Amazon'da MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI 2020TL'den 1550 TL'ye düşmüş.
Bu dönemde AM4 için yeni anakart bakan varsa kaçırmasın.
#Amazon #İndirim #Amazonİndirimleri

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Erdinç paylaştı.

Mount&Blade Bannerlord Tüyoları

Yaklaşık 175 saatlik deneyimimden sonra yeni başlayacaklara bir kaç naçizane tavsiyem var.

1- Krallığınız benim gibi haritanın göbeğinde kurmayın. Sırtınızı; okyanusa, çöle veya kutup bölgesine dayayın.

2- Asla savaşlardan elte ettiğiniz klan liderlerinin kellelerini almayın. Ya mahkum edin ki ne yaparsanız yapın kaçıyorlar. Ya da gidip şehirlerde satın. Aksi takdirde o lorda bağlı bütün tüccar, köylü ve esnaflarla ilişkilerini yerle bir oluyor ve iyi asker bulamıyorsunuz. Bir de haritadaki bütün krallıkla bir şekilde birbiri ile bağlantılı. Kız alıp vermişler, akrabalar falan. Sakın yani. Sakın kelle almayın. Hani bunu da yapmadım dememek için bir, iki tane alın ama abartmayın.

3- Ordunuz daima süvari ağırlıklı olsun. Ben 100 kişilik sadece süvari ordusu ile 397 kişilik bir orduyu yendim.

4- Seçeceğiniz yoldaşların mutlaka taktik veya idarecilik becerileri 60 ve üzeri olsun. Bazı görevler taktik ve idarecilik yeteneği istiyor. Ayrıca kale veya şehir ele geçirdiğinizde atayacağınız Vali için idarecilik özelliği önemli. Gerçi ben İdarecilik özelliği 60 veya üzeri bir yoldaş bulamadım.

5- Seçeceğiniz yoldaşlardan bir tanesinin Hekim özelliği iyi olsun ve onu sürekli yanınızda gezdiri. Ordunuzdaki yaralıların iyileşme süresini ciddi kısaltıyor. Bir tane de Mühendislik özelliği 60 üzeri edinin. Onu da sürekli yanınızda taşıyın. O da kuşatmalar esnasındaki kuşatma hazırlıklarının süresini ciddi kısaltıyor.

6- Kazandığınız bonus puanlarının hepsini kendi karakterinize harcamayın. İhtiyacınız olan özelliği bulamaz iseniz bir yoldaşınızın o özelliğini geliştirmeye harcayın. Mesela ben idarecilik özelliği yüksek bir yoldaş bulamamıştım. Şimdi bir tane yetiştiriyorum.

7- Haydut sığınaklarını basın. Tabii basmadan önce sığınağın içinde neler var görün. 20 ye kadar haydutun olduğu sığınağı patlatmak kolay ama ben 90 lık sığınak gördüm. 3 seferden önce patlatmak benim için mümkün olmadı. Sığınak ne kadar kalabalıksa sonucundaki ödülü o kadar büyük oluyor. Rekorum 58 haydutlu bir sığınağı seviye 31, 8 tane ağır atlı okçusu ile patlatmak oldu. 4 tanesi öldü ve 4 tanesi yaralandı. Ama sonucun 14 tane süvari. 30 yakın ciddi gelişmiş asker, 6.000 altın ve bir ton ıvır zıvır hediye verdi. Yalnız şunu belirtmem lazım; sığınağa saldırırken yanınızdaki ordudan rastgele 8 kişi veriliyor yanınıza. Genelde bunlar ordunuzdaki güçlü askerlerden oluşuyor ama 2-3 tanesi de koftiden olabiliyor ki o sığınak bir tane bile koftiden adamı kabul etmez. O yüzden ben seviye 31 olan 8 adamım haricindeki tüm ordumu kaleye bırakıp öyle basmaya gidiyorum büyük sığınakları. Bunun da riski yolda kalabalık bir haydut gurubuna yakalanırsanız hem esir düşersiniz hem de envanterinizdeki herşeyi kaybedersiniz. Sadece paranız kalır elinizde. Gerçi 8 tane seviye 31 süvari ile sizi yenebilecek haydut gurubu epey kalabalık olmalı ama yine de risk sonuçta.

8- Bazı dandik askerleri dandik diye almamazlık veya elde tutmamazlık etmeyin. Zira bunların hem çok çabuk terfi alıyorlar hem de ilk terfilerinde süvari oluyorlar. Tabii savaş atınız varsa; Bunlardan aklımda kalanlar şunlar;

- Bekçi
- Kuzait Göçebesi.
- Vilandiya Vigla Acemisi
- Aseray memlük askeri.
- Eşkiya

bir kaç tane daha var böyle ama aklıma gelmedi şimdi. Bu arkadaşları bir iki çapulcu baskını ile hemen süvariye dönüştürebilirsiniz. En dandik süvari bile en kuvvetli piyadeden daha etkili olabiliyor.

9- Ordunuzda ağırlık vereceğiniz asker grubunu seçmek için Turnuvalar iyi bir deneme alanı. Turnuvalarda benim gözlemime göre en zorlu savaşçılar "Elit Katafrakt" sınıfı askerler. Tam kelleye 4 kılıç darbesinden önce ölmüyorlar. Öyle koluna, bacağına, gövdesine vurursanız vurmak yorgun düşüp kalabilirsiniz, o derece. Sinek ısırığı gibi geliyor adamlara. Tabii 31. seviye her asker türü aşağı yukarı aynıdır ama ben artık zırhından mıdır nedir en çok Elit Katafrakt ile savaşırken zorlanıyorum.

10- Barış dönemlerinde ordumdaki tüm üst seviye askerlerimi kale ve şehirlerime dağıtım sıfırdan ordu kurun. Çapulcu, haydut sığınak basıp kaliteli asker sayınızı yükseltebilir ve uzun süre boyunca savaşabilirsiniz. Yalnız bunu yaparken askerlerinizi riski az, komşu devlet sınırlarına uzak kale veya şehirlere yapın. Zira kaleyi ve şehri kaptırırsanız ordunuz da boşa gidiyor. Ayrıca tüm orduyu tek kaleye veya şehre yığıp sayıyı şişirmeyin. Her şehrin kaldırabileceği bir adam sayısı var. Bu sayıyı aşarsanız gıda yetersiz kalıyor ve ordunuzdaki askerleriniz sizi terk ediyor. Zaten ortalama seviyesi oldukça yüksek 100 kişilik bir garnizonu kimse kuşatmıyor.

11- Bir önceki maddede olduğu gibi şehirlerinizin açık zulalarına katır, yük beygiri, gıda ve iyi silahlarınızı depolayın. Tabii yine güvenli bir şehrinize yapın bunu. Olaki bir savaşta yakalanır ve esir olursanız sıfırdan başlamamış olursunuz. Tabii bu benim gibi save dönmeme prensibi olanlar için geçerli. Her büyük savaştan önce save alanlar için bunun pek de bir önemi yok. Ben de sürekli save alıyorum ama çökmelere karşı kullanıyorum sadece. Mevcut seviyeme gelene kadar en az 10 kere esir düşüp sıfırdan başlamışlığım vardır. Sonrasında kale ve şehir garnizonlarında kaliteli asker ve şehir açık zulalarında en çok ihtiyaç duyulacak malzemeleri depolama yöntemini geliştirdim.

Şimdilik bu kadar. Benim bilmediğim püf noktalarını da yazanlar olursa sevinirim.

Mesela ben 64 yaşına geldim oyunda ve evlenemedim. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18
Erdinç paylaştı.

"Hangi programlama dili hangi dilden türemiştir?" grafiği. Uzun zamandır arşivimdeydi ama bir gönderi altında yorum olarak soru gelince bakma ihtiyacı duydum. Bakmışken de paylaşayım dedim.

#Programlama

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 24
 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Eğitim hayatım boyunca 3 yazılım dersine ait ders aldım;

  Ortaokul : 1989-1992 = Basic (Bizim okul pilot okuldu PC laboratuarı kurulan Türkiye'deki ilk okuldu, PC lerde Commodore veya Amiga değildi. Bildiğiniz PC idiler.)
  Lise : 1992-1995 = Turbo - Pascal
  Üniversite : Fortran 77

 • spades @spades46

  android ve kotlin neden yok acaba

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Android bir programlama dili değil, işletim sistemi. Android sistemler için uygulama geliştirebileceğiniz dillerden birisi Java’dır. Java grafikte mevcut fakat Kotlin yeni sayılabilecek bir programlama dili. Bu grafik yaklaşık 5-6 senedir benim bilgisayarımda (hatta grafikteki web sitesi bile artık ulaşılamaz olmuş) o yüzden o kadar güncel bir grafik değil.

 • Tegin @tegin

  Benim için programlama Foxpro ile başlayıp bitmişti. Bilgisayar kursunda aldığım kitap zaman zaman evde elime takılır. (DOS 6.2 ve Windows 3.1 kitaplarıyla birlikte).

 • undefined @undefined

  Yazılıma LUA dilini görerek başladım. Daha önce başka bir yazılım diliyle karşılaşmamıştım. Yazılımı sevdim ve LUA'yı öğrendim. Lakin burada da olduğu gibi hiçbir yerde adı yok. Vakit elbet boşa gitmedi, insan diğer dilleri daha kolay öğrenme yetisine sahip oluyor ama bi C++ ile başlangıç yapmak isterdim..

Youtube rekramlarında bu videoyu gördüm de artık ne diyeceğimi bilemiyorum. Tam bu haftaki gündem değerlendirmesinde
"- YouTube, videoların yeniden yüklenmesini tespit etmek için bir araç çıkardı." konusunda konuşulan gibi bazı kurarlar başka kişilere daha esnek mi acaba?
Ben videoyu bildir dedim ama bakalım.
https://youtu.be/eesOsynyAE4

instaAVM | Instagram Takipçi & Beğeni & İzlenme Satış Platformu

instaAVM ile instagram hesabınızı büyütmek artık çok kolay! https://www.instaavm.com/ üzerinden kolayca ve güvenli olarak, instagram takipçi satın alabilir, ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba Teknoseyir ailesi. Geçen yıl'da da Camtasia'da bir sorunum olmuştu ve önerileriniz sayesinde düzeltmiştim. Bu sefer de Android'e geçiş yaptım ve Sony Xperia XZ telefonum video çekerken ısınıp kapanmaya başladı. Videoda ve videonun açıklama kısmında da daha detaylı sorunumu anlattım. Herhangi bir soru veya öneriniz varsa buradaki yorumlara veya videonun yorumlarına yazabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.
https://youtu.be/e3KdmmYNarM

Sony Xperia XZ Video Çekerken Isınma #Sorunum

Evet arkadaşlar. Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi Yeni Aldığım Xperia XZ telefonumda Video çekerken ısınma sorunu yaşıyorum. Burada anlattığımın bir başka...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • fatihkaya41 @fatihkaya41

  Bence youtube videosunda böyle bir sorun anlatmak, xperia xz nin ısınmasından çok daha büyük bir sorun.

  • Erdinç @erd97

   Önceki sorunumu bu sayede çözmüştüm. Ki eğer çözümü varsa başkaları da bu şekilde yararlanabilir. Ve youtube bir sosyal medya platformu. Cevap olduğu kadar soru da olabilir.

  • fatihkaya41 @fatihkaya41

   @erd97 Benim fikrim soru soran değil sorun çözen videolar olması mantıklı. Bu sorunu forumlardan TS den veya bir sürü daha basit alternatiften çözmek varken video çekerek sormak bana abes geliyor. Siz tabiki sorabliirsiniz bu benim fikrim.

  • Erdinç @erd97

   @fatihkaya41 Zaten o yüzden videomu buraya attım. Ayrıca youtube abonelerimden bu konu hakkında bilgisi olanlardan da yanıt gelebilir. Ya da bu telefonu (ya da herhangi bir cihazda) almak isteyen biri bu videoya gelip sorun çözüldü mü? (ki çözülünce videonun adını çözüldü olarak değiştiriyorum) diye bakabilir. O nedenden dolayı (yani karşılıklı bilgi alış-verişi) video olarak sorunum anlattım. Ayrıca yazmaktansa konuşmak bana daha doğal geliyor. Ama yorumunuz için tekrar teşekkürler. İyi akşamlar.

 • mkyb @mkyb

  Sony telefonların kronik sorunu zaten ısınma. Menüde gezerken bile ısınıyor.

  • Erdinç @erd97

   XZ'de düzelttiler diye duymuştum. Ondan şansımı o yönde kullandım. Ama görünüşe göre pek olmamış. (ve 15 gün önce 50 dakikalık videoda hiç bir sıkıntı yoktu. Şimdi 6 dakikada ısındım diyip 10 dakikada kapanıyor)

 • Robin @robin

  Xz ısınmasın diye işlemci frekansı kısılıyormuş. ısınma sorununun düzeldiği falan yok. Htc m9 da yaptığı gibi işlemciyi kısıyorlar.
  https://www.donanimhaber.com/cep-telefonlari/haberleri/Sony-Xperia-XZ-inceleme-Sonynin-en-iyi-telefonu-test-masamizda.htm
  Vİdeo da 8.27 ye bakabilirsin

  • Erdinç @erd97

   Video için teşekkürler. Videoda (ve açıklamada) söylemeyi unutmuşum ama video kaydını 1080p ve ev (klima var) ortamı'nda yapıyorum. Ayrıca daha 15 gün önce 50 dakikalık video çekebilirken şimdi günlük işler diye tabir ettiği işlerde bile çok daha çabuk ısınmaya başlıyor (belki işlemci frekansı azaltamıyordur bilemiyorum. Bir şekilde test edebilirsem (nasıl yapabileceğimi bilmiyorum 😛 ) sonuçları paylaşırım)

  • Robin @robin

   @erd97 Rica ederim bende xz yi bayadır araştırmıştım. Artık telefon almayı düşünmüyorum, alınacak doğru düzgün telefon bulamadım. Şuan xperia m5 kullanıyorum , google playde bir uygulama güncellesin biraz internet kullanımı olsun işlemci 70 dereceyi görüyor ve telefonun sol kısmında yangın çıkıyor sanki. Bunu elimden çıkartıp htc 10 veya xperia xz almayı düşündüm ancak xperia da ısınmasın diye böyle bir çözüm bulunduğunu görünce vazgeçtim büyük ihtimalle elimdeki telefondan farkı kalmayacaktı. Ona alternatif htc 10 vardı onda da bir süre kullanımdan sonra ekranda sorunlar çıktığını öğrenince onu da rafa kaldırdım geriye bir şey kalmadı 😀

  • Erdinç @erd97

   @kaan35 ilk 30 küsür gün bende de hiç bir sorun yoktu. Hatta normal bir kullanıcının (ki ben telefonu da biraz kamera/facecam olarak da kullanan ANORMAL bir kullanıcı olduğum için) asla yapmayacağı gibi 50 dakikalık bir videoyu da (evet 50 dakika) yaklaşık 15 gün önce çekmişti (Bayramın 1. Günü). Ben de telefonumu başka bir şeyle kıyaslamıyorum, kendisiyle kıyaslıyorum. Çıldırdığım konu da bu. Bu arada telefon da yeni (ya da en azından ben 31 Mayıs'ta canlı yayında açıp kullanmaya başlamıştım 😛 ) Bakalım belki benim Android'le ilgili bilmediğim bir şeyden dolayı olmuştur. Başka soruların (ya da öneri vs.) varsa başka bir platformdan da konuşabiliriz (ya da genel olarak konuşmak istersen)

  • Robin @robin

   @erd97 Ben kamerayı nadiren kullanırım genelde takvim, google keep, mozilla falan var onlarda da bu kadar ısınınca değiştirmeyi düşündüm ama olmadı 🙂 Telegram grubunda varsan oradan yazayım

  • Erdinç @erd97

   @kaan35 telegram kullanmıyorum ama discord (Videodan youtube)'tan ulaşabilirsin

  • Erdinç @erd97

   @kaan35 ve o kullandıklarında bi sıkıntı yaşatacağını düşünmüyorum. Bende garip bir şey oldu her halde.

 • Yükleniyor... @144p

  Havaların da ısındığını bu nedenle telefonun, bilgisayarın vs. daha fazla ısındığı bir gerçek. Sorunun hava sıcaklığından kaynaklı olma olasılığını bir kenarıya koyarsak.
  donanımsal mı yazılımsal mı olduğunu bulmanız gerek. Mesela bir güncelleme sonrası mı ısınma sorunu boy göstermeye başladı?

  - Cihazı sıfırlayabilirsiniz.
  - Bilgisayara bağlayıp OTA üzerinden bir güncelleme var mı kontrol edebilirsiniz.

  • Erdinç @erd97

   Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Bilgisayar üzerinden yedekleyip, güncellemeyi birazdan deneyeceğim. Sisteme aldığım günden beri ise (uygulama güncellemeleri dışında) herhangi bir güncelleme yapmadım (telefondan kontrol ettiğimde cihaz güncel olarak görünüyordu). Eğer güncelleme de sorunu çözmezse öncelikle telefonu tutan aparata USB fan ayarlayıp o şekilde soğutmayı deneyeceğim (sesi harici bir mikrofonla alıyorum ama umarım sesi çok gelmez) Eğer bu da sorunu çözmezse o zaman bir de sıfırlayıp deneyeceğim. Tekrar teşekkürler. Videoda (ve açıklamada) söylemeyi unutmuşum ama video kaydını 1080p ve ev (klima var) ortamı’nda yapıyorum. Ayrıca daha 15 gün önce 50 dakikalık video çekebilirken şimdi günlük işler diye tabir ettiği işlerde bile çok daha çabuk ısınmaya başlıyor (belki işlemci frekansı azaltamıyordur bilemiyorum. Bir şekilde test edebilirsem (nasıl yapabileceğimi bilmiyorum 😛 ) sonuçları paylaşırım)

  • Yükleniyor... @144p

   @erd97 güncellemeyi Xperia Companion ile deneyin. Gayet başarılı uygulama.

  • Erdinç @erd97

   @144p Kasamda sorun çıkardı (uygulamanın kendisi) hiç bir şekilde (en azından denediğim yollardan) ama laptopta çslıştırdım. Bu gün güncellemeye badınca (Compenion'da) güncel dedi ama aslında Android 6.Yazılım düzeltme için de öncesinde yedekleme yaptım. Sabaha onu da deneyeceğim. Sonuçları ayrı bir yorum olarak yazacağım

  • Erdinç @erd97

   @erd97 ya da belki hem bana video içeriği, hem de rehber/deneme/kanıt olacağından videoya çekerim 😛