Arkadaşlar ben buna 470 mikrofarad 16 volt diyorum, sorum şu yukarıdaki 912 nedir (?) Cepc marka herhalde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Aslında o yanındaki rengin bile bir anlamı var. Mesela tolerans değeri oluyor ondan sonra çarpan zımbırtısı var vs. harflerin de manası oydu falan benim de pek anlamadığım konular ama emin değilsen yerinden söküp ölçebilirsin tabi arızalı değilse ama 470uf 16v o bariz belli de tabi o diğerleri işi karıştırıyor. Tv tamircisi elektronikçi vs çok çalışmadım tabi ustalarda sağolsun öküz gibi mal gibi davrandıkları için adam gibi öğreten de sağolsun olmadı. Bu işe aslında benim sıfırdan başlamam lazım. 🙁

 • homosapien @biggestliar

  Kapasitörlerin sınıfını ifade ediyor; voltaj aralığı ve akım tutma kabiliyeti üzerinden yapılan bir sınıflandırma (dolayısıyla içindeki iletken ve yalitkan malzemeyi de tanımlıyor). Ama siz buna takılmayın çünkü 9xx sınıfı kapasitör; sıradan, her yerde bulabileceğiniz genel olarak her elektronik devrede kullanılan, ucuz sizin bile evinizde yapabileceğiniz bir bir sınıf. Siz sadece volt ve farat değerine ve termininal (bacak) sayısına bakın yeterli. Çünkü bu değerler asıl olan; volt yükselip/azalırsa , farat değeri yükselip/azalırsa zaten sınıfı otomatik olarak değişir. Kuvvetle muhtemelen satıcısı bile bilmez, "abi kaç volt, kaç micro farat istiyon, bırak şimdi 900 800" diyecektir.

 • harunshn @harunshn

  Güzel duvar kağıdı olur bundan. Eyvallah. 😀

Lehim emme telinin metresi 10 lira. Kargo hariç tabi. Tek sefer kullanılan bir ürün için çok para bence.
Tamam, insana iş yaptırtır ama 5 lira hakkı. PCB yüzeydeki lehimi emip temiz lehim yapacam. 5-10 cm gitti desek yani 1 lira.
Dediğim gibi metresi 5 lira olmalı, yani 50 kuruş gitmeliydi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar AC'yi köprü diyot ile DC'ye çeviriyorum. Avometre de DC voltta ölçerken sorun yok ama AC modda ölçüm yapınca köprü diyottan geçen akım 2 katına çıkmış oluyor.
Yani doğrultulan akım AC olarak 2 katına çıkıyor. Çok şaşırdım. Bu normal mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar bilgisayarınızı ne ile temizliyorsunuz. Piyasada baya temizleyici sprey var ve bunlar nedir-ne değildir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 25

Arkadaşlar"R45C" yazan nedir. Datasheet bakıyorum bulamıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Powersupply öncesi ve sonrası voltaj değerleri fotoğrafta mevcut. Kondansatör yenilemesi işe yaradı.
Saatlerdir test ediyorum bir sorun yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • prometrik @prometrik

  Nasıl yaptınız? Bir anlatım ve detay var mı? Neden bu işlemi yapmayı tercih ettiniz? Bir blog yazısı yapsanız güzel olur.

  • ANKA @anka

   Blok yazısıyla olur mu bilmiyorum. Form da konuştuğumuz ve sonuca vardığımız;
   -Kondansatör arızasının tesbiti. Blok kondansatör olmadığından pahalı değiller ve hepsini komple yeniledim. Blok kondansatörler hariç 🙂
   -Uygun kondansatör seçimi ve püf noktası (Aynı mikrofarat (uF) değerine sahip olacak ve voltajın bir tık fazla olması yüksek voltajı tolere etmesi için bir avantaj)
   -KOndansatörlerin sökümü ve yenilerinin takılması. lehimleme, elbecerisi, PCB de kondansatör bacak tesbiti.
   -Kondansatörler devrede C harfi ile temsil ediliyor koyu taraf yada çizgili taraf - oluyor. Sökülen kondansatörlerin yerine uygununu takmak içinHangi C numarasına ait yerde kaç uf kondansatör var not etmek gerek.

  • prometrik @prometrik

   @anka Peki bu değişim ihtiyacı neden oluştu? Sistemde bir yavaşlama mı hissetiniz? Gürültülü mü çalışıyordu?

  • ANKA @anka

   @prometrik powersupply gürültülü çalışıyordu. bu fan sesinden bağımsız bir gürültüydü ve sistemin performansı düşüktü. Üstteki notta belirtilen değerler düşük değerler. Yani bir güç kaynağı istelinen 12 yada 5 V değerini çoz az kayıp ile vermeli.
   İlkin powersupply üzerindeki 4-5 kondansatörün şiştiğini birinin delindiğini gördük. Sonrasıyukardaki yorumda anlattığım gibi.

Geçen haftalarda paylaştığın power supply yenilemesini gerçekleştirdim. Toplamda 11 adet kondansatör yeniledim, 350 watt bir power supply için buna değiyor mu diye soracak olursanız;

Bir kere yapacaksanız değmez.
Elektronige meraklıysanız birseler öğrenir ve sonrası için size bir tecrübe olur. ki ben PCB kart üzerindeki yollara da hassas davranmak gerektiğini öğrendim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Equitatus @equitatus

  Neden değmiyor, kondansatörler çok mu pahalı?

  • ANKA @anka

   İşçilik. Ben bunda yapmadım ama bu blok kondansatörlerin en ucuzu 10 liradan başlıyor ve 2 adet var. Buna kargo bekleme yada çarşıya gidip alma gibi zahmetleri eklersen karşılığında 2-3 adet powersupply ikinci el pazarlardan alabilirsin. Birde 400-500 watt olsa gene bi tık, kurtarırsın. İkinci el pazarında bunların ederi baya düşük 🙂

 • Mlih @melih-atmaca

  Havya kullanmayı öğretir iyi olur hocam Ben hala acemiyim 🙂 Henüz bozduğum pcb yok ama bazen diyot, kondansatör bozduğum oluyor, sökerken vs.
  Havyanın uç kısmındaki çürüme (erime) sorununu çözsem daha iyi olucak gerçi

  • ANKA @anka

   Lehim yaptıktan sonra kondansatörün fazlalık bacaklarını kesmek için yankesici yok benle. Kerpeten ile kabasını aldım tornavida ile de yatırmaya çalıştım PCB üzerindeki yol söküldü. Sonrasında tamir edip onardim. İşe yaramış galiba hiçbir problem yok.
   Havyanın uç kısmını havya ucu temizleyici ıslak mantar ya da bulaşık teline surtunce düzeliyor. Ama her lehim eritmede temizlemek gerekiyor.

  • Daviance @daviance

   @anka yan keski yerine tırnak makası kullanabilirsin.

  • ANKA @anka

   @daviance O an aklıma gelmedi ama tırnak makasıda uzun vadede işlevini kaybeder. Yan keski almak en mantıklısı.

UTC2822D ile potansiyometre kullanarak voltaj düşürme işlemi gerçekleştirdim. Ama Voltaj ençok 5,4V'e kadar düşüyor. Datasheet'te 1,4'e kadar düşeceğini gördüm. Belki yanlış görmüşündür bilemem. Sorularım şu;
(şimdiden teşekkürler #Teknoyardım)

1)Potansiyometre'yi doğrumu lkullanmışın ve daha iyi kullanılabilir miydi?
2)Neden Pot. ile 5,4'e kadar voltaj düşüyor? 0-12V değilde 5,4-12V değerinin alması nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar bu voltaj düşüren mosfet ile güç girişini ve ayarlamasını nerden yapabilirim? Input varken birde Vcc var. Vcc'den de voltaj girişi oluyormuş. Mosfeti yakmadan bir fikir alayım diyorum. #Teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 16

Arkadaş çevresi, öğretmenler insanı çok etkiliyor. Bir öğretmen okul maili ile ücretsiz office kullanılabileceğini söylerken diğeri söylemiyor. Neydi bizdeki mentalite az biraz anlayana, format at birde office yükle (crakli oluyor tabi). Çoğu kişi bir mail adresi olduğunu yada verdikleri kağıtta yazan mail adresinin nerde kullanılacağını bilmiyordur. bu sayede öğrenilmiş oldu.

Ben yine Libreoffice kullanmaya devam ederim, çünkü ihtiyaçlarım ve beklentilerim belli. Derslerden geçmek için ise office yüklerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 22