Selamun aleyküm arkadaşlar, Mümkün olduğunca kısa bir şekilde ARAÇ KAMERASI konusunu ele alalım. AYNI şekilde hafıza kartı konusuna da değineceğiz. "BAZI ŞEYLER BİR KERE LAZIM OLUR, LAZIM OLDUĞUNDA DA OLMAMASININ SONUCU BÜYÜK HÜSRAN OLUR. HİÇ BİR ZAMAN LAZIM OLMAMASI DİLEĞİYLE"

Bir çok marka var bir çoğu da iş görür nitelikte, Bence kıyasa alınacaksa çok fazla vakit kaybetmeyip 70mai(Xiaomi Ekosistem markası) ve VIOFO ele alınmalı

70mai avantajları

Dahili Batarya(? Avantaj mı yoksa dezavantaj mı sonra değerlendireceğiz, son karar sizin 🙂 )
Xiaomi kalitesinde iyi bir yazılım ve arayüz
Cihazınıza akıllı asistan özellikleri kazandırması(Şerit Takip Uyarısı, Çarpışma uyarısı vb.)

VIOFO

Kondansatörlü
En GELİŞMİŞ VE IŞIK ALGISI EN YÜKSEK SONY "STARVIS 2" IMX678 sensörü
Gelişmiş Kamera ve kayıt özellikleri
Arayüz ve uygulama daha karışık ve 70mai kadar rafine gözükmüyor daha Uzman bir seviye de 🙂

70mai daha akıllı bir cihaz konumundayken, VIOFO direk olarak iş odaklı bir makine, 70mai gerek görsel gerekse dışarıdan daha özellikli ve inovatif duruyor ki şerit takip sistemi, çarpışma uyarısı da bunlara örnek. Ancak Sensörleri en iyi modelde bile Starvis 1 serisinden IMX415, Viofo da ise Starvis 2 IMX678 %56 daha büyük bir sensöre sahip yani ışık algısı çok daha fazla, Yani çok daha karanlık alanda bile çok daha net görüntü verecektir.

Bence şuan ki cihazların en büyük problemi BAHSEDİLMEYEN TARAFLARI olan işlemci(CPU/SOC/GPU/NPU ne derseniz diyin) tarafları bazısı rockchip bazısı mediatek, ancak 4K HDR bir videoyu anca kaldırabilecek zorlanan işlemciler kullanılıyor bu cihazlarda, Bu yüzden cihazlar fazlasıyla ısınabiliyor. Bence sensör olarak Sony Starvis 2 4-5 sene pazarı domine edecektir. Bu süreçte 4K da daha rahat çalışabilen daha güncel işlemcili modeller piyasada yerini alabilir.

Aynı şekilde bellekte önemli bir sorun, Aklınıza hangi marka model gelirse gelsin sıkıntılı ki cihazlar zaten bellek seçiyor. Bellekler aşırı ısınıyor. Döngüsel kayıda izin verse bile, (yani videolar belleği doldurunca en baştakini videoyu otomatik silip yeni videoyu kaydetmesi) çok ısınıyorlar. Viofo tarafında 512GB Industrial olan modeli alabilirsiniz, 70mai içinde yine diğer markaların endüstiriyel modellerine bakabilirsiniz. Yinede bu modellerde aynı işlemciler gibi hız baremine takılıyor. V30 gibi düşük bir veri yolunu tercih etmektense V90 gibi geniş bir veri yolu ısınmayı minimuma indirecektir. Akım ne kadar dar yoldan geçerse direnç e karşı o kadar ısınır ve yavaşlar. Şuan VIOFO rakipsiz lider olduğu için pek umurunda değil. Ama tüm hafıza kartlarıda 4K için çok uzun vadeli değil, 2K ve aşağısı için idealler

Gelelim Kondansatör mü? Yoksa Batarya mı?

Batarya ne güzel şarj oluyor, uzun süre dayanıyor. Ama seneler boyunca kullanacağınız bir üründe batarya birkaç sene içinde ölünce veya akım dengesizliğine bağlı cihaz zarar görünce maliyet çok yükselebilir ve batarya bulmak ve bunu taktırmak hem maliyetli hemde oldukça zor olacaktır.

Kondansatör ise daha basit daha ucuz daha az maliyetli ve yüksek enerji gibi durumda aygıtı koruyacak, yanan parça kendisi olacaktır. batarya için kondansatörün 50-100 katı para ödeyeceksiniz belki de bataryayı bulamayacaksınız, kondansatör ise elektronik sektöründe sürekli ve kolay bulabileceğiniz bir malzemedir. Ben bu yüzden kondansatörlü modellerin ÇOK UZUN YILLAR hizmet etmek üzere kullanılabileceğini düşünüyorum.

Kendim A229 DUO modelini kullanıyorum. Açıkcası IMX678 sızıntılarını uzun süre bekledim ancak ihtiyaç olduğu için almak durumunda kaldım kısa süre sonra Starvis 2 li IMX678 li A139 Pro ve A229 Pro tanıtıldı. Ben 2 Kanallı aldım, 3 kanallı almayı çok isterdim o zaman yoktu. Bence iç mekanında çekilmesi şöfor güvenliği ve adli delil olarak önemli. Umarım hiçbir zaman gerekmez. AYRICA 2K ve 4K çok fazla yer tutuyor. 128GB 10 saatlik bir yolu bile tam kaydetmiyor. Bu yüzden 512GB almak durumunda kaldım. Yine ben aldığım dönem 128 üzeri yoktu 😀

En iyi cihaz A229 Pro 3ch, şuan alacak olsam bunu alırdım. Ancak Benim hayalimdeki cihaz Xiaomi ve Viofonun avantajlarını toplayıp , hızlı bir işlemci ve yüksek veri yollu v90 bir hafıza kartıyla buluşturması.

Park kaydını aktif etmek için, Sigorta kutusuna bağlamanız veya bağlatmanız gerek park moduda çok iyi çalışıyor. Ben sigorta kutusuna bağlamak ve döşemeyi yanlardan kanıttırmak için çok uğraştım. Bir oto elektrikçiye verin 30 dakika da yapsın benim gibi uğraşmayın.

Bir hekim olarak nasıl ki tüm tehdit, tehlike ve komplikasyonlar için önlem alıyorsak, kendimiz için, risk içeren durumlar içinde elimizi cebimize atıp paraya kıymalıyız diye düşünüyorum. Umarım hiçbir zaman lazım olmaz. Ama lazım olduğunda da 1000tl ye aldığınız kör cihaz hiçbir işinize yaramaz.

Buraya kadar okuyan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Aklınıza takılan soruları yorumlarda sorarsanız tüm hekim arkadaşlarımıza güzel bir rehber olacaktır. Nasıl ki çok az para verip robot süpürge diye elektrikli gırgır alınca gereksiz geliyorsa ve iyi bir ürün alınca paspasından halı süpürmesine iyi bir robot süpürge ne kadar iyi diyorsanız. Bu araç kameralarında da bir çok üründe de böyledir. Alan ve alacak arkadaşlara hayırlı olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kaira Inverter Klima Deneyimim

Klimanın kurulumu ve performansı ile ilgili görüşlerimi yazacağım.

Kurulum;

+Gelen ekiple tartışmaya, iddialaşmaya, cehaletleri ile başa çıkmaya hazır tutuyorum kendimi, tetikteyim.
+Daha önce VRF iklimlendirme sistemlerinde uzmanlaşmış ancak deprem nedeniyle buraya taşınmış Urfalı bir ekip geldi.
+Daha öncesinde defalarca duyduğum "tek ünite ile evi soğutamazsın" - "olmaz" gibi şeyler söylemediler.
+Anlattım iç ünitenin yerini, dış ünitenin yerini, bakır borunun geçeceği yeri, drenajın verileceği yeri tek tek söyledim. Tamam dedi.
+Tamam deyince kıllandım, var mı itirazın dedim.
+Abi biz bu işi duygusal sebeplerle yapmıyoruz sonuçta parasını kazanıyoruz, senin istediğini yapmak işçilik açısından zor ama verimlilik ve güvenlik açısından sıkıntısız. O nedenle itirazım yok dedi.


+10 metre bakır boru gitti. Dış üniteyi yaklaşık olarak 3 metre aşağı konumlandırdı iç üniteden.
+Dış ünitenin, iç üniteden daha aşağıda olması uzun ömür açısından elzem bir durum.
+Dış ünitenin arkasında artan boruyu kesmedi YAĞ TURNİKESİ adını verdikleri sarmalı yaptı. Makine mühendisi arkadaşıma sordum "beyhude bir tedbir, ölmüş kompresöre kalp masajı niyetine yapılır, hiç değilse tedbirli biri" dedi.


+Boruya toplamda 3 büküm verildi, katiyen 90° bükümler yapmadı. 60° civarında bıraktı. Verim düşer dedi. Belli ki akışkanlar dinamiği türbülans vs den bahsediyor. İtiraz etmedim.
+Bir tuğla iç duvar, bir perde beton dış duvar delindi. Dış duvarı delmek 1 saat surdu. 3 kere mola verildi. Kırıcı ısındıkça durduk.
+Dış üniteyi çatı saçağının altına güneşten ve yağmurdan koruyacak şekilde montelettim.
+Dış ünite sehpası ürünün içinden çıkıyor.
+Genel anlamda nizami, titiz, ve kendi evine ne kadar özenecekse o kadar özenerek yaptı 90 doğumlu usta kardeşim. Memnun kaldım.

Performans;

+Sade tasarımı olan oldukça, oldukça ve oldukça sessiz bir ürün, turbo modda bile dış ünitenin pervane pallerinin havayı kesme sesini hafifçe işitmeniz dışında hiç bir tıkırtı zırıltı dırıltı yok.
+İç üniteye sessiz demek dışı da bir şey diyemem bildiğiniz iç ünite.
+Evin net alanı 3+1 123m², bu evdeki bilumum eşya, duvar, cam, fayans vs 33 ile 36° arasında ısınmıştı.
+Bir gece en COOL/17°/Max FAN da çalıştırdım. Ertesi öğlene kadar odaları 28/27° e indirmeyi başardım.
+Turbo modda iken iç ünite serpantinleri 2° e kadar düşüyor.


+Ev yaşanabilecek sıcaklığa geldikten sonra DRY/27° e geçtim. Serpantin sıcaklıkları ideal düzeylerde.

+Şuanda evi bu modda gün içinde bile stabil tutabiliyor. Wc, banyo kapılarını kapalı tutuyorum, ofiste bazen 2 laptop 1 desktop çoğunlukla 2 laptop açık halde.
+Eskiden kuyumculara yada eczaneye gittiğinizde karşısında bile duramadığınız, teninize diken diken soğuk havası batan klimalar olurdu. Bu o klimalardan değil. Ulan acaba adının hakkını vermiyor mu vs diye düşündüm. Servisi aradım. Bu klimaların tüm özelliklerinin tasarruf çevresinde şekillendiğini ve eski klimalar gibi verha soğutma yapmayacağını kademe kademe ilerleyeceğini anlattı. İkna oldum.
+Klima 120m² evi rahatlıkla soğutur bunda bir sorun yok, sorun şu. Havanın nakli.... Soğuk havayı nakledebildiğiniz sürece sorun yok.
+Sürekli nem alma modunda calistiyorum. Usta nem alma modunda kompresörün tahmini olarak %40 performansla çalışacağını söyledi.
+Ne kadar elektrik gelecek bilmiyorum, çokta umurumda değil.
+Artık ter içinde sırılsıklam kalmadan uyanabiliyorum. Günde 2 yada 3 kere duşa girmiyorum.

#klimaseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 25

#TeknoYardım
Türkiye lokasyonlu en ucuz VPS hangisi? Yurtdışında yaşayan ama ara sıra e-devlet ile giriş yapılması gereken uygulamalara erişmek isteyen tanıdığım için Türkiye lokasyonlu VPN kurmak istiyorum. Uygulamaya sadece Türkiye'den bağlanılabiliyormuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Popüler torrent sitesi RARBG kapanmış. Ara ara ziyaret ettiğim düzgün sitelerden biriydi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12

RDR2'yi yarım bırakmıştım. PC toplayınca baştan tekrar oynayıp bitireyim diyorum. Steamden indirdim. Bir ara Türkçe yama çıkmıştı. Nereden buluyoruz bilen var mı? #RDR2 #TürkçeYama

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Az önce dosya paylaşımı için şöyle bir program buldum:
https://www.sharedrop.io/
Online çalışmıyormuş sadece aynı ağda çalışıyor anladığım kadarıyla. Mesala android telefondan hotspot açarsınız sonra iphone ile bu ağa bağlanırsınız sonra bu adresi açarsınız kolayca dosya transferi yaparsınız.

Açık-kaynak uygulamaymış githubda yayında:
https://github.com/szimek/sharedrop

What is it?
ShareDrop is a free, open-source web app that allows you to easily and securely share files directly between devices without uploading them to any server first.

How to use it?
Sharing files between devices in a local network*
To send a file to another device in the same local network, open this page (i.e. http://www.sharedrop.io) on both devices. Drag and drop a file directly on another person's avatar or click the avatar and select the file you want to send. The file transfer will start once the recipient accepts the file.

Sharing files between devices in different networks
To send a file to another device in a different network, click + button in the upper right corner of the page and follow further instructions.

Donate
ShareDrop is free, however, it still costs money to run. If you use it and like it, please consider making a small donation via PayPal to help me keep it free for everyone.

Security
ShareDrop uses a secure and encrypted peer-to-peer connection to transfer information about the file (its name and size) and file data itself. This means that this data is never transfered through any intermediate server but directly between the sender and recipient devices. To achieve this, ShareDrop uses a technology called WebRTC (Web Real-Time Communication), which is provided natively by browsers. You can read more about WebRTC security here.

Feedback
Got a problem with using ShareDrop, suggestion how to improve it or just want to say hi? Send an email to [email protected] or report an issue on GitHub.

ShareDrop

ShareDrop is a peer-to-peer file sharing app powered by HTML5 WebRTC.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Digital göçmenlik vizeleri hakkında bir süredir araştırma yapıyorum. Kendime bürokrasisi hafif ve vergisi düşük bir ülke seçip digital göçmenlik vizesi kullanmaya karar verdim. Sürekli kalmayı planlamıyorum, Türkiye'de yaşamaya devam edeceğim. Bu tarz bir vizeyi kullanan var mı veya siz olsanız hangi ülkeyi tercih ederdiniz? Ek olarak uzun süreli araştırmalarımla en önemli konular olan banka hesabında gerekli para ve gerekli aylık maaşları aşağıya ekliyorum. Belki birimizin işine yarar.

Aşağıda listede bulunan ülkelerin hepsinde 1 yıllık AB oturum kartı veriliyor, benim çok umrumda değil ama 5 yıl sonra eğer yılın en az 30 ay kaldıysanız kalıcı oturuma dönüştürebiliyorsunuz. Aşağıda bulunan her ülke Schengen üyesi olduğundan o oturum kartıyla her türlü Schengen ülkesinde takılabilirsiniz.

1- Hırvatistan. Banka hesabında 30.500 EUR ve aylık 2.500 EUR'dan fazla net gelir göstermeniz lazım. AB dışına çalışıyorsanız vereceğiniz vergi %0(sıfır).
2- Portekiz. 1.500 EUR gelir. AB dışına çalışıyorsanız vereceğiniz vergi %20 civarında.
3- Yunanistan. 3.500 EUR aylık gelir isteniyor, AB dışına çalışıyorsanız vereceğiniz vergi %0(sıfır). Türkiye'ye en yakın ülke olması avantaj.
4- Almanya. Banka hesabında 10.000 EUR, aylık 3.000 EUR yetiyor ama vergiler standart Almanya vergilerine tabii. %40-50 arası bir vergi ödemeniz gerekir. Bürokrasi işkence.
5- Ispanya. Aylık 2.200 EUR gelir yetiyor, AB dışına çalışıyorsanız vereceğiniz vergi %15.
6- Litvanya. Aylık 3.000 EUR yetiyor, AB dışına çalışıyorsanız vereceğiniz vergi %15 civarında.
7- Norveç. Bankada 35.000 EUR gelir beyanı başvuru için yetiyor ama çok pahalı bir yer olduğundan detaylarına bakmadım bile 😀 ABD'de çalışıyorsanız belki düşünülebilir ama ABD seviyesi dışında maaşlar bu ülkeyi karşılamaz büyük ihtimalle.

Benim şu an en çok aklıma yatan Ispanya ve Hırvatistan. Ispanya'da, Italyanca bilgim nedeniyle dili rahat öğrenirim gibi geliyor ama vergileri %15 ile diğerlerine göre fazla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ctrl + shift + windows tuşu + b ekran kartı driver'inı restart ediyormuş. belki donup reset tuşuna basmadan çıkılamayan oyunlara çare olur.

mağaradan selamın hello.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok sayıda linki kategorize edilmiş, etiketlendirilmiş ve önizlemeyle bir arada tutabileceğiniz bir link bankası sitesi. https://raindrop.io/

Ben kullanmaya yeni başladım ama ilk izlenimlerim olumlu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap