Geçen gün bir üye sormuştu yanıt yazamadım şimdi aklıma geldi yazayım. Gözünüz korkmasın, kolay okunacak şekilde yazdım bitince bu kadar şeyi ne zaman okudum diyeceksiniz 🙂

TS içerikleri eskiden daha iyiydi diye bir eleştiri var. Sonradan gelen gençler muhtemelen anlam veremiyordur hep böyleydi zaten diye. Ama değildi.
TS’nin üç tane versiyonu var. Sitenin V2.0 olmasından bahsetmiyorum o ayrı.
İlki kuruluş dönemi. Büyükçekmece ofisi.
İçerik üreten kadro şöyle. Sunucu değil, içerik üreten yani ürün inceleme yapan ya da dosya konusu hazırlayan.

TS1
1-LP
2-MG
3-Özkan Erden
4- Emirhan Döngel
https://vimeo.com/20409602

Bu kurucu kadro. Macid kısa süre sonra video çekebildiği de anlaşılınca oyun editörü olarak katıldı. PC Labs yazarı idi. Yine kısa süre sonra Can’ın kamera önünde de konuşabildiği fark edildi ve kadroya eklendi. Böylece her gün 10 dakika, haftada 5 video ve bir gündem üretmek için elde tam 6 kişilik bir kadro oluştu.
İlk zamanlar açık olan PC Labs kadrosundan, gündemde haber taramasında işimizi hızlandıran Erdem Gükrer ve arka planda çekimler dışında testler konusunda da yardımcı olma kapasitesi olan Serkan Levent de vardı. Videoları o zaman da Gökhan Aslan montajlıyordu. Tüm TS içeriği sadece cuma günü çalışılarak çekiliyordu, gündem dahil. Herkese sadece bir konu düşüyor ve bunu hazırlamak için tam bir hafta zamanı oluyordu.

Sonra Suadiye dönemi başladı. TS2 diyebiliriz. Yükseliş ve yıkılış dönemi.
https://www.youtube.com/watch?v=VmOvPptXCK8

Kadro aynı. PC Labs’ın kapanma süreci olduğundan yazarlar birer birer gidiyor. TS’ye de etkisi Emirhan Döngel’in ayrılması oluyor. Ama yeni isimler var. Çağrı Dinçer, o zaman OtoSeyir ve BasÇek edergi projeleri için grafiker olarak katılıp daha sonra kamera önüne de geçiyor. Yunus Emre Şahin de test ekibine katılıp hem test yükünü hafifletiyor hem de kamera önüne çıkıyor. Serkan Levent de yine geride destek olmaya devam ediyor. Selim Güney, prodüksiyon kadrosuna giriyor ve kamera önüne de çıkabiliyor. Mono kedi kadrosundan kadraja giriyor. Meriç Türkbıkmaz’ın katılımı ile Can, OtoSeyir için destek buluyor. Değişik değişik isimler zaman zaman kadroya süreli içerikler üretmek için katılıyor. Burak Akmenek, Salih Çelen ve Barış Özkök gibi.

Özkan Erden içerik üretmiyor eskisi gibi ama tüm yönetim ve pazarlama işinden sorumlu. Macid de onunla beraber muhasebeyi idare ediyor. Reklam ve pazarlama işlerinde Özkan’a yardımcı oluyor. Kalan kadro sadece içerikle ilgileniyor. TS’nin sosyal medyası ile Serkan Levent ilgileniyor. İçerikler düzenli olarak paylaşılıyor.

Kadro ve zaman zenginliği ile teknolojinin gelişmesi, 10 dakika sınırını kaldırıyor. Artık yeri geldiğinde belgesel uzunluğunda video da çekiliyor. Teknik olarak tüm sorunlar aşılıyor. İlk TS’nin tek planlı jaluzisinden göze en hoş gelen TS’ye geçiliyor. Artık sadece cuma çalışılarak içerik üretilmiyor. Ofisin taşınması ve merkezi konuma gelmesi ile her gün çekim yapılabiliyor, gündemin önemli olayları o gün değerlendirilebiliyor. Ayrıca ekip çalışması mümkün oluyor. Gerçek bir iş ortamı sağlanıyor. Reytingler ve TS’nin tüm rakamsal değerleri eskiye oranla fark atarak gelişiyor.

‘ikinci içerik’ denen içerik türü başlıyor. Yüksek adette üretilen içerik nedeni ile günde bazen iki bazen üç video girişi yapılıyor. Sponsorlu içerikler yanında mutlaka bir asıl içerik giriliyor.
Sonunda tesadüf değildir ki teknoloji yayınları içinde 100.000 abone barajını ilk aşan kanal TS oluyor.

PCL komple kapanıyor.

Daha sonra TS’nin bağlı bulunduğu şirketin geçmişten getirdiği yükleri TS’nin gelirlerinin karşılamaması ve Özkan’ın da SkyPro yatırımına yoğunlaşıp TS’nin ömrünü biraz daha uzatması ile çareler aranıyor. Hamdi yeni bir fikirle aramıza katılıyor. TS’nin sosyal ağa dönüşmesi ve Plus fikri üzerinde çalışılıyor.

Ama çare olmayınca TS’nin bağlı bulunduğu firma dayanamayıp kapanıyor.
Özkan kendinde bulunan tüm hakları MG-LP-HK’ya devrederek yayıncılıktan çıkıyor.
Rakip kanallar çoğalıyor. Youtube’ta kanal patlaması yaşanıyor. Oyun kanalları her yeri sarıyor ve aşırı büyüyor. YouTube’un kurallarına göre oynayan kanallar kazanmaya başlıyor. İçerik kalitesi düşüyor. Tüm dünyada YouTube’ta ilk yayınlayan olmanın yarışı yaşanıyor. Kamera ile çekip düzenleme, yerini cep telefonları ile çekip hemen yayınlamaya bırakıyor. Klasik yayıncıların büyümesi yavaşlıyor. Kurumsallık kalkıyor ve fenomenler devri başlıyor.
Bireylerin, kurumları hem reytingte hem gelirde geçtiği dönem başlıyor. Reklam harcamaları fenomenlere kaydırılıyor. Önce Twitter fenomenleri, daha sonra YouTube fenomenleri geliyor. Twitter’ın ciddi güç kaybı sonrası, yerine Instagram fenomenleri geçiyor. Espor Türkiye’de de ciddi güç kazanıyor. Kurumsal yayınların da beslendiği donanım camiası, bütçeleri espor takımlarına kaydırıyor. Reşit olmayan, 18 yaş altı, kitle yeni dönemin yüksek izlenme rakamlarının kaynağı ve gözdesi oluyor. Not: TS’de 13-17 yaş arası takipçi % 3.5, 18-44 arası %84.

İçerik üretenlere kullanıcı üzerinden para desteği sağlayan yabancı uygulamalar büyük ilgi görüyor. Bireysel yayıncılara maddi güç sağlıyor.
Yayıncılık kökten değişiyor.

TS3
TS, Ataşehir’de yeni firması ile borçsuz harçsız yeniden başlıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=JQI9b2h6unQ

Ama içerik üreten kadro;
1-LP
2-MG
3-HK
4- Can

olarak kalıyor.

Hamdi yazılımcı olarak girdiği işte kamera önüne de geçmek zorunda kalıyor. İzleyiciler tarafından seviliyor ve düzenli olarak kamera karşısına geçiyor. TS sosyali açıyor. Forum mantığı terk ediliyor.
Arka planda yardımcı olan ekibin tamamı SkyPro’ya geçiyor. Yunus Emre Şahin kendi yoluna gidiyor.

Bir tek Gökhan Aslan video montaj yanında ürün çekim işlerini de üstlenip kalıyor. Daha sonra dışarıya yapılan prodüksiyon işleri için İsmail Telli kadroya giriyor.
Ancak kadronun küçülmesine rağmen, her gün içerik girilme sözü yine süre sınırı belirtmeden tutulmaya devam ediyor.

Kadroya Cantuğ Şahiner giriyor ve oyun kanalı deneniyor. Olmayınca ısrar edilmiyor. OtoSeyir kanalı ayrılıyor. Üstüne sitesi açılıyor. Can ve Meriç OtoSeyir kanalından sorumlu hale geliyor. Rakamlar iyi olsa da maddi karşılık gelmiyor ve o proje de devam etmiyor. Can işe girip TS kadrosundan çıkıyor. Konuk olarak sürekli olmasa da Bilim Gündemi’ne geliyor.
Aktif içerik üreten kişi sayısı üçe düşüyor. Bu üç kişi aynı zamanda giden kişilerin idari sorumluluklarını yükleniyor.

İkinci içerikler kalkıyor. Zaman zaman üretilen sponsorlu videolar, TP-Link ürünleri gibi, başka video üretilemediğinden asıl video olarak giriyor.
Advertorial video yayınlanmaya başlıyor. Bu videolar için özel intro ve oyuncu kullanımına gidiliyor.

Mazağa açılıyor. İlk defa eşya satışı başlıyor. İlgi büyük olmasına rağmen TS’ye gelen gelir, satışın üçte biri ile sınırlı kalıyor. Her yıl bir kez yapılıyor.
Efaturaya geçiliyor.

Kamera altyapısı yenileniyor. Canlı yayın kabiliyetine geçilip deneniyor. Ancak internet altyapısının yetersizliği ile devam edilemiyor.
Konuk sayısı TS3’te eskisine oranla artıyor. TS de farklı yayınlara konuk oluyor.
Sponsor sayısı azalıyor. Bkz. Espor yatırımları.
Gündem videolu hale gelip TS’nin en çok izlenen bölümü oluyor. (dakika cinsinden izlenme süresi)

Donanım ürünlerinin reytingleri tüm yayınlarda olduğu gibi TS’de de azalıyor.
Telefon incelemeleri en çok izlenen incelemeler haline geliyor. (Apple ve Samsung başı çekiyor)
İçerik üreten kişilerin azalması, içerik çeşitliliğini azaltıyor.
Youtube için MCN ile çalışılıyor. Ancak en ufak katkısı olmuyor ve bırakılıyor.
Youtube gelirleri 2000-2500 TL bandında kalıyor. Site reklamları ise engellendiğinden Google adsense ile bu rakam 3000 TL civarına çıkıyor. (Kira ve personel gideri artışının çok altında) 2017’de İlk kez kira gideri YouTube gelirini aşıyor.

TS için üretilmeyen videolar kazancın çoğunluğuna ulaşıyor. TS’nin video üretim gücü de bu kısımla paylaşılıyor.

100.000 aboneye ilk ulaşan TS, 200.000’i rakiplerinden sonra geçiyor. 300.000 de 2018’e kalıyor.

YouTube için özel olarak üretilen kanallar milyon aboneye ve video başına milyon izlenmeye ulaşırken, teknoloji kanalları için 500.000 civarı abone ve video başına en fazla birkaç yüz bin izlenme tavan değer oluyor.

Sonuç olarak TS3, TS1’den bile daha az kadro ile, TS2’nin şartlarını sürdürmeye çalışıyor. Doğal olarak içeriklere bir hafta zaman ayrıldığı dönem bitiyor, bir iki gün zaman ayrılması ya da içeriklerin geç girilmesi sonucu doğuyor.
İzlenme rakamları toplamda düşmese de artış duruyor. Yeni abone kazanımı diğer gelişmelere de paralel olarak yavaşlıyor.
Unuttuğum şeyler de vardır ama kabaca böyle.

Bitirirken bir de denklem sorusu:
TS1, 6 kişi ile 1 saat gündem ve 10’ar dakikalık 5 bölüm üretiyorsa, TS3, üç kişi ile kaç dakika ve kaç içerik üretmeli?

TeknoSeyir

This is "TeknoSeyir" by teknoseyir on Vimeo, the home for high quality videos and the people who love them.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  Emeğinize, yüreğinize, samimiyetinize sağlık ve Rabbim gücünüze güç katsın, iyiki varsınız.
  @leventp @gamsizm @hkellecioglu

 • toroskartali @toroskartali

  Keşke büyük bir şirketim olsa da sponsor olsam.😞

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Hocam iyi de Twitter ve Instagram fenomenleri ile Ts'nin alakasını kuramadım?

  Ha keza Youtube'un en çok izlenme getiren kitlesi 18 yaş altı deyip sitenin yaş ortalamasından dem vurup buna bağlamışsınız büyümedeki yavaşlamayı.

  İyi de sizin hitap ettiğiniz kitle değişmedi , o yüzden en baştan zaten çocuk kitleyi kendinize amaç edinmediğiniz halde niye dert yanıyorsunuz?

  Sizle hiç alakası yok bu yukardakilerin.

  Ekonomideki kötü gidiş asıl donanım kanallarındaki duraksamanın nedeni bence. Zira bu yayınları izleyen kitle alıcı kitledir ama artık alım gücü kalmadı. İnsanlarda alamayacağım donanımı izlesem ne olur diyorlardır tahminen.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Firmaların pazarlama bütçeleri fenomenlere kaydı. Alakayı kuramamanız normal. Bize teste gelmeyen telefonlar bu fenomenlere verilip üstüne de para veriliyor. Influencer deniyor bunlara. Bir Instagram postu 15.000 TL'ye ulaşabiliyor ki bu sıradan biri. Bunlara para verenler bizim firmalar. Bütçeleri denkleştirmek için bize reklam veremez hale geldiler. Kendileri söyledikleri için teori falan değil bu.

   Yaş olayı ise kanalın izlenme ve abone sayısını etkilemekle alakalı. Kalabalık kitleye etki etmezseniz yine firmalar siz az izleniyorsunuz deyip bütçeleri kesiyor. Normalde gayet normal hatta bizim için avantaj olan yaş kitlesi, sadece adetlere bakan ajanslar nedeni ile gelirde kayba neden oluyor.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @gamsizm Doğrudur ,işin içinde olmayınca tabi.

 • turker @turker

  davulun sesi uzaktan hoş geliyor gençlere. kolay gelsin.

 • Ahmet aykök @systemnet

  bir işe yararmı bilmiyorum ama ben sizin sitede adblock türü reklam engelleyicisi kullanmıyorum. ve can olsun hamdi olsun sen ol levent abi olsun cidden ailem oldunuz sizi çok seviyorum samimi ve sıcaksınız... umarım herşey daha güzel olur yapabileceğimiz bişey varmı bilmiyorum siz lütfen yönlendirin bizi mesela donanım vidyosu acaip merakımdır evet şuan cep telefonu trendi yüksek dir katırlıyorum. acaba aliexpress gibi bir eticaret sitesi açsanız türkiyede bulamadığımız ürünleri getirseniz aliexpresden alacağımıza sizden alırız.. gibi.

 • Ahmet aykök @systemnet

  @gamsizm evet en üst de sabit kalsın bir süre

 • Oytun @oytun

  Her şey iyi güzel de siteye eli dokunan bir sürü insanın ismi geçerken Emre Çelikkol adını görememek benim canımı sıktı.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Daha adını yazmadığım çok kişi var. Editör kadrosu üzerinden gittim. Emre Otoseyir'de iyi başladı ama kendi işinden gücünden devamı gelmedi.

  • Bloody @bloody

   @gamsizm Barış Özkök'ün adının geçtiği yerde Otoseyir videolarının çoğunda olan,zamanında sosyal moderatörlüğünü verdiğiniz kişinin adının geçmesi bilerek,isteyerek yapılmış birşeydir. Vefa semt adıdır. Sizde de zerresi yoktur. Bence Barış Özkök'ü geri çağırın. Daha uygun buranın hamuruna artık.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Sürmüyor ve bence sürmemeli de. Firmadan para alıp gazetecilik yapılmaz. Anca bu kadar oluyor işte. Çok bulaşırsanız millet inceleme kılıklı reklam izler. Az bulaşırsanız yayını sürdüremezsiniz.

 • Volkan Ekmen @zisegned

  Öyle bir yazmışsın ki sonunda artık dayanamıyor ve kapanıyor çıkacak diye bekledim yani. Allah yolunuzu açık etsin. Benim için burası Kaybedenler Kulübü gibi bir yer. Hayata bağlayan bir nokta gibi. Güzel dostluklar ve bolca bilgi bulduğum bir site. Umarım büyüyerek devam edersiniz.

 • teknobetikci @trmaestro

  Benim Teknoseyir'e şuan için tek eleştirim çok kalıplaşan incelemeler oluştu telefon,fotoğraf makinesi,PC donanım, oyun bunların konsepti sıktı artık eskisi gibi farklı konular ,farklı ürünler konuşulmuyor tamam tozlu rafları anladım ama son 5-6 aydır hobi incelemesi yok site çok donanıma kaydı.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Kalıplar sayesinde içeriği üretmek hızlanıyor. Seri üretim gibi. Farklılaşalım dediğiniz anda içeriğin istediği zaman artıyor. O zaman da haftada iki videoya razı olmanız gerekiyor.

   Hobi gibi içerikler için konuk gerekiyor. Eskiden de öyleydi.

 • aksiyom @matesis

  abi gelir modeli üzerine düşünmeniz lazım benim tavsiyem bu zamanlar abonelik sistemi çok popüler insanlar bir şeylere abone olmayı seviyor. Parayla abonelik sistemini birleştiren bir çözüm düşünüyor musunuz? ben mesela ayda 5 10 lira vereceğim ama kalitenin asla düşmeyeceği hatta artacağı bir teknoseyir izlemek isterim.

  bir diğer çözüm de patreon.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Gelir yükselirse kadro eskisi gibi büyür ve içerik adedi de artar. Şu an ise tüm işaretler içerik adedinin azalması gerektiğini gösteriyor mantık olarak.

   Patreon gibi yasadışı işlere bulaşamıyoruz.

  • Ahmet aykök @systemnet

   @gamsizm benim anlamadığım donanımhaberden neyiniz eksik .. yada sdn den neyiniz eksik... donanımhaberi donanımhaber yapan forumdur... forum sayesinde deli gibi para kazanıyorlar aslında bir forum açsanız olur ama bunada siz yaklaşmıyorsunuz..

  • aksiyom @matesis

   @gamsizm abi bence gündem ve bilim notları her hafta yayınlansın diğer günler yayınları azaltabilirsiniz. gerçekten her güne içerik çıkarmaya çalışmak büyük eziyet enerjiniz düşüyor yapmak istediğiniz projeleri yapamıyorsunuz. kafanız rahat değil çünkü.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @gamsizm Gelirin azalması içeriğin azalmasına yol açıyorsa batışın başlangıcıdır. E arşiv için yeni yönetmelik yayınlandı. Sizlere maliyeti daha düşük olacak. E deftere geçmek zorunda kalmadan e arşiv üyesi olabilirsiniz. Kağıt fatura istenmeden göndermek zorunda değilsiniz. Mail ile gönderebilirsiniz.

 • kolcu @kolcu

  Bu kadar büyük bir organizasyonun, bu kadar komik reklam gelirlerine kalması inanılır gibi değil. Milletin niye palyaçoluk yaptığı belli; bu kuruşlarla para birikmez tabiki.

 • Ahmet aykök @systemnet

  @gamsizm abi mesela o kadr güzel ufak ürünler varki mesela anycast diye bir ürün hiç bir yerde deneyim inceleme vidyosu bulamadım mesela sizde olmalı..nebiliyim yani siz bu işin içindesiniz. iphone lansmanında çeviriyi siz yapsaydınız eminin ne donanımhaber nede sdn o kadar reyting alırdın herkes buradan izlerdi...

 • Waterfallll @waterfallll

  @mgamsiz donanım vs. cep telefonu incelemeleri konusunda gerçekten çok haklısınız. Acaba daha fazla telefon incelemesi çekilemez mi? Özellikle Samsung muhteşem bir pazar. Örneğin a101 bim veya teknoloji marketi broşürlerini önden takip edip ya da google trendlerindeki telefonları ya da çok satan telefonları yani muhtemel gündeme gelecek telefonları ya da işte dandik de olsa başka ürünleri (70 tl lik aksiyon kameraları falan) temin edip yüzeysel de olsa inceleyebilirseniz tüm halka yayılan seyirciler kazanabilirsiniz.

  Hatta bu kişiler emin olun bir süre sonra google aramalarını "galaxy j120 teknoseyir" şeklinde yapacaktır.

 • tbpmlk @tbpmlk

  bence plus olayını yeniden gündeme getirmekte fayda var. oldukça sadık ve "yaşlı" takipçileriniz olarak sizi yarı yolda bırakmayacağız buna emin olabilirsiniz.

 • Ahmet aykök @systemnet

  @gamsizm abi mesela ben vestel65 inc tv aldım fiyatı uygundu araştırdım aldım ama göbeğim çatladı bir tane adamda şu tv nin incelemesini yapmazmı mesela siz yapsanız emin olun cayır cayır izlenir mesela tv incelemesi yapın cidden böyle bir eksik var.. ben vestel dedim ama lg olur samsung olur..

 • Ahmet aykök @systemnet

  @gamsizm kendinizi biraz hafife alıyorsunz örnek veriyim mesut çevik hakkıyı çağırdı hakkı bana göre benim fikrimce resmen yalvardı 5 dk bir abi beğenin adblock kaldırın paylaşın hadi nolur bin olsun... ulan bu kadarda düşmezki :)))) siz bir geldiniz vallaha 2 saatin nasıl geçtiğini anlamadımki 2bini buldu sayı çok rahat... ve siz baya baya iyidiniz ne bir istek ne bişey..

  • kolcu @kolcu

   Hakkı tam bu dönemin kurdu; o siteyi ilk kurduğu zamanları biliyorum. Bikinili çıplak kadınlar modayken oradan yürüyordu, dönem neyi gerektiriyorsa oradan gidiyor. Para kazanmak, sistemi sürdürmek için ne gerekiyorsa onları yapıyor. Herkes bu kadar kıvrak olamaz. Burada Hakkı'ya bir laf etmiyorum, yanlış anlaşılmasın. Onun yapısı gemiyi yüzdürmek için ne gerekiyorsa onu yapmak. Ticarette böyle yürüyor işler maalesef.

 • Emre Öngoren @mercedesc63amg59

  Kendi fikrimce bu kadar verilen emeğe ve zamana TS nin kazandığı ücret bu işin karşılığı değil burdaki takipçilerin ve akış da ara ara gördüğümüz PLUS konusu tekrar gündeme gelmesi gerekiyor en azından aylık belirli bir abone ücreti olsa daha iyi olur insanlar zaten yayıncılara abone olmayı seviyor bence böyle bir sisteme geçilirse hem mali açıdan daha rahat bir TS olur hemde kalite zaten iyi belki ileride canlı yayınlar [email protected]

 • Ahmet aykök @systemnet

  plus la olmak için sermaye lazım bu sefer sorumlulukları büyük herif ayda 10 tl vericek ama sen gör sanki teknoseyirin patronu... buda bence çok yıpratıcı olur..

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Plus olmaz çünkü TS2 kadrosu ile ek içerik yapılarak halledilecekti. Plus adı ek içerikten geliyor. TS3 kadrosu eldekini koruyamıyor. TS VIP olur olursa. Gelir yüksek olursa kadro da genişler.

 • tbpmlk @tbpmlk

  @gamsizm ek içerik sağlamanız gerekmez bana sorarsanız ya da sembolik bir ek fayda bile olabilir plus işi. örneğin podcastlere diğer üyelerden belli bir süre önce erişim imkanı, isminin yanına şu yeşil tikten koyma fln

 • cinnabon @cinnabon

  Crowdfunding yasallaşırsa mutlaka girin. Başka çıkış göremiyorum. Ek içerik koymak yerine belli miktarlarda bağışı belli ufak tefek "eşantiyon"larla bundle edebilirsiniz.

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  Teknoseyir'de eğer kendine bir sponsor yada yatırıcmı bulamazsa Osmanlı gibi çöküşü yakındır.. Maalesef görünen o

 • Batuhan @achfighter

  400 kişi çok iyimser bir rakam. Plus için 100 üye gibi bir rakam çıkar bence.

 • Ahmet aykök @systemnet

  @gamsizm abi bende onu diyorum işte gelir yüksek olacakki kadro genişliyecek ve güzel içerikler olacak... şimdi sermaye yok bişi yok belli sayıda insanlar bişiler yapıyor ayda kişi başı 100 tl almıyorki 5 liradan ne olur...

  acaba kickstar gibi proje falanmı yapsanız bizde desteklesek :))

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  TS 2.0 başlangıcında yazılı içeriğin de gelir modeli olarak dikkate alınması konusunda bir çok kişi olarak fikrimiz olmuştu. En çok ben ısrar etmişimdir belki de. Bu kişilerin çoğu içeriği bizzat girebilecek kişilerdi. Teknik tarafı kuvvetli, aklı başında ve gönüllü çok kişi vardı. Şuan bir telefon modeli için bile "şu telefona teknoseyir kullanıcıları ne demiş?, Beğenmiş mi? Neresinde sorun bulmuş? vs. vs." diye şuana göre çok ciddi ekstra site trafiği olabilirdi. DH forum'un ayakta kalma sebebi de önemli ölçüde bu.

  Şimdi bu fikir dikkate alınmadı, atlandı dersem ayıp olur. "Blog" özelliğinin siteye gelmesine belki de bu biriken fikir ve ısrarlar sebep oldu. Ancak fikir doğru uygulanamadı. Ama yetersiz insan gücü, ama yanlış kararlar, ama diğer öncelikler orasına bir şey diyemem.

  Zamanında bu yatırım yapılsa adsense gelirler çok daha farklı olabilirdi. Kirayı çıkarmazdı belki ama en azından 3 geliyorsa 5-6 gelirdi. Kendi kendine işleyen bir düzen olacaktı. Şimdi yapılmaya kalkılsa o insanların çoğu gitti zaten. Şimdi yapar desem buradan 10 kişi anca sayarım.

  Bardak anahtarlık günü kurtarır. Levent Abi Xbox üzerinde sucuklu yumurta pişirdim videoları da çekmeyeceğine göre uzun vadeli düşünerek farklı bir girişime yönelmek gerekiyor.

  • kolcu @kolcu

   Teknoloji alanında sandığınız gibi adsense geliri yok. Teknoseyirin şu hali ile 500 tl adsense geliri var hesap edebiliyor musun? Sebebi belli; adblock, kullanıcı kitlesi ve reklam kazanç oranı. Teknolojiyi takip edenler adblock kullanıyor, kullanmayan reklam ile içeriği iyi ayırıyor, reklama tıklamıyor. Reklama tıklayanlar da ise zaten para yok, ülkecek hepimiz gibi... Bu nedenle teknoseyirin hiti, şuan olduğunun iki katı bile olsa reklam geliri iki katına çıkmazdı. Kalabalık var paraya dönmüyor. Bu modelle gitmiyor. SND boşuna mı direkçi çalıştırıyor? DH amazon adreslerine link ekliyor.. Adsense ile bu alanda para kazanamazsın.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @kolcu bende o yüzden 500 ise 5000 olur demedim.

  • TARIKK @tarikk

   @kolcu Adsense veya reklam engelleme yazılımı kullananları engellemek gayet mümkün aslında. Yaapn siteler de var sonuçta.

 • sgur @sgur

  @gamsizm acaba bu site bir nevi app olarak cikamaz mi? app üzerinden hem reklam blocklamasi az hem daha efektif okuma ve paylasim saglanir. tüketicilerin ürettigi icerikler artar.

  mesela adam gördügü seyin fotosunu cekip burada herkese aninda sorabilir teknoseyir app'inde. ek olarak bu sadece app üzerinden paylasilan icerikler olabilir belki.

  tüm bunlar disinda "in app" puchase ile abonelik sizin icin daha kolay olur.para direkt google üzerinden gelmis olur.

  bu cok düsük profilli bir öneri aslinda ama basit nispeten.

 • Ahmet aykök @systemnet

  bence forum abi... forum olacak burasıda içerik inceleme günlük teknoloji haberleri yazıları olacak... forumda insanlar birbirlerine yazacak... forum eski deniyor ama inanın forum gibisi yok... tee yıllar önce bir sorunun çözümünü adam foruma yazmış yıllar sonra sen arayıp o forumda buluyorsun ...

 • SimplePastTense @enderg

  @gamsizm Söyle birşey düşündüm en azından olan bir durum aslında.Lise stajyeri almanız içerik üretimi veya en azından donanım testleri konusunda size çok yardımcı olabilir.

  Kurumsal firmalarda Lise stajyerlerine fotokopiden öteye en fazla mouse takma monitör bağlamadan öteye geçilmiyor.Piyasaya bakılsa orasıda sigortalı personel çalıştırır gibi baskı uygulayıp iş bekliyor.Sizin gibi teknoloji önderi bir kanalda ve türkiyede bulunan sayılı editörlerin arasında çalışarak daha fazla deneyime ve tecrübeye sahip olabilirler.Kendiler için ayrıca bir topluluk ve çevre edinebilirler.

  Ayrıca bilgi deposu olan bir yoğunluk içerisinde çalışmaktan çokça keyif alacaklarını düşünüyorum.Kurumsal ve profesyonel hayatta Özgeçmişlerine yazacakları konular ilgilendikleri alan ve deneyimler gözle görülür bir şekilde artacaktır.En azından ileride yapabilecekleri bilişim teknolojiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olarak alan dal açısından yönelmeleri daha sağlıklı olur.

  Stajyer ücretlerin ve sigortalarını devlet tarafından karşılanıyor.Sadece günlük yemek harçlıkları kalıyor zaten en büyük kurumsal firmalar bile günlük 18 Tl ile 25 Tl arası yemek parası veriyor sodexo multine ticket gibi. Bu ücret şirketin bulunduğu semte görede değişiyor.

  Demek istediğim aslında uzun dönem lise stajyleri için hem güzel bir destek hem de Teknoseyir açısından destek olur.Hatta alımları buradan veya siz kendiniz deneyimlerine göre bir test edebilirsiniz.Kendi düşüncem her iki taraf içinde çok iyi olacak bir iş deneyimi olacağıdır.Hatta duruma göre bu sayı artabilir de stajyer arkadaşların edineceği grup iş çevresi kurumsal yaşama geçiş en azından mailleşme nasıl yapılıyor farklı mizaçtaki insanlara nasıl yaklaşılıyor farkındalığı oluşması bile çok güzel.Herhangi bir yerde fotokopi çekmesinden ayak işlerine kullanılmasından çok çok daha iyidir.Bence bu tercihi değerlendirebilirsiniz İlla aklınızda vardır illa düşünmüssünüzdür ama yeniden gündeme gelmesi bence gerekli olan bir konu söyle söyleyeyim ben 2007-2008 yıllarında staj yaparken böyle bir şansım olsa PCLABS döneminde bile sizin ortamınızda bulunmak ve daha fazla bilgiye ulaşmak için çalışırdım.

  Emin olun bilgiye aç ihtiyacı olan o kadar genç var ki sırf onlar için bile düşünülebilir.

  İyi çalışmalar dilerim.

  Saygılarımla,

  @gamsizm @hkellecioglu @leventp

 • Lütfi Dereli @ltfdre

  Benim için her şey izlediğim bu video ile başladı. O gün bugündür hevesle takip ediyorum. Bu şekilde devam etmesi dileğiyle 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=S-uaZpNfLvA

 • aegeus @aegeus

  Somut üç önerim olacak:

  1. Şirket olarak bağış kabul etmemenizi bir avukat olarak anlayışla karşılıyorum ancak bu aşılmayacak bir sorun değil; bir çok mobil uygulama geliştiricisinin yaptığı gibi, sertifika adı altında, "bronz", "gümüş", "altın" gibi dijital ürünleri sitenizin elektronik satış sitesinden satışa çıkartırsınız; değerlerini ayrı siz belirleyin, biz dileyen kullanıcılar bu sertifikalara kredi kartlarımız ile abone olalım; dileyen aylık on liraya abone olur, dileyen elli liraya; bunun karşılığında bir maliyet ya da (mutad kurumlar vergisi dışında) bir gideriniz olmadığı için sizin için bağıştan farkı olmayacak; ben kendi adıma bunun için ayrı bir içerik vb. talep etmem, diğer kullanıcıların da özel bir beklenti içinde olacağını sanmıyorum; yılda bir buluşma düzenlersiniz, bir araya gelip yemek yeriz birlikte, yeter.

  2. "Referral" tarzı satışa izin veren Amazon.de gibi siteleri takip edip fiyatı uygun olan teknolojik ürünleri kısa bir inceleme ile ve bu önerinin referral ile bir satış olduğunu belirterek sitede düzenli olarak yayınlayabilirsiniz; biz de kullanıcılar olarak iyi alışveriş yaparken TeknoSeyir'e para kazandırırız. Bunun için elbette sevgili Levent Pekcan aman başımız ağrır diye aşırı titizlik yapmaktan biraz vazgeçecek; ve ürün önerilerinin çok sık olması lazım gibi gelen para düşük olmasın.

  3. Anahtarlık ve bardak gibi malzeme satışının yeni ürünlerle çeşitlenerek artması lazım. Bu da gelir getirir diye düşünüyorum.

  Sonuç olarak, arkanızda nitelikli bir seyirci çoğunluğu var, bunu gelire tahvil etmek o kadar zor olmasa gerek, yeter ki siz korkmadan deneyin, bir adım tutmaz diğeri tutar, denemeden bilmek zor, siz yeter ki ortaya çıkın ve artık biz sadık izleyiciden doğrudan para almanın yolunu bardak ve anahtarlık dışında bulun.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   1 numara bizim yıllardır plus dediğimiz olay aslında. Nihayet bu yıl yapılabilir seviyeye geldi.
   2 numara için DH gibi yığınlara ihtiyaç var. Amazon bize de teklif etti yoksa. Ama bunu bir yerli firmanın akıl etmesi lazım. Amazon'un iş hacmi hem vergi hem de artan kur yüzünden düşüyor. Adamların sisteminde süper bir şey var. Diyor ki 10 liralık USB için senden bize gelen adam, gider 1000 liralık ekran kartı alırsa sana 1000 liranın komisyonunu veririm diyor. Bunu diyen yerli bir firma olmadı.
   3 Numara çok verimsiz. TS severlerden çok para çıkıyor ama bunun çok azı bize ulaşıyor. Bakalım bu konuda başka gelişmeler olacak gibi.

  • Ahmet aykök @systemnet

   @gamsizm abi şu amazon işini yapın aliexpres bestbuy vb sitelerden link alın koyun

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @gamsizm Ustad, su 1 numara hemen hemen herkesin ortak dusuncesi sanirim.
   Tek sorun, dusunceden hayale dogru yol aliyor olmasi 😔

  • TARIKK @tarikk

   @gamsizm Günün sonunda bir sıfırdan büyüktür. Amazon' un teklifini kabul etseniz nasıl bir kaybınız olur ki ? Veya Plus artık hayata geçse ve diyelim ki tutmadı, ne olacak. En iyisini yapmak istemenizi gayet iyi anlıyorum ama bazen bu kadar çok hesap yapmak, ince eleyip sık dokumak fırsatları kaçırmak anlamına geliyor. LP' nin verdiği örnek vardır, süper bir makinam olsa neler yapacağım neler diyor, ama sen önce elinde olanla birşeyler yap, bırak ilk seferde kötü olsun, ama birşeyler yap demişti bir gündemde, gençlere tavsiye mahiyetinde.
   Hani belki de buna ihtiyaç vardır ?

   İnsanlar artık cidden fakirleşti. Alım gücüne daha uygun, daha ucuz, Aliexpress vari çözümler peşinde. Evet hayaller 1080ti ama, eve 1060, 1050 gidiyor. Xaomi' nin ürünlerini isteyin inceleyin. Adamların araç kamerasından, eldivene, kalemden pilav tenceresine kadar saçma bir ürün gamı var. Dahası müthiş bir alıcı kitlesi de var. Herkes Iphone istiyor ama gidip Mi alıyor 🙂

   How To videoları olabilir mi mesela ?
   Veya takipçi kitlesi içinde, gönüllü içerik üretebilecek birileri olabilir mi ? Zamanında Custom sıvı soğutma serisi yapalım demiştik misal. Bir modding serisi yapacak birileri var mıdır ? Bu belki gelir modelinizi arttırmaz ama, hiç birşey olmasa size farklı bir içerik üzerinde çalışmak için iki üç gün sağlar belki.

   Bilemiyorum, biraz beyin frtınası yapmak lazım. Bazen en saçma fikirler büyük fark yaratabilir.

 • Recai @recai

  Yazıyı okurken sanki ekipten biriymiş gibi hissettim kendimi. Çünkü yıllardır buradayım yazıda ki ekibin hepsinin gelişini ve gidişini izledim ve TS kapanacak diye ödüm kopuyor. Ne kadar içim elvermesede maddi açıdan geliri daha çok olan işlere yönelmek siteyi ayakta tutmak için mecbur ama kaliteden ödün vermeye ekibin karakteri ne kadar müsait oda malum.
  Uzun lafı kısa tüm emekleriniz için hergün sizlere teşekkür ediyorum ve uzun yıllardır çok iyi anlaştığım yakın arkadaşlarım olarak görüyorum.

 • Oğuz Sel @ouz

  İki hafta önceki ofis ziyaretinde de biraz konuşmuştuk, sürecin neredeyse tamamını biliyorum. Öyle süper cin fikirli bir adam değilim, nasıl olur bilmiyorum ama bir an önce düzenli şekilde Teknoseyir'e para ödeyebileceğimiz bir sistemi hayata geçirmen-iz- gerekli.

  Özel bir içerik üretilmese de TS'nin devamlılığı adına gönüllü olarak belirli meblağlarda ödeme yapacak -benim de içinde bulunacağım- takipçiler olduğuna eminim.

  *Zor ama yazılı içerik meselesini bir masaya yatırın derim. Parasını bastırıp sayfalarca inceleme okumak isteyenler kesin çıkar. 😉

 • TeknoStil @teknostil

  Forum değil de, sözlük sitesi, teknoseyir 2.0 ve twitter karışımı şeklinde bir site kurmak lazım.

 • turker @turker

  birbirinizi beğenin beğenmeyin, benzer kulvarda faaliyet gösteren diğer yayıncılarla güç birliği edip reklam verenler üzerinde bir şeklide baskı kurabilme yolunu bulamadıkça, üzgünüm ama hepiniz teker teker, en büyükler bile, kapatıp gideceksiniz. malum, para olmadan çark dönmez.

  yurt dışında olsa, meslek birliği, dernek vs. kurulup bir reklam yayın ağı oluşturulup, ya hepimiz ya hiç birimiz denebilirdi ama TRde bunun yasal ortamını bile hazırlamak epey bir maliyet olacaktır sanırım.

  terkar kolay gelsin. işiniz zor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Birlik işe yarardı aslında ama bizim sektörün pazarı değişik. Bir anda fenomenler diye birileri çıkıp pazarı kaydırdı. Firma rahatlıkla tek bir fenomen tüm basından fazla reyting alıyor diyebilir ki haklı olur. Youtube kanallarının abonelerini toplayın elde edeceğiniz sonuç bile fikir veriyor aslında 🙂

   Temel sorun, halk için yayın yayıp da halktan geçinmeyen bu acayip sistemin devam etmesi. Fenomenler gazeteci olmadıklarından parayı alıp firma düdüğü çalabilirler ve kimse de bir şey diyemez. Çünkü gazeteci değil ve gazeteci etiği yok. İş modeli bu adamın.

   Dergiler öldü bitti ama en azından satış gelirleri vardı. İnternete geçiş hiçbir gelir modeli düşünmeden gerçekleşti.

  • turker @turker

   @gamsizm fenomenden kaçış yok artık ama sizler(sektördekiler) de bunu öngöremedi veya umursamadı. Kendi reklam ağınız olsaydı, bu fenomenleri de kendi reklam ağınıza soksaydınız baştan? adamlarla rekabet etmek yerine reklam verene de alternatif reklam kanalı sunmuş olabilirdiniz. neyse, bu mevzu geçti artık tüm yayıncılar için...

   yeni birşey icat etmeyecekseniz hali hazırdaki gelir modeli çeşitlerini benden daha iyi biliyorsunuzdur.

   umudumuz izleyici diyerek yola çıkmanın da bir manası yok bence. illaki vardır ama say deseniz 3 tane yayın sayamam bu şeklide hayatını idame ettiren (bireysel yayıncıları saymıyorum).

   Bu arada, globale "iş" yapan hemen hemen tüm youtuberlar (sektörden bağımsız), TRnin hobi globalin iş odluğunu söyler. elin hitlisinden, doğu avrupalısından daha iyi ingilizce konuşabiliyorsunuzdur diye düşünüyorum 🙂

   neyse, şunu da düşünün dediğimiz şeylerin zaten defalarca kendi aranızda konuştuğunuzdan eminim. kişisel olarak karamsarım ama dileklerim bir çözüm bulabilmeniz yönünde.

 • Emre K @emre-k

  Ne yazık ki dünyada niteliğin değil niceliğin prim yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Eskiden TV için söylenilen "bir gün herkes meşhur olacak" sözü tam olarak bu dönemde gerçekleşiyor. Sorun şu ki bu devirde parayı sokağa atarcasına çok kolay harcayan 18 yaş altı hatırı sayılır bir kesim var. Bu kesime aileleri neredeyse sınırsızca para harcama imkanı veriyor. Bu çocuklar para harcadıkça tatmin olamayıp daha çok para harcıyorlar. Arkadaşında aldığının daha iyisini görüp depresyona giriyor. Gidip onun da daha iyisini alıyor falan. Bu kesime oynayan da parayı vuruyor. Firmalar da ilgilerini buralara kaydırıyor. Bence dengeyi bozan şey bu yeni kuşağın çocukları ve sınırsız para verince iyi evlat yetiştirdiğini sanan ultra bilinçsiz/görgüsüz aileler.

  Ancak genelin aksine bana kalırsa bu "fenomen" furyası yakında patlayacak. İçi boş olan her yapı bir gün çökmeye mahkumdur, aynen saman alevi gibi. Nasıl patlayacak derseniz bence bu işin suyu iyice çıkacak. Bu işte iyi para varmış diyenlerin hepsi aynı yoldan gitmeye çalışacak. Mantar gibi "fenomen" doğacak. Kalite düşecek. Firmalar reklam bütçesini eskiden bir, iki "fenomene" verirken artık paylaştıracak. Bu da rekabeti kızıştıracak. "Fenomenler" birbirlerine sataşacaklar, saldıracaklar. İşler çirkinleşecek çünkü işin içinde çok az emekle çok para kaldırma var. İçeriklerin iyice suyu çıkacak. Bu "fenomenleri" bir anda gazlayan takipçiler yine bir anda ilgilerini başka alana kaydıracak. Böylelikle bu içi boş yapı bir gün yok olacak.

  Bir diğer ihtimal de zaten tırım tırım yeni vergi arayan devlet bu "fenomenlik" olayında dönen paralara uyanacak ve %30-35 gibi vergisini kesecek. Piyasayı sıkı denetime alacak. Astarı yüzünden pahalıya gelince kolay paranın keyfine alışanların tadı kaçacak. Ayrıca belki bir ihtimal bir gün bir "fenomen" yüzünden çok büyük bir skandal patlayacak ve devlet bu işi toptan yasaklayacak.

  Bu fenomenlik furyası bittikten sonra bu süreçten geriye yine işini düzgün yapan kişiler ayakta kalacak. Önemli olan bu süreçten sağlam çıkabilmek. Benim de aklıma en kestirme çözüm eğer e-fatura kesilebiliyorsa Plus/Vip üyelik. Eşya satmaya gerek yok. Ekstra içeriğe gerek yok. Kargolama ile uğraşmaya gerek yok. Zaten desteklemek isteyen neden desteklemek istediğini iyi biliyor. Bir çeşit bağış gibi yani.

  • turker @turker

   devlet onu biraz zor takip eder. X firması almanyadan bir firmadan dijital bir içerik alıyor. alman firması bunun faturasını X firmasına gönderiyor. sonra bu dijital içerik fenomene aktarılıyor. Sonra bu dijital içeriği fenomen başkasına satıyor ve gelir elde ediyor. Ancak adamın banka hesabına giren parayı görebilirsin devlet olarak. O para "muhtemelen" her seferinde başkasından geliyor olacak üstelik firmadan da değil.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   2. paragrafa x2 şeklinde katılıyorum. bu fenomen tipler şimdi çoluk çocuğun ilgisini topluyor ama çoluk çocuğun ilgisi başka yönlere ve başka kişilere çok kolay kayar. kolay vazgeçerler bence o fenomenlerden. kendi çocukluğumu ve ergenliğimi düşünüyorum da, internet bu kadar yaygın değildi tabi ama ben her sene başka bir sanatçıya güya hayran olurdum, her sene farklı şeyler ilgimi çekerdi. bir önceki sene beğendiğimi o sene beğenmezdim, öyle diyeyim. şimdikiler de aynı hesap işte. şimdiki çocuk kitle tutuyor, onların ilgisi kaybolduğunda bir sonraki çocuk nesil de o fenomenleri beğenmeyecek ve bu iş de patlayacak.

  • Emre K @emre-k

   @turker Düşüncenize saygı duyuyorum ama bence devletler eğer kafaya koyup isterlerse her şeyi engelleyebilir veya denetleyebilir. Sonuçta bu çocuklar bu ülkede yaşıyorlar. Adları, adresleri hepsi belli.

 • TeknoStil @teknostil

  Google' a "tekno" yazıp aratınca ilk sayfada Teknoseyir çıkıyor bende. Hızlı arama ayrı mesele.

 • Waterfallll @waterfallll

  @teknostil bende ilk sayfada çıkmıyor. 2. sayfada alttan 3. olarak çıkıyor.

 • TeknoStil @teknostil

  @rouge Google oturumum açık ve bende ilk sayfada, 8. sırada çıkıyor.

 • Waterfallll @waterfallll

  @rouge evet açık bin kere giriyorum günde daha arkaya atması garip geldi doğrusu.
  Gizli sekmede açınca ilk sayfada 6.

  Google bozulmuş 😀

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  ya ben şu fenomen dedikleri tiplere sinir oluyorum. şimdi MG yine bu durum bizi ilgilendirmiyor, izleyen izler bana ne diyecek belki ama umurumda değil. elin bebesi daha yeni reşit olmuş, küfür ediyor, ona buna sataşıyor. ağzı bozuk bir ergenin edebileceği şaka ve komiklikleri yapıyor, sırf azıcık sempatik diye dünya kadar kitleyi topluyor. altında mis gibi araba falan, 5 milyon abonem oldu diye seviniyor. geçen yine instagramda gördüm, bu kez gördüğüm kişiler de genç ama biraz önce bahsettiğim kişi kadar boş değil. kendi hallerinde video çekiyorlar, ilgi çekip büyüdüler biraz, hepsi bu. hemen ordan buradan reklam almaya başladılar. geçen gün bi avm'de etkinliğe katılmışlar, gelenler hep çoluk çocuk. ama görseniz, tarkan konseri var sanırsınız. fotoğraf çektirmeler, sarılmalar, ağlamalar falan. yahu kim bunlar?! kime ne faydaları, katkıları var? ben sinir oluyorum arkadaş, isteyen "bize ne bundan" desin. bize ne olmuyor işte çünkü artık ilgi ve kazanç onların oldu. teknoloji kanalı en fazla sdn kadar abone toplayabiliyor, ki sdn her gün birkaç video atar, boş olsun dolu olsun önemi yok. yine de sadece youtube'dan kazanamıyorlar, başka işler (yazılım vs) de yapıyorlarmış. TS içerik üretimini artırsa, mesela sdn gibi her gün birkaç video atsa bile geliri gerçekten ne kadar yükselecek? kadronun büyümesi lazım, kadro büyüyünce masraf da büyüyecek. belki sizi çok yormayacak, daha ilginç, sohbet havasında içerikler oluşturabilirsiniz. belki herkesi ilgilendiren şeyler ve bunlar hakkında inceleme, sohbet gibi... siz daha iyi bilirsiniz sonuçta. çünkü şu bir gerçek ki telefon incelemesi bile eskisi kadar ilgi çekmiyor. neden? çünkü artık telefonlar eskisine göre daha iyi bir standart yakaladı. artık kullana kullana markaları da bilir oldu millet, hangisi iyidir hangisi kötüdür vs. en ucuzu bile belli bi kamera, ekran güzelliğine sahip o yüzden çok merak etmiyor insanlar bence bunu. telefonların en pahalıları bile birbirine yakın, misal iphone 7 ile iphone 8. ya da mesela note 7 ile note 8 arasında şok edici farklar yok. eskiden bir üst model çıkınca daha çok iyileştirme yapıldığı için milletin ilgisini çekiyordu artık o da yok. en fazla kamerasında, pilinde falan yenilikler oluyor, belki yeni bir iki özellik (hızlı şarj gibi gibi) bunlar benim kendi düşüncelerim, kimse adına konuşmuyorum. bence böyle... ben 2013'ten beri takip ediyorum ve ts'i çok seviyorum. teknolojiye ilgi duymamı sağladınız. bir çözüm bulacağınıza eminim, keşke yaratıcı fikirlerim olsaydı ve yardımcı olabilseydim. hepinizi seviyorum, en çok da sohbetinizi seviyorum. @gamsizm @leventp @hkellecioglu

 • eDDie @eddie

  @rouge katiliyorum, web sitesi icerik olarak gercekten kaliteli ve gördügüm kadariyla takip eden üyelerde sadik ve bilincli kisiler genelde. Bence web sitesinin googla bu kapali yapisi disaridan gelen ziyaretleri azaltiyor. Web sitesinin SEO odakli olmasi sart gelismesi icin. Onun disinda resmi teknoseyir sosyal medya hesaplarinin da cok interaktif ve güncel kullanilmasi gerek. Tabi bunlar hep is yükü ama 🙁 umarim bir sekilde gelecege giden yol cizilir.

 • BURAK YILMAZ @burak-2

  Plus'a gecme karari ts icin kritik esik bence. O yola girdikten sonra olur da isler umuldugu gibi giderse ne ala fakat olasi bir olumsuz senaryoda geri donus zor olur. Hem sizin hem seyircinin motivasyonu kirilmis olur.

  Plus'a gecis konusunda soyleyebilecegim; uyelik ucretinin yillik olarak alinmasi. Her ay para gelecek mi diye beklemek sizi yorar. Yillik uyelikte ise en azindan yillik butcenizi gorur ona gore hareket edersiniz. Bu gelen uyeliklerle 1 yil donmeyecekse de yolun basindayken gormus olursunuz.

  "Su ulkede guzel seyler de oluyor"daki guzel seylerden biri de sizsiniz. Umarim hersey istedigin(m)iz gibi olur.

 • t_d @td

  @can ne iş yapıyor ben de merak ettim. @gamsizm

 • Hakancez @hakancez

  @gamsizm Biraz gereksiz bir yazı olabilir. En azından meraklılar için farklı bir bakış açısı olarak değerli bulunabilir diyerek birkaç kelam etmek isterim. Aslında bilişim sektörü ile basın arasında daha ilk günden düzgün kurulmamış bir ilişki olması, bugün işleri daha da karışık hale getirdi. Burada herkesin suçu var. Bu noktada çok fazla detaya girmeden kısa bir günümüze nasıl gelindi konusunu ele alalım.

  90'larda bilişim sektöründe ülkemizde güçlü oyuncular ortaya ilk çıkmaya başladığı dönemlerde pazarlama veya daha anlaşılır şekilde reklam bütçeleri daha optimal bir dağılıma sahipti ve gerçekten amacına uygun kullanılıyordu. Yıllar ilerleyip yazılı basından, web basınına doğru geçiş başlamadan hemen önce firmalar, yapılan pazarlama faaliyetlerinin geri dönüşü konusunda endişelere sahip olmaya başladı. Web basınına geçiş döneminde ise dengeler yavaş yavaş oynamaya başladı. Bu dönemde bilişim firmaları bütçelerini satışlarda ne kadar etkili olduğu soru işareti olan basın yerine direkt olarak satış yapan perakende veya ara toptancılarda kullanmaya başladılar. Aslında reklam amacı ile ayrılan bütçeler, bir şekilde satışa döndürülme olasılığı daha yüksek olan notalarda harcanmaya başladı. Çok ayrıntısına girmek istemiyorum ancak ürün kampanyalarında bile pazarlama yani reklam bütçeleri kullanılır hale geldi. Basının payı, sahada satış yapan firmalara kaydı. Azalan reklam payı ise basın tarafından paylaşılmak zorunda kaldı ve o dönemlerde yaşam savaşı yüzünden maalesef basının güvenirliğini zedeleyen olaylar bolca yaşandı. Sonunda sistem çöktü.

  Bu sistemin devamının mümkün olmamasının gözükmesinden itibaren yurtdşındaki sistem ülkemize uyarlanmaya başladı. Firmalar, basın ilişkilerini ajanslar yoluyla sağlanmaya başladılar. Ancak bu sistem ülkemize gelirken, yurtdışındaki gibi ince elenip sık dokunarak yapılmadı ve bir anda reklam sektörü bu yeni müşterileri "kapabilmek" için dönüşüm yaşadı. Bu dönüşüm maalesef çok çarpıktı. Başta reklamların etkinlik analizleri dahil olmak üzere yanlış bir sistem kuruldu. Etkinlik analizleri evrilerek bugünlerde anladığım kadarı ile "izlenme oranı" konusuna sıkıştı kaldı.

  Gözardı edilen en önemli şey pazarlamanın en önemli prensibi olan reklamın potansiyel müşteriye ulaşması konusudur.

  Peki müşteri kimdir satın alma gücü olan kişi.. Aslında Türkiye için denklem son derece basit. Türkiye'de satın alma gücü olan kişi -en azından bilişim sektörü açısından- eğitimini tamamlamış, iş hayatına atılmış insanlardır. Ürünün fiyatı arttıkça, potansiyel müşterinin yaşı da 40 seviyesine doğru yaklaşmaya başlar. Yurtdışındaki model alınırken atlanan en önemli konu satın alma gücündeki farklılıktır. Bir örnek vermek gerekirse ABD'de bir Razer klavyeyi satın alabilme potansiyel yaşı oldukça düşüktür. Her ne kadar ürünler pahalı olsa da, ortaokul talebesi bir çocuk biriktirdiği para ile veya özel günlerde topladığı birikimler ile kendi satın alma kararını verebilirken, bizde bu tarz bir ürünün potansiyel müşterisinin yaşı daha ileridir. Yani ürünün reklamının yapılacağı kitleler farklıdır.

  Şu an ki sistemin sıkıntısı olayı bir şekilde "rating" noktasına sıkıştırıp tüm bu konuların arka plana atılması.

  Ha bu sıkıntılar yurtdışında yaşanmadı mı, yaşanmaya devam etmiyor mu? Evet ediyor. Bu yüzden basında ciddi bir dönüşüm yaşanıyor. Bu konuları oldukça yakından takip ediyorum. Özellikle bazı alanlarda dünyanın dört bir tarafından editörler ile tartışıyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse,

  - Uzmanlaşma son zamanlarda önem kazandı. Özellikli ürünler veya alt sektörleri konu edinen basın güçlenmeye başlamış durumda.
  - Bazı alt sektörlerde video, ses gibi daha modern iletişim araçları yerine yazı yeniden yükselen değer haline geliyor. Ürün fiyatları yükseldikçe ve doğru orantılı şekilde satın alma yaşı büyüdükçe yazı daha değerli hale geliyor. Bunda 15 dakikalık bir videoyu izlemek için zaman yaratmak yerine aynı içeriği 5 dakikada okuyabilmek konusu ön plana çıkıyor. Ayrıntısına girmeyeceğim.
  - e-Dergiler düzenli olmasa da, almanak gibi yılda birkaç kez yayınlanır hale gelmeye başladı. Bu alanda reklam pastası gitgide artıyor.
  - Video içerikte yayıncılar daha kısa içeriklere önem vermeye başladılar. Zamanın efektif kullanımı için hazır metinlerin prompter aracılığı okunması gibi geleneksel sistemler kullanılmaya başladın.
  - Yukarıdaki maddenin 2 önemli ayrıntısı var. Araştırmalar optimal izlenme süresinin 5 ila 7 dakika aralığında olduğunu gösteriyor. Bir de maliyet etkinliği konusu var. Son dönemlerde Youtube gibi platformlarda reklam pastasının daralması, alternatif yayın platformlarının yavaş gelişimi yüzünden kendi sitenizde sunduğunuz videoların birim başı saklama maliyetinin düşürülmesi, işleme maliyetini azaltma gibi konularda önem kazanıyor. Tabii bu konunun başarısı şimdilik soru işaretlerine sahip. Ancak bu alanda çok fazla çalışma var. Örnek olarak bilişim sektörü açısından Youtube'da kuvvetli bir kanal olan Linus Media, kendi video stream servisini geliştiriyor veya üzerinde çalışıyor diyelim...
  - Yeni nesil forum veya sosyal platformlar güç kazanıyorlar.

  Maddeler daha da arttırılabilir ancak bunların bir çoğunun şu anki bakış açısıyla ülkemize uyarlanması mümkün değil. Değişim için canların yanması gerekiyor. Firmalar için can yanması sadece pazar payının azalması, satışların düşmesi ile olabilecek bir konu. Basın için ise bu mantalite değişine kadar ölüm kalım savaşı yapmaktan başka bir yol yok maalesef.

  Son olarak ülkemizde şu an firma-ajans ve basın ilişkisi açısından kendi yaşamış olduğum bir olayı anlatayım. Ses konusunda oldukça iddialı, dolayısıyla fiyat anlamında yüksek bir kulaklık ilgimi çekti. Yapılmış incelemelere baktığımda gerek yazılı gerekse de video içeriklerde ürünle alakalı deneyim ve bilgi anlamında büyük eksiklikler gördüm. Bunun üzerine ithalatçı firmanın pazarlama faaliyetlerini ihale ettiği ajans ile irtibat kurduk. İnceleme talebimizi aktardık. Olumsuz cevap aldık. Biraz araştırma ile video inceleme yapmadığımız, platformumuzun popüler olmadığı için talebimizi kaale bile almamışlar. Halbuki o ürünlerin incelendiğinde ilgili insanlar tarafından okunabileceği ülkemizdeki 2-3 platformdan bir tanesi olduğumuzu biliyorum.

  Aslında bu konuyu özetliyor. Günümüzdeki çarpık rating ve popüler olma sistemi ile düzgün platformların maalesef yaşama şansı gitgide azalıyor.

  Herkese selamlarü
  HC

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  bende 6. sırada çıkıyor, "teknoloji" yazınca da ilk sayfada çıkmıyor.

 • likeable @likeable1

  Yazıyı sonuna kadar dikkatle okudum! Ara sıra böyle yazmanız bilgilendirmeniz daha samimi geliyor. İmkânlarımız el verdiği sürece destek elbette oluruz.

 • Batuhan K. @alcantara

  Bir girişimci ve işletmeci olarak TS'nin durumunu sayısal bakışla yorumlayacağım. TS1'de PCLabs kadrosu besleyici güç gördüğü için TS'nin yapılanma ve yörüngeye sokulma dönemi olmuş.

  TS2'de belki de TS1'den alınan tatmin edici datalardan dolayı gereğinden fazla bir büyüme yaşanmış. Çekirdek ekip git gide büyümüş ve bu da operasyonel giderlerin artmasına neden olmuş. Burada PCLabs'in kapanmasından ziyade TS'nin bağlı olduğu şirketin kapanması ve Özkan Erden'in ayrılması galiba başlangıçtan beri neredeyse nötr olan çizginin kırılmasının sebebi. Çünkü ortada sponsorlar dışında herhangi bir maddi kaynak kalmıyor.

  TS3 döneminde ise TS2'de yapılan yatırımın da yardımıyla gider olarak pek bir yatırım ihtiyacı olmuyor. Ama dönem şartlarının etkisiyle masraflar artıyor, ele geçen para hemen hemen aynı kalıyor. Sponsorların da azalmasıyla TS2'de yavaş şekilde eksiye düşen çizgi burada dikey kırılmaya doğru yelken açıyor.

  Gelelim sorunun cevabına. Teknoseyir 3 kişi ile yine 1 saat gündem videosu ve 10-15 dakika arası 5 video çekebilir. Ama formatın aynı şekilde varlığını sürdürebilmesi için daha fazla kalıcı ek maddi kaynağa ihtiyacı var. Bardak, anahtarlık gibi bir süre sonra sabit gelir getirmeyecek projelerden ziyade dış prodüksiyon, Plus ve yazılı içerik üretimi (çekirdek ekipten bağımsız, 3-4 kişiden oluşan gönüllü dış ekip) gibi toplara girilebilir. Evet bu platformun adı Teknoseyir ama günümüzde firmalar Analytics ve Alexa verilerine daha çok önem verdiği için yazılı içeriğin ufak da olsa yer alması gerektiğini düşünüyorum. Foruma falan hiç girmiyorum o devir çoktan geçti şuanki akış bu ihtiyacı karşılamaya fazlasıyla yetiyor.

 • miscellaneous @theone

  Sizin yanlışınız inceleme yapmanızdan kaynaklanıyor. Yapın. Ama zamandan bağımsız içeriklerde yapmaya çalışın. Oyun kanalları en'ler felan yapıyor. Bunu 10 sene sonrada izlerler. Huysuz ihtiyar komik ve güzel bir dille yapar bu işi. Gündem de bir nevi haber manşet habercilik gibidir. Bunu yapabiliyorsaniz hergün yapın hergün o güçlü bir kitle izler. İnceleme işinden başka işlere kaymaya başlamanız lazim. Habercilik ve bilgi birikimi kullanılmalı. LP'den iyi fenomen mi var?

 • karflake @karflake1

  Bence teknoseyir İngilizce içerik üretmeli. Levent Pekcan ve Murat Gamsız zaten dil eğitimi almış kişiler, Hamdi Kellecioğlu'nun da İngilizce ile sorunu olduğunu sanmıyorum. Veya Türkçe videolara İngilizce dublaj hazırlanabilir. @gamsizm

  Aslında topluluk olarak bu konuda bir deneme yapabiliriz. Ben istenilen bir videonun Türkçe alt yazısını hazırlayabilirim(haftalık gündem değerlendirmesi haricinde). Bir kişi bunu İngilizce'ye çevirir, iki kişi İngilizce dublajı hazırlar, bir kişi de videoya zamanlamasını ayarlar. Var mı gönüllü olan?

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  İşin özeti " Kurumsallık kalkıyor ve fenomenler devri başlıyor."

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @flashock @achfighter beni engellemiş ilginç!

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Bu türden, durumun vehameti konulu yazılardan sonra genelde bir çıkış noktası geliyor, bardak işi de böyle oldu. Önce üzüldüm ama Murat Bey'in bazı cevaplarını görünce umutlandım 🙂 Plus geliyor nihayet!

  @gamzism Türkiye'de kaliteli içerikle gelinebilecek en iyi yere geldiniz belli ki. Artık izleyiciden doğrudan para kazanma dönemine geçmeniz gerektiğini de söylüyorsunuz. Bu konuda bence elinizi korkak alıştırmayın, ne bileyim 10 TL gibi üyeliklerin yanında bir yolu olursa ara sıra 100, hatta çok daha fazlasını falan verebilecek üyeleriniz var, bunu bilin 🙂 Böyle üyelerin gidecek başka yeri yok, siz gitmeyin diye de ellerinden geleni yaparlar. Zaten "yaşlı" kitle çoğunlukta, bu kitlenin içinde ücreti ile kaliteli içeriğe ulaşmak isteyenler artıyor. Türkiye'de bile Netflix, Spotify gibi servislerin hatırı sayılır bir üyesi olması da bundan.

 • Melih AYDIN @melih_aydnn

  @gamsizm Murat abi yaptığınız yayınlar çok ciddi ve kaliteli. Konuk gittiğiniz konsol üssü bile bazen çocuk gibi davranıyor, sırf genç kitleye izletmek için. Bende izliyorum onları ama sizin ciddiyetiniz çok daha değerli. Para bulamamaktan yakınıyorsunuz ama para bulmak zorundasınız. Bardak işi güzel ama size maliyeti çok oluyor ayrıca uğraş gerektiriyor, patreon ve twictch gibi yollar yasa dışı diyorsunuz. Yeni çıkacak fonlama yasası ile içerik üretmek karşılığı fonlama yapılamaz mı?
  (Patreon ve twictch herkes kullanıyor, onların hiçbirine birşey olmuyor. teknoseyir adı ile açmadan bir hesap açsanız, o şekilde yatırım yapılamaz mı? Yani kişisel bir hesap. Siz şirketsiniz tamam ama büyük gelirleri olan bir şirket değilsiniz sonuçta, bir kişisel hesapla teknoseyiri vergi kaçakçılığıyla suçlayabilirler mi? Yazdıklarımı sadece fikir vermesi için yazdım, yasalar hakkında tam bilgiye sahip değilim malesef. Bir avukatla kalmayın bence birkaç avukata daha sorun.)
  Sizle hiç alakası olmayan güvenilir bir arkadaşın hesabına bile para gönderebiliriz. Size parayı elden verir 😀

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  @melih_aydnn'a ben de katılıyorum. siz yeter ki hallettik ve bağış topluyoruz deyin, gönderecek olan çok insan var. sanırıım millet bağış yollamaya, birilerine para vermeye meraklı 😀 sizin için demiyorum ama bu aralar çok görüyorum böyle. mesela sosyal medyada biri var ismini vermeyeyim şimdi ifşa olmasın, kedici. evet, adam resmen kedici, sosyal medyada fenomen olmuş takipçisi artmış. yaptığı şey güya hasta sokak kedilerini tedavi ettirmek ama toplasan 3-5 kedinin tedavisini yaptırmıştır anca... evinde 11-12 kedisi var, adam "bana evimdeki kediler ve sokaktaki kediler için destek olun param yok" diyor. yurt dışından bi bağış sitesi ayarlamış yasal, yurt içinden de milletten kafasına göre para topluyor whatsapp'tan görüşüp filan... adam yurt dışından 1 hafta içinde 15 bin TL civarı para topladı, en son geçen ay baktım TL olarak hesaplayınca 50-60 bin TL civarı para vardı bağış hesabında. ve hala ağlaşıyordu ben bu parayı yasal süre dolmadan çekemiyorum,siz benim banka hesabıma da gönderin diye para istiyordu. ve insanlar gönderiyorlardı. daha da önemlisi, bu bağış fikri için takipçileri ısrar etti ve adam da o ısrarlar üzerine para toplamaya başladı. şimdi, bu bir örnek. kedileri ben de çok seviyorum, candır nihayetinde ama insana kedi mi lazım yoksa adam gibi yayıncılık mı? ikisini mukayese etmek gibi olmasın ama o insanlar da ben destek olucam kedici adama diyor. kedi probleminin çözümü eve 11-12 kedi toplamak değil bence, kısırlaştırarak üremelerini kontrol altına almak ve bu şekilde onların yaşam standardını yükseltmek. çok olduğu için kimse değer vermiyor çünkü, her gün binlercesi telef oluyor. neyse şimdi bunu tartışmasın kimse, bu örnek. bağış toplama konusuna bir örnek. adam takmış kedilere, kendisi gibi takıklardan dünyanın parasını topladı.siz de belli ki teknolojiye takmışsınız, iyi ki de takmışsınız, sayenizde biz de taktık ve siz bağış işini hallettiğiniz an başka bir şeye ihtiyacınız kalmayabilir diye düşünüyorum.

 • deger @deger

  @gamsizm çok açıklayıcı olmuş, nicelik açısından azınlıkta kalan kemik kitle dışında bu kadar detayı bilen tahminimce yoktur.

  bahsettiğiniz durum bir yerde günümüz global dünyasının geldiği noktaya da işaret ediyor. insanlar artık ürettikleriyle değil tükettikleriyle "var". tüketimin bir statü haline geldiği günümüzde, birçok şey gibi teknoloji de hızlıca tüketiliyor ve buna içerik üretimi açısından yetişmek daha da zorlaşmıştır muhakkak.

  takipçi sayısı ve popülerlikte ivme kazanmanın yolu, gitgide hızlanan tüketim olgusundan ötürü sürekli değişmekte; belli bir zaman diliminde karlılığı arttıran bir strateji, başka bir zaman diliminde karlılığı durağanlaştırabilir ya da dibe sürükleyebilir. o yüzden dönem dönem yeni stratejilerin, yeni planlama ve yeni taktiklerin üretilip uygulanması gerektiği kanısındayım.

  popülerliğiniz ve bununla doğru orantılı bir biçimde karlılık oranınız arttıkça eski, yaşlanmış, kemikleşmiş kitleden belki eleştiri alabilirsiniz fakat "maddi baş ağrısı" geçtikten sonra bu kitlenin de izleyebileceği içerikler çok daha rahat bir biçimde üretilebilir. bu yüzden popüler olmakta veya - sevilsin sevilmesin - yeni fikirlere açık olmakta bir beis görmüyorum.

  bu zamana kadar yaptığınız her şey için elinize, alın terinize sağlık.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  "Okumadım kardeş, durumumuz yoktu" ???
  Maalesef Muarat Bey bile bu konuda uyarı yaparak yazıya girmek zorunda kalmış. Yazık...
  TeknoSeyir de bile bu zihniyet sahip tonla adam olduktan sonra, YouTube ve diğer popüler tüketim ortamlarının çöpe dönmesi normal. Tüketen kitle de çöpçü çünkü.

  TeknoSeyir, Plus ya da benzer bir isim altında sabit aylık ücreti, abonmanlığı olan bir yayın haline gelse, gelir konusunda ve yayın içeriği konusunda daha başarılı olabilir.

 • dx486 @dx486

  Yıllardır sizi severek takip ediyorum. Ücretli üyelik sistemini hala getirmemiş olmanızı anlamakta zorlanıyorum. Size destek olmaya, yükünüzü biraz da olsa hafifletmeye hazır bir kitleniz var ama siz onlara bu fırsatı vermiyorsunuz, diğer taraftan bu sıkıntılarla boğuşup duruyorsunuz. Sistemi kurar, açarsınız, destek seviyesi beklenenden az da olsa kaybedeceğiniz ne olur? Denemiş olursunuz ve yolunuzu buna göre çizersiniz.

 • Ahmet Erdoğan #### @aerdogan17

  zor TS'nin işi çünkü kalite odaklı çalışıyor, kalite bir lüks ve devam ettirilmesinin bir bedeli var... elimden geldiği ölçüde destek olurum ama bireysel olarak yapabileceğim şeyler kısıtlı... şahsi fikrim oyun tarafı ciddi anlamda beslenebilir, buradan elde edilen kaynak ile de tüm platform ayakta kalır... açıkçası bağış ve kitle desteği bir yere kadar...

 • Cihat @cihat

  @gamsizm abi teknoseyir+ çıksın örnek veriyorum ayda 10tl gibi cüzi miktarlarda olsun en az 1000 abone toplarsınız bu da demek oluyor ki ayda 10.000TL, plus olanlar sitede reklam görmesin onlara ayrı içerik üretmek ya da üretmemek size kalmış artık, siz yeter ki çizginizi ve doğruluğunuzu bozmayın biz her türlü destek oluruz.

 • Emre Arat @emrearat

  Teknoseyir'in TS3 dönemindeki en büyük hatasının canlı yayın olayını önemsememsi olduğunu düşünüyorum. Plus'ın gelmemesi falan önemsiz.
  Hakkı Alkan, Mesut Çevik vs. Periscope, Youtube, Twitch benzeri mecralardan, ofis, hava alanı, stüdyo hatta direksiyon başı gibi ortamlardan izleyicileri ile iletişime geçerken siz hiç bir şey yapmadınız.
  Periscope'dan falan yayın açma çok büyük bir altyapı gerektiren bir olay değildi. Evet canlı yayın çok gelir sağlamıyordu ama TS Sosyal ve Youtube kanalının tanıtıma büyük etkisi olurdu. Bugün SDN'in takipçi sayısı sizin iki katınız.

  • teknociger @teknociger

   Zaten banka muduru titizliginde is yapildigi icin etkilesim dusuk, biraz daha gunluk tarzi seyler araniyor sanirim @emrearat

  • Melih AYDIN @melih_aydnn

   İnsanlar ne kadar fazla görürlerse o kadar bağımlı hale geliyor, başkalarına da tavsiye ediyor. Bunun için olabildiğince canlı yayın yapmak, konuk almak zorunluluk haline geliyor. insanlarin önce gözüne, aklina girmek gerekiyor ki sonra kalbine girilsin. Fenomen olanlar nasıl oluyor çünkü heryerdeler, kafamızı nereye cevirsek onlar var. Bugün cnn de bile orkun ısıtmak vardı. TeknoSeyir de olabildiğince heryerde olmalı, kendini göstermeli, televizyona, youtube fenomenlerine konuk olmali ve konuk almali. Anca bu sayede artış yakalar.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Canlı yayının da bir iş modeli yok maalesef. Dediğim gibi rakamsal olarak ulaşılabilecek en tepe seviye SDN seviyesi ki o da hiçbir şey değil fenomenler yanında.

 • suicide @suicide

  Ne yapalim yol gosterin @gamsizm , sitede reklamlara tikladikdan sonra ne yapmak lazim mesela. youtube da reklam verwni ziyaret etmek kurusta olsa ise yarar mi? ya da bi app yapin orada ufak tefek sembolik seyler satin (oyun paralari vs. gibi). bardak gibi maliyeti ya da kargo vs. derdi de olmaz size.

 • mavi @mavi

  Hamdi Kellecioğlu siz yokken alternatif bir şeyler yapmıştı. O tür içerikler Teknoseyir'e yeni kan getirebilirdi. Yukarıda bir üye yazmış. Teknoseyir feci halde banka memuru havalarında takılıyor. Eğer Hamdi Bey'e zamanında destek olsaydınız, sırf Levent Bey'in eski dostu karşı çıktı diye(wireless bağlantıların sağlığa etkisi) sessiz kalmasaydınız, bugün farklı bir yerde olurdunuz. Ben sadece Hamdi Bey'in olduğu içerikleri takip ediyorum. Siz bana fazlasıyla içten pazarlıklı geliyorsunuz. Mesela PS4'ü yeni versiyonu çıkacak diye satmanıza rağmen "zaman bulamıyorum vb" bahaneler ürettiniz. Sonra gidip yeni çıkanı hemen aldınız. Bunun gibi birkaç şey daha yakaladım sizinle ilgili. Deyim yerindeyse, çıkarınız olmayacaksa yaralı parmağa bile işemezsiniz siz. Para getirmeyecek içeriklerin (Canlı yayın) hemen kesilmesi falan da buna dahil. Sizde öyle bir enerji var. Keşke Hamdi Bey ayrılsa sizin bünyenizden.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Düzelteyim. PS4ü yenisi çıkacak diye sattım. İyi ki de satmışım bugün o fiyata satamazdım. Sonra yenisini zaman bulamadığım için hala almadım. Alsaydım tozlanacaktı. Ama konsol almaya karar verirsem PS4 Pro alırım.

  • mavi @mavi

   @gamsizm Satarken yenisi çıkacak diye sattığınızı belirtseydiniz keşke. Gündem kayıtları orada duruyor. Kullanmak için zamanınız yoktu, tozlanıyordu vb. Neyse, ben en azından insanları değerlendirirken dikkatli olmak gerektiğini tekrar anladım o sayede. Darısı buradaki diğer üyelerin başına.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @mavi Pro'nun dedikodusu çıktığında satacağımı söylemeye başlamıştım. Gündem kayıtlarında var. Pek kullanmadığım için Pro TR'de satışa çıkmadan elden çıkardım. Ama sonra Pro almadım. Konsolum yok hala.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   para getirmeyecek bir şeye neden zaman ayırsın ki zaten adam(lar)? TS bir şirket, bu insanların eve ekmek götürmesi lazım. kimse babasının hayrına yayın yapmaz. sizin bu eleştirinizi haksız buldum çünkü fazla gelir elde etmemelerine rağmen kalite denen şeyden ödün vermemeye çalışıyorlar. para getirecek içerikleri yaparken kalitesini bozsa ya da bozarsa o zaman hepimiz eleştiririz zaten. TS çizgisinin çok dışında olmayan farklı içeriklere, özellikle sohbet ve güncel havada geçen içeriklere girmeleri konusunda size katılıyorum ama.

  • mavi @mavi

   @gizemaksut Eskiden, çok eskiden, Timur Akkurt ile yaptıkları TeknoKonsey programı vardı. Canlı yayınlanırdı. Levent Bey'in Gündem'de anlattığına göre gelir getirmediği için bırakmışlardı. Zaten gelir getirecek bir iş olamazdı o. Ama başka yerlerden avantaj sağlayacaktı. Timur Akkurt her yerde eli olan bir adam. Reklam dünyasından tut prodüksiyona kadar sektörde tanımadığı insan yok. O Teknoseyir'in izleyici kitlesini kullanmak istedi (saf olmaya gerek yok). Teknoseyir de bunun karşılığında Timur Akkurt'un network'ünü kullanabilirdi. Her şeyin değeri para ile ölçülmez. Parasal olarak alamadığın dönüşü başka şekilde alabilirsin.

  • TARIKK @tarikk

   @mavi Bence PS4 konusunda bilip bilmeden konuşmasan güzel olurdu. Alan da, satan da neden aldığını veya sattığını gayet iyi biliyor.

  • xmen @i90

   @mavi timur dediğiniz adam la ts kalitesini karşılaştırmak çok yanlış kendi kanalında adamlar cıvıklıkla t.şkla kakara kikiri ile teknoloji editörlüğü yaptığı sanıyorlar.Adama ajanslar ürün yolluyor adam liseli ergen kıvamında sözde inceleme yapıyor.Çoğu telefon incelemesinde bunun işlemcisi neydi yeaa pili 3000 miliamper olmalı vs vs muhabett böyle yanındaki elemanlarda ondan daha boş beleş adamlar .. Eğer o yapılanların yarısını lp ekibi yapsa demediğinizi bırakmazsınız lp nin dediği gibi başımı asit tenekesine soksam tabiki daha çok izlenme olur ama kalite itibar adamlık ? kalır mı ? kalmaz 100 kişide izlese ts başka kanalı takip etmem artık

  • mavi @mavi

   @i90 Kim karşılaştırdı? Yanlış üyeye mention attınız galiba.

 • toroskartali @toroskartali

  @gamsizm abi teklonojik ürün incelemenin yanında yeni çıkan oyunların incelemesine de ağırlık verebilirsiniz. Bunu zaten yapıyorsunuz ama daha fazla oyun için yapabilirseniz sanırım bu katkı sağlayacaktır. (tabi ücretsiz steam kodu gibi bir şey bulabilirseniz.)

 • toroskartali @toroskartali

  Arkadaşlar addblock kullanıyorsanız sizin seçeceğiniz kanallarda reklam engellemesi kalkıyor. Ts yi beyaz listeye alabilirsiniz.

 • HARUN KURT @hnkt1986_1

  Walla helal olsun bu kadar isin altindan kalkip bide kimseye boyun egmemek saygi duyuyorum size en azindan bir cercevenin altinda berabersiniz dost olsanizda olmasaniz da ayni yolda yuruyorsunuz allah yolunuzu acik etsin

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  sdn yazılı içeriği çok fazla yazıyor ama çöp. fakat adamlar en çok tıklanan teknoloji sitesiyiz diyorlar günün sonunda. yt kanalında da her gün birkaç video oluyor ama hepsi çöp, reklam. inceleme sanıp açıyorsunuz, reklam çıkıyor resmen. ben geçen gün bi videolarını açtım, herhangi bir ürün için değildi, bir konu hakkında 5 dk'lık bir video. videoda başlıktaki konuya 50-60 sn değindikten sonra kameranın birini övdü de övdü, üstelik hep aynı kelimeler ve cümlelerle. şimdi bakın 5 dk'lık videoda bilgi verirken araya 30 saniyelik ürün reklamı koyarsınız bunu anlarım. dersiniz ki bu kamera çok iyi, özellikleri güzel, tavsiye ediyoruz, bundan daha iyisi yok vs. bunu der ve konu hakkında konuşmaya devam edersiniz bunda bir şey yok. ama başka bir başlık atıp da 5 dk'lık videonun 4 dk'sında bir ürünü överek bu tarz bir reklam yapınca olmuyor. ts'in sdn tarzı video/inceleme modeline geçeceğini sanmıyorum. geçerse bir daha uğramam kendilerine. ama onlar firmalara yakın duruyorlar sonra yok bilmem hangi marka tutup onları etkinliklere, lansmanlara götürüyor sonra yeni çıkan telefonu ilk inceleyen site onlar oluyorlar. o etkinliklerin tüm masrafları firmalardan tabi. ama tüm bunlara rağmen sdn de bir şirket ve bir sürü çalışanı var. ayakta kalmaları için siteleri ve youtube yetmiyor bu yüzden yazılım işleri de yapıyorlar. hakkı alkan söylemişti.

 • Cihangir @chngr

  @gamsizm Hocam patreon a baktınız mı?

 • Erdinç @erd97

  Birkaç hafta önce konuşmanızın sonunda Mesut Çevik ile de konuşmuştunuz. Sizce düzenlemelerin oluşmasıyla en azından hobi olarak yapacak kişiler aşırı zarara girmeden bu çarkı döndürebilir mi? Çünkü bu dönemde yeni başlayanların kendi çapında da olsa başlaması zor oluyor. (Peki bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz TeknoSeyir ailesi)

 • Gökhan Özçetin @ozcetin

  Anlaşılan o ki @gamsizm bizim nesle ne kadar garip görünürse görünsün Plus üyelik sistemi en çıkar yol gibi görünüyor. Ek içerik konusunda ısrarcı olmayın bence de, üye olmayana basın reklamı, plus üye reklamsız izlesin yeter. Ve TS mobil uygulaması da zorunlu. Artık gazeteler bile gemisini ancak bu şekilde yürütüyor.

  İşletme sahibi olarak en net söyleyebileceğim şey şu ki nitelikli işin başı istihdam. Bir şekilde de para kazanacaksınız ki istihdam yaratasınız. Zaten bir kere plus düzenli gelir oluşturduktan sonra sırasıyla istihdam, içerik ve plus üyelik ayrıcalıkları artabilir. İçerik artışı üye sayısını tetikler ve bir kere hızı aldınız mı yürür. Önemli olan işinde vizyoner olabilmek ki bence TS kadrosu teknik açıdan bu vizyona sahip.

  Aksi halde TS3 için de gelecek çok parlak olmayabilir. Farkedeceğiniz üzere sizi kaybetmek istemeyen kişi sayısı gayet fazla.

 • Veysel @spectrum

  Bu kadar video çeken Emre Çelikkol'un adının geçmemesi üzücü.

 • teknociger @teknociger

  Sadece youtube yetmiyor, gamende twitch ustunden yayin yapsa belki etkilesim artardi

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Bu, kişileri anma yazısı değil. Adı geçmeyen çok kişi var. TS'nin resmi editör kadrosundan bahsettim. TS'de ücret karşılığı iş yapan editörler. Can, Cantuğ ve Meriç hariç adı geçenlerin hepsi maaş ve sigorta ile çalıştı. Emre ve diğerleri de gönüllü olarak katıldı. Yaptıkları işin değerinden vs bahsetmiyorum.

 • rugudesign @rugudesign

  @gamsizm ürün alacak kitle zaten 18-40 yaş arası. Firmalar bunu bilmiyor mu? Çoğu ürünü ts'nin incelemelerine bakıp alıyoruz.

  • sgur @sgur

   @rugudesign

   o sirketler tr bazinda ne kadar iyi ve bilincli yönlendiriliyor ve ne kadar isi bilen ekipleri var bunlar sorgulanmali. sikinti burada zaten. derdini anlatamiyorsun sirketlere reklam ve sponsorlukta.

   kita avrupasi icin örneklersem, buralarda da benzer lakin daha oturmus ve yenilige acik derpartmanlar var sponsor olacak sirketlerde.

   ek olarak tr pazari kim ne derse desin kücük, alim gücü düsük cünkü. reklam gelirleri düsük etc.

 • ycihan @ycihan

  Selamlar. Bu ilk yorumum. Yaklaşık 2 yıldır teknoseyiri takip ediyorum. daha önce hiç üye olup tartışmalara aktif olarak katılmayı düşünmemiştim. açıkcası bugüne kadar bu çark nasıl dönüyor hiç düşünmemiştim. bu yazı sonunda sevdiğim bu gruba destek olmak amaçlı üye olayım dedim.

  yukarıda bahsedilen plus üyelik vs olursa destek vermek isterim. ama şahsi kanaatim (diğer arkadaşlar kusura bakmasın) teknoseyir projesinin yukarıda tanımlanan formülasyonlarla devam edemeyeceği yönünde. kapitalizmde kuraldır. kötü para iyi parayı kovar derler. bunun sanal ortamdaki içerik üretimine yansıması kötü içerik iyi içeriği kovar şeklinde tezahür ediyor ne yazıkki.

  İzleyicilerden ne kadar destek olursa olsun kaliteli içerik yapma arayışında olanlar her zaman fenomenlerin gölgesinde kalacak. bir süre sonra izleyicilerin desteği de değirmeni döndürmeye yetmeyecek. plus üyelik vs bence sadece ömrü bi miktar uzatır. kaçınılmaz olanı engellemez. kusura bakmayın karamsar bir tablo çizdim. ama burada emek veren arkadaşların da eve ekmek götürmek gibi bir zaruretlerinin olduğunun farkındayım.

  Umarım benim aklımın ve hayal gücümün yetmediği (yolun yarısını geçmiş biri için gayet mümkün) bir çıkar yol bulunur ve teknoseyir projesi bizi yıllarca besler.

  Teşekkürler.

 • Alperen Tunçeli @alperen141

  @gamsizm abi öyle bir yazmışsın ki acaba kapatacaklar mı diye korktum. Bu arada içerik olarak üyelerinizi konuk olarak alın.

  Mesela bir üyeniz (sizin kriterlerinize uyacak düzeyde sunum yapabilecek birisi) robot tasarlamıştır ve bunu nasıl yaptığını anlatır. Ya da mobil için uygulama yapıyordur, birkaç bölümde uygulama nasıl yapılır adında içerik yapar. 300.000 takipçi var. 100 tanesinden 1 içerik çıksa sizin de yorumlayabileceğiniz ama derinlemesine giremediğiniz alanlarda içerik çıkar ve çeşitlilik artar.

  • sgur @sgur

   @alperen141
   bu cok cok riskli bir sey.

   insanlarin bilgisi bir yana o kisilerin backgroundlarinida bilmek gerekiyor. hadi o kisi herkesi ikna etti ya da kagit üzerinde gercekten güzel, referanslari cok iyi olsa bile cok extreme dolandiriciliklar olabiliyor. akademide cokca örnegi var trde.

   bundna dolayi cok yakindan tanidiklari ya da cok güvendikleri birinin referansi olmadan cikartmiyorlar. cok normal hatta olmasi gereken bu.

  • Alperen Tunçeli @alperen141

   @sgur Mesela oyun incelemek için yayına gelen birisi olsun. İlla gündemle ilgili olmak zorunda değil. Oyun incelemesi için abilerimiz bir yere kadar oynamıştır ama vakitsizlikten dolayı tam derinlemesine girememiştir (ki normaldir) ama sen o vakte kadar oyunu bitirmişsindir ve beraber o oyunu yorumlarsınız. Bunun gibi örnekler işte. Baba konularda zaten gerek kalmaz buna ama bu tip içeriklerde özellikle akışta çok güzel inceleme yapan arkadaşlar var onlar konuk alınabilir.

 • sgur @sgur

  @oky

  oldu olacak onlari da partlara bölsünler bari. adamlar bunlara benzer clickbait ya da benzeri yapay sekilde olacak gelismelere olumsuz bakiyoruz diyorlar zaten.

 • Soner Toraman @tora

  Çok güzel açıklanmış ama okurken "aman kapanmasın" diye düşünmeden edemedim.
  Bir fantazim vardır, arada bir yürürken aklıma gelir; Şöyle 10-20 milyon ₺ civarında bir loto çıksa, hiç düşünmem, en ufak bir karşılık beklemeden finansörünüz olurdum 🙂
  2002'den bu yana DHW, PCL olarak takipçinizim. Sizlerin hakettiğiniz yerlere ulaşmanızı dilerim.
  Uzun ömürlü bir yayın hayatınız olur umarım.

 • seraslan @seraslan

  @gamsizm Bende uzun zamandır takipçinizim vede eski kafalı sayılanlardanım. Katılım yapmasamda takipçiyim. Bahsettiğiniz bir sürü sorunları aşmak için birşeyler yapmak karar alıp uygulamak denemek yanılmak gerekiyor.İlk önce bu genç kitleyiciyi çekmek için ne yapılabilir diye düşünmekte fayda var. Mutlaka vardır kafanızda birşeyler. Ben şahsen darkhardware geri gelsin diyenlerdenim. Evet buna ayıracak vaktiniz yok elaman az fakat birilerine bazı yetkiler devredilir. Bir çok donanım forumları artık bildiğiniz üzere çığırından çıktı. Marka fanatikliği ve lakaytlık arttı. Düzgün insanlarda kaçıyor veya sessizce bakıyor. Pek çok kişi yeni oluşumlar bekliyor diye düşünüyorum. Kolay birşey değil tabiki. Yinede bence buradaki bir çok kişi gönül verdiği bu oluşuma destek verip darkhardware forumlarına katkı sağlayacaktır. Böylece bu belli yaş aralığındaki seyirci kitlesinin dışında genç bir kitle de oluşturulabilir daha çok üye gelip derdine derman ister ve burada kalıcı olur diye düşünüyorum. Çünkü forumlar hala bir çok kişinin derdine derman aramak için gittiği yerlerdir. Bir buluşma noktasıdır. Teknoseyir ile bir şekilde entegre edilebilir.
  Benim naçizane fikrim tabiki sizler de bunları düşünüyorsunuzdur. Bizlerde buraya yazabiliyorsak fikrimizi belirtmeliyiz.Umarım bu karamsarlıklar geride kalır.

 • Aykut Elmas @aykutelmas

  Bardakları anahtarlıkları pahalıya satın, biz bardak için almıyoruz ki TS'ye yardım olsun diye alıyoruz. normal bardak 50TL kırmızı bardak 100 TL siyah bardak 200 TL olsun. LP imzalı özel collectors edition bardak 500 TL olsun. gücü yeten istediğini alsın.

 • FIRAT KÜÇÜK @firatku

  @gamsizm Abi teknoseyir ailesi size hep destek olacaktır, plus olur, başka bir proje olur farketmez
  ama bir an önce hayata geçirmeye çalışın ki destek olabilelim. Abone sayısı vs. kısmen az olsa da
  teknoseyir'in en sadık ve kıymet bilen kitleye sahip olduğunu düşünüyorum. Hep destek tam destek.

 • HARUN KURT @hnkt1986_1

  @aykutelmas sonuna kadar katiliyorum cok ciddiyim bu adamlar bizden para kazanmak zorunda ve. Bizde lp nin c64 sevdigi icin o dunyayi korudugu gibi korumaliyiz onlari gucumuzun yettigince keske elimden gelen bisiler olsa birakip gitmelerini istemiyorum

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Plus üyelikten başka çare yok bence. Bardak bence çözüm değil çünkü biz bardağa 3-4 veriyorsak size sadece 1'i ulaşıyor. Biz o paranın komple Teknoseyir'e ulaşmasını istiyoruz. Plus üyelik için ekstra içerik falan gerekli değil. Mesela plus üyeler reklam görmesin, bu da üyeliğin bahanesi olsun yeter de artar bile.

 • FIRAT KÜÇÜK @firatku

  Plus üyelik isteyenler zaten genelde eksta içerik istemiyor, tek amaç Teknoseyir'e destek olmak ve devam edebilmesini sağlamak. Bir an önce ne yapılacaksa yapılsın ki destek olalım. Teknoseyir ailesi, bu güzel adamları yalnız bırakmayacaktır ki zaten hiç bırakmadı 🙂

 • Ufkabakan @ufkabakan

  @gamsizm @damsizm O montaj tesisi kapandı (Tarih olarak da 2015 sonuydu sanırım)

 • teknociger @teknociger

  @teknostil Twitch'de aylik uyelikler genelde 5dolar, 15 lira plus bedeli olsa en azindan kira bedelini cikarir vergilerden sonra

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Bu fikrinizi benden çok beğendim. Nasıl özel konuşmacılar ücret karşılığı bir yere gidip konuşuyorsa, bu ekipde deneyimini ve muhabbetini bu şekilde pazarlıya bilir.
  Örneğin:
  Gündüz saatlerinde TeknoSeyir Kahveli Sohbet 45TL
  Akşam saatlerinde TeknoSeyir Yemekli Sohbet 95TL
  Akşamın ilerleyen saatlerinde TeknoSeyir Özel Sohbet (Alkollü mekanda) 175TL
  Bu özel buluşmalarda bilete dahil olan fix bir menü + isteyen olursa kendi ekstra tüketimini öder.
  TeknoSeyir, Bilet satışından ve kendi topluluğu ile buluşmasından dolayı kitlesiyle bağlılığını artırır, hizmet sağlayan, mekan sahibi firma ise hem reklam yapmış olur hemde bilet fiyatından maliyetin az üstünde bir komisyon alarak kazançlı çıkar.