@leventp 'ın da gündemlerde sık sık dile getirdiği durumlardan biri olan haber sitelerindeki clickbait olayı uzun zamandır benim de canımı sıkan şeylerden birisiydi. Ben de birkaç arkadaşımla birlikte bu duruma sinirlenmek yerine, bizim gibi bu durumu ifrit olanlar için bir site açmaya karar verdik. Her şeyini kendimiz tasarladık, kodlarını biz yazdık... Her habere hak ettiği 5 satırlık bir alan ayırdık. Bir haberin bundan fazlasını nadiren hak ettiğini gördük. Ekstra durum için de tasarımı geliştirdik.

3 satırlık haberler için her cümleyi bir fotoğraf altına koyup reklam ve fotoğraf galerileri içinde bizi boğan haber sitelerine olan kızgınlığımız, bize https://5satir.com 'u açtırdı. Umarım amacımıza ulaşırız ve kimseye mahcup olmayız. Lütfen desteğinizi bizden esirgemeyiniz.

Not: Herhangi bir gelir beklentimizin olmadığı bu paylaşım umarım reklam olarak değerlendirmez. Aile içinde bir paylaşım niyetiyle buraya yazmak istedim.

5 SATIR ANASAYFA

Bağımsız, yorumsuz, sadece haber kaynağı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Murat Gökoğlu @muratgokoglu

  Teşekkürler. Doğrusu birçok insanın canı sıkılıyordu bu konuyla ilgili ama @leventp abi bu kadar sık dillendirmeseydi bu işe girişecek cesareti bulamazdık.

 • Murat Gökoğlu @muratgokoglu

  @ermanyurdakann Eğer hâlâ ilginizi çekiyorsa size de bir hesap açalım, buyurun ekibimize katılın. Memleketin gerçekten böyle bir siteye ihtiyacı var çünkü.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @muratgokoglu fikri pekiştiriyorum, @ 280karakter gibi bir twitter hesabı açarak sitedeki 5 satırı da özetleyip tweetler halinde paylaşabilir sitedeki içeriğe link verebilirsiniz 😀

  • Murat Gökoğlu @muratgokoglu

   Öyle bakınca Facebook'ta da herhangi bir sınırlama olmadan bu iş yapılabilirdi. Yalnız memleketimizdeki Twitter tam bir bilgi çöplüğü olmuş durumda. Biz, herhangi bir yorum yapmadan sadece olanı, biteni kısa ve sade bir şekilde sunuyoruz/sunacağız. Yani gün sonunda siteye 5 dakika ayıran birisi, küfür, kavga kıyamet olmadan memlekette, dünyada neler olmuş bitmiş öğrenebilsin istiyoruz. Aldous Huxley'nin öngördüğü gibi doğru haber, yalan yanlışın içinde kaybolmadan kayda alıp, onu öyle sunmak bizim asıl derdimiz.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @muratgokoglu fikir çok güzel, burada neredeyse hepimizin muzdarip olduğu ve talep ettiği bir konsept. Hayata geçirdiğiniz için tebrik ve teşekkür ederim.

   Öte yandan "herhangi bir yorum yapmadan sadece olan biteni sitede paylaştıktan sonra daha da özet halini 280 karaktere sığdırıp linkiyle beraber twitterdan paylaşabilirsiniz" demek istedim aslında 🙂 Yani "siteyi bırakın, twitterdan ya da facebooktan yapın" demiyorum.

   Çoğu insan için her gün bir siteye girip oradan haber bakmak külfet olacaktır. Her gün x bir siteye girmek yerine mevcutta kullandıkları bir platformu tercih ederler doğal olarak. Sosyal medya sitelerinin geneli her ne kadar çöplük olsa da hedef kitleniz olan clickbaitten v.b. durumlardan rahatsız insanların o çöplük içerisinde özenle seçip takip ettikleri nadir hesaplardan biri olabilirsiniz. Zira bu insanlar o çöplük içerisinde kendi filtrelemelerini yapıyorlar zaten.

   Hedef kitlenizin kullanım alışkanlıklarına da dikkat etmelisiniz. "Twitter çöplük, o çöplükte farkedilmeye uğraşamayız." şeklinde bir yaklaşımınız var anladığım kadarıyla. Bence yanlış. Sizinle aynı düşünen insanlar sizi retweet v.s. ederek yayacak ve viral etki yaratacaklar. Ayrıca dediğim gibi insanlar kendi filtreleri içerisine sizi alarak o çöplükten sıyıracaklar zaten.

   Yaptığınıza benzer bir iş yapan ve bahsettiğim şekilde yaygınlaşan nayn.co var. Twitter üzerinden takip ediyorum. Paylaştıkları haberlerin başlığı ya da özeti yeterli oluyor. Henüz sitelerine açıp bakmadım, bakma ihtiyacı duymadım. Zaten twitterdan okuyabilmek isterim ve başka bir siteye girmek zorunda kalmak istemem.

   Benim gibi düşünen, "+Nolmuş? -Bu olmuş. +Tamam" şeklinde haberleri almak isteyenler olacaktır. Buna yönelik bir öneri sadece benimki 🙂

  • Murat Gökoğlu @muratgokoglu

   @gurkan-atilgan Öncelikle detaylı yorumunuz için teşekkür ederim. Sanırım kendimi yeterince ifade edemedim. 🙂

   Sosyal medyanın kullanımı konusunda sizinle hemfikirim. Benim aklımdan geçen şey şuydu; bir haber dolayısıyla olan bitene arama ya da hashtag'ler aracılığıyla bakanlar (bunlardan birisi de benim) 10 binlerce tweet arasında boğuluyorlar. Bu haliyle tweetler belirli fraksiyonlara göre kişisel yorumlardan oluşuyor ve bu durum olayın özünden uzaklaşmaya sebep oluyor. Elbette sosyal medyadan da besleneceğiz ama bizim niyetimiz sabit bir adres üzerinden kategoriler üzerinden ziyaretçiye sunmak. Kullanıcıların sık kullanılanlar listesine girmeyi başarabilirsek amacımıza ulaşmış olacağız.

   Ayrıca bir mecranın sunduğu imkanlar da yapacağımız iş için yeterli olmayınca, o siteye takla attıra attıra inatla o iş için kullanılması bana/bize garip geliyor. Temel motivasyonlarımızdan birisi de buydu.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @muratgokoglu kategoris önerisi olarak "kripto para"

   ana sayfada üstteki 4'lü kısmı ya küçültüp ya 8 tane yapıp top3 coin tl ve dolar cinsinden değeri koyulabilir altın ve akaryakıt eklenebilir

   alt sayfalar olarak güncel otoyol ve köprü ücretleri konabilir

   İnsanların her bilgiyi özet ve net şekilde alabilecekleri bir dashboard gibi oluyo böyle iyice 😀

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @muratgokoglu twitter çok güzel olmuş 😀 şimdi farkettim hiç söylemiyosunuz 😀

 • Murat Gökoğlu @muratgokoglu

  @ermanyurdakann Ekipteki herkes (profesyoneller dahil) bu işi gönüllülük esasına göre yapıyor. Kimsenin para kazandığı yok. Site istediğimiz noktaya geldiğinde işin rengi değişecek tabii ki. 🙂

 • Akif Sever @pauselife

  Düzgün başlık atsalar 5 satıra da gerek kalmaz 😀 Twitter'daki spoiler haber gibi haberin içeriğinden asıl olan bölümü çekip başlığı o şekilde düzenleyecek editör ekibi gerekiyor. Sonrasında isteyen haberin tam halini okumak için tıklasın.

 • omerfa @omerfa

  Denedim tekrar açılmıyor bende. Hem pc de hem telefonda.

  • Murat Gökoğlu @muratgokoglu

   Tekrar tekrar denedin problem yok. Sitede ziyaretçi olmasa sunucu kaynaklı diyeceğim ama herhangi bir şey görünmüyor. Linke tıklayarak mı açtınız yoksa adresi kendiniz mi girdiniz? Eğer kendiniz girdiyseniz adresi tekrar kontrol ederseniz sevinirim.

 • Teknikfan @teknikfan

  Özellikle haber kaynağı olarak seçilen platformlar fazlasıyla iyi. Ek olarak Webrazzi/Log/BloombergHT yi önerebilirim. Dilediğiniz gibi sonuçlanır umarım..

 • Mamba @blackmamba

  Haberleri nasıl çekiyorsunuz? Ben de benzer bir proje için çalışıyorum. Biz RSS kullanmıştık.