Chromium Wheel Smooth Scroller

Chrome'un kaba ve çirkin gözüken kaydırmasından soğuduğum için Edge tarayıcı veya Firefox'a yönelmeyi düşünüyordum ki bu eklentinin var olduğunu öğrendim. Öncelikle kaydırmayı yumuşatma ayarı var istediğimiz gibi özelleştirebiliyoruz. İkinci olarak kaydırma hassaslığı ayarı var bu çok hoşuma gitti hassaslığı biraz daha arttırınca sitelerde çok daha hızlı ve rahat gezindiğimi fark ettim üstelik bu hassaslık ayarı ayrı olarak klavyeden kaydırmak için de konulmuş. Dikkatimi çeken bir şey de kaydırıp sayfanın en üstüne geldiğimizde bir animasyon olduğunu fark ettim hoş olmuş. Kesinlikle kullanılması gereken bir eklenti olduğunu düşünüyorum Chrome bu kadar kaba olmamalı. Yumuşak geçişler ve hızlı kaydırmak herkesin hakkı!

Son olarak düşük donanımlı cihazlarda sıkıntı çıkartır gibi tahmin ediyorum denemedim henüz. Gerçi Pentium E5400'de sıkıntı olmadıysa bir sorun çıkacağını sanmam.

https://chrome.google.com/webstore/detail/chromium-wheel-smooth-scr/khpcanbeojalbkpgpmjpdkjnkfcgfkhb?utm_source=chrome-app-launcher-info-dialog

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 19
Karma paylaştı.

Google Photos

Hep düşünürdüm. Telefonumla bilgisayarımın fotoğraf galerisi tek bir cihaz gibi olsa.
 
Telefondan Hamdi beyin resmini indirdiysem, PC'mde de bulabilsem.
Bilgisayardan GTX 980 resmi indirdiysem, telefonun galerisine girdiğimde de orada görsem.
Yani bir senkronize sistemi olsa. İndirdiğim bir fan resmi, tüm senkronize cihazlara gitse.
 
İşte size Google Photos!
 
 
 
----------
 
 
 
SSS
 
 
1) Google Photos nedir?
 
- Google'ın ücretsiz ve SINIRSIZ* fotoğraf yedekleme ve senkronize servisidir. Ne kadar yedeklenirse yedeklensin Drive'ınızdan kapasite düşüşü yaşanmaz.
 
* = Fotoğraflarınızı sıkıştırmasına izin verdiğinizde geçerlidir. Tam kalite yüklemek isterseniz Drive'dan düşer.
 
 
2) Aynı işi bulut depolama servisleri yapamaz mı?
 
- Yapamaz. Bu, belli bir klasörü değil, cihazlardaki komple tüm resimleri senkronize ediyor. Bulut depolamanın aksine belli bir yükleme sınırı yok ve bulutta olmayan bir şeye de sahip: akıllı etiketleme yapıyor.
 
 
3) Akıllı etiketleme nedir?
 
- Google'ın, fotoğraflara bakıp, resimdeki nesneleri (kedi, kalem vs.) veya resmin içinde bulunduğu konsepti (manzara, anime, mutluluk vs.) otomatik olarak etiketleyen yapay zekası.
 
http://screenshot.net/vl7pjik.jpg
http://screenshot.net/v26y3ay.jpg
http://screenshot.net/v2dx0an.jpg
 
Tabii arada hatalar yapmıyor değil. Ama çok nadir hata yaptığı için, genelde haber oluyor zaten. Gündemde de bahsedilen, bir resimdeki zencileri "goril" diye etiketlemesi mesela.
 
http://screenshot.net/vmn06bz.jpg
 
Ama her hatasında, daha bir bilenip daha kusursuz bir yapay zekaya dönüşüyor.
 
 
4) Peki bu gerçek hayatta ne işimize yarayacak?
 
- Binlerce resmin var galeride. Geçen gün ayna karşısında köpeğinle çekindiğin o garip fotoğrafı arıyorsun. Bulamıyorsun! Çünkü her yer karman çorman. Hemen imdadına Google yetişiyor.
 
"Selfie" yaz, ve elinde kalan resimler büyük ölçüde azalsın.
"Selfie, köpek" yaz, ve hedefine iyice yaklaş.
"Selfie, köpek, ayna" yaz, ve aradığın resmi kısa sürede bul.
 
Ya da;
Resmi Ankara ziyaretinde çekindiysen "Ankara" yaz. Orada çekindiğin resimler gelsin.
Resmi çekindiğin yer banyo ise, "Ankara, banyo" yaz, resmi kısa sürede bul.
 
Sırf şu özelliği bile Google Photos'u epey cazip kılıyor. Ücretsiz sınırsız depolama da cabası.
 
 
5) Hangi cihazlarda kullanabilirim?
 
- Masaüstünde, Android telefonlarınızda, iPhone ve iPad'lerinizde kullanabilirsiniz.
 
 
6) Windows Phone yok mu?
 
- Güzel şaka.
 
 
7) Uygulamayı kullanmam için ihtiyacım olanlar nelerdir?
 
- Öncelikle bir adet Google hesabı. Sonra, Android cihazınız varsa genellikle Google Photos uygulaması da vardır içinde. iOS cihazınız ve masaüstünüz varsa, indirmeniz gerekmekte. iOS cihazlarda mağazadan indirebilir, masaüstüne ise buradan indirebilirsiniz:
https://photos.google.com/apps
 
 
8) Şimdi ne yapmalıyım?
 
- Mobil tarafta işiniz kolay. Adımları takip ederek, uygulamayı aktifleştirebilirsiniz. Ayarlar'a girip, yedekleme kalitesini "Tam kalite"den, "Sıkıştırılmış yüksek kalite"ye almayı unutmayın. Aksi takdirde Drive hesabınızdan boyut düşüşü yaşanır.
 
Gelelim masaüstü istemcisine. Görev çubuğunda, sağ altta, kendi hâlinde takılan küçük bir istemcisi var.
http://screenshot.net/ven3ka0.jpg
Bunun ayarlarına girdiğinizde, sisteminizdeki her görseli senkronize etmeye kalksa doğal olarak her yer program simgeleri ve tarayıcı cache görselleri ile dolacağı için, senkronize edilecek klasörleri sizin seçmenizi istiyor.
Ben 4 klasör seçtim.
Masaüstü
Resimlerim
Steam üzerinden alınmış ekran görüntüleri klasörü
Bir de "Downloads" klasörüm. Ki kendisi resimde "D" olarak görünüyor:
http://screenshot.net/vxe59ip.jpg
 
 
9) Mobil üzerinde, resimlere uygulamadan baktım. Güzel. PC üzerinde nereden bakacağım?
 
- PC üzerinde eğer ki:
https://photos.google.com/
adresinden bakarsanız, resimlerinizi düzenli ve galeri şeklinde görebilir, akıllı aramalar yapabilir, üzerinde oynamalar, iyileştirmeler ve pek çok şey yapabilirsiniz.
 
Ha diyorsunuz ki, "PC üzerinde bir klasörde de tutulsa iyiydi.";
ben de size "Merak etmeyin." diyorum.
PC üzerinde, "Resimlerim" klasöründe, "Google Photos" klasöründe de resimlerinizi tutmakta. Telefonunuzun, bilgisayarınızın ve bağladığınız tüm cihazların galerisi orada da yer almakta. Ama dediğim gibi, önerim sitesinden kullanmanızdır. Güzel arayüz, kullanışlılık ve ek pek çok özellik için. Ayrıca PC üzerinde, cep telefonlarındaki gibi tüm resimlerin birarada olduğu bir "Galeri" sistemi görmek güzel oluyor.
 
 
10) Telefonumla çektiğim videolar da senkronize ediliyor?
 
- Merak etmeyin. Telefononuz Wi-Fi'a bağlı ve şarjda iken, videolarınızı da senkronize eder. Onları da Drive boyutunuzdan düşmez kesinlikle. Size https://photos.google.com/ içerisinde de resimlerin arasında gösterir videolarınızı. YouTube'tan aşina olduğumuz bir oynatıcı ile videolarınızı gösterir, isterseniz sarsıntı giderme, efekt verme vs. işlemlerini de yapar.
 
 
11) Mobil veri ile yedekleme yapabilir miyim?
 
- Evet, hem fotoğraf hem videolarınızı mobil veriyle yedeklemeyi açabilirsiniz. Ama elbette önermem. En azından, fotoğrafları açabilirsiniz ama takdir edersiniz ki video yedeklemesi mobil kotayı içer bitirir.
 
 
12) E iyiymiş bu!
 
Güle güle kullanın efendim. Öneririm. ^^

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 22
Karma paylaştı.

Osu incelemesi - Osu nedir? Nasıl oynanır? (video)

Bu kez yazili inceleme yerine, bir videolu inceleme ile
huzurunuzdayim. 🙂 https://youtu.be/OQZAKLrGBAA #osu #oyun
#inceleme #akis

Osu Nedir?

Osu nedir? Nasıl oynanır?
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

Frisby GM X7 ve Mause Pad

Ürünün tasarım ve ışıklarının değişiminin 4K videosunu da hazırlarım.
https://youtu.be/hynUL72Snoo

İyi günler yaklaşık 3-4 aydır kullandığım Mause ve Mause Pad'in incelemesini ve kullanıcı deneyimlerimi elimden geldiğince anlatmaya çalışcam. Öncelikle bunu Vatan Bilgisayar'da gördüm elime ilk aldığımda hissettiğim ilk şey çok güzel bir dokusu olduğu. Mat ve yumuşak plastik bir dokusu var çok iyi hissettiriyor ilk elinize aldığınızda ikinci fark ettiğim şey ise ele tam oturması. Pahalı bir ürün diye düşünmüştüm fakat yetkiliye sorduğumda fiyatı 60 TL olduğunu öğrendim. Yanında da Mause Pad hediyesi varmış. Sadece Vatan'da var bu hediye sanırsam. Sırf hoşuma gittiği için aldım eve gelince dikkat ettiğim şeyler ne denir bilmiyorum fakat kumaş gibi bir kablosu var sağlam duruyor 3 aylık sürede hiçbir şey olmadı bu yüzden ne kadar sağlam olduğu konusuna girmiycem. USB'den bağladığım anda Windows cihazı tanıdı ve ışıkları yanmaya başladı o zaman fark ettim ışıkları olduğunu. Çok hoş duruyor özellikle geceleri. Elimle kapattığım için fazla göz de almıyor. Bu bir Mause hele ucuz bir Mause yani fazla bir şey olmasını beklememek lazım. Sol tarafta 2 adet oyunlarda atanabilir buton var tekerleğin hemen altında DPİ ayarlamak için butonlar var. Tekerlek uçuk kaçmıyor ağır dönen bir tekerlek fakat takılma sorunu yok. Dediğim gibi fazla bir özelliği yok hep artılarından bahsettim biraz da eksilerini anlatıyım. Kısaca fark ettiğim tek eksiklik yazılımının bulunmaması.

600/1000/1200/1600 DPI seçenekleri var fazla da bir şey belirtilmemiş. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Camera FV-5

Bu uygulama ile telefonunuzun kamerasını bir DSLR kamera arayüzüne kavuşturun. Artıları ise normal bir kamera uygulamasında yapamıyacağınız ayarları yapabilmenizdir. Görüntüler General Mobile Discovery ile çekilmiştir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap