. 1 saat geçti ve 1mb boyutunda fotoğraf açtım ve moderatöre özelden beni banlamadan önce uyarsaydın fotoğrafın boyutunu küçültürdüm şeklinde bir mesaj attım. hoop. 2. ban. sebep? açtığım konuda dil bilgisi hatası varmış. ki bunun üzerine 50 kere kontrol ettim ve tek bir dil bilgisi hatası bile yoktu. herhalde 2-3 saatlik bir bandı. ban kalktı ve tekrar sordum. hatamı göster bir daha gelmeyeyim teknopat(!) sitesine diye. hoop. 3. ban. 1 gün mü 1 hafta mı neydi. o gün bu gündür teknopat(!) sitesinden de forumundan da nefret ediyorum. 2. site ise -belki çok yadırgarsınız ama- incisözlük'tü. zeki insanların aptal gibi davranmaları hoşuma gittiği için takip ediyordum. şimdi ise iyice zıvanadan çıkmış. bırakalı 2-3 yıl oluyor.

  • Erhan M. @erhanm

   Technopat'ta Ali Güngör anlayışlı da Recep Baltaş da bir ego var, Mars'a ulaşır. Videolarında öyle durmuyor ama yazı yazdığında aman Allah'ım. Anlattıklarınız o yüzden abartı gelmiyor. Ben hiç yorum yapmadım ama yorumlara verilen cevapları gördükçe ben sinir oluyorum.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  BölümSonuCanavarı: Siteye hayat veren bazı editörler gitti. Hazırladıkları içerikler iyiydi ve özellikle ekip çalışmaları (mesela The Division gibi oyunlarda) gerçekten takip etmeye değiyordu. Sonra ne olduysa bir sürü giden oldu ve hayat durdu sitede. Şimdi sadece yazılı içerik ve genelde DH'ın pc oyun versiyonu gibi oldu. İçerik sıkıcı ve çok kısa.

 • Nakahella @nakah

  Frmtr sitesinde çok vakit geçirirdim lisedeyken. Bir süre sonra forum oyunlarından öteye geçemedi site, kategoriler açılıyordu yeni ama insanlar benim kadar çok önem vermiyordu konulara. Teması da çok basit gösteriyordu siteyi, bıraktım girmeyi yıllardır da girmem. Arada bakıyorum oyunlara devam ediyorlar.

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Zamanla öğreneceğim şeyleri o Türkçe kaynaklarda tüketmem , o içeriğin bir üst seviyesine veya daha hızlı ve doğrusuna yabancı kaynaktan erişmeye başlamam.

  Oradaki seviyeyi gördükten sonra burada o konunun k'sından anlamayan adamların mesajlarını dahi görmek sinir bozucu hale geliyor zira ahkam kesilen , kulaktan dolma ve yanlış bilgileri düzeltme zahmetine girip girmeme konusunda tereddüt oluşuyor. Hem bu adam yazdığımı anlamaz , anlasa da düzgün cevap vermez. Niye uğraşayım ki deyip yavaş yavaş soğuyor insan.

  Editörün dediğinin tam aksini iddia edip , kanıtlayıp bunun üstüne anasayfa haberlerinden 90 gün ban yemek ise tuzu biberi. ( DH )

  Tabi birde değişen ilgi alanları da var , bu da etken.

 • Kvothe @kvothe

  Technopat: editorun yabanci bir makaleyi direk cevirerek kaynak belirtmeksizin koymasi.
  Linus tech tips: rx 480 ile gtx 1060 karsilastirmasinda dx12 ve vulkana yer vermemesi.

 • Mert @merpheus

  sdn: click bait haber başlıkları,karşı cinsi aletleştiren haber kapakları vs.

 • Gump @runforrest

  Sık takip ettiğim değil ama etmeyi düşündüğüm tecnopat vardı zamanında. Şöyle bir sorun yaşadım öncelikle, bilmediğim öğrenmek istediğim ve fikir yürüterek yardım istediğim konularda editörlerin saçma üsluplarıyla karşılaştım. O öyle mi olur, nereden çıkarıyorsun, gibi gibi. Kısacası siz cahilsiniz hep biz biliyoruz gibi bir hava tavır ve ego vardı. Üzerine birde arkadaşların TDK rolünü üstlenip kabul ettiğimiz hatalara dahi nazi subayı gibi yaklaşması beni acayip irite etti. İyi işler yapıyor olabilirler fakat samimiyet ortadan kalktı ve reklam yerleştirmeleri ile durum çok rahatsız edici bir hal aldı. Teknosyir'e ben marka olarak bakmıyorum mesela, daha şahıslara yönelik bir sempatim var. @leventp olsun, @gamsizm olsun, @hkellecioglu olsun tek tek çok değerli ve samimi insanlar. Birinin "hadi bir şey olsun artık" demesi, diğerinin "sen buna para mı verdin" demesi, bir diğerinin çoğu eğitim görevlisinden bile daha iyi hazırlanıp ders anlatır gibi bizi ilgilenmeğimiz konular hakkında bile meraklandırabilmesi, samimiyeti işe gösterilen özeni ve tecrübeyi tek kaynaktan verimli alabilmemizi sağlıyor. En önemlisi takipçisini aptal yerine koymadıklarını düşünüyorum. En azından şu ana kadar. 🙂 Teknoloji yayını yapan aklınıza gelen tüm kaynakları uzaktan olsada takip ediyorum, yer yer işini iyi bilen insanlar bile çoğunluğun olduğu tarafa içeriklerini süsleyerek çizgilerinden sapıyor ve kıvamsızlaşıyorlar. Tamam para önemli tabi ama 5-10 yıl sonra geriye dönüp biz bu içerikleri para için yapmıştık dememeli insan.

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  2005'te falan takıldığımız forumlar vardı ama ne adını ne nickleri hatırlamıyorum bile. Çol sağlam kopmuşuz. 2008 civarı ve öncesi, bilişim dersek benim için hardwaremania gelir. Pek çok arkadaş edindikten sonra forumdan sebepsizce koptuk. 2008-2012 arası ise, pckoloji'yi ve alt oluşumlarını sıkı takip ettiğim zamanlar. Hardwaremania ekibinin bir kısmıyla buraya kaydık. Bir dönem yönetim kadrosuna bile girdim. Yaş ufaktı, kullanıldığımızı anlamamız geç oldu. Ayrılma sebebimiz o oldu. Oradan, yine Teknoseyirde de bir dönem görev yapmış isimlerle arkadaş olarak kaldık. Teknoseyirle de öyle tanıştık. Yine o dönemde PentaxTurk ve bir kaç fotoğraf forumunda takıldım. Onlardan ayrılma sebebimde yönetim kadrolarından bazı isimlerin gerçeği saptırdıklarını düşünmem ve mesajlarını gerçeklikten uzaklaşarak ,esnaf kafasıyla, belirli şeyleri satmak istercesine yazmalarını düşünmem oldu. Yine günümüze doğru instagram ve twitter'dan da koptum. Instagram insanların pembe sahte dünyaları oldu. Herkes gizliliğinden çekinmediği bu mecrada eğlenmeye devam edebilir. Twitter'ı çok aktif kullanmıyordum ve bakmak isteyeceğim hesaplara yine kayıtsızda bakabildiğim için öylece yavaş yavaş koptum. Donanımhaber kopmak üzere olduğum yer. Her konu başlığı altında troller, çöken forum, mobil sitenin sorunları vs. Sadece ikinci el forumu için ordayım.

 • skyforce @skyforce

  Zamanla sitenin kötü yönde ilk çıktığı günkü çizgisinden ayrılması. Ve zamanla sitenin prensiplerime ters düşen mevzularının beni çok fazla rahatsız etmesi.

 • Vedat Şar @vedo

  Facebook: Çok boş gelmeye başladı artık, bir de sdn. Sdn haber başlıkları yüzünden girmiyorum. Hatta nefret ettim artık aklıma geldikçe nedensiz sinirleniyorum, ilginç. Bir de technopat var ama onun sadece sitesine girmeyi bıraktım, o da kitlesi yüzünden ve editörlerinin birkaç insana aşağılayıcı yorum attığını gördükten sonra. Sadece YT üzerinden takip ediyorum. Orda herkes adam 🙂

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  2001-2011 arasi olmasi lazim Eksi Sozluk yazariydim. Cok aktiftim, devamli girerdim ve cok fazla da arkadasim vardi oradan. Hatta arkadaslarimin neredeyse yarisindan fazlasi eksi sozluk uzerindendi. Sonra 2010'lar ve sonrasinda, eksi sozluk, elit kaliteli bir azinliktan, onune gelenin sacma sapan isler yapabildigi, bos bir siteye donustu. Nerede hakikaten alaninda muhtesem isler yapan kisilerin yazdigi site, ne simdiki hali.
  Kapattim kullaniciyi. Oradan tanistigim, hala bugun yurtdisinda ayni sehirde yasadigim ve gorustugum dostlarim oldu. Evlenen cocuk yapanlar oldu. Buyuk bir kismiyla hala gorusurum. Hic birinin eksi sozlukle alakasi kalmadi ama.

 • xyz @xyz

  FrmTR: Başta güzel gelse de bir süre sonra en üst başlıklarda bile güncelliğini yitirmiş bilgilere sahip olup aktiflik de düşünce bıraktım.

  Facebook: İlk başta zevkli iken (html kodları ile kişisel sayfa, sade tasarım, yeterli işlevsellik) bir süre sonra çoğu şeyi kaldırılıp "x kişisi şunu beğendi" gibisinden şeyler eklenerek televole'ye çevrildi. Gizlilik konusunda da güvencesini günden güne kaybetti.

 • patpat @pathologic

  Galipabi forum vardı pek eskilerde her gün girdiğim. Oranın şifresini kaybettim ondan bi daha giremedim. Fanatiklik ve site takibi bir arada olmaması gereken eylemler.

 • miscellaneous @theone

  Bölüm Sonu Canavarı: Erdinç İyikul gidince bıraktım. Buradan @mesutcevik i de analım. Bonservisini verinde geri gelsin.

 • arandur @arandur

  Goal.com/TR : Futbol haberlerini, transferleri delice buradan takip ederdim, kaliteli bulurdum (hala öyledir sanırım). Ama sonradan futbolun ve fanatizmin boş bir iş olduğunu anlayınca neredeyse hiç girmez oldum.

 • Burak Özkes @burakozkes

  Mahçupluk bir durum yok, telefondan hala memnunum aslında, on numara kamerası vardı ama bootloop şanstı Allah'tan kurtardık parayı

 • Rasko @rasko

  AlkışlarlaYaşıyorum - Siteyi dergi gibi haftada bir güncelledikleri zamanlardan beri takip ederdim. Sadece nostaljik içerik paylaşılan bir siteydi ancak zamanla popülerleşti ve bir şirkete satıldı. Butikliğini kaybetti, siteye doluşan çoluk çocuk nostaljik içerikleri tıklamadığından bu yönde paylaşımlar azaldı hatta bitti. Yıllar önce takibi bıraktım.

 • Recai @recai

  basit en azindan benim icin.
  siteyi fanatiklik derecesinden takip etmeme neden olan seylerden birine ters dusmesleri benim icin yeterli.
  fanatiklik derecesinde birsey bagli olmak icin duygusal bag kurmak gerekir, yoksa mekanik bir bag ile bu fanatiklige ulasmak pek mumkun degil. Kullanicilar, takipciler duygusal yaklastiklari bu sitelere yada yayinlarda zaman icinde kendilerinden daha cok sey ariyorlar yada en azindan bulduklarini surekli kendilerinde birseyler ile eslestiriyorlar, ki cok yanlis yada gercekci degil. Ne zamanki ilk hayal kirikligini aslinda uyusmazliginin farkina vararak yasadigi zaman ise kopus basliyor. Bu farkindalik kullanicinin egilim ve ilgi alanin degismesi, ergenlikten yetiskinlige gecerken yorumlama kabiliyetinin gelismesi yada artik takip ettigi sitenin yayinin ona yeni birsey katmadigini görebilmesi gibi seyler olabilir.
  örnek verelim, teknoseyir reklam yerlestirmeyi habersiz yaparsa, bir urunu dun gömerken bugun cark ederde överse, herhangi bir siyasi ve dini harekete yakin durursa, ben surekli bu alanda gelisirken o oldugu yerde sayipta bana yeni birseyler katmazsa ceker giderim.
  reklam olayini anlarim ve sonuna kadar desteklerim sonucta editörler tas yiyecek halleri yok, ama isin icine siyaset ve din girerse ozaman hitap etmek istedikleri kesim belli olur.
  örnek vereyim; fanatik olmasamda zamaninda takip ettigim bir site vardi, ne zamanki dirsek hareketi cekip, takipcileri sayesinde kazandiklari paralar ile hava atmaya basladilar, isimlerini "DIRSEKCILER" olarak degistirip takibi biraktim.

 • hal_9000 @hal_9000

  'shiftdelete.com' Gittikleri fuarlarda, tanıtım standlarındaki kadınların Türkçe bilmemesi üzerinden, ucuz abazalık yapmaları.

 • Hamdi @hamdi

  Özellikle teknoloji sitelerinde çok bilmişlik taslayan, her yazılana muhalif kişiler yüzünden soğuyup, takibi bıraktığım oluyor. Arada TS için de geçerli bu durum. Burası bi sosyal platform ama bazı kişilerin karşısındakine hiç saygısı yok. Karşısındakinin kendi fikirlerine ve tercihlerine saygı duymuyorlar. Soğumama neden olan diğer bir konu ise çözüm önerisi üretmeden, bu konuda fikir belirtmeden, bazı sorunları, yanlışları eleştirenler/eleştirilmesi.

 • Mikail toretto @mikail-toretto

  teknoseyir.com - bakkal yönetir gibi yönetilmesi.

 • 4ever @joe

  DH-
  Bırakma nedenim forumda kendini bilmez kişilerin rahatlıkla küfür edebilmesi ve buna bir şey yapılmaması. Satış kısmının dolandırıcı ile dolu olması

  Technopat-
  Yine forumda konu açmak imkansız gibi. Ne kadar düzgün türkçeyle de yazsak bir bahane bulup anında banlıyorlar bu nedenle. Bu da yetmezmiş gibi Recep ve Alinin forumda kullandığı üsluplar içler acısı. İnsanları aşağılar gibi cevap vermeler, küçük görmeler falan...

  • godzilla87 @godzilla87

   technopat konusunda haklısın. DH konusunda yapacak fazla bir şey yok aslında. o kadar çok kullanıcıya hitap ediyorlar ki, bazen gözden kaçıyor bu tip şeyler.

  • 4ever @joe

   @godzilla87 Vallla DH de şikayet etmeme rağmen hiçbir şey yapılmadı. Şahsı engelliyorum yine alıntı yapıp mesaj gönderiyor. Bildirimi geliyor. Yazılımcılarını değiştirecekler o zaman. Ben çekmek zorunda değilim ki serserileri. Hesabı kapattılm kullanmıyorum artık.

 • TeknoBey @teknobey

  SDN, clikbait'in dibine dibine vuruyorlar artık. Sitede teknoloji ile ilgisiz içerikler giderek artıyor. Cosplay kız resimleri magazin haberleri tadında paylaşımlar yöneticisininde bunları desteklemesi sebebiyle bıraktım.

  • TeknoBey @teknobey

   @godzilla87 Hocam Webtekno SDN'den daha da vasat olduğunu düşünüyorum (gerçek hayatla zerre ilgisi olmayan test videolarını gördüğümden beri takip etmiyorum), bu konunun açılması da isabet olmuş eleştirilerde bahsi geçen siteler için buradan elde edilen takipçi yorumları kendileri için umarım bir öz eleştiri yapma sebebi olur. (Hiç bir şey değişmez)

  • godzilla87 @godzilla87

   @teknobey teknoloji kanalı gözüyle baktığınızda öyle gerçekten. ama artık eğlence kanalı kimliğine büründüler. sadece isimlerinde var artık teknoloji ifadesi. TAA zamanlarına kadar geri dönersek, sokak röportajları, macbook incelemesi gibi, en kalitelisi olmasa da, alternatif içerikler sunuyorlardı. şimdi tamamen teknostore'un tanıtım kanalı olmuş. Nadiren de olsa başka kanalların vermediği faydalı içerikleri sunuyorlar. arada göz ucuyla bakılabilir.

 • Erturk @erturk

  Ekşi Sözlük > Açıldığı yıllardan bir kaç yıl öncesine kadar aktif bir yazarken, yönetimin pkk sevici ve kayırıcı tutumlarından bıktım ve bundan dolayı tamamen bıraktım.

  Facebook, twitter, instagram, vs vs > Çok iyi tanıdığımı düşündüğüm çevremi aslında hiç tanımadığımı anlamama yardımcı oldukları için çevremle birlikte alayını bıraktım. 🙂

  Frmtr > Sitenin hantallığından dolayı tamamen bıraktım.

  Donanım Haber > Telefon numaramı doğrulamam gerektiği için tamamen bıraktım.

  Film Siteleri > Reklam dayatması sebebiyle bıraktım.

  Yerli Coin Borsaları > Güven vermedikleri için bıraktım.

  İnvesting.com > Zorla üyelik, üyelikte de telefon bilgisi istediği için bıraktım.

  Technopat, Shiftdelete, hatta Murat Çevik. Bunların her biri birbirinden itici. Başlamadan bıraktım. 🙂

 • cihangiryolukaslan @cihangiryolukaslan

  @sdn kaliteden ödün verip içerikler artık belli yaşın altına inmeye başladı

 • Can @m-can123

  Sdn > cok fazla cocuksu ve labali geliyor tavirlar ve konusmalar. Cok fazla click bait.
  Altin.in > eskiden bilgiye dayali insanlar vardi. En son birileri hicbir seye dayanak olmadan kafadan sallayip daha sonra tahminleri dogru cikinca egoya boguldular 🙂

  Bazi sitelerde genc kesim daha fazla giriyor diye muhabbeti o yone cekiyorlar. Tamam hak veriyorum para o sekilde kazaniliyor ama siteler copluge donuyor.

  Aslinda benim icin durum biraz su sekilde. Eger takip ettigim site uzmani olduklari konuda benden az bilgiye sahipse takibi birakiyorum. Yani takip ediyorsam birseyler ogrenmem lazim.

  Bu arads intagramda cok populer olan sayfalarida takip etmiyorum. 1 komik icerik 4 sallamasyom yada sacma icerik arada 1-2 reklam paylasimi. 1 defa gulmek icin 10 defa sacma bir akis gormek hosuma gitmiyor.

 • Maxim Tsigalko @maximtsigalko

  sdn: yıkama yağlamayı çok fazla yaptıkları için. clickbait başlıklar. ekibin sürekli değişmesi.

  webtekno: saçma ürün tanıtımları. gereksiz teknoloji dışında her şeye girişmeleri. clickbait başlıklar. teknolojiyi telefon kırma showu sanmaları.

 • cihangiryolukaslan @cihangiryolukaslan

  sdn gibi ekipler yüzünden webtekno gibilerini takip etmek zorunda kalıyoruz kaliteli içerik üreten çok azaldı

 • Nefrit @nefrit

  merhaba. herhangi bir konuda bilgisi olanlar genelde yönetimden saygı göremedikleri için bıraktılar forumları. İçlerinde alanlarında çok bilgili insanlar vardı. Özellikle bunu televizyonlar için ve uydu antenleri ile ilgili bölümlerde halen görmek mümkün mesaj kalıntılarından. Yeni bir üyenin gelmesi ve eski üyeye saygısızlık yapması ve sitenin bu konular ile ilgilenip doğru kararlar verememesi eski bilgili üyelerin halen yavaş yavaş gitmesine ve ortaya daha farklı üye kitlesinin çıkmasına neden oldu, halen aynı şekilde ...

 • altalena @altalena

  Facebook. Bana mesajlaşmak için iki qyeı uygulama dayatmasıyla hiçbir uygulamasını indirmedim. Bir süre sonra iki işi de yapan tek uygulama buldum, binde bir giriyorum.

 • godzilla87 @godzilla87

  dunyahalleri.com aslında çok güzel bir site ama tarayıcımı sıfırlayıp bildirimler kapandığından beri doğru dürüst girmiyorum

 • oldumuya @oldumuya

  Genelde bilinen siteleri takip ediyordum. Fakat üzülerek ifade etmeliyim ki bu sitelerin çoğunluğu kendi görüşlerine uymayan yorumları bloke edip sadece okuyabilirsiniz ama eleştiri ya da yorum yapamazsınız gibi kısıtlama ya da onlara uyan özgürlük anlayışı gelistirince bizde doğal olarak bu özgür platformlardan ayrılıyoruz. Bu memleketi sevmenin bir tarafı olmamasını bir türlü anlatamadık. Ama sanırım bazı kişilikler kendi yaklaşımı dışındaki yorum ve kişilere hiç tahammül edemiyorlar. Şu işi toplumun her kesimine sevdirecek maddi manevi ifadelerin samimiyetle paylaşılabileceği bir zemin oluşmayacak. Teknoloji dünyası inanç ya da parti düşmanlığı fikir düşmanlığı ortamı değil gelişmelerin anlatılıp bilgilerin paylaşıldığı bir platform olmalı. Ama kendini bunlara karşı, partizanlık, aykırılıklar merkezi, aklın tek sahibi, herşeyi bilen sananların bu isleri icra etmesi bu mecrayı dar bir alana kısıtlı ortamlara ya da birkaç kendince dinozora mahkum ediyor... Teknoseyiri takip etmek şu en azından bizi buralarda tutuyor. Diğerleri technopat, sdn, vs. pek sarmıyor samimiyet muhabbet doğruluk yoksa öyle onu da al bunu da al fazla yemiyor... Teşekkürler TS....

 • Mert Derin @mert-derin

  Canım sıkıldı, bıraktım.

  Çünkü, kitlenin zamanla çoğalıp site çizgizinin kaymasının bunda payı büyük. Site çizgisini kaydırmayıp, yenilik sunmadığında da canım sıkılıp bırakıyorum.

 • Mazhar @mazhar

  SDN=clickbait oldu artık. Bir site ancak kendinden bu kadar soğutabilirdi.

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  TeknoSeyir'i Youtube bazında takip ediyorum. Şifre girip üyelik bazında takip etmeyi bıraktım.

 • Murat Gökoğlu @muratgokoglu

  Fanatizm boyutunda hiçbir siteyi takip etmedim ama günlük rutin ziyaretlerimden çıkardığım siteler oldu. Madem araştırması yapılıyor sebeplerini yazayım:

  1- Forumları genel olarak takip etmeyi bırakalı çok oldu. Bana karşı olmasa da genel olarak kullanıcılar birbirlerine karşı çok kaba. Ayrıca garip bir şekilde yöneticilerde bir süre sonra tanrı sendromu oluyor.

  2- Ekşi Sözlük'te yıllarca yazdım ama sitenin kendi çizgisinden sapması, hem yazmamama sebep oldu hem de takip etmememe. Çizgiden kastımın ne olduğunu araştıran kişi/kurum merak ederse bunu uzun uzadıya anlatabilirim.

  3- Haber içeriğinin üretildiği sitelerdeki click bait sıkıntısı yüzünden takip etmeyi bıraktığım dünya kadar site oldu. Hiçbir şekilde eksikliklerini de hissetmiyorum, es kaza bu yorumu okuyanlara da tavsiye ederim.

  4- İçeriğin tekrara düşmesi.

  5- Mobil tasarımın kullanıcı dostu olmaması.

  6- İçeriğin canına okuyan reklam politikaları.

  7- Adblock engelleyen sitelere hiç bakmıyorum bile.

  8- Sitenin içeriği ne olursa olsun, tanıtım, inceleme, haber vs. objektifliğini kaybettiği anda takip etmeyi bırakıyorum.

  Şu anda aklıma gelenler bunlar.

 • okkalıat @ok

  Dailymotion - Sebebini herkes biliyor olmalı.

 • harunshn @harunshn

  uludag sozlüğe yazardım aşırı derecede özenli bir şekilde. futbol konularında da sık sık yazardım. fanatizmin kör ettiği gözler yüzünden yazmayı bıraktım. cahiller yüzünden.

 • Ömer SOLAK @ossolak

  TNCTR sitesini büyük bir keyifle ve içtenlikle takip etmekteydim şimdi tam olarak metni hatırlamakla beraber bir üyenin açtığı konuda son derece tahrip edilmiş bir dille konu açtığını ve yorum yaptığını gördüm vatandaşı uyardım bu konuda biraz daha dikkatli olması için standart bir infihal yaşandı ben de ağır hakaret barındırmayan ancak sert bir dille arkadaşları eleştirdim. forum yöneticisi vatandaş beni uyardığını söyledi ben de kendimi bu konuda haklı gördüğümü isterseniz üyeliğimi de silmelerini söyledim üyeliğim silinmedi ben de forumu takip etmekten vazgeçtim. bilgi paylaşımının yapıldığı mecralarda kendini bir çeşit siber tanrı olarak gören insanların bulunduğu ortamlarda gördüğümü hissettiğim her ortama girmemek ve faydası dokunsun dokunmasın her hangi bir yorum yapmama kararı aldım pek çok site ve forumdan uzak duruyorum. şu an donanımhaber sitesini forumunu teknoseyir ve teknopat sitesini takip etmekteyim. bunun dışındaki bütün siteler ve forumları takip etmiyorum.

  • skyforce @skyforce

   Dil tahrip edilmiş derken neyi kastediyorsunuz ? Yanlış dil kullanımı konusunda gereksiz yere aşırı tepki göstermiş olabilirsiniz. Neden mi ?

   TNCTR gibi bir çok siteye Türkiye başta olmak üzere dünyanın her yerinden her türlü insan bağlanabilir.

   Bu bağlanan insanlar ;

   1. Diyelim ki ilk okul mezunu bir ev hanımı ve yardım istiyor düzgün yazamadığı için yardım isteyemez mi ?

   2. Diyelim ki Azerbaycan'dan, Kırgızistan'dan , Kazakistan'dan, Çin'den bağlanan bir Türk sever insan fakat çat pat Türkiye Türkçesi biliyor. Yardım isteyip kaynaşıp zamanla Türkçesini düzeltemez mi ?

   3. Diyelim ki kısmen gerek zihinsel engelli gerek bedensel engelli bir vatandaşımız konu açıp yardım isteyemez mi?

   4. Diyelim ki doğulu ilk okul mezunu hayatından sadece Türkçeyi zorunlu eğitimde öğrenmiş ve konuşmuş bir vatandaşımız ve araya kaynaşıp konu kaçıyor açamaz mı ?

   5. Diyelim ki ilkokulda okuyan bir doğulu çocuk Türkçeyi yeni öğreniyor forumla kaynaşamaz mı ?
   .
   .
   .

   Yani her şeyin her türlüsü var. Doğrudan müdahale etmek yersiz ve haksız olabiliyor. Belki siz onun tepkisini gördünüz.

  • Ömer SOLAK @ossolak

   @skyforce hocam yıllardır internette pek çok konuda fikir beyan etmiş bir insanım pot kırdığım da oldu normal tepkiler verdiğim de tahrip edilmişten kastım kasıtlı olarak bozulan Türkçe den bahsediyorum anlatım bozukluğundan çok ünlü harfleri alınmış değil Türkçe İngilizce de bile olmayan cümle yapısından ve gramerden bahsediyorum. bir dili kullanırken yanlışlık yapılabilir hata yapılabilir ben de pek çok kes İngilizce yazışmalarda hata yapıyorum. ancak bunu kabul ederek yazıyorum. o anda gerçekleşen hadise şu şekilde gerçekleşti tahribin en göze batan yerinde kullanılan cümlenin düzgün yazılışını yazdım ve biraz daha dikkat edebilirseniz hem ne yazıdğınız kolay anlaşılır hem de kolay cevap bulabilirsiniz yazdım ancak gel gör ki başta konuyu açan vatandaş hem de yanında cevap yazan kişiler saldırgan bir tutum içine girdiler. ben de toplu cevap yazıp küfürler savurmaktan sa doğru bildiğimi yazdım üslubumu sertleştirdim. ve konudan ayrıldım akabinde admin olarak görevlendirilmiş kişi tarafından da sözlü olarak saldırıya uğradım sükunetimi bozmamak adına kendisinin küfür istediğini söyledim isterlerse hesabımı silin dedim ve çıktım yıllardır da girmem. doğru düzgün burada anlaşılmayan durum şu bir farom sitesindeki insanlara yardım edip emek verdiğiniz zaman site ile kullanıcısı arasında bir bağ oluşur. insanlara yardım edebilmenin verdiği huzurun yanında emek verilen şeyin size karşı benzer tutumda olmasını istersiniz bu her daim böyledir genelde kişiler kaba olmanın da dışına çıkıp yazan ve size cevap veren kişinin bir insan olduğunu unutuyor. hatta bunu hatırlayanların sayısı pek az bende vukuu bulan mevzu adamın kendi kafasındaki fikirlerin kendi cümleleriyle anlatılıp karşısındaki insanın da benzer bir şekilde tahrip edilmiş bir dille anlatılanı anlaması beklentisi. yada istediği cevabı almamanın verdiği can sıkıntısına binaen saldırganlaşması durumu. pek çok siteye pek çok şekilde benzer olarak fikir beyan etmişliğim vardır beğenilir beğenilmez ancak ben hiç bir şartta ve şekilde insanlara karşı direkt olarak kaba bir tutum içine girmemek için oldukça titiz davranırım. lakin söz konusu insanlar olunca bende olan mekanizmalar pek geçerli olmuyor. bu arada Tahrip edilmişten kastım tahrip edilmiş kelimesiyle aynı anlamda bilerek istenerek kasıtlı olarak tahrip edilmiş. bir kelimenin ne anlama geldiğini bilmeden yazılması yada bilerek ve istenerek doğru anlamının araştırılmadan yazılması gibi tahrip edilmek düşük bilinç seviyesinin düşük öğrenim sürecinin yada bilmemeden kaynaklanan yanlış yazımların sonucu tahrip değil. ben her zaman yazdıklarımızın kültürün ve bilincin milli bir yapı taşı olarak varoluşumuzda rol oynadığını düşünürüm bu konuda hata yapılabilir kimse kusursuz değildir şu an bile yazdıklarımda pek çok yazım hatası bulunabilir önemli olan bütün bu hataların kabul edilip daha düzgün ve daha anlaşılır olması yolunda az da olsa çaba sarf etmemiz gerektiğine inanırım.öyle yada böyle daha iyi yazmak için verdiğimiz her çaba iletişim kurmada yaşadığımız sorunların neredeyse hepsinin üstesinden gelmemize yardımcı olur . bir diğer konu da şu an da o zamanda olduğu gibi zan altında bırakılmış hissediyorum verdiğiniz örneklemeler benim haksız olduğum kanısına kapılmış bir insanın çürütme çabaları gibi. bu tip durumlarda genelde yine karşındaki kişinin bir insan olduğunu unutmuşlar gibi hissediyorum yazdıklarım mantıksız mı geldi beni haklı görmeniz için metinleri yeniden çıkarıp bulup göstermem mi gerekiyor ya da bunu neden yapmalıyım yargılandığım için mi. neden yargılanıyorum buna sebep olan ne neden ben savunan taraf olmak zorunda kalıyorum gibi pek çok soru aklımda dolanıyor sırf bu tip tartışmalara girmek istemediğim için karşısındaki insanı anlamaya yönelik yazı yazan pozitif kişiler araştırıyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @ossolak Paragrafsız yazmak da önemli bir hatadır mesela.

  • skyforce @skyforce

   @ossolak

   Kasten bir tahrifat ve dili kale almama varsa o zaman başka.

   Bu maddeleri sıralamamın nedeni daha önce TS karşılaştığım böyle hatalara gösterilen sert çıkışlardı. Ben sizinkini de öyle sandım. Kusura bakmayın o zaman.

  • Ömer SOLAK @ossolak

   @gamsizm Biraz anlık bir yazı oluyor kusura bakmayın planlanmamış ve düz bir yapıda olmayan anlık bir yazı oldu. Biraz da onun etkisi var bu hafta ahali fuara falan mı gitti tek gördük videoda ??

  • Erturk @erturk

   @ossolak İtiraf etmem gerekir ki; Bu yazı dili ile dil bilgisi kuralları çerçevesinde bir başkasının yazısını beğenmemeniz oldukça manidar olmuş. Yazılarınızda 'nokta', 'virgül', 'soru işareti', 'büyük/küçük harf' gibi en temel dil bilgisi kurallarına dahi uymamışsınız. Bu durumda insanlar yazılarınızı okumayacak ya da sizi asla ciddiye almayacaklardır. Hatta bir gün, sert bir dille uyardığınız 'O' arkadaş gibi siz de benzer bir muameleye maruz kalabilirsiniz.

   Size 'nokta', 'virgül' gibi en temel noktalama işaretlerinden başlayarak dil bilgisi konularını yeniden öğrenmenizi, bol bol kitap okumanızı ve düşüncelerinizi sıkça dil bilgisi kurallarına uygun bir şekilde yazıya dökerek pratik yapmanızı öneririm.

   Ne kadar alelacele ya da hızlı bir yazı yazmak isterseniz isteyin, dil bilgisi kuralları sizi asla yavaşlatmaz. Her zaman uyacağınız bu kurallar, zamanla, 'özellikle dikkat etmeniz gereken bir şey' olmaktan çıkarak, dilinizin, klavyenizin ya da kaleminizin bir parçası oluverirler.

   Bu tavsiyeleri en içten ve samimi duygularla yazıyorum. Sizi yermek gibi bir niyetim de asla yok.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @erturk Ben @ossolak 'ın yazdığını okumadım. Okumam da. O dil bilgisi kurallarının bir sebebi var. İnsanın okumasını kolaylaştırıyor. Benim prensibim basit, okumamı kolaylaştırmayan birini niye anlamaya çalışayım?

   İş hayatında da aynı şekilde davranıyorum. Önemli bir disiplindir, insanların elenmesine sebep olur.

  • Erturk @erturk

   @burak25 İlk bir kaç cümleden sonra ben de okumaya devam etmedim.

  • Nefrit @nefrit

   @gamsizm aman efenim biz bunlara (türkçe dil bilgisi hataları, vs) takılacak olursak yandık, hiç internete girmeyelim evden bile çıkmayalım, kimseyide telefonla aramayıp, öylece bir köşede hayatımızın son bulmasını bekleyelim.

   Bence Türkçe zor bir dildir, heleki birde dil bilgisini doğru şekilde kullanmaya gelince daha da zordur, Türkçe'de yabancı dillerden gelmiş binlerce kelimeyi yazarken ara ara hata yapmamak cidden zor.

 • Ömer SOLAK @ossolak

  Beğenip beğenmemenizin benim için pek bir önemi yok. Benim için önemli olan niyettir eğer içinizde iyi niyet olsaydı ki . Yok. Düzeltmeye ve yardım etmeye çalışırdınız. İnternetle ilgili bir sorun da bu sanırsam insanların bilgi paylaşımından çok tanrıcılık oynadığı küçük bir mecraa bu yazdıklarınızın. Hiç birini köşedeki bakkala yada her gün konuştuğunuz insanlara söyleyemeyecek yazamayacasınız ama her gün her dakika her küçük yazı kırpıntısından karşınızdaki insanı yargılama gücünüze sahip olduğunuzu düşüneceksiniz. İster okuyun ister okumayın ister değer verin ister vermeyin arkadaşlar yapıcı olmayı öğrenin. kısa bir eleştiri yapıp böyle yapsaydınız daha iyi olurdu demek yerine böyle davranarak büyümüyor küçülüyorsunuz. yaptığım her yorumun altın yargılayıcı bir şeyler yazarak kendinizi yüceltemezsiniz. bir arkadaş bir konuda fikrimi istemiş her hangi bir forumda olan bir olaydan bahsettim ben görevimi yerine getirdim.

 • Alperen Tunçeli @alperen141

  İçerik sayısından ziyade içeriğin değerinin değişmesi. Bunu ancak şöyle açıklayabilirim. HGD, bana göre TS'nin en dürüst inceleme programı. Çünkü mesela sadece bir telefon incelemesi çıktığında ürünün bütün özellikleri inceleniyor. Bu açıdan tamam ancak HGD'de aynı ürünle alakalı bir haber olduğunda en net görüş orada veriliyor. "Hala aynı ekran." gibi mesela. @leventp abinin normal incelemelerde sanki bitse de gitsek havası varmış gibi hissettirse de bu durum HGD'de aslında çok net yorum yapıyor o ürün hakkında.

  Mesela BSC'yi belli bir süredir takip etmiyorum. Bunun sebebi orada çalışanlardan değil, sitenin değişen tarzı gibi geliyor bana. Bu, pek çok TV kanalı ve Haber programlarını da bırakma sebebim.

  Çok net hatırlıyorum. Biz kanalımızda haber sunarken altan üstten hashtag, link, mink vermeyiz diye sosyal medya ırkçılığı yapılıyordu. Şimdi sadece orada anılabilmek üzere işler çıkarır oldular. Bu denli de sosyal medyayı içeri almamak gerekir bence.

  İnternet siteleri içerik yaparken herkesin kafasında bir eski TRT kültürü vardır. Biz içeriğimizi düzgün yapalım. Yazım hatamız olmasın. Düzenli ve disiplinli olalım gibi. Ancak zamanla TV, internete; internet, TV'ye dönüştü. Ve hepsi birbirini aşağı çekti kalite olarak. Eski topraklar ise bu arada demode konumuna düştü ve değeri bilinmez oldu.

  Özetle, karakteri değiştiği için takip etmeyi bırakırım. Artık "Ben niye bunu izliyorum?" dediğim an kopma başlıyor. En ufak bir içeriğin en ufak anında bile "Bak bu bana şurada faydalı olur." dedirtecek bir şey varsa takip ederim.

  İnşallah açıklayabilmişimdir kendimi.

 • sarpuli @sarpuli

  PC Labs kapandı @gamsizm 🙂

 • Gökay Aktan @aktangokay

  Technopat - Eskiden anakartın üzerindeki bileşenlerin yerlerini bile incelerlerdi şimdi canları sıkıldı herhalde kalite düştü. (Not: Technopattan , TS ye gelmedim 2012 den beri TSdeyim zaten =) )

 • Issız_adam @systemnet

  donanımhaber ne olduğu belli değil site kitlenir giremezsin aradığın bilgiyi bulamazsın bişey sorarsın cevap veren yok çıkı çıkmış durumda ergenlerin takıldığı yer haline gelmiş millet hikaye yazıp duruyor sonrada csb mi ne diyorlar.

 • Kerem Kalafat @chaos7

  Beni uzaklaştıran sebepleri söyleyeyim:
  1. Yönetimde bulunan kişilerin art niyetli, çıkarcı, adil olmayan davranışları.
  2. Site içi arama özelliğinin yeterince iyi çalışmaması ve aradığımız bilgiye ulaşamama.
  3. Sitenin ağır çalışması. (Eğer google araması gibi bir sonuç ile o sevdiğim siteye yönlendirilmişsem ve o esnada farklı sekmelerde farklı siteler de açmışsam ve sevdiğim site hala kağnı hızındaysa direkt satış...)

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Genel anlamda,
  - en çok reklam içeriğinin aşırı artması.
  - yazılı içeriğin parçalara ayrılmaya başlaması (örneğin sitede daha fazla vakit geçirtme amacı, daha çok reklam gösterme amacı vb nedenlerle)
  - detay bilgilerin saklanması (içeriği kısa tutmak, derinlemesine araştırma yapmaktan kaçınmak, sadece genel eğilime içerik sunmak vb)
  - birden fazla platform kullanımı nedeniyle bazı içeriklerin platformlara paylaştırılmaya başlaması
  - içerik kategorilerinin azaltılmaya başlaması (sadece telefon, pc, konsol vb)
  - editörlerin çok sık üslup değiştirmesi (kendisini sıradan bir insanmış gibi düşünüp ağzına geleni söylemesi gibi)
  ...