Bisikletime kışa girmeden bir çift dış lastik almıştım. 2 hafta bile kullanmadım. Alırkende birkaç yere sorup fiyat araştırması yaptım. Ben üzerinde takılı olan dış lastiğin aynısı yada muadilini istedim ama bana "bunlar standart MTB 1mm zırhlı" dediler. Çifti 80'ne de vardı 160'a da. Ben daha tecrübelidir diye Salcano bayisinden 160liraya lastikleri aldım.
Geçen gün benden habersiz havası biraz inik vaziyette bu bisiklete binmişler ve diken batıp lastiği patlatmış (Dış lastiklerle beraber içlastikleride yeniledim 40 lirada onlar tuttu).
Orjinalinde takılı olan dış lastiklerle ben dağ tepe demeden 8 yıl boyunca gezmişim hiçbirşey olmamış. Şimdi bu diken nasıl oluyorda bunu patlatıyor. Sorum şu;
Havası inikken mi diken daha kolay batar yoksa olması gereken iç lastik basıncı varken mi daha kolay batar? #Teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Üsteki ve ortadaki mosfetin neden kılıfları farklı? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ITE 3V gelmiyor, sizce nereye bakmam lazım? #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sadece bir tanesinin sağlam çıkması test devresini yanlış kurdugumu düşündürdü, ekrana görüntü veren ekran kartın kristalini ölçmeye çalıyorum o bile bozuk çıkıyor. Test devresi 100khz ile 30mhz arası ölçüyor. Yani 27mhz gibi değerleri ölçmeli. Yarın yeniden kurup bakacam, acaba nerede hata yapmış olabilirim.🤔
Ek olarak, bunlardan tüp olanlarının hepsini birkaç anakartta denemiştim sağlam varsa da orada bozulmuş olabilir. ama diğer SMD olanlarını hiçbir şekilde denemedim. Onlar bile bozuk çıkıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İki adet mercimek kondanastor var, ikisinde de "102" yazıyor, birinde bunu altı çizili olarak yazmış. Farkı ne oluyor? #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

4,7 nanofarat diye bunu aldım, doğru mu vermişler? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Başta krem lehimi bir şeyin içine sokmuşta temizliyor gibi, acaba neyin içine soktu?
https://www.instagram.com/tv/CK3Pvcrjg5f/?igshid=10c0a9dbjb8nw

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  @anka Krem lehimler normalde sıvı ile katı arası krem gibi oluyor ya arkadaş onu daha iyi lehim araya yani deliklere kalıptan sızsın diye peçete ile sıvısını yada flux vs neyse onu alıyor iyice homojen hale getiriyor. Ve öyle de sürüyor araya iyice sızsın diye de baya üstünden geçiyor.

Datasheet bulabilen var mı? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

A & B fabrika çıkışı konulan mosfetler, C ise boş. Beslemeyi güçlendirmek için C yuvasına mosfet koymak istedim lakin o mosfetlerin 4smd+1kondansator + bobin koymak gerektiği gözüküyor. Dediğim alanları boş bırakıp sadece mosfet koysam ne olur (?)
4 kenarı pinli olan entegreleri takarken de zorlanıyorum, hizalama işini nasıl çözebilirim (?) antrenman yapıp el alışkanlığı kazanmam mı lazım yada değişik bir tekniği var mı ? önerileriniz nedir. #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • cicikuş nazmi @cicikus

  Emin degilim ama en azından elektrolitik kondansatörü koymalisiniz diye dusunuyorum. Sıcak hava ile entegre takma işi tamamen beceri ve el alışkanlığı, eliniz titriyorsa zorlanirsiniz, kolunuzu masaya bastırın. Ben cuma günü ilk defa sıcak hava ile entegre BA6392FP entegresini taktım, tabi bga olmadığından zorlanmadım sanki daha önce yapmış gibi kusursuz şekilde oturttum. Cok tamir videosu izlediğimden öğrenmişim herhalde 😀 Sıcak havayı tanıdık bi bilgisayarcıdan kullanmak için rica ettim.

 • ALIEN @alien

  Sadece mosfet koyarsanız devrenin o kısmı havada kalır, devre tamamlanmaz olmaz yani.
  Bazen duyarız 3 fazlı çok fazlı sürücü yapısı vs diye. Kart üzerinde 3 adet yer var lakin mcu kısmında bunun ikisini sürecek şekilde ayarlamış olabilirler, körlemeye denemezdim ben iyice araştırmadan.
  Hizalama işlerini zaten mercek altında yapıyorlar çıplak gözle zor artık.
  Padlere çamur lehim sürülerek IC nin lehimlenene kadar kaymadan tutunması sağlanabilir.

 • Emre Ayaz @emreayaz4

  Kullanılan yere bakılırsa muhtemelen buck tipi(gerilim düşürücü) smps yapısı var. Üç tane paralel düşün. SMPS için genel topoloji aşağıdaki fotoğrafta görülüyor. Sadece MOSFET taktığında işe yaramaz. @alien hocamın da dediği gibi sürücü tarafında da ketlenmiş olabilir zaten.

  Krem lehim kullanıyorsan çok sürme padlere. Sıcak hava tabancasıyla yaparken lehim eridiğinde topluyor zaten kendini, entegreyi. Kart üzerinde solder mask olduğu için başka taraflara da bulaşmaz eridikten sonra eğer kararında kullanırsan. Entegreyi çok çok yamuk koymadığın sürece problem olmaz.

12v için olan schottky diyot diğerlerinden farklı olarak soğutucu biloğuna temas ediyor(termal pedi yok). Böyle bir tasarım sizce normal mi? #TeknoYardım
PSU bu haliyle start alıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap