Siber zorbalığı Türkiye'de şişman çocuk youtube'a video yükleyince altına "ay ne kadar çirkin pis şişko!" diye yorum atmak gibi anlatıyorlar. Böyle olunca da sırf ergenlerin muhatap olabileceği, görünüşle şunla bunla alakalı bir olay gibi tanımlanıyor. Bana daha fazlası gibi geliyor. Sosyal medyada karşılaştığımız her tür tahammülsüzlük, ders verme çabası, üst perdeden konuşma, karşısındakinin çenesini kapatma çabası zorbalığa dahil edilmeli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Kılıç @alinux

  Allah sonumuzu hayr etsin, bu gidiş iyi gidiş değil, teknoloji bize yaramadı

 • Hamdi @hamdi

  TS de adam kalmaz, naptın 😀

 • Erman @ermanyurdakann

  Siber zorbalık konusundaki çekincelere hak vermemek zor ama bir yandan da ifade özgürlüğü tartışmasına dokunuyor bu konu. Evet, hakaret de ifade özgürlüğü olabilir. Öyledir demiyorum, bazılarına göre öyle olabilir diyorum. Bir de kimi insanlar üst perdeden konuşulmasını, kendisine ders verilmesini hak ediyor olabilirler. Üslup da önemli tabii, aşağılamaya gerek yok karşı taraf zorlamadıkça.

  • spektral @spektral

   siber zorbalıkta doğrudan kasıt var. yani bir tartışma başlayıp tartışmanın getirdiği karşılıklı konuşma neticesinde olan kabalık değil. siber zorbalık doğrudan kişiye yapılan psikolojik saldırıdır ve kasıt vardır.

  • Erman @ermanyurdakann

   @spektral Bence de öyle ama durumu paylaşanın kendi yorumu daha geniş, ben de buna göre yazdım. Zorbalık ve kabalık apayrı şeyler, doğru.

  • Onur Türkölmez @onurtrklmz

   "kimi insanlar üst perdeden konuşulmasını, kendisine ders verilmesini hak ediyor olabilirler" Çok katılmıyorum. bence illa böyle bir mesele varsa o şahıs bloklanmayı hak edebilir. Beğenmiyorsan kanalı değiştir, beğenmiyorsan pencereyi kapat gibi düşünüyorum bu konuda. Kimse kimseyi "yontabileceğini" ya da "düzeltebileceğini" düşünmemeli. Fkir alışverişi yapıyoruz neticede bu mecralarda. yıkıcı ya da sarkastik bir üslup kullanmak samimi olunan kişilere yöneltilebilir. Sosyal medyada insanlar hiç tanımadıkları kimselerle muhatap olduklarını ve belli bir saygı çerçevesinde yazmaları gerektiğini daha da önemlisi kendilerinin gerçekte kim olduğunu (doktor, öğrenci, öğretmen, kabzımal/ahmet mehmet ayşe vs.) unutuyorlar diye düşünüyorum. Zorbalık ve kabalık bundan ileri geliyor.

  • Erman @ermanyurdakann

   @onurtrklmz Yapılanın fikir alışverişi olabilmesi için iki tarafın da yaklaşık değerde fikre sahip olması gerekir ki aldığımıza verdiğimize değsin. Örneğin, biri kalkıp da aşı karşıtlığı ya da düz dünya savunuculuğu yapıyorsa ve bu kişi küçük çocuk falan değil basbayağı yetişkin insansa bu kişinin fikrine(!) saygı duymaya hacet yoktur, ezer geçersin. Fikir ayrılığı felsefi bir duruştan kaynaklanıyorsa karşılıklı fikir alışverişinden bahsedebiliriz ve taraflar birbirlerine saygı duyabilirler çünkü nihayetinde fikir ayrılığının nedeni kişisel tercihe indirgenmiştir, sorgulanabilecek, yanlışlanabilecek bir yan yoktur ama fikir ayrılığının nedeni bilgi eksikliği ise bilgisi fazla olan taraf az olan tarafa ders de verir, yontar da. Bilgisi eksik olanın bu noktada alınganlık yapmasına gerek yok zira bilmediği konuda atıp tutmuş, bir de üstüne gurur yaparsa hem suçlu hem güçlü olmuş olur. Susup dinlemeli, öğrendiği için de karşı tarafa teşekkür etmelidir. Zaten bilgilerini güncellemeye açık olmayan kişilerle uzun uzun tartışmaz kimse, engeller geçer, o ayrı. Ben iki tarafın da konuşmaya devam ettiği durumu dikkate alarak yazdım. Üslup birazcık mütavazi olursa üst perdeden konuşmak, ders vermek pek sıkıntı olmaz, başka nasıl öğretilir ki birine bir şey?

   İfade özgürlüğü ve hatta fikir özgürlüğü biraz yanlış anlaşılan kavramlar gibi geliyor bana. Herkes, ne kadar saçma olursa olsun, istediği fikre sahip olmakta özgürdür ancak bu fikrini kamuya bilmişlik taslayarak ilan edecekse orada iş değişir, saçma ve yanlış bilgileri etrafa saçmak bir hak mıdır? Bunları okuyup yanlış fikir edinecek kişilerin hakkına girmek değil midir? İnsanlar hadleri olmayan konularda çok rahat atıp tutuyor ve bunu bir hak olarak görüyorlar, ben görmüyorum.

  • Onur Türkölmez @onurtrklmz

   @ermanyurdakann Fikrine saygı duymamakla, aşağılamak aynı şeyler değil de neyse. Aynı fikirde değiliz, olamayacağız, olmak zorunda da değiliz.

İnternette yazan herkes aşırı derecede tahammülsüz, aşırı derecede çok bilmiş ve kaba, klavyeye basabiliyor olmanız her konuda tek ve en iyi doğruyu bildiğiniz anlamına gelmiyor gençler... Bi sakin...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen ay Turkcell'den Vodafone'a geçiş yaptım. Paketin bitiş tarihiyle geçiş arasında 3 gün Turkcell'de kalmıştım, neyse ki tam paket faturası yansıtmamışlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"1 Ocak 2019 itibarıyla mevcut tüm müşterilerin herhangi bir ek ödeme olmadan limitsiz internete geçeceğini" ...

Hem AKN hem de kota kalkıyor demek mi bu? 🤔

Türk Telekom Limitsiz İnternete Geçiyor

Türk Telekom, bugün 'internette limitleri kaldırıyoruz' sloganıyla bir basın toplantısı gerçekleştirdi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 18

Superonline'da hala AKK'li paketler gözüküyor. Bunlardan birini alsam, 1 ocaktan itibaren hem kotasız hem akk'siz mi kullanacağım? https://www.superonline.net/kampanyalar/vdsl-kampanyalari/super-hizli-internet-yalin-vdsl-firsat-kampanyasi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bulut üzerinden oyun oynatma servisleri yaygınlaştığında firmaların Cross play kaprislerini gülerek anacağız. Bulut meselesiyle alakalı bir sorun bir de negatif kehanet gösterebilirim: 1) Internet ve server altyapısıyla ilgili ciddi yatırım gerektirecek. 2) bu servisler hayata geçtiğinde abonelik ücretleri uzun bir süre çok yüksek olacak (kütüphanenin geniş olması, Server yükü, telif vb konular nedeniyle)

siz ne dersiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

arkadaşlar macbook air'im uykudayken şarj eksiltiyor. sizce neden olabilir? cihazı %100'le prizden çıkarıp masaya bıraktım, yaklaşık 2 saat sonra kapağı açınca %90 gösterdi. şarj sırasında da sonrasında da açıktı ama kapak kapalı uykudaydı.

neden böyle şeyler yapıyor? daha 1 yıllık makine. nasıl çözebilirim?

not: powernap hem pilde hem de prizde devredışı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 21

Turkcell e olan taahhüdüm önümüzdeki ay bitiyor. Sizce Türk telekomun 45 tl 15 gb paketini mi yoksa lifecell in 65 tl 9 gb paketini mi tercih etmeliyim? Internette hız ve kota önceliğim var... #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7