Öncelikle hepimizin ramazan bayramı kutlu olsun.

Bu salgın ve karantina sürecinde başka şehirden araç alan veya başka şehirden gelen birine araç satan oldu mu acaba?

İstanbul'da ikamet ediyorum ve gelecek kişiye aracımı burada satmak amacındayım. Gelen kişi noterden mi izin alacak acaba, bir bilginiz var mıdır?

Veya ikimize de yakın başka bir şehirde buluşmak istersek izin süreci nasıl olmakta?

Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için

#otoyardım #OtoSeyir #otoseyirincelemeönerisi #ikinciel #alımsatım #Covid19 #salgın #KoronaVirüsü #CoronaVirus #pandemi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar,

Outlook mail istemcisiyle başım dertte.

Bu kadar dandik bir istemci daha görmedim. Önemli mailler için ayrı ayrı alt klasörler oluşturdum ve gelen mailleri kural oluşturarak otomatik ilgili klasöre yönlendiriyorum. Buraya kadar sorun yok.

Asıl sorun, ilgili mailin bana düştüğüne dair Outlook bana ne masaüstünde, ne de mobilde bildirimde bulunmuyor. İşin daha garibi, bunun bir çözümü yokmuş çünkü istemciyi böyle tasarlamışlar, özelliği buymuş(!)... Yani özetle diyorlar ki: "It's not a bug, it's a feature!!!" 🙂

Bu durumda benim klasörlediğim ve kural oluşturduğum outlook maillerim için hem masaüstünde(W10), hem de mobilde(Android) normal bir şekilde bildirim almam gerekiyor.

Birkaç soru çıkıyor bu durumda karşıma:

1- Hem masaüstünde, hem de mobilde normal bir şekilde bildirim alabilmem için herhangi bir geliştirici tarafından yayınlanmış bir eklenti vb. var mıdır?

2- Outlook mobil ve masaüstü uygulamalarının modlu versiyonları var mıdır? Örn. Youtube'un kendi uygulaması yerine Youtube Vanced kullanıyorum ve çok daha gelişmiş durumda.

3- Yoksa, yine hem masaüstü, hem de mobilde bana önerebileceğiniz, bu sorunu yaşatmayacak sağlam, kullanışlı ve özelleştirme imkanı sunan mail istemcileri hangileridir?

Hem maillerimi kendime göre gruplandırma ihtiyacımı, hem de sorunsuzca bildirim alma ihtiyacımı ortak çözen başka bir yolunuz varsa lütfen benimle paylaşın.

#TeknoYardım #Microsoft #Outlook #EMail

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • 4tys7en @4tys7en

   Hem masaüstü hem mobil için düşünürsek sizce hangisi ön plana çıkar? Bir de, ayar çeşitliliğinin olması, hızlı olması, gece modu olması (Gmail'de Android 10 öncesine gece modu vermemeleri gibi absürt bir durum var) gibi kriterleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Ben Gmail'i sadece özel işlerim için kullanmıştım bu zamana kadar açıkçası.

  • Temp @temp

   @4tys7en Masaüstünde Thunderbird kullanmıştım ben gayet başarılı buldum açıkçası.
   Mobil tarafda da çok fazla gözüme çarpan bir istemci olmadı bu konuda.
   En sık kullanılan Gmail ve işini düzgün yapıyor. Ek olarak farklı mail adreslerini de uygulamaya ekleyip birlikte yönetebiliyorsun.
   Pratik ve kolay diyebilirim. Mobilde daha iyi istemci vardır belki araştırmanı tavsiye ederim.
   Yandex Mail de fena değildi.

  • 4tys7en @4tys7en

   @temp İkisini de deneyeceğim, eski maillerin import edilmesi ve takvim senkronizasyonu konusunda hangisi iyiyse onunla devam ederim. Sanırım Thunderbird'ün Outlook için eklentileri de varmış, onları da ek olarak bi inceleyeceğim artık 🙂

 • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

  Outlook'ta mailleri ilgili klasörlere taşımak yerine kopyasını oraya koyacak bir kural yazabilirsiniz. Ben artık kurallarla taşımıyorum ama eskiden hep böyle yapıyordum. Tek problemi ilgili klasöre kopyalanan mail okunmamış olarak görünecektir. Bu şekilde kullanırken bildirim geldiğinde klasör dışındaki mailleri silmek olabilir, klasör içerisindeki maili okuyup cevaplayıp track edebilirsiniz böylece.

  • 4tys7en @4tys7en

   Evet, doğru bu da bir yol, fakat her mailden iki kopya oluşturarak hem mail kutusunu gereksiz şişirmiş olacağım, hem de her mailin gelen kutusundaki kopyasını silmek gibi bana ayrı bir iş çıkmış olacak 🙂 Bunu yapacağıma kuralların hepsini silerim, her maili cevapladıktan sonra ilgili klasörlerine teker teker sürükle bırak yaparım 🙂

  • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

   @4tys7en Ben tam olarak bu şekilde kullanıyorum. Okuduğum ve üstüme bir görev düşmeyen mailleri ilgili klasöre taşıyorum. Task varsa da bitene kadar ana klasörde tutuyorum. Outlook'a bir nevi follow up machine görevi de yükledim.

 • ederlezi @ederlezi

  denemedim ama kural oluştururken "display a desktop alert" ve "play a sound" seçenekleri var bunları seçince bildirim gösterniyor mu?

  • 4tys7en @4tys7en

   Bunu denedim, kuralın içine girip masaüstü bildirimi verecek şekilde tekrardan düzenledim fakat bu sefer de mobilde bildirim alamamaktayım. Android sürümünden denedim belki olur diye, onda da ayar çeşitliliği yok denecek kadar az... Gerçekten bu kadar ufak ve basit şeyleri düşünüp ona göre istemciyi düzenlemiyor olmaları çok şaşırtıcı

 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  Bunu yapacak bir eklenti var mı bilmiyorum. Ama kuralları otomatik çalıştırmak yerine elle çalışacak şekilde ayarlarsanız epostalar her zaman gelen kutusunda kalacak ve en azından mobilde görebiliyor olacaksınız. İstediğiniz zaman da kuralları elle çalıştırır ve mesajların taşınmasını sağlarsınız.

Selamlar,

Laptop'un Anakartı garantiden değişti ancak NVMe SSD sağlam olduğu için ellenmemişti. Anakart değişiminden sonra herhangi bir format falan da atılmadı.

Sonuç olarak C sürücüsünde aşağıdaki ünlemli hatayı gözükmeye başladım.

Nasıl giderebilirim, bilen var mıdır?

#TeknoYardım #DellVostro5481 #Hata #SSD

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar,

1809 güncellemesi yüklü olarak, Dell Vostro 5481 Laptop kullanıyorum.

Kaspersky yüklü olduğu için, Windows Defender otomatik devredışı durumda ve bildirimler de tamamen kapalı olmasına rağmen, sık sık fotoğrafta görebileceğiniz bildirimi alıyorum.

Kapatmanın binbir türlü yolunu denesem de henüz başarabilmiş değilim.

Bu sinir bozucu bildirimden kurtarabilecek bir yol paylaşabilirseniz sevinirim.

#TeknoYardım #Dell #DellVostro5481 #Windows10 #1809 #WindowsDefender #bildirim

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar selamlar,

İş bilgisayarı olarak Dell Vostro 5481 kullanmaktayım (i7 8. nesil, 256 ssd, 8 gb ram olan versiyon). laptop üzerinde görüntü alınabilecek çıkışlar olarak USB Type-C üzerinden displayport çıkışı ve hdmi 14.a çıkışı bulunuyor.

Laptop'u 4k TV'ye 4k 60 hz ve HDR olarak bağlamak istiyorum. (TV'de HDMI 2.0b portları mevcut, yani 4k 60 hz hdr hdcp 2.2 destekliyor)

Bu durumda, 4k 60 hz hdr istediğim için hdmi 1.4a'yı elemek durumunda kalıyorum.

Geriye type-c soketli displayport çıkışı kalıyor.

Şimdi aşağıdaki linkte bulunan kabloyu alırsam, dilediğim gibi 4k 60 hz hdr çıkış alabilecek miyim?

http://www.paugge.com.tr/paugge-hdmi-20b-4k-60hz-hdr-usb-c-to-hdmi-thunderbolt3-kablo-chd20b-pro/

usb 3.1 gen 1 type-c portunun displayport destekli olup olmadığı konusunda emin olamadım.

portun yanında DP işareti mevcut, ama bazı sitelerde displayport var derkeni, bazıları yok diyor.

#teknoyardım #dell #dellvostro #displayport #type-c

Paugge Hdmi 2.0b 18Gbps 4K 60Hz HDR HDCP 2.2 Thunderbolt 3 Destekli USB-C to...

Paugge Profesyonel Seri Thunderbolt 3 Destekli USB C Version 3.1 Hdmi 2.0b 18 Gbps Bandwith HDR 4K 60Hz 2K 144Hz 1080p 240Hz,
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • 4tys7en @4tys7en

  @orcun Aslında laptop'u konsol gibi kullanarak, xbox kontrolcüsüyle arada fifa falan oynamayı düşünüyorum. Senin dediğin gibi ayrı ayrı dönüştürücü ve hdmi kablo alırsam, gecikme daha çok artmaz mı? Eğer artmaz diyorsan dediğin gibi yapmak daha mantıklı

 • 4tys7en @4tys7en

  @orcun TV Phlips 55pus8503 , Input lag 30 ms bildiğim kadarıyla. Tabiki mx130 ile 4k 60 fps oynayamam ama 4k, yüksek fps'li hdr bluray içeriklerini bir hayli tüketiyorum, laptop üzerinden indirdiğim filmleri izlerim, Netflix izlerim, arada da fifa pes gibi oyunlar oynarım diye istiyorum 🙂

 • 4tys7en @4tys7en

  @orcun 60 GB civarında boyuta sahip, bant genişliği yüksek bluray filmleri USB yoluyla doğrudan TV üzerinden oynattığımda dahi, hiçbir sorunla karşılaşmaksızın, kendi oynatıcısından takılmadan seyredebiliyorum. Böyle düşününce, TV de bile takılmadan izleyebiliyorken, 8.nesil U serisi i7 işlemci kaldırır diye düşündüm

 • 4tys7en @4tys7en

  @orcun Sanırım bu olay, TV'lerin neredeyse hepsinde bulunan kare ekleme, düzeltme, interpolasyon, motion blur vesaire özelliklerinden kaynaklanıyor. Neredeyse bütün TV'lerde ayrı olarak bir görüntü işlemcisi mevcut. Hepsi videolarla oynuyor, bir şekilde iyileştiriyorlar. Philips'te P5 motoru var, Sony'de X1 extreme var vb.

  Herhalde Samsung'un yeni 8k TV'lerindeki görüntü işlemcisi en iyisi olacak.

https://m.donanimhaber.com/Google-Android-TV-kullanicilarini-beklenmeyen-reklamlarla-sasirtti--109506

Böyle bir olay varmış. 2018 Model Philips 4k Android TV kullanıyorum. Yeni güncellemeyi çok beğenmiştim, gerçekten akıcı hale geldi cihaz. Ama bu haberdeki gibi bir olay Philips'e de gelirse gider Tüketici hakem heyetine başvurur ve iade ederim.

Para verdiğim cihazın menüsünde reklam görmek istemiyorum.

Google, Android TV kullanıcılarını beklenmeyen reklamlarla şaşırttı

Google beklenmeyeni yaparak hâlinden memnun Android TV kullanıcılarını güncellemesiyle üzdü. Yeni versiyonda reklamlar gören ve bunları kapatamayan kullanıcılar duruma sinirli.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçenlerde #XiaomiMiA1 de Volte aktif etmeyle ilgili bir durum paylaşmıştım.

Benim gibi çift sim kart kullanıp, her iki sim kart için de VoLTE'yi aktif etmek isteyenler için açıklayayım:

İki sim kart ta aktif iken, ekranın üst kısmındaki durum çubuğunda sadece 1 adet HD ibaresi görüyorsanız, sadece bir hat için VoLTE aktif demektir.

Benim durumumda, Vodafone hattı VoLTE aktarıma başlamışken, Turkcell pasif duruyordu.
#XiaomiMiA1 telefonunu Turkcell resmi olarak VoLTE için Desteklemediginden dolayı, Turkcell'in sitesine girip destekledikleri modellere baktım. IPhone kullanan bir arkadaşımdan rica edip Turkcell Hattını iPhone'a taktım, HDSES yazıp 2200'ye gönderdim, bir iki dakika içinde VoLTE'nin aktifleştirildiğine dair SMS aldım. Denemek için telefonu kapatip actim ve birkaç arama yaptım. Sonra Sim kartımı kendi telefonuma aktardığımda İki hat için de HD simgesi aktif olmuştu.

Aktif edemeyenler için yukarıdaki yöntemi öneririm.
#TeknoYardım #XiaomiMiA1 #ÇiftSIM #VoLTE #HDSES #Turkcell #Vodafone

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar,

5 şubat güvenlik güncellemesi yüklü, Android 9.0 kurulu Stock Rom Xiaomi Mi A1 kullanıyorum.

Geçtiğimiz gün farkettim ki, yukarıdai bildirim barında sağ tarafta "HD" ibaresi mevcut. Bu ne ola ki? Bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.

Geçenlerde biraz kurcalayıp VoLTE'yi aktif hale getrmeye çalışmıştım, şuan aktif oldu mu bilmiyorum ama acaba onun simgesi olabilir mi?

#TeknoYardım #XiaomiMiA1 #android #VoLTE

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Caner Mete @canermete

  s5 te volte açık olunca hd yazıyor arama ekranında.

 • 4tys7en @4tys7en

  @canermete Zaten numpadden *#'li bişeyler tuşlayıp yapmıştım bu VoLTE açma olayını, büyük ihtimalle gizli menüden kastın o, sonradan aktif mi degil mi anlamak için genel ayarları karıştırınca ayar butonunun aktif olduğunu gördüm zaten 🙂

  • 4tys7en @4tys7en

   @tolgaaaltas Öncelikle, Telefondan VoLTE özelliğini aktif ettiniz mi? Yoksa default olarak mı kullanıyorsunuz?

   Eğer telefondaki VoLTE desteğini aktif etmenize rağmen Vodafone hattınız VoLTE üzerinden sizi konuşturmuyorsa, 4.5G yazıp 4545'e gönderin, telefonunuz ve hattınız için 4.5G ayarlarının doğru olduğundan emin olun.

   Doğru olduğuna dair SMS almanıza rağmen HD ibaresini görmüyorsanız, telefonu bikaç kere kapa aç yapın bikac test araması deneyin, iyi çeken bir yere geçin(çok kötü çeken yerlerde bazen HD ibaresi kayboluyor, nispeten iyi cektigi zaman geri geliyor), Güncelleme varsa yapmayı deneyin.

   Bütün bunlara rağmen Aktif gözükmüyorsa, az önce paylaştığım durumda anlattığıma benzer şekilde, Vodafone'un sitesine girip resmi olarak VoLTE konuşmayı desteklediği modellerin isimlerine bakın, çevrenizde bir yakınınızda o telefonlardan birini kullanan varsa, rica edin, hattı ona takın(tabi önce o telefonun da ayarlar kısmından VoLTE'nin aktif olduğunu sorgulayın)

   Hattı taktıktan sonra, SMS'leri yine gönderin. ac kapa falan yapın, bikac arama yapın, sonra sim kartı tekrar kendi telefonunuza geri takın.

   Bu adımlardan sonra aktifleşmiş olacaktır.

Selamlar,

Akıllı telefonla hiç işi olmayan, sürekli telefonla konuşan, birileriyle irtibatta olan birine Tuşlu telefon almam gerekiyor.

Açıkçası Tuşlu telefon piyasasını hiç bilmiyorum. gördüğüm kadariyla genelde eski telefonlari yeniymiş gibi satıyorlar.

Yeni Nokia 3310'u alayım dedim ama 4g desteklemiyor sanırım.

Değerli önerilerinizi rica ediyorum.

#TeknoYardım #tuşlutelefon #telefontavsiyesi #Nokia3310

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

Şimdi sakin kafayla düşünüyorum da, Levent Pekcan kaç yaşında adam, çok deneyimli bir insan, tamam burayla daha fazla ilgilense, gittigi yerlerden daha çok seyler paylaşsa daha güzel olacak ama galiba bu yaştan sonra da karakterini, onu o yapan özellikleri değiştirmesini beklemek kendisine haksızlık olacak.

Nitekim, olayın bu kadar ekşisözlüklere bile taşmış olması, isyan bayrakları açılmış olması pek hoşuma giden bir durum olmadı. Şahsen destek olmaya devam etmem herhangi bir şarta bağlı değildir. Bu sitenin bagimsiz olarak ayakta kalması için bunun gerekli olduğu ortada.

Para verdiğimiz için olduğundan farklı bir Teknoseyir beklemeyi, kadınların evlendikten sonra kocalarını canhıraş değiştirmeye çalışmalarına, değiştirdikten sonra da ortaya çıkan şeyi beğenmemelerine benzetiyorum.

Ama elbette, site şuan olduğundan çok daha aktif ve zengin içerikli olmalı, bu konuda kimsenin tersini düşündüğünü sanmıyorum.

Bakalım biz o yaşlara erişebilirsek, şuan olduğumuz kadar kolay pozisyon alıp düşüncelerimizi değiştirebilecek keskinlikte olabilecek miyiz? Şuan bulunduğumuz işleri severek yapabiliyor olabilecek miyiz?

Ben kendi adıma geri adım atıyorum, yediğin içtiğin senin olsun, gezdiğini gördüğünü, kendini ne zaman hazır hissediyorsan o zaman anlat Levent abi

Benim gibi düşünenler varsa onlar da belirtebilirler yorumlarda

Selametle,

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9
 • Yiğit @yigit1

  İşte bugün bahsetmek istediğim eleştiri buydu. Benim postum altındaki yorumlardan ötürü kendi adıma size ve sizin gibi düşünenlerden özür dilerim.

 • Denizhan @cheerios

  Oldschool iyidir.. yeni medyanın kendi içinde yarattığı yeniliklere uy algısına uymayarak teknoseyirin kendi gücünün olduğunu gösteriyor.Bence burdaki söylem, önemli olanın hız değil kalite olduğudur.

 • rsezer @rsezer

  Burası Türkiye, vergiler çeşitli yollardan son 20 yılda %140 artarken gıkı çıkmayan ülke 25 krş poşet parasına demokrasi havarisi kesildi. Bin tane kaynaktan hödöböf işlemcisinin çıktığını görebilecek insanlar, para verdim banane illa LP anında anlatacak diye tepiniyor. Herkesin ne kadar çok vakti var ve işi gücü yok sanırım, bu kadar çok canlı yayını ya da videoyu nasıl seyredebiliyorlar, hiç mi işleri güçleri yok şaşırıyorum. Bana kalsa haftada bir bütün konuları toparlayıp mümkünse en fazla 30-40 dakika gündem yapıp, altına da varsa kaynakların linkini koysalar yeter.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  son fuar konusunda biraz abartılıyor hatta bel altı vuruluyor gibi. ama ben yine de eleştirilere fazla kayıtsız kalmasını doğru bulmuyorum. insan sevdiğine kırılırmış.