Paylaş Paylaş

AMD, Ryzen işlemcilerine GPU ekledi Ryzen 5 2400G İncelemesi

AMD, bugün Ryzen işlemcilerine, içinde dahili GPU bulunan iki yeni model ekledi. Ryzen 5 ailesine 2400G, Ryzen 3 ailesine de Ryzen 2200G dahil oldu. Her iki işlemci de Vega GPU çekirdeği ile geliyor. Biz de hızlı olan ve Vega 11 ile gelen 2400G'yi inceledik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mehmet @mehmet

  tam beklediğim inceleme, harika oldu, teşekkürler...

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Hayır sadece işlemci geldi. Kutular yetişmedi. Sanırım hafta sonu gelmiş de alamadım ben. Zaten Cuma testlerin çoğu bitmişti.

  • Nuri Karakaş (Argo Navis) @nkarakas

   @gamsizm Bazı yayınlar Türkiye'ye tek kutu bize geldi diye açtılar da o yüzden sordum. 🙂

  • R.Burak Sertel @aceleciburak

   @adem1907 yeni yetme bebelerin yuvası olan Technopat ta basın kutusu alan yayınlardan ne hikmetse bi TS birde HWP öksüz kalıyor bu durumlarda

  • Erhan M. @erhanm

   @adem1907 bu çocuk bir bana itici gelmiyormuş demek. Şimdi meraktan video izlenme sayısına baktım 40kyı geçmiş. Sanırım neden sorusuna cevap bu sayıda.

   Kabul edelim kaliteli ve özgün içeriğin sıyrılması her geçen gün zorlaşıyor. TS yi sevenler olarak bizlerin de eksiği var. İlgimizi çekmeyen bir video bile yayınlansa aç ıp 1 dk izlemeli, twitter vs platformlarda paylaşmalıyız. Mesela her videoda youtube'a gidip beğen tuşuna basıyorum.

   @gamsizm ağzına sağlık, belli ki işlemciler geç gelmiş size. Yoksa daha da detaylı olurdu.

   Ekleme: İtici gelen çocuğun videosunun ne yazık ki bu videoya göre daha dolu olması da üzücü.

  • ESK @apollo

   @erhanm @adem1907 dediklerinize katılıyorum. Ryzen lansmanında da benzer şeyler olmuştu. Firmaları anlamak gerçekten zor. Yalnız çoluk çocuk diye dalga geçiyoruz ama videoyu izlediyseniz eğer apu lar için önemli noktaları teşkil eden tek kanal-çift kanal testinden ram frekansın etkisine kadar incelemiş. Teknoseyir'in incelemesinde göremedik mesela. Aynı zamanda insan bir de fiyat olarak yakın konumda olan harici ekran kartı (gt1030 olur rx550 olur) ile olan karşılaştırmasını görmek istiyor. Yabancı sitelerde bunların yanında hem işlemciye hem de dahili gpu ya hız aşırtma bile yapılmış. Ben Teknoseyir in incelemesini içerik olarak yetersiz buldum malesef. 20 küsür dakika daha iyi doldurulabilirdi.

  • Erhan M. @erhanm

   @apollo sanırım metal yorgunluğu bu olsa gerek. Ben de yetersiz buldum ama kısıtlı zaman vardır diye düşündüm, iyi düşünmek gerek.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bizdeki anakart nedense biraz üvey evlat muamelesi görmüş. Düzgün BIOS çıktığında ben videoyu çekmiştim. Maalesef bu test sisteminde yaptığım hiçbir test final skoru yansıtmıyor. O yüzden birçok sonucu kullanmadım zaten. DDR4 3200 bellekleri DDR4 3000 olarak çalıştırabildim ve GPU frekansını elimle girmek zorunda kaldım. Bu hatalar düzeltildi ama hala beta sürecinde. Tam sürümler gelince bir daha ele alacağız.

 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Beklediğim inceleme. Ellerinize sağlık.

 • Polemik @polemik

  Bende geliyor. (Mid2012 MBP, 10.13.3, Safari)

  Bu videodan da bildirim sayesinde haberdar oldum.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Ben de de geliyor. Yalnız o sistem resetlendi yani daha önce gelsin diyen herkesin bir daha gelsin demesi gerekiyor.

 • 4ever @joe

  R7 2700g çıkmasını bekliyorum

  • Sezer SEVİNÇLER @sezers

   aynen R7 2700G olsa tadından yenmez yada R5 2600G aslında. sığdırabilseler bu boyutlarda R5 2536G, 2546G, son hayal sınırı ( TDP ) R5 2564G

  • Sezer SEVİNÇLER @sezers

   @tekno55 Pentium III-S 1133 (tualatin)'dan sonra intel'le ilişkim kendim için olmadı Athlon XP 2000+ (2Ghz) 2500+ (2.15Ghz) 2600+ (2.51Ghz) Athlon 64 3000+ (2.61Ghz) x2 6400+ (2.8GHz) Phenom II x3 720BE (x4 965 3.6GHz ) ve hala kullandığım Phenom II X6 1090T (4.22Ghz) kur ve vergiler sağolsun Ryzen R5 1700 sistem toplayacaktım.

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   Cpu yeterli aslında ama gpu 1050 lere falan yaklaşabilse iyi olurdu. Onun da önündeki en büyük engel muhtemelen bellek bant genişliği. Sistem belleği ile bir yere kadar gidebiliyor. 4gb hbmli 95W tdp li başarılı bir ürün ortaya çıkardı ama bu sefer de maliyet yükseliyor hbm yüzünden.

  • 4ever @joe

   @emrahkaracam amacım ekran kartsız uzun süre kullanmak. R7 1700 sistem kuracaktım vazgeçtim. 2700g çıkarsa alıcam

 • unlucky88 @unlucky88

  amd yine yamuk yapiyor. dh'ye kutu icinde iki apu ram anakart yollasin, ts'ye elden bi tek islemci versin. ayip etmisler. ilk ryzenler'de de yapmisti diye hatirliyorum.
  edit: ayni seyi baska arkadaslar da yazmislar. hayir en azindan stock sogutucu ile olan kutuyu yolla.

 • Emre @emre1393

  Bu fiyatlarla pc toplamak zengin işi, ps4 almak daha mantıklı

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Nasıl iyi iş, tam sevinmiştim akılları başlarına geldi diye. Ama, gel gör ki R5 2400G'de çuvallamışlar. Orta seviye işlemci ailesine, giriş seviyesi bile olmayan gpu takmışlar. Bunu, R3 2200G'ye verseler anlarım ama R5'e takılmaz, takılmamalıdır. Çok büyük hata bence, alan çıkacaktır ama verilen para göz önüne alınınca (+100-200 liraya R5 1600 var) F/P'si çok düşmüş.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @damsizm; Bence R5'e yakışmamış. En azından 560 dengi olabilirmiş. Burada amaç, alt segmenti de satmak değil mi? R5'in zaten satacağı aşikar ve diğer R5'ler ile uyumunu bozuyor bence.

  • FT19 @ferhattnctn66

   @lterlemez APU'ların en büyük darboğazı bellek bant genişliği. Eninde sonunda DDR4 belleklerin hızına bağlı performansınız. DDR4 belleklerin fiyatları uçmuş o ayrı konu da tutup R5 2400G'nin içine RX 560'a denk bir iGPU koyarsanız onu DDR4 ile besleyince alacağınız performans yaptığınız yatrıma değmez. AMD Intel'e 24 işlem birimli Vega yongası verdi. Intel bununla Core i7-8809G'yi üretti. Ama tutup o denli büyük ve güçlü iGPU'yu DDR4 sistem belleğine mahkum etmedi. Bunun yerine işlemci ve grafik işlemcinin yanına 4 gb HBM2 bellek ekledi. Bunların hepsi birer ek masraf. Bir yerde okudum ama şimdi net rakam hatırlamıyorum ama yaklaşık olarak tek bir stack HBM bellek 70 dolar mı ne maliyeti arttırıyodu. DDR4 bellek pahalı, GDDR bellek pahalı, HBM pahalı. 170 dolarlık işlemciye ne eklersen ekle önce PCB üstünde yer sonra işlemcinin toplam TDP'si üstüne yük sonra da üretim maliyeti sorunun var. AMD'nin önceki nesil APU'larını da biliyorduk. İşlemci tarafı Bulldozer'e bağlı yani baştan bitik. Grafik tarafı da olsa olsa bir R7 240 kadar. Şimdi o noktadan Zen temelli gayet güçlü ve grafikte de RX 550 ile GT 1030 arası gücü olan APU'lara geldik. Yine de yetmiyo ama anlaşılabilir bir durum. Hele hele pazarda kripto madenciler yüzünden yükselen harici kart fiyatlarını görünce GT 1030 performansı yetmiyo insana. Bu GT 1030 çok ilginç kart bu arada. Maxwell zamanının çok beğenilen ekonomik kartları olan GTX 750-GTX 750TI arası bir performansı var. GT 1030 olunca sanki performans GT 730'dan hallice gibi geliyo insana ama youtube'a bir bakın. AMD'nin APU'ları en kötü GTX 750'ye yakın performans veriyo. Merak eden detaylıca incelesin.

  • D.Tspnr @tibaldo

   @ferhattnctn66 Herkes bu Core i7-8809G işlemciden bahsediyor bu işlemci benim bildigim mobil tarafa çıkacak yani pek çok dizüstü bilgisayarlar ile beraber gelecek diye biliyorum...

  • FT19 @ferhattnctn66

   @epalo Intel masaüstü için de bir çözüm üretecek deniyor. Muhtemelen alıcı Apple. Bu iMac türü AIO sistemlere verecekmiş ama galiba bga olur o işlemci. Ya günün sonunda Intel bunu ucuza vermez. Lga için fazla büyük bir paket olduğu için bir iki OEM üretici alır bunları.

  • D.Tspnr @tibaldo

   @ferhattnctn66 Aynen, dediğim gibi mobile tarafa çıkacak. Masaüstü tarafına da böyle bir şey düşünüyorsa Intel hepten grafik tarafında AMD'nin kendi üreteceği ilerde orta seviye kartları baltalar diye düşünüyorum, bakalım görelim neler olacak...

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @ferhattnctn66; Bilemiyorum, söylediklerinizde haklısınız ama ben yine de, sanki bir tık daha iyi bir gpu'yu hak etmeliymiş diye düşünüyorum. Özellikle F/P'de bana göre aşağıya çekmiş işlemciyi. Ayrıca, ben hala ortak bellek konusuna karşıyım ve çok defa AMD'ye yazdım, merak ettiğim için ama hiç cevap gelmedi. Bana kalsa, apu'ları eski tip onboard chip'lerde olduğu gibi ayarlanabilir bellek miktarı ile üretirdim. Ortak bellek kullanımı, işlemci ve alt yapı ne kadar kuvvetli olursa olsun zorluyor. Bana göre, ya sizinde örnekte de verdiğiniz gibi harici bir belleği olmalı ya da hiç apu üretmemeliler. Ortak sistem belleği kullanımı sistemler bana göre çok düşük performansta çalışıyor.

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  Bunlar zamanla mevcuttaki iGpu içermeyen ilk çıkan Ryzenlerin yerini alacak gibiler hatta belki bundan sonra iGpu'suz Ryzen bile görmeyiz ama ccx mevzusu işi karıştırıyor. Düşük cache, düşük pci express hızı. Normal elran kartı takılınca tablo terse dönüyor gibi.

  Zamanla Intele sağladıkları grafik çekirdeğini (8809G) kendi apularında görürsek o zaman apu olmuş derim. Bunlar iGpulu Ryzen. 🙂

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  @orcun Hades Canyon'a para biriktir. 🙂 Bende başka mini-itx sisteme biriktiriyorum. Bende sevmiyorum kocaman kocaman sistemleri. 2400G'yi kime alırım dersen, belki anneme ve babama alabilirim. Bilgisayarları artık 7-8 yaşına yaklaştı, belki geçti. (Phenom II) Aynı senin kafandaki gibi sadece anakartın sığdığı bir kasa ve 150/200w pico dc-dc power supply yeter.Monitörlerinin arkasına takarım kullanırlar. Her işlerinide görür. Ama R7'sini beklemek lazım.

 • serkan @serkan_1034

  Overwatch, cs go vs gibi oyunları da gösterseniz daha iyi olurdu, assasins creed, doom, wolfenstein vs. oynayan adam dahili grafiğe bakmaz zaten.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  810 Liraya 2400G almayıp, Athlon X4'de de gerek yok. 100 Lira üstüne ekledin mi, mis gibi R5 1600 var. Bana göre R3'de R5 2400G'nin gpu'su, 2400G de ise çok daha iyi bir gpu olmalıymış. Bana göre, işlemcilerin ikisini de downgrade etmişler. Özellikle R5 2400G, R5 serisini (apu'suzlar da dahil olmak üzere) rezil etmiş resmen. Bence, bu konu üzerinde hiç düşünmemiş AMD. Güzelim R5 serisini çöpe yollamış. Yakıştıramadım.

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  @orcun bir ara ikimizde müsayit olunca sohbet edelim bu mini sistemler üzerine. 🙂

 • Cihat @cihat

  Anakartlardaki güncel bios sorunu skylake'den kaby lake işlemciye geçişte de olmuştu 7.nesil işlemciyi taktığında görüntü gelmiyordu, bilgisayarcılarda 6.nesil işlemci bulurum güncellerim diye 3-4 dükkana gittim hiçbirine inandıramadım bios'dan dolayı işlemciyi görmediğine, biri anakart bozuk diyor diğeri işlemci bozuk diyor sonunda kafayı yemeden anakartı değiştirdim. Bu da böyle bir anım işte 🙂

 • Sproing @sproing

  Freesync ile ilgili bir bilginiz var mı? Galiba varmış ama sadece display port üzerinden gibi bilgilere ulaştım ama. Bence böyle bütçe odaklı ve sabit fps veremeyen bir apu için önemli bir özellik incelemede değinmenizi bekliyordum.

 • Nefrit @nefrit

  @unicornknight AMD'ye göndermek üzere, Teknoseyir'e ürünlerin geç geldiği ile ilgili bir e posta yazarsanız forumda bunu durum'a yada blog'a yazarak yapın. Bizlerde aynı mesajı gönderelim, gönderici ismini değiştirerek, böyle aramızda konuşmakla olacak iş değil mail atmak lazım.

 • Nefrit @nefrit

  @haypurtiryading bende varım 🙂

  Doğrusu aklımda özellikle ekran kartını uzatma kablosu ile kasaya farklı yerleştirip hem ekran kartı kullanıp hemde küçük kasa kullanmak var, ancak kasada modifikasyona ihtiyaç olabilir.

 • Dopamine @dopamine

  Bu işlemci ile bir sistem toplasak, ekran kartsız, içindeki GPU ile hangi oyunları 1080p de sorunsuz oynayabiliriz

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Lp bios olayından giydirmiş. bi nokta da haklı da. bu sistemi kuran en gariban gamerdır. anakartı satış noktasında güncelleyip teslim etmeleri gerekli.

  en ucuz amd işlemci 350 lira olmuş. eskiden sempron filan olurdu 50 liraya 😀 şimdi ryzen dedinmi en ucuzu bu. 400 lira 😛

 • tekno55 @tekno55

  gtx 1030 performansı vermesi çok güzel ama,daha güzeli için biraz daha bekleyin,
  Intel Core i7-8809G amd ile intelin ortak çalışmasında çıkan ilemci gtx 1060dan daha iyi performans veriyor süper bişey gerçekten. büyük dikkatle bunu bekliyorum.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   işlemci parasına 1060 da dahil olur muhtemelen. 2500 liralık işlemci 😀

  • tekno55 @tekno55

   @ilkercom şöyleki hocam intel in nuc cihazları var biliyorsunuzdur onların yeni modelini çıkartı intel oyun konsolu gibi aynı en yüksek donanımlısı 1000$ , inş işlemcinin fiyatı uçuk olmazda bizim gibi fakir ülkeler sistem toplayamayanlar için çok iyi olur, bende onu bekliyorum açıkcası.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @tekno55 hayatta güzel şeyler olmaz diyim. ama inşallah 300 500 doları geçmez. ekran kartı fiyatları insancıl olmaktan çıkalı çok oldu. 4 yaşında ekran kartları 1000 liralara satılıyor 2, elde.

  • tekno55 @tekno55

   @ilkercom madenciler yüzünden ama bu işlemci madencilerin işine yaramıcağı için onlar alamıcaklar, onlar 1 anakarta 12-24 tane ekran akrtı takabildikleri için ekran kartlarına saldırıyolar, 1 anakarta en fazla 2 işlemci takılıyor, onların işine gelmiyor o yüzden. dediğin gibi benim tahmininmde bu işlemci 400$ bandında çıkarda inş, sistem kurarım hdmi 2.1 bekliyorum o da çok heycan verici gerçekten.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @tekno55 eskiden 2-3 senedebir eski sistemin anakart ram işlemci vga 4lüsünü satar yenisini alırdım. %50 sis finanse olurdu. şimdi %25 i bile finanse etmiyor. Dolayısı ile işlemciyi 6300 den 8350 ye geçiricem 2. el. rami 16 gb yaptık. anakart duruyor. VGA almak için bekliyorum. ama 2. elde bile fiyatlar uçuk. R9 285 in yanına bi tane daha koyucam bu gidişle.

  • Nefrit @nefrit

   @ilkercom benimde ara ara yaptığım bir "güzel günler macerasıydı". Şu an bu macerayı yeniden yaşamak istiyorum ancak ürünlerin fiyatları el yakıyor, eski ürünleri satsanda kökten zarar, o da ayrı konu ...

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  @unicornknight aynısını yazacaktım, teşekkürler.

 • ESK @apollo

  @gamsizm inceleme iyi güzel hoş da insan apu lar için önemli noktaları teşkil eden tek kanal-çift kanal kullanımının ve ram frekansının (2400-3200mhz) performansa etkisini, fiyat olarak yakın konumda olan harici ekran kartı (gt1030 olur rx550 olur) ile olan karşılaştırmasını da görmek istiyor. Aynı zamanda hem işlemciye hem de dahili gpu ya hız aşırtma yapılıp sonuçlar karşılaştırılabilirdi. Bilemedim 20 küsür dakika daha iyi kullanılabilirdi sanki.

 • tekno55 @tekno55

  @gamsizm murat hocam,Intel Core i7-8809G ile HDMI 2.1 li monitörlü bir sistem kurmak istiorum, hdmi 2.1 ile biliyorsunki free-sycn g-sycn teknolojileri hdmi ile çözülmüş halde gelicek, sence hdmi 2.1 destekleyen anakart ve monitörleri ne zaman pazarda görebiliriz? Intel Core i7-8809G gtx 1060 civarı performans veriyor ekran kartı zaten bualmıyoruz bu işlemci ile çok güzel 1080p oyun sistemi toplamayı düşünüyorum ekran kartsız küçük bir cihaz konsol gibi.

  • tekno55 @tekno55

   @achfighter hdmi 2.1 teknoloji ile destekleyen grafik yongoları ve monitörler hdmi 2.1 li monitörler yani, free-sync g-sycn ekstra para veremeden bedava çözülecek ucuz monitör alacağız yani.ben ne diyorum sen neden bahsediyorsun

  • tekno55 @tekno55

   @achfighter ya 2 kere yorum yazdım işte free-sycn g-sycn hdmi 2.1 ile çözülmüş olanak yani free-sycn g-sycn bunlara gerek kalmıcak, tek gereken hdmi 2.1 li monitör ve grafik yongası.

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  Lp'ye bayılıyorum her zaman en kötü durumu düşünüyor 🙂 Fikir vermesi açısından çok iyi

 • D.Tspnr @tibaldo

  Buna 2400G'ye güçlü bir harici ekran kartı takıp testini de bekliyoruz @gamsiz

 • D.Tspnr @tibaldo

  Mını Atx anakartlar ortada yok ben de aynı şeyi düşündüm, 400 Chipsetli anakartlar da belki yaygınlaşır

 • Yiğit @yigit1

  Biraz ağır bir eleştiri yapacağım ama bence hakediyor. Öncelikle yeni APU'ların gelmesine çok sevindim; işlemci kısmı olmuş ama grafik konusu hala hayal kırıklığı. Elimde çok veri olmamasına karşın, kısıtlı verilerden şöyle bir yorum yapmak istiyorum-ACELECİ DAVRANIYORUM EVET- şu teste baktığımızda (https://www.youtube.com/watch?v=TvbOqBJJOWI) A10-7890k GTA 5'te alınan ortalama FPS 33 civarı falandır ama yeni APU'ya bakıyorum 45-50 FPS. Zaten GTA 5 işlemciyi de kullanan bir oyun. Hadi bu 50 FPS'yi 2200G de alsak biraz daha şöyle böyle derdim ama bu FPS'yi 2400G de alınca hayal kırıklığına uğramadım değil. A10-7890k da DOOM da 720p de medium ayarlarda 30FPS alırken(https://www.youtube.com/watch?v=T21hkQ7GV9I) 1080p LOW ayarda 55FPS alınıyor. Tamam, aradaki fark büyük gibi gözükebilir ama gerçekçi olalım değil. BF1 de A10-7890k 720p MEDIUM ayarda 40FPS civarı alıyor.(https://www.youtube.com/watch?v=ztO9wqyljk0) Hiçbir zaman 40-50FPS üzerinde oyun oynayamamış bir gamer olaraktan APU'ların çıkmasına ayrı sevinirken; şu öğrenci halimle bir tane APU'lu sistem toplasam mı derken böyle bir şey olması beni gerçekten üzdü. Yani düşünsenize 850TL civarına sadece APU'yu alıyorsunuz. Anakart 300 civarı ki video da bahsedilen RAM'leri de şu an günümüzde 800 TL civarı oluyor ki bu sistem bizim şartlarımızda hesaplı sistemi geçti. Şimdiden 2000TL oldu ki bunun yanında ekran var, kasa var, psu var, hard disk(SSD) var, ekranı var, var da var...-şu an öncelik olarak HDD kullanılması ayrı saçmalık zaten, SSD kullanmazsan hayatın zehir oluyor- Ben sistemi en az 3000TL'ye(optimistik bir yaklaşımla 3000TL oluyor zaten normal de 3500'ü bulacak ) topladıktan sonra bir anlamı kalmadı zaten. Hayal kırıklığına uğradım.

  Ayrıca videoya da bir eleştiri yapmak istiyorum. Sanki video aceleye gelmiş. Benchmarklar yarım yapılmış gibi bir his verdi bana. Ayrıca içindeki işlemci de video da geçmiyor sanırım ya da geçiyorsa bile atlamış olabilirim. Yani aceleye gelmiş ve video da aslında incelem tadında değil de eskiden oturup ürünlerin üzerine tartışma yapılırdı o konseptte bir video olmuş ne yazık ki(yanlış anlaşılmasın tartışmalar kötü anlamında demedim inceleme videosunun farklı bir havaya büründüğünü belirtmek istedim)

  Ayrıca AMD'ye denilecek laf yok zaten. Onların yaptıklarına denilecek tek şey var: AYIP!

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Konu işlemci zaten nasıl video içinde geçmiyor 🙂

  • Yiğit @yigit1

   @gamsizm Abi demek istediğim kendi serisinde hangi işlemciye denk olduğu konusu. Yorumlarda 1500x'e denk olduğu belirtilmiş ama video da nedense benim mi dikkatimden kaçtı yoksa söylenmedi mi emin değilim.

  • FT19 @ferhattnctn66

   Bence teknopat'ın benchmarklarına falan fazla takılmayın. Bu yeni APU'lar eski Steamroller ve Excavator (Carrizo) tabanlı APU'lardan fazla farklı değil diyeni Allah taş eder. Eski Bulldozer varyantı APU'ların en kralı A12 9800 bile bu R3 2200G'nin yanına yaklaşabilmiş değil benim takip ettiğim benchmarklarda. Kaldı ki Carrizo temelli son Bulldozer varyantı olan bu APU da Ryzen APU'lar gibi DDR4 bellek kullanıyo. Youtube'da APU testleri yapan Techepiphany diye bir kanal var. Bence bir göz at videolarına. Ama aradaki farkı en sağlam nerde görürüm dersen şu videoyu izle. A12 9800 gibi bir APU (ki bu APU hem Kaver'iden hem de Godavari APU'lardan DDR4 farkı sebebiyle üstün) Ryzen 3 2200G'nin arkasında nal topluyo. https://youtu.be/FntY5rYR4cE?t=9m8s

   Şimdi eski DDR3 temelli Bulldozer devamı Kaveri ile yeni DDR4 destekli Zen temelli Raven Ridge arası fazla fark yok demek bence biraz ortadaki gelişimi görememek demek. AMD epey yol aldı. Richland (Llano) APU'lardan buraya aldığı yol muazzam.

  • Yiğit @yigit1

   @ferhattnctn66 Benim anlatmak istediğim konu şu. İşlemci üzerinde gerçekten çok iyi bir yol aldı ama gpu konusunda sıkıntılı. TL üzerinden farka bakıldığında 2 APU üzerinde 1.5 kat fark var. Yani birisi 550 TL iken diğeri 900 civarı. Elbette fark var ama kısıtlı bütçeyle bu kadarlık fark kafalarda soru işareti oluşturuyor. Anakartta da aynı durum söz konusu. Belleklere hiç girmiyorum bile. Madem benim cebimi bu kadar zorlayacak, niye APU alayım ki? Gider bi PS veya Xbox alır hiç sıkılmadan oynarım.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @ferhattnctn66; Ona rağmen, gene de fena apular değillerdi. Bana göre ortak bellek kullanımından çok etkileniyorlar hala (DDr4'te de farklı olmayacağını düşünüyorum, bellek hızlarına rağmen).

  • FT19 @ferhattnctn66

   @deadrow23 Zaten herşey sistem toplamaya başlayınca patlıyo. Sistem toplamak isteyince bir tek 110 dolarlık AMD'nin APU'su ve B350 anakart dışında herşey pahalı. Bellek fiyatları uçtu. Nasıl olur da bellek işlemciden daha pahalı hale gelir? APU sistem her türlü konsoldan pahalı olacak ve ekran kartı yükseltme konusu da şüpheli. Hatta doğrudan bir hayal. Bu Etherium ve Bitcoin belası bitmez. Yani fiyatları ineceği yok. Bence iki opsiyon var. Ya yurt dışından prebuilt sistem alacaksınız. (ibuypower, CyberPowerPC, Maingear vb) Çünkü bunlarda bitcoin öncesi toplanmış hazır kasalar perakende toplamaya göre daha makul olabiliyo. Ama yine pahalılar tabi. Diğer seçenek de konsol satın almak. Ben konsol satın almaya karşıyım çünkü donanım ucuz konsolda belki ama oyunlar el yakıyo. Yani konsol tarafında steam indirimi ve humble bundle gibi dönemsel indirimlere benzer şeyler olduğunu sanmıyorum. Bir de online multiplayer için yıllık para ödeme gibi bana saçma gelen şeyler var konsollarda.

   Valla ben yeni sistem toplayacak olsam ve amacım oyun oynamak olsa R3 2200G ile sistemi toplar ikinci el kart bakardım. Mining piyasası R9 295X2 gibi eski çok elektrik harcayan kartlara pek bakmıyo. Bunlardan sağlam bir tane bulup onunla idare ederdim.

  • Yiğit @yigit1

   @ferhattnctn66 En mantıklısı öyle gözüküyor. Toplamak lazım bir tane yoksa çıldıracam 😀 Teşekkürler yorumun için.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @bosu Bu kez çok geç gelmedi işlemci ama anakarta çok takıldık. Bitmemiş ürün denk geldi bize.

 • Cem Aydınlık @cemaydinlik

  A10 7870K apu kullanıyorum ne zaman gpu 3D ile yüklense işlemci çekirdekleri 3.0ghz' e iniyor, oc ile 4.2 ghz' de çalıştırmama rağmen. Sanırım tdp' yi korumak için yapıyor bunu. Peki bu işlemcilerde durum nasıl?

 • Murat Gamsız @gamsizm

  180 Dolarlık işlemcinin, GPU'su kapatıldığında geriye kalan işlemci gücü 180 Dolarlık 1500x ile denk. Yani bu ucuz bir işlemci değil zaten. Eski APU'larda GPU vardı işlemci tarafı zayıftı. Bunda öyle bir şey yok. Hatta Ryzen ailesinin saat frekansı olarak en iyilerinden biri. g4560 çok çok zayıf bir işlemci bunun yanında.

  Tüm anakartlarla da uyumlu. Bu işlemci 1400'ün yerine geçecek. Yani GPU'yu kullanmayan biri de gidip 2400G alacak. Intel'de olduğu gibi.

  Görüntü çıkışını verip vermemek anakart üreticisine bağlı. AMD'nin çipset bazında engeli yok. Hepsiyle çalışır.

  LP'nin dördüncü nesil işlemcisi kendi kullandığı laptop işlemcisi onu not düşeyim. H265 oynatamıyor. Yanlış anlaşılma olmasın.

  Belleklerin çift olarak kullanımı hem Intel hem de AMD için yıllardır var olan kullanım şekli zaten. APU ile çıkmış bir şey değil. Normalde sistem kurarken de çift olarak kurmanız gerekiyor. Bellek hızını biz DDR4 3000 olarak kullandık ve yine geçer sonuç alabildik. Ama bellekler pahalı evet. Sistemin kurulma mantığına en çok zarar veren şey.

 • Cem Aydınlık @cemaydinlik

  sadece gt1030 90$, 2200g 100$, 16gb 2400mhz 180$, 16gb 3200 220$, 4 çekirdek ryzen ile 2 çekirdek pentium arasında dağlar kadar fark var.

 • D.Tspnr @tibaldo

  W 10 bildirim gelmiyor @hkellecioglu tarayıcıyı kapatırken çerezleri temizliyorum site içerik ayarlarını koru hariç Chrome 64 Bit tarayıcım sonra Teknoseyir'e giriyorum bildirimleri açmak ister misin? sorusu çıkıyor yukarda bildirimler zaten açık Teknoseyir için ilginç!

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Dual Graphics yok. Ama bu yarın öbür gün yazılımla da aktif olabilecek bir şey. Şu an için yok demek daha doğru olur.

 • Candaş @culas

  Bunun performansı Broadwell'de bulunan Iris Pro 6200'e göre nasıldır acaba. Bence HD Graphics 630 yerine Iris Pro ile kıyaslamak daha iyi olur @gamsizm

 • FT19 @ferhattnctn66

  Bu APU'larla sistem toplamak isteyen ve bunu küçük konsol ebatlarında ince kasa içinde isteyen varsa bir öneride bulunabilirim. Realan E-W60 bu iş için çok ideal. Kasanın içinde 120 watt bir pico-psu benzeri güç kaynağı var. 12V/5A power brick ile kullanıyosunuz. Bazı online retailer sitelerde adaptör kasayla birlikteyken diğer sitelerde adaptör kasa ile birlikte verilmeyebiliyo. Yani satın alırken adaptör var mı kontrol edin. Yoksa bu voltaj ve akım değerlerini sağlayan laptop adaptörü aramak zorunda kalabilirsiniz. Kasa eski mac mini kasalara benziyo. Şu an retailer sitelerde bulmak zor. Ama stoğa girerse hemen alın derim. https://youtu.be/jJo8H6vAppY?t=1m56s

  Bir diğer opsiyon Azzatek Z 103. Plastik ama güzel görünüyo. Standart PSU desteği var. İlerde ekran kartı eklemek isterseniz kasada yer var.

 • Riverside @riverside

  BIOS güncelleme işi keyfimi kaçırdı, o zaman hemen gideyim de her yeni işlemciyle yeni chipset çıkaran Intel alayım, böylece hem BIOS güncelleme derdinden kurtulur hem de her işlemci değiştirdiğimde yeni bir anakart satın alırım, süper.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Aynı sorun Intel Kaby Lake işlemcilerinde de yaşandı. Bir arkadaşım benden eski nesil işlemci aldı da sistemi açıp BIOS güncellemesi yaptı. Aldığınız yeni sistemin çalışmaması ciddi bir sorun bunun hafife alınacak yanı yok. Aldığınız gibi geri götürmek zorundasınız. Üstelik çoğu acemi kişi neyin yanlış olduğunu anlamadan muhtemelen anakart bozuk diye servise gidecek. Online alanların yaşayacaklarını düşünemiyorum bile.

 • prometrik @prometrik

  Kasalar küçülmeli 🙂 Bende katılıyorum. Cep telefonlarının bile bu kadar güçlendiği zamanda artık masaüstü pc lerde kendine çeki düzen vermeli. Şahsen 720p çözünürlüğü yeterlilik sınırı olarak görüyorum. Yani bunun altında çözünürlük olmamalı. O yüzden pek üstüne düşmem. Tabi ki 1080p olsa daha iyi olur. Ancak burada biraz durum analizi de yapmak gerek. Öncelikle şuan tüm sistemler yeni. @gamsizm yukarıda bahsetmiş kullandığı anakarta daha düzgün bios testler bittikten sonra çıkmış.

  Eminim ki R5 2400g videosunu bu yeni nesil işlemcilerin trendini yakalamak ve bir an önce video çekmek için yayınladılar. Ki bence doğru ve mantıklı bir karar. İlk furyayı yakalamak lazım. Asıl R3 2200g incelemesi de gelecektir. Tabi bu sürede bios problemi azalmış olacaktır. Aynı zaman R3 2200g ve R5 2400g karşılaştırması da olacaktır. Tabi bu işlemcilerin hem işlemci güçleri ve OC potansiyelleri hemde Ekran kartı güçleri ve OC potansilleri birbirleri ve piyasadaki rakipleri ile karşılaştırılacak çok daha detaylı ve iyi bir video bizi bekliyor.

  Bu yenilik uzun zamandır tek düze giden işlemci piyasasında bence oldukça önemli bir adım. Bu yüzden hak ettiği ilgiyi vermek lazım. Şuan da alternatifleri de yok. Ama ileride olacaktır. Benim düşüncem AMD birazda kendi ayağını kesmek istemediği için bu ürünleri kısmış. Bunlar daha çok uygun fiyatlı sistem toplamak isteyen kişileri hedefliyor. Çıkış fiyatları elbet yüksek(ki rakiplerine göre makul) ancak gün geçtikçe de düşecek. Hiç AMD kullanmamış kişileri bile AMD işlemcilerle tanıştıracak işlemciler. R3 esas olarak giriş ve R5 orta seviye temsil etmesi ile grafik birimlerinde de bu durumu görmek doğal. tabi AMD daha iyi oyun oynamak isteyecek kişilere de bir süre daha ayrıca ekran kartı satmak istiyor. R7 li karşılığı ne zaman çıkar veya bu işlemcilerin yeni sürümleri ne zaman çıkar asıl onları beklemek daha iyi olur. Olumlu bir yenilik ancak her yenilik beraberinde yeni sorunları da getirir. O yüzden bu ilk nesil grafik üniteli Ryzen ler izlenmeli. Sonraki modelleri alınmalı derim. Benim gibi oyunlardan gün geçtikçe el çeken ve işlemci gücünü daha önemli bulan ancak ara sıra da oyun oynayan ve bütçesine uygun olsun isteyen biri için şu an R5 2400g oldukça iyi bir ürün.

 • FT19 @ferhattnctn66

  Bu arada 110 dolarlık R3 2200 ekonomik bir model ama fiyat anlamında Intel tarafındaki 70 dolarlık Pentium G4560'a bir alternatif değil. Tamam R3 2200G belki Vega8 grafik işlemcisi ile İntel eşleniğine göre daha avantajlı bir model ama amacı oyun oynamak olmayan kişiler için biraz pahalı. Ekonomik sistem toplamak isteyenler için Pentium G4560 hala daha iyi bir seçenek. Yani sadece ofis işlerini görmek isteyen veya HTPC için sistem toplayacak olanlar için R3 2200 biraz pahalı bir yol.

  İşte bu noktada bütçe odaklı sistem toplayanlar için Intel'in Pentium G4560'ına karşı AMD tarafında devreye Raven Ridge tabanlı bir Athlon girecek. Normalde eski Athlon'larda iGPU olmazdı ama bunda Vega3 dahili grafik işlemcisi olacak. İşlemcinin adı Athlon 200GE. Bu işlemci çift çekirdek dört izlek olacak. İşlemci güç tüketimi ve ofis sistemleri hedefiyle ortaya çıkacak deniyor. Nitekim 2.5GHz temel frekans 3.4GHz boost saat hızı var ve 15W TDP değerine sahip. Radeon Vega 3 grafik işlemcide 192 shader ünitesi var. Yani oyun falan beklemeyin. Anca ofiste çalışan adama gider veya televizyona bağlayacağınız slim HTPC bir kasaya çok iyi gider bu APU. Ha belki ilerde harici ekran kartı alır biraz da hız aşırtabilirsiniz..Mesela GTX 1050TI alıp işlemciyi 3.5GHz'ye çıkarıp oyun oynatabilecek güce eriştirebilirsiniz. Tabi hız aşırtma konusu TDP konusu ne derece iyi şu an bir bilgi yok. Ama dahili Vega3 grafik işlemci oyunlar için fazla zayıf olduğundan oyun hedefiyle çift kanal hızlı bellek alma zorunluluğunuz kalmayacak. En ucuz DDR4 2133 MHz tek kanal belleği alır geçersiniz. O sebeple R3 ve R5 APU'lara göre daha ekonomik. Çünkü pahalı RAM almanıza gerek yok.

  Gerçi bu işlemcinin laptop işlemcisi veya embedded sistem işlemcisi olacağı ve masaüstüne gelmeyeceği de iddia ediliyo ama bence Athlon dizüstüne gelirse onun bir benzeri de masaüstüne mutlaka gelir. AMD böyle bir APU'ya 55-60 dolar MSRP koysa şahane olurdu. Ekran kartları eski fiyatlarında olsa 200-250 lira arasında böyle bir işlemci peynir ekmek gibi satardı. Pazarda eski fiyatlar olsa bu işlemciyle GTX 1050 veya RX 560 kullanıp çok sağlam bir 1080p oyun bilgisayarı toplanabilirdi. https://i.imgur.com/X4qKyFJ.jpg

 • Burcin Cerci @noonelivesforever

  AMD A10 - R7 250 kombinasyonu gibi secenek var midir acaba?

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @techtips Amaç ucuzluk değil. Bu işlemci R5 2400G. Normalde satılan 1400'ü fiyatı oynatmadan hızlandırıyor üstüne bir de GPU veriyor. Aslında bu anlamda ödediğiniz para sabitken aldığınız performans ve donanım arttığından eskisine göre daha ekonomik diyebiliriz. Ama sonuçta R5. İsterseniz GPU'sunu kullanmayın onu zaten bedava veriyor.

  AMD işlemcileri hem CPU'da hem GPU'da belleklerden yararlanabiliyor. Bu muhtaç olduğundan değil çalışma şeklinden. Intel'in fayda görmemesi onun artısı değil eksisi. Ayrıca her entegre GPU, Intel dahil sistem belleği ile çalışır. O yüzden Intel'in dandik yongaları bile hızlı bellek gördüğünde performans artışı yaşar. Bu da AMD Intel meselesi değil, entegre GPU'nun çalışma prensibinden kaynaklanır.

  AMD'nin bellek üreticileri ile anlaşması gibi şeyler elbette olmaz. Şu an zaten genel olarak bellek üretimindeki sıkıntılar nedeniyle içinde bellek olan her şeyin fiyatı arttı.

  Bellek fiyatlarının yüksek olmasını en istemeyecek firma AMD. Hem APU'yu anlamsızlaştırıyor hem de Intel'e göre yakalayabildiği bir performans avantajını kullanma şansını limitliyor.

  GPU'nun her oyunu mutlaka oynatması ve performans olarak da tatmin edici bir ayar bulunabilmesi bunun için yeterli. Zaten daha iyisi olsa ekran kartı almaz millet. Şu an yapılan testlerdeki performansın beta sürücü ve BIOS'larla yapılmasını da eklersek hala gidilecek yol var. 1080p'de daha çok oyunun oynanabilir hale geleceğini düşünüyorum.

 • KUTALP @kutalp

  gtx 460 performansı veriyor. O fiyata, 4770k gtx460 alsan 2.el zaten 800 tl.

 • Alptekin @alptekinck

  dahili gpular benim hariciyi katlamaya başlamış 😀

 • Nefrit @nefrit

  @ferhattnctn66 işte teknoseyirden de böyle (youtube linkindeki gibi) incelemeler istiyoruz BİZ !

 • Çağlar ATILGAN @curli

  LP dahiliyi disable et yeni ekran kartı tak dedi fakat bu dx12 de tüm ekran kartlarından faydalanma muhabbeti vardı. Çok ciddi bir etki yaratmaz mı harici ile birlikte kullanıldığı zaman ? Birde bellek boyutları max kaç gb. 8gb vs. açabiliyor muyuz ?

 • FT19 @ferhattnctn66

  @techtips Benim kuzenin laptop iyice eskidi. Masaüstü toplayalım diyoruz. Ben R3 2200G üzerinden gitmeyi düşünüyodum. Bütçe sınırlı. Benim eski ölü kasanın içinden çıkan parçaları ekleyip anakart, işlemci, ram ve ekran kartını yeni alalım dedik. Bizde olan parçalar şunlar. 550 Watt PSU, 320 GB HDD, eski cooler master bir kasa.

  R3 3200G üzerinden gidince ben 1500 lira bir masraf çıkardım kuzene. Aklına yattı gibi. Ancak siz Intel tarafından gidersek daha hesaplı olur diyosunuz. 1500 liraya R3 3200G kadar oyun oynatabilen anakart+işlemci+bellek+ekran kartı ile 4 parçalık bir sistem toplayabilir misiniz?

  Benim toparladığım sistem şöyle:
  Ryzen 3 2200G -> 520 lira
  MSI B350M PRO-VDH -> 395 lira
  Team 8GB(2x4GB) 3000MHz -> 583 lira

  Toplam = 1498 lira

  Şimdi sahibinden.com'da eski parçalara da bakıyorum. Yani ikinci el de bakacam ama ikinci el sıkıntılı iş. Bir seferinde bir arkadaşıma kelepir GTX 660TI sattılar. Kart aslında GTS 450 gibi çok eski bir şey çıktı. Komik olan kart GPUZ ve Speccy içinde bile GTX 660TI olarak görünüyodu. Nasıl yaptılarsa kartın kimliğini bile değiştirmişler. Performans çöp olunca soğutucuyu söküp baktım. Model numarası GTS 450'ye ait çıktı. Dolayısıyla ikinci el son test etmeden bir şey alma taraftarı değilim ve kuzen de R3 3200G'yi beğendi gibi.

 • FT19 @ferhattnctn66

  @techtips Bu liste aklıma yattı gibi ama az bekleyelim madem.

 • R.Burak Sertel @aceleciburak

  @techtips bu saatten sonra ölü platform olan Soket 1151v1 e yatırım mı yapılır hatta bu saatten snra ne kadar pahalı olursa olsun sadece 8 GB RAM ile yetinmek ne kadar mantıklı intel alınacak ise G5600 ve B360 gibi seçenekler düşünülebilir ki Mart ayında bunlar piyasada platform bazında Soket AM4 ün karşısına intel tarafında 1151v2 yi koymadıktan sonra teknik anlamda alt modeller cidden teknolojik çöpten öte değil.

 • R.Burak Sertel @aceleciburak

  @techtips 2014 den beri iki sistemim de de DDR3 2133 16 Gb ve DDR3 1866 Mhz mevcut yıllardır RAM yatırımı yapmadım açıkçası kampanya ile uygun fiyata bulunursa alınması gereken bir donanım diye düşünüyorum keza ssd ama bundan sonra özellikle sistem için 250/256 Nvme ssd düşünülmesi gerekli normal sata ssd ile Nvme arasında ortalama 150 TL fark var ama modernlik bakımından fark ciddi şekilde artıyor.

  ayrıca bu ekran kartı kıtlığında kerizlenip aptalca bir ekran kartına 1000 TL vereceğime Ryzen 3 2200G/Ryzen 5 2400G 16 GB RAM ve 250 Samsung 960 Evo Nvme SSD ile komple sistemi faliyete geçirip yani finansal durumların limitlerini zorlayıp sonrasında Ekran kartları kısmen düzeldiğinde yada firsatları kovalayıp ekran kartını alırım. şuan platform bazında ilk yatırım maliyetine katlanıp uzun dönemli bir sistem çıkarmak en mantıklı seçim çünkü Ekran kartı fiyatları zaten ortada. harcamaları diğer bileşenlere kanalize etmek bence çok daha yerinde olur.

 • R.Burak Sertel @aceleciburak

  @techtips trolleme yok 1500 TL ye sistem dolar kuru 2.5 TL iken yapılırdı şuan dolar kuru 3.80 ve parça fiyatları vs artımış durumda artık düşük bütçe ile PC hazırlama devri bitti pc hazırlamak isteyen adamın cebinde artık 3000 TL kesin olacak ki esneklik sağlayarak sistem çıkarsın ucuz bütçe ile ürün alma dönemleri Technopat gibi sitelerin 7850K/7860K/7870K zamanlarında bebelere sistem toplatmayı gösterme zamanında idi bundan sonra artık öyle durumlar yok finansal olarak ilk yatırım maliyeti diye bişi var doğru yatırım olduğu takdirde karşılığı kat ve kat alınıyor ben yıllardır yaptığım tüm sistemlerde Premium donanım kullanmaya özen gösteririm kasa yada PSU Nvme SSD alırken pahalı gibi gözükse de o sisteme 3 yıl dokunulmadan kullanıldığı takdirde ki yıllık maliyet ciddi anlamda düşmuş oluyor. benim fikrimce sistem toplama böyle açıkçası günü kurtarmam yılları kurtarmak daha çok mantığıma yatar.

 • Afsinyus @ufo

  alınır mı şimdi bu özet olarak?

 • IamCircassian @iamcircassian

  @gamsizm Merhabalar Murat Bey.İncelemeleriniz için teşekkürler öncelikle.
  ASRock AB350 Gaming-ITX/ac ITX ve Ryzen 5 2400G aldım. Kasa olarak SilverStone Sugo Serisi SG13B-Q alacağım ama aklıma takılan bir soru var. Bu kasayla beraber tam boy psu alırsam işlemcinin stock fanı psu ya temas eder mi? ölçüleri de kontrol ettim ama deneyimleme şansım olmadığından size danışmak istedim.Şimdiden teşekkürler.

 • cihangiryolukaslan @cihangiryolukaslan

  ryzen5 2400G Aldım GIGABYTE A320M-HD2 S/L/V DDR4 anakartta görüntü gelmiyor teknik servisi aradım bilmiyorum diyor??@gamsizm

 • cihangiryolukaslan @cihangiryolukaslan

  eşleştirdim bi sıkıntı gözükmüyor sıkıntı şu pcnin güç dügmesine bastıgımda işlemci fanı ekran kartı fanı çalışıyor ama ses ve görüntü hiç yok

 • cihangiryolukaslan @cihangiryolukaslan

  hem harici ekran kartına taktım(4 farklı modelle denedim) hemde anakartın üzerindeki vga portuna taktım yine görüntü yok

 • cihangiryolukaslan @cihangiryolukaslan

  gğncelleyecemde monitöre bi görüntü gelse yetecek

 • cihangiryolukaslan @cihangiryolukaslan

  aynen bütün parçaları başka parçalar ile degiştirdim sorun yine aynı

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   İlginç aslında. Ben bu sorun aynı 2000 yılında dijital kıyamet senaryosu gibi lafda kalır diye düşünüyordum. Adamlar Biosu 5 aralık tarihinde çıkarmışlar. Aradan nerdeyse 4 ay geçmiş. Eski bioslu anakartlar piyasada kalmamıştır diye düşünüyordum. Vatan gibi yerlerde nerdeyse 1 ay önce üretilmiş kartlar satılırdı. Çok sefer PCB revizyonu en yeni sürüm almışımdır hep.

 • cihangiryolukaslan @cihangiryolukaslan

  önce gigabyte türkiyeyi aradım,servise göndereyim; aldıgım firmayla ugraşmamak için onlarda servise ürünü sadece satıcı firmadan kabul ettiklerini söylediler bende satıcı firmaya göndermek zorunda kaldım