Kaçıranlar için, Murat Gamsız' ın Konuk olduğu Muhabbet Tuşu bölümümüz şimdi sizlerle. Keyifli Seyirler
https://www.youtube.com/watch?v=QKrNE04cFSk&feature=youtu.be

Muhabbet Tuşu: Murat Gamsız

Merhabalar. Muhabbet Tuşu programımızın ilk konuğu sevgili Dostum Murat Gamsız oldu. Kaçıranlar için twitch canlı yayınımızın tekrarı Youtube kanalımızda siz...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • HasanÖfke @simulasyon

  yayından sonra gece az da olsa izlemiştim güzeldi 🙂

 • CanSimit @cansimit

  3 birim 38 birim karşılaştırması benim hassas olduğum ve düz dünya fikriyle aynı seviyede bulduğum bir olay olduğu için 37.50' deki muhabbeti duyunca videoyu durdurup yazmadan edemedim:

  Birimleri eşitlemek çok kolay, Daha önce de 6 sıfır atmıştık yani aslında 1 milyona bölmüştük, 1 günde uygun sayıya bölünerek paramaızın birim olarak 1 USD ya da EURa eşit olması sağlanabilir, bir meclis ya da başkanlık kararına bakar. Bunun yuvarlama ve psikolojik etkisi dışında bir etkisi olmaz, kimseyi zenginleştirmez, fakirleştirmez, bankadaki para miktarı değişmez, sadece eskiden bankada örneğin 7600 TLniz varsa, sonrasında 1000 akçe olmuş olur, 1 USD = 1 Akçe olur . Ama gerçekte birşey değişmez.

  Yine örnek olarak Japonya ve Japon yeni verilebilir. Adamlar birim olarak çok fazlasını vermek zorunda kalıyorlar. Biraz da Japonyayla karşılaştıralım, zaten örneğin Sony Japon firması değil mi?

  Muart Gamsız güzel cevap vermiş, takdir ettim.

  Muhabbet Tuşu programınız ve kanalınız hayırlı olsun.

  • urzais @urzais

   Peki hesaplama yöntemi nedir?

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Teşekkür ederim. ASlında ben de bu konuda birkaç düşünceye sahibim ama daha tam oturmadı. İşletme mezunu olarak kendimce tezler üretmekteyim. Sizce doğrusu nedir? Mesela asgari ücretten hesaplasak? Bu doğru bir yöntem olur mu? Zira bu yöntemle de ne yazık ki tablo iyi değil.

  • urzais @urzais

   @baris_ozkok Satın alma paritesi hesabı yapılmalı.

  • CanSimit @cansimit

   @baris_ozkok Hesaplama işi çok karışık, en basit gösterge olarak kişi başına düşen milli gelire bakılabilir, genel ekonomik büyüklükler karşılaştırıabilir ya da satın alma paritesi - 'cost of living' endeksine bakmak daha doğru olabilir ama onun hesabı da (diğerlerine benzer şekilde) çok karışık. Hep ortalamalar ve kabullerle yol almak zorundasınız, o kadar ki çıkan sonucun hassasiyeti belli olmaz, bilimselliği bile tartışılabilir. (O değerin şehirden şehire, mahalleden mahalleye bile değişmesi de cabası).

   Asgari ücret hükümetlerin belirlediği bir değer, bir standartı yok, sadece genel tanımı belli. Bir ülkede açlık sınırının altında olabilir, bir ülkede çok üstünde (bazı yerlerde belirlenmemiş bile). Asgari ücretle çalışan kişi oranları da ülkelerde çok farklı. O kadar ki bana deseniz Almanya'da asgari ücret şuymuş, gerçekten Almanya'ya gidip asgari ücretle çalışmayı planlamıyorsam umurumda olmaz, yani bana ne.(Tabi birim karşılaştırması mı, asgari ücrete göre karşılaştırma mı derseniz, hiç şüphesiz asgari ücrete göre karşılaştırma sonsuz kat daha doğru olur).

   Ortalama bir gelişmiş ülke çalışanının, ortalama Türkiye çalışanından daha iyi durumda olduğunu bilmek, anlamak, anlatmak için gerçekte anlamı olmayan (hatta daha ileri gideyim, yanlış ve saçma olan) birim karşılaştırmasına girmeye ne gerek var? Zaten belli değil mi. (Bizden kötü durumda olan ülkeler de var, onlarla karşılaştırma yapıp sevinecek miyiz...)

   Ben de, özellikle eleştirime nazik yaklaşımınız nedeniyle de, teşekkür ederim.

 • Erdinç @erd97

  Yorumlarda biraz fazla yazdım ama dayanamadım. Kusura bakmazsınız umarım 😊