Paylaş Paylaş

Pisi Linux incelemesi

Pisi Linux, yerli Linux dağıtımlarından biri. Pardus'un izlerini de taşıyan Pisi Linux, gönüllülerin uğraşı ile güncellenmeye devam ediyor. Biz de Pisi Linux'e ekiple beraber ilk kez göz atıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Berkay Bekir Köse @berkay

  Çok teşekkürler, uzun zamandır merak ediyordum.

 • Forever @forever

  Pisi Linux 😀 Kesin Türkler yapmıştır 😀

 • Can Akıncı @akinci-can-99

  @pisilinux @hkellecioglu kare monitör mü o?

 • Ali Yasin Öz @aliyasinoz

  Destek olunacak en son Türk geliştirici dağıtımı.. Forumlarında maks. 2 ay takılmanız ve anlamanız yeterli..

  • seramik_demlik @seramik_demlik

   2 ay takılmak zorunda bırakmadan, bize anlatsan biraz olmaz mı ?

  • Ali Yasin Öz @aliyasinoz

   şöyle ki, zamanında Anka ekibinden ayrılan bir gruptur. Hani tanıtılma için destek bekleniyor ya, bunu yapmak isteyen ve gelişmeleri haber almak isteyen kişilere twitter'dan dahi sürekli küfürlerle uzaklaştıran bir gruptur. geliştiricilerin şahsi twitter hesaplarına şuan dahi baksanız görebilirsiniz. iyi organize olamamış, ve olamayacak, paylaşılmayan iş planları olan bence narsist bir gruptur.

  • Doğukan @dogukany

   "gelişmeleri haber almak isteyen kişilere twitter’dan dahi sürekli küfürlerle uzaklaştıran bir gruptur." öncelikle bu yorumunuzu gerçek dışı ve -bi nebze- kinci buluyorum. İyi organize olamamaları ve iş planlarının -şuanlık- olmaması konusunda ise videoda da belirtildiği gibi Pisi Linux'u maaşa bağlı kişiler geliştirmiyor işletim sistemini. Belirli bir grup var ve bu grupta çalışan ve okuyan insanlar geliştiriyor işletim sistemini. Ayrıca Varol Maksutoğlu'na ait @warol sayfasında kötü bir yorum yada çirkef bir paylaşım görmedim.

   Bu arada, küfürlerin olduğu twitter adresini paylaşabilir misiniz?

  • Ali Yasin Öz @aliyasinoz

   Çok uzatmanın, kinci bulmanın pek faydası yok. Denemek isteyen arkadaşlar denesin ve görsün. Para alınmıyor bahanesi her olumsuz yönde söylenenlere sığınılacak türde bir mazeret değil. Küfürleri çok merak edenler sonradan gruba dahil olan Varol'un değil bayrağı çekenlerinkine baksınlar. Son olarak linux ile tanışmak isteyenler elementaryos'la başlasınlar. Geliştirmek\desteklemek isteyenler de yukarıda anlattığım sebeplerden "bence" başka türk çatallara başvursunlar.(nokta)

  • PisiLinux @pisilinux

   O dedikleriniz eskide kaldi. Kapimiz suan herkese acik. Tartismalar da yok artik. Herkes Pisi icin ne yapabilirim, neleri gelistirebilirim diye dusunuyor artik.

  • Yagami @yagami

   Pardon da, bu cevap beni gram tatmin etmedi. Eskiden kalan nelerdir ? Bu olayların olma sebebi nedir ? Bu sorunları çıkaran tipler projeden uzaklaştırıldılar mı ?

   "Olay böyle olmuştur." falan diyecek kadar bilgiye sahip değilim, ama size söyleyeyim , dışarıdan bakan biri için olay aynen şöyle gözüküyor : Size gelen insanlara uzun bir süre orta parmağı göstermişsiniz ; reklam yapma zamanı gelince ise bir anda lokum gibi olmuş, herkese açmışsınız kapılarınızı(!). E kabul edersiniz ki bu dışarıdan bakan insan (ki bu durumda o insan ben oluyorum.) sizi desteklemek konusunda pek hevesli olmayacaktır bu olayları okuduktan sonra ; kimse de bundan dolayı onu suçlayamaz,zira bu anlatılan şeyler yenilir yutulur gibi değil.

 • Omer @omer_

  Henüz izlemedim ama baştan yorum bırakayım, ARM tabanlı RasPi versiyonu falan çıksa süper olur 🙂

 • Kesb-i @kesb-i

  İzlemeden yorum yapıyorum, linux dağıtımı yapmak sadece emek ve zaman israfı.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Belirli bir açıdan bakarsak doğru.

  • Türker Sezer @dirigeant

   Yedigi yemegi, ictigi suyu, gittigi kafeyi paylasma telasesindeki insanlar, birileri kendilerine gore ozellestirdigi yazilimi paylasinca neden bu kadar anlamsiz tepkiler veriyorlar anlayamiyorum.

   Linux kullanmaya baslayinca, diger sistemlerin kisitli yapisi geregi akliniza dahi gelemeyen, aslinda sizi kisitlayan noktalari goruyorsunuz. 'Surasi soyle olsaydi keske.' demeye basliyorsunuz. Bunu sistem bozuk oldugu icin degil, size daha uygun bir hale getirebileceginiz icin diyorsunuz. Isteklerinizin bir kismini baska kullanicilarin sagladigi eklentilerden, uygulamalardan aliyor, bir kismi yeteneginiz olcusunde kendiniz yapiyorsunuz. Dolayisiyla bir sure sonra kendinize gore ozellestirdiginiz bir yapiniz oluyor. Sizin sorunlarinizi baskalarinin daha once cozmus oldugunu ve bu cozumleri paylasmalarinin size nasil yardimci oldugunu gordugunuzde, siz de kendinize gore yaptiginiz bu degisiklikleri baskalariyla paylasmak istiyorsunuz. Bu degisiklikler daha buyuk capta, planli olarak ve (genelde) bir grup tarafindan yapildiginda da ortaya farkli bir dagitim cikmis oluyor.

   Ozgur yazilim, herkesin kendi sorunlari/ihtiyaclari dogrultusunda gelistirdigi cozumleri paylasmasina, baskalarinin cozumlerini alarak kendi sorunlarinizi kolayca cozmenize olanak sagliyor.

   Instagram'da daha once onbinlerce kez paylasilmis, kimseye faydasi olmayan ayak fotografi paylasimlari, onlarca yildir internette dolasan yalanlarin facebook'ta tekrar tekrar paylasilmasini zaman israfi olarak degerlendirebilirsiniz. Fakat insanlarin kendileri icin urettikleri cozumleri, baskalarinin da ayni sorunu cozmek icin zaman kaybetmemesi adina paylasmasini zaman israfi olarak degerlendirmek dogru degil.

  • Kesb-i @kesb-i

   @dirigeant Facebook ve twitter kullanmıyorum ve konuyla ne ilgisi var anlamadım. Yüzlerce linux dağıtımı var ve hepsinin kernelinden yazılımlarına kadar herşeyi aynı. Sırf görünüşü farklı diye niye başka dağıtıma geçeyim? Aynı yazılımın uzantısı deb veya pisi olmuş ne farkı var? Neden binlerce insan aynı linuxu tekrar tekrar yapmaya ve derlemeye, aynı yazılımı farklı paket sistemiyle sunmaya çalışır? Ayrıca linuxun hiçbir şeye çare veya çözüm olduğu da yok. Android şuan linuxtan daha gelişmiş durumda. Sadece emek ve zaman israfı. Bütün linuxçular bir araya gelip adam gibi bir sistem yapsın. Artan ve israf edilen yüzbinlerce emek sistemden ziyade sistemde çalışacak uygulama ve oyunlara kaysın belki bi işe yarar. Aynı ofisi kuracaksam, aynı yazılımı kullanacaksam, tüm dağıtımlarda istediğim arayüzü kullanabiliyorsam niye başka başka dağıtımlar yapılır. Demekki hepsi eksik ve kusurlu. O halde birleşip bu eksik ve kusurları gidersinler. Ben bir daha linux kullanmayı veya kullandırmayı düşünmüyorum. 10 yıldır bir adım ilerleme yok.

  • Türker Sezer @dirigeant

   Bu mesajinizdan Linux'un ne oldugunu, nerelerde ne islerde kullanildigini, gelisim ve gelistirme surecinin nasil oldugunu bilmediginizi anliyorum. Dahasi bu konulara dair fikir edinmek icin herhangi bir caba gostermeden, ezberden sallamissiniz (ve hicbiri tutmamis). Bu durumda maalesef daha fazla aciklama yapmak beyhude olacaktir.

  • wilhem @wilhem

   İzlemeden yorum yapmak, bilmeden eleştirmek sadece emek ve zaman israfı.

   "Yüzlerce linux dağıtımı var ve hepsinin kernelinden yazılımlarına kadar herşeyi aynı". Hayır değil.
   "Sırf görünüşü farklı diye niye başka dağıtıma geçeyim?" Sırf görünüşü farklı değil. Her dağıtımın kendine göre farkları var.
   "Neden binlerce insan aynı linuxu tekrar tekrar yapmaya ve derlemeye, aynı yazılımı farklı paket sistemiyle sunmaya çalışır?" bkz: Özgür Yazılım.
   "Ayrıca linuxun hiçbir şeye çare veya çözüm olduğu da yok. " Web altyapısının %36'sı linux üzerinde çalışıyor. Birçok büyük şirket linux çözümlerini kullanıyor ve hiçbiri gerizekalı değil.
   "Android şuan linuxtan daha gelişmiş durumda." Android linux kernelini kullanan bir işletim sistemidir.
   "Aynı ofisi kuracaksam, aynı yazılımı kullanacaksam, tüm dağıtımlarda istediğim arayüzü kullanabiliyorsam niye başka başka dağıtımlar yapılır. Demekki hepsi eksik ve kusurlu." Kusurlu olduğu için değil sürekli geliştiği için yeni versiyon çıkıyor. Apple her sene yeni Iphone çıkardığında eskisi kusurlu olduğu için mi çıkarıyor?
   ....
   ....

  • Kesb-i @kesb-i

   @wilhem Yazdıklarınızın hiçbir cevap niteliği taşımıyor benim için. Evet hepsi aynı. Hepsi aynı kerneli, aynı yazılımları kullanıyor blender, gmp bilmem ne.

   Her dağıtımın farkları var ve farkları afedersiniz ama bi işe yaramıyor. Sadece insanların kafasını karıştırıp yoruyorlar.

   Özgür yazılım buysa çok saçma ve gereksiz bişey.

   Web altyapısınının ne olduğu zerre umrumda mı sizce? Burda son kullanıcının kullanacağı bir işletim sisteminden bahsediyoruz.

   Evet android de ios da linux tabanlı ama tabanı ne önemli mi? Neticeye bakıyorum telefonlardaki bir işletim sisteminde daha fazla olanak, uygulama ve gelişme var. Linuxu 10 yıldan fazladır ara ara kurar kurar kaldırırım beş para etmez.

   Her sene yüzlerce dağıtım güncelleniyor evet ama hep aynı şeyi yapıyrlar aslında. Bilmem ne kerneline güncellendi, bilmem paket sistemi güncellendi, libreoffice bilmem kaç oldu falan filan. Eee sonuç? Yine aynı tas aynı hamam. Linux bu haldeyken aha da farklılaştırıp çetrefilleştirmye çalışmanın anlamı ne? Paket sisteminde .deb değilde .pisi olunca başımız göğe mi eriyor? Aynı yazılımı kurmuyor muyuz sonuç itibariyle?

  • wilhem @wilhem

   @kesb-i Son kullanıcıya hitap etmede sıkıntılar olduğu konusunda haklı olabilirsiniz. Bu konuda eleştirilerde de bulunabilirsiniz hatta çoğuna da hak veririm. Özellikle farklı dağıtımların kafa karıştımasına katılıyorum mesela. Ama sadece buradan yola çıkarak özgür yazılım gereksiz derseniz ona karşı çıkmam için sayfalarca nedenim var. Özgür yazılım kullanmayabilirsiniz ama size hitap etmemesi onu gereksiz yapmaz. Gereksiz olmadığı zaten aşikar milyonlarca kanıtı var.

   Android linux tabanlı olmasaydı ortasından girdiği piyasada bariz tutunamazdı. Android kendi kernelini kendi yazsaydı şu an 5 sene önceki android ile gelen yenilikleri daha yeni yeni görüyor olurduk. Apple'da olduğu gibi store mantığı ve buna benzer yenilikleri getirdi kullanıcılarını tatmin etmek için. Ama inanın bana linux dağıtımları da aynı şeyi yapıyor ve kullanıcılarını tatmin ediyor da.

   Yaklaşık 9 yıldır savunma sanayiinde yazılım mühendisi olarak çalışıyorum ve coğu nato ülkesinin savunma yazılım altyapısının hiç de az olmayan bir kısmı özgür yazılımlardan oluşuyor. Sadece sunuculardan da bahsetmiyorum. Örnek olarak NASA'nın Mars'a gönderdiği aracın debrief sisteminde VLC Player altyapısı kullanmışlar. Ve evet VLC özgür bir yazılım. Ve bu sadece bir örnek. Bunun gibi sadece benim bildiğim onlarcası var.

   Hayatınız boyunca linux kullanmayı düşünmeyebilirsiniz ama "kimseye linux kullandırtmam" dediğiniz zaman altında sağlam bir nedeniniz olmasını beklerim. Şu ana kadar yazdıklarınızda kişisel önyargılarınız ve yüzeysel bilgileriniz dışında birşey göremedim.

  • Kesb-i @kesb-i

   @wilhem Ben kimseye kullandırtmam demiyorum. Ha en fazla tanıdıklarıma kullandırtmam adam olana kadar o kadar. Özgür yazılım buysa gereksiz ve saçma diyorum, özgür yalımın ne olduğu belli ve illa bunun için linux gerekmiyor. Android linux tabanlı diye öyle bişey olmadı. Madem öyle linux kendisi neden yayılmadı. Sistemin nasıl çalıştığı zerre umrumda değil netice önemli. Sadece kernelle olmuyor bu işler. İosu da androidi de kullandıran şeyler market ve uygulama bolluğudur. Sistemin düzgün çalışması için hangi altyapıyı kullandıkları hiç önemli değil. İster onu kulanırlar ister bunu. Bunun bize bir katkısı yok. Savunma sanayisi kullansın, ama son kullanıcı için bişey ifade etmiyor ve bence beş para etmez hala aynı fikirdeyim. Savunma sanayisinin veya sunucuların nasıl çalıştığı ne kullandığı da beni ilgilendirmiyor. Ben son kullanıcıyım ve ben linuxu bu açıdan eleştiriyorum ve zerre gelişmedi derken 10 yıl önce neyse hala aynı, bir arpa boyu yol almadı diyorum. VLC dediğiniz şeyi windowsta da kullanıyoruz alakası yok konuyla veya linuxla. Ben kurmadım kullanamadım gerek yok ama kullanan her yerde kullanabilir. Benim derdim özgür yazılımla değil, linux ve hala farklı dağıtım yaparak bir fayda sağladığını düşünenlere. Keşke linux gelişse ve windowsu da geçse ama bu bölünmüşlük ve bu büyüklükte emek israfıyla, aynı şeyi binlerce kişinin tekrar tekrar yapmaya çalışmalarıyla bi yere de varmayacak. VLC playerı pisi ile kurunca ne oluyor, deb ile kurunca ne oluyor cevabı yok. Mevcut olanı mükemmelleştirmek varken hala alternatif olma, farklılık özgürlük adı altında savunuluyor. Benim düşüncelerim budur. Linux dünyadaki en büyük emek ve zaman israfının olduğu alanlardan biri. Birileri yeni bir dağıtım yapmak yerine sadece linuxta çalışacak ses getirecek bir oyun bile yapsa çok daha faydalı olurdu. Linuxtaki çoğu uygulamayı windows altında da kullanabiliyorum sonuçta. Askeriye, istihbarat bilmem kim kullansın, bizim için farklı şeyler gerekiyor.

  • wilhem @wilhem

   @kesb-i Özgür yazılım demişsiniz üstteki yazınızda ben o yüzden bunları yazdım. Linux tek başına özgür yazılım değil tabi ki. Kişisel bilgisayarımda Windows kullanıyorum. Hatta Windows 10'a da geçtim ve baya beğendim. Kullanmaya da devam edeceğim. Bu benim kendi tercihim. Bazı kişiler için kişisel kullanımda da linux vazgeçilmez.

   Emek israfı kısmına katılmıyorum hatta emeğin israf edilmediği yegane yer de bence linux (daha ziyade özgür yazılım) ortamıdır. Kullanıcıların çoğu yazılımcılardır sadece kullanmak yerine geliştirmek için de çabalarlar çünkü. Linuxde bundan sonraki 10 yılda da sizin beklediğiniz şekilde bir değişim olacağını sanmıyorum. Hoş Windows'da da 10 yıldır mucizevi bir değişim olduğunu düşünmüyorum orası ayrı. Temelde Linux çoğu kullanıcının %100 ihtiyacını karşılar noktadadır. Çoğu linux kullanıcısı 30 yıl önce kullandığı unit shell komutlarının halen aktif olarak linuxde de yer alıyor olmasından memnundur mesela.

   Yani bence linux sürekli gelişiyor ben sürekli değiştiğini gözlemliyorum. Belki linux piyasasında görmek istediğiniz değişimleri @pisilinux yetkililerine iletirseniz en azından memnun olmayan bir kullanıcı görüşü almış olurlar.

 • seckyn @seckyn

  Pisiyi pek sevmem bunun sebebi ise tamamen geliştiricilerden dolayıdır. Geliştiriciler ilk zamanlar forumun tamamını ingilizce yapmışlardı. Pisi global bir sürüm olacak ondan herşey ingilizce olacak diyorlardı ondan sonra soğudum kendilerinden 🙂 Videoyu beğenmeyen ben değilim bu arada 😀 teknoseyire dua etsinler 😀

  • PisiLinux @pisilinux

   @seckyn Oyle bir olay hic olmadi, world forum ve turkce forum olarak 2 forumumuz oldu hep. Su anda world forum kapandi ve turkce foruma dil destegi getirdik. Her sey ingilizce olacak diye bir sey yok. Bizim gelistiricilerimiz arasinda ingilizce bilmeyenler dahi var.

 • Servet @enigmasi

  umarım o fan sesi bilgisayarın kendisinden dolayıdır, Pisi'nin işlemciyi idare etmesi gibi bir şey değildir 🙂

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  KDE tanıtımı gibi olmuş. Keşke @hkellecioglu 1-2 hafta kullanıp deneyimlerini anlatsaydı yine. Linux'un gücü benim Steamdeki oyunlarımın mazotuna yetmez. 😛 Çok büyük emek var. Bir çok kişi zamanını harcıyor. Pisi değil Ubuntu bile kesmiyor bizim uğraşları. Neyse Windows 10'a son 3 gün. 😀

  • Coushya @coushya

   @geekherif Ben RPG oyuncusuyum bu işten profesyonel olarak para kazanıyorum her gün The Elder Scrolls oynamam gerekiyor dediği zaman nasıl bir cevap vereceksin.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @geekherif bir çok şey var. En temel ve neredeyse tek başına yeterli olan sebepten biri oyunlar. En büyük hobilerimden biri. Bunu deyince "Linux'da da oyun var" edebiyatı yapanlara nasıl güleceğimi şaşırıyorum. Her gün olmasa da Adobe Photoshop cc kullanıyorum. Talep geldikçe Windows mağazası için uygulama geliştiriyorum. Haliyle Visual Studio da şart oluyor. Bir kaç özel durum daha var. Ha diyorlar ki "çift işletim sistemi kur, genel kullanımda linux kullan oyunu işini Windows'da gör." O işe de gıcık kapıyorum. Onu kapat öbürüne geç yok diskleri böl SSD paylaştır. Birde bu işin yeni yeni baskınlaşan başka bir boyutu var. Continuum. Android telefonumu da bırakıp w10 cihaza geçeceğim önümüzdeki aylarda. Kullandığım donanımların yazılımları... Benim linuxa "geçememem" için nedenler fazlasıyla var. - Dağda yaşayıp özgür olmak mı? Yoksa şehirde yaşayıp imkanlarından yararlanmak mı ? Benim tercihim şehirde yaşamaktan yana. En azından ana bilgisayarım için.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @kytrnexprs çıksa da derdimiz bellek olsa.

 • Uğur Doğan @infoman

  Sürücü yüklemeye değinmemişsiniz. Galiba diğerleriyle benzer

  • PisiLinux @pisilinux

   @infoman hayir. Surucu konusunda cok buyuk ilerlemeler kaydettik. Su ana kadar 1.2 surumunde sunu tanimiyor bunu tanimiyor gibi hic bir sikayet gelmedi. Ekran karti konusunda Panda sayesinde kolayca suruculeri secmenize yardim ediyor. Cok nadir kartlarda sorun cikiyor. O da genellikle atilerin eski modellerinde.

 • Arkader @arkader

  Daha detaylı bir video bekliyordum ancak yinede güzel bir tanıtım ve inceleme videosuydu benim için.

 • Muhammed @myurtcu

  Pisi Linux incelemesini merakla bekliyordum. Geliştirici arkadaşlara başarılar diliyorum.

 • civilization @civilization

  Neden hep tersten tutuyoruz mevzuyu. Ben yatırımcı olsam böyle bir girişime hayatta yatırım yapmam. Neden derseniz.

  İlk olarak piyasada çok rakibi olan bir alan ve kullanıcı kitlesi sürekli azalıyor. Pc satışları ortada.
  Her ne kadar gönüllü bir oluşum olsada "ya biz işten çıkıp canımız istediği kadar geliştiriyoruz" söylemi bir iki kişi olsa neyse de böylesi bir ekip için kabuş edilemez bir durum.
  Yenilikçi birşeyler yok.

  Peki önerim ne olurdu. Spesifik ürünlere yönelmek şu anda piyasanın gidişatı açısından çok daha iyi olur kanaatindeyim. Mesela arm tabanlı rpi gibi mini bilgisayarlar için işletim sistemi olabilir. Yada cynogeden gibi androide yönelip küçükten kendi andtoid tabanlı işletim sistemlerini geliştirseler çpk daha iyi olur. Türkiyede en çok kullanılan android telefonlara yönelik rom geliştirseler ve hatta yerli telefon üreticilerine kendilerini pazarlasalar çok süper olur.

  Bence şu anda enerjilerini ve paralarını olumlu bir şekilde gereksiz şeylere yarcıyorlar. Ortaya çıkan ürün güzel ama. Tüketici olarak kullanmayacaksam ne anlam ifade eder ki.

 • ilter @ilter

  Waroi ve geliştirici gençlere başarılar. Başarılı buldum pisiyi.

 • Miraç ÇAKIR @mirach61

  Çok güzel ve samimi bir sohbet olmuş. İlerleyen zamanlarda yine linux sürümleri üzerine devam videosu bekliyorum 🙂

 • Coushya @coushya

  Hahahaha. Ancak Bill Gates müthiş bir espriyle durumu toparlamıştı. Varol bey hızlıca kaçtı 🙂

 • Eser @weltschmerz

  Diğer dağıtımlara omuz atmak daha mantıklı yeni bir dağıtım yaratmaktansa.

 • onikidokuz @onikidokuz

  Pardus, kullandığım ilk Linux dağıtımıydı. 2008-2009 yıllarında çıkan sürümlerinden birinden başlamıştım yanlış hatırlamıyorsam. Güzeldi. Hiç olumsuz anım yokmuş onu farkettim. Bunu da kurcalarım sonra. 🙂

 • PisiLinux @pisilinux

  Sistemin temeli ve ekran sürücüleri ile ilgili bir durum. Arkadaşlarımız nasıl daha akıcı hale getirilebileceği üzerinde çalışıyor 🙂 #PisiLinux

 • PisiLinux @pisilinux

  Pisi Linux olarak her türlü yorum ve eleştirinize açığız, lütfen bizi indirin ve değerlendirin. Sizlerden alacağız geri dönüşlerle çok daha iyisini yapacağımızdan şüpheniz olmasın. Örneğin @beykus 'un 'mağara görselleri' eleştirisini bir kenara not ettik ve 2.0 sürümümüzde arkaplanlar başta olmak üzere görsel olarak günümüzün ihtiyaçları neyse onları fazla fazla karşılayacağız. Yada Linux dünyası ile çok haşır neşir olmayan kullanıcılarımızın 'niye açılırken kodlar görünüyor, niye paket yöneticisi bir uygulama mağazası değil' gibi eleştirilerini değerlendirerek gerekli çalışmalara başladık. 🙂 #PisiLinux

 • delidenazhallice @yazarfen

  Malum akıllı tahtaların bir kısmın da Pardus vardı.Öğrenciler sunum yaparken direk windowsa giriyorlar.Çocuklar niye Pardus'u seçmediniz diyorum o bilgisayar şeysi değil hocam diyorla:)
  Windowstan başka işletim sistemi olamayacağını düşünüyorlar.
  Hadi onlar çocuk,öğretmenler alternatif bir sistem olunca nevri dönüyor resmen,bir dosyayı açamayınca beş dakika araştırmamak için hocam o iyi değil.
  Kanımca bu bir zihniyet meselesi linux iyi windows tu kaka demiyorum ama linux tabanlı sistemlerin öğrenciye daha faydalı olduğunu düşünüyorum.

  Yaptığınız o yüzden takdire şayan saygılar 🙂

 • eskod @eskodd

  Selamlar kolay gelsin. python dilinde grafik arayüz tasarımını nasıl yapıyorsunuz merak ettim.

 • ahmet @ahmet0

  güzel bi inceleme olmuş,pisi linux'te çok yazı var birazdaha resim olmalı 🙂

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  bütün linux dağıtımları gibi bunun da fontları berbat

 • Ekrem @huseyinekrem

  Linux tarafında Nvidia daha çok çalışıyor. AMD kullanıyorsan çok normal.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Bildiğin linux işte bir eksisi yok. Bence masaüstü sürümle boğuşacağınıza mobil versiyonlar üzerine çalışın. Zaten sizde dediniz gönüllü grubuz diye. Gücünüz yetiyorsa eğer, sözde yerli telefonlar için rom yapabilirsiniz. Zaten ne kadar kötü yaparsanız yapın, orjinalinden iyi olacal 😀 Gelecek mobilde pisiciğim, mobilde...

 • Ekrem @huseyinekrem

  Valla ne yalan söyleyim hiç karşılaşmadım bu sorunla. Hep nvidia ekran kartıyla denedim. O sebeple böyle rahat yazabildim.

 • Recai @recai

  Gönüllü gelistiricilerin böyle projeleri hayatta tutmalar sevinc verici ama ne yazik ki dagitim surecinde son kullaniciya ulasma konusunda her zaman sorunlu oluyor oda arkasinda bir Ubuntu gibi ticari destek olmamasi.
  Gözume carpan iki sey; Logolar/Ikonlar pek profesyonel degil, en azindan benim hosuma gitmedi, Nintendo Logo, Ikonlari gibi. daha profesyonel olabilirdi.
  Gözumde simdiye dek cok kuculttugum PisiLinux dagitiminin aslinda gayet yerinde ve kullanilabilir bir surum oldugu.
  Kaptan özelligi cok harika birsey 🙂
  Benim nacizane tavsiyem bu ve benzer dagitimlarim özellesmesi, mesela PisiLinux, birkac universite ile biraraya gelerek, kutuphane terminali (kitap arama vs...), ekranlarda ders semasi gösterme vs gibi seyleri IT fakulteleri birlikte calisarak gelistirmeleri.

 • serifcakir @serif49

  ellerinize emeğinize sağlık hemen deniyorum üst seviye bir makinede deneyeceğim.
  x32 desteklememesi başta felaket gibi gelebilir belki ama evet çok eski sistemlerde çok sıkıntı oluyor. bunun nedenini tahmin edebiliyorum zira serviste başımıza çokça geliyor, şöyle ki; eski sistemler (basitçe xp ve vista) donanımları genelde yılların verdiği yorgun da getirdiği sıkıntılar yeni yazılımların önünü tıkıyor. eski sistemler zaten gün be gün ortadan kalkıyor. bunun ana nedeni budur tabi birde ekibi fazla zorlar, tabi eski sistemleri illa kapsasın derlerse üretim aşaması emin olun normalin iki katını geçecektir. yanlışım varsa af ola..

 • HaYTo @hayto

  kısmen haklısın ama umarım daha ıyı hale gelır gelısır

 • serifcakir @serif49

  doğrudur bir windows olmamış, öyle denmiyor zaten ama neden bizim kendi yazılımımız olmasın. saygılar...

 • aslanmurat @aslanmurat

  Kusura bakmayin ama pek işe yaramaz

 • Arif Gürü @nefesalanadam

  Eski zamanlardaki bir sorun olan driver konusundan dert yanan arkadaşlar, bildiğim kadarıyla güncel kernellerde böyle bir sorun aşıldı. Pisi linux güzel bir dağıtıma benziyor ancak desteğe ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Benim merak ettiğim şey; sanırım Solus Project'inde paket yöneticisi tabanında pisi varmış, bunun doğruluk boyutu nedir @pisilinux

 • Kaan @k

  Bu tarz yerli çalışmaları görmek sevindirici, indirip deneyeceğim. Bu arada logonuzun tipografisini gözden geçirmeniz yararlı olur. Böylesi çok daha iyi.

 • ilkerozbay @ilkerozbay

  @pisilinux tebrikler bence gayet başarılı olmuş. çoğu arkadaşın yorumlarındaki negatifliğin sebebi bence bilgisayar kullanım tarzları linux ile pes oynayabilselerdi emin olun daha pozitif yorumlar olurdu. genellikle windows tabanlı kullanıcı kitlesine linux'un sıkıcı geliyor olması anlaşılabilir. ama burada verilen emek gerçekten önemli. pisi linux ekibinden çıkan birileri ileride OS veya Yazılım alanında türkiyenin ilkerinden olabilir. çalışmalarınızı takdir ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. kolay gelsin.

  • PisiLinux @pisilinux

   Oncelikle tesekkurler 🙂 zaten biz kimseye illaki Linux kullan diyemiyoruz. Bazilarinin isi dolayisiyla kullanmasi gereken ve Linux'ta saglikli bir sekilde calismayan veya hic calismayan programlar var. Veya oyuncular var. Bu firmalarin hic biri de Linux uyumlu olmasini takmiyor bile. Bu nedenle Linux yayginlasamiyor maalesef.. Ve kullanici sorunlari cozmek veya herhangi bir sey icin konsola girip kod yazmaktan korktugu icin windows a kosuyor.

 • Ercüment Solmaz @ercument-solmaz

  İşte teknoseyirin güzel yanı bu. Başka kanallar konuk olarak geldiklerinde konuktan çok konuşup onu zora sokuyor. Siz sadece onun konuşmasının sürmesi için sorularla destek oluyor ve kendisini tam olarak ifade etmesini sağlıyorsunuz. Pİsi umarım gelişir ve dünyada yer tutan bir yere gelir .Böyle gelişmelerin oluşu gurur verici.

 • Batuhan @achfighter

  Özellikle ülkemizdeki bilgisayar kullanıcılarının yarısından fazlası linux dağıtımlarını kullanması gerektiğini düşünüyorum. İhtiyacın yoksa macte, windowsta ne işin var.

 • Emre K @emre-k

  İlk defa Linux camiasindan birisinin ürünü tanıtırken "Microsoft'un Allah belasını versin, Windows çok kötü virüs kaynıyor, Linux kullanan üstün ırktır, Bill Gates mafyadır" şeklindeki yaklaşımlarda olmadığını görmek beni mutlu etti 🙂 Bazı Linux fanatiği kişilerle oturup iki kelime edemiyorum hemen saldırıya geçiyorlar. 🙂 İki sistemin de kendine göre avantajları olduğunu kabul etmiyorlar. Neyse..

  Madem ekip burada resmi hesap almış ve soruları yanıtlıyor o zaman aklımdaki bir iki soruyu sormak istiyorum:

  1) Pisi Linux'u diğer dağıtımlardan öne çıkaran nedir? Mesela dünya çapınca çok daha büyük topluluğu olan Ubuntu, Debian gibi dağıtımlar yerine neden seçilebilir?

  2) Pardus'un orijinal olduğu zamanlarda ve şimdi Pisi Linux'ta paket yöneticisi olarak Pisi kullanılıyor. Ancak buna ilaveten .deb veya .rpm paketlerini de destekleyecek hibrit bir yapı kurulabilir mi? Bu sayede çok daha geniş bir uygulama havuzuna erişilebilir diye düşünüyorum.

  Emeğinize sağlık, iyi geliştirmeler...

  • PisiLinux @pisilinux

   Merhabalar, soyle anlatayim. Pisi olarak en hizli kde dagitimiyiz. Bunu da Comar ve Mudur sayesinde yapiyoruz. Ayrica paket boyutlari ciddi derecede digerlerinden dusuk. Yani veri kullanimi konusunda da avantajli indirme ve kurma hizinda da. Ancak deb ve rpm paketlerini kurma konusu asiri zor. Cunku paket yapisindan platforma kadar her sey farkli. Biz de dusunduk bunu ancak olmuyor.

 • ygurbuz @ygurbuz

  Çoook geç kalınmasına rağmen zararın neresinden dönersek kardır.

 • Mustafa ÜNLÜ @mustafaunlu

  Bu güne kadar çok kısa bir süre linux kullandım. Özellikle oyunlar sebebiyle windowsu terketmeyi hiç düşünmedim. Benim merak ettiğim şeyler Steam kurulabiliyormu? Steamdeki linux destekli oyunları oynarken diğer linux dağıtımlarına göre bir performans farkı oluyormu? @pisilinux

 • exxory @exxory

  Donanımsal olarak 32bit olan dokunmatik Windows tablete yükleyebilir miyim

 • kizilsakal @kizilsakal

  Pardus u desteklemiştim sevmiştim de hatta pardusteki çok indirilen ve popüler olan Piri reis duvar kağıdını da ben yapmıştım şimdi çizim için yeni tablet ve kalem alacağım işallah boş zamanlarımda pisilinux içinde duvar kağıdı gibi şeyler yapar desteklerim emekleriniz için teşekkürler pardus ruhu yaşamalı resmen katledilen bir işletim sistemiydi.

 • supernova @supernova

  Denemek için indirdim biraz da olsun oyun oynayabilirmiyiz? Nvidia nın linux 64 bit driver ı varmış run uzantılı yükleyebilirmiyiz? @pisilinux

 • Executioner @executioner

  Varolan mis gibi pardus projesini bile heder eden bir devletten böyle şeyler beklememek lazım.

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Zamanında Ubuntu 10da uzun zaman kullanmıştım Compiz Fusion ile süper deneyim sunuyordu. Fakat işlevsellik bakımından benim için virüs silmekten başka işe yaramıyor linux dağıtımları 🙂 bir program kuracaksın çin işkencesi mubarek Windowsu beğenmiyoruz ama hala rakibi bile yok. . .

  • PisiLinux @pisilinux

   Paket yoneticisini denediniz mi hic? Iskence degil artik program kurup kaldirmak 🙂 eski donemler gecti.

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   Kullandım ama her istediğim programı bulamıyordum,

  • Türker Sezer @dirigeant

   Aradiginiz paketi kullandiginiz dagitimin yazilim deposunda bulamiyorsaniz, birkac seceneginiz var.

   - Programi kendiniz indirip kurabilirsiniz. Bircok uygulama sadece birkac adimda kolaylikla kurulabiliyor.
   - Kullandiginiz dagitimin hata takip sistemine istediginiz programi yazilim deposunda bulamadiginiza dair bir hata kaydi acabilirsiniz. Gelistiricilerden biri yazilim paketini olusturacak ve depoya ekleyecektir. Boylece sisteminizdeki diger tum bilesenlerle uyumlu calistigindan emin olarak, yazilim deposundan uygulamayi kurabilirsiniz.
   - Eger ihtiyaciniz olan fakat bulamadiginiz cok sayida uygulama varsa sizin icin daha uygun olan bir dagitimi kullanmayi dusunebilirsiniz. Eger sistem kurulumunda ev dizinini sistemden ayri bir disk bolumune yerlestirdiyseniz, farkli bir dagitima gecmek en fazla yarim saat alacaktir. Sistem kurulup acildiginda kisisel ayarlarinizi dahi kaybetmemis olarak yolunuza devam edebilirsiniz.

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Tüm Linux sürümleri arasında en çok aklıma yatan Linux Mint oldu. Kuracak olsam onu kurardım.

 • Türker Sezer @dirigeant

  Daha once Pardus kullanmaya baslamis kamu kurumlari vardi. (ASAL, EPK, RTUK vb.). Orijinal Pardus projesinin durdurulmasinin ardindan (aslinda proje resmi olarak durdurulmadi ama yapilan buydu) Pardus bir Debian arayuzu olarak "gelistirilmeye" devam etti. Bu surecte eskiden Pardus'a gecen kurumlar Pardus kullanmaya devam ettiler.

  Yapilan son calismalarin ardindan Pardus (Debian) yeni kurumlarda kullanilmaya baslayacak. Eger birkez daha birilerinin cani sikilmazsa, bircok kamu kurulusu Pardus (Debian) kullaniyor olacak.

  Bircok yenilik sunan, uluslararasi camiada kabul gormus, takdir toplamis, belli konularda en iyi dagitimlardan biri olarak gosterilen Pardus projesinin tum birikimlerinin yok edilmis olmasi bir felaket. Fakat yine de kamu kurumlarinda ozgur yazilimlarin kullaniliyor olmasi guzel bir gelisme.

 • Ahmet @parduscu

  Sıkı bir Pardus hayranı/kullanıcı olarak en kısa sürede kullanmaya başlayacağım. Yerli olan bir yazılımı kullanmak boynumuzun borçudur. Elimden gelen her türlü yardımı (maddi, manevi) yapmaya çalışacağım. @pisilinux

 • JpnTr @jpntr

  Ekibinize alımlar hakkında detaylı bilgilendirebilir misiniz ? Süreç nasıl işleniyor ve ekibe alındıktan sonra ne yapılması gerekiyor ? İstanbul'da ikamet etme zorunluluğu var mı ? Grafik Tasarım ve ya Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisi - Mezunu olmak zorunluluğu var mı ?
  @pisilinux

 • serifcakir @serif49

  Şunu bir türlü anlayamıyorum biz yabancı yazılımların bunların başında apple ve ms geliyor kullanmak için 5 kişi bir araya gelip sorun çözdüğümüz daha dün gibi aklımda sunumlarda bill abi kıriz geçirirdi jobs sistemsel hatalardan tıkıldığı bilinenlerden ne oluyor yahu kulanın bir şunu hele beğenmediğin konuyu şikayet et ilgilenmezlerse yine kullanma ama bildiğim birşey varsa o da bedava olmasıdır
  Şimdi rahmetli jobs abi olay budur diyecekti
  Bak hele kazık fiyatından nasıl sabahtan sıraya girersin ilgilenenlere iphone ilk çıktığında en büyük iddası yalan çıkmadımı? 3G

 • Cem Camci @cemcamci

  bende linux'se geçmek istiyorum ama windows oyunları çalışmıyor

 • supernova @supernova

  Dün akşam kurayım dedim disk te takılı kaldım o bölümü bir anlatsanız. 200 gb bir bölümü sildim yeni bölüm oluşturdum sonra ileri gitmedi. @pisilinux

 • Murat OZ @cemurad

  Kardeşimin bilgisayarına kurayım, zaten internette gezinme haricinde bir şey yaptığı yok; ben arada gider bakarım o da windows'un bin bir sorunuyla uğraşmaz.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Videoda bunların konuşulmaması bana anormal geldi.

 • Kesb-i @kesb-i

  Biz mazoşist miyiz yahu diyesim geldi.

 • semihmetin @semihmetin

  Pardus, devam ettirilseydi çok iyi noktalara gelecekti. Maalesef yarıda bıraktılar. Arkadaşlara başarılar diliyorum. Buna hepimizin sahip çıkması gerekiyor.

 • wilhem @wilhem

  @fishozon Ekran kartları bünyesinde çok fazla komponent bulundurmasından dolayı sürücüleri de bir o kadar komplike oluyor. Malumunuz Linuxde oyun sektörü biraz canlansa da hala ölüden hallice olduğu için ekran kartı üreticileri Windows ortamına fazlasıyla öncelik veriyorlar. Linux'e driver ya çok geç çıkıyor ya da hiç çıkmıyor. Bütçe ayırmadıklarından ölümcül bir driver probleminin düzeltilmesi haftalar alabiliyor. Nvidia Quadro veya AMD FirePro gibi iş için üretilen ekran kartlarının linux sürücüleri oyun için üretilmiş ekran kartlarına göre daha sorunsuz çalışıyor linux ortamında. Mesela film şirketleri render alırken linux bazlı cluster yapıda super bilgisayarlar kullanıyorlar haliyle ekran kartı üreticileri para getirecek ortama yatırımdan kaçmıyor. Parayı bastırıp driver yazan ekibi arttırıyorlar. Bence oyun kartlarının driverlarının gelişmesi linuxde oyun piyasasının gelişmesiyle doğru orantılı. Yani pek parlak değil. 🙂

 • FT19 @ferhattnctn66

  Pantheon'u kullanmayı düşünün derim. Hatta direk çatallayın.

 • lterlemez :) @lterlemez

  @hkellecioglu; Buradan bug bildirimi yapmak istedim her nedense. Pisi 1.2'yi kurdum (VBox üzerine). Güncellemelerde, Firefox için US ve Türkçe dil desteği ile birlikte sözlükleri de güncelleniyor ama maalesef çalışmıyor. Kullanıcı Firefox'un sitesinden kurduğu zaman her iki yüklemede görüntüleniyor ve sadece Firefox'dan indirdikleriniz çalışıyor.

 • PisiLinux @pisilinux

  Pisi, sistem kaynaklarını çok az kullanır. Dual boot bir sistemde farkı görebilirsiniz. Windows daha yavaş çalışır, Pisi uçar 🙂 Ayrıca bir çok test yaptık. En hızlı KDE dağıtımıyız 🙂 Bu arada lxqt masaüstü ile birlikte Pisi 200 mb ram kullanıyor 🙂 bunu da belirtmekte fayda var.

 • PisiLinux @pisilinux

  @ardazeytin kısa zamanda konuşulacak çok konu var 🙂 unutmuş olabiliriz. Ancak daha sonraki yayınlarımızda bunu dikkate alalım. Teşekkürler 🙂

 • lterlemez :) @lterlemez

  Pisi Linux 1.2 için hata bildirimi yapmak istiyorum. Rkward düzgün yüklenmiyor. Yüklendiğinde de hata veriyor. Yerine https://www.rstudio.com/ 'den Rstudio kurmak istediğimde de eksik paket problemi ortaya çıkıyor. Paket deposuna Rstudio'yu da ekler misiniz?

 • abdullah yılmaz @abdyilmaz34

  interneti olmayan linux kurmasın,windowsun en büyük artısı burda ortaya çıkıyor,int cafeden indir her türlü programı at flaşa yükle pc ye,ama linux öyle değil, örneğin fedora kurmuştum gecen yıl ,internetim yoktu,mp3 dinleyemedim,film izleyemedim tiksindim linuxtan,tamam lisans olayından dolayı codecleri içinde vermiyorsunuz onu anladık ama başka yerden indirip gelip evde kurmak süper olurdu

 • CaiNe_ @caine_

  Her ne kadar konu pardus için olsa da sonuçta buda bir dağıtım. Aradaki farkı anlamak adına...

  ALINTIDIR....

  Bence Pardus ulusal bir işletim sistemi değil. Hatta bir işletim sistemi değil. Fin bilgisayar mühendisi Linus Torvalds öncülüğünde başlayan Linux projesinde bol miktarda bulunan dağıtımdan biridir.
  Bu konuda benimle aynı görüşe sahip birini buldum. C ve Sistem Programcıları Derneği Başkanı Kaan Aslan. Kaan Aslan Cumhuriyet gazetesinde Orhan Bursalı'nın Pardus hakkındaki bir yazısı hakkında yazarla arasında geçen e-mail diyaloğunu buldum.
  Kaan Aslan:
  Sayin Bursali; Pardus ile ilgili bugünkü yaziniz hakkinda bazi açiklamalar yapma geregini hissettim... Öncelikle, Pardus\'un neden israrla sanki bir isletim sistemiymis gibi duyurulmaya çalistigini anlamakta zorluk çektigimi belirtmek isterim. Pardus bir isletim sistemi degildir. Bir Linux dagitimidir. Dolayisiyla Pardus\'un ulusal bir isletim sistemi olmasi da mümkün degildir. Isletim sistemleri oldukça karmasik bir teknolojiye sahip olan yazilimlardir. Maalesef ülkemizde bizim Dernegimiz disinda ciddi anlamda isletim sistemi yazimiyla ilgilenen bir ticari ya da kamusal kurulus yoktur. Orhan Bey, konuyu söyle açiklarsam sizin için daha anlasilir olabilir: Siz diyelim Peugeot marka bir araba satin aldiniz ve bu arabanin içindeki çesitli göstergeleri Türkçe olacak biçimde degistirdiniz. Arabaya kendi olanaklarinizla yeni bir boya çektiniz. Aynalarini da söküp kendi ürettiklerinizle degistirdiniz. Simdi ulusal bir araba yaptiginizi iddia edersiniz muhtemelen size güleceklerdir. Zaten arabanin üzerindeki Peugeot armasi da halen orada durmaktadir. Bir araba yaptiginizi ne zaman öne sürersiniz?.. Sizin katkinizin çok daha önemli boyutlarda olmasi gerekir. Bazi parçalari kendiniz üretmeseniz bile onlari ciddi bir mühendislik çalismasiyla birlestirmeniz gerekir. Pardus bir isletim sistemi degildir. Isletim sisteminin ismi Linux ya da GNU/Linux\'tur. Pardus bir dagitimdir ve Linux\'un Pardus gibi çok sayida dagitimi vardir. Bu tür teknik konularda yanlis anlasilmalari önlemek için Dernegimizden görüs alabilirsiniz... Bir Cumhuriyet okuru olarak çalismalarinizda basarilar diliyorum... Kaan Aslan (C ve Sistem Programcilari Dernegi Baskani)
  Orhan Bursalı:
  Sayin Aslan, haklisiniz tabii. Burada kisa geçmek için böyle bir girisimde bulundum, zaten yazida da linuks tabanli diye bir laf geçirdim, ama esas linuks dagitimi oldugu konusunda suphesiz haklisiniz... Linuks un üzerine bir turkce giydirme ve ve ozel eklentilerle \"ozellestirilmis\" bir sistem... Amacim baska tabii yaziyi yazarken.. Her neyse, sizinle hem fikirim, ama birakalim bu acik sisteme geçsin devlet!.. Sevgi saygi Orhan Bursali
  ( kaynak: http://www.csistem.org/ )

  • PisiLinux @pisilinux

   Biz PisiLinux'in bir işletim sistemi olduğunu iddia etmiyoruz, sölyediğinizde kesinlikle haklısınız Pisi'de Pardus'da Ubuntu'da bir işletim sistemi değil. Bir Linux dağıtımı. Biz yazdığımız mail ve açıklamalarımızda yerli işletim sistemi dememeye çalışıyoruz. Büyük kitlelere ve genele bir açıklama yapacağımız zaman ise 'Yerli işletim sistemi (Linux dağıtımı)' ifadesini kullanıyoruz. Linux dağıtımı ifadesini herkes tam olarak anlamadığı için bunu yapıyoruz. Linux dağıtımı yerine işlerim sistemi daha anlaşılır bir terim. Yoksa biz kesinlikle işletim sistemiyiz diye bir iddiada bulunmuyoruz.

 • eskod @eskodd

  Birşey sormak istiyorum, c sharpta yazdığım programı linuxda çalıştırabilir miyim ? Visual stüdyo ile yaptıklarım için.

 • Ruslan Lömen @lomen1975

  Öncelikle merhaba pisi Linux daha önce denemesi ancak Linux kullanması zor bir işletim sistemi değil sadece alışması biraz zaman alıyor hele birde alıştıktan sonra hayatınız değişiyor

 • Ruslan Lömen @lomen1975

  Bende kendi işletim sistemi yapmak için yaklaşık 10 gündür araştırma yapıyorum ancak tek bulduğum şey opensuse isminde bir veba site bana yardımcı olurmusunuz

 • Ruslan Lömen @lomen1975

  Bu arada şöyle bir şey test etik neden setup.exe dosyası yok usb beleğim yok üzüntüyü kurarken satıp.es kurdum çokta rahat oldu

 • Sinan Namur @sinannamur

  Keşke 2.0 kararlı sürümü çıksa da TS'de de incelense.

 • Sinan Namur @sinannamur

  KDE 5 de gelince güzel olacak gibi ama Arch'dan vazgeçmem.