28 Days Later nasıl bilirdiniz ? #FilmTavsiyesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Bu akşam annemle oturup film izleyelim dedik. Ne izleyeceğimize karar verirken, neredeyse hiç aile filmi izlemediğimi fark ettim 😀 Kimisi konusundan dolayı saf dışı kalıyor, kimisi de içerdiği cinsellikten dolayı. Ben de konuyu da düşünerek içinde cinsellik olmayan ve aklıma ilk gelen film Blackjack'i açtım 😀 Film iki saat sürmesine rağmen çok da film izlemeyen annem bile filmi anladı ve beğendi. Aynı zamanda bir şey daha fark ettim, uzun süredir film önerisi paylaşmamışım sitede. İlla ki fark edenler olmuştur, bir ara her cuma bir tane film önerisi gönderisi paylaşırdım. Tabi bu süre zarfında hayatımda birçok değişiklik oldu, her hafta aynı konseptte gönderi paylaşamamaya başladım. Dışardan bakıldığında kolay gibi görünen bir şey ama bu gönderilerde yazdığım metinlerin hepsi bana ait ve insanlarla paylaşmaya değer bulduğum film sayısı gerçekten çok az. Ancak şu saatten sonra iki haftada bir de olsa tekrar böyle bir şey yapmayı düşünüyorum. Bu gönderinin altına, yorumlayarak paylaşmamı istediğiniz film varsa yazabilirsiniz. Daha önceki gönderilerime bakmak isterseniz #FilmÖnerisi etiketi altında benim yaptığım paylaşımlara bakabilirsiniz.

#FilmÖnerisi Halihazırda MIT'de eğitimini sürdüren ve Harvard Tıp'a kabul...

#FilmÖnerisi Halihazırda MIT'de eğitimini sürdüren ve Harvard Tıp'a kabul edilen oldukça başarılı bir öğrenci, okulunun tüm masraflarını karşılayabilecek
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Debriyaj nasıl çalışır, daha iyi anlatanı görmemiştim.

https://www.youtube.com/watch?v=devo3kdSPQY

Clutch, How does it work ?

Please make our efforts sustainable : https://www.patreon.com/LearnEngineering Have you ever wondered what is happening inside a car when you press the clutc...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Zotac Magnus serisi yeni mini bilgisayarına i5-8400T işlemci ve RTX 2070 ekran kartı sığdırmış.
https://www.techpowerup.com/251797/zotac-introduces-zbox-magnus-ec52070d-mini-pc
#intel #Nvidia #RTX2070 #i5 #8400T #MiniPC

ZOTAC Introduces ZBOX Magnus EC52070D Mini PC

ZOTAC Technology, a global manufacturer of innovation, today releases a new generation of MAGNUS E Series Mini PC built for hardware enthusiasts. The MAGNUS is re-engineered to give powerful...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

Biz öğrenciliği bitirdik ama hala okuyanların işi çok zor artık. 2 sene öncesine kadar biz maddi açıdan çok rahattık devletin verdiği 450 tl bile rahat yetiyordu. Şuan bir öğrencinin ailesine masrafı aylık 1000-1500 tl arasında batı'da ise 1500 tl'ye daha yakın. Her şeye zam geldi bunun kirası, elektriği, suyu, ev masrafları mutfak vs. yeni alınacak kitap paraları tabi öğrencilik demek gezmek demek. Geliri iyi olana zaten sıkıntı yok gezer parasını harcar güzel güzel de orta sınıf, alt sınıf ciddi sıkıntı çekecek gibi bu masraflardan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

Arkadaşlar herhangi bir sitedeki herhangi bir videoyu en basit yolla nasıl indirebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Son 5 saniye müthiş :DD:D 😀 😀 :D:D ::D:

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu adamı dinleyin bi 🙂

Sizi öldürmeye gelecekler! - Emin Çapa - TalksTurkey - Konya

1967, İzmit doğumlu olan Emin Çapa, İstanbul Üniversitesi'nin gazetecilik bölümünde okudu. Ekonomik entegrasyon teorileriyle ilgilendi. Üniversiteye başladığ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yekta F. @flashock

  Şimdi bitti izlemem bütün umudum içeri göçtü ülkeyle alakalı sağolasın 😀

  • Mobilite @mobilite

   Adamın bahsetiği şeylerin çoğunu,İkisi bir ve Ts gündem videosundan biliyorum fakat eğitimi düzeltmemiz gerek,biz kendimize bir şeyler katmamız gerek.Çocuklarımıza da bak oğlum diyip başlangıç seviyesinde bilim anlatmamız gerekli.En azından arge üretebilecek,nitellikli insanlara ihtiyaçımız var.Bunlar var mı var.Ama çocuklarımızı yetiştiremiyoruz.

  • Mobilite @mobilite

   @mobilite Neden elin Apple,samsung,xiaomisi varda bizim olmasın.Vestelle olmaz bu işler.

  • Burhan @epsilon

   @mobilite Olur Vestelle olur sıfırdan almak yerine bulunmuş bilgiyi kullanmaya çalışarak olur birden yeni bilgi bulmak çok daha zor olur. Şunu diyorsanız bu kafayla giderse olmaz orda haklısınız.

  • Yekta F. @flashock

   @epsilon Biz şu an doğrusunu söylemek gerekirse vestel’den faslasını da yapamayız arkadaşlar elimizi vicdanımıza koyalım.

   Bizim insanımız uzun vadeli planları anlayacak kapasiteden maalesef ki çok uzak bu insanlara uzun vadeli plan anlatılsa bile dün ne yaşadığını bilmeyen hatırlamayan bir toplumuzun vadeli planı maalesef ki anlayamaz anlatamayız. Sorunumuz eğitim bunda herkes hem fikir ancak biz eğitimi düzeltsek bile bunun meyvesi minimum 25 sene sonra alınacak zaten. Bu yeni eğitim sisteminde yetişen çocukların üst kademelere gelmesi de kafadan 40 sene.

   Artık üzülerek söylüyorum ki geri dönülemez noktayı geçeli çok oldu. Eğitimi düzeltsen 30 senede geri dönüş alsan o 30 senede diğer ülkeler duracak mı?

   Ancak şunu da söylemem lazım ki herkesin de atladığı konu zaten bu bizim diğer muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamız için onların geçtiği yolların aynısından geçmemize gerek yok globalleşen dünyada bu büyük bir avantaj ne demek istiyorum açıklayayım: Bir ülke veyahut millet ne demek isterseniz deyin önce yerleşik hayat, sonra para, sonra ticaret, sonra devlet gibi adımları gerçekleştiriyorken o zamanlarda diğer ülkelerin de bu adımların benzerini atması lazımdı o zamanlarda işler böyleydi ancak şu an öyle değil globalleşen dünyada bilgiler katlanarak büyüyor ve sen var olan teknolojiye katkıda bulunsan bile bunun ekmeğini yiyebiliyorsun.

   Bizim var olan teknolojileri iyi süzüp katkıda bulunup onların ekmeğini yememiz lazım. Şu an tamamen atıyorum ancak bence mantıklı bir hamle olur ayrı bir konu dediğimi açıklayayım.

   Şu an dünyada batarya üreten 4 tane firma var Samsung, LG, Japan Batteries ve Tesla. Batarya deyip geçiyoruz ancak dünyada aklımıza gelecek her şeyde bataryalar var ve kullanımı her geçen gün katlanarak artıyor ve sorun bataryalarda bulunan kobalt ham maddesinin azlığı.

   Biz devlet olarak bir ekip görevlendirsek ve kobaltsız bir batarya yapsak bitti. Bizim devlet politikası olarak bu gibi nokta atışı işler yapıp gelirler elde etmemiz lazım ve ivedi şekilde gerçekleştirmeliyiz bunları. Neden benim ğlkemden 5. Batarya üreticisi çıkmasın? Ve bu üretici neden kobaltsız bataryayı bulamasın?

   Çok yazdım ya neyse bu kafada 1 tane bile siyasi yok memlekette o yüzden bize şu an yaşadığımız durum müstahak. Bu kafada olan insanları da zaten dünyanın diğer ülkeleri kapıyor bizde kalmıyor insanlar.

  • Burhan @epsilon

   @electric Çok haklısın da bu hayatında resim yapmamış birinden dünya sanatı değerinde bir resim yapmasını istemeye benzer. Altyapısı olmayan birşeyin üstüne ne koyabilirsin

  • Yekta F. @flashock

   @epsilon az da olsa ülkeden çıkan bilim adamları var herkesi kurtarmak, kalkındırmak yerine bu insanlara böyle özel görevler vererek önce ülkeyi kalkındırmak arkaplanda da genel kalkınmayı sürdürmek bence daha mantıklı.

  • Burhan @epsilon

   @electric Dediğin gibi bu kafada siyasetçi yok. Olnası için milletin böyle bir isteği hayali olması gerek.

 • arandur @arandur

  Emin Çapa yine efsane bir video çekmiş. Herkese zorunlu izletilmeli diyorum.

 • Yiğit @yigit1

  Arkadaşlar daha çok acemi bir veri bilimcisi olarak(olacak 🙂 ) kişi olarak söylüyorum ki Emin Çapa'nın dedikleri harfiyen doğru. Bakın daha bugün bizim üniversitemizde konferans oldu ve gelen kişiler Microsoft(Big Data), Aselsan(Yapay Zeka) ve Netaş'tandı(Siber Güvenlik). Her konuşmacı ortak bir noktaya dikkat çekti: Yapay Zeka!(Çok genel olduğu için Makine Öğrenmesi ve Derin Öğrenme diye açıyorum) Bakın gerçekten kendi gözlemimi geçtim her yöneticinin, kişinin, mucidin, bilim adamının ağzında bu konu var ve gerçekten gücü çok büyük. Eğer bu çağa ayak uyduramazsak, ülkemiz için "geçmiş olsun" diyebiliriz -ki bugün bahsedilen konu da 2019 da ülkemizde Yapay Zeka Bakanlığı kurulabileceğinden bahsedildi; bu ülkemiz için iyi bir şey- Daha da atılım yapmamız gerekli artık zaman kaybetme lüksümüz yok. Çünkü 1 sn kaybetmek demek binlerce demiyorum milyonlarca veri kaybı demek çünkü devir normal bilgisayar devrini geçti kuantum bilgisayarlar devrine geçiyoruz artık. Bu bilgisayarlar neredeyse 1 haftada tüm insanlığın ürettiği bilgi kadar bilgi üretiyor ve bu bilgi üretimi daha da artacak. Arkadaşlar, bilgi demek para demek daha da önemlisi GÜÇ demek! Aklınızda bulunsun; eğer çevrenizde kararsız, PARA KAZANMAK(özellikle büyük yazdım sırf bu işe para kazanmak için bile girseler en azından bir kişi daha gireceğinden bu işte elemanımız artacağından gelişme ihtimalimiz artar. Tamam, biliyorum çok mantıklı bir önerme değil ama ihtiyaç çook çook fazla...) isteyen gençlerimiz, kardeşlerimiz, vs vs varsa lütfen Bilgisayar Bilimlerine yönlendirin; ama lütfen sadece yönledirmekle kalmayın destek de çıkın! Gerçekten geleceğin mesleklerinden ve ihtiyaçları bu alanda... Son olarak aklıma gelmişken Blockchain teknolojisini unutmamak gerek. Bu teknoloji de insanlık için çok büyük bir adım.(Blockchain teknolojisi sadece Bitcoin değildir. Bütün dünyada DAĞITIK olarak bilgi depolamamızı sağlar. Bu yüzden çok önemli bir teknolojidir hatta Bulut teknolojisinin de ilerisinde bir teknoloji diyebiliriz...)

Texhnolyze Anime İncelemesi (Spoliersız)

Texhnolyze

İnceleme biraz uzun en altta özeti mevcuttur.

 

Uzun zamandır sitede olmama rağmen ilk kez bir inceleme yazıyorum. O yüzden kötü bir inceleme ise şimdiden özür dilerim 🙂 Normalde çok anime izleyen biri değiim(Toplamda 10dan az anime izledim) ama bu anime belki de benim en iyi sinema/dizi/animelerim arasında ilk üçe kolaylıkla girer. Texhnolyze kesinlikle sıradan bir anime değil ve belki görebileceğiniz en karanlık anime olabilir. Anime, tür olarak bilim-kurgu olsa da daha spesifik olursak cyberpunk türünde diyebiliriz. Cyberpunk ı kısaca açıklayacak olursam teknolojinin çok ilerlemesi sonucu teknolojik cihazların herkes tarafından ulaşılabilir hale gelmesi denebilir. Bilinen bir örnek olarak Matrix'i verebiliriz. Anime atmosfer olarak gördüğüm en atmosferik anime olabilir. Kesinlikle depresif ve gizemli bir havası var. Animede kullanılan renkler ve çizim tarzı da bu ortama ciddi katkıda bulunuyor. Eğer daha çok komik ve esprili animeler ve ya diğer tarz görsel içerik tüketiyorsanız bu anime kesinlikle size göre değil. Ama eğer sizi düşünmeye iten, gizem dolu şeyleri seviyorsanız şiddetle tavsiye edebileceğim bir anime.

Hikaye

Spoiler olmadan hikayeyi anlatmak gerekirse hikaye Lukuss(Lux) adlı bir şehirde geçiyor. Şehir tamamen kötü bir halde ve insanlar hem çok kötü durumda hem de fakirler. Şehirde birkaç topluluk var(Hepsi bir çeşit çeteler) ve bu tarz bir grupta olanlar dışındakilerin durumu berbat bir halde. Şehir her tarz kötülüğe batmış ve insana verilen biri değer yok gibi bir şey. Fark ettiğim bir şey daha var şehirde çok az kadın var ve olan kadınlar da genelde daha güçlü insanların çevresinde var. Kadınların az olmasının sebebinin animenin atmosferine daha uygun olduğu için yapmış olabilirler. Böyle bir şehir ortamında adı Ichse olan bir ana karakterimiz var. Ana karakterimiz aşırı az konuşan, hayatta kalmak için dövüş yapan biri. Anime boyunca  Ichse'nin başına gelen birkaç olaydan sonra hayatta kalmaya çalışmasıyla birlikte olan olayları görüyoruz. Ancak animenin anlattığı kesinlikle bu kadar basit ve önemsiz bir olaydan çok daha fazla. Tıpkı Blade Runner'ın ana hikayesi bir detektif olsa da aslında anlattığı şeyin çok dahası olması gibi. Şunu söylemem gerekiyor ki animenin ilk 6 bölümünü izlemek gerçekten zor. Eğer zevkini çok iyi bildiğim bir arkadaşım tavsiye etmeseydi büyük ihtimal ilk 6 bölüm içinde bırakırdım. Ama şunu da söylebilirim ki sonrasını izleyince buna kesinlikle değiyor. Sadece 6 bölüm dayanın, pişman olmayacaksınız. 🙂

Karakterler

Animede bir sürü değerli karakter var ancak çok uzun olacağı için sadece 3 tanesinden bahsedeceğim.

Ichse

Ichse animenin ana karakteri. Dediğim gibi hayatta kalmak için dövüşen biri. Anime boyunca az konuşan biri olsa da animenin ilk bölümlerine göre sonlarda karaktere geveze demeye bile başlayabilirsiniz 😀 Bunun dışında yetenekli bir dövüşçü ancak tamamen amaçsız biri. Zaten animedeki hiçbir karakter sevebileceğiniz tarzda değil. Ancak hiçbiri de gereksiz değil. Karakterimizin hem annesi hem de babası ölmüş. Karakterimiz babasından nefret ediyor ve annesinin ölümünün ondan dolayı olduğunu düşünüyor.

Ran

Ran hakkında çok şey söylemem anime hakkında fazla spoiler verir bu yüzden kısa keseceğim. Ran ile ilk bölümden itibaren tanışıyoruz. Ran'ın mümkün bir geleceği görme gibi bir özelliği var.  Bu karakter hakkında sadece bu kadarını söylebilirim. Karakter yaşından dolayı ona gücünün sebep olduğu sorumluluk altında biraz zorlanıyor. Kişisel olarak ilk iki favori karakterimden biri.

Doc

Doc hikayede çok önemli karakterlerden biri. Bu karakter hikayeye biraz daha sonra giriyor ve bu karakterle birlikte olaylar cidden ilginçleşiyor. Karakter sanırım animedeki en egolu ve bencil kişi. İzlerseniz göreceksiniz zaten.

Çizimler

Anime 2003 yapımı olunca haliyle çizimler günümüzde harika değil. Hatta bazı insanlar için güncel olmayan tarzdaki çizimlerin izlememe sebebi olduğunu düşünüyorum. Ancak animeyi izledikçe çizimin çok iyi bir atmosfer kattığını görmeye başlıyorsunuz. Renk paleti, şekiller hepsi karamsarlık hissini arttırıyor. Kişisel olarak bazı animasyonları kötü buldum bilemiyorum belki benim tarzım değildir. Çizimlerin tarzı adını şimdi hatırlayamadığım ünlü bir ressamdan esinlenilmiş. Hatta bazı yerler esinlenilmiş biraz az kalıyor. Bu sahneler neredeyse ressamın tabloları ile bire bir çizilmiş. Animeye çok değişik bir hava kattığı için takdir ettiğim bir durum.

 

Üstte anime altta sanatçının tablosu

Müzik

Anime müzikleri hakkında diyecek çok bir şey yok bence. Intro müziği başta çok kötü gelmişti bana ancak zamanla kendini sevdirdi. Bölüm içi müzikleri ise pek hatırlamıyorum bunun sebebi ya müziklerin çok iyi olup atmosfere sizi sokması olabilir ya da animenin diğer elementlerinin müziklere göre çok başarılı olup dikkati alması olabilir. Outro müziği de ilginç bir şekilde huzurlu ve animeye göre fazla optimistik bir müzik gibi geliyor başta ama sonradan ne kadar uygun olduğunu anlıyorsunuz.

 

Anlatım

Anime seyirciye olayları anlatmak için hiç ama hiç uğraşmıyor ve gerekmeyen yerde diyalog kurmak yerine olaylar üzerinden bir şeyler anlatılıyor. Bu durum da pek çok sabırsız izleyiciyi kaçırıyor. Ancak animeyi yapanlar da zaten izlenmesi için yapmamış benim gözümde. Yine de eğer çaba sarf ederseniz animenin anlatımı gerçekten zevkli ve mesaj dolu. Bütün bunlara rağmen animeden puan kırdığım tek yer burasıdır herhalde. Çünkü başta da dediğim gibi tavsiye olmasa baştaki bölümlerde bırakacaktım. Bence o bölümlerin ağır olmasının sebebi kalitesiz piyasa izleciyisini süzme görevi görmesinden dolayı ancak yine de benim gibi gizemli ve felsefi eserlere ilgi duyan birini bile kaçırtacak kadar ağır olması bence kötü bir yanı.

 

Konu

Peki, tamam anime o kadara gizemli o kadar da karanlık ve derin bir atmosfere sahip. Peki bu anime bize neyi düşündürüyor, neyi sorgulatıyor? Bunu spoiler vermeden cevaplamak biraz zor ama kısaca söylemek gerekirse insanlığın nereye gideceği, insandan sonraki adımın ne olduğu konularından bahsediyor. Aynı zamanda insanların ataları ile ne kadar ilişkili olduğunu da gösteriyor. Ancak anime asla insanlığı b*k götürüyor gibi ima vermiyor. Hatta genel olarak bakarsak animenin biraz optimist olduğunu söyleyebilirim.

 

Özet

Bu kadar yazıyı okuyamam bana özet geç diyenler vardır eminim. Bu kısmı onlar için yazıyorum.

Kısaca Texhnolyze distopik bir cyberpunk animesi. İzlemesi zor ama bir o kadar da izlemesi zevk veren bir anime. Eğer ciddi ve atmosferik eserleri seviyorsanız kesinlikle seveceğinize inanıyorum. Biraz kendinizi zorlayın ve ilk 6 bölümü geçin. Anime sizi ciddi felsefi konulara sokarken aksiyon gibi şeylere de sahip. Ağır işlese de durağan bir anime değil yani. Eğer Matrix, Ghost In The Shell ve Blade Runner gibi eserleri seviyorsanız bunu da beğeneceksinizdir.

 

Değerlendirme

Anime benim gözümde çok başarılı. Hatta o kadar iyi ki anlatımın ağırlığı dışında puan kırmadım. Anlattığı konu, karakterlerin derinliği, hikayenin bitişi her şey muhteşem. Benim 10 üzerinde 9.5 ancak burada sadece tam puan veriyoruz ondan 9 verdim.

 

Buraya kadar geldiyseniz tebrik ederim 🙂 Animenin kendisi pek popüler olmasa da izleyenlerin çoğunun çok yüksek puanlar verdiği anime. Düşük verenlerin çoğu piyasa seyircisi benim gözümde çünkü çoğunun sebebi izlemesinin zor olması ya da anlamamaları.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14