BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 21

Kaçıranlar için, Murat Gamsız' ın Konuk olduğu Muhabbet Tuşu bölümümüz şimdi sizlerle. Keyifli Seyirler
https://www.youtube.com/watch?v=QKrNE04cFSk&feature=youtu.be

Muhabbet Tuşu: Murat Gamsız

Merhabalar. Muhabbet Tuşu programımızın ilk konuğu sevgili Dostum Murat Gamsız oldu. Kaçıranlar için twitch canlı yayınımızın tekrarı Youtube kanalımızda siz...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

İlk Yazılım Gündemi yazısının ardından neredeyse 1 yıl geçmiş [1]. Yani yaklaşık olarak bir yıldır her hafta, o hafta içerisinde gerçekleşen yazılım geliştirmeyle ilgili haberleri derleyip, yayınlıyorum.
İlk başladığımda bu kadar devam ettirebileceğimi hiç sanmıyordum. Birkaç hafta yazar sonra sıkılır bırakırım diyordum ama bir şekilde 1 seneyi doldurdum.

Gönül isterdi ki "1 yıl daha yazmaya devam edeceğim" diyebileyim ama maalesef Yazılım Gündemi yazılarına ara vermeye karar verdim. Çünkü artık farklı şeylere odaklanmam gerekiyor. Salgın sürecinden önce şehir değiştirmeye ve iş bulma süreçlerine girmeye hazırlanıyordum; salgın patlak verince mecburen ertelemek zorunda kaldım. Fakat artık odaklı bir şekilde bu süreçler için çalışmam gerekiyor.

Her ne kadar haber bağlantılarını hafta içerisinde toplayıp, hafta sonu yazıyı yazmaya başlıyor idiysem de artık biraz motivasyonumu da kaybetmiş durumdayım. Zaten sık takip eden arkadaşların son haftalarda sürekli yayınlama gününün bir gün sarktığını fark etmiştir. Bu durumun yavaştan içeriğin kalitesini de etkilemeye başlamasıyla birlikte önlem alma gerekliliği de ortaya çıkmış oldu. Sonuç olarak geldiğimiz noktadayız.

Uzun bir süredir sözünü verdiğim fakat yapamadığım "Yazılım Gündemi Arşivi"ni mutlaka bir şekilde vakit ayırıp GitHub üzerinde paylaşıp, buradan da duyururum. Bu süreçleri atlattıktan sonra tekrar başlar mıyım emin değilim, buna ancak ilerideki durumuma göre karar verebilirim.

Bugüne kadar Yazılım Gündemi yazılarımı okuyan, beğenen, oluşturduğumuz etiket üzerinden katkı sağlayan, yorum yazarak ve paylaşarak destekleyen herkese çok teşekkür ederim.

[1] Yazılım Gündemi - 1 (08-14 Temmuz 2019): https://teknoseyir.com/blog/yazilim-gundemi-1-08-14-temmuz-2019

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 33
Erdinç paylaştı.

Mount&Blade Bannerlord Tüyoları

Yaklaşık 175 saatlik deneyimimden sonra yeni başlayacaklara bir kaç naçizane tavsiyem var.

1- Krallığınız benim gibi haritanın göbeğinde kurmayın. Sırtınızı; okyanusa, çöle veya kutup bölgesine dayayın.

2- Asla savaşlardan elte ettiğiniz klan liderlerinin kellelerini almayın. Ya mahkum edin ki ne yaparsanız yapın kaçıyorlar. Ya da gidip şehirlerde satın. Aksi takdirde o lorda bağlı bütün tüccar, köylü ve esnaflarla ilişkilerini yerle bir oluyor ve iyi asker bulamıyorsunuz. Bir de haritadaki bütün krallıkla bir şekilde birbiri ile bağlantılı. Kız alıp vermişler, akrabalar falan. Sakın yani. Sakın kelle almayın. Hani bunu da yapmadım dememek için bir, iki tane alın ama abartmayın.

3- Ordunuz daima süvari ağırlıklı olsun. Ben 100 kişilik sadece süvari ordusu ile 397 kişilik bir orduyu yendim.

4- Seçeceğiniz yoldaşların mutlaka taktik veya idarecilik becerileri 60 ve üzeri olsun. Bazı görevler taktik ve idarecilik yeteneği istiyor. Ayrıca kale veya şehir ele geçirdiğinizde atayacağınız Vali için idarecilik özelliği önemli. Gerçi ben İdarecilik özelliği 60 veya üzeri bir yoldaş bulamadım.

5- Seçeceğiniz yoldaşlardan bir tanesinin Hekim özelliği iyi olsun ve onu sürekli yanınızda gezdiri. Ordunuzdaki yaralıların iyileşme süresini ciddi kısaltıyor. Bir tane de Mühendislik özelliği 60 üzeri edinin. Onu da sürekli yanınızda taşıyın. O da kuşatmalar esnasındaki kuşatma hazırlıklarının süresini ciddi kısaltıyor.

6- Kazandığınız bonus puanlarının hepsini kendi karakterinize harcamayın. İhtiyacınız olan özelliği bulamaz iseniz bir yoldaşınızın o özelliğini geliştirmeye harcayın. Mesela ben idarecilik özelliği yüksek bir yoldaş bulamamıştım. Şimdi bir tane yetiştiriyorum.

7- Haydut sığınaklarını basın. Tabii basmadan önce sığınağın içinde neler var görün. 20 ye kadar haydutun olduğu sığınağı patlatmak kolay ama ben 90 lık sığınak gördüm. 3 seferden önce patlatmak benim için mümkün olmadı. Sığınak ne kadar kalabalıksa sonucundaki ödülü o kadar büyük oluyor. Rekorum 58 haydutlu bir sığınağı seviye 31, 8 tane ağır atlı okçusu ile patlatmak oldu. 4 tanesi öldü ve 4 tanesi yaralandı. Ama sonucun 14 tane süvari. 30 yakın ciddi gelişmiş asker, 6.000 altın ve bir ton ıvır zıvır hediye verdi. Yalnız şunu belirtmem lazım; sığınağa saldırırken yanınızdaki ordudan rastgele 8 kişi veriliyor yanınıza. Genelde bunlar ordunuzdaki güçlü askerlerden oluşuyor ama 2-3 tanesi de koftiden olabiliyor ki o sığınak bir tane bile koftiden adamı kabul etmez. O yüzden ben seviye 31 olan 8 adamım haricindeki tüm ordumu kaleye bırakıp öyle basmaya gidiyorum büyük sığınakları. Bunun da riski yolda kalabalık bir haydut gurubuna yakalanırsanız hem esir düşersiniz hem de envanterinizdeki herşeyi kaybedersiniz. Sadece paranız kalır elinizde. Gerçi 8 tane seviye 31 süvari ile sizi yenebilecek haydut gurubu epey kalabalık olmalı ama yine de risk sonuçta.

8- Bazı dandik askerleri dandik diye almamazlık veya elde tutmamazlık etmeyin. Zira bunların hem çok çabuk terfi alıyorlar hem de ilk terfilerinde süvari oluyorlar. Tabii savaş atınız varsa; Bunlardan aklımda kalanlar şunlar;

- Bekçi
- Kuzait Göçebesi.
- Vilandiya Vigla Acemisi
- Aseray memlük askeri.
- Eşkiya

bir kaç tane daha var böyle ama aklıma gelmedi şimdi. Bu arkadaşları bir iki çapulcu baskını ile hemen süvariye dönüştürebilirsiniz. En dandik süvari bile en kuvvetli piyadeden daha etkili olabiliyor.

9- Ordunuzda ağırlık vereceğiniz asker grubunu seçmek için Turnuvalar iyi bir deneme alanı. Turnuvalarda benim gözlemime göre en zorlu savaşçılar "Elit Katafrakt" sınıfı askerler. Tam kelleye 4 kılıç darbesinden önce ölmüyorlar. Öyle koluna, bacağına, gövdesine vurursanız vurmak yorgun düşüp kalabilirsiniz, o derece. Sinek ısırığı gibi geliyor adamlara. Tabii 31. seviye her asker türü aşağı yukarı aynıdır ama ben artık zırhından mıdır nedir en çok Elit Katafrakt ile savaşırken zorlanıyorum.

10- Barış dönemlerinde ordumdaki tüm üst seviye askerlerimi kale ve şehirlerime dağıtım sıfırdan ordu kurun. Çapulcu, haydut sığınak basıp kaliteli asker sayınızı yükseltebilir ve uzun süre boyunca savaşabilirsiniz. Yalnız bunu yaparken askerlerinizi riski az, komşu devlet sınırlarına uzak kale veya şehirlere yapın. Zira kaleyi ve şehri kaptırırsanız ordunuz da boşa gidiyor. Ayrıca tüm orduyu tek kaleye veya şehre yığıp sayıyı şişirmeyin. Her şehrin kaldırabileceği bir adam sayısı var. Bu sayıyı aşarsanız gıda yetersiz kalıyor ve ordunuzdaki askerleriniz sizi terk ediyor. Zaten ortalama seviyesi oldukça yüksek 100 kişilik bir garnizonu kimse kuşatmıyor.

11- Bir önceki maddede olduğu gibi şehirlerinizin açık zulalarına katır, yük beygiri, gıda ve iyi silahlarınızı depolayın. Tabii yine güvenli bir şehrinize yapın bunu. Olaki bir savaşta yakalanır ve esir olursanız sıfırdan başlamamış olursunuz. Tabii bu benim gibi save dönmeme prensibi olanlar için geçerli. Her büyük savaştan önce save alanlar için bunun pek de bir önemi yok. Ben de sürekli save alıyorum ama çökmelere karşı kullanıyorum sadece. Mevcut seviyeme gelene kadar en az 10 kere esir düşüp sıfırdan başlamışlığım vardır. Sonrasında kale ve şehir garnizonlarında kaliteli asker ve şehir açık zulalarında en çok ihtiyaç duyulacak malzemeleri depolama yöntemini geliştirdim.

Şimdilik bu kadar. Benim bilmediğim püf noktalarını da yazanlar olursa sevinirim.

Mesela ben 64 yaşına geldim oyunda ve evlenemedim. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

TeknoSeyir Çekim Hataları 2019-2020

TeknoSeyir'in yeni Çekim Hataları 9. yaşında yayında.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 41

TeknoSeyir 9 Yaşında !

TeknoSeyir'in 9. yaşını kutluyoruz!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 34

Dikkat dikkat! Çekim hataları bölümü bu akşam yayına girecektir. Her zaman olduğu gibi bir şey yerken ve içerken izlemeyiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 17
Erdinç paylaştı.

Yazılım Gündemi - 2020/03

< Önceki Gündem   |   13-19 Ocak 2020   |   Sonraki Gündem >

Yazılım Gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında bildirim almak için bu adresdeki konuya bakabilirsiniz. Yazılım Gündemine katkı sağlamak için yazılımın herhangi bir alanıyla ilgili karşılaştığınız haberleri sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz.

Git 2.25 sürümü duyuruldu

Versiyon kontrol sistemleri krallığının tahtında oturmaya devam eden Git, bu hafta içerisinde 2.25 sürümünü çıkardı. Birkaç özelliği birlikte inceleyelim:

git sparse-checkout ile parçalı depo indirme

2019 yılı boyunca en çok konuşulan kavramlardan biri de mono-repo yapısı olmuştur sanırım. Bilmeyenler için kısaca açıklayalım: Mono-repo, projenin belirli parçalarının ayrı depolarda (repository) tutulması yerine hepsinin tek bir depoda toplanması durumudur. Atıyorum bir not tutma uygulaması yapıyorsunuz, bu uygulamanın iOS, Android, Web ve masaüstü tüm istemcilerinin kodları tek bir repository üzerinde duruyor. Çok fazla araştırmadığım ve hiç kullanmadığım için faydalarını tam bilmiyorum fakat bu yapıyı kullanan büyük şirketlerin olduğunu biliyorum.

Mono-repo yapısındaki bir depoyu indirmenin ne kadar zaman alabileceğini tahmin ediyorsunuzdur. İşte Git'in bu sürümünde eklenen sparse-checkout komutu da tam olarak bu tarz büyük depolarda kullanılması için tasarlanmış. Tüm depoyu indirmek yerine sadece belirlediğiniz dosya yolundaki dosyaları indirip, diğerlerini görmezden gelebiliyorsunuz. Henüz deneysel olan bu özelliği destekleyen pek uzak git sunucusu yok ama yine de biz bir bakalım. Bu özelliği kullanmak için:

$ git clone --filter=blob:none --no-checkout /sizin/deponuz/ depo
$ cd depo
$ git sparse-checkout init

komutlarını çalıştırmanız yeterli. Sırasıyla çalıştırdığımız komutları incelemek gerekirse:

İlk komut bildiğimiz clone komutu ama birkaç eklemesi var. --filter=blob:none eklemesi ile clone komutuna diyoruz ki hiçbir dosyayı indirme. Bu parametrenin kabul ettiği başka filtreleme özellikleri de mevcut. Örneğin --filter=blob:10m parametresi ile 10MB'dan büyük dosyaları indirme diyebiliyoruz. Diğer filtreleme özellikleri için buradaki dokümanı inceleyebilirsiniz. Bir diğer ekleme olan --no-checkout parametresi ile de Git'e sunucudan cevap gelince dosyaları indirme dememiz gerekiyor. Çünkü biz sparse-checkout yapacağız. Bir sonraki komutla zaten depo klasörümüzün içine giriyoruz ve sonrasında ise sparse-checkout özelliğini init yaparak başlatıyoruz. Aynı zamanda sparse-checkout komutunun set, list, enable, disable gibi alt komutları da mevcut.

$ git sparse-checkout set /dosya/yolu

gibi bir komut çalıştırarak indirmek istediğiniz dosya yollarını belirtebilirsiniz. Böylece tüm depoyu indirmek yerine sadece çalışmak istediğiniz alt projeyi indirebiliyorsunuz.

Bu yeni özellik hakkında GitHub'ın yayınlandığı detaylı bir blog yazısı mevcut. Komutun tarihçesi ve detayları için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bu sürümde gelen diğer özellik ve değişiklikler için konu başlığına eklediğim bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Chromium takımı User-Agent bilgilerini dondurmak istiyor

Google tarafından geliştirilen Chrome tarayıcının açık kaynak olan hali Chromium tarayıcısının geliştirici takımı bu hafta yayınladıkları doküman ile Chromium'daki User-Agent bilgilerinin deprecate etme ve dondurma niyetlerini açıkladılar. Dokümanda yazana göre bu User-Agent bilgileri hem artık gereksiz uzun string ifadelere dönüşmüş hem de bazı web sitelerinin bu bilgileri kullanarak kullanıcıları tanıdıkları için bu ifadelerin artık hayatımızdan çıkma zamanının geldiğini savunuyorlar. Bu User-Agent bilgisi genelde kullanıcıların hangi tarayıcı ve işletim sistemini kullandıklarını tespit etmek ve ona göre sitede uyarılar göstermek için kullanılıyor. Bu nedenden dolayı tarayıcının içerisinden tamamen silemezler ama bu yapının yerine User Agent Client Hints (UA-CH) isimli yeni bir yapı getirmeyi planlıyorlar. Bu yeni yapıda artık bir web sitesi, kullanıcının tarayıcısı ve işletim sistemiyle ilgili bilgilere hemen erişemeyecek bunun için sunucuya bir istek göndermesi gerekecek. Üstelik bu istekte de, istediği bilgileri belirtmesi gerekecek.

Özelliğin uygulamaya geçmesi için planladıkları takvimi aynı doküman içerisinde paylaşmışlar. Ayrıca Microsoft Edge, Mozilla Firefox ve Safari gibi tarayıcılar da bu değişikliği destekliyorlarmış.

GitHub Android uygulamasının Beta programı duyuruldu

GitHub, Universe 2019 etkinliğinde kendi mobil uygulamalarını tanıtmıştı. Biz de daha önceki yazılım gündemi yazılarında iOS versiyonunun Beta programının duyurulduğunu söylemiştik hatta ben Beta programına katılıp uygulamayı incelemiştim. İlgili yazılım gündemi yazısı için bkz: Yazılım Gündemi - 18. Bu hafta da GitHub, Android mobil uygulamasının Beta programını başlattığını duyurdu. Bende Android telefon olmadığı için başvurup, uygulamayı inceleme fırsatım olmadı fakat sizler başvurup uygulamayı inceleyip daha sonra da deneyimlerinizi yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. Android 5.1 ve üzeri sürümlerini destekliyor uygulama.

Beta programına katılmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

JetBrains yazılımcılar için yeni bir yazı tipi duyurdu: JetBrains Mono

Kotlin programlama dilini geliştiren ve IDE'leri ile meşhur olan sektörümüz için güzel araçlar üreten JetBrains firması bu sefer de açık kaynak ve ücretsiz bir yazı tipi ile karşımızda. Kendi geliştirdiği IDE'lerinin son sürümlerinin hepsinde varsayılan olarak artık bu yazı tipi gelecek. Elbette siz kendi zevkinize uygun yazı tipiyle değiştirmekte özgürsünüz. Ben de şu an bu yazıyı yazdığım Emacs üzerinde JetBrains'in bu yeni yazı tipini deneme amaçlı kullanıyorum. Hoşuma gitti ve oldukça alıştım. Önceden Input Mono isimli yazı tipini kullanıyordum fakat bir artık yeni yazı tipim bu olacak gibi gözüküyor.

Bu yazı tipi aynı zamanda "ligatures" isimli birden çok karakteri tek karakter gibi gösteren özelliği de destekliyor:

Sizce yazı tipi nasıl olmuş? Programlama yaparken kullanır mısınız? Siz programlama yaparken hangi yazı tipini kullanıyorsunuz? Yorumlar bölümünde konuşalım.

Yeni yazı tipi hakkındaki diğer detaylar için konu başlığına eklediğim bağlantılara mutlaka tıklayın. JetBrains yine her zaman olduğu gibi harika bir tanıtım sayfası hazırlamış yazı tipi için.

Windows Terminal Preview v0.8 duyuruldu

Microsoft'un yaklaşık bir yıldır geliştirmeye devam ettiği terminal uygulamasının bu hafta v0.9 Preview sürümü duyuruldu. Bu sürüm ile gelen bazı özellikler ise şu şekilde:

Arama

Evet, bildiğimiz düz metin arama özelliği henüz yeni eklenmiş terminal uygulamasına. Varsayılan olarak CTRL+SHIFT+F tuşları ile kullanılabilir fakat isterseniz özelleştirebiliyorsunuz tabii ki.

Sekme boyutu değiştirme

Terminal uygulamasında birden fazla sekme içerisinde farklı kabuklar (shell) çalıştırabiliyorsunuz elbette. Bu sürüm ile birlikte ise bu sekmelerin boyutlandırma davranışlarını değiştirme özelliği gelmiş. İki farklı değer verebiliyorsunuz bu özelliğe, İlki: equal (eşit) adı üzerinde tüm sekmelerin boyutlarını eşit olarak ayarlıyor ve yeni sekmeler açınca hepsini birden aynı boyutlarda olacak şekilde sıkıştırıyor; ikincisi ise: titleLength (başlık boyutu) bununla da sekmenin başlığında yazan yazı kadar boyutlandırma yaptırabiliyorsunuz. Windows Terminal uygulaması varsayılan olarak titleLength ile gelecek fakat bu davranışı değiştirmek için tabWidthMode özelliğini özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca çeşitli retro terminal efektleri gibi oyuncaklar da eklemişler. Diğer özellikler ve hata gidermeleri için konu başlığına eklediğim bağlantıya tıklayabilirsiniz.

IntelliJ IDEA 19 yaşında

JetBrains firmasının Java geliştirme için ürettiği IntelliJ IDEA IDE'si bu hafta içerisinde 19.yaşını kutladı. Uzun zamandır Java yazmıyorum, yazdığım zamanlarda da Eclipse kullanırdım ama yine de IntelliJ IDEA'nın yeni yaşını kutlamış olalım. Nice mutlu senelere 🙂

https://twitter.com/intellijidea/status/1218172414615597061

Yaklaşan Etkinlikler

Etkinlik İsmi Yeri Tarihi
Sürdürülebilir Kod Kalitesi (Continuous Code Quality) İstanbul 22 Ocak 12:30
İzmir Teknoloji Buluşması - Sohbet İzmir 22 Ocak 19:00
GPU Üzerinde Derin Öğrenmesiz Veri Bilimi İstanbul 23 Ocak 18:30
Watson ile Makine Öğrenmesi Modelleri Oluşturma İstanbul 23 Ocak 19:00
Siber Güvenlikte Derin Öğrenme Atölyesi İstanbul 25 Ocak 10:00
Flutter ile ilk uygulamanı yaz İzmir 28 Ocak 18:30
rstudio::conf(2020) - Watch Party İstanbul 29 Ocak 19:00
Scaling Architecture Decision Making İstanul 29 Ocak 19:00
Yapay Zeka İstanbul 31 Ocak 18:30

Diğer Haberler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap