#akış
#google
Google’ın saçma sapan algoritmalarından bıktım. Seoda saçma sapan, bir değeri olmayan internet sitelerini yukarı taşıyor, bu haliyle zaten hem içerikleri hem de haberleri yozlaştırıyor. Youtube trendlerde de yine aynı durum var. Google Play’de de spam dolu uygulamalar var.

Google Türkiye’ye galiba dört senedir soruyorum bu sorunları özellikle seo için. Gelen cevaplar hep önümüzdeki ay daha farklı daha kaliteli içerikleri öne alacağız ama yok. Hep aynı terane. Bu durumdan rahatsız olan sadece ben miyim? Kullanıcı olarak bir arama yaptığınızda karşınıza gelen sorunlu “news” içerikleri yok mu?

Google kendi ağlarında ne kadar çöp varsa girmesine izin veriyor hatta para kazandırma işine gelince de güzel kazandırıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #android #googleplay
Böyle bir hediye ile karşılaşan oldu mu hiç? Ben yıllardır android kullanıyorum ilk defa böyle bir hediye geldi. Tabii tıklamadan önce ince eleyip sık dokunum gerçek mi yoksa virüs mü diye? Bu hediye herkese mi geldi yoksa random mu dağıtılıyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #OtoSeyir
Fazladan boş prizi olan var mı 😀 Yakın bir zamanda birinci katta oturanların başı ağrıyacak gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış
Uluslararası Uzay İstasyonları’nda neden thinkpad laptoplar kullanılıyor? Bir de bildiğimiz windows mu yoksa linux tabanlı bir işletim sistemi mi kullanılıyor uzay istasyonlarında? Konuya ilişkin bir bilgisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Oyun
#akış

Overwatch indirimde ve 20 euro’ya satılıyor yani 90 TL.

Geçen sene bu zamanlar kutulu olarak 90 tl’ye Bimeks’ten satın almıştım. Hayat çok garip, bazen de acımasız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Tesla
Malum yeni model resmen ateş ediyor 🙂 1000 km menzil, hızlanma ve hızı konusunda rakipsiz.

Eski patronumdan birisi erken erişim programı ile kayıt olmuş, bugün arkadaşım söyledi. Benim merak ettiğim bir soru var. Bu araca erken kayıt programı ile dahil olunca aynı fiyattan Türkiye’den mi alacak? Laptop değil, telefon değil :/ Yani o işlem nasıl oluyor bir bilgisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış
#TeknoYardım
#KonuDışı
Bugün Türkiye’nin önde gelen haber sitelerinden birisinden ayrıldım. İsim vermek hoş olmaz. Söylemek istediğim birkaç şey var. Bir ajansa yapılan kayırma ve saçma sapan içeriklere karşılık yüklü miktarda ödemeler yapıldığını gördüm bir de yolunda gitmeyen çok şey vardı vs vs. Editör, Seo Editörü ve Seo Uzmanı olarak yolda devam ettim. Ancak maaşların bir noktada durmuş olması ve ilerlememesi gibi nedenleri de işin içine katarak sektör değiştirmeyi düşünüyorum. Normalde editörlüğü çok severek yapıyorum ama maddi kaygıların önüne geçemiyorum. Birkaç sorum olacak.

Aramızda yazılımcı mutlaka vardır. Yaşım 27, kenarda biraz param var. 0’dan yazılım öğrenmeye kalksam günde 4 saat ayırsam ve bu sektöre yönelsem 2-3 sene sonra birşeyler yapabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 19
 • wilhem @wilhem

  Olmaz diye birşey yok tabi ki. Ama ülke şartlarına bakıldığında 27 yaşından sonra yazılıma başlamış birisinin iş bulma şansının daha düşük olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ama iyi bir portfolyo ile kendinizi kanıtlama şansınız tabi ki var. Zamana ihtiyacınız olacak.

 • Kaan @kaan35

  Kısa sürede para kazanmayı düşünüyorsanız bence web veya mobil programlamaya yönelip kısa sürede ortaya güzel şeyler çıkartabilirsiniz herhangi bir firmada iş bulamasanız bile tanıdığınız çevrenizdeki firmalara kolay iş yapıp paraya çevirebilirsiniz

  • spawn_king @spawn_king

   Günde 4 saatten 3 senemi çıkartıyorum. Bu da 1400 saat falan yapıyor. Bu arada çalışmayı da düşünüyorum da. Çevremdeki birçok kişi yazılımcı, akşam onları da arayıp soracağım karar verebilirsem. Nasıl başlamalı, nereden ne yapmalı vs vs.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Yazılım müh. ‘den mezun olmak üzere olan biri olarak söyleyeyim. Microsoft gibi uç nokta bir firmada da staj yaptım. 20-30 kişilik firmalarda oldu. Yazılım işi gelişen zamanda artık doktorluk gibi bir şey oldu. Kendi içinde inanılmaz bir dallanma, kategori ayrımı var. Bu alanlardan en sevdiğinde uzmanlaşman gerekiyor. Bu alanı kendince bulmak zaten 2 seneni alır. Her şeyi bilmek değil bir şeyi çok iyi bilmek gerekiyor.

  Bunun dışında sektörde, özellikle büyük firmalarda diplomadan ziyade projelerine, çalıştığın uzmanlık alanındaki somut örneklerine bakılıyor. Yani temelde kendi işini yapmayacaksan “sen bizim sorunumuzu çözebilecek yeteneğe, bilgiye sahip misin?” koşulu aranıyor. Maaş kriteri de tam olarak buradaki sorunun zorluğuna ve bunu çözebilen kişi sayısının çokluğuna bağlı.

  Herkesin yaptığı kolay işleri hızlıca 1 senede öğrenebilirsin. Ama sıradan bir programcı olursun. Maaş yine tatmin etmez. Ama gidip de blockchain, cloud, mixed reality, yapay zeka, makine öğrenmesi gibi geleceğe yönelik konulardan birinde uzmanlaşırsan iş arayan değil aranan adam konumuna geçiyorsun. İşte o zaman maaş beğenmeme lüksünü kazanıyorsun.

 • Rahman Duran @rduran

  Ne yaparsanız yapın ogrendiklerinizi gerçek koda dökerek pekistirin. Ayrıca ilginizi çeken açık kaynak projelere bakın. Belli bir seviyenin üzerindeki projeler gerçekten kaliteli kodlara sahip oluyor. Onları okumak, onlarla haşır neşir olmak size çok şey katacaktır. Bugzilla’larindaki basit hataları kendiniz düzeltmek için uğraşın, adamlara yama yazıp gönderin.

#TeknoYardım
Sistem nasıl sizce? Arkadaşım istedi de ben de böyle bir sistem kurdum. Günde aşağı yukarı 15 saat açık kalacak -ubuntu’da terminal kullanacak-, en fazla 1-2 saat -windows’ta-1080p’de oyun oynanacak.
Bu sistem istikrarlı çalışır mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16

#HaftalıkGündemeMalzeme #akış
https://light.co/

Cep telefonu boyutlarında kızamık olmuş gibi her tarafında lens olan enteresan bir fotoğraf makinesi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap