Mount&Blade Bannerlord Tüyoları

Yaklaşık 175 saatlik deneyimimden sonra yeni başlayacaklara bir kaç naçizane tavsiyem var.

1- Krallığınız benim gibi haritanın göbeğinde kurmayın. Sırtınızı; okyanusa, çöle veya kutup bölgesine dayayın.

2- Asla savaşlardan elte ettiğiniz klan liderlerinin kellelerini almayın. Ya mahkum edin ki ne yaparsanız yapın kaçıyorlar. Ya da gidip şehirlerde satın. Aksi takdirde o lorda bağlı bütün tüccar, köylü ve esnaflarla ilişkilerini yerle bir oluyor ve iyi asker bulamıyorsunuz. Bir de haritadaki bütün krallıkla bir şekilde birbiri ile bağlantılı. Kız alıp vermişler, akrabalar falan. Sakın yani. Sakın kelle almayın. Hani bunu da yapmadım dememek için bir, iki tane alın ama abartmayın.

3- Ordunuz daima süvari ağırlıklı olsun. Ben 100 kişilik sadece süvari ordusu ile 397 kişilik bir orduyu yendim.

4- Seçeceğiniz yoldaşların mutlaka taktik veya idarecilik becerileri 60 ve üzeri olsun. Bazı görevler taktik ve idarecilik yeteneği istiyor. Ayrıca kale veya şehir ele geçirdiğinizde atayacağınız Vali için idarecilik özelliği önemli. Gerçi ben İdarecilik özelliği 60 veya üzeri bir yoldaş bulamadım.

5- Seçeceğiniz yoldaşlardan bir tanesinin Hekim özelliği iyi olsun ve onu sürekli yanınızda gezdiri. Ordunuzdaki yaralıların iyileşme süresini ciddi kısaltıyor. Bir tane de Mühendislik özelliği 60 üzeri edinin. Onu da sürekli yanınızda taşıyın. O da kuşatmalar esnasındaki kuşatma hazırlıklarının süresini ciddi kısaltıyor.

6- Kazandığınız bonus puanlarının hepsini kendi karakterinize harcamayın. İhtiyacınız olan özelliği bulamaz iseniz bir yoldaşınızın o özelliğini geliştirmeye harcayın. Mesela ben idarecilik özelliği yüksek bir yoldaş bulamamıştım. Şimdi bir tane yetiştiriyorum.

7- Haydut sığınaklarını basın. Tabii basmadan önce sığınağın içinde neler var görün. 20 ye kadar haydutun olduğu sığınağı patlatmak kolay ama ben 90 lık sığınak gördüm. 3 seferden önce patlatmak benim için mümkün olmadı. Sığınak ne kadar kalabalıksa sonucundaki ödülü o kadar büyük oluyor. Rekorum 58 haydutlu bir sığınağı seviye 31, 8 tane ağır atlı okçusu ile patlatmak oldu. 4 tanesi öldü ve 4 tanesi yaralandı. Ama sonucun 14 tane süvari. 30 yakın ciddi gelişmiş asker, 6.000 altın ve bir ton ıvır zıvır hediye verdi. Yalnız şunu belirtmem lazım; sığınağa saldırırken yanınızdaki ordudan rastgele 8 kişi veriliyor yanınıza. Genelde bunlar ordunuzdaki güçlü askerlerden oluşuyor ama 2-3 tanesi de koftiden olabiliyor ki o sığınak bir tane bile koftiden adamı kabul etmez. O yüzden ben seviye 31 olan 8 adamım haricindeki tüm ordumu kaleye bırakıp öyle basmaya gidiyorum büyük sığınakları. Bunun da riski yolda kalabalık bir haydut gurubuna yakalanırsanız hem esir düşersiniz hem de envanterinizdeki herşeyi kaybedersiniz. Sadece paranız kalır elinizde. Gerçi 8 tane seviye 31 süvari ile sizi yenebilecek haydut gurubu epey kalabalık olmalı ama yine de risk sonuçta.

8- Bazı dandik askerleri dandik diye almamazlık veya elde tutmamazlık etmeyin. Zira bunların hem çok çabuk terfi alıyorlar hem de ilk terfilerinde süvari oluyorlar. Tabii savaş atınız varsa; Bunlardan aklımda kalanlar şunlar;

- Bekçi
- Kuzait Göçebesi.
- Vilandiya Vigla Acemisi
- Aseray memlük askeri.
- Eşkiya

bir kaç tane daha var böyle ama aklıma gelmedi şimdi. Bu arkadaşları bir iki çapulcu baskını ile hemen süvariye dönüştürebilirsiniz. En dandik süvari bile en kuvvetli piyadeden daha etkili olabiliyor.

9- Ordunuzda ağırlık vereceğiniz asker grubunu seçmek için Turnuvalar iyi bir deneme alanı. Turnuvalarda benim gözlemime göre en zorlu savaşçılar "Elit Katafrakt" sınıfı askerler. Tam kelleye 4 kılıç darbesinden önce ölmüyorlar. Öyle koluna, bacağına, gövdesine vurursanız vurmak yorgun düşüp kalabilirsiniz, o derece. Sinek ısırığı gibi geliyor adamlara. Tabii 31. seviye her asker türü aşağı yukarı aynıdır ama ben artık zırhından mıdır nedir en çok Elit Katafrakt ile savaşırken zorlanıyorum.

10- Barış dönemlerinde ordumdaki tüm üst seviye askerlerimi kale ve şehirlerime dağıtım sıfırdan ordu kurun. Çapulcu, haydut sığınak basıp kaliteli asker sayınızı yükseltebilir ve uzun süre boyunca savaşabilirsiniz. Yalnız bunu yaparken askerlerinizi riski az, komşu devlet sınırlarına uzak kale veya şehirlere yapın. Zira kaleyi ve şehri kaptırırsanız ordunuz da boşa gidiyor. Ayrıca tüm orduyu tek kaleye veya şehre yığıp sayıyı şişirmeyin. Her şehrin kaldırabileceği bir adam sayısı var. Bu sayıyı aşarsanız gıda yetersiz kalıyor ve ordunuzdaki askerleriniz sizi terk ediyor. Zaten ortalama seviyesi oldukça yüksek 100 kişilik bir garnizonu kimse kuşatmıyor.

11- Bir önceki maddede olduğu gibi şehirlerinizin açık zulalarına katır, yük beygiri, gıda ve iyi silahlarınızı depolayın. Tabii yine güvenli bir şehrinize yapın bunu. Olaki bir savaşta yakalanır ve esir olursanız sıfırdan başlamamış olursunuz. Tabii bu benim gibi save dönmeme prensibi olanlar için geçerli. Her büyük savaştan önce save alanlar için bunun pek de bir önemi yok. Ben de sürekli save alıyorum ama çökmelere karşı kullanıyorum sadece. Mevcut seviyeme gelene kadar en az 10 kere esir düşüp sıfırdan başlamışlığım vardır. Sonrasında kale ve şehir garnizonlarında kaliteli asker ve şehir açık zulalarında en çok ihtiyaç duyulacak malzemeleri depolama yöntemini geliştirdim.

Şimdilik bu kadar. Benim bilmediğim püf noktalarını da yazanlar olursa sevinirim.

Mesela ben 64 yaşına geldim oyunda ve evlenemedim. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Melburg @melburg

  Oyunda açtığınız yeteneklerin çoğu aktif değil, ya bunları aktif eden mod kurun ya da çalışan yeteneklere yönelin

 • SeMMiH @semmih

  Hocam şu disiplin özelliği nasıl elde ediliyor.

  Bolca kelle aldığımdan ve sancağı krala teslim etiğimden dolayı 90 saati gömüp şimdi yeni kadın karakterle oyuna başladım.

  1-Başlarken biraz asker toplamak gerekiyor. Sonra biraz güçlenince direk paralı asker olmak şart. 2-2-Kendi krallığınızı kuracaksanız başka krallıklara katılmayın. (çıkarken çok fazla ilişki kaybediyorsunuz)
  3- EN ÖNEMLİSİ benim ilk hesabımdaki gibi sakın sancağınızı bir krala vermeyin. Sonrasında kendi krallığınızı kuramıyorsunuz.
  4- Krallığı kurmadan önce biraz para (en az 400-500k) ve güçlü bir ordu kurmanız şart.
  4.1 PintiPanda'nın yaptığı gibi ilk kalenizi (şehir bile alınır) başkaları tarafından kuşatma yapılıp el değiştirdikten ve yeni sahibi uzaklaşınca hızlıca kuşatma yapın. (kalede en fazla 20-30 milis bulunur-hem adam kaybetmezsiniz hem de bedavadan kale alabilirsiniz)
  4.2 İlk kalenizi alır almaz hemen barış yapın. (en fazla 50-60k ya bağlanıyor)
  5- Bütün savaşlarda klan liderlerini salın gitsin. Bol bol ilişki kasarsınız.
  6- Evlenmeden önce mutlaka save alıp tekrar tekrar deneyin. Bir hatunda son sorudan yattım. (%84 ile) Sonra ayrı dünyaların insanıyız dedi. Kırıldım 😀 😀 (İlk görüşmede evlilik teklifi etmeyin 2-3 görüşün sonra edin) (Cazibenizi ve hatunla ilişkinizi olabildiğince arttırın)(7. maddeyi uygulayın)
  7- Herhangi bir liderle karşılaştığınızda sana hediyem var deyip (ekranı hatırlayamadım) boş hediye verin. Hem onunla ilişkinizde hem de cazibeniz de iyi etkisi var.
  8- Ticaretle çok uğraşmayın (70+ saat uğraşmış birisiyim 🙂 ) Full süvari orduyla paralı askerlik yaparak 1-2 saatte uğraşıp kazandığınız parayı 5 dk'da alabilirsiniz. 150 süvari orta seviye zorlukta (okçu ağırlıklıysa) 500+ kişiyi alt edebilirsiniz. (En zor seviyede 300 350 yi zor alır ve çok kayıp yaşarsınız)

  Devamı gelecek 🙂

 • SeMMiH @semmih

  Devam

  9. Demircilik şimdilik bir saçmalıktan ibaret. Sakın zaman ve skill harcamayın. (eritmek için 50-100k dan fazla harcadığınız kılıç vs için en baba 5-10k lık bir şey elde ediyorsunuz. -5 level eşya açmak için de bolca zaman gömüyorsunuz- )
  10. İlk başlarken okçuluk silah vs gibi gereksiz şeyleri seçmeyin. İdarecilik ticaret cazibe vs. gibi şeyleri seçin.
  11. İlk başlarda paralı askerlik yaptığınız krallığın şehri haricinde başka bir yerde dükkan ve kervan oluşturmayın (dükkan çok az kazandırır ve hem dükkan hem kervan ilk düşmanlıkta gider)
  12. Çöllerin ve kuzaitlerin köylerinde iyi ve ucuza at bulabilirsiniz.
  12.1 Köylere zoom yaptığınızda orada ne üretildiğini görebilir ona bakarak ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  12.2 Süvari orduyla bol bol düşmanla savaşacağınızdan (ticaret gereksiz) hız çok önemli. Yanınızdaki sürüyü tam sınırda bulundurun. Bolca savaş atı vs. alın. (yükün artması için katır gibi şeyler alabilirsiniz. -5 katır sallıyorum 50 savaş atının yükünü taşıyabilir- -sürüyü az tutmak önemli- )
  13. İlk iş balta gibi uzun çift elli silah almak olsun. At üstünde daha iyisi yok.
  14. Eğer turnuvalara katılacam ben derseniz sakın yoldaşlarınıza zırh felan vermeyin 😀 Sonra -2 -2 -2 bitmek bilmez 🙂 Not. Turnuva için kılıç ve kalkanı özel olarak yanınızda taşıyabilirsiniz.
  15. Envanter-Ticaret ekranını iyi kullanmak şart. Yoksa panda gibi 50-100klık eşya gözünüzden kaçabilir.
  16. Fotoğraftaki yoldaşlardan alıp yükseltme işlerini siz yapın. Fotoya ek idarecilik ve ticareti yüksek 2-3 yoldaşım var onların da ismini ekleyeceğim.

  devamı gelebilir 🙂

 • SeMMiH @semmih

  Devam 🙂

  17. Ben illa ticaret yapacam diyorsanız bir üründen 500 üstü hele ki 200000 kapasiteyi doldurayım diye uğraşmayın. 10 a aldığınız ürünü 12 ye zor satarsınız. Yanınızdaki ürün ne kadar az ise o kadar pahalıya satarsınız. (ticaretin çok ayrıntısına girmiyorum. )
  https://www.youtube.com/watch?v=jBgDhtVWVos bu video da ek olsun diyim. (EDİT)
  18.

 • rozabay @rozabay

  @ybahadir
  2. Numarada bahsettiğin lordlar kaleden kaçmıyor parayla otomatik takas oluyor. Dikkat edersen takas kabul edildi şeklinde bir yazı çıkıyor sol alt yazılarda.

  3. 100 Kişilik süvari yerine 100 tane tam seviye okçu alıp dene. Tepeye çıkarttığında o 100 tane süvariyi daha yaklaşamadan indiriyorlar.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Hmmm evet! Ben de diyorum bu "Takas kabul edildi" uyarısı da nedir? 😀
   100 tane tam seviye (31. seviye) okçu için aylarca savaş yapmam gerek. Bence mümkün değil öyle bir şey. Mesela benim ordumda 31. seviye okçu (Saray muhafızı) en fazla 18 oldu. Daha çok süvari üzerinden gitmeme rağmen 31. seviye (Mesela Elit Katafrakt) süvari sayım en fazla 32 gördüm. Hepsini de sığınaklarda harcadım. 😀

  • rozabay @rozabay

   @ybahadir Bir şekilde denemeye çalış okçuları. Tam bir görsel şölen. Harika bir tatmin duygusu. O atların patır patır düşüşü, yüzlerce kişilik piyadelerin löpür löpür yıkılışı. Anlayamazsınız.... 😀

  • SeMMiH @semmih

   @rozabay hızda düşüş olmuyor mu? Mesela ben 6.2 leri zorlamaya başladım. Herkesi yakalamak çok kolay oluyor. Bir de savaşta F1 F3 demem yeterli oluyor. Adamlar çabucak işlerini bitiriyor. (Sizin yöntem de çok fazla kaçan oluyordur diye düşünüyorum. Zaten bir işe yaradıkları yok ama 🙂 )

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Bence; dediğiniz gibi ticaret ile uğraşmak boşa zaman kaybı. Hatta dükkan işletmek de öyle. Sadece Kervanlar iyi para getirebiliyor. Ama onlar da tam iyice para kazanmaya başladığında hemen baskın yiyip sona eriyor. Verdiğiniz 15.000 altını kurtarmıyor belki de. Zira bazen 2.000 altın getirdiği oluyor ama o kervanın maaş gideri de olduğu için paranızı kurtarmanız için en az 20 sefer falan yapması lazım ki ben daha 15 sefer gördüğümü hatırlamıyorum.

  En karlı iş uzak ara buyük sığınak patlatmak. 15 ila 30 haydutluk sığınakları patlatmak çok zorlayıcı değil. Seviye 21 veya 26 8 adam ile gayet yapılabiliyor. Ve ödülleri gerçekten iyi oluyor. Benim rekorum 58 haydutluk sığınağı tek seferde patlatmak oldu ki oradan elde ettiğim kazancı ancak büyük bir savaşta elde edebilirim.

  • SeMMiH @semmih

   sığınaklarda taktiğiniz ne. (Mesela beni takip edin mi diyorsunuz vs. ) Ben sığınaklarda çok kötüyüm. 15-20 adamlı sığanakları bile yapamadım.
   Dün enis kirazoğlu nun modla yaptığını görmüştüm. Mod işine pek bulaşmak istemiyorum.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @semmih Eğer sığınak çok kalabalıksa tüm ordumu en yakın kale veya şehre bırakıyorum. Yanıma en güçlü 31. seviye 10-12 tane saray muhafızı okçu alıyorum. Kendi üzerime de sağlam bir kalkan ve kılıç alıyorum.

   Okçuları F1, 3 tuş kombinasyonu ile bir noktaya sabitliyorum ve F4 e basıyorum. Yani düşman menzile girdiğinde atış serbest. Tek başıma düşmanın ilk ocağına yaklaşık 3-5 ok sallıyorum. Tabii kalkıp bana doğru koşmaya başlıyorlar. Ben de hafif hafif hem ok sallayıp düşürebildiğimi düşürüyorum hem de geri geri okuçalarımın olduğu noktaya giderek adamları menzile sokuyorum. Sonra okumu bırakıp kalkanımı çıkarıp gard pozisyonuna geçiyorum. En önde ben olduğum için daha çok bana odaklanıyor haydutlar. Okçularım da birer birer indiriyorlar onları. Arada çok yaklaşan olursa kendim kılıcımla indiriyorum ama bu arada bir kaç ok yemeniz kaçınılmaz. O yüzden zırhınız en üst seviye olmalı.

   İlk ocak bittikten sonra F1 ve F2 tuşları ile okçulara beni takip edin komutu verip bir sonraki ocağa doğru gidiyorum yine okçuları menzile girmeyecekleri bir noktaya sabitleyip gidip ocaktan hayduları kendim çekiyorum okçularıma doğru.

   Sığınaklarda kesinlikle F1+F3 kombinasyonu yapmayın. Zira geri zekalılar o zaman oklarını kullanmayıp mızrak, kargı kılıç ne varsa ellerinde "Ya Allah!" deyip ölümüne dalıyorlar. Gerçi zırhları çok kuvvetli olduğu için bu halde bile temiz 15 haydut indirirler. E aradan siz de okla 4-5 tane indirseniz 20 kişilik sığınaklar çok zor değil yani.

   İkinci bir taktik de 4 tane piyade 4 tane okçu almak yanınıza. Saldır komutunu vermeden önce piyadeleri menzil içinde bir noktaya kalkan pozisyonunda dizip hemen arkalarına da okçularınızı yerleştirip F4 ile atış serbest komutu vermek. Öndeki kalkanlılar okçularınızı karşı ok ve mızrak atışından korurken çok yaklaşan olursa anında indiriyorlar. İki taktik de işe yarıyor. Ama ikinciyi uygulamak çok fazla tuş kombinasyonu gerektirdiği için alışmak zaman istiyor. Oyunda biraz tecrübeli herkes yapabilir ama.

  • SeMMiH @semmih

   @ybahadir taktikler tam bir rehber olmuş. Ellerinize sağlık deneyeceğim.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @semmih Bu arada ben 4 piyade 4 okçu taktiğini daha çok uyguluyorum. Çünkü ilkinde yem olarak kendimi kullanırken büyük risk almış oluyorum. Zira sen düştüğünde her türlü kaybediyorsun. O yüzden 4 tane piyadeyi F1 + 4 + F3 + F2 kombinasyonu ile kalkan dizilimine geçirip arkalarını okçuları dizmek en güzel taktik bence. Bu arada sizde ilk başka yönden gelen olursa (ki bazı büyük sığınaklarda olabiliyor) onlarla ilgileniyorsunuz. Ya da yoksa bile gelen grubun dikkatini bölerek okçularınızın işini kolaylaştırmış oluyorsunuz. Tabii bu benim yaptığım taktik, belki daha iyileri de vardır.

  • rozabay @rozabay

   @ybahadir Ben direkt yoldaşlar ile giriyorum sığınaklara. Zırhını ve silahını komple giydirince sığınaklarda ölüm makinası oluyorlar. Zaten düşseler bile ölmedikleri için en kötü ihtimalle başarısız oluyorsun.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @rozabay Bak bu da güzel fikir de 8 tane yoldaş için klanının seviyesinin 5 olması lazım ve hepsinin de savaşçı özellikleri olması lazım. Bence yoldaşlar arasında Hekim ve Mühendis de şart. Bu tür özellikleri gelişkin olan yoldaşların da savaşçı özellikleri nispeten düşük oluyor. Ama ölmüyor olmaları büyük avantaj. Benim her 31. seviye adamım gittiğinde içim cız ediyor resmen. 😀

  • rozabay @rozabay

   @ybahadir Klan seviyesinin yüksek olduğunu hesaba katrak söyledim. 4 tanesi savaşçı olsa bile diğerleri savaşlarda aşağı kalmıyor. Vereceksin en baba zırhı, silahı, kalkanı ve oku pata pata indiriyorlar hepsini. Ama karşıda okçu ve cidacı çoksa en zoru o sığınaklar oluyor.

  • SeMMiH @semmih

   @ybahadir konuyla alakasız ama ben bir mühendis alıp görevini de mühendis yapınca o yoldaş listeden kayboldu. Oyun hatası mı nedir bilemedim. Sizin başınıza öyle bir şey geldi mi?

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @semmih Bilmiyorum, ben karşılaşmadım böyle bir şeyle.

  • SeMMiH @semmih

   @ybahadir o zaman bende bir oyun hatası olmuş 🙂 Ben de diyorum ne güzel arka planda çalışan mühendisim var diyordum 😀 😀

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Bu arada en son aldığım miğfere 900K küsür para ödedim. Oyunda şimdiye kadar gördüğüm en pahalı parça idi. 58 koruma gücü var kafayı. Şu anda Pinti Panda nın kullandığı zırh. Benim oyunda mı böyle pahalıydı yoksa her oyunda fiyat aynı mı bilmiyorum. Gerçi imparatorluğum çok büyüdüğü için sorun olmadı, bende verdim parayı. Buna rağmen kasam da 4,5 milyon altın var. 😀

  • rozabay @rozabay

   Ben kalelere 50 şehirlere 100 birlik bırakıyorum. Diğer türlü zarar ettiriyorlar. En iç güvende olan yerlerde hiç asker bırakmıyorum. Ona dikkat edince yerleşim yerleri bile para kazanmaya yetiyor. 🙂

  • SeMMiH @semmih

   benim yoldaşlarda bile full'e yakın envanter var. Bir kafa zırhını görevden yanıma aldığım Sturigia kralının oğlundan çalmıştım. En enteresan eşya da 10-12 kişilik deniz haydutlarından (öyle bir şeydi) güncelleme öncesi 80-90k olan bir şey gelmişti. (güncelleme sonrası fiyatı uçtu gitti) Oyunda böyle ufak ödüllendirme olsa insanlar daha da çok oynar. Şansa denk gelirse geliyor. Bir mantık çerçevesinde ilerliyor.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @rozabay Aynen. Ben de özellikle kimse ile savaşta değilsem en güvenli kale ve şehirlerime en güçlü askerlerimi bırakıp o sırada yeniden asker toplayıp çapulcu vs basarak ordu limitinin çok daha üzerinde aynı anda elit asker tutabiliyorum. Savaşa girdiğimde kayıplarımı hemen o kale veya şehirlere giderek garnizondan telafi ediyorum.

 • SeMMiH @semmih

  şimdi baktım 200k lık 50 gücü olan zırh varmış. Onu nerden buldunuz ya 😀

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Konuya imparatorluğumu ve karakterimin detaylarını da koydum.

 • Outrun @outrun

  Oyunu satın aldım ama oynamak için birkaç ay bekleyeceğim. Çok fazla bug ve eksik var, dengeler de hiç iyi değil gördüğüm kadarıyla. En azından şu skillerin hepsini çalışır hale getirsinler.