Selamlar, dizüstü için ikinci disk olarak 2 TB HDD alma arifesindeyim ancak aklıma takılan bir soru var. Yeni yüksek kapasiteli disklerin hepsi SMR ve bu diskler SSD'deki garbage collection gibi bekleme durumunda verileri düzenleme ihtiyacı hissediyor. Ben de çalışma ortamım genelde sessiz olduğu için diskin sesini duymamak için Windows güç seçeneklerinden HDD kapanma süresini 2 dk. gibi sürelere ayarlıyorum. SMR disklerde bu bir sorun oluşturur mu, tecrübesi olan var mı? #teknoyardım #SMRdisk @gamsizm @umtk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar, 7 yıllık emektar GTX 660m'li dizüstü bilgisayarım artık birçok oyuna -haliyle- yetmediği için RTX 3060 ya da 3070'li bir dizüstü alayım diyorum ama aklımda iki soru var:

Birincisi piyasadaki cihazlar hala Intel 10xxx ile geliyor, cihazı uzun süre kullanmayı düşündüğüm için Ryzen olsun istiyorum ama henüz pek göremedik.

İkincisi de Nvidia RTX serisinde VRAM miktarı konusunda AMD'den gol yediği için yeni masaüstü kartlarda bellek miktarını artırdı, aynı şey dizüstü tarafında bekleniyor mu bilmiyorum.
Beklemek iyi olacak muhtemelen ama dolar da uçuyor. Masaüstü fiyatları monitör vs. de düşününce çokça geçiyor dizüstü bilgisayarları. Bilgisi/fikri olan varsa dinlemek isterim. #TeknoYardım #OyuncuDizüstü

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • scorptr @scorptr

  Valla alabiliyoken almak lazim cunku ulkenin yarini belli degil bugun 8 bine alabilecegin laptop yarin 10 olur alamazsin. İntel 10. Nesil gayet uzun surede yetecektir kotu islemciler degiller, 1080p icinse 8gb vramin hala omru var bence konsollarda ortak kullanim icin12gb rame sahip oldugu dusunulunce bi 7 8 sene daha 1080pde 8gb vram yeter diye dusunuyorum

İyi akşamlar herkese, bu yıl çıkan/çıkacak telefonlar arasında Poco F2 Pro gibi tam ekranlı, pop-up kameralı, amoled ekranlı, Snapdragon 888 işlemcili bir model var mı, 888 çıkmışken Poco F2 Pro almayayım, aynı özelliklerde üst model çıkar nasılsa demiştim ama yeni tüm modeller delikli, LCD ekran vs... @umtk #TeknoYardım #telefontavsiyesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar, Zoom dersleri için uzun kullanımda kulağı acıtmayan ve mikrofonu ağzıma yaklaştırmak zorunda kalmadan (uzun kullanımda kol uyuşuyor) sesi net alabilecek bir mikrofonlu kulaklık arıyorum. Oppo MH135 satın aldım ancak mikrofon konumu tam sağ-sol kulaklığın ayrıldığı noktada, aşağıda kaldığı için işimi görmedi. Son çare orijinal earpods modeline baktım ancak mikrofon ve ses tuşları PC ya da Android telefonda çalışıyor mu emin olamadım ve net bir bilgi bulamadım. 3.55 standart bağlantısı var biliyorum ama malum söz konusu firma Apple, bir hinlik yapmış olabilir diyor içimdeki ses. Bu konuda tecrübesi olan var mıdır? Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba, uzaktan dersler sırasında kulak içinde saatlerce kalacağı için ergonomik olan, mikrofonu iyi denebilecek ve uygun fiyatlı bir kulaklık bakıyordum, Umut'un yurt içi kulaklık tavsiyeleri videosunda belirttiği kulaklıkta karar kılmak üzereyim ancak video da dahil hiçbir yerde mikrofon yorumu göremedim. Benzeri bir model Huawei AM115 için ise daha karışık yorumlar var. Linktech H10, H70, H303 gibi modeller de gözüme çarptı ama markayı sevsem de kulaklık olarak pek güvenemedim. Bu fiyatlara sizlerin önereceği uzun senaslarda kulağı acıtmayacak, mikrofonu iyi denebilecek bir earpods tarzı kulaklık var mıdır? @umtk #KulaklıkTavsiyesi

OPPO MH135 3.5mm Jack Mikrofonlu Kulak İçi Kulaklık

OPPO MH135 3.5mm Jack Mikrofonlu Kulak İçi Kulaklık, çok şık bir dizayna sahip olmakla birlikte ergonomik bir yapıya sahiptir. Kulak içine oturan silikonlu başlıklar yerine EarPods tipi bir...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Umut Koçak @umtk

  Mikrofondan beklentiniz olmasın bu ürünlerde pek görüşme yaptırırlar ama

  • Gökhan @gkhn

   Şu an Moto e4'ün kutusundan çıkan earbud kulaklığı kullanıyorum görüşmeler için, sesin biraz kısık olması dışında pek şikayet gelmedi. Beklenti seviyemi daha net anlatabilmek adına söylüyorum. Mikrofon önemli ama mükemmel olmasına gerek yok, ortalama bir ses de yeterli ama asıl önemli şey ergonomi ve saatlerce kulağım acımadan kullanabilmek.

  • Umut Koçak @umtk

   @gkhn bu tip ürünlerde beklentiniz olmadan alacaksınız başka türlü iyi ürün olamaz.

 • Yasin @yasin

  Şunu önerebiliriz videoda da belirtmiştik. Huawei ve Oppodan daha iyi.
  https://youtu.be/_8qP_Ml54NM?t=490 Videodaki attığım dakikada testi var.
  https://www.amazon.com.tr/General-M100379-Mikrofonlu-Kulaklık-Garantili/dp/B07YZXYQB8

  • Gökhan @gkhn

   Teşekkürler hocam, hem yurt içi hem yurt dışı videonuzu izledim, müzik dinlemek için Audio Technika CKS 90 kulaklığa sahibim mesela ancak silikonlu modeller bir süreden sonra kulağı yormaya başlıyor, o nedenle kulağımda saatlerce varlığını hissetmeyeceğim bir model bakıyorum, arkadaşın earpods tarzı kulaklığını denediğim kısa sürede oldukça rahat gelmişti bana, o nedenle bu tarz bir şeyler bakıyorum. Farklı önerileriniz de varsa dinlemek isterim.

 • onimarsynn @onimarsynn

  Huawei AM115'i Amazon'dan 22 liraya aldım. Uzun kullanımlar sonrası G230 beni bunalttığında ara sıra AM115'i kullanıyorum. RTX Voice ile mikrofon deneyimi beklentimden ve G230'dan iyi. Ekstra yazılımsız olarak test etme imkanım olmadı ama fiyatına göre bence iyi bir kulaklık.

  • Gökhan @gkhn

   Teşekkürler, bu tarz modelleri orijinal bulmak problem maalesef, siz nereden/hangi satıcıdan satın almıştınız? Memnun olduğunuza göre orijinaldir yüksek ihtimalle. Kontrol edilebilecek bir barkod vs. var mıydı kutuda acaba?

  • onimarsynn @onimarsynn

   @gkhn Haklısınız, başka bir yer olsa ben de tereddüt ederdim ancak satıcı Amazon'du. Kutunun önünde Bilkom etiketi var, sağ yan tarafında ise parlak QR kodlu bandrol var.

   Ben bu kulaklığı almadan önce Earpods almayı düşünüyordum ama fiyatı 200 lira civarlarında olduğu için vazgeçtim. Bilindik marka, Earpods tarzı en uygun kulaklık bu olduğu için bunu aldım. Özellikle tekrar belirtmek istiyorum RTX voice ile performansından memnunum. RTX voice olmadan hiç denemedim.

  • Gökhan @gkhn

   @onimarsynn Ses performansının muhteşem olmasına gerek yok hocam, daha çok görüşmelerde kullanılacak. Hem RTX Voice yazılımına cevap verebilecek kapasitesi varsa bu da iyi bir şey olsa gerek. Kötü bir kulaklık yazılımla çok da iyileşmez diye düşünüyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim, son olarak benim için asıl önemli olan rahatlık (göreceli olsa da) ve denediyseniz mikrofonla ilgili de yorumlarınızı duymak isterim. Amazon üzerinden araştırayım ben de hala kendisi satıyor mu diye.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @gkhn Rahatlık konusunda açıkçası beni tatmin etmedi. Ben kulak içi kulaklık kullanamıyorum, telefonla tabletle vs Urbanears Stadion Active kullanıyorum. Bilgisayarda da o tarz bir kulaklık kullanmak istediğim için AM115'i tercih ettim ama beklediğim rahatlıkta değil. Uzun kullanımlarda rahatsız ediyor. Urbanears Stadion Active ve Earpods'un kulaklıkları hemen hemen aynı boyutta, AM115 ise biraz daha büyük olduğu için uzun kullanımda kulağı rahatsız edebiliyor. Mikrofonu Logitech G230'dan daha iyi ama şunu belirtmemde fayda var, G230'un mikrofonu emsalleri arasında en kötülerden birisi. Discord görüşmelerinde iş görüyor, başka programla hiç kullanmadım.

PlayStation, Xbox ve fazlasına konulan ek vergi süresi uzatıldı - LOG

Sık sık yeni nesil oyun konsollarını konuştuğumuz şu günlerde PlayStation, Xbox ve fazlası birçok ürüne getirilen süreli vergi uzatıldı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Selamlar, kız arkadaşımın dizüstü bilgisayarı için SSD bakıyorum, tek kriter 250 veya 240 değil 256GB olması. Lexar NS100 256GB fena yorumlar almamış, okuma yazma ve en az o kadar önemli olan IOPS değerleri de muadil SSD'lere denk veya onlardan iyi gibi göründü. 280 TL gibi fiyatlara onu değil şunu al diyeceğiniz bir model var mıdır? Teşekkürler. #TeknoYardım #ssdtavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar herkese, POCO F2 Pro 6/128 modelinin sarı sitelerde 3400-3500 civarına satıldığını gördüm. İlanı verenler İstanbul'daki dükkanlar. Kayıt var mı bilmiyorum, varsa da malum yollarladır kesin. Garantisi de "garantisi biziz" abi diyen satan dükkanın Allah'a emanet garantisidir eminim ama bu fiyata Snapdragon 865 alabilmek düşündürmedi değil çünkü cihazın normal piyasa fiyatı 5600 TL civarında. Fikri/tecrübesi olan var mıdır bu gibi usullerle satılan telefonlar hakkında? Model özelinde alınır/alınmaz görüşleri de önemli elbette. @umtk fikirlerini belirtirse özellikle faydalı olur. Teşekkürler şimdiden.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar, arkadaşımın annesi telefonu bozunca pahalı bir şey istemediği için 1000 TL altı bir telefon lazım oldu, o paraya pili iyi, iş görecek kameralı bir şey bulmak imkansıza yakın olduğu için gittigidiyor gibi yerlerde yenilenmiş ürünler de dahil fiyatlara baktım. Bu paraya sıfır olmak şartıyla kaçak göçek tüm seçenekler dahil en iyi ne çıkar acaba? #1000TLaltıchallenge @umtk

BeğenFavori PaylaşYorum yap