Ulen nasıl bir şey oldu bu pcb tasarımı ya 😵 11.7 x 30 mm içine sığmak için yaptıklarıma bak. 4 katmana çıktım mecburen, viadan geçilmiyor ortalık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 18

https://www.youtube.com/watch?v=wnDxHTaeNX0 Avrupa'nın açık ara en fakir ülkesi

Nobody Visits This Country...Find Out Why

🇲🇩 Moldova is the least visited country in Europe. And so I came to its capital city Kishinev to see why...It did not take long to find the answer. Years of ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

Şuradan test yaptığımda monitörüm 75Hz ve o şekilde ayarlı olmasına rağmen bulanık görüyorum. Aynı şekilde sitelerde de kaydırırken yazılar bulanıklaşıyor hafiften. Bu görüntünün hareket esnasında pürüssüz mü olması gerekiyor? İlk kullanmaya başladığımda baya akıcı gelmişti.

Blur Busters TestUFO Motion Tests. Benchmark for monitors & displays.

Blur Busters UFO Motion Tests with ghosting test, 30fps vs 60fps vs 120hz vs 144hz vs 240hz, PWM test, motion blur test, judder test, benchmarks, and more.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kiracı evi çıkarken full boyamak zorunda mı? Avukat var mı buralarda. Bana yazarsa sevinirim muhtemelen davalık olacağız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 28
 • Fatih Kınık @fatihkinik

  Boyamak zoeunda değilsin bilerek zarar vermesiysen. Yazılı olmayan kurallar gereği boyalı aldıysan boyalı veriyotsun ama zaten çopu ev sahibi depozitoyu tam da bu yüzden alıyor. Ben çıkarken boyatmıycam depozitoyuda istemeyeceğim mesela

 • Pablo Vader @definitive

  Evi boyasız teslim alıp kendi zevkime göre boyatıp çıkarken de kirlenmiş falan da olsa karışmamayı tercih ediyorum.

  Ev kiraya verirken de tersini tercih ediyorum eğer kiracı da kabul ederse ama benim talep ettiğim gibi bir yaklaşım olursa da hayır demem.

  Her durumda depozitoyu geri aldım, alamadım sıkıntısı yaşanmıyor.

  Bence boyası yeni yapılmış bir eve kiracı olarak giren kişi çıkarken de sıfır boyayı yaptırıp ayrılır yada bunun maliyetini öder. Kontrata da bu yazıldıysa şimdi çıkarken itiraz etmenin de pek anlamı yok. Söylendiği kadar temizse duvarları basit bir silme işlemi sonrası boyattığınızı söyleyip kontrole çağırabilirsiniz.

 • burner @burner

  Ev sahibim yüzünden tüm ev sahiplerinden nefret ediyorum. Kiraları ederinden üste çıkartan, kiracıya asansör tamir parasını dahi kitleyen, elinden gelse kiracıyı tüm maaşına kadar soyacak derecede adileşebilen tüm ev sahiplerinden nefret ediyorum.
  Bir de kirayı elden vermeni istemeleri yok mu? İşte bu hırsızlık niyetli ev sahiplerinden nefret ediyorum.
  Para para para varsa yoksa para. Taptıkları paralaşmış. Ya da tapındıkları paraymış gibi.

  • 1Kan @birkanurlu

   Asansör bakım-tamir parasını kiracı öder. Büyük sitelerde de aidat adı altında toplanan para ile yapılır bu. Hayatının önemli bir bölümünü ev almak için harcamış insanlar size bedava versin istiyorsunuz herhalde evini. Kira artış oranı sözleşmede belirtilir, baştan kabul ettiğiniz şey için serzenişte bulunmanız ne kadar doğru? Ayrıca tam 18 ay önce önce satın almak için girişimde bulunduğum ev şu an 2 katı fiyatına satılıyor. Bu durum herhalde ki kira fiyatlarına yansıyacak.

  • burner @burner

   @birkanurlu Evet her moku kiracı öder. Ev sahipleri oturduğu yerden 1000 Tl etmeyecek evin kirasını 1350 TL yapar. Corona falan dinlemez. Sen maaş almazken bile gelir, kapında pinekler. Tıpkı bir dilenci gibi.
   Sözleşmeyi kiradan kaçmak için ucuz yapmaya çalışır. Bankadan para istemez.

   Çoğu ev sahibinden nefret ediyorum. Özellikle sonradan görme olanlar yok mu? Onların evlerini başlarına yıkmak gerek.

  • 1Kan @birkanurlu

   @burner Ekonomik sıkıntılarınızı ev sahiplerine değil de bizleri bu halde yaşamaya mahkum edenlere gösterin.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Hayır değil diye biliyorum. Eğerki duvarlara zarar verdiysebiz depozitonuz yanar. Depozito vermediyseniz ve duvarlara zarar verdiyseniz o zaman boyamak gerekebilir.

Sanırım aradığım programı buldum, hem de freeware, Raidrive ,bulut sürücülerine harf atayıp windowsa disk olarak göstererek online stream şeklinde erişebiliyorsunuz. Google drive ilk çıktığında hatırladığım kadarıyla böyle çalışıyordu fakat sonraları değişti, bu şekilde stream servisini de kurumsal olarak sunuyor. Dropbox'da kullanıyorum aktif olarak, o da bu yöntemi para ile veriyor, deneyeceğim iki servisteki performansını. Tavsiye ederim şimdiden.
Site: https://www.raidrive.com/ #googledrive #dropbox #cloud
Tanıtım : https://www.youtube.com/watch?v=wjqWA0nK6vY

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

ONLİNE BİLİŞİM SERTİFİKASI!
Bilişim Teknolojileri A+ 220-901 Online Sertifika Sınavımız Açıldı!

- Bilişim Teknolojileri alanında okuyan öğrenciler piyasanın aradığı teknik eleman bilgi ve yetkinlikleri neler? Öğrenmek istemez misiniz?

-Bilişim Öğretmenleri öğrencilerinizin öğrenme süreçlerine yardımcı olmak istemez misiniz?

Bu sertifika programı ile Bilişim Teknolojileri Donanım alanında bir teknisyenin bilmesi gereken temel konularda bilginizi ölçebilir ve eksiklerinizi görebilirsiniz. Eğer başlangıçta e-posta adresinizi doğru biçimde girerseniz başarılı olduğunuz taktirde sınav sonunda anında tarafınıza PDF sertifika gönderilecektir. Bu sınav CompTIA A+ 220-901 uyumludur, sınavlar geçici bir süre limitsizdir, istediğiniz kadar deneyebilirsiniz.

https://lnkd.in/eNjNqeM
https://lnkd.in/et2MiXB
https://lnkd.in/ek7kQUB

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Coronavirüse karşı korunma ve maskeler

Coronavirüse karşı korunma ve maskeler gündemde. Bilinçli hareket etmek için yaptığım araştırmalardan genel bir özetlme yapmak istedim.

Uzun lafın kısası;
N95, FFP2 veya daha üst bir standarda sahip bir respiratör kullanmak gerekiyor. Daha üstü N99, N100 veya FFP3. Yani sayılar büyüdükçe daha iyi koruyor.
Maskenin yüze oturması, yüze temas ettiği yerde sakal olmaması önemli. Özetle erkeklerin çok geniş olmayan bıyık hariç tüm sakallarını kesmeleri gerekiyor.

Şimdi biraz daha detay:

Öncelikle gerçek bir koruma istiyorsak ameliyat maskelerini konu dışı bırakmamız gerekiyor. Bunların pek bir koruyuculuğu yok. Buna daha sonra değineceğim. Esas kullanılması gereken maske değil respiratör. Bunların tek kullanımlık olanları veya filtre kartuşu değiştirilerek tekrar kullanılanları var.

Filtreleme özelliklerini belirtmek için dünyada kullanılan birkaç tip standart var, bunlar esas olarak ürünün havadaki partikülleri filtreleme oranını belirtiyor.

Avrupa birliği standardı: 
P1 = FFP1 = %80
P2 = FFP2 = %94
P3 = FFP3 = %99,95

Amerikan standardı:
N95 şeklinde HARF ve RAKAM birleşiminden oluşuyor. Harfin anlamı:
N=Not oil resistant (Yağa dayanıklı değil)
R=Oil resistant (Yağa dayanıklı)
P=Oil proof (Yağdan etkilenmez)

Rakamın anlamı:
95 = %95
99 = %99
100 = %99,97

Yani N95 ve P95 aynı oranda filtreleme yapıyor ancak P95 yağdan etkilenmiyor.

Kore standardı:
Bir de kore standardı var ancak bu standart Türkiyedeki ürünlerde pek gözükmüyor.
KF80 = %80
KF94 = %94
KF99 = %99

Hangi respiratör?
Sağlık kurumlarının önerdiği, en az %94-95 oranında filtreleme yapan respiratörlerin kullanımı.
Yani; N95, FFP2 veya daha üst bir standarda sahip bir respiratör kullanmak gerekiyor. Daha üstü N99, N100 veya FFP3. Yani sayılar büyüdükçe daha iyi koruyor.

Yüze oturma ve sakal:
Maskenin standardı ve kalitesi dışında yüze oturması ve kaçak olmaması da çok önemli. Yani maskeyi kullanırken soluduğunuz tüm havanın maskeden geçmesini, yanlardaki boşluklardan kaçak olmaması gerekiyor. Bunun için erkeklerin sakallarını kesmesi gerekiyor. Maskenin yüze iy oturup oturmadığını test etmek için maskeyi takıp iki elinizle maskenin üstünü kapatıp güçlü bir şekilde nefes alıp verin. Eğer maskenin kenarlarından veya burun çevresinden hava kaçağı hissediyorsanız iyi oturmamış demektir.

Ameliyat maskesindeki durum:
Diyorlarki eğer hiç birşey yok, sadece ameliyat maskeniz varsa, hiç yoktan iyidir mantığı ile ilerleyecekseniz, o zaman maskenin yan taraflarını bant ile (tercihen sağlık sektöründe kullanılan kumaş bazlı bantlar) yüzünüze yapıştırınki yanlardan kaçak olmasın.

FFP: Filtering Face Piece

 

#coronavirus #koronavirüs

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7