Yeni editör önerisi;

@gamsizm @hkellecioglu full ya da parttime yeni bir editör alacaksanız, bu kişinin kadın olmasına dikkat eder misiniz? Çünkü yanlış bir şekilde teknoloji erkek işidir gibi bir algı var zaten ülkemizde. Teknik işlerin tamamı erkek ağırlıklı. Sizin gibi teknoloji konusunda popüler bir kanalın kadınlar da teknoloji ile ilgilenebileceğini göstermesi sosyal sorumluluk açısından da faydalı olur.

Zaten birkaç bölümde bir kadın editör denemiştiniz (gerçi benim düşünceme aykırı olarak ev eşyası incelemişti). Kadın editörün yeniden denenmesi hem daha demokratik, daha eşitlikçi ve daha şık olacaktır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 96
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Sırf kadın olsun diye işi daha iyi yapacak başka birine imkan sağlanmamasına karşıyım. Sanki çok iyi kadın editör kaynıyor ortalık da sırf kadın diye alınmıyor gibi yanlış bir algı var. Teknoloji sektöründe genel olarak böyle bir durum var.

  Mesela yazılım mühendisi olarak farklı bir meslek ile benzer açıdan bakalım. Bakıyorsun üniversiteye 1 dönemde 100 mezun verecek. 85 90’ı erkek. Sonra şirketlerdeki çalışan oranlarına bakılıyor. Çok doğru orantılı. Ama konuşmaya gelince kadınlar filanca meslekten dışlanıyor, erkekten daha az maaş alıyor vs. vs.

  Mesela benzer kafada bir kadın yönetici çıkıyor diyor ki takım kurulsun %40 %50 si kadın olsun. Takıma alabileceğin en iyi kişilere bakıyorsun %90 erkek. Burada pozitif ayrımcılık yapacağım derken şirketleri işleri batıranlar oluyor. Bu sefer sonra niye kadın yöneticilere daha az güven var, niye daha az maaş alıyorlar vs. vs.

  Konuyu çok dağıtmadan, bu tür düşünce ile yola çıkılan karardan hiç bir zaman hayır gelmiyor.

  • Bünyamin Tetik @bunyamintetik

   Zaten meselenin meslek boyutunda değerlendirilmesi yanlış. Aradaki zihniyet farkı çocukluktaki yetiştirmeden kaynaklanan bir fark.

   Özellikle bilgisayar konusunda hatta çok daha ilginç bir durum var. Bilgisayar ilk bulunduğu zamanlarda işlerin çoğunu kadınlar yapıyor. Bu meslek itibarlı hale gelmeye başladıkça kadınlar kayboluyor, maaşlar yükseliyor.

   Ben videolarda kadın editör bulunmasının bu işe lise ya da ilkokul düzeyinde merak salan kızlar açısından pozitif bir örnek olacağını düşünüyorum. Belki küçük bir etki yaratır daha fazla kız bu bölümlere giderse, daha fazla nitelikli kadın personel de yetişeceğine inanıyorum.

  • arsenik @sha-2

   Kaldı ki benim bildiğim kalitesi yüksek diyebileceğiM Türk yazılım firmalarında bayağı da kadın yazılım geliştirici var. Bakınız: Django Girls İstanbul.

   Piyasada güzel, alımlı, çekici kadın teknoloji editörü vardı da ben mi izlemedim? Şaka şaka tipsiz de olsa teknoloji editörüyse bir iki bölüm izlerim.

  • Bünyamin Tetik @bunyamintetik

   @bunyamintetik Ayrıca kanalın yarısı kadın olsun gibi dramatik bir karar da değil bu. Kanal zaten şuan arka plan da dahil beş kişi civarı. Alınacak yeni editörün de part time ya da sıtajyer olacağını düşünürsek iş gücünün onda biri bile kadın olmayacak.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @sha-2 kadın geliştirici toplamayı amaç edersen toplarsın zaten. Amacın X işini en iyi oranda yapmaksa işe alırken kadın mı erkek mi bakmazsın. Onu diyorum. Kadınların bu tür uzak baktıkları mesleklere teşvik edilmesini bende destekliyorum ama bu tür işleri daha kökten çözmek gerekiyor. Kadın bir çok yazılım müh. arkadaşım var. Tanıdığım bir çok erkek yazılım müh. ‘den iyiler mesleklerinde. Ama işte bunlar çok düşük oranlar.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @bunyamintetik aranan özelliklerde işini bilen kadın editör varsa bence de eklensin kadroya. Levent Abi’yi anakartı ballandıra ballandıra anlatırken erkek olduğu için izlemiyoruz sonuçta. İşini iyi biliyor, severek yapıyor, kamera karşısında da gayet başarılı bir insan.

  • Bünyamin Tetik @bunyamintetik

   @ardazeytin İşte mesela arkadaşın bunu göstererek bu işe adım atacak kızlara örnek olabilir. Benim bir arkadaşım makine müh. kazanınca babası ya bu işi yapan bir kız var mı diye engel olmaya çalıştı. Kız ısrar etti başardı. Fakat bir kızın makinem müh. olabileceğini aksini düşünenlere göstermek gerekli ki bir şeyler kırılsın.

   Ben bu işin kanal açısından da faydalı olabileceğini düşünüyorum. Özellikle kadınlara yönelik ürünlerde izlenmeyi bile arttırabilir.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @bunyamintetik işte babalarını değil kızlarını uyandırıp ikna etmek gerekiyor. Sahaya toplum algısını kıracak geçici çözümler değil altyapıdan sorunu çözen çözümler lazım. Makine inşaat gibi alanlara evet gerçekten bir toplum algısı var. Peki dediğim gibi bu kadınların yazılım müh. olmasına da mı babaları engel oluyor?
   Editör olayında da zamanla nesil farkından dolayı bu algı zaten kırılmış olacak. Bunu hızlandırmak için düşünülen kadın editör olsun hareketinin işe yaraması için o kadın editörün işinde çok iyi olması lazım. Toplumun algısından dolayı en ufak hata, eksik vs. sezdiğinde beklenin aksine olumsuz etki yaratır.

  • Bünyamin Tetik @bunyamintetik

   @ardazeytin kanalın yaş ortalaması nedeniyle çok sayıda baba da barındırdığını düşünüyorum 🙂

 • Höşelek @systemapps

  çekime hazırlanması bile 40saat sürer. boşversene…

 • Hado @hado

  Diversity iyidir. Teknoloji, oyun basını apış arası kokuyor.

 • HaYTo @hayto

  @talhaaynaci keske oyun incelemeleri yapsa sitede

@gamsizm içinde sizin de olduğunuz anket yapmışlar 🙂 https://www.poltio.com/feed/sosyalkafa

Poltio.com

Poltio is a “public interview” platform, using which you can create and share questions on any format with the Poltio society or answer questions shared by other people. With the Poltio question...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Derste kahve keyfi 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@gamsizm bu ayki Populer Science dergisinin Aygıtlar bölümünde sizin adınız yok abi. Bir ayrılık mı oldu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10 Insider izlenimleri.

Windows 10 Insider kullanmak için henüz daha erkenmiş. Çıktığı zaman yabancı kalmayayım dedim yükledim fakat bir çok sorunla karşılaştığım için formatla geri dönmek zorunda kaldım.

Siz de denemek istiyorsanız benim düştüğüm hataya düşmeyin. Yükseltmeden önce mutlaka yedekleyin. Bende verdiği hatada sistem geri yükleme de çalışmadığı için sıkıntı yaşadım.

Windows 10’nun bir çok özelliğini kullanamadım fakat sanal masaüstü uygulaması kesinlikle çok muhteşem. Sırf sanal masaüstü için bile geçilir. Özellikle benim gibi birden çok monitör kullanıyorsanız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap