Datasheet bulan var mı? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bobinlerin ısınmasını bir türlü çözemedim. Mosfet pwm kontrolcüden şüphelenip aynından takmayı denedim. İlkinde taktım ekranda görüntü vermedi. Söküp yeniden takacaktım, sökerken yol koparmışım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir nedenden dolayı bobinler ısınıyor ve bilgisayar kapanıyor? Bilemiyorum.
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilgisayar kapalıyken mouse ışığı yanıyor, anakartı ve powersupply kontrol ettim. PSU 24 pin yeşil kabloda ki 5v elektrik Anakart üzerindeki rt9166A ya ulaşıyor. Kapalı konumdayken buraya ulasmamali diye düşünüyorum. Sizce anakartım hangi birimi sukoymuş? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Bobinlerin ısınıp bilgisayarın kapanma problemi sadece benim başıma mı geliyor🧐

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 16
 • alper212 @alper212

  Bobinlerden kaynaklanıp kapandığını nerden anladınız hocam ?

  • ANKA @anka

   Bobinden kaynaklanıyor demedim. Sebebini bilmiyorum, sebebi yüzünden bobinlerde ısınma oluyor oradan mosfetlere derken ilgisayar kapanıyor. Arızalı parçayı yada sebeplerini arıyorum birşey bulamıyorum. Mosfetlerin PVM kontrolcüsüde ısınıyor ama ana ısınma noktası bobinler daha sıcak oluyor.

 • ALIEN @alien

  Bir çok sebebi olabilir bunun.
  Öncelikle ilgili birimi kontrol eden IC yi bulacaksınız ve çıkışındaki sinyal olması gerektiği gibi mi kontrol edeceksiniz ki bu esnada osiloskop gerekli olacak.
  Daha sonra güç katını süren mosfet ve çevre birimlerinin sağlam olup olmadığını kontrol edeceksiniz.
  Ya çıkıştan fazla yük çekiliyor ya da güç besleme modülü işini düzgün yapamıyor bir sebepten.
  Amatör imkan ve ekipmanlar ile bu tür tamir işleri çok zor.

  • ANKA @anka

   Osiloskop ucuz birşey olsa alacam kendime, Dedim (!) "belki bu arıza ekseri şuradan çıkar" diyen birini bulurum 🙂
   Acayipte merak etmeye başladım. Gidip hurdalıktan arızalı anakartlar aldım ve 3 tanesinde de aynı sorun olan anakartları ayırdım, karşılaştıracam. Şuan elimden bu geliyor. Kondansatörlerini olması gerektiği gibi yeniledim durum aynı. Bilgisayar çalıştığı esnada mosfetlerde bobinde ve kondansatörlerde olması gereken voltaj var. O bobinlerde ısınmaya başlıyor ve mosfetve mpsfetleri kontrol eden pvm kontrolcüsü ısınıyor. Ençok ısınan bobin-pvm kontrolcü ve mosfetler.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Elinizle dokunarak bir bilgisayar donanımının fazla ısındığını anlayamazsınız. 45-50 derecede eliniz yanar ve tutamazsınız ama o sıcaklık donanımlar için soğuk bile sayılabilir. Örneğin ben anakartımın kuzey köprüsü ve işlemciye güç taşıyan mosfetleri soğutan soğutucuya dokunursam elim yanıyor. Buna rağmen bu bilgisayar 6-7 yıldır stabil bir şekilde çalışıyor.

  • ANKA @anka

   Bu anakkart için olması gereken sıcaklıkları biliyorum ve fazlalar. 60 dereceye kadar insan elini tutabiliyor diyebiliyorum. ÖZel anakartlarda ki soğutuculu parçalardan olsaydı ısınıyor demezdim ama olağan dışı olduğu için ısınıyor diyebiliyorum.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @anka Fan kontrolcüm var hocam ve şu an mosfetlerin üzerindeki soğutucuya bağlı fan kontrolcü probundan 68 derecelik sıcaklık okuyorum. Soğutucu altındaki mosfetler belki 90 derece. En iyisi şöyle yapalım:
   Eğer bilgisayar belli bir süre açılabiliyorsa Aida 64 programındaki Sistem Kararlılık Testini çalıştırın. Tüm sıcaklıkların ve daha da önemlisi voltajların ekran görüntülerini paylaşın. Bir düzensizlik olup olmadığına bakalım.
   Eğer bilgisayar bu kadar uzun süre açık kalamıyorsa 8-12 cm aralığında bir fanı bir şekilde ısındığını söylediğiniz yere üfleyecek şekilde sabitleyip üfletin. Eğer ısınmadan kaynaklı bir sorunsa mutlaka bir değişiklik olmalı çünkü kasamda mosfet ve kuzey köprüsüne doğru üfleyen bir fan takılı ve bu fanı düşük devirde çalıştırırsam 68 derecelik sıcaklık 45 dereceye düşüyor. Sizde de 5 dakika çalışıyorsa 10-15 dakika çalışması gibi bir durum olacaktır o kısımdaki devreler ısındığı için sorun çıkarıyorsa.

  • ANKA @anka

   @coolnquiet Saat geç oldu ama şuan fan ayarlıyacağım, zamandan kazanmak için ise win10 yüklü ssd ile sistemi çalıştırıp görsellerini alacağım. Tahmiinim 20-30 dk. içinde işlemler biter 🙂

 • ANKA @anka

  Denedim ama olmadı, programı çalıştırdım testi başlatmadan kapandı. İkinci denememde ısınmış olacak ki Windows yuklemesinde kapandı @coolnquiet

Anakart üzerindeki Mosfetlerin ve bobinlerin ısınma sorunu musallat gibi peşimi bırakmıyor. bugün sorunsuz çalışan anakarttan birebir aynısı olan işlemcinin yanında ki kondansatörleri yeniledim. Ondada ısınma problemi başladı, sağlam olan anakart bozuldu (eski model dert değil). Mosfet ve bobinler aşırı ısınıp bilgisayarı kapatıyor. İşlemci powersupply değiştirdim durum aynı. Acaba statik elektrikten mosfetlerin kontrolcülerine mi zarar veriyorum bilmem. Havya ucunda bile statik elektrik bulunur diye biliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İşlemci beslemelerin oradaki bobinler ısınıyor ve bilgisayar kapanıyor. Elimde osiloskop olmadığı için sebebini bulamıyorum. Sizin başınıza buna benzer bir olay geldi mi (?) sorunu nasıl çözdünüz (?) bu konu hakkındaki görüşleriniz nedir?
#teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilemiyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar bir mosfete drain ucundan voltaj giriyor fakat source ucundan çıkmıyor. Birçok kez bu durumla karşılaşıyorum. Mosfeti dışarda ölçünce sağlam fakat devrede dediğim gibi oluyor. Sizce neye bakmalıyım? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap