Arkadaşlar,

Outlook mail istemcisiyle başım dertte.

Bu kadar dandik bir istemci daha görmedim. Önemli mailler için ayrı ayrı alt klasörler oluşturdum ve gelen mailleri kural oluşturarak otomatik ilgili klasöre yönlendiriyorum. Buraya kadar sorun yok.

Asıl sorun, ilgili mailin bana düştüğüne dair Outlook bana ne masaüstünde, ne de mobilde bildirimde bulunmuyor. İşin daha garibi, bunun bir çözümü yokmuş çünkü istemciyi böyle tasarlamışlar, özelliği buymuş(!)... Yani özetle diyorlar ki: "It's not a bug, it's a feature!!!" 🙂

Bu durumda benim klasörlediğim ve kural oluşturduğum outlook maillerim için hem masaüstünde(W10), hem de mobilde(Android) normal bir şekilde bildirim almam gerekiyor.

Birkaç soru çıkıyor bu durumda karşıma:

1- Hem masaüstünde, hem de mobilde normal bir şekilde bildirim alabilmem için herhangi bir geliştirici tarafından yayınlanmış bir eklenti vb. var mıdır?

2- Outlook mobil ve masaüstü uygulamalarının modlu versiyonları var mıdır? Örn. Youtube'un kendi uygulaması yerine Youtube Vanced kullanıyorum ve çok daha gelişmiş durumda.

3- Yoksa, yine hem masaüstü, hem de mobilde bana önerebileceğiniz, bu sorunu yaşatmayacak sağlam, kullanışlı ve özelleştirme imkanı sunan mail istemcileri hangileridir?

Hem maillerimi kendime göre gruplandırma ihtiyacımı, hem de sorunsuzca bildirim alma ihtiyacımı ortak çözen başka bir yolunuz varsa lütfen benimle paylaşın.

#TeknoYardım #Microsoft #Outlook #EMail

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • 4tys7en @4tys7en

   Hem masaüstü hem mobil için düşünürsek sizce hangisi ön plana çıkar? Bir de, ayar çeşitliliğinin olması, hızlı olması, gece modu olması (Gmail'de Android 10 öncesine gece modu vermemeleri gibi absürt bir durum var) gibi kriterleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Ben Gmail'i sadece özel işlerim için kullanmıştım bu zamana kadar açıkçası.

  • Temp @temp

   @4tys7en Masaüstünde Thunderbird kullanmıştım ben gayet başarılı buldum açıkçası.
   Mobil tarafda da çok fazla gözüme çarpan bir istemci olmadı bu konuda.
   En sık kullanılan Gmail ve işini düzgün yapıyor. Ek olarak farklı mail adreslerini de uygulamaya ekleyip birlikte yönetebiliyorsun.
   Pratik ve kolay diyebilirim. Mobilde daha iyi istemci vardır belki araştırmanı tavsiye ederim.
   Yandex Mail de fena değildi.

  • 4tys7en @4tys7en

   @temp İkisini de deneyeceğim, eski maillerin import edilmesi ve takvim senkronizasyonu konusunda hangisi iyiyse onunla devam ederim. Sanırım Thunderbird'ün Outlook için eklentileri de varmış, onları da ek olarak bi inceleyeceğim artık 🙂

 • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

  Outlook'ta mailleri ilgili klasörlere taşımak yerine kopyasını oraya koyacak bir kural yazabilirsiniz. Ben artık kurallarla taşımıyorum ama eskiden hep böyle yapıyordum. Tek problemi ilgili klasöre kopyalanan mail okunmamış olarak görünecektir. Bu şekilde kullanırken bildirim geldiğinde klasör dışındaki mailleri silmek olabilir, klasör içerisindeki maili okuyup cevaplayıp track edebilirsiniz böylece.

  • 4tys7en @4tys7en

   Evet, doğru bu da bir yol, fakat her mailden iki kopya oluşturarak hem mail kutusunu gereksiz şişirmiş olacağım, hem de her mailin gelen kutusundaki kopyasını silmek gibi bana ayrı bir iş çıkmış olacak 🙂 Bunu yapacağıma kuralların hepsini silerim, her maili cevapladıktan sonra ilgili klasörlerine teker teker sürükle bırak yaparım 🙂

  • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

   @4tys7en Ben tam olarak bu şekilde kullanıyorum. Okuduğum ve üstüme bir görev düşmeyen mailleri ilgili klasöre taşıyorum. Task varsa da bitene kadar ana klasörde tutuyorum. Outlook'a bir nevi follow up machine görevi de yükledim.

 • ederlezi @ederlezi

  denemedim ama kural oluştururken "display a desktop alert" ve "play a sound" seçenekleri var bunları seçince bildirim gösterniyor mu?

  • 4tys7en @4tys7en

   Bunu denedim, kuralın içine girip masaüstü bildirimi verecek şekilde tekrardan düzenledim fakat bu sefer de mobilde bildirim alamamaktayım. Android sürümünden denedim belki olur diye, onda da ayar çeşitliliği yok denecek kadar az... Gerçekten bu kadar ufak ve basit şeyleri düşünüp ona göre istemciyi düzenlemiyor olmaları çok şaşırtıcı

 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  Bunu yapacak bir eklenti var mı bilmiyorum. Ama kuralları otomatik çalıştırmak yerine elle çalışacak şekilde ayarlarsanız epostalar her zaman gelen kutusunda kalacak ve en azından mobilde görebiliyor olacaksınız. İstediğiniz zaman da kuralları elle çalıştırır ve mesajların taşınmasını sağlarsınız.