Paylaş Paylaş

Anakartlarda kullanıcıları sıkıntıya sokan soket değişimleri

Anakart soketlerini zaman zaman değiştiren işlemci üreticileri, kullanıcıların yeni işlemcilere terfilerini zorlaştırırken, ellerindeki anakartlar da bir anda demode olup değer kaybediyor. Bu bölümde daha çok Intel tarafında gerçekleşen soket değişimlerini konu ediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tesla

  AMD bölümünü sabırsızlıkla bekliyorum. umarım en az yirmişer dakikalık 2-3 bölümden oluşur.

 • mav1li

  Üreticilerin yonga desteklemiyor ayaklarına hastayım. Asrock firması bunun yalan olduğu çıkarttığı bir sürü anakartla defalarca kanıtladı. Çok eski bir yonga ile c2d işlemcinin çalıştığı anakart bile yaptılar.

  İşlemcinin çekirdek gerilimi değişti falan onlarda çoğu zaman hikayedir. Daha fazla satış yapmak için milleti kandırmaktan ibaret bir satış politikası güdüyorlar. Bizlerde koyun gibi alıp kullanıyoruz.

  • mav1li

   Soket yemedi esprisi arada kaynadı 🙂

   Bir zamanlar Amd nin piyasada 4 soketi vardı. Soket 462 (A), 754, 939, 940(sunucu)

   Sonra 940 ikiye ayrıldı. Socket 940 (sunucu) Socket 940 (Am2)

   Benzer durum. Şuan Am3-Am3+ geçişinde yaşanıyor. Eskiden olduğu gibi yine Asus birçok anakartında eskiye dönük destek veriyor. Asus Am3+ işlemcilerin hangi Am3 soket anakartta çalışacağını açıkladı. Keza Msi da birçok anakartında bios değişikliği ile destek sağlıyor hatta bazılarına bioslar çıktı. Fakat diğer üreticiler destek konusunda isteksiz.

   Levent Pekcan: Intel bir ara üzerine çok şimşek çekti.
   Intel soket değiştirme konusunda resmen paratoner. Her zaman bol bol şimşek çekiyor.

   Lga 775 konusunda intel şuan kafasını duvara vuruyordur. Biz o kadar sürede 3 soket çakartabilirdik diye düşünüyorlardır. Ama şimdi acısı çıkartacaklar gibi duruyor.

   Lga 2011 birkaç ay sonra çıkacak ve intel bu alanda kırılması güç bir rekor sahibi olacaktır. Lga 775,1366, 1156,115, Lga 2011... Bu ne rezillik?

   Bu kadar değişiklik sadece anakart işlemci masrafı çıkartmıyor. Ayrı giderler oluyor. Bunlardan biri soğutma. Hem intel hem Amd de stok soğutucular sesli oluyor. Hızaşırtma yapmaya pek müsait değiller. Bir sürü para verip aldığınız süper soğutucunuz bir anda yeni soket gelmesiyle işe yaramaz oluyor.

  • [email protected]@Ne!!!

   LGA775 döneminde Intel Chipset ten parayı vuruyordu.

   Soket aynıydı ama yeni işlemci yeni chipset yani yeni anakart istiyordu. Evet Asrock eski chipset ile yeni işlemci çalıştırıyordu ama bu ne Intel'in ne de diğer anakart üreticilerinin işine geliyordu.

   Bellek kontrolcü, entegre grafik gibi değişiklikler dışında çoğu yeni chipset/soket işi palavra. Eğer hem işlemciyi hem de chipseti aynı firma üretiyorsa korkacaksın arkadaş.

   Bu arada "socket yemedi" güzeldi 🙂

 • Ziyaretçi

  celerondan sonra herkes yapma desede aldım amd işlemci kullandım Zerre Kadar pişman olmadım lan bu işlemci saç baş yoldurdu demedim helal olsun 720 Be ve şuan Amd 610 kullanıyorum (610 miydi şaşırdım yanlışsa kusura bakmayın ) helal olsun hiç sıkıntı yaşatmadı 720be bile 1 buçuk yıl sonra garantide para iadesi yaptılar gidip üst modelini aldım

 • Özkan

  İntel Lga 2011 ile i7 kullanıcılarını ciddi ciddi sırtından bıçakladı. Böyle olunca "military class" anakartlarında hiçbir esprisi kalmıyor.
  İsim seçimi ise ayrıca korkutuyor, "acaba 2011 2012 2013 diye gider mi?" diye düşünmeden edemiyorum.
  1366'yı çıkarırken böyle demiyorlardı ama!?

 • Umut Arslan @lowe_celestial

  lga 2011 bekliyorum. 14 tane sata portunu görünce tamam işte dedim artık @6600 ını emekli etme vaktin geldi 😀

 • utku utkucu

  Ben bunu kötülemek için söylemedim ki zaten. Sadece belirttim. TeknoSeyir' in ne kadar başarılı bir iş yaptığını biliyorum zaten. Bunu söylememde kötü bir amaç yok. Sadece dile getirmek istedim.

 • [email protected] @mu

  Bu konuda en bahtsızlardan biri benim sanırım. Zamanında desteklediği resmi olarak belirtilen nforce yongasetli MSI anakarta E8500'ü taktığımda çalışmamıştı. 🙂 Yani yalnızca soket, bios, voltaj gibi şeyler değil, kimi zaman sahtekarlık da işin içine dahil olabiliyor.

 • Veysel Ozan

  Merhaba. Nereye yazacağımı bilemedim, ben de son yazıya yorum olarak yazmaya karar verdim 🙂

  Tüm makaleleri görmek istediğimizde, en fazla 10 sayfa geriye gidebiliyoruz. Yani Tozlu raflar vs de 10 sayfayı geçtiğinde, 12. sayfayı nasıl görebileceğiz? Tümü kısmında misal, şimdiden 10 sayfadan öncesine gidemiyorum...

  Umarım sorunumu anlatabilmişimdir...

 • Bloody @bloody

  Klima mı bozuldu çekim odasında? Levent Bey'in ter damlaları sayılıyor alnında 3 videodur.

  • Emre

   Bu benimde dikkatimi çekmişti (gerçi o haliyle kimin çekmemiştir 🙂 ) Kendisi ya hasta hasta çalışıyor yada paraya kıyıp en azından bir vantilatör alın adamcağıza 🙂

 • Gökhan Aslan @gas

  Aslında sesi temizlemeye çalıştık ama diğer sesleri engellemeden pek mümkün olmadı, parazitin sesini biraz azaltabildik. Normalde yedek ses kaydı her zaman olurdu; ama bu videoda bir istisna oldu.

  • utku utkucu

   Zaten ses çok önemli değil. Önemli olan anlatmak istediğiniz konuyu bizlere doğru aktarmanız. Bunu da çok iyi yapıyorsunuz zaten.

 • İlhan İrem

  Soket değişimleri konusunda sorunun temelinden bahsetmenizi isterdim.
  Vahşi kapitalizmin sömürü düzeninden bahsetmenizi isterdim.
  Kurulan kapitalist sistem, sürekli bizlerin cebinden para alarak ayakta kalıyor.
  İstiyorlar ki, hep tüketelim, hep tüketelim ...
  Nasıl üreteceğiz, parayı nasıl kazanacağımız konusunda intel hiçbir şey söylemiyor ...

  • Emirhan Döngel @octinum

   Intel'in (ya da başkasının) işi değil ki nasıl kazanacağınızı söylemek?

   Sorunun temeli vahşi kapitalizmin sömürü düzeni değil. Videoda anlattığımız gibi; yeni mimariyi eski soketle kullanmak mümkün olmayabilir -mesela 3 kanal bellekli bir Core i7 900 işlemcinin bellek veriyolunu LGA775'teki pinlerle kullanamazısınız, fazladan pin gerekir. Başka nedenler de var.

   Ha, pazarlamadan kaynaklanan durumlar yok mu? Mutlaka var ama sadece "soket değiştirelim bunlar para versin" seviyesinde değil. Elbette sadece LGA1366 platformunda gidilebilir teknik olarak, ama bunun maliyetleri ve dolayısıyla son kullanıcıya fiyatı da ona göre olur.

 • Yusuf

  Zamanında D930 İşlemci almıştım anakartım intel Asus intel chipset ti.
  İlk çıkan Core 2 E6600 ler den alıp takmak istedim ama olmadı zavallının revizyonu yetmedi.

  Dahası Dserisi cpu ile e6600 ün çıkış aralığı çok kısa olması.
  Ve bir gerçek daha E6600 den serisinden sonra artık birçok oyun,hd video ofis vs programlar çok daha rahat hızlı ve eşzamanlı ulti-tasking olarak çalışır hale geldi.