merhabar;
amazonda black friday zamanında türkiyeye gönderim yapmayan ürünleri gönderiyordu. Bu kampanya(veya ismi her ne ise) yılbaşında devam ediyor mu?
not: black friday değil cyber monday zamanında yapılmış olan olacak. yanlış hatırlıyormuşum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar;
İkisi bir notebook almak istiyorum ama bazı sorularım var.
1. bu cihazlara dışarıdan program yükleyebiliyor muyum? yoksa yalnızca windows 10 mağazasından mı?
2. bu cihazlarla kod yazanlar var mı? varsa performansı nasıl?
3. bu cihazlarla basit fritzing veya autodesk 123d circuit gibi programları kullanabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba teknoseyir ailesi'
Benim macbook pro cihazın sorun çıkartmaya başladı. 3 foruma konu açtım ama bakan olmadı. Son umudum bura.
Ben buna 1 yıl kadar önce ssd taktım. Son 1 haftadır ssd takılı olduğu halde çok yavaş. Öyle böyle değil. Usb bellek takıyorum 1-2 dk sonra usb belleğin ışığı yanıypr ve taktıktan 5 dk sonra usb belleği algılıyor. Cihazda klasöre tıkladığım zaman 2-3dk sonra açılıyor. Cihazdan ssd'yi çıkartıp hdd taktığım zaman bu yavaşlama gidiyor. Veya ssd'yi usb'den bağladığım zaman yine o yavaşlık gidiyor. Özetle yalnızca ssd'yi satadan bağladığım zaman yavaşlamaya başlıyor. Trim enabler yükledim ve açık. Ne olmuş olabilir? Etkinlik monitöründen baktığım zaman işlemcinin %90-99 arası bpşta olduğu gözüküyor.
@gungorguzel

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 24
 • kaskas123 @kaskas123

  Elimdeki notebook. Kablosunu vs kendim değiştiremem. En son olarak tamire vermeyi düşünüyorum. O da en son çare. @protego

 • GungorGuzel @gungorguzel

  1. Cihazda hangi osx srumu yuklu. 10.6 ve oncecesi bir surum varsa trim yuzundendir.
  2. Ssd disk hangi yontemle sisteme bagli. Normal disk i cikarip ssd baglamanizi oneririm. Eger cdrom aparati kkullaniyorsaniz probleme o sebep olabilir.
  3. Kullandiginiz yukleyiciyi ddegistirmenizi oneririm torrentten falan indirdiyseniz mofiye edilmis arizali olabilir. Direk appstoredan indirip bootable bir disk ilusturun temiz kurulum yapin.
  4. Bunlar care olmaz ve yapabiliyorsaniz ramlerinizi test edin. 2 tane vardir zaten bi birini bi birini takin, bazen cozum hic bakmadiginiz yyerde olabilir.

  5. Bu yavaslama esasinda aactivitity monitoru acim kaynak kullanimlarini kontrol edin. Belki bi uygulama ram veya islemciyi yoruyor yada disk uzerinde gereksiz okuma yapiyor olabilir.

  • kaskas123 @kaskas123

   @gungorguzel
   Sistem os x mavericks. Ssd' yi hdd'yi söküp onun yerine taktım. Yükleyiciyi bir kez internet üzerinden indirdim. Daha sonra disköarker ile sd karta yazdırdım ve iki kezde öyle formatladım. Etkinlik monitörünü formatlamadan önce açtım. O zaman cpu kullanun %90-95 i boştaydı. Format attıktan sonra da durum aynı oldu. Ramler etkinlik monitöründen ve memory clean programından 4 gb gözüküyor ama onları çıkarıp deneyeceğim. Bu arada üstte de yazdım. Ssd'yi çıkartıp hdd taktığımda bu sorunlaeı yaşamıyorum. Veya ssd yi usb üzerinden çalıştırırsam.

  • kaskas123 @kaskas123

   Bu da etkinlik monitörünün resmi

  • GungorGuzel @gungorguzel

   O zamann sanirim ssd nizde bi problem var, bildiginiz uzere ssdlerin de bi kullanim omru var, belki bu omur bitmistir, belkide bambasaka bir sorunu vardir. Garantisi bitmediyse bi servise verin isterseniz, buna benzer sikayetlerle ureticilerin ssd diskleri yenilediklerine cok sahit oldum. Umarim kisa zamanda cozulur. @kaskas123

  • kaskas123 @kaskas123

   Son çare ssd'yi vereceğim. Önce ramleri test edeyim

 • kaskas123 @kaskas123

  @gungorguzel
  Hocam iki ram i ayrı ayrı taktım. İlk rami her iki slotta denenim ve bilgisayar biraz hızlandı. Daha sonra diğer ram i alt slotta denenim. İlki gibi hızlı değildi ama o da çalıştı. Ama ikinci rami üst slota takınca bilgisayar çok yavaşladı. Sorun ramlerde mi yoksa ram slotlarında mıdır?

 • kaskas123 @kaskas123

  @gungorguzel @huseyinekrem @protego
  Dün sata ile bağladığım ssd ye windows 10 yükledim ve o yavaşlık gitti. Fakat şimdi ssd'ye yosemite yüklüyorum ama bir türlü yüklenmedi. Önce yosemite indirip disk marker dan usb belleğe yazdım. Öyle daha hızlı yükleniyordu ama 1,5-2 saatten beri yüklenmedi. Hâlâ 11 dk var diyor.
  Bu arada izmir de egemek bilişim varmış. Nasıl? Son çare oraya vereceğim.

App store'dan mavericks indirmek
Dün yosemite yüklemiştim ama bilgisayarda kasma(evet kasma. sadece video izliyorum ve video kasıyordu.), şarjı az gitme, ram'i fazla kullanma(eskiden 1-2 gb boşta kalırdı. şimdi 20-40 mb boşta kalıyor.) vs sorunlar yüzünden mavericks'e geri dönüyorum. Bunu da nasıl yaptığımı kısa olarak anlatmak istiyorum.
Öncelikle App store girin. Daha sonra üstte satın alınanlar bölümünden eğer daha önce mavericks'i indirdiyseniz orada beliriyor. Oradan indir' bastığınız zaman indirmeye başlıyor.
Bu sadece mavericks indiriyor. daha kurmaya fırsatım olmadı. kurduğumda ne olduğunu yazarım.
yosemite yemedi. maveriskc'i çalıştırmadı. bende temiz kuruluma gidiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba teknoseyir ailesi;
Ben konu veya durum paylaşmayacağım. Yardımınızı istiyorum. Bende macbook pro var ve ben buna ssd takaacağım. 240gb'lık ssd alacağım. Büyük ihtimal yarın. Macbook pro'dan çıkaracağım hdd'yi de taşınabilir disk yapacağım. Bana bir de windows gerekli. Bende bu harici diske windows yüklemek istiyorum. Ben bu harici diski, harici gibi de kullanmak istiyorum. Yani hem işletim sistemi yüklü olacak hem de istediğimde resim,müzik vs atabilmeliyim.
Sorularım şunlar;
Harici diske windows 7'i nasıl yükleyebilirim?
Mac osx'ten yükleyip daha sonra ayrı kullanabilir miyim?
USB'den kullanabilir miyim? Çalışır mı?
Harici disk gibi de kullanabilir miyim?
Bir de bana mac os x'i ssd'ye yükleyeceğim program gerek. Teknoseyirde videosu var o videoda geçen programı kullanabilim değil mi?
@gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8