Kaçıranlar için, Murat Gamsız' ın Konuk olduğu Muhabbet Tuşu bölümümüz şimdi sizlerle. Keyifli Seyirler
https://www.youtube.com/watch?v=QKrNE04cFSk&feature=youtu.be

Muhabbet Tuşu: Murat Gamsız

Merhabalar. Muhabbet Tuşu programımızın ilk konuğu sevgili Dostum Murat Gamsız oldu. Kaçıranlar için twitch canlı yayınımızın tekrarı Youtube kanalımızda siz...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • HasanÖfke @simulasyon

  yayından sonra gece az da olsa izlemiştim güzeldi 🙂

 • CanSimit @cansimit

  3 birim 38 birim karşılaştırması benim hassas olduğum ve düz dünya fikriyle aynı seviyede bulduğum bir olay olduğu için 37.50' deki muhabbeti duyunca videoyu durdurup yazmadan edemedim:

  Birimleri eşitlemek çok kolay, Daha önce de 6 sıfır atmıştık yani aslında 1 milyona bölmüştük, 1 günde uygun sayıya bölünerek paramaızın birim olarak 1 USD ya da EURa eşit olması sağlanabilir, bir meclis ya da başkanlık kararına bakar. Bunun yuvarlama ve psikolojik etkisi dışında bir etkisi olmaz, kimseyi zenginleştirmez, fakirleştirmez, bankadaki para miktarı değişmez, sadece eskiden bankada örneğin 7600 TLniz varsa, sonrasında 1000 akçe olmuş olur, 1 USD = 1 Akçe olur . Ama gerçekte birşey değişmez.

  Yine örnek olarak Japonya ve Japon yeni verilebilir. Adamlar birim olarak çok fazlasını vermek zorunda kalıyorlar. Biraz da Japonyayla karşılaştıralım, zaten örneğin Sony Japon firması değil mi?

  Muart Gamsız güzel cevap vermiş, takdir ettim.

  Muhabbet Tuşu programınız ve kanalınız hayırlı olsun.

  • urzais @urzais

   Peki hesaplama yöntemi nedir?

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Teşekkür ederim. ASlında ben de bu konuda birkaç düşünceye sahibim ama daha tam oturmadı. İşletme mezunu olarak kendimce tezler üretmekteyim. Sizce doğrusu nedir? Mesela asgari ücretten hesaplasak? Bu doğru bir yöntem olur mu? Zira bu yöntemle de ne yazık ki tablo iyi değil.

  • urzais @urzais

   @baris_ozkok Satın alma paritesi hesabı yapılmalı.

  • CanSimit @cansimit

   @baris_ozkok Hesaplama işi çok karışık, en basit gösterge olarak kişi başına düşen milli gelire bakılabilir, genel ekonomik büyüklükler karşılaştırıabilir ya da satın alma paritesi - 'cost of living' endeksine bakmak daha doğru olabilir ama onun hesabı da (diğerlerine benzer şekilde) çok karışık. Hep ortalamalar ve kabullerle yol almak zorundasınız, o kadar ki çıkan sonucun hassasiyeti belli olmaz, bilimselliği bile tartışılabilir. (O değerin şehirden şehire, mahalleden mahalleye bile değişmesi de cabası).

   Asgari ücret hükümetlerin belirlediği bir değer, bir standartı yok, sadece genel tanımı belli. Bir ülkede açlık sınırının altında olabilir, bir ülkede çok üstünde (bazı yerlerde belirlenmemiş bile). Asgari ücretle çalışan kişi oranları da ülkelerde çok farklı. O kadar ki bana deseniz Almanya'da asgari ücret şuymuş, gerçekten Almanya'ya gidip asgari ücretle çalışmayı planlamıyorsam umurumda olmaz, yani bana ne.(Tabi birim karşılaştırması mı, asgari ücrete göre karşılaştırma mı derseniz, hiç şüphesiz asgari ücrete göre karşılaştırma sonsuz kat daha doğru olur).

   Ortalama bir gelişmiş ülke çalışanının, ortalama Türkiye çalışanından daha iyi durumda olduğunu bilmek, anlamak, anlatmak için gerçekte anlamı olmayan (hatta daha ileri gideyim, yanlış ve saçma olan) birim karşılaştırmasına girmeye ne gerek var? Zaten belli değil mi. (Bizden kötü durumda olan ülkeler de var, onlarla karşılaştırma yapıp sevinecek miyiz...)

   Ben de, özellikle eleştirime nazik yaklaşımınız nedeniyle de, teşekkür ederim.

 • Erdinç @erd97

  Yorumlarda biraz fazla yazdım ama dayanamadım. Kusura bakmazsınız umarım 😊

Muhabbet Tuşu Başlıyor. İlk bölümümüzün konuğu da sevgili dostum Murat Gamsız. Cumartesi saat 22:00 da twitch.tv/barisikadam adresinde Muhabbet Tuşuna bekleniyorsunuz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar dostlar. Raspberry Pi konusunda 10 puanlık uzman sorusu sormam gerekti. Lütfen yardımcı olunuz. Elimdeki Pie Zero W ile aynı anda hem HDMI hem de Composite video çıkışını beraber kullanma şansım var mı? Biri capture karta yayın için gidecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

Madem ki şifremi hatırladım, o zaman bu güne de bir kare bırakalım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şifremi hatırladım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 31

Merhaba sevgili arkadaşlar. Bozulan laptopumdan 120 gb SSD sağlam bir şekilde elimde kaldı. Bunu birkaç önem verdiğim oyun için oyun diski olarak kullanmak istiyorum. Tabi ki boyutu ufak farkındayım. Sadece önem verdiğim birkaç oyunun biraz daha performanslı çalışmasını beklemekteyim. Fakat hepsi karışık platformlardalar. Birisi GTA V ( Social Club kullayor steam değil) Biri The division (Uplay) Bir de ETS ve ATS oyunları. Bunlar da Steam üzerinden. Bunların hepsi eski mekanik diskimde kurulu. Hiç bir indirme yapmadan bu oyunları SSD ye nasıl taşırım? Bilgisi olan kardeşlerimden cevap bekliyorum. Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yayın hayatına yeni giren Çeki[Yorum] kanalımız ile fotoğraf içeriğine devam ediyoruz. Zor ve sancılı bir kurulum sürecinden sonra nihayet faaliyete geçtik. Elimden geldiğince kendi tarzımda ve kaliteli içeriklerle, sizlere fotoğraf ve video alanlarında yardımcı olmaya çalışacağım. İlk videomuz ise, fiyat-performans ürünü olarak dikkat çeken yaka mikrofonu BOYA BY-M1 incelemesi oldu. Bundan sonra içeriklere ulaşmak için lütfen kanalımıza abone olunuz. Zira buradan sonraki videoları paylaşmayı düşünmüyorum. O yüzden bu gönderiyi de takipçilerimin arasında kalması için akışa paylaşmadım. Ama bu bilgiyi sizler ile paylaşmasam olmazdı. Çünkü artık geri döndüm 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=Q1NPFqgnFDg

Boya BY-M1 Yaka Mikrofonu İncelemesi

Yayıncılık ve prodüksiyon çekimlerine yeni başlayanların ortak noktası, mikrofon konusundaki sıkıntı. İyi mikrofonlar çok pahalı, fakat elimizde yeteri kadar...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 17

#akış Arkadaşlar. PayPal' dan ödeme limiti altındaki çekemediğiniz paralarla, Lösemili Çocuklar Vakfına bağış yapıp onlara bir umut ışığı olabilirsiniz. Sizin için ufak bir mebla dahi olsa, birleşip dev bir fark yaratabilir. Her kuruş, yeni bir umut.Aşağıdaki linkten bağışınızı yapabilirsiniz. Lütfen bu gönderiyi herkes paylaşsın.
https://www.losev.org.tr/bagis/Losev_paypal.aspx

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar. Kullandığım LG R510 marka laptopta bir sıkıntım var. Ana kartı kendini korumaya alıp açılışta resetliyor. Fanını temizlemek için açtığımdan sonra bu başıma geldi. Ana kartı bu durumdan çıkartmak için ne yapmam gerekli ? Daha evvel aynı sıkıntı bir daha gerçekleşmişti ve tamirci bu işi çözmüştü. Fakat şu anda ters bir durumdayım ve kendi başıma halletmem gerekli. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
#akış #TeknoYardım #laptop

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 28

#akış #TeknoYardım #kartuş #HP Arkadaşlar. Yazıcım bozulduğu için elimde bir adet orijinal Hp 704 renkli kartuş kaldı. Son kullanma tarihi de daha geçmedi. Eğer ihtiyacı olan bir arkadaşım varsa gönderebilirim. İsraf olmasın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap