Antep fıstığının yarısından fazlası kabuk (ağırlık olarak). Merak edip tarttım, içi 48.75%, geri kalanı kabuk. Benim aldığım böyle çıktı en azından.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 26

Netflix'de olan tüm dizileri gösterdiği bir sayfası yokmu ana sitesine girdim kurcaladım baya yok bulamadım. Üye olmadan bakmak için bir sayfa, blog vs. yok mu ben burada veya başka bir yerde görmeden netflix dizi film belgellerinden haberim olmuyor.

#Netflix #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

mi 6'da kullandığım bir tema vardı, miui 10 gelince cortladığı için değiştirdim. tema güncellenmiş, gittim kendi temalar uygulamasından güncelledim ama şimdi bu uyarıyı veriyor. vallahi başlayacağım miui'sine de 10'u na da. global betaya mı geçsem acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kablonetten internet bağlattık ama modemin kapsama alanı az geldi, eski modemi ethernetten felan bağlayıp menzil genişletici router olarak kullanabilir miyim? Eski modemin modeli;TP-link td-w9970v3

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Evet yapailirsiniz ama biraz tecrube ve bilgi gerektiriyor. Hele ki cihazin dogrudan elle secilebilecek bir acces point modu yoksa biraz ugrasmak gerekiyor. Ben de bu sekil de evde 2 farkli router kullaniyorum. Atil durumda olan adsl routerimi acces point ve kablolu router olarak degerlendirdim ama yapmakicin iyi ugrasmistim. Pc basinda olsaydim daha ne yardimci olmaya calisirdim ama youtube uzerinden bir kac video izleyerek yapabilirsiniz.

 • Eren @eren-gms

  2.Modeme kablo çekiyorsun, 1.modemin IP adresi 192.168..1.1 gibi bişeyse 2.modemde 192.168.1.2 gibi bişey yapıyorsun, Dhcp sunucusunu kapatıyorsun, 2.modeme de wifi şifresi vs koyup bitiriyorsun. İlkel yöntemler bu şekilde.

 • ad33p @ad33p

  Şunu takip edip yapabilirsiniz. Eğer firmware vs dolayısıyla arayüz değiştiyse. Köprü Modu/Bridge mode kısmını bulup, onu aktif edin ve ethernet ile kablo modeme bağlayın.
  https://www.zorluteknoloji.com/tplink-td-w9970-access-point-ayarlari/

 • ARMv7 @armv7

  Arayüzünden wan ayarlarından önce köprü moduna alıyorsun modemi, sonra lan ayarlarından wifi adı ve şifre belirliyorsun eğer aynı kalsın istiyorsan ona bile gerek yok ardından yine lan ayarlarından ip sunucu yani dhcp yi de varsa köprü moduna yok sa kapalı moda alıyorsun kaydediyorsun sonra modedin lan 1 portuna diğer modemden gelen cat kabloyu takıyorsun. modemi kapatıp açıyorsun istediğin şeyi elde ediyorsun.

Harman Audio, Foxconn, Xiaomi, Goertek 'in ses ekipmanları üreticisinden Funcl W1 ve Funcl AI kablosuz kulaklıklar;

• Dokunmatik kontrol yüzeyi
• Hi-Fi kablosuz ses kalitesi (AI)
• Düşük gecikme süresi (<60ms)
• Qualcomm Aptx ses teknolojisi (AI)
• Bluetooth 5.0 bağlantı teknolojisi
• IPX5 suya toza dayanıklılık
• 24 saat toplam pil ömrü (kutu ile) (AI)
• 18 saat pil toplam pil ömrü (kutu ile) (W1)
• 6.5 saat pil ömrü tek şarj ile (kulaklık) (AI)
• Funcl W1 $20, Funcl AI $55

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

Hızlı getir servisini kapatınca HDD hızı ciddi derecede artıyor. Tavsiye eden arkadaşa teşekkür ediyorum. (Benim konuma yazdığı yorumu silinmiş. Kimdi hatırlamıyorum.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İknanın Psikolojisi adlı kitapta Prof. Robert B. Chaldini özet olarak şundan bahsediyordu. İnandığımız bir şeyi sonuna kadar savunuyoruz. Çünkü toplumda hastalıklı, sorunlu olarak damgalanmak istemiyoruz. Genel olarak konuşuyorum, referanslar olmasına rağmen insanların kendi bildiklerini mutlak hakikat olarak savunmaya devam etmesinin sebebi de budur. Bunun kanıtlarını da birçok kez gördük ve belki de bu post altında da görmeye devam edeceğiz. Benim kimseyle bir derdim yok fakat bu insanlar nerede duracaklarını bilmedikleri için, zorbalığa karşı artık "aman be!" diyerek geçmiyorum. Çünkü ses çıkarılmadıkça onlar daha da üstümüze gelmeye başlıyorlar. Tabii ki de biz onların izlediği yolu fiziksel kavgayı, asma kesme şeklinde değil, olabildiğince düzgün bir şekilde anlatmalıyız. Yanlışa yanlışla karşılık veremeyiz. Bazen de yapacak bir şey olmadığı için engelleme yoluna gitmeliyiz. Bunun sebebi ise o arkadaşın hır gür çıkarıp, daha sonra çığırtkanlığa başlayıp sonra "Bize saldırdılar, bunların hepsi böyle zaten! Hepiniz ölün!" diye kendilerini basına verip, biz azınlığız diyerekten kendilerini haklı göstermeleridir. Belki bu anlattıklarım tanıdık gelmiştir.(SJW-Politik Doğrucular) Türkiye'nin son 10 yıllık geçmişine bakarsanız ne dediğimi daha çok anlarsınız. Bilerek daha fazla detay vermiyorum çünkü konunun saptırılmasını istemiyorum. Kısacası kimseyi zorlamadan, zan altında bırakmadan, kavga etmeden doğruları KAYNAKLARLA birlikte insanlara göstermeye devam edelim. Gerisini onlara bırakın, isteyen kabul eder istemeyen etmez. Bu kadar basit.

Not: Sayfalar sıralı değil alt taraftan sayfa sayısına dikkat ederek okuyun.

Bu arada kitaptaki deneye ulaşmak isteyenler:
http://psycnet.apa.org/record/1975-11617-001

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Photoshop iPad sürümü önizlemesi

Photoshop for iPad hands-on: an exclusive look

Adobe’s finally bringing Photoshop to the iPad in 2019, and it’s introducing a new cloud PSD file format that’ll let you work on the same file across multipl...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hayat ne kadar boktan değil mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 22
 • eSa @esa

  Bu gün ben arabam da keyifli bir halde giderken hemen Işıklarda ki çöpten yiyecek arayan iki kardeşi gördüm, ilk başta dokunmadı da o an küçük çocuk çöpten yarım gofreti alıp yerken yarısını da abisine verince çok ama çok dokundu bana. Yanlarında durdum ilk başta hafif korktular sonra sohbet filan derken hemen ısındılar bana arabayı park ettim, beraber ilerideki çorbacıda güzelce yemek yedik biraz da konuştum babaları bırakıp gitmiş sadece bu hayatta anneleri varmış Allah var ya o nerede demeye korktum. O yemekte her lokma boğazımda düğümlendi ya. Çöplerden yiyecek topluyorlarmış karınlarını doyurmak için.
  Cebimde ki paranın son kuruşuna kadar verdim 3-4 gün belki ya yeter ya yetmez onlara bilmiyorum ama fazlasını yapamadım. Şimdi saatlerdir yatakta o anı düşünüyorum aklıma geldikce içim acıyor keşke daha fazlasını yapabilseydim diye şimdi o kadar soğuk filan yok kışın ne yaparlar acaba

  Ve yorumlara bakıyorum da o kareyi daha çok göreceğim gibi insanlar kendi keyfi için yaşar olmuş.

 • BeatBoxGrandma @beatboxgrandma

  Hayat değil, insanlar boktan. Tabi bunu demek için düzgün bir insan olabilmek gerekli. Bunu da diyebilmek için objektif olmak gerekli ki insan kendisine ne kadar objektif olabilir. Başkası söylese bile o kişinin boktan olmadığını sağlayacak salt çoğunluk hiçbir zaman bulunmayacaktır ki oy verenlerin içerisinde boktan insanların olmaması gereklidir, çünkü boktan insanların oyu karakterlerinden ötürü geçersiz sayılmalıdır. Yani tüm insanlar boktandır oluyor bunun sonucundaki tek geçerli durum. Hayvanlar candır. Bitkiler de.

2018 ilk 6 ay otomobil satışları değerlendirmesi (Marka, Model, Segment)

#Otoseyir severlerle konuşacak bir ortam olması açısından yazıyorum bu yazıyı. Genel olarak bakmak istiyorum duruma.

 

Öncelikle son 2, 2.5 senede otomobil fiyatları kur ve ötv düzenlemesinden ötürü çok ciddi şekilde arttı. Ancak bu durum çok uzun süre fiyat arttıkça satışların da artması şeklinde yankı buldu sektörde. Ancak bu sene, özellikle de haziran ayında tam %39'luk düşüşün gerçekleşmesi ile bu trendin bittiğini ve yüksek fiyatların artık insanların alım gücü ve psikolojik sınırların aştığını anlayabiliyoruz. Peki ne kadar satış gerçekleşti genel olarak sektörde ve hangi marka ve modeller burada öne çıktı.

 

Marka bazında 2018 ilk yarısı:

Çok uzun süredir aslında olmayan bir şekilde zirvede açık ara liderlik var şu an Türkiye otomobil pazarında. Renault grubu açık ara farkla lider götürüyor satışları ve en yakın rakipleri olan FİAT, VW ve FORD'un kafa kafaya podyum mücadelesinden epey uzakta.

 1. Renault:    52.084
 2. Fiat:    39.194
 3. Volkwagen:    39.096
 4. Ford:    38.581
 5. Hyundai:    22.189
 6. Toyota:    16.860
 7. Dacia:    16.330
 8. Peugeot:    16.216
 9. Mercedes:    14.332
 10. Honda:    14.059
 11. Opel:    12.297
 12. Skoda:    12.200
 13. Nissan:    12.179
 14. BMW:    7.781
 15. Audi:    7.521
Notlar:
 • Renault, 5-6 sene önce VW'e kaptırdığı koltuğu söke söke geri almış görünüyor. Ancak bu durumda yazımın başında belirttiğim kurlar çok önemli etken. Zira VW tüm araçlarını ithal ederek satarken Renault yalnızca 16.660 ithal araç satışı gerçekleştirmiş. Yani yerli malı olmanın faydalarını görmüş. Tabi listedeki Fiat, Hyundai, Toyota ve Ford da aynı şekilde ülkemizde fabrika bulundurdukları için bu kadar yukarıda barınabilmişler. Çünkü satışlarının çoğunluğu yerli üretim.
 • Mercedes diğer premium rakiplerinden ne kadar da çok satmış değil mi? Maalesef hafif ticari olarak geçen ve bu sayılara dahil olan Vito ve Sprinter modelleri bu yanılsamayı sağlıyor. Sıfır adet ticari araç satışı gerçekleştiren rakipleri gibi sadece binek otomobil satışları hesaplandığında ortaya çıkan değer 9.347. Aslında hala epey fark varmış. Ülkemizin "Yıldız" sevgisi aşikar 🙂
 • Son olarak Seat'ın listede olmadığının altını çizeyim. Kendisi 17. marka ülkemizde. Sebep? Sedan araba satışı yok çünkü markanın. Burası bagajsız araba almayan babalar diyarı sonuçta 🙂

Model bazında 2018 ilk yarısı:

Bu listede hafif ticari araçları dahil etmemeye çalıştım. Onun dışındaki binek modellerde ise Türk halkının genlerine geri dönüş başlattığı gibi bir izlenim var. Yavaş yavaş kalıplarını kırıyor dediğim pazar tekrar sedanlara ve risksiz araçlara dönmüş. Kimse çok yüksek meblağlar ödediği bir materyal için risk almıyor.

 1. Megane Sedan:    18.406
 2. Egea Sedan:    16.898
 3. Clio:    14.856
 4. Passat:    11.337
 5. Civic:    11.062
 6. Corolla:    10.820
 7.  i20:    7.985
 8. Qashqai:    7.669
 9. Focus Sedan:    7.242
 10. 301:    7.159
 11. Duster:    6.937
 12. Polo:    6.761
 13. Symbol:    6.554
 14. Golf:    5.968
 15. Astra Sedan:    5.474
Notlar:
 • Liste dikkatinizi çektiği üzere yerli üretim araçların baskın olduğu bir liste. Özellikle Honda Civic, Toyota Corolla ve Hyundai i20  modelleri, markalarının satışlarının çok büyük bir kısmını oluşturur durumda. Aslında markaların ülkemize yatırım yapıp yapmama konusunda ikna edilebilmesi için otomotiv sektörümüz çok olumlu sayılara sahip bence burada.
 • Sedanları gerçekten çok seviyoruz. Listedeki araçların tam 9 tanesi sedan. Üstelik bu modellerin birçoğu hatchback versiyona sahip olmasına rağmen sedanları daha çok satan modeller. Listeye giren tek c segmenti hatch Golf olmuş.
 • Passat gerçekten çok enteresan bir noktada bence. Markanın global olarak çok daha fazla satan iki modeli Golf ve Polo'nun toplamına yakın miktarda satılmış. Ülkemizin sedan sevdasını, kurulan prestij algısıyla beslemiş ve belkide dünyada tek olarak çok büyük bir başarı elde etmiş Passat (Tüm dünyada tek olduğu kısmını tahmin ettim herhangi bir kanıtım yok 🙂 )

Segmentlerde durum:

Çok takıldım yazı boyunca biliyorum ama yine karşımıza çıkıyor SEDAN sevdamız. İlk altı segmenti alacağım burada ve ona göre değerlendirmeyi size bırakacağım. Parantez içerisinde birkaç örnek vererek segmentleri de anlatmaya çalışacağım bilmeyenler için.

 1. C Sedan (Megane Sedan, Jetta, Focus Sedan v.b.) :     90.651
 2. B Hatchback (Clio, i20, Polo, Fiesta v.b.) :     47.451
 3. C SUV (Qashqai, Kadjar, Tiguan, Kuga v.b.) :     37.040
 4. D Sedan (Passat, Superb, Mondeo, Avensis v.b) :     25.292
 5. C Hatchback (Golf, Leon, Astra, i30 v.b.) :     18.874
 6. B Sedan (Symbol, 301, C-elyyse, Rapid v.b) :    17.409

 

Geçen Seneye Göre Durum:

Burayı çok daha uzun yazmak ve model model bakmak istiyorum ancak yoğunluğumdan ötürü şimdilik yalnızca kıyas verilerini vereceğim. Belki ileride düzenlerim burayı tekrardan.

- Öncelikle ilk 6 ay kıyaslaması yapmak gerek sanırım. 2017 senesi ile 2018 senelerinin ilk yarıları karşılaştırıldığında düşüş miktarı %11.9. Sayılarla ifade edersek 401.158 olan toplam satış bu sene 353.348 olmuş. Düşüş miktarı hafif ticari kısmında beinek otomobillere göre birazcık daha fazla.

- Geçtiğimiz ay olan Haziran 2018 ile Haziran 2017 karşılaştırıldığı zaman ise çok dramatik bir düşüş var daha önce de yazı içerisinde de belirttiğim gibi: %39. 2017 Haziranında 83.658 olan pazar geçen ay 51.037 seviyelerine düştü. Peki neden Haziran ayında bu kadar yüksek bir değişim oldu. Tahmin etmesi çok zor değil: SEÇİM. Hemen hemen her alıcı gelecekten ne olacağını bilmediğinden bu ay otomobil almaktan kaçındı. Ya da seçim sonrası kurların düşeceğine olan inanç biraz daha sabretme meyli göstermesini sağladı insanların.

Genel olarak değerlendirirsek çok daha önce başlaması gereken düşüş başladı gibi duruyor. Seçim sonrası satış patlaması yaşanmazsa yıl sonuna kadar geçen seneden yüzde 10 ila 15 arası daha az satış yapılacak gibi duruyor. Bu yüzdeler çok yüksek. Dolayısıyla ya devlet kanadından ya da markalar kanadından muhakkak müdahale gelecektir. Bu müdahalelerin biz tüketiciler için OLUMLU ya da OLUMSUZ olacağını zaman gösterecek.

 

 

Eğer buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ediyorum ayırdığınız zamaniçin . Bilgileri ODD sitesinden alıp kendimce analiz ettim. Bazı excel tabloları hazırlayıp baktım. Otomobillerin pazarını takip etmeyi nedense çok seviyorum.Hangi araba kaç tane satmış bilmek ayrı bir haz veriyor bana 🙂

Şimdilik sadece Teknoseyir'de paylaştım ancak belki kendi web sitem ve birkaç platformda daha paylaşabilirim ilerleyen günlerde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 33
 • Birkan @birkan-akar

  Teşekkürler, böyle yazıların devamını bekleriz. 🙂

 • Ofpoyraz @redmaner

  Yerellik gerçekten çok önemli ülkemizde.

 • Orçun @orcnd

  adet olarak reno grubu önde fakat satış tutarı olarak vag grubu çok daha üstün. gurubun en çok satan modelleri jetta, golf, passat, skoda superb, octavia gibi pahalı modeller. reno-dacia-nissanda ise genelde ekonomik modeller çok satıyor.

  kalite arayanın adresi vag gurubu oluyor. bu sebeple en değerli markalar vag grubunda diyebilirim. özellikle skodanın bu kadar satması önemli. yeni suv modelleri kodiaq ve karoq avrupada da çok sattı

  • Ofpoyraz @redmaner

   Evet kazanç olarak aradaki makas kapanmasa da oldukça azalıyordur yüksek ihtmimal. Zira en çok sattığı modeli Passat olan bir firmadan bahsediyoruz.

   Skoda'ya gelince evet SUV ailesi fena satış gerçekleştirmiyor ama yine ülkemizde sedan modellerle kıyaslanamaz. Octavia ve Superb sırasıyla aynı segmentlerdeki Karoq ve Kodiaq kardeşlerinden toplamda neredeyse 6 kat fazla satmışlar. Diyorum ya SEDANCIYIZ 🙂

  • Orçun @orcnd

   @redmaner kodiaq ilk geldiğinde superb 89 bin tl kodiaq 95 bin tl den satılıyordu. aynı motor benzer donanımdı. fakat kodiaq az sayıda geldi aylarca yok sattı bekletti. hatta test araçları ve basın araçlarını bile sattılar otomotiv basını bile beklemek zorunda kaldı.

   sonrada kur ve ötv ile fiyatı çok yükseldi. sipariş verip bekleyen birçok kişi eminim ki vazgeçmiştir zira 5-6 ay içinde araç 50 bin tl değerlendi.

   şimdi superb ile kodiaq arasında 40 bin tl fark var. bu şartlarda satması süpriz olur.
   araç fiyatları düşsün diye dua ederken 1 sene öncesine bile muhtaç duruma düştük.

   neyseki o dönemde zam gelmeden önce 56 bine boş rapid aldım kenara çekildim

  • Ofpoyraz @redmaner

   @orcnd Hayırlı olsun en güzeli 🙂 yazıda da söylemiştim aracını yenileme isteği olan insanlar son 2 senede bu işi halletti. Siz de bunlardan biriymişsiniz