Merhaba arkadaslar,
genc bir arkadasim bitirme tezi icin bir anket tamamlamasi gerekiyormus.
isi, yakini veya bu konuda tecrubesi/bilgisi olan yardim ederse cok sevinirim.
Anketi cevaplayanlara simdiden cok tesekkur ederim.
anket su:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdZt317hvJvJpKQyArX8pXfFRSV3XYd13VsZynBnthlv74kMg/viewform

BAKKAL-BÜFE-MARKETLER İÇİN ANKET 2

Sayın katılımcı; “Gıda Perakendecilerinin Tedarikçilerden Sağladıkları Satış Promosyonları” adlı bir çalışma yürütmekteyiz. Bu amaçla bir anket formu hazırlanmıştır....
BeğenFavori PaylaşYorum yap

iyi geceler. bir konuda yardima ihtiyacim var.
elimdeki 18-55 lens'i makro cekimde kullanmak icin ters baglantili adaptor almayi dusunuyorum. bunun icin ayriyeten fltrenin takildigi yer icin de adaptor gerekebilir mi?
bilginiz var ise aliexpressten onerebileceginiz urun var mi su iki aparat icin?
kamera nikon d3100. ayriyeten 50mm 1.8f lens de var. hangisine gore almaliyim.
18-55'in filtre yerinin capi 52mm.
simdiden tesekkurle.
ayrica @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  Diyaframı çok kısık olduğu ve ışık geçirgenliği az olduğu için çok verimsiz 18-55. Tavsiyem bulursanız 28-35mm F2-2.8 arası bir M42 bulmanız. Onu ters takıp stack tekniği yaparsanız muazzam sonuçlar elde edersiniz. Arkadaşım Ömer Alp Evirgen'in 500px'deki fotoğraflarına bakmanızı tavsiye ederim. O ilk dönemlerde yukarıda yazdığım tekniği severek kullanmıştı.

  • unlucky88 @unlucky88

   Teşekkür ederim ama maalesef baska lens almayı düşünmüyorum.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @unlucky88 çok güçlü ışık kaynağına ihtiyaç var o zaman. İlk sorunuza gelirsek ters adaptörünüzün filtre çapı vardır. Aldığınız sayfada yazar. Mesela ters adaptörünüz 58mm ise kendi objektifinize göre filtre çapını dönüştürmeniz gerekir. 58mm to 52mm filter diye aratırsanız çıkacaktır. Ben 58mm'i farazi kullandım. Ona dikkat edin. 50mm/18-55'in filtre çaplarına bakın, aldığınız dönüştürücüye bakın. Gerekiyorsa ara çevirici alın. Bulabilirseniz 50mm'i makroya çeviren ara aparatlarda var. Onlarıda inceleyin. Yine ucuz opsiyonlar arasında makro tüpleride var. Onlarıda değerlendirin.

  • unlucky88 @unlucky88

   @haypurtiryading yani filtre dönüştürücü alacağım makro adaptöre göre olacak. Örnek verdiniz ama makro adaptorunun çapı benim lensin filtre çapı ile aynı veya daha küçük olması gerekiyor mu? Yani 52 mm çap için 58 kullanılmaz heralde!?

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @unlucky88 ters adaptörünün küçük değil, bir boy büyük olması avantajınıza olur. Neden derseniz ileride obejktif değiştirirsiniz vs. yine o adaptör kullanılabilir. Kendimi örnek vereyim. 52mmlik ters adaptörüm var ama 49mmlik objeltikte kullanıyorum. Bir dönem m42 buldum. 52mm'di. Büyük almak işime yaradı.

unlucky88 paylaştı.

AVG Internet Güvenliği ücretsiz olmuş 1 yıllık key veriyorlar.
#Haberinizolsun

Free AVG Internet Security 2015 (100% discount) - SharewareOnSale

AVG Internet Security 2015 provides you with protection against viruses, malware, spam, scams, phishing, and more. Plus, it has additional features such as a firewall, internet accelerator, privacy protector, and more.
BeğenFavori PaylaşYorum yap