BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak @burakk

  Bağlantılar, mobil, mobil erişim noktasını aç / kapat diye bir menü var yıllardır evde internet kesilince laptopı ona bağlarım gelene kadar. Bununla alakalı olamaz herhalde, zira turkcell'e ne ki bundan ayrıca bu benim cihazımın bir özelliği.
  Bu bahsi geçen TURKCELL HOTSPOT başka bi şey ise bilemiyorum tabi. 😀

  • Mustafa @uaee

   Ona ücret geliyor. 1 yıldır Turkcell hotspot için ayrı paketler satıyor. Ben ne gerek var ki diye düşünüyordum belli ki hazırlık yapıyorlarmış.

  • Burak @burakk

   @uaee Doğru anlamak için soruyorum, şimdi ben mobil ağımı paylaş diyorum zaman zaman telefonumun bağlantı menüsünden. Bunu Turkcell nereden bilecek ve ne hakla benden bunun için para alacak? Bu kısmı anlamadım 😀
   yoksa Turkcell Hotspot diye bir uygulama var da onu kullanıp kendi internetini tabletine paylaştırana mı geliyor? doğru mu anladım @uaee

  • Fatih @fatihy

   @buraktheweekender telefonundan internetini paylaşmak hotspot demek. yani senin yaptığın şeye ücret geliyor.

  • Mustafa @uaee

   @buraktheweekender Evet, yurtdışında genelde hotspot kullanmak genelde ücretli ama orada sınırsız paketler vb. var. Burada hangi akla hizmet bunu yapıyorlar anlamadım.

  • Türker Sezer @dirigeant

   @buraktheweekender baglantinin paylastirildigi network seviyesinde cok kolay bir sekilde anlasilabiliyor*. Dunyada cok ornegi olan bir kisitlama. Mobil internetin sabit hatlara alternatif olmamasi icin hotspot ozelligi tamamen kapatilabiliyor ya da ekstra kota uygulanabiliniyor. Ornegin benim su anki hattim mobilde sinirsiz internet sunuyorken aylik 30gb hotspot limiti var.

   * Trafigin hotspot uzerinden bagli bir cihazdan geldigi bircok ISP tarafindan TTL degeri kontrol edilerek anlasiliyor.
   Windows isletim sisteminde ontanimli TTL degeri 128. Bu deger network paketinin ugradigi her durakta 1 azaliyor. Dolayisiyla telefondan giden bir paket servis saglayicinin cihazina ulastiginda TTL degeri 128 iken, hotspottan bagli bir bilgisayarin gonderdigi istekte bu sayi 127 oluyor ve istegin direk gelmedigi anlasiliyor.
   Bu kontrol yonteminin basitliginden dolayi cozumu de oldukca basit. Hotspot uzerinden bagli cihazlarda TTL degeri 1 arttirilarak bu kisitlama asilabiliyor ve enteresan sekilde bircok ISP’de bu yontem ise yariyor.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @buraktheweekender Evet , o hotspota ücret gelecek.

  • Burak @burakk

   @housedakitopal @dirigeant @eaee @fatihy süper anlatmışsınız, yorumlar için teşekkürler arkadaşlar 🙂
   Şu durumda bu haberi duyduğuma artık üzgünüm. Öte yandan @hakara 'nın hemen alttaki yorumu hislerimize tercüman olmuş. 🙁

 • Edogawa @hakara

  şimdi 4 gb lık mobil kotan var ve onuda nasıl kullanacağına mı karışacak. vay beeee ....

 • scorptr @scorptr

  Bypass etmenin yollarini arastirmaya baslayalim ,yasakci ve kazikci zihniyet yuzunden her turlu seyi ogrenicez valla

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Nasıl ücretlendiriyor ki? Benim telefonuma erişiyor paylaşımımı görüyor olması lazım?

 • Cihangir @chngr

  Doğru böyle birşey var. Yurtdışında uygulamdığı yerler var. Amerika bunlardan biri ama onlarda olmasının sebebi adamlarda sınırsız mobil internet var, gsm altyapılarıda iyi. Oyüzden adam evine,tabletine vs yenibir gsm veya sabit hat almıyor. Biriyle idare edebiliyor, sınırsız ve hızlı çünkü. Bizdede max 20gb internet var bide üstüne hotspot engeli, al işte.