Matebook 14 bakarken m1 işlemcili macbook bakayım dedim, bunu almak fiyat olarak aylık 100 tl fazla ödeme istiyor sadece yani daha mantıklı.
Sizce bunu tercih etmem daha mı iyi olur?
Tek çekincem, hiç macos kullanmamış olmak. 15 yıldır windows kullanıyorum.

Bir de matebook 14 eski oyunları az çok açsa da bu hiç açamaz sanırım. Açmasın ama o pek de önemli değil aslında

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 43
 • Alper Demirci @aademirci

  Sizin senaryoda 8GB yeterli olur ama bi süre sonra daha fazlası istenirse yükseltmek yok 🙂

  İşletim sistemine de direnç göstermedikçe alışılıyor. Windows'ta olup Mac'te olmayan özellikler için araştırıp muadil uygulamalar bulmak gerek (pencereyi kenara çarpıp yarım ekran yapmaya yarayan Magnet gibi). Mac'te olup Windows'ta olmayan özellikleri kullandıkça "iyi ki geçmişim" diyeceksiniz.

  • arvelo @arvelo

   ya aslında sisteme alışırım 1-2 aya dediğiniz gibi. yine dediğiniz gibi ram 8 gb sonrasında sorun olabilir. yani bugün napacaksam 1-2 sene sonra da onu yapacağım cihazla ama güncellemeler, uygulamaların gelişimi vs 8gb'yi az kalır hale getirirse sıkıntı.

  • Alper Demirci @aademirci

   @arvelo Aynı senaryoda 1-2 yıla çok şey değişmez bence. İhtiyaçlarınız ve kullanım senaryonuz değişirse diye dedim.

  • arvelo @arvelo

   @aademirci yok hocam, okul boyunca bu senaryoda olacağını düşünüyorum. gerçi, bu bilgisayar oyun açmıyor, e o zaman ihtiyacım yalnızca video edit, çizim programı vs olursa 16 ya ihtiyaç duyarım gibi geliyor. başka yapacak ne var ki? çizim yapmayacağım, video ile ilgilenmiyorum. 5 sene de kullansam yazı yazıp, 5 sekme açıp bir de şarkı dinlemek "8gb ram az ya" dedirtmez herhalde. şuan q9400 işlemcili, 8gb ramlı bilgisayarda bu işleri rahatça yapıyorum.

  • akke4323 @akke4323

   @arvelo Bahsettiğiniz kullanım senaryosunda ram problemi yaşamazsınız, kullanmayacağınız şeye boşa para harcamayın 🙂

 • Ravn @ravn

  Bence bu aslında biraz da size bağlı bir şey. 15 senedir Windows işletim sistemi kullanıyordum, 4 sene evvel kadar da macOS sistemine ara ara geçiş yapnak durumunda kaldım. Kurgu, render işleri vs. söylenildiği gibi elim ayağıma dolaşmadı açıkçası. Birkaç komut belki farenin tıkı değişik gelmişti, ayarları yapınca pek de bir sorun yaratmadı. Ama tabi ki bambaşka bir ekosistem bir anlamda da. Uzun sürede sıkar mı sıkmaz mı cevabı sanki yine sizde saklı gibi. 🙂

  Ram için yorum yapabilecek kadar benzer bir sistem kullanmadım, ne soylesem yalan olur.

 • Recai @recai

  8gb ram 2-3 seneye okul isleri icin hic sorun olmaz. Anladigim kadariyla yapacagin is; word, pdf, tarayici, onenote benzeri ki bunlar icin 8gb ram, mac ortaminda yillarca yeterli, tabii 10 pdf, 10 word, 50 chrome sekme acayim demezsen ki safari kullan, pil ve ram cok daha az tuketir. Bahsi gecen modelin hem 8gb hem de 16gb modellerini sirketteki pazarlamacilara aldim ve seninle ayni sekilde kullaniyorlar, arada hissetikleri fark "0".
  Ama tabii imkan varsa 16gb almak en iyisi.
  Mac osx tarafina gelince, windows da mecburen kullanacagin bir yazilim yoksa alisman 2 hafta surer, dert etme. Ama köklu aliskanliklari degistirmek zaman alacaktir.
  Okul vs icin kesinlikle matebook yerine ben olsam macbook alirdim. Pil ve performans m1 ile cok iyi.

 • emrebn @emrebn

  Son 6 aydır macos kullanmaya başladım. Bence zor bir işletim sistemi değil. Çok power user olduğum söylenemez ama yine de şu anda bütün kısayollara alıştım diyebilirim ve aşırı rahat geliyor artık. Çoğu basit işim için pc kullanmıyorum bile. Hele şarj konusu ve taşınabilirlik açısından aşırı rahat. Steamde platform oyunlarında da pek sıkıntı yaşamadım. Bence macten yana kullanabilirsiniz şansınızı.

Çok severek kullandığım MBP me 60.000 TL vereli daha bir ay olmadı. Ama dün sağ hoparlörden özellikle bas seslerde cızırtı gelmeye başladı. Ben de bugün servise götürdüm.

Eğer yazılımsal ise düzeltilmesini yok donanımsal ise tamirat kabul etmeyeceğimi cihaz değişimi veya para iadesi talep ettim.

Bakalım ne olacak...

Ha bir de ben sıramın gelmesini beklerken benden önceki bir bey ve bayan telefonlarını servise veriyorlardı. Gürgençler; pil döngüsününün 500 ü geçtiğini önce pilin ücreti mukabilinde değiştirilmesi gerektiğini sonra şikayet konusuna bakabileceklerini söyledi. Ben de dayanamadım araya girdim.

500 Pil döngüsü olayının garanti süsesinin 1 yıl olduğu ülkelerde geçerli olduğunu, Türkiye gibi 2 yıl olan ülkelerde geçersiz olduğunu, eğer pil sağlığı %85 in altında ise onu da ücretsiz değiştirmek zorunda olduklarını hatırlattım. Adam daha önce bu itirazı duymuş olacak ki;"Pil sarf malzemesidir o kapsama girmez" dedi. Eğer bu sarf malzemesi ise benim pili değiştirebiliyor olmama gerekir. Sarf malzemesi çünkü. Yarın pili değiştirip cihazı tekrar getirebilir miyim yani diye sordum. Yetkisiz müdahle kapsamına girer yine garanti dışına çıkar dedi.

Ben de o hanfendiye daha önce yine aynı serviste arka camı kırık iPhone'umu tamir etmedikleri için tüketici hakem heyetine verdiğim ve kazandığım belgeyi verdim. Bakın burada Apple'in hiç bir kusuru yook hatalı benim ama tamir hakkım dolayısı ile davayı kazandım , siz ise %100 haklı iken kesinlikle geri adım atmayın hakem heyetine verin dedim. O da tüketici hakem heyetine gidecek herhalde.

Akşam akşam heyecanlı idi yine Apple servisi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 22

Turknet Gigafiber İncelemesi

 

23.10.2021 Ekleme: IPv6 bir süredir çalışmıyor. Tekrar CGN'e geri göndük.

10.11.2021 Ekleme: Bugüne kadar birkaç defa bağlantı sorunu yaşayıp bir de kablo kesilme sabotajı yaşadığım ve ipv6 iptal ediğildiği için puanı düşürdüm.

Ben evden çalışıyorum diyorsanız gigafiber haricinde evde yedekte kullanabileceğiniz bir bağlantı da mutlaka bulunsun. Yani ülkede en prestijli, en hızlı interneti kullansanız dahi internetiniz neredeyse ayda bir kesiliyor. Bazen kesinti uzun sürüyor.

Benim için stabilite daha önemli. Varsın 200mbps olsun ama zırt pırt kesilmesin. Müşteri hizmetlerinin peşinden koşmayayım.

25.11.2021 Ekleme: Birkaç kere daha günlerce internet gelmedi. İptal dilekçesini yollayıp iptal etmeyi kafaya koymasaydım internetin geleceği yoktu. Ne hikmetse iptal dilekçesini yolladıktan sonra bir eleman gelip sorunu halletti. Turknet'in premium dediği hizmet de bu kadar oluyor işte.

28.05.2022 Ekleme: İki üç aydır ipv6 sorunu düzeldi ama hala tam olarak yurtdışı isplerin ipv6 hizmetleri gibi değil. Sorunsuzluk artınca genel olarak memnuniyet de artıyor.

03.07.2022 Ekleme: Bir süredir sık sık internet kopmaya başladı. Günde bir seferden saatte bir sefere çıktı. Açtığım destek kaydını elektrik altyapınızda sorun var deyip kapatıyorlar. Forumlarda gördüğüm kadarıyla birçok kişide aynı sorun var ve herkese böyle cevap veriliyor. Yani evdeki hiçbir cihazda sorun yokken Turknet'in cihazları elektrik altyapısını beğenmiyor olabilir mi? Yine bahane üretiyorlar.

 

İnceleme

Bu yazıda yaklaşık 4 aydır kullandığım gigafiber tecrübemden bahsedeceğim.

Turknet’in kendi altyapısını çektiğini biliyordum ama bildiğim kadarıyla sadece bir site Türkiye’de sadece bir siteye fiber hizmeti veriyorlardı. Sokağa siyah drop kablo çekilene kadar Turknet’in fiber altyapısını mahallelere genişlettiğinden haberim yoktu. Yılbaşından sonraki haftalarda binamıza drop kablo çekildikten sonra araştırmaya başladım.

Evlerin birinci katlarına tutturulan drop kablo.

 

Apartmanlara bu kutudan drop kablo dağıtılıyor. Bu kutu da kalın bir fiber kablo ile santrale bağlı.

 

Aslında birkaç aydır Beşiktaş’ta, Bayrampaşa’da, Bahçelievler’de, Avcılar’da ve Kadıköy’de bu altyapının aktif olduğunu öğrendim. Ancak kullanıcıları çok kısıtlıydı ve ilçelerin %5’lik kısımlarında bile altyapıları yoktu. Gigafiber abonelerine özel teknik birimlerinin olduğunu belirtiyorlardı. 100 liraya 1000mbps(1gbps) simetrik internet hizmeti veriyorlardı.

İndirme hızının yüksekliği karşısındaki şaşkınlık gönderme hızının bugüne kadar ülkede hiç görülmemiş miktarda olmasının verdiği şaşkınlığın yanında hiç kalırdı. İnternetin aslında o kadar hızlı olmayacağını düşünmek bile bu şaşkınlık ve sevinci azaltmıyordu. O zaman çok şanslı olduğumuzu fark ettim. CGN altyapıdan çıkıp dinamik ipv6 altyapıya geçmemizden bahsetmiyorum bile(tamam vurmayın).

Binaya altyapı çekileli 5 ay sonra altyapımızı aktif ettiler. Aylardır takip ettiğimden biliyorum ki bugüne kadar gigafiber çekilen hiçbir yerde aktivasyon bu kadar uzun sürmemiş. 1Gbps internete bu kadar yakınken kullanamamak insanı huzursuz ediyor.

GPON cihazı ya da fiber sonlandırma.

Neyse aktivasyonumuz oldu, bedava router ve PON cihazı kurulumu yapıldı. Hemen hız testi yaptım.

Çıkan sonuç indirme hızı açısından 1gbps değildi ama bunun sebebini de sonradan öğrendim. Hız testi platformları bazı cihazlardan ya da uygulamalardan gelen hız testi isteklerini düşük hızla yanıtlıyordu. Speedtest’in masaüstü uygulamasından, internet sitesinden ya da başka platformlardan test etmek gerekiyordu. Sonuçta aldığım internet gerçekten de 1Gbps ethernet bağlantısını sonuna kadar kullanıyordu. 940Mbps indirme ve 940Mbps gönderme. Bu hızlar 1Gbps ethernet bağlantısı için sınırları belirtiyor. 2.5Gbps ethernet, 10Gbps ethernet ya da Wifi6 sistemim olmadığı için gerçek sonucu göremiyorum.

Mesut Çevik gigafiber hakkında yaptığı bir videoda uygun cihazlarla 1Gbps üzerine çıkabildiğini gösteriyor. Ha bir de bu var. Wifi6 router ve Wifi6 cihaz kullanmadığınız sürece kablosuz cihazlarınızda Turknet’in verdiği cihazın limiti olan teorikte 866Mbps’de kalacaksınız.

Wifi5 kablosuz cihazların hız sınırı

 

Wifi5 ile gerçekte en fazla 500Mbps gibi bir hız alınabiliyor ki bu da oldukça yeterli aslında.

Wifi5 routera 50cm yakındayken alabildiğim en yüksek hız.

 

Günümüz Türkiye’sinde kullanabileceğimiz internet hizmeti aslında 1gbps interneti yavaşlatacak kadar bile hızlı değil. Oyun platformlarından oyun indirmediğiniz ya da torrent ile film indirmediğiniz sürece yaklaşık 200Mbps’yi hiç geçmeyeceksiniz bile. İndirme yöneticileri 100MB/saniye(800Mbps) hıza erişebiliyorlar elbet ama sıkça kullanılan ve bunu destekleyen siteler iki elin parmaklarını geçmez. Youtube bile gönderme hızı olarak 200Mbps’yi geçmiyor. Artık gigabit internet sahibiyim şöyle 100GB video göndereyim dediğiniz zaman gerçekte öyle olmadığını fark ediyorsunuz. O yüzden 1gbps hızı ancak yukarıda yazdığım eğlence platformlarında görebileceksiniz, şimdilik.

Torrentte gördüğüm en yüksek hız.

 

Bu incelemeyi yazmadan yaklaşık iki hafta önce Turknet’ten aboneliğim için ipv6’nın aktif edildiği hakkında bir e-posta aldım. Routerda ve pi-hole’da birkaç ayar yaptıktan sonra CGN’den kurtulmuş üstüne ipv6’ya geçmiştim. Sanırım şu an en gelişmiş ülkelerdeki nerd’leri bile kıskandıracak bir internet altyapısına sahip oldum(kıskaniyürler). Bir de Wifi6 router alırsam daha iyi olacak tabi ama onun için Wifi6 cihaza da ihtiyacım var. 😁

Kullandığım 5 ay süresince birkaç kez yardım talebim oldu. Geri dönüşün DSL bağlantılardan çok da hızlı olmadığını söyleyebilirim ama kendi altyapıları olduğu için sahada sıkıntı olduğu zaman bir gün içinde sorunlar çözüldü.

Son olarak da Turknet abonesi olmak istersen benim kodumu kullanabilirsin: YFC45GD98UKF. İkimize de bir ay ücretsiz internet verecek. Ya da direkt bu link üzerinden başvurabilirsin:

https://turk.net/p/YFC45GD98UKF

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 34

TS'ye yorum veya gönderi yazarken kopyaladığınız görseli yorum veya gönderi alanına yapıştırarak ekleyebileceğiniz bir Tampermonkey scripti yazdım.

Buyrun: https://gist.github.com/ozgurg/c5e9c0c60ddf6a415bde4bc6b6cc8f06

Nedense diğer scriptlerde Raw'a basınca eklenti açılırken benimkinde açılmıyor. Elle eklemeniz gerekecek.

(CTRL+V ile de çalışıyor tabii.)

GIF: ⬇️

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 48

Directory Opus - Aşırı gelişmiş, çok fonksiyonlu dosya yöneticisi

Kısa bir süre önce klasörlerin boyutlarını Windows Explorer içerisinde görüntülemek için alternatif yollar arıyordum. Normalde çok eski bir program olan Folder Size kullanıyordum. Bu program normal explorer penceresinin yanına kendi penceresini otomatik açıyor ve bütün herşeyin boyutunu gösteriyordu. Ancak eski olduğu için explorer çökme yaşıyordu belli aralıklarla. Bu zamana kadar idare ettim çünkü alternatifi yoktu. Hâlâ daha bulamadım. Asıl amacım Windows Explorer'ın kendinin bunu göstermesiydi ama güncel çalışan bir yöntem yok. Çözüm olarak bir çok alternatif dosya yöneticisi program tavsiye edilmiş. Ben de içlerinden birkaçını denedim.

Directory Opus acayip acayip ayarların olduğu ve çok fazla kişiselleştirmenin yanında birkaç ekstra program ile yapılan şeyleri de bünyesinde barındırıyor. Mesela zip görüntüleme ve açma, fotoğraf görüntüleyici, video ve müzik dosyalarının bilgilerini görüntüleme ve değiştirme vs vs bunlardan bazıları. Ayrıca çok gelişmiş dosya yönetme fonskiyonları da içeriyor. Toplu yeniden adlandırma, klasör eşitleme, bölünmüş pencere ile çalışma vs vs bunlardan bazıları. Zaten ayarlar kısmına girdiğinizde içinde kayboluyorsunuz. O kadar fazla kişiselleştirme ve özellik açıp kapatma ayarı var ki tek tek gezemedim ben. Arama yaptırıyorum ayar kısmında ihtiyacım olduğunda ve ihtiyacım olan şey mutlaka içerde bir yerde bulunuyor. Pencere düzenini kaydetme, simge düzenini kaydetme, sık kullanılanlara belli düzenleri ekleme de diğer ilk aşamada kullandığım özellikleri. Bir de kendisine ait kopyalama sistemi mevcut. Daha fazla üzerine yazma seçeneği, kuyruğa alma vs gibi orada da ekstra özellikler var.

Dilerseniz komple Windows Explorer yerine geçirebiliyorsunuz. Dilerseniz sadece kısayolundan ihtiyacınız olduğunda çalışıyor. Ben komple değiştirdim. İlk başlarda ayarlarını oturtana kadar biraz uğraşmanız gerekiyor. Ancak bir kere ayarları yaptıktan sonra eski sisteme döndüğünüzde arıyorsunuz. Bu arada yaptığınız ayarları da dosyaya kaydedip sonra uğraşmadan geri getirmenize izin veriyor.

Fiyatı biraz tuzlu denilebilir bizim için. Ama 30 günlük bir deneme sürümü veriyor. Ufak bir kayıt işlemi ile bu süreyi 60 güne çıkartabiliyorsunuz.

https://www.gpsoft.com.au/index.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu burada kalsın belki lazım olur 🙂
#sd #uhs

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Artık TA3AJZ çağrı işareti ile havadayım. Tüm amatör telsizcilere 73... 😀
#amatörtelsizcilik #telsiz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 31
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 23

Uzun zamandır yer imlerimde yer alan, işe yarar linkleri listeleyeceğim. İşinize yarayacağını düşünüyorum.

Bir çok pdf aracı barındırıyor
https://pdf.io/tr/

Ses ve video kayıt, birleştirici, kesici, dönüştürücü
https://123apps.com/tr/

Ses kırpma ve efekt verme işlemleri yapılabiliyor
https://audiomass.co/

Siteyi düz yazıya çevirip çıktıya hazır hale getiriyor
https://www.printwhatyoulike.com/home/index

Sitenin kendi görünümde istemediğiniz yerleri çıktıdan kaldırıyor
https://www.printwhatyoulike.com/home/index

Birden çok dosyayı tek bir formatta birleştiriyor
https://www.filesmerge.com/

Giriş yapılmadan izlenmeyen YouTube videolarını izlemek için
http://www.nsfwyoutube.com/

Fax göndermek için
https://app.hellofax.com/ veya https://faxzero.com/

speedtest.net alternatifi
https://speed.cloudflare.com/

Resim boyutunu küçültmek, sıkıştırmak için
https://caesium.app/

Daha estetik ekran görüntüleri için
https://screenshot.guru/

Resimleri arkaplanından ayırmak için
https://www.remove.bg/

Videoları arkaplanından ayırmak için
https://www.unscreen.com/

Resimlerdeki gürültüyü azaltmak ve çözünürlüğünü yükseltmek için
http://waifu2x.udp.jp/index.tr.html

Kelimelerin her dildeki telaffuzlarını ve aynı dilin farklı aksanlarını barındırıyor
https://tr.forvo.com/

Gelişmiş dil çevirici
https://www.deepl.com/translator

İki cihaz arasında P2P dosya transferi yapmaya olanak sağlıyor. Eğer aynı ağda iseniz bluetooth hızına katlanmanıza gerek kalmıyor.
https://www.sharedrop.io/

Bozuk Türkçe metinleri düzeltici
https://www.turkcekarakter.com/

Her programının alternatifini bulunduruyor
https://alternativeto.net/

İndirme süresini hesaplıyor
https://downloadtimecalculator.com/

Mail adresinizi bilinmedik sitelere vermek istemeyenler için
https://maildrop.cc/

Şüpheli gördüğünüz dosyayı farklı virüs programlarına inceletebilirsiniz
https://nodistribute.com/ veya https://www.virustotal.com/

Dünya haritası üzerinde seçtiğiniz herhangi bir noktada yayında olan radyo kanalını dinlemenize imkan veriyor. Yayınlardaki ses kalitesi de oldukça iyi.
http://radio.garden/

Facebook, Instagram, Twitter vb. sitelerden video indirme ve dönüştürme aracı
https://loader.to/

#FaydalıLinkler #FaydalıSiteler #FaydalıBağlantılar

BeğenFavori PaylaşYorum yap