#Windows10
#akış
#teknoyardım
Windows 10 güncelleştirmesini yaptıktan sonra fandan acayip bir ses gelmeye başladı. Traktör gibi masayı bile titretiyor. Açtım baktım birşey mi sıkıştı diye yok. Aynı formunu koruyor. Sizce neden olmuştur? Laptop Msi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış
#TeknoYardım

Merhabalar ortak bir adaptör arıyorum tüm cihazlarım için. Macbook 12, Thinkpad x270, nintendo switch ve iphone x için ortak adaptör ve powebank arıyorum. Telefon hariç hepsi typc-e ile şarj olabiliyor. Bu cihazlar için powerbank ve adaptör önerebilecek bir yiğit, gurme var mıdır? 🙂 Gerçekten şarj, watt, ampter vs hiç anlamıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoSeyirPlus “ÖDEME HATASI: Geçersiz işlem” böyle bir hata alıyorum neden olabilir? Bir bilgisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

İncelemelerine de biraz göz attım. Son zamanlarda max-Q teknolojisi ile yapılan bence en güzel tasarım gibi duruyor. Msi GS65 modeli bildiğimiz ateş ediyor. Umarım teknoseyir’de de incelemesi çıkar. Siz ne düşünüyorsunuz bu model hakkında?
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Oyun
Uzun zamandır kumar mı değil mi gibi konular oluyor ya. Bir şaşkınlığımı anlatmak istiyorum. Uzun zamandır klavye+fare kombinasyonu ile oyun oynuyordum. Geçenlerde joyistik aldım ve Fifa’ya başladım. Hunter hikayesini bitirince ultimate takımına attı beni. Biraz kurcaladım ettim. Youtube’da vs de gezdim. Ultimate sistemi bildiğimiz kumar. Kumardan da öte poker mi kumar ultimate mi deseler ultimate derim. CS:GO, Overwatch gibi oyunlarda açılan kutular oyuna etki etmiyor daha çok prestij ama Fifa bence hukuki olarak incelenmeli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış
#TeknoYardım
#oyun

Olumlu veya olumsuz görüşlere ihtiyacım var. Yazmaya pek fırsatım olmadı ancak aklımda dolanıyordu birkaç aydır. Geçenlerde bir dönem crytek’te de çalışan aile dostumuz vardı. İlk Crysis’in yapımında da vardı. Türkiye’deki vergi avantajından bahsetmiştim herkes kabul edilmiyor bildiğim kadarıyla ama öyle bir durumun olduğunu söylemiştim, laf lafı açtı ve aklımdaki oyun planını açtım. Sadece akıldaki plandan ben de nefret ederim ve boş iş olarak gelir her zaman. Neden olmasın dedi, iyi bir ekiple çok rahat çıkar dedi bana. Oyun dediğimiz şey sonuç olarak mühendislik ve görsel, işitsel bir sanat dalı da sayılabilir. Baştan sona zorlu ve pahalı bir yolculuk.

Konuya ilişkin retro olarak nitelendirebileceğimiz araçlarla redout oyunun hissini verebilecek veya daha çok bilenler için Star Wars Episode 1: Racer oyunu tarzında retro otomobil+uçak melezi özel tasarımlı araçlarla kıyamet sonrası temasında geçen bir kısmı çölleşmiş bir kısmı da siberpunk’ta geçen bir yarış oyunu düşündüm. Dün gece de cesaretimi toplayıp sabaha kadar not çıkardım. Risk alabileceğim belli bir bütçeye sahibim. Neden yapılmaması veya yapamayacağımıza dair binlerce neden gösterilebilir ancak sorum şu olacak. Nasıl yapabilirim?

fotoğrafı bir facebook sayfasında buldum. Aşağı yukarı bu modellerde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmet Erdoğan #123+ @aerdogan17

  genel olarak okuduklarım ve duyduklarım ışığında birşeyler yazmak istedim… Oyun’un teknik yapım süreci kısmı tamam, o konuda zaten bilgi ve yetenek vardır yada bulunur vs. o konu zaten çözülmüş olmalı o keisn… işin birde daha karanlık bir yüzü de pazarlama tarafı, hem “bir oyundan naısl para kazanılır?” sorusuna cevap olarak bir yol haritası; hem de bu yol haritasında oluşabilecek iniş-çıkışların öngörülmesi noktasında nasıl bir destek alınabilir? gerek maddi destek gerekse de satış yada pazarlama kanallarıyla ilgili bağlantılar anlamında destek şart… Diğer taraftan oyun nasıl yapılırdan çok oyun nasıl satılabilir bir ürün halinde yapılabilir diye başlamak lazım sanki… sonuçta hedef kitlesi, bu hedef kitlesine uygun adımlar, bu sürecein yönetilmesi… bunlar kritik şeyler bence… sonuçra “ben yaparım kitle beğenirse beğensin beğenmezse de sağlık olsun illaki azda olsa beğenen çıkar” gibi bir yaklaşımla yapılacaksa zaten sırf görsel ve işitsel argüman zenginliği ön plana alınır ve süreçte edinilen tecrübe asıl kazanım olur…

 • köylü @koylu

  retrofuturistik deniyordu sanirim bu tasarima

 • Recai @recai

  buyuk dagitim sirketleri ile anlasilmadigi surece oyunun piyasada tutulma ihtimali zor.
  bedava dagitayim icine reklam gömeyim dersen o bile zor.
  ilk oyundan az para kazanip referensi ile is ortakligina gidip ikinci oyunu yaparsin, kucuk capli firmalar ve projeler genelde böyle yuruyor. yani ikinci oyuna niyetin varsa ve maddi acidan kaldirabilecek durumdaysan sonucta buda bir sektör ve isini bilen icin karli bir ticarettir, hem de keyifli.
  gelismelerden haberdar et, guzel konu.

 • lterlemez @lterlemez

  Poster linkini atabilir misiniz, çok hoşuma gitti.

#akış
#TeknoYardım
#Samsung
Note 7’nin yenilenmiş hali için ne düşünüyorsunuz? Alınabilir mi sizce? Standart 16:9 formatının en güçlü telefonu gibi geliyor bana. Note 8’e göre daha kibar ve arasındaki fiyat farkıyla bir tane daha note fe alınabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Akış
Börü’yü izlerken aklıma düşüp duruyor. Bu dizinin senaryosu, işlenişi oyun için fazlasıyla uygun. Ben kültür bakanlığı gibi yerde çalışsam mutlaka bununla ilgili bir öneri sunardım. Belgesel-Oyun tarzında mis gibi “yumuşak güç”. Call of Duty gibi üç veya dört serilik bir oyunu olsa efsane olur bence. Tabii oyun yapması da dizi gibi değil, para ve paradan da öte bunun için insan kaynağı olması gerekiyor. :/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • HasanÖfke @simulasyon

  soldiers of universe gibi bir evrenin askerleri oyunu varken türk börüsünü kim ne yapsın? 😀 ABD’de çalışıp ak sakallıların yanına geri dönme senaryosu daha yaratıcı… sdfs

  • spawn_king @spawn_king

   Zaten ticari olarak yapılması imkansız. Yani aklında zorunun olması gerekiyor 😀 . Devlet desteğiyle ancak olur da. Ama askerin türk, alman, japon vs olması bence oyuncuyu o kadar etkilemez. Oyunu severse her türlü oynar.

  • HasanÖfke @simulasyon

   @spawn_king yerli geliştiricilerin önce kafayı bi değiştirmesi gerek ondan sonra… devlet desteği vs. boş iş zaten stüdyo açana maddi imkan var olmadı kickstarter yap bağış atalım ama bu değil işte vizyon yok birkaç firma hariç tabi mb bannerlord gibi bir oyun geliyorken 🙂

#akış
#Dell
#Alienware

Koskoca Dell, Türkiye’de Alienware modelinin Türkçe klavye desteği sunmuyor. Nedeni ise bunların oyun bilgisayarı olması diyor. Bunlar oyun oynamak içinmiş o yüzden Türkçe klavye desteği yokmuş :))) Hayatımda duyduğum en saçma bahane. Alienware sponsorluğunda İstanbul’da gösterişli “party” yapılıyor ama Türkçe klavye yok 😀 Bu konuda hp, apple, lenovo, msi ve asus gibi markaları tebrik etmek gerek. Bildiğim kadarıyla her modellerini Türkçe Q klavye ile getiriyorlar.

Benim görüşüm bu olay ayıplı mal veya ayıplı hizmet gibi bir durum. Türkiye’ye Türkçe klavye sunmuyoruz. Almanya’da niye Almanca klavye o zaman hiç getirme :/ Ürünlerimiz sınırlı sayıda geliyor o yüzden dersin anlarım da bunlar oyun oynamak için yapıldı o yüzden Türkçe klavye yok demek müşteriyi aptal yerine koymak gibi oluyor. Olay bir arkadaşımın -içerik editörü- alienware markası ile yaşadığı sıkıntıdan doğdu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 28
 • protego @protego

  Türkiye’de az satıldığı ve az geldiği için üreticisi ayrıca klavye üretip ekstradan üretim bandı açma zahmetine girmiyordur. Yetkili olarak kimle konuştuysanız ya bunu bilmiyor ya da kullanıcının üretim bandından falan anlamayacağını düşünüp daha basit bişey uydurmuş 🙂

 • Tümgeneral JohnSmith @johnsmith

  Ayıplı malla ne alakası var, beğenmiyorsan, işine yaramıyorsa almazsın. Gücün yetiyorsa TRde satışını engelleyip, işine yarayacak insanların almasına da engel olursun.

  İngiliz, İngilizce şarkı yapmış, ben anlamıyorum, Türkçesi de olsun demekten ne farkı var bunun? Yaparsa ne ala, yapmazsa ‘ayıplı’ olmaz.

  • spawn_king @spawn_king

   Sizin dediğiniz ingilizce şarkı gibi değil. Direksiyonu sağda olan arabayı Türkiye’de satmak gibi birşey. Arabayı sipariş ediyorsunuz geliyor bir bakmışsınız direksiyonu sağda. Şikayet etmez misiniz?

   İngilizcesi de satılsın Türkçesi de satılsın.

   Olay temelinde şu; Dell, doğru düzgün açıklama yapar, olay biter. Kimsenin ürün almasına veya almamasına karışmam. Almış bir kişinin yaşadığı olayı anlatıyorum. Uğraşılırsa ayıplı mal’a da sokulur.

  • Tümgeneral JohnSmith @johnsmith

   @spawn_king Direksiyonu sağda olan arabayı satın alanın sorumluluğu, işine yaramıyorsa almaz, en kötüsü beğenmedi, yanlışlık oldu iade edilir.

   Ben bir ürün yapmışım, satıyorum, işine yaramıyorsa almazsın, o kadar 🙂 Bana dersin şu özelliği eklersen alırım, ben de en fazla değerlendiririm, birisi istedi diye illa yapmam gerekmez.

   İngilizce şarkı örneği de cuk oturdu 🙂

   Aslında ne dediğinizi anlıyorum ama bana temel fikir olarak yanlış geliyor. Üretici bunu yapmak zorunda değil (kanunla yasaklarsınız, yine yapmak zorunda olmaz, en fazla ürünü TRde satmaz).

   Açıklama yapmak zorunda da değil. Yine de adamlar açıklama yapmış, bu defa beğenmemişsiniz. Dell demişki ben bu cihazı oyun için yaptım, siz demişsinizki güzel cihaz ben bunu alır, atıyorum, yazı da yazarım, render da yaparım. Sonra Dell’in bahanesini beğenmiyorsunuz 🙂

  • spawn_king @spawn_king

   @johnsmith Şarkı ile nasıl bağlaştırdınız hala anlayamadım. Birisi tüketilen birşey. Şarkıyı farklı amaçlarla kullanamazsın he telifini alırsın vs tamam da spotify’dan açtığın bir müziği niye Türkçe istesin birisi. Eminem Türkçe mi söyleyecek?

   Bilgisayar, şarkının aksine otomobil gibi doğrudan fiziksel ve kullanılan bir cihaz. İnsanların yerelleştirme talebi doğal olarak olur. Nasıl bir otomobilin direksiyonu klima sistemi satılacağı ülkeye göre özelleştiriliyorsa laptop için de bir şekilde sunulsa güzel olur. Benim niyetim alienware kaka, kötü bir firma vs demek değil.

   Şikayetimi burada da belirtlip belki firmaların bir yerelleştirme için adım atmasını sağlamak. Zorunda mı? Tabii ki değil. Ama olmasının ne mahsuru var? Şimdi arkadaşım laptopunu iade edecek yarın. Bu sebeple bir müşteri kaybetmiş oldu mesela.

   Son yazdığınıza göre o zaman firmalar “sen bu laptopta render almışsın garanti dışı” da diyebilirler.

 • zalades @zalades

  Yasaklanması gerek. Bir ürün trde satılacaksa Türkçe olmalı

 • Orkun @orkkoc

  Az satılacağı için ek maliyete girmek istemiyorlar. Sonuçta alan her türlü alıyor cihazı.

#akış
#TeknoYardım

Nisan ayında kız arkadaşımın doğum günü, -müstakbel nişanlım da diyebilirim- var. Laptopu var ama eskisi kadar iyi değil dota 2 oynarken 30-40 fps alıyor. Ben de özellikle dota 2’yi uzun seneler sıkıntısız çalıştıracak bir laptop arıyorum. Ekran büyüklüğü 17 olursa da tadından yenmez. Bir tavsiyeniz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 47