Paylaş Paylaş

Yeni Nesil AMD Ryzen İşlemciler

AMD'nin yeni nesil işlemcilerini lansmanından itibaren takip ettik ve detaylıca test ettik. Yeni işlemciler Ryzen 7 2700X ve Ryzen 5 2600X yanında AMD'nin yeni yonga seti X470 de inceleme konuğumuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • özen Esendemir @ozenesendemir

  Doğrudan açıldı bu video . Abone değilim, yarın mı seyretmem gerekiyor ?

 • cebaglar @cebaglar

  @gamsizm Murat bey videolara mp3 linki koymanız münkünmüdür acaba. Eskiden tüm içeeklerimiz podcast olarak geliyordu bizde işyerinde kulaklıkla dinliyebiliyorduk. Ancak bundan tümden vazgeçtimiz acaba en azından videonun altına mp3 linki koyabilir miniz?

 • Ekrem @huseyinekrem

  Intel yine de oyunlarda daha önde. Şu oyun yapımcıları üşenmeyi bıraksa artık...

 • Musa AKKAYA @musyakkaya

  Abi saatlerdir bekliyorum video gelsinde izliyeyim diye hazır kız arkadaşımda uyumuş ohh miss.. Bildirim geldi açtım videoyu daha 2. dk olmadı kız arkdaşımdan mesaj geldi 😑 Yine bölündü ts keyfim..

 • Hakan G. AYDIN @hakangokhanaydin

  İzlemeye kıyamıyorum şuan, Corona biraları dolaba koydum ve soğumasını bekliyorum.
  Biralar kemik kadar sertleştiğinde çerez ve bira eşliğinde izleyeceğim.
  Ohh, gel keyfim gel...

 • Engin. @nginx

  7700k yerine 8700k tercih edilmeli değil miydi acaba karşılaştırma için ? yeni ryzenlerin karşısında coffe lakeler var .

 • freshmind @freshmind

  Offf yetti şu plus muhabbeti ya ... adam 1 paket sigara yada 2 paket cipse eş değer parayı vermiş, bir uzaya çıkmak istemedikleri kaldı. Oldun işte desteğini sus kes artık... Adamlar yarım saatlik video çekti bunun için.

  Şu olsun, bu olsun, videolar olsun, evime gelip çay servisi yapın... Şimdi bir şey diyeceğim de burada pek uygun kaçmayacak. Ama ip ucu olarak "bu isteklerin sonu gelmez" diyeyim !

  Adamların başı ne sızlamıştır. Pişman olmasalar bari...

 • aslanmurat @aslanmurat

  Ağzına sağlık levent abi güzel bir inceleme olmuş bu arada YouTube da 240p izliyorum vimeo da 720 p izliyorum görüntü kalitesindede iyileşme var vimeo da plus olmanın avantajları 🙂

 • Ufuk Er @kufu_re

  Mühendis arkadaşım için Amd 1600x ve Asrock AB350M anakartlı bir sistem toplamıştık. Arkadaşın işleri için yüksek çekirdek sayısı önemliydi. Fiyat/performans olarak gayet beklentilerimizin üzerine çıkmıştı. Amd verilen paranın hakkını veriyor. Ayrıca içinde fan yoktu x serisinin bir arkadaşımızın sayesinde amd wraith max soğutucu takmıştık. Onunda performansı yeterli gönül rahatlığı ile takabilirsiniz. Yalnız bazen atar yapıp sesini duyuruyor o kadar.

 • eskod @eskodd

  Vimeonun video kalitesi çok güzel oluyor

 • Hakan G. AYDIN @hakangokhanaydin

  Şimdi fark ettim de, Standart kullanıcılar Youtube, Plus kullanıcılar Vimeo ile izleyebiliyor.
  Vimeo'da kalite çok daha iyi, yıllarca Youtube'da videoları izledikten sonra arada ki farkı hissedebiliyorum. 76 MBPS Download ve 4 MBPS upload olmasına rağmen bazen Youtube'da video izlerken sorun yaşıyorum fakat şuan ofiste 51 MBPS Download ve 4 MBPS upload ile Vimeo'da sorunsuz izleyebiliyorum, harika.

 • imperio @imperio

  Hakkaten elmayla armut karşılaştırması olmuş bu. Tek düzgün test 2600x vs 2700x karşılaştırması olmuş. Onlar da suni testler. Önceki nesille karşılaştırma yok. Intel tarafıyla adil karşılaştırma yok. Oyun testi sıfır. OC ne akdar olabiliyor o da yok. Pratikte kaç TDP güç tüketiyor o bile yok. Intel'le karşılaştırırken bile zaten diğer bileşenlerin hiçbiri aynı değil, bunu da geçtim karşılaştırdığınız Intel eski nesil. İşin teorik kısmını ve Amd etkinliğinde size anlatılanları bize paslayıp "gerçek testleri de gidin başka yayınlardan bulun" demişsiniz resmen. Diğer yayınlardan bu kadar geç inceleme hazırlayıp aynı zamanda bu kadar eksik hazırlamak olmamış. Video başlığında "inceleme" yazmadığı için daha fazla birşey diyemiyorum da ama açıklamasına detaylıca test ettik yazmasaydınız bari hangi test? 4 yıldır TS'de ilk defa bu kadar eksik inceleme görüyorum ne yalan söyleyeyim şaşkınım. Hem de öyle alakasız bişeyin incelemesi de değil yeni ryzen yahu, en detaylı incelemeniz gerekenlerden biri işlemci. Daha önce 1600 1700ler incelendi burada testleri yapıldı, bari karşılaştırmalı bir tane oyun testi koysaydınız yani fazla değil GTA V bile olsa yeterdi ama hiçbir şey yok. Umarım bu ilk bakış videosu gibi birşeydir ve devamı gelir ancak ryzen 2. nesil üzerine tüm içeriğiniz buysa olmadı bu iş. Çorba makinesi incelemeniz bundan daha detaylıydı

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   Katılıyorum. En azından 1700x yada 1600x ile fark, 8700k ile fark, birkaç oyun testi iyi olurdu. Düşen üretim sürecinin artan tdp ve sıcaklıklara olan etkisine değinilmemiş mesela. Levent Abi başta -50mV'dan bahsetti, test sürecinde 1.4v ile çalıştı dedi ama ilk nesil Ryzenlerin voltajları daha düşük, daha serinler. Aynı anakartta 1700x vs 2700x olsaydı iyi kıyaslama çıkardı. Farklı platformlarda da aynı ram, gpu vs kullanarakta oyun, render vb testleri daha iyi görürdük. X370/B350'nin 2.nesil Ryzenlerde XFR2, Precision Boost 2 vb teknolojileri desteklemediği söylenmedi. Çalıştırıyor mu evet ama nasıl ve hangi şartlarda olduğu şuan muallak. Çoğumuz birçok yabancı kaynaktan detaylı incelemerini okuduk/izledik ama Levent ve Murat abiden böyle daha dolu dolu bir 35 dk çıkabilirdi diye düşünüyorum. Teşekkürler, selamlar.

  • Archbrook @archbrook

   LP herhalde plus işlerinden dolayı bu incelemeye pek kendisini verememiş. Karşılaştırmalı düzgün elle tutulur bir test yok. Kırk dakikalık hoş bir sohbet olmuş ama bilgi verici bir içerik göremedim.

  • imperio @imperio

   @archbrook Görüldüğü kadarıyla Plus işleriyle HK ve MG ilgileniyor daha çok. Zaten MG susup oturuyor tüm inceleme boyunca, işlemciyi kendi hiç test etmemiş. Tüm testleri LP yapmış gibi görünüyor ancak bir kişi bile yapsa testleri bu kadar zamanda ortaya bu sonuç çıkmamalıydı bir tane oyun görüntüsü bile yok

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Açıkçası ben PC Labs zamanındaki aşırı detaylı incelemeleri özledim. Teknoseyir'i seviyorum ama PC Labs'daki o incelemelerden sonra Teknoseyir'in hiçbir işlemci incelemesi hatta video inceleme yapan hiçbir yayının incelemesi beni tatmin etmedi. Artık mecburen detaylı testler için yurtdışı yayınlara bakıyorum. Sohbet ve biraz da deneyim olsun diye Teknoseyir ve Donanımhaber incelemelerini izliyorum ama bir süredir Donanımhaber detaylı karşılaştırma açısından daha önde.
   Ama tabi bunun asıl nedeni değişen şartlar. Keşke eskisi gibi olabilseydi.

  • Hakan G. AYDIN @hakangokhanaydin

   @haypurtiryading Hocam voltajı anakart vermiştir büyük ihtimal, Z270 Maximus Apex, Z270E Strix, Z170 Maximus Hero ve Z370A Prime anakartlarda otomatik olarak fazla voltaj veriyor. Örneğin 4.6GHz'de girdiğim voltajı 6700K için Z270 Maximus Apex otomatik stok olarak giriyor. Boşta voltajı bile düşürmüyor, saçma sapan bios yazmış Asus bütün anakartlar için.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @diemcizone voltaj anakarttan değil, yeni seri 4.0-4.35 arasında sürekli kalabilmek adına bol keseden voltaj veriyor.

 • imperio @imperio

  "AMD etkinliğinde bize anlatılanları izleyiciye anlatalım" videosu olmuş bu. Tek bir gerçek test bile yok. Ne oyun testi, ne eski nesille karşılaştırma, ne Intel tarafıyla adil karşılaştırma, ne gerçek TDP değeri, ne boştaki sıcaklıklar, ne oyun esnasında sıcaklıklar hiçbirşey yok. Bir tane oyun olsaydı yani bir tane fazla değil. İnceleme değil bu. Umarım inceleme videosu gelir

 • Yukare @yukare

  Videonun ismi 2. nesil diye düzeltilse iyi olur 3. Nesil çıktığında adam yanlışıkla bunu izleyebilir.

 • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

  Sığ bir inceleme olmuş maalesef. Çoğu benchmark yazılımının adını ilk kez duyduğumdan pek bişey ifade etmedi. En azından popüler bir AAA oyun testine de yer verilmeliydi.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   oyunla işlemci mi test edilir 😀

  • Nefrit @nefrit

   @ilkercom edilirse fena olmaz. işlemciler cpu benc yazılımalarında iyi sonuç verebilir yada 7zip sıkıştırma süresi kısadır ama oyun performansı kötü olabilir. Oyun testi yapılması konusuna bende katılıyorum.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @bosu oyun testinde direk GPU önemli. Dediğin de doğru ama şöyle bir mantık var. 2600x belki bazı oyunlarda 7700K dan çok geride kalır. Ama 150 dolardan fazla fiyat farkı var. ( işlemci + soğutucu ) o farkı direk ekran kartına versen bir üst seri kart alıyorsun. Bu da sana oyunda muazzam bir avantaj sağlıyor.

   7700k + 1070 yerine 2600x + 1080 gibi düşün.Veya 1060 yerine 1070 filan. Aradaki farkı tam karşılamasa bile bütçeni ciddi destekler.

  • Nefrit @nefrit

   @ilkercom işlemcilerin tek çekirdek güçleri oyun performansını belirleyen en büyük etken oluyor. Oyun multi çekirdeğe izin veriyorsa daha farklı sonuçlar çıkabiliyor. Açıkçası ben oyun testleri görmek isterim ve hatta oyun testi karşılaştırmalarıda.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @bosu Genelde güncel oyunlar çok çekirdeğe destek veriyor. Ama 4 çekirdekten sonra fark azalıyor. misalen AMD Fx 6300 ile 8320 aynı saat hızında çalışıyor. fazladan 2 çekirdeğin faydasını bi kaç oyunda görüyorsun. Bunun yerine 4 çekirdek saat hızı yüksek işlemci de avantajlı.

   Ancak bu devran böyle dönmez bi yerde çok çekirdek desteği kaçınılmaz.

   Bu testlerin çokça yapılması oyun üreticilerinin işine geliyor. Ben ne uğraşıcam git hızlı işlemci al diyip geçiyor.

   Bu tesltler yerine sözü geçen inceleme siteleri kafalarına vuracak puanları verirken bol keseden sallamayıp optimizasyon olarak da değerlendirecek. Geçtiğimiz 10 senede işlem gücü CPU ve GPU bazında belki 10 a katlandı. ama grafikler 2 kat ancak artmıştır.

   Bu konuda konsolların da +/- etkisi var tabii.

  • Kemal Kara @the_hss

   @bosu intelde oyun performansını etkileyen aslında salt ipc performansı ve tek çekirdek performansı değil, oyunlarda amd ve intel arasındaki farkı artık bu faktör etkilemiyor. İşlemcilerin içindeki mimari etkiliyor intel'de ringbus, amd'de infinity fabric etkiliyor artık. İntelin ringbus'u daha düşük gecikmeyle çalışıyor bunu anlamak için 8700k'nin 5ghz testlerine bakabilirsiniz saat hizi yükseldikçe işlemcinin uygulama performansı o kadarda yükselmiyor.

 • Nefrit @nefrit

  beleş üyelere 360p, plüs üyelere 1080p 🙁

 • Issız_adam @systemnet

  param çok yerden saça saça gidiyorum ahahaha abi ne olur bir yemek bir tanışma ayarlayın ne olur yaa.... adam linus torvals yahu.

 • ESK @apollo

  Malesef ben de olumlu bir yorum yapamayacağım. Gerçekten LP uğraşıyor dediğiniz inceleme buysa çok yazık. 2. Nesil Ryzen çıkmış hala 7700k ile karşılaştırma yapılıyor. Tamam fiyatları aynı ama bugün kim çarşıdan 7700k alıyor ki? Tamam elinizde 8700k vs de yok ama en azından eski nesil ryzen le bir karşılaştırma yapılabilirdi. 2700x vs 1700x 2600x vs 1600x gibi. Ayrıca yukarıda söylenmiş ne güç tüketim değerleri verilmiş ne de hız aşırtma denenmemiş. Dünkü çocuk denilen donanımarşivi kanalı bile oyun da dahil bu testleri yapmışken teknoseyirin 35 dakikaya hiçbirini sığdıramaması iyi değil.

  Merakla beklemiştim ama çok çok eksik bir inceleme malesef.

 • Tegin @tegin

  Asıl soru LP intel sistemini AMD ile değiştirecek mi?

 • huseyin/azuren @hegemen

  İşlemci hk bilgi verici bir video olmuş ama burda bir çok insan gibi ryzen kullanıcılarının ne gibi bir plan izlemesi gerek bu insanları neler bekliyor bunlar için bir açıklama olmamış.

  Arkadaşların dediği gibi -B350 -A350 -X350 anakart kullanan insanlar kartı değiştirmesi gerekiyormu.Bu kartlarda yeni işlemciler nasıl çalışacak Amd verdiği destek nasıl ne eksikler olacak gibi bir açıklama yada yönlendirici bir konuşma yok malesef.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Geriye uyum konusunu özellikle konuştuk kaçırmışsınız.

  • LP0 @leventp

   İncelemede defalarca X370 ve B370 yonga setinin durumdan bahsediliyor. Eleştirmeden önce videoyu izlerseniz daha verimli olacaktır.

  • Nefrit @nefrit

   ahaa plus olunca LP' nin mesajlarını görecektiniz, işe yaramış 🙂

  • huseyin/azuren @hegemen

   Cevaplar için teşekkürler ama benim beklediğim insanlar bir B350 ile yeni nesil 470 arasında bulunan farkları belirtseydiniz daha anlaşılır olur diye düşünüyordum aradaki yonga setlerini tekrar dinleyince farkettim "her üretici bios update ile güncelleyip destekleyecekler" dediniz.
   Ama insanlar ellerindeki kartları değiştirmesi için bir neden varmı yada bu nedenden şu nedenden bu işlemciyi daha verimli çalıştırır yada bu nedenden elinizdeki kart ancak bu şekilde çalışır gibi bir yorum göremedim.Herhalde insanlar denedikleri zaman anlaşılacak bir durum olacak.

 • Mahtan Sirfalas @mahtan

  Para yok mecburen fx4100 ile idare ediyorum. Anakart ram işlemci üçlüsünü değiştirmem lazım, hem zamanı geçmek üzere, yeni oyunlar sıkıntı çıkaracak, hem de bir sorun var güç kesintisi olursa ya da power sup. güç düğmesinden kapatıp açarsam açılmıyor pc.
  Seneye kadar idare etse, bir de üstüne dolar euro 3-3.5 seviyesine inse (hayaller) anakart işlemci ram üçlüsü alabilirim. Ram fiyatları böyle olmasa, kurda sürekli artmasa seneyeyi beklememe gerek yoktu aslında kredi çeker alırdım şimdiye kadar.

  Monitöre ekmek banmaya devam.

 • Kadircan ÖKSÜZOĞLU @kadirinazor

  Teknoseyir.com a hiç girmiyordum. Youtubedan takip ediyordum bugüne kadar. Plus yüzünden buradayım artık 😀

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  anakart üreticilerinin işlemci destek tablolarına bakmak lazım. Bu gün B350 desteklemez 2 ay sonra bakmışsın bios güncellemesi gelmiş destek var.

  Bence acele etmeye gerek yok. İlk nesil ryzen im olsa beklerdim.

 • LP0 @leventp

  @protego "Tek bir gerçek test yok"

  Luxmark, AIDA, Cinebench, PCMark, 3DMark, Blender, Corona, V-Ray vs. vs.

  Bunlar gerçek test değil tabii.

 • okacikuce @okacikuce

  biraz daha bekleyip 8700k yerine 2700x alaydım keşke 🙁

 • Psikobat @psikobat

  B350 ler sanırım vrm yetersizliğinden dolayı kesinlik kazanamamışlar.Gönlümden geçen inceleme x370 platform da keşke aynı saat hızlarında selefi/halefi karşılaştırması olsaydı.Bellek hızları aynı işlemci hızı aynı buda farkı şeklinde.Tdp nin yüksek olması gördüğüm kadarıyla işlemcinin kendini sürekli 4ghz+ tutma isteğinden kaynaklanıyor doğal olarak artan hız ve vcore tdp ve sıcaklık olarak geri dönüyor.Ben incelemeyi beğendim.Özet olarak 4ghz duvarı kalkmış 4,2ghz şanslıysak tüm çekirdekler oluyor, mevcut ryzen kullanıcıları için pek bir şey ifade etmese de yeni sistem kuracaklar için alınabilir olmuş,yani aslında tak kullan olmuş dersek daha doğru olur(önceki nesile göre)

  • TeknoStil @teknostil

   MSI B350 PC MATE' in CPU uyumluluk listesinde 2700X var.
   Bana soracak olursanız, 4 fazlı, NIKOS Mosfetlerden oluşan bir VRM ile, 2700X' i 100W ve üzeri güçler harcatacak şekilde kullanmak pek güvenli gelmiyor.

 • D.Tspnr @tibaldo

  Ryzen Plus ile gelen yenilikleri öğrendik İnceleme başarılı ağzınıza sağlık ama eski daha doğrusu ilk nesil Ryzen işlemciler ile bench sonuçları bunun içine oyunda dahil tabii ve artı elinize 8700K geçerse eminim geçecek test sonuçları ile harika olur düşüncesindeyim, teşekkürler...

 • cinnabon @cinnabon

  Ryzen 5 1600 (kullandığım işlemcidir bu arada) alırken Wraith Spire (ledsiz) çıkıyordu kutudan, selefi 2600'ünkinden Wraith Stealth adında daha mütevazı bir soğutucu çıkıyor, bunu da not etmek lazım. Sırf bu nedenle bile 2600x tercih edilmeli, manuel olarak tüm çekirdekleri 4.0 Ghz'e OC etmeden durulamayacağı bariz ortada çünkü ve Wraith Spire çok tatminkar bir çözüm 65 W TDPli bir işlemcide çalışırken.

 • Archbrook @archbrook

  Kendi deneyimimi aktarayım. Msi Mortar B350 anakartım var. Bios update i ile 2700x i sorunsuz kullanıyorum. X470 e geçeceğim ama enteresan bir şekilde hiç bir üretici Matx anakart çıkarmamış. Itx olarak yalnızca Asus Strix var ama oda Türkiye’ye gelmedi. Zaten itx anakartlar pek gelmiyor.

 • LP0 @leventp

  @orcun Günümüzün çok çekirdekli işlemcilerinde SuperPi vs. çok anlamlı sonuçlar vermiyor. Hem tüm çekirdekleri kullanan, hem de tamamlanması biraz uzun sürecek testler lazım. WinRAR ya da 7-Zip'in sıkıştırma testi aslında belli bir anlam taşıyor ama ben bu incelemede onları kullanacak kadar zaman bulamadım.

 • LP0 @leventp

  @orkun-bedir O tür testlerde ne kadar çekirdek o kadar performans aslında. Sonucu tahmin etmek zor değil.

 • Nefrit @nefrit

  @orcun ben hala aynı işlemciyi win10 ile kullanıyorum. hemde acımadım verdim kırbacı verdim kırbacı 😛

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  1.000 aboneyi geçince Murat abinin yüzü bir başka gülüyor 🙂

 • Fırat ➕ @frt

  @leventp “Tek bir gerçek test yok”

  @protego'nun burda gerçek testten kastı benchmark dışı, sentetik olmayan testler sanırım. Aslında işlemci testleri için kısa bir video belirleseniz ve tüm işlemcilerle aynı videoyu aynı ayarlarla h264/h265 olarak render etseniz güzel olabilir.

  (Bu videoyu henüz izleme imkanım olmadı ama daha önceki incelemelerden hatırladığım kadarıyla render testi yapmıyordunuz işlemlerilere.)

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  @orcun LP nin i7 noctua ile kullandığını var sayarsan ikisi de xigmatek in 50 100 liralık soğutucusu ile çalışsa AMD 70 80 derece arasında çalışır intel dediğin gibi restart atar.

  Tabii şöyle bir durum var işlemciler kaç derecede throttle kesiyor kaç derecede kapanıyor o önemli. Amd işlemciler 100 dereceyi gördüğünde kapanıyor diye biliyorum.

  Bu tip işlemcileri alıyorsan iyi bir soğutucu lazım. İntelin yaptığı da çok mantıksız değil. İsteyen gitsin Corsair hydra alsın isteyen noctua alsın kafasına girmişler.

 • LP0 @leventp

  @frt Öyle bir testi yapmak zor değil, yapılabilir. Ancak aslında belki başka bir başlıkta tartışılması gereken şöyle bir gerçek var: "Sentetik test" diye küçük görülen testlerin gerçek hayat uygulamalarıyla ne kadar örtüştüğü üzerine konuşmak lazım. Benim şöyle bir iddiam var, 3DMark testinde rakibinden oldukça iyi çıkıp da filanca oyun testinde rakibinin çok gerisinde kalan bir ekran kartı yok diyorum mesela.

  Eskiden olduğu gibi sürekli işlemciler, anakartlar, belleklerle uğraşacak olsak güncel uygulamalardan bir test paketi oluşturulabilirdi aslında. H.265 gibi günümüz gerçeklerini içeren bir paket. Ancak değişen şartlar sonucu artık öyle bir inceleme ortamı yok. Bu Ryzen incelemesi gibi şeyler yabancı tabirler "one off" diyeceğimiz, nadir şeyler.

 • imperio @imperio

  @leventp Onların hepsi suni testler. Ve karşılaştırmalı da değil. Gördüğümüz değerlerden ne sonuç çıkartabiliriz ki? Önceki nesille arada ne kadar gelişme var belli değil. Tüm video boyunca öyle geliştirmişler böyle geliştirmişler diyorsunuz, ortada tek bir "gerçekte önceki nesille ne kadar fark var" bilgisi yok. Intel tarafıyla adil karşılaştırma yok. Oyun testi yok. Render testi yok. Encode vs. testi yok. O gösterdiğiniz 3DMark performansı bizim için sadece anlamadığımız birer sayı çünkü karşılaştırma yok. Karşılaştırma yapamadıktan sonra hiçbir anlamları yok o suni testlerin. Sizin yaptığınız şuna benziyor, içecek tat testi yapmak için kola, fanta, çay, kahve, gazoz, şıra getirmişler önünüze, siz sadece çayı içip tadının nasıl olduğunu anlatmışsınız. Geri kalanlara göre nasıl nereden bilebiliriz? Asıl önemli olan o. Yoksa bu iş "Antutu testinden şu kadar puan almış abi" konulu telefon inceleme işine dönüyor. Suni benchmark testlerine en çok eleştiri yapan sizdiniz sektörde. Şimdi bizim önümüze sadece suni benchmark koyuyorsunuz. Eğer olay zaman bulamamaksa, tamam zaten video geç gelmiş tren kaçmış, 1 hafta daha bekleyip öyle yayınlayın. Biz hiçbir zaman videolar geç geliyor diye laf etmedik. Sayınızın az olduğunun farkındayız. Ancak sizin deyiminizle bu biraz "kendi sorununa bizi dahil etmek" oluyor. Bu ilk bölüm olsun, önceki nesille ne kadar gelişme var Intelle ne fark var ne kadar OC oluyor vs. vs. bilgilerin olduğu ikinci bölüm olsun. Ona da tamam. Ama bu video tek başına pek bir anlam ifade etmiyor. Verilen bilgiler, tüyolar çok güzel. Ancak verilmeyen yığınla bilgi var. Aşağıda daha detaylı yorum yapıp orada açıklamıştım zaten okuyun isterseniz.

 • Fırat ➕ @frt

  @leventp küçük görmekten değil de, telefon incelemelerinde diyorsunuz ya "benchmarka bakıp telefon alınmaz, deneyim önemli" diye. Bu da onun gibi biraz, "bencmark sonuçları iyi güzel de yaşattığı deneyim ne?" diye merak ediyor izleyen. Bunun için de oyun, render vs gibi tanıdığı şeyler de görmek istiyor insanlar incelemede.

  Firmaların geçmişte benchmark sonuçları üzerinde oynadığı oyunlar da düşünülürse az da olsa gerçek hayattan da 1-2 test sonucu görebilmek güzel olurdudiye düşünüyorum. (Tekrar hatırlatayım, videoyu henüz izleyemedim, videoda varsa bu paragrafı dikkate almayınız.)

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  @leventp Levent abi incelemenizi çok merak ediyordum, Eldeki imkanlar ile güzel olmuş ama eski incelemedeki değerlerle 1600X ve 1800X ile karşılaştırma olsaydı şamda kayısı olurdu. Sizce ipc olarak 2. nesil Ryzenler ne kadar üzerlerine eklemişler. kolay gelsin.

 • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

  İnceleme güzel olmuş teşekkür ederiz. Bence oyun incelemelerine yer verilmemesinin sebebi oyunların henüz işlemci gücünden çok fazla faydalanamaması.Hala tekil çekirdek gücüne bağımlı oyunlar.Şöyle bir kıyaslama yapılabilir. 7700k 199 2700x 180 li bir tekil çekirdek gücüne sahip.
  Haliyle bir çok oyunda a 1080p de 7700k daha iyi sonuç alır. 2k içinde benzer sonuçlar çıkar.
  Benim merak ettiğim konu tüm çekirdeklerin minumum kaç voltajda 4.3 4.4 ghz arası bir frekans göreceği.Tabi bu durum zaman alan bir durum stabilite ölçmek orasıda ayrı bir konu.Ben 6700k ile yoluma devam edeceğim zaten direct x rendering yapıyorum gpu yu kullanıyorum. Belki ileride 2020 2021 gibi 2. nesil ryzen 2 lere geçiş yaparım. Beklentim 4 kanal bellek 256 bit.Belkide 4 kanal bellek destekleyen apu larda çıkar o zaman şu bellek bant genişliği dar boğazından kurtulurlar.Zaten kurlar uçmuş durumda tasarruf yapmak lazım.....

 • M. İdris Öztürk @miozturk

  Konu Dışı
  Sinema Modu süper olmuş.

 • Emre K @emre-k

  - Her yeni nesil için soket, anakart, yonga değişimi gibi çakallıklar yok.
  - İşlemci ile metal kapak arasında üç kuruşluk lehimden çalmak için macun sürüp kapatma yok. Bu yüzden delid yapma derdi yok.
  - Açık çarpan kilidi için fazladan para isteme yok.
  - Dandik soğutucu veya soğutucusuz ürün yok. Kutudan iyi bir soğutucu çıktığı için soğutucu masrafı da yok.
  - Daha az fiyata benzer veya daha fazla performans var.

  Bu şartlar altında kullanıcıların büyük çoğunluğu Intel yerine AMD seçmeli ama gerçek hayatta neden öyle olmuyor anlamıyorum.

  Öte yandan gönül isterdi ki incelemede kıyas olarak en yeni Intel işlemciler kullanılsın ama Intel ürün göndermiyorsa yapacak bir şey yok.

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  yukardaki çoğu yorumu okudum da kimse düşünmüyor galiba eskiden bir işlemci nesli geldiğinde en az 8-10 gün 2-3 kişi test sistemleriyle uğraşıp karşılaştırmalı testler yapardı deli gibi kıyaslama tabloları yayınlardı... AMA bugün tek kişi uğraşıyor ve o tek kişiye donanım üreticisinden tutta test yazılımı üreticisine kadar herkes karşı adama test yapacak işlemci sağlayan, anakart sağlayan yok... test yazılımları desen çoğu tutarlı değil çoğu gerçek dünyayı birebir simule edemiyor... izleyici şikayetçi... EVET bende şikayetçiyim ama incelemeden değil donanım incelemelerinin geldiği bu durumdan şikayetçiyim... sen ürün satacaksın çatır çatır ama basına işlemci yok adam anakart üreticisinden sağlamaya çalışacak... anakart testi kaldı mı? YOK neden çünkü anakart üreticileri resmen boş oturuyor... nasılsa intel herşeyi gömmüş işlemciye performansı işlemci belirliyor, oyunlarda desen 3,5 GHZ+ 4 çekirdekli bir işlemci bile çatır çatır oyun oynatıyor üzerinde takılan baba ekran kartıyla... anakart üreticisi de artık yan yonga firmalarından para kazanmaya çalışıyor (bknz. ASmedia) bu ortamda mı test yapacak editör... NE YAPABİLİR Kİ... bilmem ne marka katı kapasitörlerin sayısını MosFET markalarının adlarını saysa ne olacak... hybrid voltaj regülatörünü anlatmaya kalksa levent abi gör bak bakalım videonun istatistikleri nasıl çakılacak... sonra neymiş karşılaştırma yokmuş, test yokmuş, o yokmuş, bu yokmuş, vs. GEÇİNİZ efenim GEÇİNİZ... böyle kitleye bu çok bile... Sanki hepimiz 2 senede bir sistem yeniliyoruz da kıyasıya kapışma görmek istiyoruz... 2 senede bir sistem toplayan adam da 3. sisteminde ezberden sayıyor model isimlerini hem de işlemciler çıkmadan... şuan donanım incelemelerinin çoğu ya en tepe seviyenin geldiği noktayı göstermek yada varsa f/p ürünü duyurmak onun dışında inceleme yapabilecekleri ortam bile olmadan fazlası cidden hayal olur... ha burda beklenenler olur mu olur... editörler bastırır parayı her nesilde en az 3-4 sistem toplar o zaman olur... oda çok zor...
  not: çok ağır içimi döktüm kusurum olduysa affola...

 • sangreal_1905 @sangreal_1905

  @leventp Keşke benchmarkı olan oyunları da en azından denemek için biraz daha zaman harcansaymış. Mevcut GTX 1070'i 2 sistemde de kullanıp 1080p'de Rise Of Tomb Raider, Assasin Creed Origin vs gibi oyunlar denenseymiş güzel olurdu.

  Bu arada ekran kartı limitlenmesi olayı biraz göreceli bir kavram. 144 hz bir monitör için Vega64 ve GTX 1080 ve üzeri bir kart ile 100 fps ler üzerine çıkılmaya çalışıldığında orada Ryzenler malesef çakılıyor. Oyunlar hala güçlü tek çekirdek istiyor.

 • OZGH @ozgh

  Bence gayet yeterli bir inceleme (aslında değerlendirme ve muhabbet). Sentetik ve oyun testlerini Youtube'da 1600x vs 2600x vs. vb. yazarak ve atlatarak izleyip geçeceğiz, kaldı ki ya sistem toplarken ya da elimdeki ne durumda diye bakılacak testler için burada eni konu zaman harcanmasına da gerek yok bence. Pekcan, basın etkinliğine gitti ve bunu gayet güzel bir şekilde aktardı. Zaten yukarda @aerdogan17 arkadaş da test işlerinin tatsızlığından gayet güzel dem vurmuş.

 • OZGH @ozgh

  @aliytklkmz O zor işte. 🙂

 • Afsinyus @ufo

  inceleme süper. teşekkürler

  lakin AMD pazar payı (küresel) %30 civarı. Rakibi %70 iken bu fiyatları çekmesi kabul edilemez. Şahsen Athlon 800'den beri AMD kullanan bir AMD sever olarak şu an sistem toplasam Intel alır geçerim. Sıktı AMD. Bu fiyatlara imkansız.

  Öte taraftan ne alacak olursanız olun fahiş ram fiyatları ortada.

  Ryzen (veya i7) + minimum 400 TL anakart. Minimum 500 TL RAM. Ee? Laptop alır geçerim aga..(veya xbox , ps4 vs)

 • Mehmet Mutlu Elmas @mehmetmutluelmas

  Yeni topladigim bilg. icin ryzen almayi dusunuyordum. 2600 veya 2600x alacaktim. Sonra ikinci el bir firsat yakaladim. 6700k aldim. Anakarti 16ram ve islemcisiyle ryzen sistemin 0 fiyatindan daha ucuza denk geldi. Sonra dusundum iyi ki intel almisim cunku oyun icin topladigim bilg. Ryzen ile kiyasladigimda oyunlarda cok benzer fpsler geliyor. Hatta ryzen 2600x in bazi oyunlarda geride kaldigini gordum. Bence amac sadece oyun ise intel hala tercih edilecek islemci. Ama render yapanlar mubakkak ryzen almali cunku o tarafta gercekten cok basarili.

 • CimAdam @cimadam

  Tüm ryzen testleri bana aynı geliyor artık.1080p'de Intel önde , 2k da kafa kafaya , 4k da ise ryzen avantajlı 🙂 Bu arada Jim Keller tekrar intele geçmiş önümüzdeki günlerde intelin atağa geçeceğini varsayabiliriz.

 • hayaksisheytan @hayaksisheytan

  35 dk lık video da istediğim bilginin yarısını cımbızla çıkarmak zorunda kaldım hele bir tanesini videonun sonunda 3 5 saniye videoyu durdurmak zorunda kaldım. 18 dk lık videoda istediğimi hatta fazlasını alırdım tekno seyir sıkı eleyip ince dokuyan bakış açısından çok uzakta ne oldu size.Yerli ve yabancı kaynaklardan copy paste yapmışınız hatta yapamamışsınız.Tüm dünyada incelemelerde forumlarda lanse edilen bakış açısı su oyun bilgisayarı toplayana intel render makinası toplayana amd sanki biri oyunu biride render ı hiç yapmıyor o aradaki ince çizgiyi sizden duymayı çok istedim lakin bu benim kendi bakış açım herkes gibi bende sizi çok seviyor ve her daim son noktayı koymanızı sizden bekliyorum ama hüsrana uğradım.