#Thinkpad #Macbook #Klavye #Akış

Kısa bir deneyimi paylaşmak istiyorum. İşi yazmak olan bir kimse olarak okumanızı tavsiye ederim. Yani deneyimim temel olarak yazma hissiyatı üzerinden. Psd gibi programlar da olsa da artık bu tip karşılaştırmalar için zamanın çoktan geçtiğini düşünüyorum. En azından odaklanmamız gereken nokta benim için performans değil.

Thinkpad vs Mac desem. Yani yazılımı bir kenara koyuyorum. Malzeme olarak ikisi de bambaşka olsa da kalite olarak en üst sırada. Mac almış olsaydım Thinkpad aklımda kalacaktı hep ama şimdi de ara ara Mac alsaymışım diyorum. Pişmanlık yok da sadece şımarıklıktan böyle düşünüyorum tahminim.

Deneyimin sonunda t480 için pişman değilim ancak macbook'un sunduğu farklı avantajları da isterdim açıkcası. Neler bunlar?
#Macbook avantajı
Speaker kalitesi, tüm metal hissiyatı, ekran kalitesi, trackpad

#Thinkpad avantajı
Yazma hissiyatı, inanılmaz pil ömrü, port zenginliği, izotop

Yazma hissiyatı t480'de çok çok iyi, Macbook Pro 13'ü de deneyimlemek için arkadaşımdan 10 günlüğüne aldım ve kullandım, yazma hissiyatı garip geldi başta ama sonra alıştım. Yeteri kadar baskı uygulama şansı vermiyor ancak hissiyatı iyi. Eksi olarak biraz daha derin bir klavye sistemi olabilirdi ve sesi anlamsız yere çok fazla geliyor diye düşünüyorum. En azından tok bir ses gelse güzel olurdu ama kütühane gibi yerlerde seri yazıyorsanız birisi mutlaka rahatsız olur. Macbook Pro klavyesi kesinlikle farklı bir deneyim sunuyor ama memnun kalma olayı arada diyebilirim. Thinkpad ise bu konuda kıyaslanamaz bile. T480 9/10 ise macbook 7/10 veriririm.

İş multimedya içerik tüketmeye geldiğinde ise Macbook kesinlikle önde. Bu incelikte bir kasadan bu kadar güzel, doyurucu bir ses nasıl geliyor şaşırdım ilk başta. Yazma konusunda şimdiye kadar deneyimlediğim en iyi laptopları yazayım:

1- Thinkpad t470
2- Thinkpad t480
3- Msi Gs43vr
4- Macbook Pro 13
5- Alienware 17 inç

Yazma hissiyatı olarak en iyi klavyeler
1- Logitech G810
2- Logitech G610
3- Logitech G Pro
4- Apple Magic klavyesi
5- Logitech K270

Tabii ben teknoloji editörü vs değilim. Mutlaka daha iyi deneyim sunan klavye ve laptoplar vardır. Benim deneyimlerim sınırlı ama meraklıyım. Buna göre bir liste yaptım ancak işin doğası, temeli kişisel zevk ve geribildirime dayalı. Kimisi Macbook 12'yi çok seviyor kimisi nefret ediyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Nintendo #teknoyardım #dolar #dolandırıcılık #yardım #akış #cdmedia

Teknoloji konusunda bir dolandırıclık ya da fahiş fiyatlandırma olduğunu düşünüyorum. Bu durumu Cimer üzerinden veya farklı bir platform üzerinden nasıl şikayet edebilirim?

Nintendo Switch'imi kardeşime verdim. Gelecek haftaya da bir tane almayı düşünüyordum. Bugün öğrendim 3000 TL olmuş ve Nintendocu'da da haftaya 3300 TL olacağı söyleniyor. Fiyat karşılaştırmaları yaptım biraz.

Almanya fiyatları
-Switch 319 Euro mediamarkt.de
-PS4 Pro 1 TB 399 Euro mediamarkt.de

Türkiye fiyatları
-Switch 2999 TL mediamarkt.com.tr
-PS4 Pro 1 TB 2940 TL hepsisony.com

Almanya'da ps4 pro 1 tb almak yerine Switch alırsanız cebinizde 80 euro kalıyor, bunu Türkiye'de yapmak isterseniz üstüne 59 tl vermek durumundasınız. CD Media Türkiye temsilcisinin sosyal medya hesaplarına baktığımda da devamlı olarak döviz üzerinden bahane bulduğunu görüyorum. Bu tamamen çakal esnaf modeli. Başka bir numarası yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nintendo, #NintendoSwitch için Pokemon Let's Go versiyonunu duyurdu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış
#Öneri
#ekonomikkriz

Ekonomik krizin daha da derinleşeceğini ve neredeyse çıkmaz bir duruma yaklaşacağını düşünüyorum. Yaklaşık bir aydır elimdeki kısa ömürlü teknolojik aletleri satıp pahalı ancak uzun ömürlü ürünlere yöneldim. A180 vardı, sattım yerine 2002 model Land Rover aldım. iPhone X'i satıp yerine tuşlu dede telefonuna geçtim. 950m laptopumu satıp thinkpad satın aldım. Bir de kompakt fotoğraf makinesi satın aldım. Şimdi de mp3 çalara bakıyorum. İkinci el ürünlerden de ileriye dönük alacağım şeyleri de aldım. Mesela bir mekanik klavye daha aldım. Hem uzun ömürlü hem de ileriye dönük olarak uzun seneler teknolojik ürün alma ihtimalimi ortadan kaldırdım. Netflix, Spotify, icloud, EA, digiturk gibi tüm abonelikleri iptal ettim. Abonelik olarak sadece teknoseyir'e devam edeceğim. Tabii bunlar teknolojik şeyler. Bunlar haricinde de:
-2 soba 3 ton kömür 4 ton odun aldım.
-iki çuval patates, 100 kg un aldım.
-20 damacana içilebilir su stokladım.
-Konserve yiyecekler aldım.
-Temel gıda sayılabilecek zeytinyağı, tuz, kahve, şeker gibi şeyler de aldım.
-El feneri, pil gibi acil durumlarda ihtiyaç duyabileceğim şeyleri de aldım.
-Derin dondurucu aldım, fırsat buldukça meyve sebze stokluyorum ama anne eli şart.
-Kredilerimi kapattım, kredi kartlarını iptal ettim.
-Güneş enerji paneli sipariş verdim.
-Elimdeki TL geliri üzerinden işleyen içerik sitelerini sattım.

En azından beklentimden de daha yüksek düzeyde ilerleyen krizin sonraki aşamasına karşı bu önemleri aldım. Fazla takıntılı ancak gece daha rahat geçiyor benim için artık. Tavsiyeleriniz varsa başka yapılacak dinlemek isterim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 41

#akış
#TeknoYardım
#sonywalkman

sony nw-a45 modeli hakkında ne düşünüyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15

#akış
Stargate'i bilenler bilir. Açık Dünya modelinde yüzlerce gezegene açılan bir oyunun maliyeti ve kapasitesini es geçersek muhtemelen yıllar boyunca oynanacak tek oyun olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Nvidia #akış #GeForceRTX
Dünya'yı Jensen Huang yönetsin <3
Grafik çözümünde rakipsiz olmasına rağmen iyice makası açtı. Bunun haricinde otonom araç konusunda da adını çok duyacağız. Nvidia'nın ceosu Tim Cook olsa hala 980s ti gibi modelleri duyardık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #teknoyardım
Sadece oyunculara özel, özelleştirilmiş bir sözlük platformu sizce nasıl olur, olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

#Nvidia
#akış

Görünen o ki bir nesil ile daha yüzde 50 yüzde 40 üstüne koyarak geldi #Nvidia. Bu kadar rakipsiz olmasına rağmen kocaman adım atarak gelmesi hoşuma gitti ve sempatimi de arttırd firmaya. Bundan sonra 1080p oyun oynamak için 2050 bile çok rahat yetecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap