#Thinkpad #Macbook #Klavye #Akış

Kısa bir deneyimi paylaşmak istiyorum. İşi yazmak olan bir kimse olarak okumanızı tavsiye ederim. Yani deneyimim temel olarak yazma hissiyatı üzerinden. Psd gibi programlar da olsa da artık bu tip karşılaştırmalar için zamanın çoktan geçtiğini düşünüyorum. En azından odaklanmamız gereken nokta benim için performans değil.

Thinkpad vs Mac desem. Yani yazılımı bir kenara koyuyorum. Malzeme olarak ikisi de bambaşka olsa da kalite olarak en üst sırada. Mac almış olsaydım Thinkpad aklımda kalacaktı hep ama şimdi de ara ara Mac alsaymışım diyorum. Pişmanlık yok da sadece şımarıklıktan böyle düşünüyorum tahminim.

Deneyimin sonunda t480 için pişman değilim ancak macbook'un sunduğu farklı avantajları da isterdim açıkcası. Neler bunlar?
#Macbook avantajı
Speaker kalitesi, tüm metal hissiyatı, ekran kalitesi, trackpad

#Thinkpad avantajı
Yazma hissiyatı, inanılmaz pil ömrü, port zenginliği, izotop

Yazma hissiyatı t480'de çok çok iyi, Macbook Pro 13'ü de deneyimlemek için arkadaşımdan 10 günlüğüne aldım ve kullandım, yazma hissiyatı garip geldi başta ama sonra alıştım. Yeteri kadar baskı uygulama şansı vermiyor ancak hissiyatı iyi. Eksi olarak biraz daha derin bir klavye sistemi olabilirdi ve sesi anlamsız yere çok fazla geliyor diye düşünüyorum. En azından tok bir ses gelse güzel olurdu ama kütühane gibi yerlerde seri yazıyorsanız birisi mutlaka rahatsız olur. Macbook Pro klavyesi kesinlikle farklı bir deneyim sunuyor ama memnun kalma olayı arada diyebilirim. Thinkpad ise bu konuda kıyaslanamaz bile. T480 9/10 ise macbook 7/10 veriririm.

İş multimedya içerik tüketmeye geldiğinde ise Macbook kesinlikle önde. Bu incelikte bir kasadan bu kadar güzel, doyurucu bir ses nasıl geliyor şaşırdım ilk başta. Yazma konusunda şimdiye kadar deneyimlediğim en iyi laptopları yazayım:

1- Thinkpad t470
2- Thinkpad t480
3- Msi Gs43vr
4- Macbook Pro 13
5- Alienware 17 inç

Yazma hissiyatı olarak en iyi klavyeler
1- Logitech G810
2- Logitech G610
3- Logitech G Pro
4- Apple Magic klavyesi
5- Logitech K270

Tabii ben teknoloji editörü vs değilim. Mutlaka daha iyi deneyim sunan klavye ve laptoplar vardır. Benim deneyimlerim sınırlı ama meraklıyım. Buna göre bir liste yaptım ancak işin doğası, temeli kişisel zevk ve geribildirime dayalı. Kimisi Macbook 12'yi çok seviyor kimisi nefret ediyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap