@leventp 'ın da gündemlerde sık sık dile getirdiği durumlardan biri olan haber sitelerindeki clickbait olayı uzun zamandır benim de canımı sıkan şeylerden birisiydi. Ben de birkaç arkadaşımla birlikte bu duruma sinirlenmek yerine, bizim gibi bu durumu ifrit olanlar için bir site açmaya karar verdik. Her şeyini kendimiz tasarladık, kodlarını biz yazdık... Her habere hak ettiği 5 satırlık bir alan ayırdık. Bir haberin bundan fazlasını nadiren hak ettiğini gördük. Ekstra durum için de tasarımı geliştirdik.

3 satırlık haberler için her cümleyi bir fotoğraf altına koyup reklam ve fotoğraf galerileri içinde bizi boğan haber sitelerine olan kızgınlığımız, bize https://5satir.com 'u açtırdı. Umarım amacımıza ulaşırız ve kimseye mahcup olmayız. Lütfen desteğinizi bizden esirgemeyiniz.

Not: Herhangi bir gelir beklentimizin olmadığı bu paylaşım umarım reklam olarak değerlendirmez. Aile içinde bir paylaşım niyetiyle buraya yazmak istedim.

5 SATIR ANASAYFA

Bağımsız, yorumsuz, sadece haber kaynağı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 17

Ark reaktörü yapmayı Hollywood'tan öğrenecek değiliz!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Boş vakitlerimi iyi değerlendirmeye çalışıyorum. Fatih'in miğferini bir babayiğit modellemiş, ben de renderladım. İki ayrı deneme yaptım, umarım beğenirsiniz. #keyshot #render

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Merhaba arkadaşlar. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Web sitem ( http://www.kafaizni.org ) için bir film ve oyuncu kütüphanesi yazdım. 4-5 günde ayağa kaldırmaya çalıştım ama film öneri bölümü meraklıları için işe yarayacak sanırım. Çok fazla sistemde test etme şansım olmadı. Bir süre sonra hata ayıklama konusunda tünel etkisi oluştuğunu fark ettim. Sizden ricam https://www.kafaizni.org/test/film-detay.php?id=9359 gibi bir sayfayı açtıktan sonra gördüğünüz problemleri buradan yazmanız olacak. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama kült oyunlardan Wollfenstein 3D'nin yeni grafiklerle yapılmış remake versiyonuna denk geldim, hiç fena durmuyor. Denemek isteyenler http://www.moddb.com/games/wolfram/downloads/wolfram-european-version adresinden ücretsiz olarak oyunu indirebilirler. Oyunu oynamak için eski oyunun dosyalarına ihtiyacınız yok. Oyunun kendisi bir paket halinde sunulmuş. Şimdiden iyi eğlenceler 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Murat Gökoğlu paylaştı.

uBlock diye birşey var. Firefox ve Chrome (daha doğrusu Chromium) eklentisi bu. Adblock'la aynı işi yapıyor. Adblock (Adblock Plus yani) bazı firmalardan para alıyor ve para ödeyen firmaların reklamlarını siz engellemiş olsanız bile gösteriyor, ayrıca reklamları göstermiyor ama gösteren tarayıcıdan daha fazla bellek tüketiyor. uBlock ise her türlü reklamı engelliyor (siz izin vermediğiniz sürece), ayrıca daha az bellek tüketiyor. Yaptığım bir denemede aynı sayfa açıkken Firefox Adblock ile 235MB bellek tüketiyorken uBlock ile bu rakam 190MB civarı oldu. %20 civarı tasarruf diyebiliriz yani. Benim gibi çok sekme aynı anda açık çalışanlar için önemli rakam. "Bende 16GB ram var, azıcık fazla bellek kullansın zarar gelmez" demeyin, tarayıcının akıcılığı değişiyor valla.

Tabi dezavantajları da var. Donanımhaber gibi reklam olayının suyunu çıkarmış ve reklam sunucusu da biraz yavaş çalışan sitelerde sayfanın açılması biraz uzun sürebiliyor. Yani mesela sayfa 2 saniyede açılacaksa 7-8 saniyede açılıyor. Sayfayı açmadan önce tüm reklamlara bağlanır gibi yapıyor ama reklamları göstermiyor. Bu yavaşlık sadece reklamın dibine vurmuş psikopat sayfalarda hissediliyor. Normal sayfalarda (10'dan az reklam olanlarda) farketmiyorsunuz bile. Yavaşlık dediğim de sadece sayfayı ilk açarkenki yavaşlık, daha sonra akıyor. Ayrıca bu yavaşlık sayfayı derleme yavaşlığı değil, yani yavaş bilgisayarın sayfayı açarken kasılıp kalması gibi bir durum yok ortada. Firefox veya Chrome kullanıyorsanız denemenizi öneririm. Normal eklenti mağazasında yok, aşağıdan indirip hariçten yüklemek gerekiyor.

https://github.com/gorhill/uBlock/releases

gorhill/uBlock

uBlock - µBlock - An efficient blocker for Chromium, Firefox, and Safari. Fast and lean.
BeğenFavori PaylaşYorum yap