Bisikletimin dış lastiğinde yazan değerler şu şekilde
CST MTB 26X1,95 c-1455-3
burda "c-1455-3" değeri neyi ifade ediyor, zırh kalınlığı felan mı? #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"RUFUS" & "ISO to USB" hariç;
iso dosyasını usb ye yazdırma programı arıyorum. Var mı ücretsiz bu işi yapan kullandığınız program? #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

R227 altında iki adet direnç takılacak yer var. Dirençler soldan sağa mı yoksa yukarıdan aşağı mı yerleştirilecek? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ekran kartı sürücüsünü kalıntı bırakmayacak şekilde silmek

Ekran kartı satın alma rehberimizde bahsettiğimiz ve birçok kişinin ilk defa duyduğu 'temiz sürücü kurulumunu bu defa adım adım anlatıyoruz. Kullandığımız program ise burada.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 124

Yolu kopan SMD kondansatör, fotoğraflarla nereye gittiğini bulabilen var mı (?) Birkaç yere yol çektim lakin görüntü hafif noktalı ve ram arızası var gibi çizgili oluyordu. #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 19
 • ANKA @anka

  dediğiniz yerler kopan kısımlarla kısa devre @emreayaz4

  • Emre Ayaz @emreayaz4

   Güzel, çok ince olmayan bir kabloyla, kablo uzunluğunu mümkün olduğu kadar kısa tutarak bi atlama yap bakalım, sonuç ne olacak. Via'ların iç çapından daha ince olmasın çektiğin tel, hatta daha kalın olmalı uzaklık artacağı için(ve tasarlayan adam iki via ile indirmiş aşağıya, bunun da amacı var aşağıda anlattığım endüktif etki muhabbeti). En azından via iç çapının iki katı çapında tel kullan varsa elinde. Kalın kablo yoksa paralel(aynı uzunlukta) iki veya üç kablo çekebilirsin. Çektiğin kablonun belli bir endüktif etkisi var(PCB'deki yollarda da ve vialarda da var), dediğim noktalara dikkat edersen o etkiyi minimize edersin böylece söktüğün değerde(sağlamsa direk söktüğün) kapasitörü takabilirsin.

   Bu yazdıklarım bu karttaki sorun için pek de gerekli olmayabiilir ancak genel olarak aklında bulunsun. Daha hassas bir devre bloğunda bu dediklerim daha da önem kazanacaktır.
   Kolay gelsin 🙂

  • ANKA @anka

   Ek2 @emreayaz4 kondansatör kopana kadar hiç böyle değildi, acaba kabloda mı bir hata olmuştur yada kondansatör koptuğu için bir yerlere gitmemesi gereken voltaj gidip bozmuş mudur

 • ANKA @anka

  Ek3 görsel de çip arızası var gibi lakin başka yerlerde olan problemler çip arızlası gibi gözükebiliryor, kartın aynısından bir tane daha var üzerindeki parçaları gözden geçirip sorunu bulmaya çalışacağım her şey için çok teşekkürler.

 • Emre Ayaz @emreayaz4

  Flux kalıntılarını temizleyip denemişsindir ama hatırlatmak istedim. Üzerinde çalışırken başka bir bloğu bozmuş olabilirsin ya da kablo atlamasında sorun olmuş olabilir ya da kondansatör eskisini taktıysan bozuk olabilir. Yeni kondansatör taktıysan değeri tutmamış olabilir. Kondansatörün atlama yaptığımız bacağı GND gibi geldi(gnd olduğunu bildiğin bir yerden kontol edebilirsin PCIe beslemesi varsa kartta siyah kablonun bağlandığı nokta uygundur(izolasyon yoksa tabi, çok faktör var)), diğer bacağı nereye gidiyor? Onu bulursan ilgili entegre üzerinden bir şey çıkarabilirsin belki.

 • Emre Ayaz @emreayaz4

  Çip arızası kısmında soğuk lehimden şüphelenirsen fön makinesiyle ısıtıp deneyebilirsin bi'. Anladığım kadarıyla öğrenmek için uğraşıyorsun kartı gözden çıkardıysan denenebilir. Aşağıdaki linkte başka bir arkadaşa laptop grafik işlemcisi ile ilgili konuşmuştuk, olay oralara giderse bakabilirsin.
  Tekrar kolay gelsin.

  https://teknoseyir.com/durum/1229290#comment-4363344