Mount&Blade Bannerlord Tüyoları

Yaklaşık 175 saatlik deneyimimden sonra yeni başlayacaklara bir kaç naçizane tavsiyem var.

1- Krallığınız benim gibi haritanın göbeğinde kurmayın. Sırtınızı; okyanusa, çöle veya kutup bölgesine dayayın.

2- Asla savaşlardan elte ettiğiniz klan liderlerinin kellelerini almayın. Ya mahkum edin ki ne yaparsanız yapın kaçıyorlar. Ya da gidip şehirlerde satın. Aksi takdirde o lorda bağlı bütün tüccar, köylü ve esnaflarla ilişkilerini yerle bir oluyor ve iyi asker bulamıyorsunuz. Bir de haritadaki bütün krallıkla bir şekilde birbiri ile bağlantılı. Kız alıp vermişler, akrabalar falan. Sakın yani. Sakın kelle almayın. Hani bunu da yapmadım dememek için bir, iki tane alın ama abartmayın.

3- Ordunuz daima süvari ağırlıklı olsun. Ben 100 kişilik sadece süvari ordusu ile 397 kişilik bir orduyu yendim.

4- Seçeceğiniz yoldaşların mutlaka taktik veya idarecilik becerileri 60 ve üzeri olsun. Bazı görevler taktik ve idarecilik yeteneği istiyor. Ayrıca kale veya şehir ele geçirdiğinizde atayacağınız Vali için idarecilik özelliği önemli. Gerçi ben İdarecilik özelliği 60 veya üzeri bir yoldaş bulamadım.

5- Seçeceğiniz yoldaşlardan bir tanesinin Hekim özelliği iyi olsun ve onu sürekli yanınızda gezdiri. Ordunuzdaki yaralıların iyileşme süresini ciddi kısaltıyor. Bir tane de Mühendislik özelliği 60 üzeri edinin. Onu da sürekli yanınızda taşıyın. O da kuşatmalar esnasındaki kuşatma hazırlıklarının süresini ciddi kısaltıyor.

6- Kazandığınız bonus puanlarının hepsini kendi karakterinize harcamayın. İhtiyacınız olan özelliği bulamaz iseniz bir yoldaşınızın o özelliğini geliştirmeye harcayın. Mesela ben idarecilik özelliği yüksek bir yoldaş bulamamıştım. Şimdi bir tane yetiştiriyorum.

7- Haydut sığınaklarını basın. Tabii basmadan önce sığınağın içinde neler var görün. 20 ye kadar haydutun olduğu sığınağı patlatmak kolay ama ben 90 lık sığınak gördüm. 3 seferden önce patlatmak benim için mümkün olmadı. Sığınak ne kadar kalabalıksa sonucundaki ödülü o kadar büyük oluyor. Rekorum 58 haydutlu bir sığınağı seviye 31, 8 tane ağır atlı okçusu ile patlatmak oldu. 4 tanesi öldü ve 4 tanesi yaralandı. Ama sonucun 14 tane süvari. 30 yakın ciddi gelişmiş asker, 6.000 altın ve bir ton ıvır zıvır hediye verdi. Yalnız şunu belirtmem lazım; sığınağa saldırırken yanınızdaki ordudan rastgele 8 kişi veriliyor yanınıza. Genelde bunlar ordunuzdaki güçlü askerlerden oluşuyor ama 2-3 tanesi de koftiden olabiliyor ki o sığınak bir tane bile koftiden adamı kabul etmez. O yüzden ben seviye 31 olan 8 adamım haricindeki tüm ordumu kaleye bırakıp öyle basmaya gidiyorum büyük sığınakları. Bunun da riski yolda kalabalık bir haydut gurubuna yakalanırsanız hem esir düşersiniz hem de envanterinizdeki herşeyi kaybedersiniz. Sadece paranız kalır elinizde. Gerçi 8 tane seviye 31 süvari ile sizi yenebilecek haydut gurubu epey kalabalık olmalı ama yine de risk sonuçta.

8- Bazı dandik askerleri dandik diye almamazlık veya elde tutmamazlık etmeyin. Zira bunların hem çok çabuk terfi alıyorlar hem de ilk terfilerinde süvari oluyorlar. Tabii savaş atınız varsa; Bunlardan aklımda kalanlar şunlar;

- Bekçi
- Kuzait Göçebesi.
- Vilandiya Vigla Acemisi
- Aseray memlük askeri.
- Eşkiya

bir kaç tane daha var böyle ama aklıma gelmedi şimdi. Bu arkadaşları bir iki çapulcu baskını ile hemen süvariye dönüştürebilirsiniz. En dandik süvari bile en kuvvetli piyadeden daha etkili olabiliyor.

9- Ordunuzda ağırlık vereceğiniz asker grubunu seçmek için Turnuvalar iyi bir deneme alanı. Turnuvalarda benim gözlemime göre en zorlu savaşçılar "Elit Katafrakt" sınıfı askerler. Tam kelleye 4 kılıç darbesinden önce ölmüyorlar. Öyle koluna, bacağına, gövdesine vurursanız vurmak yorgun düşüp kalabilirsiniz, o derece. Sinek ısırığı gibi geliyor adamlara. Tabii 31. seviye her asker türü aşağı yukarı aynıdır ama ben artık zırhından mıdır nedir en çok Elit Katafrakt ile savaşırken zorlanıyorum.

10- Barış dönemlerinde ordumdaki tüm üst seviye askerlerimi kale ve şehirlerime dağıtım sıfırdan ordu kurun. Çapulcu, haydut sığınak basıp kaliteli asker sayınızı yükseltebilir ve uzun süre boyunca savaşabilirsiniz. Yalnız bunu yaparken askerlerinizi riski az, komşu devlet sınırlarına uzak kale veya şehirlere yapın. Zira kaleyi ve şehri kaptırırsanız ordunuz da boşa gidiyor. Ayrıca tüm orduyu tek kaleye veya şehre yığıp sayıyı şişirmeyin. Her şehrin kaldırabileceği bir adam sayısı var. Bu sayıyı aşarsanız gıda yetersiz kalıyor ve ordunuzdaki askerleriniz sizi terk ediyor. Zaten ortalama seviyesi oldukça yüksek 100 kişilik bir garnizonu kimse kuşatmıyor.

11- Bir önceki maddede olduğu gibi şehirlerinizin açık zulalarına katır, yük beygiri, gıda ve iyi silahlarınızı depolayın. Tabii yine güvenli bir şehrinize yapın bunu. Olaki bir savaşta yakalanır ve esir olursanız sıfırdan başlamamış olursunuz. Tabii bu benim gibi save dönmeme prensibi olanlar için geçerli. Her büyük savaştan önce save alanlar için bunun pek de bir önemi yok. Ben de sürekli save alıyorum ama çökmelere karşı kullanıyorum sadece. Mevcut seviyeme gelene kadar en az 10 kere esir düşüp sıfırdan başlamışlığım vardır. Sonrasında kale ve şehir garnizonlarında kaliteli asker ve şehir açık zulalarında en çok ihtiyaç duyulacak malzemeleri depolama yöntemini geliştirdim.

Şimdilik bu kadar. Benim bilmediğim püf noktalarını da yazanlar olursa sevinirim.

Mesela ben 64 yaşına geldim oyunda ve evlenemedim. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Melburg @melburg

  Oyunda açtığınız yeteneklerin çoğu aktif değil, ya bunları aktif eden mod kurun ya da çalışan yeteneklere yönelin

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Bence; dediğiniz gibi ticaret ile uğraşmak boşa zaman kaybı. Hatta dükkan işletmek de öyle. Sadece Kervanlar iyi para getirebiliyor. Ama onlar da tam iyice para kazanmaya başladığında hemen baskın yiyip sona eriyor. Verdiğiniz 15.000 altını kurtarmıyor belki de. Zira bazen 2.000 altın getirdiği oluyor ama o kervanın maaş gideri de olduğu için paranızı kurtarmanız için en az 20 sefer falan yapması lazım ki ben daha 15 sefer gördüğümü hatırlamıyorum.

  En karlı iş uzak ara buyük sığınak patlatmak. 15 ila 30 haydutluk sığınakları patlatmak çok zorlayıcı değil. Seviye 21 veya 26 8 adam ile gayet yapılabiliyor. Ve ödülleri gerçekten iyi oluyor. Benim rekorum 58 haydutluk sığınağı tek seferde patlatmak oldu ki oradan elde ettiğim kazancı ancak büyük bir savaşta elde edebilirim.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @semmih Eğer sığınak çok kalabalıksa tüm ordumu en yakın kale veya şehre bırakıyorum. Yanıma en güçlü 31. seviye 10-12 tane saray muhafızı okçu alıyorum. Kendi üzerime de sağlam bir kalkan ve kılıç alıyorum.

   Okçuları F1, 3 tuş kombinasyonu ile bir noktaya sabitliyorum ve F4 e basıyorum. Yani düşman menzile girdiğinde atış serbest. Tek başıma düşmanın ilk ocağına yaklaşık 3-5 ok sallıyorum. Tabii kalkıp bana doğru koşmaya başlıyorlar. Ben de hafif hafif hem ok sallayıp düşürebildiğimi düşürüyorum hem de geri geri okuçalarımın olduğu noktaya giderek adamları menzile sokuyorum. Sonra okumu bırakıp kalkanımı çıkarıp gard pozisyonuna geçiyorum. En önde ben olduğum için daha çok bana odaklanıyor haydutlar. Okçularım da birer birer indiriyorlar onları. Arada çok yaklaşan olursa kendim kılıcımla indiriyorum ama bu arada bir kaç ok yemeniz kaçınılmaz. O yüzden zırhınız en üst seviye olmalı.

   İlk ocak bittikten sonra F1 ve F2 tuşları ile okçulara beni takip edin komutu verip bir sonraki ocağa doğru gidiyorum yine okçuları menzile girmeyecekleri bir noktaya sabitleyip gidip ocaktan hayduları kendim çekiyorum okçularıma doğru.

   Sığınaklarda kesinlikle F1+F3 kombinasyonu yapmayın. Zira geri zekalılar o zaman oklarını kullanmayıp mızrak, kargı kılıç ne varsa ellerinde "Ya Allah!" deyip ölümüne dalıyorlar. Gerçi zırhları çok kuvvetli olduğu için bu halde bile temiz 15 haydut indirirler. E aradan siz de okla 4-5 tane indirseniz 20 kişilik sığınaklar çok zor değil yani.

   İkinci bir taktik de 4 tane piyade 4 tane okçu almak yanınıza. Saldır komutunu vermeden önce piyadeleri menzil içinde bir noktaya kalkan pozisyonunda dizip hemen arkalarına da okçularınızı yerleştirip F4 ile atış serbest komutu vermek. Öndeki kalkanlılar okçularınızı karşı ok ve mızrak atışından korurken çok yaklaşan olursa anında indiriyorlar. İki taktik de işe yarıyor. Ama ikinciyi uygulamak çok fazla tuş kombinasyonu gerektirdiği için alışmak zaman istiyor. Oyunda biraz tecrübeli herkes yapabilir ama.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @semmih Bu arada ben 4 piyade 4 okçu taktiğini daha çok uyguluyorum. Çünkü ilkinde yem olarak kendimi kullanırken büyük risk almış oluyorum. Zira sen düştüğünde her türlü kaybediyorsun. O yüzden 4 tane piyadeyi F1 + 4 + F3 + F2 kombinasyonu ile kalkan dizilimine geçirip arkalarını okçuları dizmek en güzel taktik bence. Bu arada sizde ilk başka yönden gelen olursa (ki bazı büyük sığınaklarda olabiliyor) onlarla ilgileniyorsunuz. Ya da yoksa bile gelen grubun dikkatini bölerek okçularınızın işini kolaylaştırmış oluyorsunuz. Tabii bu benim yaptığım taktik, belki daha iyileri de vardır.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @rozabay Bak bu da güzel fikir de 8 tane yoldaş için klanının seviyesinin 5 olması lazım ve hepsinin de savaşçı özellikleri olması lazım. Bence yoldaşlar arasında Hekim ve Mühendis de şart. Bu tür özellikleri gelişkin olan yoldaşların da savaşçı özellikleri nispeten düşük oluyor. Ama ölmüyor olmaları büyük avantaj. Benim her 31. seviye adamım gittiğinde içim cız ediyor resmen. 😀

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @semmih Bilmiyorum, ben karşılaşmadım böyle bir şeyle.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Hmmm evet! Ben de diyorum bu "Takas kabul edildi" uyarısı da nedir? 😀
  100 tane tam seviye (31. seviye) okçu için aylarca savaş yapmam gerek. Bence mümkün değil öyle bir şey. Mesela benim ordumda 31. seviye okçu (Saray muhafızı) en fazla 18 oldu. Daha çok süvari üzerinden gitmeme rağmen 31. seviye (Mesela Elit Katafrakt) süvari sayım en fazla 32 gördüm. Hepsini de sığınaklarda harcadım. 😀

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Bu arada en son aldığım miğfere 900K küsür para ödedim. Oyunda şimdiye kadar gördüğüm en pahalı parça idi. 58 koruma gücü var kafayı. Şu anda Pinti Panda nın kullandığı zırh. Benim oyunda mı böyle pahalıydı yoksa her oyunda fiyat aynı mı bilmiyorum. Gerçi imparatorluğum çok büyüdüğü için sorun olmadı, bende verdim parayı. Buna rağmen kasam da 4,5 milyon altın var. 😀

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @rozabay Aynen. Ben de özellikle kimse ile savaşta değilsem en güvenli kale ve şehirlerime en güçlü askerlerimi bırakıp o sırada yeniden asker toplayıp çapulcu vs basarak ordu limitinin çok daha üzerinde aynı anda elit asker tutabiliyorum. Savaşa girdiğimde kayıplarımı hemen o kale veya şehirlere giderek garnizondan telafi ediyorum.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Nereden aldığımı tam hatırlamıyorum ama sanırım Aseray diyarından bir şehirden almıştım.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  @semmih Klan seviyen ne? Benimki maksimuma geldi. Ama Pintipanda 4. seviyeden beri o miğferi kullanıyor. Fakat o kellesini aldığı bir klan soylusundan elde etmişti diye hatırlıyorum.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  @semmih O zaman maksimumdasın. Aramaya devam et. Miğferin adını akşam eve geçince buraya yazarım. Ansiklopediden bulursun sanırım nerede satıldığını.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  @semmih miğferin adı bu. Orada 390k yazdığına bakma. Satın alırken fiyat 900K idi.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Konuya imparatorluğumu ve karakterimin detaylarını da koydum.

 • Outrun @outrun

  Oyunu satın aldım ama oynamak için birkaç ay bekleyeceğim. Çok fazla bug ve eksik var, dengeler de hiç iyi değil gördüğüm kadarıyla. En azından şu skillerin hepsini çalışır hale getirsinler.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Sorunuzu yeni fark ettim. Disiplin özelliği yanlış hatırlamıyorsam zindanlara mahkum bağışlayarak gelişiyordu. Ama çok emin değilim.