mercimek kondansatordeki %10'luk değer kaybı sorun yaratır mı? #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

WellHise XT6013 Kapasitemetre ile TT-Technic VC6013 Kapasitemetre arasında nerdeyse 2 kat fiyat farkı var. Seçimi neye göre yapmalıyım sizce? #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Dökümanlarına bakmak lazım ama hata oranı farkı vardır. Atıyorum birinde yüzde 0.1 dir öbüründe yüzde 0.5 veya 1 dir gibi gibi.

  • ANKA @anka

   SMD kondansator, mercimek-mika kondansator gibi ölçemediğim parçalar için düşünüyorum. Günün sonunda pek fark eder mi? biri 180 diğeri 280 liralarda.

  • Orcun @orcun

   @anka Basit işlemlerde kullanacaksan çok atla deve fark olmaz. Ha ama çok hassas entegre projelerde vs çalışacaksa fark olur. Mesela tibbi görüntüleme cihazlarında arıza olaylarında yani bu işler çok sıkıntı olur. Ama sıradan ev kullanıcısı için çokta dert değil yeter ki çok ucuzu ölü fiyatlısı olmasın.

bir PSU neden sürekli restart atar? açıl komutunu verdiğimiz andan itibaren sürekli kendini yeniden başlatıyor. #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 19

12V 10A ve -12V 1A çıkışlardan 24V çıkış alırsam max. kaç amper çekerim.
1A mı çeker 10A mı 11A mı ? #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Önerebileceğiniz Temel Elektronik, Temel Elektronik üzeri böyle;
devre şemalarından bahseden, bileşenleri tanıtan kitap var mı? Kitaptan beklentim bilgi birazda teknik öğrenmek. 300 liraya kadar kitaba para verebilirim.
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

PowerGood 0,11V - 5Vsb 7,4V
Diğer voltajlar normal. Değeri %70-%80 oranında düşmüş direnç tesbit ettim değiştirdim ama yeterli gelmedi. Statik elektrik yüklenmiş anakarta 24 pini takar takmaz olanlar oldu. Ölçemediğim mercimek ve Mica kondansatorler var. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ANKA @anka

  Güncelleme:
  ölçemediğim 3 adet mica kondansatorü değiştirdim sorun devam etti. Mercimek kondansatorleride yeniledim;
  PowerGOOD voltajı 5,2 düzeldi. 5Vsb ise 8v ile başlayıp 6,7 ye kadar düşüyor.

Statik elektrik yüklenmiş bir anakarta PSU 24pin kablosunu takar takmaz "çat" diye ses geldi (start vermedim). Anakart açılmıyor. PSU 5Vsb=7V'ye yükselmiş, diğer voltajlar normal.

5Vsb'yi eski haline nasıl getirebilirim. AZ339P-e1 entegresine baktığımda;
Input2- ile GND arasında çift taraflı değer okuyorum. Orjinalinde tek taraflı değer okumam gerekiyor. Devreden söküp entegreyi tekrar ölçtüğümde olması gerektiği gibi. Görünürde yanan yada aşınan parçada yok. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türkcell kullanıcıları bilirler -8 liraya düşme durumu vardır. Hattı ilk aldığımdan beri "hattı alırken o 8 lirayı veriyorsun" gibiduyumlar almıştım ne kadarı doğru (?) bilmem asıl konu;
Bunun adını avans olarak değiştirip, limitini de birazcık yükselterek hizmete dönüştürmüş olmaları ve her ay 2 lira 10 kuruş hesabınızdan düşecek. Yada "IPTAL AVANS" yazıp 2200 a gönderip iptal etmeniz gerekecek. Bu ne zamanki mevzu bilmiyorum lakin işlem detaylarında bile paranın kesildiği gözükmüyor, -9 lirayı görünce fark ettim ve bu bilgilere ulaştım.
https://www.turkcell.com.tr/servisler/turkcell-avans-tl#detaylibilgi

Turkcell Avans TL

“Eyvah! TL bakiyem bitti” dediğiniz anda Turkcell yanınızda
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

Diyotlar sağlam, d882 de sağlam. Yanmış dirençler mevcut.
Bu kursun asit akülü LED lambası devresi. LED ve batarya, bağlı olsun yada olmasın dirençler aşırı ısınıyor. D882 ısınmıyor, 5-6 sn. Sonra dirençler den (510ohm) duman çıkıyor. Bu durum için görüşleriniz nedir? #TeknoYardım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ANKA @anka

  Güncelleme;
  1500 ohm ve 330 ohm olması gereken dirençler 0 ohm. Devrede 330 ohm'luk yere 3,3Mohm, 1500ohm a ise 1,5ohm takılmış. Ya devre üzerine yanlış yazılmış yada dirençler yanlış.