Plus deyince yine çok soru geldi bir açıklama yapayım.

Bir kısım izleyici bardakları pahalı buldu. Onlar bardak almaya gelenler. Halbuki biz bardağı destek olarak satıyoruz. Yoksa bu bardakların 30 TL olmadığını herkes biliyor.
Plus da böyle. Plus'ın en önemli vaadi bu yayını yaşatmak. Firmalar yerine tüketicinin yanında bulunan bir teknoloji yayını. Bu fikir size cazip geliyorsa üye olursunuz değilse olmazsınız. Yoksa o mu verilecek bu mu verilecek muhabbeti işin teferruatı. Bardakları pahalı bulan zihniyet ile aynı. Biz onları zaten Plus almayacaklar hanesinde değerlendirdik. Bardaklarda da öyle. O yüzden 1500 tane bardak sipariş etmeyip azar azar gidiyoruz. Kitlenin küçük olduğunun farkındayız. Ama bardak alan kitle dahi abone olsa çok önemli bir adım atılmış olur.

Plus'ta ne verileceğini de açık açık yazacağız. Yani o bunu ister şu şunu ister durumu olmayacak. Her şey açık ve net olacak. İnsanlar da para karşılığı ne alacaklarını bilerek üye olacaklar.

Eğer gündemi takip ediyorsanız Patreon benzeri sistemlerin teker teker battıklarını görmüşsünüzdür. Patreon da yatırımcı parası yakıyor. Bizdeki taze direkt gibi bir gün elveda diyecek.

Bunun sebeplerinden biri aylık üye olanlara verilen sözlerin tutulmayışı imiş. Bunu gören içerik sahipleri de daha gerçekçi şeyler sunmuş ama tabii o da üye sayısını yükseltmek gibi bir etki yaratmadı elbette. O yüzden para karşılığı ne sunulacağının bir sınırı var. Ama her şeyin özünde dürüst yayıncılık geliyor. Esas sattırıcı şey bu.

Diyebilirsiniz ki şu anda da öyle zaten. Öyle ama firmalara mesafe koyan bir yayının yaşaması aşırı zorlaşmaya başladı. Firmaların bizden talepleri banner yayınlamanın çok ötesine geçti. Bu şunu da gösteriyor, demek bu tekliflere tamam diyenler var ki bize de geliyor.

ABD ve Avrupa'da yayın yapanların YT gelirinin minimum 6 kat olduğu YT'nin kendi açıklaması siz onu iki ile çarpın.

Her video milyon izlenecek bu kadar net. Bizim TS olarak uygulayacağımız hiçbir çözüm bunu sağlamaz. Benzer içerik üreten Türkçe yayınlara bakın aynı durumu göreceksiniz. Türkiye'nin en büyüğü DH bile YT üzerinde sıradan bir kanal. Çok doğal.
Dikkat edin bu konularda tavsiye veren kimse bir tane örnek yerli teknoloji kanalı gösteremiyor bana. Hep alakasız örnekler. Spotify ile kıyaslayan bile var.

FB, Twitter vs YT kanalına dönüş sağlamıyor. Bunların çok detaylı istatistikleri var elimizde. Sizi o mecralarda büyütüyor sadece. FB üzerinde 70.000 takipçi var ve içerikler düzenli olarak orada paylaşılıyor. Paralı olmadığı dönemde bile kanala dönüşü %1 değildi. Ama oraya özel ürettiğimiz tek bir kare foto inanılmaz paylaşım değerleri yakalamıştı. 70.000 yerine 500.000 olması paraya dönmüyor. Tüm ağlar içinde bize para ödeyen tek ağ YouTube. YouTube büyümezse gelir de büyümüyor.

Ben fotoğrafçı olsam o zaman da tüm gücümle Instagram'a yatırım yapardım. Yine para gelmeyecekti ama müşteri gelecekti. Bizim mecramız YouTube. Bu değişemeyecek.

TS'nin içeriğini reklamlaştırmak en karlı çözüm. TS'nin bütün maddi sorununu 1 ay içinde çözerim.
Diyeceksiniz ki o zaman insanlar burayı terk eder. Belki bir avuç insan gider. Bunu yapan yayınların reytingleri gayet iyi. Küfür ediyor ama yine izliyor. Kitlenin cinsi değişir. Ama zaten bir kere bile girip yorumları okumayız olur biter.

Artı gitseler bile yine önemli değil. Çünkü parayı firmadan kazanıyorsunuz zaten. Firma, kitlesi azalan yere yatırım yapmaz diyebilirsiniz. Yapıyor. Çünkü orada başka oyunlar var. Firmanın size verdiği paranın bir kısmını size o reklamı verene rüşvet olarak geri verirseniz kimse kitlenize bakmaz.

Zaten asıl firmaların içeriğe falan baktıkları yok. Hepsi kendi dünyalarında yaşıyor. Rapor olarak önlerine bu ay şu mecralarda çıktık diye bir rapor gider imzalanır geçilir. Dolayısıyla firma tokatlamak oldukça kolay bir iştir yeter ki ajansların istediklerini yapın. Onlar sizinle ilgili her türlü olumsuz etkinin firmaya ulaşmasına set çekecektir.

Kabul ettiğimizin üç katı teklifi geri çeviriyoruz bir yılda. Arada bazı denemelerimiz de oluyor. Misal şu 'bunlar da ilginizi çekebilir' kutucuklarını denedik bir ay. 8 kutu çıkıyordu. Şarlatanlık reklamları çıkınca iptal ettik. Meğer adamların en iyi müşterileri onlarmış. O reklamları iptal edince gelir de getirmedi komple caydık.

Bunun gibi bir sürü hikaye var. Tüm sektör içinde izleyiciden para kazanmak diye bir sistem hiç var olmadığı için ve genel olarak kimse para vermezcilerin sesi daha çok çıktığı için, para kazanma yöntemlerinin tamamı tüketiciyi yanıltmak, click bait, üzerine kurulmuş durumda. Ya da sizin bilgilerinizi toplayıp satıyorlar. Bunu eski yöntemle CD olarak satanla, arka planda sayısal verilerinizi toplayıp satan arasında bir fark yok.

Bu teklif de 2015'te 3 kere geldi. Sizi TS'den itibaren takip edip, girdiğiniz sitelerde TS'de ilgilendiğiniz ürünün reklamını çıkaran bir reklam sistemi. Bu yurt dışında kullanılıyor. Geçtiğimiz yıl TR'ye geldi ve üç firma bize sunum yaptı. Kabul etmedik. Çünkü üyelere önceden bu şekilde takip edileceklerine dair bir bilgi vermemiştik.

Bundan daha güzeli başka bir teklif idi. Sosyal ağa login olduğunuzda siteyi görmeden önce sizin profil özelliklerinize göre reklam çıkaran bir sistem vardı. Ama her birinizi ayrı ayrı tanımlayıp sınıflandırıyordu ve sıkı durun, tüm profil bilgilerinize ulaşıyordu. Bunu Android telefonunuza indirdiğiniz en dandik oyun bile yapıyor. Her bilginize erişiyor ama hiç olmazsa önce soruyor.

Biz yine buraya üye olurken verdiğiniz bilgilerin başkalarına paylaşılacağına dair bir bilgilendirme yapmadığımızdan bunu da geri çevirdik. Firma sizi anonim tutacak bir çözüm üretmemiş bile.

Bu örnekler sadece 2015 yılında kapımızı çalanlar. Dolayısıyla herkes ya size ayağınıza gelerek daha fazla reklam göstermek istiyor ya da reklam göstermek istediği mecraya çekmek için olta atıyor. Hepimiz açık hedefiz.

TS'de prensip olarak bu tip reklamları kabul etmeye etmeye, sadece adsense'e kaldık ki o da en kolay bloklanan şey. Arada sırada adsense olmayan reklamlar da çıkıyor. Muhtemelen engelli olduğu için görmüyorsunuz ama AMD reklamı başladı. Çünkü Hitman kampanyası var. Bunlar ancak bir aylık dönemlerde nadiren gelen şeyler.

Uzun lafın kısası, TS'yi hep beraber kendi elimizle boğduk. Alternatif olarak Özkan'ın takip ettiği yolu izledik ve prodüksiyon işleri aldık. Bazıları bizimle de uyuştu gördünüz, Cenk ve Erdem videoları, bazılarını görmediniz. https://www.youtube.com/watch?v=mFt6ueB2j7M

Özkan'ın finalde ne yaptığını eskiler bilir. Şirketini ayırdı TS'yi bize bıraktı gitti. Bizim de patlayan renderlar, geciken yayınlar vs olmasının asıl sebebi TS'nin 'artık zamanda' üretilmesi. Bu kadar insan, bütün gün boş oturup TS'yi yayın saatine 3 saat kala niye hazırlar? Hiç mi yedek olmaz? Demek o zamanda başka işler yapıyorlar. TS'nin tamamen yutulup gitmemesi için seyircisi tarafından sahiplenilmesi şart.

Bardak bence iyi bir başlangıç oldu. Olumlu niyet açık ve seçik şekilde gösterildi. TS'nin sosyalinde belkide yazıları ile hiç var olmayan bir kitle biz burdayız dedi. İyi ve dürüst bir yayın için talep olduğu görüldü. Bundan sonrasında da bu kitle ile işin devamına bakacağız. Diğerleri gölge etmeden izlemeye devam etsinler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Halid @abdhbal

  Dirsek yayını istemiyoruz hocam desteğe devam!

 • Mircolm @mircolm

  Merhabalar Murat Bey, bu konuyla ilgili sizinle gorusebilecegim bir kanal sunma sansiniz olursa minnettar olurum, e-posta veya benzeri.

 • Ofpoyraz @redmaner

  Kaleminiz de kuvvetli imiş @gamsizm

 • dramorey @dramorey

  Plus olsun. Yıllık üyelik alırım. 🙂

 • Murat Gamsız @gamsizm

  O da olacak. Hatta bazı mekanlarla buluşma için görüştüm. Mümkün gözüküyor. Adım adım.

 • Fırat ➕ @frt

  bence plus'tan önce reklamsız ts gibi bir şey denemelisiniz. hem ek yük de getirmiyor. efatura altyapısı hazırsa hiç beklemeyin bile bence.

 • Vural @vuralt62

  Yazıya sonuna kadar katılmak ile birlikte Teknoseyiri şarlayana çevirmeyecek her türlü reklam anlaşmasının değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede sitedeki içerik kalitesi artmaya başlayacak ayırdığınız zaman ile daha fazla video gelecek ve ister istemez abone sayısında artış olacak. Bu mağaza bölümü değişik ve güzel bir atılım oldu. Ancak bu ne kadar sürebilir ki yani bu Teknoseyire ne kadar katkı sağlayabilir ki ya da şöyle sorayım; Bu katkı ne kadar uzun süreli olur? Unutmayın ki burada sizlerde çok yoruluyorsunuz ve performansınız düşüyor. Herşeye rağmen karar sizin ve biz arkanızda durmaya devam edeceğiz. @gamsizm

 • Ofpoyraz @redmaner

  "Artık zaman" da yapılan iş Teknoseyir olarak karşımıza çıkıyorsa normal zamanda uğraştığınız meşgaleyi merak ediyorum gerçekten? @gamsizm

 • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

  güzel ve bilgilendirici yazı olmuş. adsense reklamlarını görmüyosunuzdur muhtemelen dediğin an adblockta istisna listesine ekledim artık siteyi. bu sitede devre dışı. bardak alamadım şimdilik bari bunu yapayım.

 • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

  Kişiye özel bilgilerin paylaşılmayıp, TS'ye reklam geliri sağlayacak bir sisteme geçilmesine bu kadar katı bakılmaması lazım. Zira zaten şu anda kullanılan adsense sisteminde de, ilgilendiğiniz ürünlerin reklamı çıkıyor sitede.

  • Furkan Çelik @despdair

   Ama onu google sana söylüyor ben senin trafiğini takip edip ona göre reklam gösteririm diye, arama motorubdada tarayıcıdada google hesabındada seni takip ettiği için biliyo, yoksa firefoxun gizli sekmesinde kalınca ilgisiz reklamlar görüyosun

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Evet ama o bilgiyi toplayan Google. Biz olmasak da topluyor. Benim örneklerimde o imkanı ben sunuyorum.

  • Asaf Duru @asafduru

   Benim kişisel olarak bilgilerimin alınması umurumda değil. @serdoner in dediği gibi tüm bilgilerimiz ortalık malı zaten. Anonymus geçenlerde yayınladı daha her şeyimizi. Bence bilgilerimi paylaşmanız sorun değil ama etik olarak doğru olanı yapmışsınız. Bu yüzden farklısınız

  • Bünyamin Tetik @bunyamintetik

   @manikdepresif Abi öyle diyorsun da, bardak siparişinde bile, ben adresimi vermek istemiyorum diyenler çıkmış. Ağzım açık kaldı.

  • merdogmus @merdogmus

   @manikdepresif Adresini vermek istemeyenler çıktığını zannetmiyorum 🙂 , mesela ben şubenin adresini verdim çünkü evde olmuyorum kargonun dağıtıma çıkacağı sürede, ben kargoya uğruyorum gün içinde geçerken alıyorum, yoksa kargoya gidiyorum dağıtımda olduğundan elim boş dönüyorum kargodan o yüzden şube adresi verdim, aslında uzun zamandır kargoları eve çağırmıyordum ve hepsinde şube olarak Emniyetevleri diye yazılı sizde niye sorun çıktı anlamadım ilk defa bir kargodan böyle bir geri dönüş aldım şuana kadar herkes doğru şubeye gönderdiler adres olarak Emniyetevlerinde çünkü.

  • Asaf Duru @asafduru

   Adres vermek istemediler diyen ben değilim @janvesely

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  @gamsizm Teknoseyir'i kesinlikle kaybetmek istemiyoruz. TS benim ilk göz ağrım mesela ama ilk olması değil kaliteli olması önemli. Gerçekten sizden daha kaliteli incelemeler yapan başka bir platform daha yok. Hadi bir an önce getirin şu plus'ı da kalitenin başka şeylere yem edilemeyeceğini gösterelim artık.

 • Burak Özkes @burakozkes

  Açıkçası şöyle söyleyebilirim. Teknoseyir'i takip etmemdeki en büyük nedenlerden birisi düzgün yayıncılık diğeri ise kitlesi, zaten böyle kitle de düzgün yayıncılık ile oluşuyor.

  Bardak mevzusuna gelirsek ben daha almadım ama almayı düşünüyorum, malum öğrencilik hali. Almışken de iki tane alıp kargo daha ucuz olmasını planlıyorum ya da mümkünatı varsa direkt elden almayı düşünüyorum. Ama okuduğum geri dönüşlere göre bardak kalitesine göre fiyat kabul edilebilir durumdaymış.

  @gamsizm abi size şey soracağım, sitenize reklam vermek isteyenler sizlere nasıl ulaşabilir, mail adresiniz uygun mudur bu konu hakkında.

 • Teknikfan @teknikfan

  Plus'da @leventp sosyal de aktif olsa çok güzel reklam olur 🙂 tabi muzipçe bir öneri.

 • MERTCAN ASLAN @mertcanas

  Umarim birgun artik zamaninizda degil asil hedefiniz olarak teknoseyir ile ilgilendiginizi gorebiliriz. Teknoseyir in yoluna devam edebilmesi icin elimizden geleni yapariz. Hep destek tam destek.

 • Furkan Çelik @despdair

  Plus olsun içerik sunmayın yada sembolik birşey sunun yinede yaptığınız düzgün iş için satın alırım. Açıkcası artık zamanda yapılan iş bu işe tam zamanlı oksa nasıl olurdu merak etmiyor değilim

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Küçük başlayarak o konuda tecrübelenip daha büyüğünü yapabiliriz.

 • Mustafa Sakallı @swish41

  Bardak da alacağım, Plus da alacağım, anahtarlık çıkarın onu da alacağım, mousepad yapın onu da alacağım. Ben TS'nin değerini her geçen gün daha anlıyorum, TS giderse ''dirsekli'' yayınlara kalacağımızı da biliyorum. O yüzden siz bu kitleye güvenin.

 • ahmet albayrak @cryzboy43

  ıngılızce ıcerık sart gıbı-mobılgeeks bunu fuarlarda bıle yapıyor sızde yapabılırsınız

 • Eren @i7

  @gamsizm Madem ki TS için tek önemli nokta Plus üyeler olacak, bunun yerine AdBlock kullanıcısına içerikleri kapatın olsun bitsin. Zaten Plus alacak kimse, AdBlock kullanmayan kimselerden oluşacak. Ha diyorsunuz ki sadece AdSense yetmez, o zaman onlarca firma sadece sunucu ücretini bile nasıl çıkartıyor, merak ederim.

 • zaferce @zaferce

  Plus veya bardak icin odenen parayi odeme sonrasi bir urun/hizmete ulasmak karsiligi degil de şimdiye kadar izlenen videolarin karsiligi olarak gormek mumkun benim acimdan. Yani bardak satisinin ertesi gunu TS kapanacak olsaydi da alinirdi.

 • Kaan Baylas @kaanbaylas

  Ben eminim bardak alan kitle 4 gözle plus üyeliğini bekliyordur. Levent abinin bardak işinde dediği gibi "aile içinde" çözülmüş oldu. Buranın diğer yayınlardan farkı bir aile yapısına sahip olabilme özelliği, özgür ve dürüst yayının önemini anlayan ve bilen herkes bu ailenin bir parçası olarak görüyordur kendini eminim. Her ailede olduğu gibi de tüm zorluklar kol kola aşılır bu Teknoseyir içinde geçerli.

 • 502 @502

  Gazamız mübarek olsun.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Kendi oynatıcımız lazım onun için.

 • isa @isasntrk

  Sonuna kadar arkanızdayız 😀

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Hayır pahalı bulanla parası olmadığı için alamayan kişi aynı olur mu? Parası olmayan adamın niyeti var bize de o lazım. Diğeri sadece satılan mal üzerinden bakıp beğenmiyor. Parası olmadığından değil. Bu ürün bu kadar etmez diyor. Ama biz ürün satmıyoruz destek topluyoruz.

  Kullanıcı içerik üretiyor da bunu paraya çeviren yöntemleri yukarıda yazdım.
  YouTube kanalı olduğumuz da doğru. Biraz da mecburen oldu ama sektör böyle dönüyor.

 • AtalayKose @atalaykose

  Bende TS bardağı almak istiyorum ama kredi kartım da yok banka havalesi ile almayı düşünüyorum. Bunun için banka hesabına sahip olmam gerek mi ? Net bir açıklama olursa hemen alacağım bardağı 🙂

 • cinnabon @cinnabon

  Ben fiyatın biraz daha ucuz olmasını daha fazla bardak alabileyim ve toplamda size daha fazla net gelir bırakabileyim diye isterdim mesela 🙂

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Bunu açıkça yazmış adam. Bu paraya değmez diye.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Tek kişi değil ki YouTube yorumlarına bakın. Burada pek bulamazsınız.

 • mhozcan @mhozcan

  @gamsizm

  Yurtdışında olduğum için bardak alamadım. Hatta bi sohbette eşime teknoseyir ayakta kalmaya çalışıyor deyince o bile üzüldü, keza teknolojiyle ilgisi yok ama sizleri tanıyor.

  amacım akıl vermek değil ama bizimde düşüncelerimizi okursanız seviniriz. Biz sizin ve Levent beyin duygularını çok iyi biliyoruz.

  - Çok dürüstsünüz, gizli değilde açık açık bir ürünün reklamını yapsanız şahsım adına asla rahatsız olmam. Teknolojinin tanınan yüzüsünüz.

  - Onlie üyelikte mutlaka aylık online e-dergi olsun. Bu dergi sadece bilgisayar ile ilgili olmasın. Genel kültür açısından değerlendirin. Teknoloji, bilimkurgu edebiyatı, sinema, uzay, Oyun, Bilim
  (okuyucu zemini geniş tutmak önemli)

  - Hediyelik eşya ile birlikte plus üyelik hediye edin. İnsan doğası gereği elinle tutuğu nesneye para verdiği zaman onu gereksiz görmüyor. Türkiyede internet ve bedava kavramı çok oturdu. Adam internet haricinde birşeye para vermek istemiyor. Filmler oyunlar torrent üzerinden indiriyor ve bunu hak olarak görüyor.

  - Bi yerlerden Geek tshirt, garanti sorunu olmayan figurler, eşyalar alın 15 alın 30 satın her alana plus uyelik hediye edin. Yahu her yıl yaz ayı tshirt alırız. 2 taneside sizden satın alalım. Pc oyunu vs gibi şeyler satın + plus üyelik hediye. Bu tür şeyleri denemeden baştan vazgeçmeyin. Birazda ufak tefek prensiblerinizi değiştirin. Kapital bir dünyada yaşıyoruz. Bi sizmi kaldınız yahu, azcık esneyin.

  - ilk aşamada üyelik ücretini düşük tutup içerik kalitesini zenginleştirdiğinizde bizlerde neyle karşılaiacağımızı bilebileceğiz

  - artık ücret düşüncelerinizi bizlerle LÜTFEN PAYLAŞIN. Bizimle dirsek temasınız olsun. Açıkca kullanıcılarınızla konuşun. Aylık 5 lira mi 10 lira mı? yani güzel bir e-dergi çıkarsanız aylık 15 lira artı teknoseyir plus üyelik olsa. Derginizde yazılım geliştirmeden tutunda geek kültürüne kadar birşeyler olsa. Hatta isteyen kullanıcılara derginize icerik üretse... bizimle hep temas halinde olsanız güzel olurdu.

  (gündem yayınını sadece plus üyeliğe özel kılın, sizin asıl kitleniz orda o kitleyi mutlu ederseniz emin olun o kitle her daim yanınızda olacaktır)

  almanya'dan bahsettiğim tarzda twich üzerinden sürekli yayın yapan bir kanal. Yanlız bu adamlar sabah 7-8 gibi başlıyar akşam 8 den sonra tekrar yayınları devreye giriyor. Bildiğinizi yarı amatör mantıkla yayın yapıyor. bildiğiniz online oyun kanalı. Ama sadece güncel oyunlar değil bildiğin commador, saga, hatta Atarı oyunları falan oynuyorlar.

  http://www.rocketbeans.tv/
  http://www.rocketbeans.tv/shop/

 • Berkay Özcan @berkayozcan

  Bence alın video içi reklam bundan daha doğal bir şey yok. YouTube da en büyük teknoloji kanalları bile yapıyor bunu.

 • 502 @502

  @kerimabdulcanbaz Bardak satışa çıktığı gün 15 tane durum paylaşıldı ve paylaşanlar unnamed üyeler.Böyle düşünülmesi için olta attılar sonuçta kaç yaşında insanlarız bir bardak neye göre ne kadar fiyata satılır bunu biliyoruz.Bardak yerine pamuk eller cebe dense idi sen destek vermedin diye sana içerik gelmeyecek miydi?

 • erdinc @erdinc

  Abi haklısınızda bardak 39 lira ,sizin bu işten karınız ne kadar atıyorum 10 lira olsun, koy 1tllik anahtarlık, 10lira karınız + 1lira anahtarlık, toplam 11 lira kdvyi ekle ,sonra koy zarfa ptt ile gönder. yine size 10 lira kalsın biz 15tl ödeyelim. 39 liraya kullanmayacağımız bardağı almaktansa 3 tane anahtarlık alırız size 30 lira kalır.
  Size destek olacaz diye 9 lira kargoya 10lira bardağa ödemek zor geliyor. Çünkü kargoya ödediğimiz para sizin cebinize değil dolandırıcı kargo şirketinin cebine giriyor.
  Amaç size yasal olarak destek olmaksa anahtarlığıda boş verin boş a4 kağıdına 40 lira verelim. zarfa koyup fatura ile gönderin.
  Bardak üreticiside kargoda size verdiğimiz parayı niye alsın? Biz niye kullanmayacağımız bir ürüne para verelim?
  Eminimki o bardağı alan çoğu kişi ya dolaba koyacak ya çöpe atacak yada içine kalem vs doldurmak için kullanacak. Biz 40lira verecez siz 10 lira kazanacaksınız geri kalan 30 lira kargocunun çinli bardakçının devletin cebine girecek.
  O yüzden plus olsun kdv hariç tüm para size kalsın yada bırakın bardağı alan alsın bize 50 kuruşluk bir anahtarlık koyun 20 lira deyin alalım.

 • Soul Calibur @soulcalibur

  @gamsizm Murat abi bence Spotify, Netflix, Amazon vs benzeri bir üyelik sistemi yapın. Mesela bardak alana 1 ay ücretsiz Plus üyelik verin ama bir ay sonunda vazgeçip üyeliğini iptal ettirmeyen üyenin her ay üyeliği otomatik olarak uzasin ve kartından ücreti çekilsin. Böylece biz Plus aldık, içeriği beğenmedik diyenlerin tatsızlığı yaşanmaz. Destek olmak isteyen/içeriği verdiği ücrete değer bulan kitle de böylece devam eder. Nacizene tavsiyem bu. İyi geceler.

 • Endoskop @endoskop

  sdn reklamlarını görün bildiğiniz porno.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   O adamlar gerçekten iğrençler ya. Esprileri, muhabbetleri bile abuk sabuk, bel altı. Saçmalıyorlar, telefon mu inceliyor yoksa ince zeka(!)sıyla şaka mı yapıyor belli değil. Öteki kanal desen iki lafından biri "beyler" yani cümleye sürekli "beyler" şeklinde başlama durumu var. Teknoloji kanalı değil kahvehane resmen. 😀 TS gibisi yok, açık ve net.

  • Ertuğrul Öztürk @ertugrulozturk

   Onun çalışanlarıda zaten aşağı kalır yanı yok.

  • Ali Mali @mali5481

   beyler diyen hangisi merak ettim

  • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

   @gizemaksut aynen. günlük muhabbetleri iğrenç sdnin. geçen ofis içi 1-2 video koymuşlardı. bayanların yanında bel altı muhabbetler vs. her türlü iğrençliği yapıyolardı. bayanda baktı video çekiyolar bozuldu ama renk vermedi pek. videoda belli oluyordu. sanki millet mecbur bunların bel altını dinlemeye.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @gardrop-fuat sdn videolarının birinde bi telefonun kutu açılışını mı ne yapıyordu, telefonu ilk defa açtılar falan. Kurulum ekranı çıktı, zaman kaybetmemek için ayarlarla uğraşmak yerine hızlıca geçmek için "skip" butonuna tıklıyorlardı ve bi tanesi, hakkı ya da tolga, hatırlamıyorum ama "skip attım" dedi. Ve bu videoyu yayınladılar, kaç tane insan izledi. Espri olduğunu sanıyorlardı ama iğrençler, başka bişey değil. Ben o telefon için açmışım o videoyu, onların bel altı muhabbetini dinlemek için değil.

 • HasanÖfke @simulasyon

  Plus'ta yani bize ne verilecek çok merak ediyorum 😀 @leventp ile konvoy isteriz 😀 şaka bir yana kaleseyir gibi oldu burası güvenilir basının yeri

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Sanılanın aksine binlerce kişinin üye olması gerekmiyor.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Sen konuyu hiç anlamamışsın 🙂

 • Gökay Aktan @aktangokay

  Bardaklarla olduğu gibi Plus ile de destek olmaya devam ederiz. Korsanı ve addblock sistemini savunan kişilerin bu kadar çok olduğu bir ortamda hala kullanıcı (takipçi) odaklı bir şeyler düşünmeniz gerçekten çok güzel. Fakat merak ettiğim bir şey var. Anladığım kadarıyla firmalarla olan ilişkiler yavaş yavaş açılıyor. Bu durum gelen ürünleri nasıl etkileyecek sizce ?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Ürünleri etkilemez. Ücret almadan inceleme yapmaya devam ediyoruz. Bu da pek kolay bulunacak bir şey değil artık firmalar için. Yani TS'de ürün çıkması için sponsor olmanız gerekmiyor. İlgi çekeceğini düşünelim kafi.

 • isa @isasntrk

  şuan için konuşmak erken diyorum bende 😀 şartlar bi belli olsun o zaman yorum yapmak daha doğru olur 🙂

 • isa @isasntrk

  @gamsizm https://techreport.com/subscriptions.x yol bu yol bu site bile bu işe girdiyse 🙂

 • isa @isasntrk

  @ardazeytin Biz sadece dönmeye çalışan çarka biraz destek veriyoruz. Burdaki esas işi yapan Murat abi ve ortakları 😀 Onlar emin ol kendi işleri olduğu için bizim düşündüğümü kırk sefer düşünüp tartışıyorlardır. He değişik fikirler çıkar tartışılır o ayrı. Ama şartlar daha belli olmadan önden birşeyler hakkında varsayım yapamayız 🙂 Herşey olacağına varır. Yoksa Murat abigilde bilir dirsek teması kurmayı, ama işte kendilerine yakıştıramadıkları bir tarz o 🙂

 • isa @isasntrk

  @ardazeytin Valla biz elimizden gelenin en iyisini yapacağız ona kuşkum yok. Kaldı ki @gamsizm dan yana da sıkıntı yok bence. Çünkü yurtdışında da örneklerini görüyoruz, çoğu Teknoseyir'e benzer siteler diyim artık kullanıcıları ile bütünleşerek ilerlemeye çalışıyor. Yani niyeti bozup hiç bu işlere girmeyip çok daha iyi yerlere de gelebilirdi burası ki bence hakediyor ama devir sende çok iyi biliyonki başka işler peşinde koşanları devri malesef. İnşallah bu durumdan bir an önce sıyrılırız. 😀

 • anıl @anil_

  Güzel şeyler yazmışsınız ama son cümle kırıcı ve ağır olmuş bence. Para verenlerle bir şeyler yapmaya devam edeceğiz, para vermeyenler de ne yaparsa yapsın, videoları izleyebilirler ama eleştiri yapmasınlar mümkünse gibi bir anlam çıkmış ortaya. "Diğerleri gölge etmeden izlemeye devam etsinler." sözünden bunu anladım ben. Umarım yanlış anlamışımdır. @gamsizm

  • anıl @anil_

   Bu cümleden bu anlaşılıyor. Kusura bakmasın Murat bey. Sizin yazdığınızı da okudum, sizin kadar katı düşünmüyorum ben ama gölge etme lafı yukarıda da yazdığım gibi ağır bir ifade olmuş.

  • Soul Calibur @soulcalibur

   O konuda ben de biraz kırıldım açıkçası.

  • anıl @anil_

   Konuyu anlama, anlamama durumundan öte bu kadar kişi dediğim gibi anlamışsa demek ki ifade de bir sıkıntı var ve benim düşüncem bu. Ben “Diğerleri gölge etmeden izlemeye devam etsinler.” cümlesini kırıcı bir cümle olarak görüyorum. @imerer

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Benim kast ettiğim kitle biz ne zaman üyelikten bahsetsek tutmaz diyenler. Ki yazımın ortasında bunu belirttim. Tutmayacaksa tutmayacak zaten. Bunu söylemenin bir faydası yok. Nasıl tutar kısmına katkıyı her zaman beklerim. Olumsuz düşünenler kendi kendilerine düşünsünler.

  • anıl @anil_

   Demek istediğinizi anladım. Benim takıldığım nokta sizi Levent Pekcan'a göre daha anlayışlı, tahammül eşiği daha yüksek biri olarak gördüğümden o son cümle sert geldi sadece. Eleştirilerin dozunda olduğu sürece olması gerektiğini düşünüyorum. Bunu da gölge yapmak olarak yorumlamamak lazım. Youtube'taki bazı yorumlar sizi sinirlendirmiş sanırım. Her yorumu kafaya bu kadar takmayın bence. Küfürlü sözcük kullananlar olmuş. O yorumun değerini gösteriyor işte onlar. Bardağın o fiyatı etmeyeceğini düşünenler de olabilir. Kendi görüşüdür. Herkesin aynı şekilde tek tip düşünmesi beklenemez/beklenmemeli.

  • merdogmus @merdogmus

   Bazı Nostradamus'lar ve niyetçiler Teknoseyir'deki editörler birşey yapacağız dediği anda hemen her konuda ortaya çıkıyor, Murat Abi'de bunu bildiği için olumsuz yorumları kendinize saklayın demek istemiş bu kadar basit. Denenmeden ne olacağını bilemeyecekleri bir olaya, ve içeriği hakkında gram bilgileri olmadıklar halde, direk bu iş olmaz, bu iş tutmaz diye laf kalabalıklığı yapıyorlar, varsın olmaz yani kapatıp giderler dükkanı zor bir iş değil.

   Sen bu sitede dolanıyorsan, videoları izliyorsan neden olumsuz yorum yapma gereği duyuyorsun ki? İnsanlara akıl vermesini bırakın, bilginiz ve öneriniz varsa yazın. Gerçekten bunun neden yapıldığı belli insanları salak yerine koymayın, tek amaç dikkat çekmek.

  • anıl @anil_

   Niyetçiler her yerde var. Sadece burada değil. Bunlar bu kadar niye dikkate alınıyor ki? Ben tekrar söylüyorum; “Diğerleri gölge etmeden izlemeye devam etsinler.” sözü ucu açık ve kırıcı bir cümle. Şimdi gereksiz alınganlık yapıyorsunuz diyebilirsiniz ama bakın şunu yazmışsınız; "Sen bu sitede dolanıyorsan, videoları izliyorsan neden olumsuz yorum yapma gereği duyuyorsun ki?" Geçen gün "Ben Bunu Alırım! | The Binding of Isaac: Rebirth Türkçe #1" videosunda seste sıkıntı vardı mesela. Pıt, pıt ses geliyordu arka planda. Bunu yazdık, bu bir olumsuz yorum değil mi? Ben bunu kötülük için mi yazıyorum? Hayır, seste sıkıntı var çünkü. Ben bu sitede dolanıyorum, bardak almadım ama olumsuz bir yorum yapabilirim. Sadece o video için değil başka videolarda da olumsuz gördüğüm durumu yazabilirim. Neden yapmayayım? Sitenin daha iyi olmasına yardımcı olacaksa olumsuz yorum neden istenmiyor? Yarın bir gün plus geldiğinde bu yorumlar olmayacak mı? Yine olacak. Siz bildiğiniz işi kaliteli bir şekilde yaptıktan sonra bu yorumlara bu kadar neden önem veriliyor onu anlamıyorum ben de. Yani bir bardağın o kadar parayı etmeyeceğini söyleyen olabilir. Siz de dersiniz ki biz bu işi bardak satmak için yapmadık, maliyet bu kadar, kârımız bu kadar. Bize destek olmak isteyenler oldu böylece bir fiyat belirledik dersin, olur biter. Şeffaflıkla işi çözersin.

   Bu bardak çöp diye bir yorum geldi mesela. Bu bardağın kötülüğünü gösteriyor mu? Bu bardak almak isteyenler bu yoruma bakarken mi o ürünü alırlar sizce? Bu yorum bu sitenin kalitesiyle ilgili bir veri veriyor mu? Hepsinin cevabı çok net ki "hayır." Bu kadar rahatsız ediyorsa bu yorumlar, yorumları silin o zaman, olumsuz en ufak bir görüş bildirmesin kimse. O cümle ona çıkıyor çünkü.

  • merdogmus @merdogmus

   @ozdmranil Olumsuz yorumu niye yapıyorsunuz dediğim olay konumuz ile alakalı başka yere kaydırmayın, editörlerin yapmaya çalıştıkları şeye neden yorumlarıyla köstek oluyorsunuz anlamında yazdım, yoksa tabikide eleştirilecek birşey varsa yazılır, fikir verilebilecekse verilir vs. ama çıkıpta direk bu iş olmaz, bu parayı kim verir demek çok ayıp.

  • anıl @anil_

   Ben de diyorum ki "Bu parayı kim verir" diyecekler. Plus gelecek, yine diyecekler. Bu kadar istemiyorsanız bu yorumları silin o zaman. Böyle yorumların bize faydası yok denmiş ama yine olacak o yorumlar. Bu yorum sadece bu site için mi geçerli acaba? Bir telefon çıkarırsınız, çöp derler. Bir araba yaparsınız çöp derler. Eleştirirler. Ama bu yorumlar o arabanın değerinden, kalitesinden bir şey kaybettirmez. Bu yorumlar sitenin değerini düşürmez. Konuyu başka yere kaydırma olayı değil bu. Şu anda üzerine konuştuğumuz, tartışma çıkaran son cümlenin ucu gayet açık zaten. "Diğerleri gölge etmeden izlemeye devam etsinler." Ben de diyorum ki bırakın eleştirsinler. Bu site gerçekten kötü bir site olsa, kalitesiz içerik üretse bu kadar takılın bu cümleye ama bu site öyle bir site değil. Olumsuz eleştiriye kapalı olmaması lazım. İnsanlar bir teknoloji sitesine içerik üretsin diye para vermeyebilir. Ben yurt dışından takip ederim teknolojiyi ya da yurt içinde ağır aksak da olsa bakarım ne var ne yok diye diyebilir. Bunun ayıp karşılanmaması lazım. Ha siz yine bildiğinizi yaparsınız, size destek olanlar olduğu kadar destek çıkar zaten. Umarım daha da çok destek çıkan olur. Ben sadece bu olumsuz eleştiri kısmına takıldım ve düşüncelerimi belirttim. Ne ben sizin düşünceleriniz değiştirebilirim ne de siz benimkileri değiştirebilirsiniz. İyi günler. @janvesely

 • isa @isasntrk

  @ardazeytin 😊😊 İnşallah 🙂

 • Ozan Ozkan @noirbluu

  İnternette warez bi iş veya freelance meslek yapılmayacaksa hobi olarak yapılmalı yoksa para getirmiyo yayıncılık değil medya danışmanlığı bile kârlı. Vessel kanalı açamaz mısınız? Türkçe içerik almıyorlar mı? Üye başı 7$ kazanç var sanırım detaylı bilmiyorum.

 • tunahank @tunahank

  Bu kadar net ve samimi bilgileri başka bir yerde bulmanız zor. Bu da TeknoSeyir farkı.

 • Selçuk Alioğlu @selcukalioglu

  Bana fiyat dediğiniz açıdan bakınca uygun bile geldi. Gelecek ay almayı düşünüyorum bu ay durun sıkışık 🙁

 • skoser @skoser

  @gamsizm + konusunda ve bardak konusunda benim nacizane teklifim destek olmak isteyen insanlara aynı ürünü farklı fiyatlardan sunun destek olmak isteyen insanlara seçme özgürlüğü tanıyın. yada daha öncede bahsettiğim gibi kickstarterda yapılan tarzda satış yapın. 30 TL verene 1 bardak 100 TL verene 1 imzalı bardak vb. üyeliklerde gold sllver üyelik yada destekçi işaretli üyelik satın. İsmin yanında ufak bir banner olur bununla ilgili kişilere yeterde artar bile emin olun.

 • Hado @hado

  mevcut durumu bilmediğimden şunu, bunu yapın demek kolay değil ama en azından şu gündemi canlı çekseniz ? Plus kullanıcının mesaj atma hakkı olsa, hem seviye düşmeden etkileşim olur. İki gün sonra da kanala yüklersiniz. Ts destekçileriyle yürüyecekse, muhabbetinizi bu kadar seven insan hep dinlemek zorunda kalmamalı artik.

 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Selam Murat abi diyerek başlayayım lafa.

  Bir çok iş yeri, bir çok kişi, bir çok müdür ve yüksek derecede insanlarla görüşüyorum iş başvurusu veya deneme amaçlı çalıştığı yerler vs.. vs..
  Gördüğüm şey şu. Bir yapı var TS. iyi kötü bir gelişimi mevcut. Sektör de bir çok durum söz konusu ama bu sizin kişilere ön ayak olma veya şu TS de yapılan işlerin Plus olayı bardak vs.. vs..
  Ne yapılırsa yapılsın Murat abi sizin bir şekilde yeni kişiler bulmanız gerekir. LP eskisi gibi yok arka planda birkaç videoda görüyoruz. İş size kaldı. Eğer avrupa yakasında olsaydınız parasız ben gelir size elimden geldiğince yardım ederdim ama günlük eve gidiş geliş 3 saate yakın sürer. Vs..

  Bakın bunca Unv. öğrencisi var kendisini geliştirmiş. İyi diksiyona sahip tahammüllü ve kendisini dinlettirebilir içimizde dahi aile içinde bunu çok iyi yapacak insanlar vardır. Sizin yaptığınız iş olarak çok fazla özelliği olan bilmem kaç kırat elmasa el ile şekil veren zaanatçiler olmadığınıza göre yapılan iş çok basittir. Ürünü elde et. > Ürünü incele > Ürün görseli ve videosunu akıcı bir şekilde izleyiciye aktar. İzleyici memnuniyeti + çok izlenme + TS ye gelecek olan teklilerdir. Yapınız bu. Sizi ayıran tek şey ise kişilik olarak insanların sizi benimsemedir. Ben bir ürün çıktığın da tüm TS gibi yayın yapan kişilerin videolarını izliyorum. Fazla sürmüyor zaten tık tık 15 20 asaniye geçişli olarak 20 dakika video 4 - 5 dakika da izliyorum. Ama sizde aynı ürün incelemesi olduğun da baştan sona gözümü kırpmadan izliyorum. Bir çok kişi de belkide benim gibi izliyordur. Bu pek önemli değil. Sizin en büyük hatanız bir şekilde TS de işi öğrenen, kendisini TS ailesine sevdiren, Vodafone reklamların da akıyo, kokuyo mizcına uzak kimselerin bulunması bu yapıyı sizin TS yi yönlendiren kimi videolarda baş gösteren kişiler olmanız gerekir. Yeni kan eklemezseniz bu ivme ile sıtkı sıyrılan Levent abi veya sizde elveda diyebilirsiniz. Ülkemiz Singapur, İsviçre, İngiltere değil. Dolar veya diğer parasal etkenler çok değişken olabiliyor.
  Ancak TS sizin mizacınıza uygun yayını benimsemiş kişilere yerinizi kısmi de olsa vererek hem sizi rahatlatacak hemde TS yayınının akışısının sağlam ve akıcı olmasını sağlayacak etkendir.

  TS ailesi olarak bir çok günü birlik katkı sağlanabilir. Fakat bu size fayda sağlamaz. Plus üyelik açtınız herkes mizaca sağlam değil. Bir çok hukuksal durumlar içine de kolayca girilebilir. Bunla da siz veya danışmanlığı aldığınız Avukat sürekli size destek olmaz. En aşşağı 10 binlira ayık veya periyota bağlı gideriniz olur vs.. Bunalım bunalım bunalım.. Plus çncesi yeni en az iki kişi almanız ve günü birlik değilde en aşağı 6 ssat mesai vermesi gerekir ki size Plus zamanı kişilerle veya TS ile veya çekilecek ürünlerin hazırlanması incelenme ve sunumuna vakit ayırabilesiniz. Eğer bunu hallederim derseniz sıtkınızın sınırı dahilinde işin kalitesi ve yapılan içeriğin faydası doğru orantılı olacaktır.
  Hani yaptığınız iş Mobilyacı, Restorant vs.. gibi size gelir getirecek insanlara ulaşmanız çok zor.
  Benim size anlatmak istediğim asıl meselede budur. Güzelce TS ye yeni kişiler en azından arka planlara destek olacak birisi veya ön planda olacak kişiler. Zanaatççi olsanız eşten dosttan veya kredi çekerek işinizi hallebilirsiniz. Fakat sizin işleyişiniz çok acımasızdır. http://www.teknoseyir.com girmiyorum dendiğinde iş biter.
  Sizi takip eden birisi siteye girmiyorum, videoları izlemiyorum. Dediği an işleyişi biten bir paltform da iş yapıyorsunuz HELAL OLSUN harbiden. 🙂 🙂

  Fakat Plus işi, içeriğin farklılaşması, kişilerin uyumu veya oluşturdukları akışın kalitesi ile mümkün olabilir. Bir çok kişi siteden gitti. Ne makaralar ne mevzular oldu. Seviyeyi düşürmek adına bir çok şey mevzu bahis de olabiliyor. Her kez bir değil.
  Size TS yapısını iyi bilen ve buna uygun içerik üreten, kitle tutabilen, mizacı itici olmayan kişiyi bularak sizin yeni soluk getirme hamleniz şart olacaktır.

  Barakçının bir lafı var. "izleme, ayınımı izleme. Ben zaten hayatımı kazanıyorum burası keyif aldığım için yaptığım programdır. İzleme kardeşim.." derdi. Sizin öyl bir durumunuz da var mı? Veya yok mu? bu sorular da akla gelebilir.

  Bana kızmayın. Fakat bu durum böyle. Destek ol destek olmazsan gitmek zorundayız demek belirli süre sonra duyarsızlaşmaya da sebep olacaktır.

  Canlı yayın yapın demekten bıkmam. Belirli yaş topluluğuna bu şekilde ulaşabilirsiniz.

  Yoksa ki bu halde TS yerinde sayar. 🙁

  Bilmem anlatabildim mi Murat abi.

 • Doğa @doga

  Kullanıcıdan destek beklemek yanlış değil. Ama yeni gelen kullanıcıyı direk küstürecek bir yazı var ortada. Bardak pahalı diyenlere bardak gözüyle bakarsanız pahalı gelir demek kırıcı oluyor. Siteye daha üye olmamış birinin göreceği ilk paylaşım bu. Gelen kişi direk bu yazıyı gördüğünde kendini dışlanmış hisseder.

  Bir de bardakların tanıtıldığı videoda da bu yazıda da bardak önemli değilmiş gibi konuşuluyor. 4 - 5 senedir takip eden bizler için önemli değildir belki. Ama ortada bir ürün var. Sürekli ürün değersizmiş gibi davranılırsa 300 tane satmaktan öteye gitmez. Daha kötüsü ileride çıkacak ürünler de ilgi görmez.

  Yıllardır bu işin maddi zorluklarından bahsediyorsunuz. Haklısınız sektör kötü ve en kaliteli yayın burası. Gerçekçi yayın yapmanın bedeli de belli ki marka desteğinden mahrum kalmak. Ama takipçi size destek olmak zorundaymış gibi konuşmayın. Videolarda "bardak alırız diyenleri şimdi göreceğiz", burada "plus'ta şu mu verilecek bu mu verilecek işin teferruatı" ve "gölge etmeyin" söylemleri kırıcı.

  Çekilen zorlukların farkındayız. Herkes bir köşeden destek olmaya çalışıyor yıllardır. Gönüllü olarak uygulama yazan, inceleme için ürün gönderen, bardak tasarlayan, bardak basan, fikir yürüten bir sürü insan var burada. Bu kadar destek varken biraz daha nazik olmalısınız bence.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   TS ilk defa izleyicisi ile maddi bir noktada buluştu. Artık bunun geri dönüşü yok. Buna köstek olmaya çalışacak kişilerin kırılmasında bir sakınca görmüyorum. Daha ileri adımlar atmamız için sadece ve sadece yapıcı yorum ve eleştirilere ihtiyacımız var. Geri kalanı sadece zaman kaybına ve moral düşürmeye yarar.

   Ve evet sadece biz değil, düzgün yayınların ayakta kalması için izleyici desteği şart. Çünkü 2016 yılında da henüz bu saçma sapan reklam düzenlerinin yerini alabilecek bir fikir çıkmış değil.

  • Doğa @doga

   İşte maddi olarak destek geleceği ortada zaten. Agresif davranıyorsun bence bu konuda abi. Şimdi ben de mi gölge edenlerden ve zaman kaybına sebep olanlardan oluyorum? Herkes destek olmaya çalışıyor. Yapıcı eleştiriler getirmeye çalışıyoruz biz de. @gamsizm

  • merdogmus @merdogmus

   @cydia ben onu egoizm olarak değil, gerçekler ve mecburiyet olarak algıladım mesela. boşuna alınganlık yapıyorsunuz bence, gerek yok buna.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @cydia Yalnız sizin atladığınız bir nokta var. Bana bütün akış açık 🙂 Aynı şekilde YT yorumlarının da tamamını görüyorum. Şimdi çoğunuza durup dururken niye yazdı gibi geliyor da öyle değil. Tek tek cevaplamak yerine genel bir yazı yazdım.

   Bu iş olmazcılar bir süre sussunlar. Çünkü artık yeni bir süreç başladı ve hızla ilerliyor. LP burada yok diye şikayet edenler var haklı olarak mesela. Niye yok çünkü nasıl sinirinin bozulduğunu ben görüyorum. Tamam onun kişisel durumları da var tahammül eşiği çok düştü belki ama şimdi ekipçe yeni bir taşın altına elimizi soktuk. Güzel de bir hava yakalandı. Saçma yorumların bunu bozmasına izin vermem.

   Ama tabii bunu yukarıda bir arkadaşın dediği gibi yorum silerek yapacak halim yok. Tek tek hepsine uzun uzun yanıtlar da yazamam. En fazla bu yazımda yazdığım şekilde yapabiliyorum.

  • Emre Hasan Erol @erolemre

   Murat bascek pclabs darkhardware...vb bilemiyorum..bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuz gibime geliyor

 • AKIN P. @akinp

  Sevgili @gamsizm Abicim. Bazı arkadaşların dediği gibi malum öğrencilik durumlarından dolayı bardak alamadım henüz ama elden alacağım inşallah. Plus üyelik gelmeli, alan olur almayan olur orası ayrı. Alan kişilerden Allah razı olsun der geçeriz en kötü. Bu oluşumu 2 senedir falan takip ediyorum sanırım. 2 senede sizlerden öğrendiklerim, sosyalde ki aile ortamı gerçekten çok hoş. @can Abiyi görmüştüm geçenlerde Beşiktaş'ta gerçekten çok ılımlıydı ve geri kalan ekibin de öyle olduğunu düşünüyorum. Şimdi gelelim hata yaptığınızı düşündüğüm konulara. @leventp kesinlikle sosyalde olmalı. Gerekirse kampanya başlatalım gelmesi için. 🙂 YouTube kanalıyız dediniz, YouTube yorumlarına mümkün mertebe cevap verilmeli. Şu an ki kanal işleyişinden memnunum fakat daha fazla abone/izlenme sayıları için bazı videolarda belki de var olan çizginizin dışına çıkmalısınız. Mesela işin içerisine hafiften bir mizah katarak ya da videoları biraz daha eğlenceli yaparak. YouTube videolarının sonuna KESİNLİKLE bitiş kartı koyun, video önersin. Videolar çok sönük bitiyor, bir sonraki bölümde görüşmek üzere dediğiniz an herkes kapatıyo videoyu. Anladığım kadarıyla site WordPress tabanlı. Ufaktın bir BbPress ile forum uygulaması deneyin. E-dergi mantıklı. En aktif kullanıcılar köşesi yapın. Arada ufak hediyeler dağıtın. Mağazada da maliyeti çok düşük ürünler satın. TeknoSeyir baskılı kalem olsun 2 liraya mal edip 15 liraya satın. Hem herkes alsın, hem de karınız yüksek olsun. Ama bence en kilit nokta şu; kitlenize sahip çıkın. Sosyalde, YouTube'da, Twitter gibi ağlarda mümkün mertebe geri dönüş yapın. Geçenlerde n11.com üzerinden bir arkadaş alışveriş yapmış, onu post etmişti. "Adamlar don aldım, çorap hediye etti" tarzında bir şeydi. Bakın, olumlu ve güzel şeyler bulaşıcıdır. Böyle olursanız daha fazla kitleye hitap edeceğinizi düşünüyorum. Ayak işçisi mi lazım? TeknoSeyir artık zamanda mı oluyor? Kargolar mı paketlenemedi? Render mı patladı? Falanca yerden bir şey mi alınacak... Allah'a şükür bizde anlıyoruz bu işlerden. Bir mail atmanız yeter. Geleyim yardımcı olayım. Benim gibi düşünen de çok insan vardır. Gücümüz yettiğince arkanızda her zaman olacak bir kitle var. Ezilip büzülmeyin. Çok iyi değerleriniz var ve aklınızdakilerden vazgeçmeyin. Bu caps de armağanım olsun sizlere 😀

 • Mustafa Tonbul @mustomb

  @gamsizm Ne karar alırsanız sonuna kadar arkanızdayız abi, İnşallah TeknoSeyir'in 20. yılını da beraber kutlarız. TeknoSeyir'in kemik takipçi kadrosu dışında, şuanki öğrenci olan tayfası da eminim ki kendi işini eline alıp, para kazanmaya başlayınca size her türlü destek olacaktır. Biraz uzun vadeli bir düşünce oldu bu fakat güzel günler göreceğiz 🙂

 • YusufFKR - (UYKUSUZ) @yusuffkr

  Çıkarım çok doğru, şu anda bardak fiyatına takılan zaten Plus a para vermez, ola ki verdi ağzınızla kuş tutsanız memnun edemezsiniz bi de üzerine TS nin tapusunu vermeniz gerekir.

  İyi şükür şu sıkıntılı günlerde, en azından bardakla da olsa verilen desteğin sizi mutlu ettiğini bilmek biraz olsun sevindirdi, TS kapansa veya mutasyona uğrasa dertlerden uzaklaştığımız bi kapı daha kapanmış olacaktı.

 • Seçkin Albamya @elektroseckin

  İsmail Ozan İZCİ ile anlaşılıp TS anahtarlığı üretilebilir mi? Böylece muhtemelen daha ucuza mal olacağından karınız artabilir. @gamsizm

 • serkan @fake_hesabim

  arkadaş nasıl bir ortammış dürüst olursan ekmek yiyemiyorsun. hile hurda yaparsan paraya para demiyorsun. dürüst satıcının da bir alıcısı olmalı .. TS desteklenmeli. en kısa zamanda şiparişi veriyorum plus üyelik açın ona da üye olacağım. TS kapanmasın....

 • merdogmus @merdogmus

  Kim isterdi ki zaten bu iş plus üyelik ve bardak ile yürüsün, onların da memnun olduklarını hiç zannetmiyorum. Herkesin derdi TS batmasın ise bu yazı ile kimsenin bir problemi olmaması lazım.

 • 0x68 @nouwns

  Bardak felan değil de kargo parasına acıyorum 😛

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  Canlı yayın yapma imkanınız yok mu? Mesela rakip teknoloji kanallarından biri yapıyor bunu ama bence format güzel ve sizde daha iyi durur. Haftanın bir günü bir saat belirleyin mesela, canlı yayında "soru-cevap" tarzı bir program yapın. Bu yayında mutlaka Levent Pekcan yer alsın. Bence TS için harika olur. Bunu yapan adamlar bile bir saat içinde dünya kadar bilgi veriyorlar, ben bunun sizden gelmesini çok daha fazla isterim. Twitter üzerinden kullanıcı sorularını cevaplıyorlar, bir hashtag ile. #TScevaplıyor falan gibi mesela. Canlı yayın yapma imkanı varsa/olacaksa bu da benim fikrim. @gamsizm

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Kullanıcı verilerini reklam için satabilirsiniz. Google'ın sattığı kadarıyla satmanızda bence sorun yok. Sözleşme'yi de üye siteye girince onaya bağlarsınız, onay vermeyene hizmeti sınırlandırırsınız olur biter. Burada hepimiz zaten sadece teknoloji ile ilgili paylaşımlar yapmaktayız ve çok sınırlı bilgimizi size veriyoruz. Google nasıl sözleşmeler değişti diye yerine göre zorla onaylatıyorsa bunu yapmanızda bir sakınca yok sanırım.
  Bardak işi güzel ama kalıcı olmaz. İki üç aylık gaz olur ve azalarak biter. Sürekli farklı ürünler denense de onun ömrü bir yıl.
  Plus ilk dendiğinde çıksa daha çok abone toplayabilirdi. Şimdi de potansiyeli var. Ama sizi mutlu eder mi bilemiyorum.
  Ben bunları ancak destek geliri olarak görüyorum. Yani sizin yine ana gelir kaynağınız maalesef reklam verenler olmalıdır.

 • Mehmet Cihan Dorum @mcdorum

  Bilgilerimizi satan hizmetleri kullanmamaya çalışıyorum. Siz de bilgilerimizi zor durumda kalmanıza rağmen satmadığınız için çok teşekkür ediyorum. Sırf bu nedenle bile her türlü desteği hakediyorsunuz. Umarım bu girişimin sonu güzel olur. Böyle kaliteli, dürüst içerik devam eder.

 • thundermack @thundermack

  1999 veya 2000 yılından beri sizi takip ediyorum.ismi daha pclabs olmamıştı. o zamandan beri diğer sitelerin ne kadar reklam tuzaklarına yakalandığına üzüldüysem , sizinde idealist olmanız nedeni ile sitelerinizi kapatmanıza üzüldüm.Şu anda platform ve hizmetleriniz öncekine göre çok farklı zahmetli ve masraflı.Eğer teknoseyir maddi sorunlar için kapanacaksa , kapanması yerine reklam almasını tercih ederim.Umarım bir orta yol bulunur.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Reklam almasının bedeli ürünü övmekse yine takip edecek misiniz?

  • ytyasar @ytyasar

   ben etmem o zaman sadece haftalık gündemi dinlerim. diğer yayınlardan hiç bir farkı kalmıyor

  • thundermack @thundermack

   söylemek istediğim şey , "plus sistemi oturursa büyük bir iş başarmış oluruz.oturmazsa bu sitenin sonu olur" mantığı.Ben sadece zor zamanları atlatabilmek için alternatif çareleride 2.planda elde tutmak gerektiği.Belkide ben hatalıyımdır.Bu sektörde çalıştığım bir çok firmanın sonunu görünce en kötüsüne hazır olmaya alıştım hep.inşallah herşey istediğiniz gibi olur.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Sırf reklam alındı diye ürün övülecekse o ürün incelemesinin bir anlamı kalmıyor zira ürün incelemesi bile olmuyor o. Ama onun dışında zararsız reklamlar olabilir mesela bazı kanallar yapıyor, bir uygulamayı tanıtıyor mesela kısaca ve o bir reklam. Ya da bir kampanya var onu tanıtıyor böyle ufak tefek şeyler. Bunun mesela bana bi zararı olmaz, gereksiz yere uygulamayı övse ne olur övmese ne olur. Ama insanların binlerce lira verdiği ürünlerin gereksiz yere övülmesi takipçiye zarar verir. İncelemelerde kaliteden ödün verilmediği sürece benim için sıkıntı olmaz.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  O çok tehlikeli bir iş. YouTube bu ne kardeşim deyip taş koyabilir. Bize mesela Taleworlds logosu dönüyor diye özel olarak mail atmışlardı bu ne diye. Çözmüştük ama adamlar kendilerine pay verilmeyen her türlü video reklama karşı. Bizim için ürün yerleştirme dışında YouTube'un arıza çıkarmayacağı bir yöntem yok gibi.

 • Asaf Duru @asafduru

  Bütün mesele bazı insanların yapıcı eleştiri ile moral bozma amaçlı yıkıcı eleştiriyi ayıramaması

 • darth @plegus

  @gamsizm pintipanda, teodorich vs kanallara yardımcı olmak için ayda 100-200 tl gömerken size 3kuruş verememek başımı ağrıtıyor. Nasıl yapacaksınız bilmiyorum ama hızlı yapın lütfen. Bardakla başladık ama benim de mutfak dolabıma sığdırabileceğim bardakların bir sınırı var. Bir de kargosu eve taşıması... Verelim gitsin artık. Lütfen.

 • Emre Hasan Erol @erolemre

  Ne cok şey yazmisin, yoruldum okurken 🙂

 • onurtrklmz @onurtrklmz

  Ben bardaktı, anahtarlıktı hatta yerine göre tişörttü, şapkaydı vs. bunun gibi ürünlerle destekleme projesine sıcak bakıyorum. Normalde X TL olan ürünü teknoseyir için 2X TL'ye almakta bir sıkıntı olmaz. Kupa işine gayet mantıklı olarak bağış sisteminin entegre edilmesine sevindim. İlk fırsatta kupa siparişi de vereceğim.Merak ettiğim tek konu teknoseyir bir şirket olarak bu hediyelik eşya işini maliye'de sıkıntı olmadan yürütebilir mi? Neticede firmaların bir çalışma alanı oluyor. Ama denetimde vs. maliyeciler "siz züccaciye de satmaya başlamışsınız hayırdır?" der mi? Onu bilemiyorum.

  Öte yandan plus sistemine de kabul edilebilir bir rakam talep edildiği takdirde çoğunluğun katılabileceği kanısındayım. Karar yine tabi sizlerin.

 • Serkan kaya @serkan23

  abone sayısıni arttırmak için şöyle bir öneri verebilirim. youtuber dediğimiz yüksek aboneleri olan kanallar ortak
  videolar çekiyor. örneğin oha diyorum kanalı bir kaç videoda bir başka kanallardan konuk alabiliyor.
  yada pc kac derece sıcaklıga dayanır videosu çekebilirsiniz yada ekran kartı nasıl yakılır gibisinden deneysel videolar abone çekebilir. insanlar evlerinde denemekten korktugu yada deneme şansı bulamadığı şeyleri izlemekten hoşlanır. saygılarımla

 • Soul Calibur @soulcalibur

  Bence diğer sosyal ortamlarda link paylaşımı da önemli. Zaten 5. yıl videosunda Ekşisözlükte link paylaşılmasının etkisinden bahsetmişsiniz. Örneğin Pintipanda kendi Ekşisozluk hesabından oyunun başlığı altından videosunu paylaşıyor ve kitlesini, izlenme sayısını arttırabiliyor. Örneğin Murat abinin Fallout 4 modları videosu Fallout 4 başlığı altında paylaşılsa güzel olurdu. Artık ekşi sözlük hesabı olan arkadaşlar spam, flood olayına girmeden yeri geldiğinde Teknoseyir videoları linklerini paylaşsa güzel olur.

  • Hasan OĞUZ @kyha

   alakalı olduğunda ben paylaşıyorum hatta ekşi duyuruda sorulan soru ile alakalı ise gene veriyorum linki, heleki tp linkle yapılan ağ teknolojileri videoları gayet güzel teşekkür alan şeyler. saf bilgi var çünkü içerisinde. elimden çok bir şey gelmiyor ama geldiği kadar paylaşıyoruz işte. 🙂

 • Ali Mali @mali5481

  "Arada sırada adsense olmayan reklamlar da çıkıyor. Muhtemelen engelli olduğu için görmüyorsunuz ama AMD reklamı başladı." bu cümleden sonra teknoseyir.com sitesinde devre dışı kal dedim direk, insan kötü hissediyor. 🙂

 • asdfg @kkkc

  video içeriği ve sosyal dışında standart bir haber platformu da olsa tadından yenmez. haber platformları günceli yakalamaya daha yatkın oluyorlar ve insanları facebooktan buraya çekmekte güzel işlev görür diye düşünüyorum.

 • PhoeniXim @phoenixim

  filmler ve filimler'e kaç kişi mi oldu? adamlar her şey çok iyi mükemmel ilerliyoruz diye açıklama yaptılar daha nolsun @pilavboy_007

 • Endoskop @endoskop

  3 bin kişi 50 tl'den üye olsa 150 bin tl'mi ediyor:)

 • burak görür @archuman

  Ben olsam bırakır giderim, siz iyi bile dayanıyorsunuz. Kimse için birşeyler yapmaya değmez, hele çamurda yaşarken pırlanta kalmaya çalışmak artık anlamsız bir macera. Plus'ın beklediğiniz kadar katkı sağlamayacağına eminim. Ben dahil herkes bir kaç ay destek için alacak sonra o gölge etmesin dediğiniz kitlenin "benim beleş izlediğime para veriyor enayiler" baskılarından bir yerde bunalıp bırakıcaz. Biz alıştık her güzel şeyin bitmesine. Bir kere yaşanıyor, elinizden daha iyisi gelebilecekken boşuna vakit kaybetmeyin. Ha hayalimiz bu, önemli olan hayali yaşamak derseniz de biz o düşe ortak olanlar elimizden geldiği kadar, gittiği de yere kadar yanınızdayız.
  Karanlık tarafa kayarsanız da aklı başında kimse size sitem etmez. Bizi korumayı çok dert etmeyin, bu konuda takıntılı olanlar zaten kendini koruyor, ben dahil kalanlarda aman herşeyimiz heryerde zaten kafasında ignorance is bliss mottosuyla gününü gün ediyor. Fark bile etmeyeceğimiz şeyler için kılı kırk yardığınızı görmek güzelde hani tebrik eden mi var. Sizi izleyenlere bir borcunuz mu var da böyle davranıyorsunuz Allah aşkına. Kendimi John Galt gibi hissettim ama böyle.

  • Soul Calibur @soulcalibur

   Kimi destek olmak için Plus alır, kimi içeriğe göre vereceği paraya değip değmeyeceğini tartar, ona göre alır. Kimi ikisinin de hazzını yaşar, hem destek olmanın, hem de içeriğe erişmenin hazzını yaşar. 'Benim beleş izlediğime para veriyor enayiler' diyen birine dertlenip Plus üyeliği bu sebepten bırakan zaten hayatta kendi kararını veremiyordur. Yok bırakın gidin, biz sizi haketmiyoruz diyerek oldukça iyi destek olmuşsunuz ayrıca. Bana komik geliyor bu tutumlar.

   Bu arada ben plus'ın kesinlikle tutacağına eminim. İçerik dolgunluğunu ise üye sayısı belirleyecek elbet. Ama en kötü senaryoda destek olmak isteyen yüzlerce insan var. Mevzu ne sadece içerik, ne de sadece destek yani. Kimi için Teknoseyir'le gönül bağı, kimi için ekstra içerik. İkincisini için isteyen adama da kızmaya hakkımız yok bence.

 • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

  Ben adblock kullanan biriyim ama Teknoseyir de devre dışı bıraktım. Her gün 5-10 reklamlarına mutlaka tıklarım. Çoğu da zaten ilgimi çeken konulardan olur. İlgimi çekmese de tıklarım. Reklam veren firma ziyaretçi nerden gelmiş diye bakar da Tekno Seyir'i görüp daha çok dikkatini çeker diye.

  Plus üyeliği bende destekliyorum. Bu devirde böyle ekibi bulmuşuz da yaşatamazsak ayıp olur. Destekleyenler gün geçtikçe artacaktır..

 • Onder Atar @onder-atar

  Türkiye’de crowdfunding olayı hem yeni, hem de genel anlamda mayası zor tutacak bir şey ama bu tür talebi kısıtlı, fakat aynı zamanda talep sahibi kısıtlı sayıda insanın da talebinin şiddetli olduğu hizmetler için başarılı olacağına inanıyorum. Ben bugüne kadar crowdfunding anlamında bir kez ödeme yaptım, o da explosm ekibinin bant karikatürlerini çizgi film olarak Youtube’da yayınlamaya başladığı Cyanide and Happines projesinde. Şimdi keyifle izliyorum. Arada, madem izliyorsun, madem zevk alıyorsun, madem devam etmesini izliyorsun, e o zaman para çık da masa kurumasın diyerek bir şeyler çıkarıyorlar, onlara da müşteri oluyorum.

  Ben esnafım ve çalışırken mutlaka bilgisayarda bir şeyin oynaması lazım. İster raflarla ilgileniyor olayım, ister sipariş yazıyor olayım, isterse hesap yapayım, fonda illa ki bir şey oynayacak. Valla Levent Pekcan ve Murat Gamsız, Tozlu Raflar ve oyun incelemeleri dışında, pek o kadar da ilgimi çekmeyen konular ya da ürünlerden bile bahsetse dinliyorum ya. Hiç öyle Youtuber olmak gibi bir düşüncem hedefim yok ama Youtube’da nasıl yayın yapılır, yaptırım görmemek için nelere dikkat edilir: İzliyorum. Hele Levent Pekcan’ın o dili güllülüğü. Ya Arkadaş sorsan kendi arabamın teknik özelliklerini bilmem ne kadar yaktığı ve motor gücü dışında; ama Can Akbulut’un arabalar üzerine anlattıklarını dinliyorum.

  Ele aldıkları konu ya da ürün hakkında gerçekten bilgi sahibi insanların, konuştukları dili olabildiğince güzel kullanarak hem sade ve yalın, hem de ek bilgilerlei örneklerle zenginleştirilmiş bir anlatımla bize bilgi vermesi… Ya arkadaşlar bırakalım interneti, genel olarak yayıncılıkta bu artık ender bir şey haline geldi. Mesela açıyorum History Channel’ı, tarihle ilgili programlar yerine döşü kıllı Amerikan rednecklerinin birbirinin aynı şovları. Yok rehinciler, yok buzda kamyon sürenler. Hepsinde de içerik aynı: Edvırt’a dedim ki, bak dostum başarabileceğini biliyorum… Açıyorum Animal Planet’i, on kere kumanda menüsünden Animal Planet’i tıklasam, 9’unda ya hayvan yemi satan birinin hayat, ailesi ve arkadaşları üzerine söylediği “anlamlı” laflarına, ya akvaryum üreten bir firma ekibinin kendi aralarındaki geyiklerine ya da yine bir döşü kıllı Amerikalının muaceralarına denk geliyorum. Düne kadar ne zaman tıklasak, birinde olmazsa diğerinde ilgimizi çeken, kaliteli belgesellere denk geldiğimiz kanallar ayakta kalabilmek için içerikllerinin çoğunu reality showa dönüştürmüş. “Ya tamam bizim yola çıkarkenki içeriğimizi talep eden kesim küçülmüş olsa da onlara sadık kalalım.” dememişler ya da diyememişler… Bizde desen hiç saymıyorum, ben mesela tarihe çok meraklıyım, Türkiye’nin tarihi ya da yakın tarihiyle ilgili bir şeyi ya yerin dibine sokan ya da göklere çıkaran, komplo teorileriyle bezeli olmayan, anlatmını kahramanlık destanlarına dayandırmayan bir belgeseli ancak yabancı kaynaklarda bulabiliyorum; Birand ve Dündar’ın eskiden yaptığı o ana seri dışında. Ya biz buna hasret kaldık aslında: Konu hakkında bilgili ve birikimli adamların, kullandıkları dilin hakkını vererek, daha fazla izleyicinin ilgisini çekmek için ucuz yollara başvurmadan, sade ve bir o kadar da nitelikli şekilde zenginleştirilmiş bir anlatımla bize bir şeyler anlatmasına. Ben bu üç ismi takip ediyorum Tekno Seyir’de ve bu üç isim de ele aldıkları konuyu, Altan Öymen’in dört anı kitabında anlattığı gibi anlatıyorlar.

  Yayınınızı seviyorum, beğeniyorum ve devam etmesini istiyorum. Plus üyelik şeklinde bir katkı sunmak gerekiyorsa da düzenli olarak sunarım. Keyif aldığım bir hizmete katkıda bulunmuş olacağım, bundan daha doğal ne var.

 • Oğuz Sel @ouz

  Memlekette bu samimiyette ve iyi niyette kaç site var, her şeyden önce ona bir bakmak lazım. Sonra da içeriğin kalitesine... Tüm bunları üst üste koyunca işlerin yolunda gitmesi için TeknoSeyir'e destek olmak artık tercihten öte bir şey haline geliyor bence. Kupa konusunda destek olacağım, Plus gelsin ona da varım. Bu sistemin devamlılığı için elimden geleni yaparım ve benim gibi çok kişinin de olduğunu biliyorum bu sitede.

 • Gökhan @gkhn

  https://youtu.be/O7zewtuUM_0?t=450

  @gamsizm Şuradakine benzer bir sistem olabilir mi peki? Tek bir videonuza bir firma, belki maddi durumu iyi bir kullanıcı sponsor olsa, sonunda gösterilse. Youtube sorun çıkarıyorsa da o videodan para kazanma seçeneğini kaldırırsınız, milyonlu izlenme rakamlarına ulaşma ihtimali düşük olduğu için kazandıracağı para sponsorluk gelirinden yüksek olmaz diye düşünüyorum. Ha bu da olmazsa içeriğe reklam alınabilir bence de neden olmasın; bir firmanın adı ya da ürünü kadrajın bir kenarında durabilir örneğin hatta sponsora göre video teması değişebilir örneğin, sizin vicdanınız da kaldırmayacaktır ötesini, izleyenleri çok da rahatsız etmeden yapabilmenin bir yolunu bulabilirsiniz bunları da, üstelik TS izleyicilerinin çoğunun size tahammülü çok da düşük olmayacaktır, dediğiniz gölgeci zihniyet haricinde (ben de henüz bardak almadım gerçi, diğer partilerde tasarımının değişeceğini söylemiştiniz gündemde, onu bekliyorum).
  Kısacası kendi adıma içeriğin çok kirlenmediği farklı sponsorluk seçeneklerini sonuna kadar desteklerim, sizi siz yapan şey o sohbetleriniz ve samimiyetiniz çünkü, reklam içeriği olursa da yine izleriz ne yapalım, siz diğerleri gibi olamazsınız çünkü, mayanızda yok.

  Kendi adıma bilgilerimi de satabilirsiniz ayrıca firmalara, siteye bir uyarı çıkarabilirsiniz kullanıcı sözleşmemiz yenilendi diye, yeni şartları kabul edenler bilsinler, bu da bir seçenek olabilir sanırım.

  Bu dediklerim Plus işi olmazsa sonrasında değerlendirilebilir, bence bununla ilgili bir anket düzenleyin videolarla ilgili hangi seçenek sizi daha az rahatsız eder diye, geri dönüş açısından fikir sağlayabilir size yol haritanızda.

 • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

  levent abiyle bi akşam yemeği organizasyonu falan da olabilir @leventp . 😀 parayı bastıran levent abiyle bi akşam geçirir.

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  "Ama her şeyin özünde dürüst yayıncılık geliyor." bu yeterli benim için. Almak istediğim şeyi burada görünce seviniyorum. Zaten şahsen de tanıyorum sizi, olaya bakış açışımız aynı o yüzden güven daha da fazla. Plus'a bir şey vermeseniz, reklamları göstermeseniz yeter bence:)

 • Kubilay Gökberk Özcanlı @gokberkozcanli

  SDN nasıl yüzdürüyor gemisini onlarca çalışanına rağmen ?

 • Bünyamin Tetik @bunyamintetik

  Ayın onbeşinde de çok çılgın artacak bence siparişler. 😀

 • marselas @marselas

  Yazının tamamını okudum. Birçok kişiyi şaşırtabilecek düzeyde dürüstlük ve içtenlik dolu bir yazı. Ama ben ve benim gibi PCLabs zamanından kalan ya da TS gönüllüsü olan kişiler için hiç de şaşırtıcı bir durum değil. Sizin farkınız bu zaten, sizi bu yüzden seviyoruz. Evet, yanlış okumadınız, "SEVİYORUZ". Abonelik, üyelik, "beğenler", paylaşımlar, tıklamalar, izlemeler vs vs bütün bunlar somut birer eylem ama bizim bağımız sadece bunlar üzerinden değil, sevgi bağımız var sizlerle. Bu yüzden başarılı olun istiyoruz, umudunuzu yitirmeyin, bizler destek için burdayız, pes etmeyin, direnin o "pislik" dolu sisteme karşı. Bize ait olan birşeyi savunmak için burdayız, belki hep görünür değiliz, "TS’nin sosyalinde belkide yazıları ile hiç var olmayan bir kitle biz burdayız dedi. İyi ve dürüst bir yayın için talep olduğu görüldü. Bundan sonrasında da bu kitle ile işin devamına bakacağız..", burda da yazdığınız gibi. Ben şahsen çok etkileşimde olan birisi değilim, sadece izliyorum, okuyorum, paylaşıyorum ve etrafta konuşuyorum. Ama "bardak", "plus" gibi etkileşim fırsatları karşıma çıkınca hemen harekete geçerim, benim gibi yüzlerce insan vardır belki.
  Duruşunuzu değiştirmeyin, birbirimizden güç bulup olmamış birşeyi başarabiliriz. Şu sıra ekşi'de de bir isyandayız, insanlar tutunmak istiyor sevdikleri şeylere, yalnız olmadıklarını görünce de çığ gibi büyümeye devam edeceklerdir.
  Uzun lafın kısası; biz burdayız, içiniz rahat olsun. Saygılar.

 • Xalit @xalit

  İlk donemlerde, samimiyetinizden ve kalitenizden dolayi cok sıkı bir takipcinizdim. Sahsi sorunlarim yuzunden uzun bir suredir takip edemiyordum fakat yeniden aranizdayim. Ben de cok etkilesimde olan biri degilim, genelde sessizce izliyorum. (En son murat abiye teknoloji tv'yi overken, bana aslinda kendisinin de tv'yi olusturan ekipte yer aldigini soylemisti. Cok sasirmistim, unutmuyorum :)))

  Bardak olayindan henuz haberdar olabildim. Batman'a gonderim sagliyorsaniz almak istiyorum, arastiracagim simdi.

  Umarim hep bizimle olursunuz, iyi calismalar.

 • SnlAsln @snlasln

  "Diğerleri gölge etmeden izlemeye devam etsinler."

  Para vermeyen defolsun gitsin diyo.

 • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

  John adamlar kimi bilinen kimi bilinmeyen sorunlarla uğraşıyor. Duygusal da insanlar. Birşeyler yapmaya çalıştıklarında moral bozucu şeylerle eleştirildiğinde alınganlık yapıyorlar.

  Tamam sen de alıngan biriymişsin ama aradaki fark senin sorunun yok, bedavadan video izliyorsun, onların binlerce videosu var ve sorunlarını çözmeye çabalıyorlar.

  Ne yapayım para mı vereyim?! diyorsun.. Para vermesen de moralimizi bozma bari diyor. Alınmana gerek yok.

 • xyz @xyz

  Son 2 yılın. Özeti olmuş bu 🙁

 • SnlAsln @snlasln

  @matematiksel_ "Bundan sonrasında da bu kitle ile işin devamına bakacağız" sen bu cümleden ve devamı olan “Diğerleri gölge etmeden izlemeye devam etsinler.” cümlesinden aksi bi' şey anlıyorsan o şiddete sen maruz kalmışsın bence.

  Ya da sen ailenden nefret edip editörleri ailen yerine koyup fazla sahiplenmişsin. Anlatılmak istenen; Bize destek olmayan bizim için 2. plandadır diyor. Aksini anlayanda zaten gariplik vardır.

  Murat'ın yaptığı 'Dijital dilencilik'tir. Kullandığı üslup ta hoş değil.

  • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

   SnlAsln o zaman bütün hizmet verip para alan firmalar dilenci olsun. Adam sana 1000 tane video çekmiş altı üstü bir bardak alacaksın. Ne nankör millet bu be..

   Adam sana ille bardak al demiyor. Biz böyle çözüm bulduk moralimizi bozma diyor. Bunu anlamak zor mu?!

   Her ay Türkcell e 50-100 verirler sorun değil, bu adam bir bardak verecek 30 liraya dilenci olacak. Türkcell de sana 1 sene bedava versin, oğlum bu değirmen nasıl dönecek 30 kağıt at desin ona da dilenci dersin sen.

   Beleşe alışan kudurmuştan beter oluyor demek ki..

  • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

   Kerim Abdülcanbaz @kerimabdulcanbaz
   Turkcell sana 5 yıl bedava hat versin sonra bir gün 30 liraya şunu koyduk alırsanız memnun oluruz desin. Bu dilencilik, bu 30 lira mı eder gibi giydiren cengaverler çıkar.

   Adam sana 30 lirayı vermeyeni banlıyorum mu diyor? Videolarımı izletmiyorum mu diyor?

   Bedava izleyene beleşçi demiyorum. Ben de youtube daki her videoyu bedavaya izliyorum. Gün gelir sevdiğim kanal maddi birşey koyarsa da dilenci demem.

   Dilenci dediğin adam hiçbir şey yapmadan geçer bir duvar dibine bana para ver diye elini açar. Bu adamları dilenci ile nasıl karşılaştırıyorsun?

   Adam maddi birşey ortaya koyunca dilenci denmesine “bedavaya alışmışsın; paralı şey koyunca dilenci diyorsun” diye yazdım.. Yoksa para vermeden izleyenlerin karakteri beleşçidir demedim.

   Bardak pahalı diyince @gamsizm’ın bozulması şu olayı hatırlattı bana. Birgün Pelit Pastanesine gittim. Çikolata alacağım. Bu çikolatalar pahalıymış dedim. Adam da pahalı geldiyse almayın o zaman dedi. Bunca yıl okurum böyle hayat dersi almadım ben. :))

   Sizin hakkınızdan Turkcell gibi firmalar gelir. İnek gibi sağacaksın insanları. Paşa paşa her ay sağılmaya koşar. Nerde hakkettiğinden azını alan var, zor zamanında tekme koyacak yer ararlar.. Gün gelir Turkcell de sizi sağamaz da zor duruma gelirse ona da aynı muameleyi yaparsınız.

   Başka kanallara ne eleştiriler geliyor. Teknoseyir’e gelenler onların yanında birşey değil.

   Videolar damlaya damlaya göl oluyor. Sabırlı olun belli bir birikimden sonra ekip daha da kuvvetlenir. İnternet yayıncılığı normal yayınları bitirdiğinde bu işlerden anlayan kişiler ön plana çıkacak.

  • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

   Bir de şu var tabi. Adamlar bardağı koydu, 500 tane sattı. Demek ki doğru şeyler yapıyorlar ki insanlar almak istedi. Umarız daha pahalı bardaklar da çıkar.

   Bana 30 lira ucuz geldiği için bekliyorum. Biraz daha pahalı bardak çıkarsınlar alacağım. 🙂

 • Enes AYDIN @enesaydin1

  Adam ne varsa açık, net yazmış. Plus olsa katılırım. Lakin Murat abi haklı: " Plus gelirse kitle azalır." Bardak başlangıcı oldu. Çeşitlilik arttıkça kitle de artar ümidindeyim. TS' olmasaydı saçma sapan teknoloji sitelerini takip etmek zorunda kalacaktık. Adam akıllı yayın yapan çok nadir sitelerde birisi TS.

 • elbistana @elbistana

  @gamsizm ben anlamıyorum ki siteye bi kaç tane reklam koyun gitsin. Siz zaten advertorial yapmıyorusunuz tüm türkiye bunun farkında. Üç beş tane reklam olsa nolur olmasa nolur sitede. Şişirme videonuz yok ürün neyse üç aşağı beş yukarı söylüyorsunuz eksisini artısını. Yani eksi özelliklerini söylediğiniz ürünün reklamı sitenin sağında çıksa ne olacak çıkmasa ne olacak. Aynı durum youtube içinde geçerli koyun videolara reklamları dursun.

 • disaster @disaster

  @gamsizm dürüstlüğünüz ülkemizde maalesef artık zor bulunan bir nitelik, sizleri bu yüzden yalnız bırakmadık, bırakmayız.
  Sizin "destek olmuyorsunuz tamam da bari köstek olmayın" dediğinizi herkes anladı.
  Vıdıvıdıcılara aldırmayın, onlar emek nedir zaten bilmezler de hayatın zorluklarını anlayabilecek olgunluğa da henüz ulaşmamışlar.
  Yerler mi bilmem ama firmaların etik dışı baskılarından kurtulmak için adı "inceleme" değil "tanıtım" videoları çekin, perşembe günleri yayına girsin, 2 değil 5 defa izleriz. Başka bir videoda da inceleme yapın.
  Reklam engelleme konusunda pek çok şirket ve kurumlarda kullanılan proxyler buna sebep oluyor. Yeni WAF larda false positive olmadan bunu yapmak çok kolay olduğu için bu işlerden biraz anlayanlar devreye alıyor.

 • soyuhan @riverraid

  sevgili teknoseyir ekibi.
  sizleri seviyoruz ve her zaman arkanızdayız. burada ne sizin koyduğunuz reklamlar rahatsız edecek ne de yapacağınız advert videolar.

  ben sizleri sohbetiniz, olaylara objektif bakışınız ,80ler 90lardan tatları hemen her videonuzda tattırmanız ve amatör ruhunuzdan dolayı severek takip ediyorum ve etmeye devam edeceğim.

  Ticari kaygılarınızı ve ayakta kalma mücadelenizi günümüz vahşi kapitalist düzende don kişotlar olarak görüyorum. ama bu güne kadar TS gelirken başladığı noktada zaten bu donkişotluk ruhuyla başlamadı mı?

  Eleştiriler her zaman olacaktır ama bir site herkes bangır bangır AAA oyunları ilk izlenim ön bakış yaparken bu site "barbarian" inceliyorsa o sitenin adı teknoseyirdir. kaptanı gemiyi istediği yere götürür. herkes nereye gidiyorsa değil!!!

  o yüzden bu zamana kadar bildiğinizi yaptınız bundan sonrada öyle yapın. her zaman yanınızdayız... @gamsizm