Arkadaşlar selamlar,

İş bilgisayarı olarak Dell Vostro 5481 kullanmaktayım (i7 8. nesil, 256 ssd, 8 gb ram olan versiyon). laptop üzerinde görüntü alınabilecek çıkışlar olarak USB Type-C üzerinden displayport çıkışı ve hdmi 14.a çıkışı bulunuyor.

Laptop'u 4k TV'ye 4k 60 hz ve HDR olarak bağlamak istiyorum. (TV'de HDMI 2.0b portları mevcut, yani 4k 60 hz hdr hdcp 2.2 destekliyor)

Bu durumda, 4k 60 hz hdr istediğim için hdmi 1.4a'yı elemek durumunda kalıyorum.

Geriye type-c soketli displayport çıkışı kalıyor.

Şimdi aşağıdaki linkte bulunan kabloyu alırsam, dilediğim gibi 4k 60 hz hdr çıkış alabilecek miyim?

http://www.paugge.com.tr/paugge-hdmi-20b-4k-60hz-hdr-usb-c-to-hdmi-thunderbolt3-kablo-chd20b-pro/

usb 3.1 gen 1 type-c portunun displayport destekli olup olmadığı konusunda emin olamadım.

portun yanında DP işareti mevcut, ama bazı sitelerde displayport var derkeni, bazıları yok diyor.

#teknoyardım #dell #dellvostro #displayport #type-c

Paugge Hdmi 2.0b 18Gbps 4K 60Hz HDR HDCP 2.2 Thunderbolt 3 Destekli USB-C to...

Paugge Profesyonel Seri Thunderbolt 3 Destekli USB C Version 3.1 Hdmi 2.0b 18 Gbps Bandwith HDR 4K 60Hz 2K 144Hz 1080p 240Hz,
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  O kabloyu alabilirsin. Bende aldım, 4k 60 hz ve hdr görüntüyü pc'den tv'e aktarıyorum. Bundan önce birkaç tane kablom vardı ama 4k 30 hz oluyordu hdr yoktu vs 1.4 olanda vardı sony ve philips ama hdr olmuyordu gene bu kabloyla o işi kökten çözdüm.

  • 4tys7en @4tys7en

   Laptop'taki displayport logolu usb type-c'nin gerçekten dp destekleyip desteklemediğine emin olamadım.

   Yani ben hem dell'in sitesine baktım, hem de farklı sitelerden, desteklediği gözüküyor, ama o port aslında usb 3.1 gen 1

   Yani 3.1 gen 1 olması 4k çıkış 60 hz hdr çıkış alınmasını etkiler mi? yoksa displayport ta desteklediği için önemsiz mi?

  • Orcun @orcun

   @4tys7en https://topics-cdn.dell.com/pdf/vostro-14-5481-laptop_setup-guide2_en-us.pdf
   One SD card reader
   USB
   • Two USB 3.1 Gen 1 (Type-A) ports
   • One USB 2.0 (Type-A) port
   • One USB 3.1 Gen 1 (USB Type-C) port /DisplayPort

   Bence çevirici ile sorun yaşamazsın. Ama dersen ki bu kabloya dahil attığında tam bakamadım da biraz kurcaladım bakıyorum. http://www.paugge.com.tr/paugge-hdmi-20b-4k-60hz-hdr-usb-c-to-hdmi-thunderbolt3-adapter-chd20b-adp/ Böyle birşey alıp, akabinde gene aynı markanın http://www.paugge.com.tr/paugge-v20-premium-hdmi-sertifikali-4k-60hz-orgulu-altin-uclu-2m-hdmi-kablo-7na72pro/ böyle kablosunu alırsan daha iyi olacak, neden dersen o attığın şey evet daha pratik ama en nihayetinde kablo yani ucu kırılsa birşey olsa hdmi'ın ? benim öyle çok kablom çöp oldu sende de olursa vs. bu sefer birdaha toptan aynı şeyi alman gerekecek.

  • 4tys7en @4tys7en

   @orcun Aslında laptop'u konsol gibi kullanarak, xbox kontrolcüsüyle arada fifa falan oynamayı düşünüyorum. Senin dediğin gibi ayrı ayrı dönüştürücü ve hdmi kablo alırsam, gecikme daha çok artmaz mı? Eğer artmaz diyorsan dediğin gibi yapmak daha mantıklı

  • Orcun @orcun

   @4tys7en Gecikme elbette birkaç ms olacak ama asıl gecikmen tv'den oluyor. Hani açıkçası o kadarlık farkedecek kadar gecikme olacağını sanmıyorum. Input lag kaç mesela ? ben o yüzden konsolda oyun oynuyorum mesela sony tv aldım, en iyilerden birisi bu konuda sony, ama mesela atıyorum senin tv axen vs gibi markadır onda tabi bilemiyorum. Ama orta biraz üst düzey bir tv ise input lag olayını pek hissetmezsin. FPS oyununda çok farkediyor ama futbol oyununda bilemiyorum onu hissedeceğinizi sanmam. Ama asıl başka bir sıkıntı mx130 var galiba gpu öyle değil mi ? 4k oyun + 60 fps nasıl olacak ? kendi ekranında atıyorum 1080p full detay vs 60 fps verdiğini varsayalım, 4k olunca 4 tane 1080p oluyor kabaca e 4'e bölünce 60'ı fps baya düşüyor. Kabaca aklınızda olsun böyle bir hesap var.

  • 4tys7en @4tys7en

   @orcun TV Phlips 55pus8503 , Input lag 30 ms bildiğim kadarıyla. Tabiki mx130 ile 4k 60 fps oynayamam ama 4k, yüksek fps'li hdr bluray içeriklerini bir hayli tüketiyorum, laptop üzerinden indirdiğim filmleri izlerim, Netflix izlerim, arada da fifa pes gibi oyunlar oynarım diye istiyorum 🙂

  • Orcun @orcun

   @4tys7en Mx130 zorlanmaz her halde video işlerinde ya sanmıyorum. Ama işlemciden yapacaksan o çözme işini biraz sıkıntı olabilir birde U serisi hiç tahmin etmediğin kadar yoruyor 4k hdr blu-ray videolar. 🙁 Oyunlarda dediğim gibi detayı baya kısman gerekebilir.

  • 4tys7en @4tys7en

   @orcun 60 GB civarında boyuta sahip, bant genişliği yüksek bluray filmleri USB yoluyla doğrudan TV üzerinden oynattığımda dahi, hiçbir sorunla karşılaşmaksızın, kendi oynatıcısından takılmadan seyredebiliyorum. Böyle düşününce, TV de bile takılmadan izleyebiliyorken, 8.nesil U serisi i7 işlemci kaldırır diye düşündüm

  • Orcun @orcun

   @4tys7en TV genelde bunu sende farkedersin biraz blur ekliyor, bende bunu uzaktan pek farketmiyordum ama pc'den izleyince anlamıştım. Oynatıyor ama sanki kendisi ufaltıyor gibi geliyordu.

  • 4tys7en @4tys7en

   @orcun Sanırım bu olay, TV'lerin neredeyse hepsinde bulunan kare ekleme, düzeltme, interpolasyon, motion blur vesaire özelliklerinden kaynaklanıyor. Neredeyse bütün TV'lerde ayrı olarak bir görüntü işlemcisi mevcut. Hepsi videolarla oynuyor, bir şekilde iyileştiriyorlar. Philips'te P5 motoru var, Sony'de X1 extreme var vb.

   Herhalde Samsung'un yeni 8k TV'lerindeki görüntü işlemcisi en iyisi olacak.