İyi akşamlar teknoseyir. Yaklaşık 4 yıl önce kullanmakta olduğum Toshiba L850-1R5 model laptop ekran kartını görmüyordu. Biraz uğraşmıştım ancak çözememiştim. O dönem götürdüğüm tamirci de anakartın arızalandığını söylemişti. O zaman yaptırmadan bir kenarıya koyup yeni bir bilgisayar satın almıştım. Şimdi evde film ve internette sörf ihtiyacını gidermek amacıyla bir cihaz gereği doğdu. Ben de bilgisayarı çıkarıp çalıştırmayı denedim. Bilgisayar açılıyor ancak ekranda hiç bir tepki yok. Bilgisayarı açıp göz ile kontrol ettim ancak fiziksel bir hasar göremedim. Acaba yapılabilecek bir şey var mıdır? Tamirciye götürmeden halledebilecek bir şeyim varsa yapmaya çalışacağım, yoksa zaten çok eski bir laptop ve çıkacak ücrete kesinlikle değmeyecektir diye düşünüyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) @lterlemez

  Güvenli kipte de görüntü gelmiyor mu? Daha da basitini sorayım, bios görüntüsü de mi gelmiyor?

 • lterlemez :) @lterlemez

  Fena makine değilmiş AMD Radeon™ HD 7670M ve Intel HD 4000 barındırıyor. Yanlış bakmadı isem: https://tr.dynabook.com/discontinued-products/satellite-l850-1r5/

 • Emre Ayaz @emreayaz4

  Merhaba.
  Bu tarz bilgisayarlarda grafik işlemci değişimi(birkaç istisna dışında) mümkün olmuyor, yer dar olduğu için masaüstü bilgisayardaki gibi soketli yapı kullanılmıyor, grafik işlemciyi anakarta lehimleyip bırakıyorlar.

  Cihazda yüksek ihtimal soğuk lehim/lehim çatlağı oluştu. Eliniz yatkınsa cihazın anakartını kasadan sökün. Düz bir zemin üzerinde soğutucu blogu çıkarmadan(çıkarsanız da olur ama ben fazla iş çıkmasın diye üstündeyken yapmıştım) grafik işlemci tarafını fön makinesiyle ısıtın. Ara ara sıcaklığı(kendinize zarar vermeden) kontrol edin ve elinizi değdiremeyecek seviyeye kadar ısıtın bölgeyi. Fön makinesinin gücüne bağlı olarak iki dakikayı biraz geçebilir işlem. Sonra kartı kendi haline soğumaya bırakın.

  Kart soğuduktan sonra bilgisayarı toplayıp(ben asgari düzeyde vida ve komponentle yaptım ki tekrar ısıtmak gerekirse vakit kaybı olmasın) cihazı çalıştırın. Görüntü gelirse zaten sıkıntı yok, gelmezse tekrar ısıtmayı deneyebilirsiniz.

  Yukarıda bahsettiğim işlemi daha dün uyguladım amd grafik işlemcili açılmayan bilgisayarıma(hp, grafik işlemci hd5xxx serisinden). Tek seferde sonuç aldım ama tekrar ne zaman bozulur bilmiyorum tabi. Uğraşmaya değer diyorsanız evdeki malzemeleri kullanarak yukarıda anlattığım işlemi deneyebilirsiniz.

  Olur da denerseniz sonucu bilmek isterim, kolay gelsin şimdiden.

  • Otroligt @otroligt

   Teşekkür ederim. Yarın deneyeceğim bu işlemi. Sonucu mutlaka paylaşırım.

  • Otroligt @otroligt

   Bugün bilgisayarı açarak önerdiğiniz işlemi 2 kez denedim ancak ne yazık ki halen ekranda hiç bir tepki yok. Bir başka problem daha olabilir mi ortada acaba?

  • Emre Ayaz @emreayaz4

   @otroligt Bellekleri kontrol etmeyi denemiş miydiniz?

  • Otroligt @otroligt

   @emreayaz4 Bellekleri çıkarıp taktım. İnternette şöyle bir video var ve tam olarak benim yaşadığım durum da bu. https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=vNcY6vQpRl8&feature=emb_logo

   Büyük ihtimalle onlar bir cihaz yardımıyla, benim saç kurutma makinası ile yapmaya çalıştığım işlemi yapacaklar. Acaba yeteri kadar ısıtamamış olabilir miyim? Epey sıcaktı ama sıcaklık da göreceli bir kavram sonuçta 😀 3 dakika kadar tuttum küçük boyutlu bir kurutma makinasını.

  • Emre Ayaz @emreayaz4

   @otroligt bendeki 1800wattlık bi cihazdı, bir buçuk iki dakika yeterli oldu aslında ama ufak cihazda daha fazla ısıtmak gerekebilir tabi. Daha uzun süre ısıtmak denenebilir bence. BGA lehimlerinin tamamen erime sıcaklığı olarak 200 derece bilgisini gördüm, 200 olmasa da(olmasın zaten, anakartı oluşturan bütün plane'ler o sıcaklığa ulaşırsa alt kattaki diğer komponentler düşebilir) 100 dereceyi geçmiş olması lazım diye düşünüyorum ki çatlaklar kendine gelsin ve tekrar ıletim sağlasın.

   Aslında kesin çözüm(eğer grafik işlemci sağlamsa ve sadece lehim sıkıntısı varsa) reballing denilen işlem. Çipi tamamen söküp lehim kalıntılarını temizleyip yeni lehim toplarıyla tekrar takmak. Tabiki evde yapılabilcek bir şey değil bu işlem, maliyeti de yerine göre 400 500 lirayı bulur diye tahmin ediyorum.

   @orcun hocamın konuyla ilgili farklı görüşleri olabilir, benden daha uzun süre bu tarz tamirat işleriyle ilgilendiğini biliyorum kendisinin.

  • Otroligt @otroligt

   @orcun @emreayaz4 sabahtan beri uğraşıyorum, en sonunda 30 dakika boyunca ekran kartını ısıttım ve görüntü almayı başardım. Win7 imiş son kullandığımda onu win10 a yükselttim ve çok iyi durumda şuan. Yalnız ekranda yan taraftan bakınca belli olan beyaz bi hayalet var sebebini çözemedim. Belki bilginiz vardır diye sormak istedim. Fotoğrafa çok az yansıdı ancak gözle daha belirgin. Tam karşıdan kullanımda hiç bir sorunu yok.

  • Emre Ayaz @emreayaz4

   @otroligt Ekrandaki hare hakkında bilgim yok malesef, görüntü kaybı yoksa kafaya takmayın bence.
   Çabanızın sonuç vermesine sevindim, ayrıca azminize hayran kaldım ben olsam iki saat uğraşıp çöpe atmıştım cihazı 😀
   Son olarak @orcun hocamın tavsiyesine kulak verip BIOS ayarlarından(eğer öyle bir seçenek varsa) "harici grafik işlemciyi kullanma" demenizi öneririm. Eski AMD grafik işlemciler gayet verimsiz ve sıcak çalışıyor, kullanım esnasında yok yere ısınıp kendi kendini bozmasın tekrar.

  • Otroligt @otroligt

   @emreayaz4 Teşekkür ederim 😀 Bilgisayara yük bindirecek bir işlem yaptırmayacağız, sadece video dizi youtube vs. işlerinde kullanılacak. Yine de yapmam gerekir mi sizce?

  • Emre Ayaz @emreayaz4

   @otroligt Tedbiri elden bırakmamak lazım, windows 10 ile youtube izlerken bile acayip ısınıyor bendeki bilgisayar. İşlemcinin de etkisi olabilir gerçi, bende işlemci de AMD çünkü. Özellikle GPU sıcaklığını kontrol etmedim genel kasa sıcaklığı bahsettiğim.

  • Emre Ayaz @emreayaz4

   @otroligt Bir de, eski AMD gpuların W10 sürücüsü yoktu diye hatırlıyorum, güncellemeden W7de kalsaydınız keşke.